VERGRIJPEN TEGEN DE VOEDSELVOORZIENING lijst 2 lijst Vergeten Nederlanders Nieuw Noordhollandsch Dagblad 2383 ZATERDAG 11 MEI 1946 Maatregelen worden genomen In een langdurige zitting te den Helder, die een volle dag in beslag nam heeft de Tuchtrech ter voor de Voedselvoorziening Mr F G. G Boerigter aan veie veehouders, pluimveetelers enz. boeten moeten opleggen, omdat zij de verschillende voorschrif ten betreffende de voedselvoor ziening hadden overtreden. De ambtenaar Tuchtrechtspraak Voedselvoorziening Mr. J. M. Vellinga kwalificeerde deze ge vallen meerendeels als zeer ern stig, omdat niet aan de verplich tingen is voldaan. Het gevolg hiervan is o.m dat zieken en zij, die op doktersadvies ver sterkende middelen noodig heb ben, momenteel al geen eieren meer kunnen krijgen, ondanks hun bonnen. Terwijl er toch kip pen genoeg' zijn en ook eieren, maar die verdwijnen op de een of andere manier naar de ver keerde kant en naar menschen, die ze niet noodig hebben. Hoewel het niet de gewoonte is, dat deze vonnissen worden gepubliceerd wordt dit nu wel noodig geoordeeld, ook als voor beeld, dat wel degelijk ernstige maatregelen worden genomen tegen boerén, die onwillig zijn en tegen opkoopers van voedsel producten. Hiermede zal dan ook worden bereikt, dat de geest van geen gehoor geven aan voorschriften, die tijdens de be zetting werd goedgevonden en aangeprezen, nu afgeloopen moet zijn. Hooilevering, is nu een dwingend voorschrift, vooral wanneer die levering be doeld is als een aanvulling op de groote tekorten in de geteisterde gebieden Een aantal veehouders van Texél had echter deze leve ring niet noodig geoordeeld, deels omdat zij zichzelf ook tot de geteisterde gebieden reken den, deels uit vergeetachtigheid en nonchalanche. Als getuige- deskundige was de P.B1H. van Texel de heer Drost opgeroepen. In sommige gevallen werden zeer lage boeten gegeven, omdat de betrokkenen konden aantoo- nen niet van kwade wil te zijn, maar onmachtig door landver- nieling, onder water loopen enz. Anderen daarentegen hoorden strakke verwijten van den Amb tenaar Mr. Vellinga, te meer daar het hier ging om gebieden, die totaal niets meer hebben. Het was dus een daad van menschlievendheid en naasten- PROPAGANDISTEN BIJEEN Het ligt in de bedoeling van de propaganda-commissie der Kath. Volkspartij Donderdag 16 Mei as. een vergadering te hou den. ïn deze bijeenkomst zal de heer W. Steinmetz, allen welbe kend, spreken. Er wordt dien avond een froote opkomst verwacht, dat ehoeft nauwelijks betoog: één dag voor de verkiezingen, waar nog eens de puntjes op de i zul len worden gezet. Deze vergade ring zal gehouden worden in de bovenzaal van het R.K. Volks bondgebouw. VERVOER OP DEN STEMDAG Zooals bekend, kunnen dege nen, die op den verkiezingsdag naar het stembureau moeten worden vervoerd, dit laten op geven bij den heer Bosch, West straat 100. Dit geldt dus voor zieken en voor allen, die slecht ter been zijn. Het zal op dien verkiezingsdag misschien van enkele stemmen afhangen, om het juiste evenwicht te treffen. Stemmen misschien van hen, die wel zouden willen, maar niet kunnen. Men zal op deze manier in de gelegenheid worden gesteld te kunnen stemmen. STEMT 17 MEI voor de versterking en vernieuwing der econo- misch-socïale grondsla gen van ons volksleven VJ iefde, om zooveel mogelijk te leveren. Verschillende veehou ders, die zich verweerden, om dat er geen hooi genoeg was, werden met cijfers overtuigd, dat er hooi genoeg vrij van Texel is afgevoerd. De boeten varieerden van 5 tót 250 gulden, waarbij nog verzachtende om