RADIO ONVERGETELIJKE UREN IN DE RESIDENTIE 12 Mei Moederdag' bloemendag WEER VRIJDAG 10 MEI? Nieuw Noordholiandsch Dagblad 3 Het bezoek van Churchill TOCH NOG NIET UIT! iSfad en Omfreb Marktberichten kroniek Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland^ VRIJDAG 10 MEI 1946 (Van onzen specialen verslaggever) ONVERGETELIJKE UREN waren het, die we in den Haag mochten heieven, toen Winston Churchill zijn bezoek aan de Hofstad aflegde. Zelden heeft het Statige Binnenhof en de Ridderzaal, symbolen van onze waarachtige democratie, zulke historische momenten gekend, toen deze groote Engelsche staatsman, de strijder voor vrijheid en recht, getuigenis af legde van zijn groote waardeering voor het Nederlandsche volk. cfe onafhankelijkheid en de vrijheid der volkeren is bewaard gebleven. Algemeen is de erkentelijkheid des. wege hier te lande. Spr. memoreert den heldhaftig en strijd welke Nederland, dank zij het goede voorbeeld van Engeland heeft gestreden, om dan te vervolgen: Daardoor is een hechte band ont staan tusschen ïïw volk en ons volk. Een band welke ook :n de toekomst van beteekenis moge blijken, niet ui.tslu.tend beiden, maar der wereld ten profijte. Een band, die over.g'ens zijne ver. klaring vindt in ons beider onbe- dwingbaren drang naar vrijheid en ingekankerden, ingemetseld enafkeer van knechtschap. Spr. eindigde zijn rede met erop te wijzen dat Europa zich moet aan gorden om zijn beschaving, op het Christendom gegrondvest, te redden. Ook te dien aanzien hebben, evenals in den oorlog, het Engelsche en Ne derlandsche volk een gelijke, gemeen schappelijke -roeping. IN DE BINNENSTAD heerschte I een gezellige drukte en de stra lende zon, de vroolijk wapperende vlaggen van verschillende naties verhoogden de feeststemming in niet onbelangrijke mate. Het was tegen kwart over één, toen een reeds in de verte hoorbaar gejuich aankondigde, dat onze hooge gast was gearriveerd. En inderdaad, voorafgegaan door een stroom van rijkspolitie op motoren, zwenkte een open wagen van H. M. de Ko ningin het Binnenhof op. Zelden waren we getuige van zulk een grootsch schouwspel Toen Churchill de auto verliet, begaf hij zich naar de eerste volg auto waarin zijn vrouw en dochter gezeten waren. En was het een wonder, dat het enthousiasme geen grenzen kende, toen Winston zijn zwarte gleufhoed op den knop van zijn wandelstok hing en den stok met den hoed er op in de lucht hief? Plechtigheid ïn de Ridderzaal. Na het door de Nederlandsche regeering aangeboden dejeuner, waaraan vele höoge gasten deel namen, zoo merkten wij o.m. op Sir Nevil Bland. Britsch ambas sadeur, prof. Ir. W. Scnermerhom. oud-premier H. S. Gerbrandy en al onze ministers, begaf het. gezel schap zich, terwijl de menigte in spreekkoren „Churchill, Churchill, Churchill" aanhief, naar de rid derzaal. alwaar de voorzitter van de Eerste Kamer mr. W. L. Baron de Vos v. Steenwijk, de vcreenig- de vergadering op dezen gedenk- waardigen dag opende. Een oor- verdoovend gejuich op het Bin nenhof kondigde de komst aan van de familie Churchill. A en ver hieven zich van hun zetel, toen de geëerde gasten de zaal binnen naden. Een spontaan applaus, dat weldra overging in luide toejui chingen, brak los. toen het gezel schap zich naar het podium begaf. Rede mr. Baron de Vos van Steenwijk. De stem van den hoogbejaarden, maar krachtigen voorzitter der Eerste Kamer maak op ons een diepen indruk, wanneer hij zijn rede als volgt begint: Namehs de Nederlandsche volks