Nederlandsche elf overspelen de Belgen JÊÜÜÜk c hten Nieuw NoordhoHandsch Dagblad J i K roHte Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland^) gedeeld doer geldig van .agavond: VRIJ KOUD! nd tusschen i het Noord- md hier en rij koud. r 20.24; Maan 34. ikaarten an! ributiekan- zij, die de boter enz. vermissen, uilen kun- bewa»e de- de grootst teid', aan dringen op worden ge- van bewe- tot vergoe- overgegaan ii Simla in de Bri.sche leiders van üongrespar- ch-Indische ie te Simla olgens offi- "gebroken. tpt het in- verdere be ur zouden der regee- mderkoning •klaard. dat e conferen- mdiging be- acht, welke e regeering is gegeven, i bi.i Bodai- an het Bai- ïp goud van erlamps ra- >r legerdoel- n aan para- mrpen, wor- handel ge- ANP-Aneta lazie 1223; I 80—1.10; bloemkool abarber 10— I 6; sla 20— bospeen 52 bosuien 3 peen 1.40 ier 2 ons. ■N HELDER ummer een nieuw MEI. il Ml AVRO gram.; 8.00 15 Morgen- incert; 11.00 o; 11.45 Ber. 2.00 Orkest 30 Ons plat- met zang; Een Andalu- 30 Mevr. Ida 4.20 Concert; 15.15 Con- 17.30 Het 00 Nieuws; Ned. Strijd- /aarheid over zang; 19.45 20.05 Poli- mte Dinsdag- Tram.; 22.15 Gram.; 23.00 serie; 23.30 15.5 M.) KRO morgengebed i.; 10.15 Voor Jinema-orgel; Capelaan D. dsche orkest- iracht; 12.30 nieuws; 13.20 Gram.; 14.00 30 Voor en iadio zieken de beschou- ;trijkkwartet; 00 Dinermu- 18.35 Diner- s; 19.30 Po- nieuws; 20.05 Omroep ka- Hlmkwartier; Kath. Volks- 22,15 Avond- lonmuziek MAANDAG 13 MEI 1946 Be GROOTE STRIJD tegen de Belgen is in een verrassen- •®-^de 63 zege voor het Oranje-team verloopen. Verras send, inderdaad, want na de eerste goal der Belgen zag het er lang niet naar uit. Integendeel. Wel werd het nog voor rust een 21 voorsprong, doch deze achterstand werd door de Belgen na de rust nog ingehaald en in een 32 voorsprong omgezet. Er was toen nog een hali uur te spelen. Het Hol- landsche speltype liet zich nu gelden. De Belgen werden nu totaal overspeeld en zagen geen kans aan den druk te ont komen. Doelpunten konden toen niet uitblijven en zoo werd het van 23 in minder dan een half uur 63. Reeds ver voor het middaguur was het al een gezellige drukte vóór het Olympisch Stadion, waar de groote strijd tegen de Belgen ons wachtte en voordat de toe gang voor het publiek werd ge opend hadden reeds duizenden queu gemaakt om toch maar een zoo goed mogelijke plaats te be machtigen. Bereden politie en de motor brigade leidden het verkeer als van ouds op de hun toevertrouwde wijze. Inmiddels werden de hekken geopend en dromde de menigte binnen. Ook hier was de regeling keurig in orde. Een muziekkorps uit Venlo hield de wachtenden op aangename wijze bezig. Ofschoon 't zich te 2 u. liet aan zien dat er geen kop meer bij kon stroomden aan alle kanten nog kaartenbezitters toe. In de boch ten van de wielerbaan waren zit plaatsen gemaakt. Tegenover de eeretribune vonden invaliden een plaatsje. Kwart over twee. De fanfares schalden over het zonovergoten Stadion. Het muziekcorps had zich voor de eeretribune opgesteld. Junioren stelden zich op. De elftallen kwamen onder daverende ovaties op het veld Stilte. De Brabangonne en het Wilhel mus werden achtereenvolgens in gezet en staande aanhoord. Dan begon spoedig de strijd. Nauwelijks is afgetrapt of de Belgen namen op zeldzaam keu rige wijze de leiding door hun midvoor, die handig tusschen de beide backs van Ajax doorglipte en Kraak niet de minste schijn van kans gaf. 01. Benauwd stil was het in het Hollandsche kamp, want de ma nier waarop deze goal tot stand kwam deed het ergste vermoeden. Wel probeerden de onzen het, maar verder dan een paar hoek schoppen brachten ze het niet. Telkens weer trachtte men Smit in het spel te betrekken, doch deze gevoelde zich op de linksbuiten plaats als een katern een vreemd pakhuis. Hij bleef netjes op zijn plaats doch wanneer een bal in zijn richting kwam was een Belg hem altijd even te vroeg af. Gelukkig voor Holland liepen de Belgen nogal vrij regelmatig in de buitenspelval. waardoor me nige gevaarlijke aanval teloor ging. Dan raakte Smit bij een der Hollandsche aanvallen geblesseerd en hinkte nog wat mee. zoodat de Belgen zeer weinig aandacht aan hem gingen besteden. Inmiddels probeerden Roozen. Wilkes en Holleman de Belgische achterhoede uiteen te rafelen doch dit lukte niet en in deze periode was het een iust voor het oog hoe de Belgen met hun keurig com binatiespel langs de Feijenoord- lmie