standigheden in aanmerking werden genomen. Eierenvervoer. Ook hiervoor hadden diverse pluimveehouders te Texel zich te verantwoorden, daar het dik wijls ging om groote hoeveel heden. Zooals de Ambtenaar Cvlr Vellinga aanvoerde, ging dit allés ten koste van zieken en zwakken, die met hun bonnen niet terecht kunnen. Boeren, die hun eieren over houden deden beter die in te leveren, want dan kwamen ze zeker op de goede plaats terecht. Ook het niet of slecht invullen der registratie- kaarten is een ernstig vergrijp, dat behoorlijk moet worden ge straft. Immers het verplichte in leveren van eieren is niet te hoog, in cijfers omgezet. De pluimveehouders houdennog voldoende eieren over. Bij ge knoei op de registra'tiekaarten wordt de zaak nog erger. De boeten varieerden tot 80 gulden. DEN HELDER Ons telefoonnummer Wij hebben weer een nieuw telefoonnummer: LICHT EN SFEER In een lezing, niet uitmuntend door een boeiende voordracht, wel echter door een kracht van overtuigde wetenschap en ken nis der vele geheimen op dit gebied, heeft Dom. A. Beekman O.S.B van de Egmorider Abdij gespróken over: „Licht en sfeer in de natuur en in de kunst". De voordracht, in tweeën gesplitst, handelde over een onderwerp, dat ieder moet aanspreken, om dat licht een ieder aantrekt Spr. gaf na een populaire definitie van het licht een snelle opname uit de literatuur, vanaf de vroeg- middeleeuwen tot op heden, om den toehoorders aan te toonen, dat natuur en licht steeds in de kunst vertegenwoordigd zijn, ook al in den tijd der primitie ven, al is het daar dan nog al leen door korte impressies en vlugge schetsen. Vandaar de terugkaatsing op' de beeldende kunst der middeleeuwen met haar eenvoudige lichtverdeeling en landschapschildering. „Slechts wanneer de mensch weer terug keert tot de natuur en daar zijn bezinning terug vindt, zal ook hem de natuur weer veel leeren en nog meer te zeggen hebben." (Een stelling, die door vele ande ren echter wordt betwist.) En als vanzelf kwam deze Benedictijn op de Liturgie der H. Kerk, die juist bij de Bene dictijnen tot een strak-door- voelde hoogte is gekomen en sprak hij ook over de Benedic tijner bouwkunst al werd dit met met evenveel woorden uit gedrukt. De gedachtengang lag in deze lijn, wat opvatting be treft, lichtverdeeling en opstel ling der vlakken Volgens dezen gedachtengang b!v. zal ook door de bijzondere aanbrenging der ramen in de kerken een juiste lichtverdeeling gevonden moeten worden in absis en overige ruimten Het was jammer, dat, gezien den tijd, het onderwerp nogal oppervlakkig moest blijven, want door de verdieping in deze kunst, waarbij licht en sfeer zulk een voorname rol spelen, zal dit alles meer worden aan gevoeld en doorleefd, meer nog, dan dit op heden het geval is. De Jong-Studentenvereeniging „Pugnavic'' streeft sterk naar bijzondere avonden en het is dan verleidelijk soms iets te hoog te willen grijpen. Daar moet na tuurlijk voor 'worden opgepast. Het streven echter van „Pugna vic", vooral nu er te veel opper vlakkigheid overal is, wordt zeer gewaardeerd en dat is een steun voor deze vereeniging. SCHAGEN Intocht en installatie van Pastoor Brouwer Vrijdagavond half 7 arriveerde onze nieuwe pastoor per auto van uit Alkmaar bij de rand der plaats bij de Witte paal, vergezeld door de beide kapelaans, Kerk- en Armbestuur. Ter plaatse waren de in uniform gestoken en met vlag gen en banieren uitgetrokken jeugdorganisaties reeds opgesteld. Na een korte kennismaking met jeugd en jeugdleiders stapte het gezelschap weer in de auto's en trok men, voorafgegaan door Ver- keners. Gidsen