K PARIJS EEN STRUIKELBLOK? WordtGriekenland fascistisch? Nieuw Noordhollandsch Dagblad Problemen vragen een oplossing Schrieke voor den Raad van Cassatie J CHURCHILL VERLAAT AMSTERDAM De strop voor 58 beulen MONARCHIE OF REPUBLIEK Crieksche verkiezingen op 1 September VORDEREN VAN LANDBOUWGROND VOOR EEN VRIJE PERS „Silbertanne"-moord. DE ZAAK TEGEN DE CEBR. DE VILDER DE FEESTELIJKHEDEN IN F ATI MA Max Schmeling k.o. DR. CARP KRIJiGT TWAALF JAAR Eén borrel Churchill voor rontei Oost-Java onder Nederl. commando De ballon gaaf weer de de lucht in Twaalfduizend vrouwen en meisjes naar Canada GRAAF DE MARCHANT KRIJGT 15 JAAR DINSDAG 14 MEI 1946 de conferentie te parijs Gedurende de informeele 'ver gadering van Maandagavond heeft de conferentie van minis ters van buitenlandsche zaken geen voortgang gemaakt ten aanzien van de nog te behande len problemen het vraagstuk Her koloniën en Triëst van het Italiaansche vredesverdrag. De ministers hebben het pro bleem der Italiaansche herstel betalingen verwezen naar hun plaatsvervangers voor een onder zoek naar de mogelijkheid om (je 100 millioen dollar, die Rus land eischt, aan de bronnen, die Byrnes daarvoor heeft aange wezen, te onttrekken. Het belangrijkste meenings- verschil van heden bestond weer in de vraag, of de Italiaansche marinevaartuigen een wettige bron van herstelbetalingen vor men. Men gelooft, dat deze kwestie verder zal worden be sproken tijdens de informeele vergadering, die morgen om 11 uur zal worden gehouden. Men verwacht voorts, dat de ministers een voorloopige bespreking zul len aanvangen van de Duitsche kwestie tijdens hun formeele vergadering van Woensdag. Byrnes verklaarde gisteren op de conferentie te Parijs, dat dat hjj bereid was het Fran- sche voorstel ten aanzien van Triëst, waarbij deze stad aan Italië gegeven wordt, en het geheele zuidelijke deel van Istrië aan Joego-Slavië, te aanvaarden, omdat dit ethnisch juist is. Ook Bevin kon zicb met dit voorstel vereenigen. Molotof was van meening, dat het vraagstuk geregeld moet wor den op basis van de Joegoslavische bijdragen in den oorlog. Hij legde den nadruk op de concessies die Rusland gedaan had met betrek king tot de Italiaansche koloniën en herstelbetalingen, en hij zeide, dat dit geen vraagstukken waren die onmiddellijk betrekking had den op een Geallieerd land. Tijdens de besprekingen over het opnemen van de Duitsche kwestie op de agenda zei Byrnes, dat hij den Amerikaanschen waar- nemenden militairen Gouverneur van Duitschland, Luciussclay, heeft opgedragen den geallieerden bestuursraad voor te stellen een Vier-Mogendheden-Commissie in te stellen, die den voortgang bij de demilitairisatie en de ontwape ning van Duitschland aan een onderzoek dient te onderwerpen. Byrnes stelde vervolgens voor, de Duitsche kwestie Dinsdag te behandelen, doch Molotof zeide, dat eerst de vredesverdragen met de voormalige vazallen van de as moesten zijn afgehandeld. Men kwam tenslotte overeen de Duit sche aangelegenheden Woensdag te behandelen. In de middagzitting van giste ren ontstonden nieuwe moeilijk- DROF. Mr. J. J. Schrieke, oud-Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie, die wegens hulp verleening aan den vijand door 't Bijzonder Gerechts hof te 'sGravenhage is ver oordeeld tot de doodstraf, zal op 12 Juni a.s. terecht staan voor den Bijzonderen Raad van Cassatie. V» heden over het stellen van een tijdslimiet voor de onafhankelijk heid van Libië: Byrnes en Bevin waren van meening dat er een dergelijke termijn gesteld moest worden, doch de Fransche verte genwoordiger, Bidault, verzette zich tegen dit plan. Byrnes stelde voor dat Italië bij het* vredesver drag zonder meer afstand zou doen van zijn koloniën, en dat de Big Four over een jaar nadere beslissingen zouden nemen. Indien dan geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt zou een beheerschap van de Vereenigde naties ingesteld kunnen worden. Bevin verklaarde, dat hij er de voorkeur aan zou geven indien Italië zijn koloniën onmiddellijk aan de Vereenigde Naties zou af staan. Hij had het Britsche be heerschap over Cyrenaica slechts voorgesteld als antwoord op- het voorstel van een Italiaansch be heerschap, en omdat Engeland de bevolking van Cyrenaica beloofd had, dat zij nooit meer onder Ita liaansche heerschappij zouden staan. Om precies 11 uur gistermor gen is de Koninklijke Standaard, die ruim vijf dagen lang op hët Paleis in Amsterdam gewapperd heeft, ingehaald. Hare Majesteit die een half uur'tevoren afscheid had genomen van haar vertrek- kenden Britschen gast en diens vrouw en dochter verliet op dat moment, onder hartelijke toe juichingen van het samenge stroomde publiek, in haar wagen het Paleis op weg naar 't Loo. Onmiddellijk na haar vertrek rukte ook de matrozen wacht in, die eenige oogenblikken later, voorafgegaan door de Marine kapel en een detachement mari niers, een marsch door de stad maakte. Tijdens het proces tegen de le den van den kampstaf van het concentratiekamp Mauthausen zijn Maandag 58 tot den strop veroor deeld. Drie andere zijn veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. In het Lagerhuis heeft de on derstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, Hector Moneil, medegedeeld, dat de Britsche en Amerikaansche regeeringen zijn overeenge komen, missies naar Grie kenland te sturen om toezicht uit te oefenen op de herzie ning van de kieslijsten ter voorbereiding van het refe rendum over de vraag: Mo narchie of Republiek De houding van Frankrijk is nog niet bekend. De Britsche re geering heeft meer dan eens verklaard, dat he.1 referendum beter tot 1948 kan worden uitge steld. doch de Grieksche regee ring wenscht het te doen houden spoedig na de herziening van de kieslijsten. Aartsbisschop Damaskinos, de Grieksche regent, deelde gisteren in de openingszitting van 't par lement de eerste in tien jaar Van rijkswege is in het leven geroepen de „Stichting tot het beheeren van landbouwgronden". Deze stichting heeft ten doel hef beheeren, herstellen en verbete ren van landbouwgronden en de daarbij behoorende opstallen, voorzoover en gedurende den .tijd, dat deze als gevolg van oor logsomstandigheden of ten be hoeve van het herstel of de ver betering aan hun normale be stemming zijn of worden ont trokken, en voorts het beheeren van gronden om te voorkomen, dat deze een bestemming zouden krijgen in strijd met het alge meen belang. Ter bereiking van dit doel is de voorzitter der stich ting gemachtigd landbouwgron den voor de stichting te vorderen overeenkomstig het algemeen vorderingsbesluit 1940 en de al- gemeene vorderingsregeling '4*1. In het bijzonder is hier gedacht aan terreinen welke tijdens de bezetting als vliegveld zijn ge bruikt Nederlandsche Marva's overhandi gen tulpen aan haar Engelsche collega's in de marine-barakken te Devonport. Dit zal ieder jaar onze dank zijn. mede, dat het referendum over de monarchie 1 September a.s. gehouden! zou worden. Op deze mededeeling volgden toejuichin gen voor Koning George door de meerderheid van de afgevaardig den en door de overvolle open bare tribune De koning, die te Londen vertoeft, heeft reeds zijn instemming met den datum be tuigd, zoodat de regeering 14 we ken heeft om de kieslijsten te herzien. Drie Lagerhuisleden die te ruggekeerd zijn van een bezoek van 14 dagen aan Griekenland, beweren, dat Griekenland bezig is snel een fascistische staat te worden. Zij be.'oogen. dat er een eenzijdige burgeroorlog heerscht, n.l. een oorlog van uiterst rechts tegen alle democratische elementen, die het met de regee ring niet eens zijn. Duizenden personen zijn het slachtoffer van moord', opsluiting, molesteering