en de beide Ajax-backs trachtten heen te komen. De bal gleed als het ware over het groene laken. De Nederlandsche spelers pro beerden hiertegenover het Hol landsche speltype in te zetten. Dit lukte tot nog toe niet al te best, omdat Smit op de linksbui tenplaats de snelheid miste die npodig is voor dit speltype; alles moest dus van rechts komen. Be halve een paar kopballen die Dae- nen niet al te veel moeite veroor zaakten, had de Belgische doelman dan ook weinig te verwerken ge had. Toch zou hij na een half uur spelen gepasseerd worden, 't Was toen Pannaye een gemakkelijk weg te werken bal miste en Wil kes plots voor het inschieten kreeg wat hij dan ook prompt deed. De stand gelijk. Hoe de gelijkmaker werd be groet is niet te beschrijven. De Belgen reageerden hierop met wat sneller té spelen. Een maal dachten we hen weer de leiding te zien nemen, wanneer de achterhoede "voor vermeend buitenspel bleef staan. Kraak ech ter liep snel uit en wist de inge schoten bal nog net over te tip pen. Inmiddels hielden de Hollan ders, aangemoedigd door den ge lijkmaker. den gang er in. Vooral Roozen en Wilkes weerden zich en wanneer zij eenmaal na goed doorzetten de bal op het laatste moment toch maar weer eens naar Smit afgaven knalde Smit in eens in. Heiland leidt! Oorverdoovend gejuich. Spoedig hierop liet aanvoerder Smit ziclidoor Drager vervangen. De Belgen gooiden er nu een schepje oo. doch de beide Ajax- backs' hadden het spel der gasten voldoende door. Goed gesteund dom- de oude Feijenoord-midden- KRAAK Neerlandsch beste doelman. net voor de voeten van een der Belgen weg wist te slaan. De Hollandsche doelman was echter zoover uit zijn doel gekomen dat hij buiten zijn doelgebied kwam en dus „hands" veroorzaakt had. De Belgen maken gelijk. De vrije scho^ leverde echter niets op. doch toen even later De- cleyn omringd door de geheele Oranje-verdediging, voor Kraak kwam, lag de bal plots achter den IJmuicfenaar, die wel heftig voor hands appeleerde, doch geen ge nade vond bij Selez. 22. Geweldig zooals de Hollanders hierop reageerden, doch de Belgen gaven geen krimp. Ze namen het initiatief al weer spoedig over en Kraak moet er al weer spoedig aan te pas komen. Het spel verplaatst zich echter snel en wanneer de Belgen in het nauw gedreven worden wil Dae- nen uitloopend redden; de bal gaat echteirover hem heen en Pa- verick kon niet anders doen dan ten koste van een hoekschop de situatie redden. Dan verslapt het spel der onzen even en nauwelijks had mijn buurman gezegd; kom jongens, houdt vol, anders loopt het mis, of Decleyn profiteert uiterst snel van deze inzinking en België leidt. Er was dan ongeveer een kwar tier gespeeld. En toen, ja toen kwam het Hol- PAUWE KUPPEN DE VROET De oude middenlinie van Feijenoord, die het nog zeer goed deed. linie waarin Kuppen zich weer best'thuis gevoelde, gaf men re gelmatig „niet thuis". Dan bleek de opname van Dra ger in den aanval al spoedig een geduchte versterking Het spel leefde geheel op Rij vers voelde zich in zijn element en gaf goede ballen dan weer aan Roozen dan weer aan Drager. Hoe er echter van beide kanten ook werd gewerkt, wijziging bracht dit voor rust niet meer. Na rusi nemen de Belgen aldra het initi atief over en een angstig moment ontstaat wanneer Kraak, ver uit loopend en ui'vnllend rle ha, nog Een beeld, dat wij jaren misten: de elftallen opgesteld voor den aanvang van den wedstrijd. landsche kwartiertje, wat zeg ik, half uur. want wat we toen te zien kregen, neen. dat was in één woord geweldig. Heel Holland viel aan. De Belgen werden totaal overspeeld. Met de regelmaat van een klok volgdeir de doelpunten elkaar op. De een? aanval volgde op den anderen. Het was eerst Drager die een hooge voorzet van Holleman vallend inkopte en daarmede den stand weer gelijk maakte. Toen was het Rijvers die zijn zwoegen en handig manoeu vreeren beloond zag en Nederland daarmede de leiding gaf terwijl drie minuten later na een vergeefschen aanval van de Belgen Wilkes met een formida bel schot van wel een dertig meter van doel den voorsprong vergroot :ag. Nog gaven de Belgen niet op en zelfs toen hun doelman geblesseerd naast zijn doel lag, speelden zij in het vuur van het spel door. In deze periode beleefde Kraak nog enkele benauwde oogenblikken. Ofschoon Daenen weer onder de lat plaats nam moest hij zich even later toch laten vervangen. Het spel verplaatst zich nu uiterst snel doch wanneer Wilkes er van vrij dichtbij 6—3 van heeft gemaakt is het pleit be slecht en geven de Belgen na nog een vergeefsche poging den strijd op. De Oranjehemden krijgen nog een hoekschop te nemen en dan is de tijd verstreken., Hoe er gespeeld is. Het Hollandsche speltype heeft ons weer eens de zege gebracht. 