e.a. in optocht over Dorpen en Laan naar het. Kerk gebouw. Tijdens een kort Lof in stalleerde de Hoogeerw. Deken Harst uit Den Helder, pastoor Brouwer na eerst den benoe mingsbrief te hebben voorgelezen. In zijn installatierede herinnerde deze aan het gemis dat Schagen lijdt wegens het vertrek van De ken Kuijs, doch gaf in overweging dat het voor de Parochie toch ook stellig een goede zijde had, dat de nieuwbenoemde zich voor I00°/o aan het eigenlijke parochiewerk kan geven. Gaarne zegde Z. Hoog Eerw. toe, om te Schagen bij ker kelijke feestelijkheden en ander- sinds van zijn medeleven blijk te geven en deze feesten persoonlijk mee te vieren. Tijdens deze toe spraak wilde hij alle Schager-in- woners hetzij in of buiten de kerk, hartelijk dangbetuigen na mens alle R.K. Helderschen voor al het goede wat zij in de afgeloo pen barre oorlogsjaren hier heb ben mogen ondervinden. Tenslotte feliciteerde hij de parochie van St. Christoforus met haar nieuwen herder, die zich reeds eerder zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor zijn vroegere parochie, en riep op tot volgzaamheid, trouw en mede- weking aan hem, hetgeen slechts tot hejl van allen zou kunnen strekken terwijl het den Pastoor een vreugde zou zijn onder deze parochianen te mogen arbeiden. S. R. C. GAAT TRAINEN Op de gisterenavond gehouden vergadering van de R.K. Voetbal ver. SRC werd door den voorzitter Bongenaar medegedeeld, dat de materiaal-positie, dank zij de me dewerking van „Geel-Zwart" van 't Zand, reeds aanzienlijk verbe terd is, terwijl ook het terrein in een behoorlijk bespeelbare conditie komt. Deze laatste verbeteringen heeft de heer Stikkelman vrijwel eigenhandig en totaal belangeloos tot stand gebracht, iets waarvoor we hem niet dankbaar genoeg kun nen zijn. Toch mogen we niet nalaten alle leden op het hart te drukken, nu ook eens de handen uit dé mouwen te steken en hem b.v. Za terdagmiddag te komen helpen. Aan hem wordt evenals aan den jongenheer Filmer, die elke Zon dagmorgen weer opnieuw het ter rein wedstrijdklaar maakt als be wijs van erkentelijkheid een plaatsbewijs voor den wedstrijd HollandBelgië uitgereikt. De kath. vereenigingen zijn meer contact met elkaar gaan ne men en hebben o.m. besloten om de junioren in de toekomst niet meer in neutraal verband te laten spelen. Van onze clubs wordt aan genomen, dat ieder aan een cor recte houding kan zien, dat wij Kath. voetballers zijn, niet beter, doch anders. We plegen geen sport om de sport, doch ter verbetering van de lichamelijke en geestelijke gezondheid. Binnenkort zullen we een kleedlokaal hebben in het te bouwen verkennersgebouw, dat aan alle eischen voldoet. Na zeer uitvoerige gedachten- wisseling besluit de vergadering om het aanbod van den heer Stik kelman Sr., die de club belange loos wil trainen in dank te aan vaarden, temeer waar bekend is, dat hij ten volle voor deze taak berekend is (oud-marinetrainer). Woensdag a.s. zal hiermede reeds aangevangen worden om 7 uur op ons terrein. Alle voetballers zon der uitzondering worden dan ver wacht, daar dan het trainings- rooster zal worden opgemaakt. Tenslotte zal men trachten sportkleeding aan te schaffen, het geen voor een beter spel noodza kelijk is. Ook zal het terrein zoo aantrekkelijk mogelijk gemaakt worden. Het. wordt gewalst, afge graasd. met een haag beplant, van een keurige toegangspoort voor zen e.d. En in de toekomst een tribune BREEZAND POLITIEK ADVIES GEMEEN TERAAD De besprekingen en de uitslagen van de stemmingen betreffende de candidatenlijst voor de K.V.P. (gemeenteraadsverkiezingen) ga