vertegenwoordiging heet ik tl. Mr Churchill, welkom in. haar midden. Den beiden Kamers van de Staten. Generaal, in vereenigde vergadering bijeengekomen, is het een buitenge meen voorrecht u hier te mogen be groeten en te fiuIcLgvrr. Wij zien in U den g'rooten staats man, aan wien na Gode niet alleen Nederland, maar het geheel beschaafd Europa, ja de gansche we. reld verschuldigd is, dat ten slotte CHURCHILL GEARRESTEERD? N'een, niet een of ander sinis tere „Wehrwolf"-bende heeft onzen Churchill gearresteerd, maar wij moeten den dader zoe ken in liet Gem. Verzorgingshuis voor Ouden van Dagen in Sloten, Daar kunt u Jan Oldenziel zien en spreken, de man, die tijdens de Boerenoorlogen in Transvaal in 1899 C/.urchiil gevangen heeft genomen „Wij hadden", aldus vertelde „Jan" aan ,J3et Vrije Volk", een brug over een kleine rivier op geblazen, toen er een Engelsche gepantserde trein aankwam, die moest stoppen. Churchill werd gearresteerd, maar wilde vrijge laten worden, omdat hij be weerde, correspondent te zijn van de „Times". Later wist hij te ontvluchten en nu heeft hij een audiëntie aangevraagd, „want ik wil 'm toch wel eens zien." Naar het A. N. P. hedenmor gen meldt, is er een tweede boek van Arnold Meyer in voorberei ding, hetwelk den titel draagt „Nederland voor. tijdens en na de bezetting". Dit boek brengt een aantal nog niet gepubliceer de documenten, o.a. zou het aan toonen. hoe de heer Vorrink uit eigen beweging tot Meyer geko men is. PROGRAMMA ZATERDAG U MEI HILVERSUM I (301 M.): VARA: 7.00 Nieuws; gym. en gram. 8.00 Nieuw» en gram.; 10.00 VPRO Morgenwijding; 10.20 VARA gram.; 10.30 Voordracht; 10.45 Continubedrijf ven; 11.45 Ber. krijgsgevangenen; 12.00 Clropin's pianowerken; 12.35 Eddy Walis; 13.00 Ned. Strijdkrachten 13.30 Metropole-orkest; 14.00 Toespr.; 14.15 Causerie; 14.45 Boekenweek; 15.00 Radio Philh- Orkest; 16.00 Ma- leische les; 16.15 Men vraagt en wij draaien; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Om en nabij de twintig; 17.30 Filmland; 18.00 Nieuws; 18.18 Lezing; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Pianorecital; 19.30 VPRO: Bijbelvertelling; 20.00 Nieuws; 20.05 En nuOké; 21.15 B nn. politiek weekoverzicht; 2L30 Benedict Sllberman; 21.50 KlankbeeL dén uit de illegaliteit; 22.20 Het ge sprek van de week; 22.30 The Ram blers; 23.00 Nieuws; 23.15 De Speel lieden; 23.35 Gram. HILVERSUM H (415 M.): KRO: 7.00 Nieuws en gym.; 7.30 Morgengebed en gTam.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.30 Concert; 1100 Racfio- ziekenbezoek; 11.45 Clarinetrecital; 12.15 Voordracht; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Vervolg lunch concert; 13.45 Mr. Jan Derks; 14.00 Gram.; 14.15 EngeJscheles; 14.45 Gram.; 15.00 Vooor de kinderen; 16.00 Pianorecital; 17.00 KRO-kiosk; 17.15 Bach-cantate; 17.45 Causerie De Ned. vliegtuigindustrie; 18.00 Cmemaorg'el; 18.30 Het Rijk Overzee; 18.45 Diner- muziek; 19.0Ó Nieuws; 19.30 Politieke lezing; 19.50 Paul de Waart; 20.Q0 Nieuws; 20.05 Henri de Greeve; 20.30 Mei-programma; 21.30 Het bezoek van Churchill; 2$.00 Nieuws; 22.15 Avondgebed; 22.30 Concert; 22.45 Kath. Volkspartij; 23.00 Concert; 23.15 Gram. Nieuwe moeilijkheden in Perzië De berichten omtrent gevech ten in het gebied der Koerden ten Zuiden van Mahabad worden bevestigd door den Perzischen generalen staf. die verscheidene vliegtuigen ter versterking der waarts heeft gezonden om te ver hinderen dat de Koerden hun stellingen consojideeren. Soeltaneh, de Perzische pre