4 De Nederlanders scoren hun vierde doelpunt. Dat staat als een paal boven water. De Belgen konden hun spel niet volhouden. Inderdaad bun spel was zooals ze begonnen Tim van te watertanden; een machine gelijk zooals de bal van man tot man ging. Doch toen de Hollanders los kwamen en het binnentrio met hun lastige trekballetjes juist even te hoog om weg te koppen de ach terhoede tot wanhoop bracht, raakten ze mede door de treffers vooral van Wilkes de kluts kwijt en trachtte men rrtet verre ballen de voorhoede aan het werk te zet ten. Juist iets voor Kuppen die toen net alles oppikte en weg- kopte. En zoo komen we tevens op de spelers. We zouden in ons team geen zwakke plek kunnen aanwijzen. Smit onze aan voerder zullen we er buiten laten, 't Is geen buitenspeler. Hij had nog de voldoening het tweede doel punt te scoren en moest zich toen laten ver vangen. Rijvers is een buitengewoon speler. Handig, ijverig en onver moeibaar. Wilkes is de meest productieve voorspeler. Hij nam dit keer drie doelpunten voor zijn rekening. Holleman en Drager zijn uitste kende vleugelspelers van gelijke kracht. Roozen zat het dit keer eens niet mee al heeft hij door zijn doorzet ten aan zijn medespelers kansen geboden die tot goals hebben ge leid. De middenlinie had elkaar spoe dig gevonden. De greep uit het oude Feijenoord bleek in orde waaraan de beide Ajax backs zich aldra uitstekend aanpasten. Kraak was best. België—Nederland op 30 Mei Te Antwerpen zal de return- wedstrijd .egen de Belgen op 30 Mei gespeeld worden met onder staand elftal: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Potharst en v. d. Linden (beiden Jjax); midden: B. Pau- we (Feijenoord), Kuppen (Sitt. Boys) en de Vroet (Feijenoord); voor: Holleman (VUC). Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rij vers (NAC) en Draeger (Ajax). De reserves zullen nog nader worden bekend gemaakt. Den Haag-Brussel 1-3 In een sportief gespeelden wed strijd, waarvan bet peil niet bo ven ons eerste klasse voetbal uitkwam, heeft een verzwakt Haagsch elftal hedenmiddag op een uitverkocht Hou.rust-terrein het onderspit moeten delven te gen een technisch beter spelend Daring-elftal Rctterdam-Antwerpen 1-3 De voetbalwedstrijd Rot,er- damAntwerpen is met 31 in het voordeel der Belgen geëin digd. De Antwerpsche ploeg was veel sterker en vooral .ecbnisch beter. Landman, in het Rotter- damsche doel verrichvte wonde ren. Helaas gebeurde er na de hervatting een ernstig ongeluk. De Belgische spil Mees kwam zoo ongelukkig te vallen, dat hij zijn linkerarm brak. QE PAR1JSCHE conferentie schijnt nog steeds niet vlot van stapel te loopen, want het punt der Italiaansche herstel- ,betalingen is zeer gecompli ceerd. De V.S. Kunnen het wel eens zijn met het Fransche voorstel van 25 mïllioen pond sterlinq. maar de Sovjetrussi- sche commentator Boris Isa- kof verklaarde, dat de Russi sche eisch van 75 millioen pond onbeduidend laaof ge noemd kan worden, in verge lijking met de schade, die door de Italiaanscne troepen aan de Sovjet-Unie is toegebracht. De 26-jarige koning Faroek van Egypte heeft te Alexan- drië een bezoek gebracht aan den 76-jariqen ex-koning Vic tor Emanuel, misschien om hem te troosten in het lot dat Italië in verband meV boven genoemde herstelbetalingen te draaen krijgt. Een antimonar- chisiische betooging. waaraan 70.000 menschen deelnamen, maakt de troonbestijging van Umberto 11 er niet gemakke lijker op. lntusschen zijn Perzische re- geeringstroepen bezig de lijn te bezetten, die de autonome provincie Azerbeidsjan van de rest van het land scheidt. 58. Plotseling kwam een auto aanrijden en uit het raampje keek Zag Boebi het goed? Ja waarachtig, de verdwenen Dolf Opperman met de snor. „Nu is het heelemaal mis" zuchtte de arme Canadees. De Brulaap sprong natuurlijk stram in de houding en rapporteerde. Hij kreeg daarvoor een genadig knikje van Heer Dolf en was daarover zoo blij, dat hij Boebi een trap gaf. Boebi uierd zoo kwaad, dat hij zonder erg in eens „zwijn" schold. Daar had je het al. t.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3