ven de volgende rangschikking: H. Op 't Veld. H. Strooper, A. Kloosterman, J. Koopman, J. Smit P Vaars. G Berbée Bzn., A. Koo-' men, H. Janson. W. P. Alkemade. STEMT 17 MEI voor een recht vaardigen we deropbouw van ons verwoeste vaderland. ANNA FAULOWNA DE RAAD IN STAKING Voor de vergadering van Anna Paulowna's gemeenteraad bleek Vrijdagmiddag minimale belang stelling te bestaan. De raadsleden van de Partij van den Arbeid en Algemeen Belang waren wegge bleven uit protest wegens te laat ontvangen convocaties! De burgemeester constateerde dat het vereischte aantal leden niet aanwezig was, en verdaagde de vergadering tot Maandag 13 Mei a.s. des namiddags half 3. NIEUWE NIEDORP VERGADERING NOODGEMEENTERAAD Donderdagavond kwam de ge meenteraad bijeen Na het ope ningswoord van den voorzitter werden de notulen van de vo rige vergadering onveranderd vastgesteld. Het gemeenschappelijk geno men besluit met de gemeente Oude Niedorp tot vaststelling van sluisgelden, zulks ip ver band met de slooping van de sluis te Verlaat door den aanleg van het kanaal Oudkarspel-Kol- horn, werd ingetrokken. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van mej. Visser, stellen B. en W. voor de benoeming van een on derwijzeres, waarvoor zich twee sollicitanten hebben aangemeld. Mej. Spaans wordt met alge- mee'ne stemmen benoemd in gaande 6 Mei 1946. In de vaca ture, ontstaan door vertrek van den heer Roubroeks, wordt de heer Schutte met alg. stemmen benoemd. Ontslag hoofd O.L. School De heer F J. Wesseïs heeft wegens zijn benoeming tot hoofd van de O.L. School te Spaarn- dam ontslag gevraagd. B. en W. stellen voor om dit ontslag op de meest eervolle wijze te ver- leenen. Overeenkomstig het voorstél wordt aldus besloten. Benoeming gemeente werkman B en W. stellen voor om A. Arts met ingang van 1 Juni a.s. te benoemen tot gemeentewerk man in vasten dienst. Wanneer hij in vasten dienst komt, ver andert er practisch niets, alleen de man heeft later recht op pen sioen. De' heer ter Haar vraagt of men geen sollicitanten had moe ten oproepen, omdat het een benoeming is. De voorzitter zegt, dat Arts reeds in dienst bij de gemeente is Het betreft hiér dus een be noeming van een tijdelijke func tie in een vaste Hierop wordt de heer Arts benoemd. Demping van een sloot B. en W. stellen voor tot dem ping van de sloot tusschen het perceel van P Jong en het ter rein van de 'R.K. Parochie te 't Veld, welke sloot de grens vormt tusschen de gemeenten Nieuwe Niedorp en Oude Nie dorp en tot het aanleggen van een rioleering ter plaatse; tot demping voorts van de dwars- sloot voor de woning van J. G. Impink. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen Een toren-uurwerk B. en W. stellen voor, nu de gemeente zich weer in het bezit mag verheugen van haar oude torenklok, om de gemeentetoren van een electrisch torenuurwerk te voorzien met slagwerk. Er werd een uurwerk met slagwerk aangeboden voor den prijs van f 1950. De kosten zullen in tien jaren worden- afgeschreven door bijdragen van den gewonen dienst aan den kapitaaldienst. Spr. zou het wel aardig vinden indien de wijzerplaten verlicht werden. Overeenkomstig het voorstel van B en W. wordt be sloten. Ook de verlichting wordt aangebracht. Nadat het presentiegeld van de leden der stembureaux op f 6 per dag en van de leden van den raad op f 3 per bijgewoonde vergadering werd vastgesteld, stelden B en W voor mr D. In de afgeloopen dagen van vreugde en .blijdschap over het heerlijke besef, dat we weer een vrij volk zijn, gingen mijn ge dachten onwillekeurig uit naar zoovele