De beteekenis van de komende Grondwetsherziening BANKBILJETTENPERS MOET STOPPEN Uit de uWield man de Dammen 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad De uitzending van dienstplichtigen HOLLANDSCHE NIEUWE RECHTSTAAT OF KLASSEJUSTITIE? Weer een gouden penning voor Churchill Open brief aan de Regeering RADIOREDE VAN DEN PAUS ANTONESCU KRIJGT DEN KOGEL. Holland - België DE MEENING VAN ANDEREN Ook het Zwaluwenelftc! wint AMERIKA EN DE HONGERSNOOD ip H 1 up pg «f. e 'Jri §f e s toss s DINSDAG 14 MEI 1946 III (Slot) In zijn: „Aanteekening op de Grondwet" schreef Thorbecke: De krijgsdienst is de zwaarste schuld van alle, welke de Staat aan de burgers oplegt. Zoo eenig recht In de Grondwet moet wor den afgebakend, het is de grens van zulk een last, die den maat- schappelijken toestand van het individu voor altoos uit zijn ge heel kan brengen." Deze woorden van den liberaal Thorbecke zijn typeerend voor den geest, die ons Nederlanders altijd heeft bezield Het is de geest van ons volk, dat gelukkig Sltijd vrij is gebleven van de inféctie van het militarisme, de verderfelijke geestesgesteldheid, waardoor het Moffenaom is ver giftigd. Dat wil niet zeggen, dat ons volk in tijden van nood niet dapper kan zijn. De jongste his torie is hier wel het bewijs van. Maar de militaire dienst, dé dienstplicht vooral, had voor ons altijd weinig aantrekkingskracht. Niet alleen nu, maar ook vroe ger, voelden wij meer voor de „business". Wanneer wij dit goed voor oogen houden, begrijpen wij al eenigszins waarom het huidige artikel 192 in de Grondwet is op- genomens Dit artikel bepaalt dat de dienstplichtigen ter land niet dan met hun toestemming naar Nederlandsch Indië, Suri name en Curagao gezonden mo gen worden. Bij de Grondwetsherziening van 1887 werd bepaald, dat de wet den verplichten krijgsdienst zou regelen in tegenstelling met den toestand van voorheen, toen de Grondwet zelf de belangrijk ste voorschriften van den dienst plicht inhield. Maar men besloot in 1887 toch in de Grondwet enkele waarborgen op te nemen voor hen, op wie bij de wet, de dienstplicht zou worden gelegd Tot die waarborgen behoorde voor, de dienstplichtigen ter land het huidige art 192, terwijl voor de dienstplichtigen ter zee werd bepaald, dat aan den dienst door hen in de overzeesche gebieds- deelen te vervullen, door de wet yoordeelen verbonden moesten worden. Het artikel 192 houdt naar de meening van een bekend staats rechtsgeleerde het beginsel in, „dat nooit of te nimmer de ver dediging der overzeesche gewes ten of de handhaving der open bare orde aldaar de opoffering van het bloed van Nederland- sche staatsburgers, tenzij met hun goedvinden, waard isi'. In 1887 bleek dus nog wel duidelijk, dat men van Indië wel de vooraeelen wilde, maar niet de nadeelen, wel de lusten, maar niet de lasten. Het eigenaardige is echter, dat dienstplichtigen ter land, naar de letter van art. 192, overal, in de wereld heen gezonden kunnen worden, be halve naar onze overzeesche ge- biedsdeelen. Het leven is echter sterker dan de wet. Het was, volgens de re geering in Londen, noodig, dat van dit Grondwetsartikel werd afgeweken Bij Koninklijk Be sluit (E 4'5) van 22 Juni 1944 werd dan ook bepaald, dat Ned, troepen gezonden mogen wor-1 den naar elke plaats, waar hun aanwezigheid noodzakelijk wordt geacht in het belang van het Koninkrijk. Dat hier de Grondwet door een K.B op zij wordt gezet, berust op het z.g, Staatsnoodrecht, een ongeschreven wet, volgens wel ke in tijden van nood van de Grondwet mag worden afgewe ken. Naar aanleiding van een daar