mier. heeft verklaard, dat hij de volledige ontruiming van Azerbeidsjan niet officieel aan den Veiligheidsraad kon bevesti gen. noch ook het besluit, dat het houden van parlementsverkiezin gen aankondigt, door den Sjah kon doen publiceeren. SCHAGEN MARKTOVERZICHT Vrij gelukkig voor het handels- peil was de rundvee-aanvoer niet zoo overstelpend groot. De verleden week ingezette prijsverlaging werd niettemin bestendigd, zoodat de noteering van f 300 tot f 600 voor versche en f 225 tot f 400 voor gelde koeien nog onverminderd geldt. De prijsverlaging der biggen heeft een betere ontwikkeling van den' handel mogelijk ge maakt, zoodat zeifs van een vrij vlotten handel gesproken kan worden. Men noteert thans f 30 tot f 50'. Met de geiten zit hef goed fout. Voor beste melkgeiten weet men ten hoogste f 25 te maken, wel een verbijsterend verschil met ruim een jaar geleden, toen f 400 voor zoo'n beest geen uitzonde ring was. Jonge geiten hoogstens f 10. Konijnen lager in prijs bij slechten handel: f 8 tot f 12, jonge f slachtkippen handel slecht, p.tTs f 6. Ook de lammerenprijs is als gevolg van 't aanhoudend' droge weer, dat het vormen van een rijk grastapijt belemmert, ge daald Het verleden week ge boekte maximum van f 26 werd niet benaderd. Slechts de beste ooien brachten het tot f 20 a f 23, rammen evenwel van f 16 tot f 19 Oiide schapen, ook weinig ge vraagd, brengen nog f 55 tot f 70 cp, met lammeren is dit f 70 tot f 85, hoogstens f 90, De verdere vooruitzichten voor 'den lamme- renhandel zijn onzeker, aange zien ook te Leiden een neer gaande tendenz merkbaar was. Vanzelfsprekend kon dit alge meen neergaande handelsbeeld niet zonder invloed op de paar denmarkt blijven. Van de wei nige paarden bleef het grootste deel dan ook practisch onver kocht. Voor hitten wordt f 600 tot f 800, voor beste werkpaar den f 800 tot f 1300 betaald. Voor dezen laatsten prijs moet heft evenwel een buitengewoon goed dier zijn ANNA-PACLOWNA BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan Willem, zoon van J. W. Noppen en J. C. Cloots; Cornelia Petronella, dochter van J. Zwirs en C. P. v. Loon; Tineke, dochter van P. v. d. Kuyk en R. Compagne; Wij- brand, zoon van W. Hoep en A. Wal; Cathar.na Christina, dochter van J. C. Tiel en M. Stipriaan; Pieter, zoon van S. v. d. Hoonaard en A. M. K'eJpL tein; uacoba HendrJca, dochter van J. Wisse en S. Bouwers; Maria, docrr. ter van J. Mosch en J. M. v. Dijk; Hendrikje, dochter van P. Drjke en H. Hoogeveen; Barbara Petronella, dochter van W. Pijnacker en M. J. Lute; H'endrika Gijsbertha, dochter van H. R. Smakman en G. A. Rins; Anton Je Bertus, zoon van A. N. de B'ree en S. C. Potter. Ondertrouwd: D. Kos en G. Land man; J. Bos en A. B. E. de Wit; J. Kooij en A. Kooij; N. Verbruggen en N. v. d. Goes; H. J. Klomp en H. v. d. Tuin; F. Eekhof en J. v. Ouden aarde. Overleden: A. G. Dignum, echtgen. van G. J. v. Assem, 28 jaar, H. A. v. Kuyeren, kind van H. A. v. Kuijeren en H. M. Klienxeich, 8 weken; A. Vlaar, echtg. van A. W. S.kking, 50 jaar; A. Blom, wed. van J. de Boer, 68 jaar; C. Koomen, echtg. van M. Uitendaal, 65 jaar; K. Koning, echtg. van E. H. Schreurs, 74 jaar; G. Noor_ dijk, echtg. van C. C. Lmdenbergh, 35 jaar. AMERIKA EN EUROPA In een telegram van de New York Times uit Parijs wordt ge zegd: „Qe leden van de Ameri- kaansche delegatie voorzien als waarschijnlijk resultaat van een fiasco van de Parijsche conferen tie en de daaruit voortvloeiende verbreeding van de kloof tus schen