Nederlanders, die nog steeds op het oogenblik wach ten, dat ook zij zich weer geheel vrij kunnen voelen. Duizenden Nederlanders in Siam wachten nog op dit oogenblik Want, ook al hebben de Jappen gecapitu leerd, hun leven is na deze capitulatie nog niet veel ver anderd. De toestand, waarin zij thans nog verkeeren, is verre van dien van een bevrijd volk. En hebben zij er niet evenveel behoefte aan als mensch te leven als wij hadden? En mis schien nog meer! Hoe hebben zij de laatste jaren door moeten maken? Gruwelverhalen over mishandelingen door de Jappen zal ik u besparen, maar denkt alleen eens aan den aanleg van de beruchte spoorlijn. Aan tien duizenden heeft dit het leven gekost. En toen hij eindelijk ge reed was, kwam de Yank en gooide bruggen en stations in elkaar. Meerdere malen heeft dit spelletje zich herhaald. Maanden en maanden hebben toen onze volksgenooten geleefd van wat zij op hun rooftochten opdeden. Voornamelijk bestond hun maal toen uit slangen. Hoewel de voedselpositie nu wel iets verbeterd is is er nog zoo onnoemelijk veel wat niet verbeterd is. We hadden toch b.v. wel mo gen verwachten, dat 'ons leger in den tusschentijd onderge bracht zou zijn in behoorlijke kampen Velen moeten zich ech ter nogmet een slaapplaats op den grond tevreden stellen, zoo als ook tijdens krijgsgevangen schap. Ook water is er een groote luxe! Lezer, kunt ge u nog her inneren den tijd, dat wij hier zuinig moesten zijn met leiding water; er was dan altijd nog ge noeg water in de pomp? Wat hebben we niet geklaagd. Het was toch zoo lastig dat 'aftappen! Misschien kunt u zich hierdoor wel eenigszins indenk#':, wat het zeggen wil: niet voldoende wa ter en dat in een snikheet land, waar de gemiddelde temperatuur 97 gr. in de schaduw is Dit zijn echter alleen materieele zorgen. Maar wat moet er van de moraal van deze Nederlanders in het verre land terechtkomen. Vrouwen, de niet weten waar, en of hun man nog ergens rondzwerft en omgekeerd, 'n Land. waar niet de minste discipline heerscht en onder deze omstandigheden ook niet heerschen kan. Moet hier niet zoo spoedig mogelijk ingegrepen worden? Mogen ze nog langer „vergeten" worden? Neen. Man nen en jongens, die bereid waren alles te geven om ons mooie In- sulinde te behouden Ontberingen, die zij geleden hebben, waarvan wij hier niets afweten. Kunnen en mogen wij ons daar van afmaken met een „het is nu eenmaal zoo"? Hooren zij dan niet bij ons? Moe ten zij niet in de gelegenheid ge steld worden weer een gezond en normaal leven te leiden, gelijk Europeanen gewoon zijn? Ik zal de laatste zijn om de repatrieeren- den uit andere plaatsen hun reis naar Holland te misgunnen, maar waarom niej eens een schip voor repatrieerenden uit Siam dispo nibel gesteld? Dan zien ze ten minste onze goede wil en dit zal ongetwijfeld stimuleerend werken en wat het voornaamste is. zij zul len weten, dat er om hen gedacht wordt. A. 1 S. Breebaart, burg. van Zijpe, voor te dragen tot benoeming tot re gent van het Centraal Zieken huis te Alkmaar Hierna volgde sluiting. Millioenenaanbesi-eding en millioenenprijsverschi! Bij een in Eindhoven, in het kader van den wederopbouw, gehouden aanbesteding voor den bouw van 380 woningen met vier winkels en een werkplaats werd door 53 firma's ingeschreven. Hoogste inschrijver was de firma Jacobs uit Bussum voor de som van f 7.379.000,laagste in schrijver de Firma Aafjes en Riezenkamp te Beverwijk voor f3.381781,—De gemiddelde prijs lag tusschen f 4.500.000,en f 5.500.000,—. Het werk is nog niet gegund.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2