toe uit de Kamer naar voren ge komen wensch, heeft de regee ring een voorstel ingediend tot verandering van art. 192. Vol gens de voorgestelde nieuwe redactie mogen de dienstplich tigen ter land niet dan krachtens een wet naar de overzeesche gebiedsdee- len worden gezonden. Voor den huidigen gang van zaken -heeft deze wijziging geen beteekenis. Want de rechtskracht van het te Londen uitgevaardig de K.B. staat vöbr de regeering vast. De uitzending, van dienst plichtigen naar Indië gaat dus gewoon door. Wanneer echter de wijziging van art. 192 ook door de op 17 Mei gekozen Kamers is aangenomen, is voor uitzending van dienstplichtigen in de toe komst, de medewerking van de Staten-Generaal vereischt M. P. JANSSEN, Gisterenmorgen is de eerste nieuwe Hollandsche maatjesharing na een onderbreking van 7 jaar weer aan den afslag te Waardin- gen verhandeld. In Vlaardingen gaf dit een drukte langs de havenkanten. Haven- en keurmeesters:,waren allen vroeg in de weer. doeH*hun geduld werd lang op dé proef' ge steld, want eerst om half twaalf arriveerde de gepavoiseerde auto met de kostbare lading op de Koningin Wilhelminahaven, luide toegejuicht door de vele wachten den. -Intusschen waren koopers uit alle deelen van het land ge arriveerd, zoodat er massa's re flectanten waren en voor deze eerste lading ongekend hooge prij zen werden betaald, varieerende van 800.tot 900.per ton, zoodat hier letterlijk en figuurlijk kan worden gesproken van „De kiel met goud geladen". WELEN zullen met veront waardiging het vonnis heb ben vernomen, dat het Bijzon der Gerechtshof gisteren heeft uitgesproken over een der oud ste en meest beruchte N.S.B.- ers, Graaf de Marchant et d' Ansembourg, tijdens de be zetting Commissaris der Pro vincie Limburg. Deze jonker, die op schandelijke wijze ver geten heeft, dat adel verplicht, was in den eersten wereldoor log officier in het Duitsche leger. Bij zijn toelating als lid van de Eerste Kamer werd aan zijn Nederlanderschap terecht zeer getwijfeld en als katho liek heeft hij in het Zuiden groote ergernis gegeven. De procureur-generaal had de doodstraf geëischt, maar het Bijzonder Gerechtshof ver oordeelde dezen heer tot slecht 15 jaar gevangenisstraf. Wij hebben bij het lezen van dit vonnis weer eens getwij feld aan het karakter van den Rechtstaat, dat ons land zou bezitten. Want als onze rech terlijke macht zoo mild oor deelt over de meest vooraan staande landverraders, dan moeten alle brood-N.S.B.-ers onmiddellijk worden losgela ten. Vooraanstaande landverra ders, SS'ers enz. verdienen den kogel en de lichte gevallen geve men een snelle berech ting. Dat is Recht! In een zitting van den Rotter- damschen gemeenteraad heeft burgemeester Oud. Winston Chur chill de gouden penning der stad overhandigd in een zeer vlotte en goed gedocumenteerde speech. Het centraal adviseerend college .op financieel gebied, waarin zitting hebben de vertegenwoordigers van de bankiersvereenig'ingen in Amsterdam en Rotterdam, van bedrijfsgroepen op het gebied van het bankwezen en van particuliere pensioen- en per- soneelfondsen, heeft in een open brief aan het adres van de Regeering zijn zorg geuit over de ontwikkeling der staatsfinanciën. In dezen open brief wijst het col lege op de groote tekorten der staatshuishouding, die tot een ern stige crisis in ons financiewezen kun_ nen leiden. Het acht het noodzake lijk; dat op korten termijn een eind wordt gemaakt aan deze ontstellende begrootingstekorten, die de resulta ten van de g'eldsaneering niet alleen voor een groot deel teloor doen gaan, doch bovendien