en intimidatie. De rijks- en ge meentepolitie zijn door en door voos en hebben in dit misdadige optreden een belangrijk aandeel. He,1 Labour-parlementslid Mi chael Foot, die de hoofdartike len in de „Daily Herald" schrijft geeft een overzicht van de lan den met vrije en gebonden pers. Tot de eerste behooren België, Denemarken, Frankrijk, Groot- Brittarmië, Nederland en Zwit serland, tov de laatste Bulgarije, Finland, Polen, Roemenië en de Sovjet-Unie, Portugal en Spanje hebben een gedeeltelijke censuur. In Italië is de pers over het ge heel vrij, maar de regeering heeft bladen vterboden, waarin bet koninklijk huis beleedigd werd, met de geestelijkheid werd gespot of pornografie werd be dreven. De sterkste censuur, zeg'.1 Foot, merkt men op achter het zgn. stalen gordijn, maar ik heb gehoord, voegt hij er aan toe, dat vrijheidminnende lieden bij de „Daily Worker" de zaak met den natiohalen journalistenbond gaan bespreken Foot haalt voorts Churchill aam, n.l. diens woorden van 10 Mei 1946, uitgesproken te Lei den: ,Ik ben en was immer een tegenstander van onderdrukking in eiken vorm. Het maakt voor mij geen verschil welk kleed zij draagt en welke leuzen zij in den mond neemt." De Bijzondere Raad van Cassa tie deed heden uitspraak in de zaak tegen den 21-jarigen Hendrik Kromhout en den 24-jarigen .Jaco bus Besteman. Zij hadden de burgemeesters van Asten en So meren vermoord en waren vrij willig tot de SS toegetreden. Te gen beiden werd de doodstraf uit gesproken. Op 17 Juni te 11.15 zal de Bij zondere Raad van Cassatie de za-. ken behandelen van de broeders A. F en C. F. de. Vilder, aanne mers te Amsterdam, die door het Bijzonder Gerechtshof aldaar zijn veroordeeld ieder tot 3 jaren •Rijkswerkinrichting wegens col laboratie me. den vijand. Als ver dedigers zullen optreden mrs. C. R C. Wijckerheld Bisdom te Den Haag en D Giltay Veth te Am sterdam. De Londensche ziekenhuizen, die door vrijwilige bijdragen in stand werden gehouden, hielden dezer dagen een gezamenlijke collecte. Een verpleegster speldt een vlaggetje op de tuniek van een korporaal van het Kon. Nederlajndsche Leger, die zoo juist voor het goede doel geofferd heeft Alle klokken im Portugal luid den en vliegtuigen wierpen bloe men uit op cJe pelgrims ten ge tale van ruim een half millioen, voen de Pauseijke Legaat gisteren een gouden kroon plaatste op de beeltenis vam O. L. Vrouw van Fatima (het Portugeeseh Lour- des). De massieve gouden kroon bevat meer dan 2000 paarlen en ec'elsteenen en wordt geraamd op een waarde van ca. 550.000 gld. De enorme menschenmenigte, onder wie de echtgenoote van den Spaanschen troonpretendent Don Juan, knielde neer, toen de pauselijke Legaat de plechtigheid verrichtte, waarna men luisterde naar een toespraak van den Paus, door de Vaticaansche radio ver spreid. De bloemen ter versiering van de beeltenis waren speciaal per viegtuig uit Nederland en België overgebracht. Z. H. de Paus richtte zich tot het Portugeesche volk Hij drong er op aan in dit beslissende uur van de geschiedenis de verdedi ging van het geloof tegen den aanval van de machten van het kwaad te verzekeren. De katho lieken moeten zich moedig too- nen1 en openbaar front maken. De Paus herinnerde er aan, dat reeds sinds vier jaren tijdens den oorlog zijn. blikken gericht waren naar Fatima en beval Portugal aan ,een groote devotie tot de Heilige Maagd te onderhouden. De voormalige Duitsche we reldkampioen Max Schme ling werd door het Mili tair Gerechtshof te Ham burg veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en een boete van 10.000 Mark wegens overtreding van door het Britsche Mil. bewind in Duitschland uitgevaardigde orders. De Advocaat-fiscaal bij den Bijzonderen Raad van Cassatie, mr Langemeyer, concludeerde heden tot. vernietiging van de sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage, waarbij de voormalige president van het Vredesgerechtshof, dr. J. H. Carp, veroordeeld is tot18 jaar gevangenisstraf, en tot ver oordeeling van den requirant tot een gevangenisstraf van 12 jaar. Na zijn vijfdaagsch verblijf in Nederland is Engeland's expre- mier gisterenavond per Dakota vliegtuig, dat van het vliegveld Valkenburg (Z.H.) was opge stegen, in Engeland terugge keerd. Mevrouw Churchill en haar dochter Mary zijn in Nederland gebleven, waar zij nog een vijf tal dagen zullen vertoeven. Churchill zei zeer dankbaar te zijn over de ontvangst. „Naar schatting heb ik wel een kwart millioen menschen gezien." Als bijzonderheid vermelden wij nog, dat Churchill tijdens den overtocht een glas van de nationale Nederlandsche drank, oude klare, als hartversterking, gebruikte. pERZIE en Azerbeidsjan be leven een critiek stadium in hun wederzijdsche verhou ding. Wel heeft Pisjewari, de Perzische premier, zijn bereid heid getoond, alsnog tot een vergelijk te komen, maar de gezichtspunten van beide lan den liggen zoo ver uiteen, dat het uitgesloten schijnt, op kor ten termijn tot een compromis te komen. Naar verluidde, zou er zelfs een oorlog zijn uitge broken tusschen beide landen, maar dit bericht bleek later onjuist te zijn. Niettemin tee kent ook dit voorval, hoe scherp de zaak er voor staat. De kans dat de gewapende conflicten in Perzië omslaan tot een completen burgeroor log, groeit, daar de opstande lingen gewapend zijn met ma teriaal, dat het Roode leger hun voor de ontruiming zou hebben verstrekt. Niet verras send, doch wel alarmeerend is het, dat talrijke Sovjet-offi cieren in het Azerbeidsjaan- sche leger hebben dienst ge nomen. Waarschijnlijk a.s. Donder dag zal de delicate kwestie der Europeesche neutrale landen voor den Veiligheidsraad ko men. Dat kan voor Rusland pijnlijk worden. Als gevolg van het feit, dat Engeland is gezwicht voor den Griekschen aandrang, den da tum van het plebisciet te ver vroegen, zal het zich eveneens uit Griekenland terugtrekken. Met ingang van 1 Juni zal Griekenland weer over een modern, eigen leger beschik ken, met Engelsch materiaal. De commandant van de 5de Britsch-Indische divisie te Soê- rabaja, generaal-majoor G, K. Bourne, heeft het commando over Oost-Java aan den Nedér- landschen bevelhebBër kolonel Giebel overgedragen. Voor zijn vertrek heeft hij in een proclamatie de bewoners van Soerabaja bedankt voor de hulp, welke zij de troepen ver leend hebben tijdens de moei lijke dagen in October en No vember jl. en tijdens de daarop volgende periode van wederop bouw. Een oude tak van sport leeft weer op. Naar het secretariaat van de Haagsche Ballonclub ons mede deelt, zal waarschijnlijk op 18 Mei a.s. van het Malieveld te Den Haag een ballonopstijging plaats vinden onder leiding van den heer Boesman. Hiermede zal Den Haag dus de na-oorlogsche primeur van deze sport beleven. Binnenkort volgen eveneens opstijgingen te Rotterdam en Schiedam. De heer Riemeyer, een Neder-: lahdsch ambtenaar van de Cana- deesche legatie te Den Haag is op weg naar Ottawa om een onder-, zoek in te stellen naar de mo gelijkheid van overkomst voor 6000 Nederlandsche vrouwen v->m Canaa'eesche soldaten en 6000 andere vrouwen, die met soldaten in Britsch-Canada verloofd zijn. De Limburgsche Kamer van het Bijzonder Gerechtshof heeft M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, voormalig commis saris der provincie Limburg.' ex- districtsleider der N.S.B. in' die provincie, ex-bijzondere gemach tigde van Mussert en ex-hoofd raadsheer der N.S.B.veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf tien jaar met levenslange ontzet ting uit beide kiesrechten en met recht van cassatie. Er was tegen hem de doodstraf geëischt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 5