de Sovjet-Unie en de wes telijke mogendheden, een drasti sche wijziging van de Ameri- kaansche politiek ten opzichte van Duitschland en de rest van Europa. Volgens Amerikaansche, Britsche en Fransche deskundi gen zou de kloof misschien ja renlang niet te overbruggen zijn. Men komt tot de conclusie, dat de Ver. Staten in deze omstan digheden genoodzaakt'zouden zijn him bezettingslegers in Duitsch land te versterken en de militaire bezetting langeren tijd te doen voortduren" Internationale wenschen van het verzet De internationale conferentie van het verzet, die op het oogen- blik te Praag wordt gehouden, heeft bij de Vereen. Naties een motie ingediend, waarin de vol gende wenschen worden geuit: 1. Snelle, strerüe berechting van oorlogsmisdadigers. 2. Heropvoeding van het Duit- sche volk fn democratischen zin 3. Militaire en economische con trole Van Duitschland, zoolang als noodig. WEET U HET NOG? Hoe pre cies zes jaar geleden van daag, op tien Mei 1940, het Duit- sche leger in den meest letter lijken zin van hef woord als een dief in den nacht ons land over viel en onder den voet liep? Hoe onze soldaten moedig stand hiel den tegenover een overmachtï- gen vijand? Hoe het onmogelijk was voor onze jongens, zich af doende te weer te stellen tegen over dit systematisch voorbe reide, perfect georganiseerde le ger, dat zich welbewust op een oorlog had voorberejd? Hoe Ne derland een ongelïjken strijd na vier en een halven dag moest opgeven? Hoe de regeering, dat wil zeggen, de Koningin met de ministers, in het belang van het land naar Londen vertrok? Laten wij niet meer alle ellen de in herinnering brengen, welke daarna dagen en weken en maanden en jaren lang over ons 'and kwam. Het d-ama van het Nazi-ba 'oarisme voltrok zich ook over Nederland, dat te vuur en te zwaa-ci vernield werd. Althans voor een groot deel. Wat voor overwegingen laten wij gelden cp den dag, dat wij, heden, deze gebeurtenissen her denken? Op de eerste plaats herdenken wij met weemoed en dankbaar heid de slachtoffers, die voor 'ms Vaderland gevallen zijn. logen zij rusten in vrede! Op de tweede plaats dienen wij goed ,-te bedenken, dat wij van onzen kant, ieder op zijn wiize en op de p'aats waar hij gesteld is den plicht heeft, te - o-ge." Act zich de beschamende •"tbei'rienis-en uit die dagen nooit r~c&r herhalen. Dat kunnen wij, door te bre ken met al'es wat de kiem van nieuwe oo~"o"en in zich koud' Dat kunnen wij, door mede te werken, cat Nede 'and in de wereld werkeBk de plaats in neemt, die het toekom', door onze rol in de organisatie de" Volkeren te spelen, waarop wij recht hebben, dr-o- met bidden en werken de gedachte der chris telijke ge-echriyhe'd te propa- geeren. ook in de 'nternationale betrekkingen, door té aanvaar den de offers die ons wo~den op gelegd. ook als wii genoodzaakt zi.in, een goed toegeruste strijd macht te onderhouden, welke onze grenzen beschermt en waarmede wij ons aandeel leve ren in de taak van den interna- tiona'en vrede en beveiliging, welke van ons land wordt ge vraagd Dat kunnen wij, als wij ook in ons persoonlijk leven er toe medewerken, rechtvaardigheid en naastenliefde hoog te houden, AVENHORN. 9 Mei. Witlof I aangevoerd 535 kg. f125—151 II 70 kg. f8486. Alles per 100 kg. BEVERWIJK, 8 Mei. Spinazie 1430; raapstelen 12V47; prei 2516; rabarber 5%13 per kg.