de resultaten van de heffingén illusoir kunnen maken. Omj een einde te maken aan de gevaarlijke geld- en ered'ietcreatie, waartoe iin den bezettingstijd werd overgegaan, wil het College dat de personeelsuitgaven van het bestuurs apparaat aanzienlijk worden besnoeid. Naast een ver gaande vermindering der staatsuitgaven is een uitbreiding van de productie met een nieuwe particuliere vermogensvorming door besparingen noodzakelijk voor de saneering van de staatsfinanciën. De nadeelen van het doelbewust aanstu- rntmm Tengevolge van den doorbraak van eenige kaden tijdens de jongste over- Sïroomingen bij Lochem was een gedeelte van het Twentekanaal verzand; hetgeen gevaar opleverde voor de scheepvaart. Met behulp van een zandzuiger en een baggermo len wordt het kanaal weer op de vereischte diepte gebracht. ren op een lagen rentestand, zulks ter verlichting van de verplichtingen uit leeningsschuld, acht het College grooter dan de voordeelen. Deze goedkoop-geld-politiek brengt een belangrijk deel der bevolking (kleine rente- en pensioentrekkers) bij de sterk gestegen levenskosten in een impasse, benadeelt de vorming' van spaarkapitaal en stimuleert derhalve de consumptieve uitgaven. In een radio-rede welke de P.aus ter gelegenheid van de feesten ter eere van O. L. Vrouw van Fatima tov de Portugeesche Katholieken gehouden heeft, zei- de Pius XII o.m., dat zij niet on verschillig moesten staan in den tegenwoordigen strijd tegen het kwaad, doch dat de Katholieken zich daartegen dapper moeten keeren. Met geestdrift sprak hij over de H. Maagd als de Moeder van Portugal. Hij herinnerde er aan. dat hij reeds vier jaar ge leden toen de oorlog in de wereld woedde.. Zijn blikken heeft ge vestigd op Fatima. alwaar men den 25sten gedenkdag van het wonder herdacht. Hij wees daar bij op de innige godsvrucht van he.' Portugeesche volk voor de H. Maagd, welke hun land tot 'n Maria-land heeft gemaakt In de verschrikkelijkste aller oorlogen sloop het monster langs Portu gal's grenzen zonder die te kun nen overschrijden. Na de Portu- geezen te hebben aangespoord de H. Maagd hiervoor te dankenden haar te vragen dal de vrede mo ge worden hersteld en de ruines weder opgebouwd, smeekte Hij haar zegen af over alle Portugee- zen in het land en overzee. Het Sovjetnieuwsbureau meldt, dat de openbare aanklager het doodvonnis heeft geëischt tegen den voormaligen dictator van Roe menië. Antonescu en zeven ande re beklaagden in het proces te Boekarest. Proefkonijnen in 's werelds groot ste penincillinefabriek nabij Liver pool. De konijnen krijgen een inspuiting, waarna de temperatuur- verhooging wordt gecontroleerd. Karei Lotsy: Het resultaat is veel beter geweest dan we had den durven hopen. Als we de zaak objectief bekijken en bij voorbeeld een vergelijking maken met het tegen Luxemburg ver toonde spel, dan is er toch zeker aanleiding voor groo ,e tevreden heid. De Belgen zijn tegengeval len, na hetgeen ik zelf van hen eerder had gezien, na hun wed strijden tegen Engeland en Schot land vooral. Ik acht het Neder- landsche voorhoedespel en zooals dat vanmiddag werd gespeeld, was da<t typisch Nederlandsch, van grooter waarde en gevaarlij ker dan het Belgische. Herberts: Het is een prettige dag voor ons. Deze debacle voor het Belgisch voetbal had ik niet verwacht, en anderzijds heeft het Nederlandsche elftal in elk op zicht voldaan aan de verwach tingen, die ik ervan had. Er was geen bepaald systeem afgespro ken. Wel zou bijvoorbeeld zooveel mogelijk het spel worden geleid over den snellen rechtervleugel in de hoop. dat- de