ó sla I 1121, II 911 per stuk; sla 22271/4: sjalotten 1123: was- peen 24%10 per kg.; radijs 2 3.20 per bos; asperges wit 1.35. blauw 95. dun 60 per kg.; bloem kool I fl. II 65. IH 30 per stuk. WARMENHUIZEN 10 Mei. 7500 kg* rabarber 9.70—10.90; 5400 kg prei 16.80 —21; id. 2e srt 4.50—4.70. Een inspecteur van politie, die als lid van de B.S. een NSB- dcor den krijgsraad vrijgesproken. zooals Christus die leert, voor de persoonlijke en maatschappelijke verhoudingen, nationaal en in ternationaal. Wij staan voor een nieuwe toekomst. Wij staan in veel op zichten voor raadselen. Wij we ten. dat oude paden niet meer betreden kunnen worden. Dat naast herstel vernieuwing noodig is. Maar wij weten ook, dat er zekere grondslagen bestaan, die wij niet kunnen optberen. Wij verstaan den roep naar radi cale veranderingen op geeste lijk, moreel, maatschappelijk en economisch gebied. Radicaal, dat is volkomen, van den grond af. Maar de grondslagen-zelf van dé samenleving moeten bewaard blijven De onveranderlijke grondslagen van de wet Gods, cok in het openbare leven. Op die basis verder te werken aan herstel en opbouw, is een groote en mooie taak, waaraan ieder "oed Nederlander, die zijn va- de.'and werkelijk lief heeft, moet meehelpen. God geve, dat dit in de naaste toekomst nog beter be grepen wordt! De critieke beslissing, of de conferentie van minis ters van buitenlandsche zaken te Parijs tot overeenstemming zal komen, of een mislukking zal worden, is nog niet genomen: de e.-gaderirtg werd verdaagd tot heden 11 uur. zonder dat men tot een definitief besluit ten aan zien van het voorstel van Byr nes, de vredesconferentie op 15 Juni bijeen te roepen, was geko men. Cp voorstel van Bevin zal men nu nagaan' of er verdere mogelijkheden voor een over eenkomst bestaan. Nog op geen enkel punt bestaat die overeen- .emming. Uit het amendement van Mo- lotov op het voorstel van Byrnes :en aanzien van de vredescon ferentie blijkt, dat Rusland de taak dier conferentie uitsluitend ziet als adviseerend en dat de Sovjet-Unie die taak bovendien beperkt wil zien. Deze opvatting is in strijd met die van Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk, die, zooals Bevin het uitdrukte, de conferentie niet slechts wenschen te zien als een bijeenkomst, die de concept-verdragen „afstem pelt" na goedkeuring der big four. Byrnes zinspeelde om het ge bruik van een ..vetorecht" van Rusland bij deze conferentie, toen hij zeide. dat ieder der vier mogenöhed'ïn, die zich verzette tegen de voorstellen der overige drie, het houden van een vredes conferentie kon verhinderen. Bevin vatte het vraagstuk sa men; Het gaat om de vraag: „Moeten wij de vredesconferentie uitstellen omdat er geen over eenstemming bereikt is over het eerste onderwerp?" Na deze bijeenkomst waren waarnemers te Parijs van mee ning dat slechts groote conces sies van een van beide zijden kunnen leiden tot vruchtbare re sultaten tenzij men besluit, de geschilpunten ter nadere bestu- deering aan de waarnemers te verwijzen. In Amerikaansche kringen te Parijs wijst men er op. dat het Duitsche vraagstuk nog steeds op de agenda der conferentie slaat, en tevens dat Byrnes zijn voor nemen heeft te kennen gegeven cm ook het vraagstuk Oostenrijk wederom ter tafel te brengen. Er zijn dus nog zorgen genoeg. VUAARHEEN, waarheen, dat was de groote vraag. Het land schap werd steeds woester en niemand wist wat het doel zou zijn. De Hooge Piet was onder het zeil vandaag gekropen en toe hij zag hoe hard de jeep wel reed, gaf hij aan Boebi een teeken wat kalmer te rijden. Was hij soms ook bang?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3