minder snelle, maar technisch uits-ekende Smit daarvan zou kunnen profiteeren. Boeljon: Het ;s mij hard mee gevallen. Vooral de tweede helft werd er van Nederlandsche 'zijde uitstekend gespeeld. Uitblinkers? Bij België Vercammen, Decleyni en Pannaye, bij Nederland Kraak, Paa-uwe en Wilkes. Draeger: Ik vond het een fijne wedstrijd. Het liep op rolletjes. Caldenhove: Na de rust was het een prima wedstrijd. Kraak vond ilc geweldig. Potharst den heelen wedstrijd constant. Scez (de Fransche scheidsrech ter): Het Nederlandsche elftal had den wil om te winnen en dat be slist in een voetbalwedstrijd. Paverick (aanvoerder van de Belgen): Een verdiende overwin ning. Vercammen raakte in het begin der tweede helft gebles seerd en daardoor kon de Belgi sche verdediging niet meer haar gewone spel spelen. Wilkes en Rijvers waren goed. De Neder landsche achterhoede vond ik minder sterk dan die van vroe ger. Ook in Zwitserland is een Ne derlandsche voetbalzege behaald. In Bazel behaalden de Zwaluwen een 71 overwinning op het Ba- zelsche elftal. De doelcfjiers geven een niet geflatteerd beeld van het bijzondere goede spel, dat door de Nederlanders vertoond werd. In he Witte Huis zijn bespre kingen begonnen die van beslis sende beteekenis zijn voor het lot van millioenen menschen, die t'hans door hongersnood bedreigd worden Men verwacht dat deze week in de Ver. Staten het be sluit zal vallen om weer over gaan tot het rantsoeneeren van bepaade artikelen, waaronder wellicht ook bloem en wel in de maand Augustus. De feiten waar over men thans beschikt wijzen er op. dat de vooruitzichten voor den komenden winter niet beter en eerder nog erger zullen zijn dan thans. Vrijdag 3 Mei 1946. Oplossingen en correspondentie onder motto „Damrubriek" te- zen den aan het bureau van dit blad. Oplossingen van nos. 40, 41, 42 en 43 (zevende wedstrijdserie) in zenden tot uiterlijk 1 Juni a.s Probleem No. 40 van A. Germain (Frankrijk) Stand: Zwart 10 schijven op 7, 9 10. 12, 14. 18, 19, 20, 25 en 30. Wit 10 schijven op 21. 23, 26. 29, 37, 39, 41, 45 48 en 49. Wit speelt on wint. Probleem N. 41 van J. Wagenaar te Hoorn (Gecomp. 27-4-'46) 'W f i. 'm Stand: Zwart 9 schijven op 7, 8, 13, 18 20, 26. 28. 29 en 37. Wit 9 schijven op 17, 27. 31, 38, 39, 42. 45, 48 en 49. Wit speelt en wint. Probleem no. 42 van J. Devillez (Frankrijk) Stand: Zwart 8 schijven op 9, 10 12, 20, 25. 30, 36 en 39. Wit 8 schijven op 21, 23, 27, 31. 32, 38. 47 en 49. Wit speelt en wint. Probleem No. 43 van K. Spierlings te Leeuwarden. Stand: Zwart 11 schijven op 3, 7. 8, 12 15 18, 19, 23, 29. 30 en 36. Wit 12 schijven op 17, 21, 25. 26, 28, 32, 34, 37, 39, 41, 44 en 47. Wit speelt en wint. (Onderstaande problemen zijn niet in alle edities van onze krant opgenomen. Daarom volgen ze hier nog. Probleem no. 38 van P. N. Buis te Grootebroek. Stand: Zwart 8 schijven op 3, 7. 10, 12. 14, 18, 22 en 26 Wit 8 schijven op 23. 24, 30, 31, 37, 38. 41 en 44. Wit speelt en wint. Probleem no. 39 van C. Annes te Westerblokker. Stand: Zwart 12 schijven op 3, 12. 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20. 21, 22 en 27. Wit 12 schijven op 26, 28. 32, 33, 34 36. 38, 39. 40, 42, 47 en 50. Wit speelt en wint. (Oplossingen tot 29 Mei a.s.) Bij de problemen. No. 40 is een compositie met een geestige af wikkeling. No. 41 is nog kort ge leden gecomponeerd en is een se lectie uit meerdere bewerkingen. No. 42 geeft een aardige bewer king van ressource spel enz. te zien en no. 43 eveneens, maar dan op meer uitgebreider schaal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4