DE K.V.P. IN ALKMAAR Succesvol muzikaal evenement Nieuw Noordhollandsch Dagblad en de a.s. Gemeenteraadsverkiezing TROEPEN NAAR AMSTERDAM E.V.C.-incident te Alkmaar Generaal Von Frijtag Drabbe vertrekt naar Indië Concert van Verdi's Requiem MAANDAG 20 MEI 1946 Over het resultaat van de KVP. bij de Tweede Kamer verkiezing mogen wij in Alk maar tevreden zijn. Maar niet voldaan, want de 9e raadszetël, dien wij volgens- de cijfers van 17 Mei zouden be halen, is niet zoo heel safe*- Het aantal geldige stemmen nam vergeleken met 1937 met 20.6 pet. toe; het aantal stemmen, op onze lijst uitge bracht, gaf een toename van 20,8 pet, te zien; wij hebben dus met den groei van het kiezerscorps vrijwel gelijken tred gehouden. Toch hadden wij een grooteren groei mogen verwachten* van ons katholiek kiezerscorps, dat toch voortkomt uit de kroostrijke gezinnen. Bat katholieke jonge ren hun stem aan ae K.V.P. heb ben onthouden, kunnen wij niet aannemen. Toch moeten er ka tholieke stemmen ook in Alk maar. op andere lijsten zijn uitgebracht/» Zijn het de liberale katholie ken, die wat de landspolitiek betreft meer heil verwachten van het dwergpartijtje van de ongebonden vrijheid; öf zijn het de arbeiders, die hun stem liever gaven aan de zoo kunstmatig gevormde partij, die meende recht te1 hebben op lijstnummer 1, die hun stem aan de beproefde en vertrouwde en door eenheid machtige K.V.P hebben ont houden? Moge dan de uitslag van de verkiezingen en het perscom mentaar daarop van de ver schillende bladen voor hen een waarschuwende les zijn voor de nog komende Staten- en ge meenteraadsverkiezing. Vooral bij deze laatste mogen wij geen stemmen missen; dan kan en moet ons stemmental worden opgevoerd. Wanneer wij 23 raadszetels krijgen te verdeelen naar het stemcijfer van 17 Mei, 'krijgt de P.v d A bij de eerste verdeeting 8, de' K.VP. 7, de A.R. 1. de P.v d.V. 1 én de C.P.lNl. 2 zetels; bij de tweede verd'eeling krijgen P.v.d A., K.V.P. en communisten er elk 'nog één bij en blijft er nog één zetel over. 't Gemiddelde van de P.v.d.A. zou bij 10 zetels 730.9. dat van de K.V.P. bij 9 zetels 735 4/9 zijn. Op het nippertje zou derhalve de K.V.P. den laatsten restzetel in de wacht sleepen. De P.v.d.A. zou maar 51 stem men meer moeten behalen om ons dezen laatsten restzetel te ontfutselen: zij zou dan 10 raads- TENNÏS GEMEENTERAAD De gemeenteraad zal Donder dag a.s een vergadering houden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jannes zoon van Jan Ta- lens en M. Schouten; Anneke d. v. Hendrik Timmerman en D. de Jong; Hannie d. v. Jacob Landman en J. E. Starreveld;; Louisa T. d. v. Hen drik A. van de Hoef en M. Strijder; Cathartna H. K. d. v. Pieter Maas en Cè A. Zijm; Wilgrida A. d. v. Frede. dik J. M. Rodenburg en C. Wag'e- maker. Gehuwd: Hendrikus J. Stam en Elisabeth Veldman; Jacobus A. Hoogland en Agatha M. Bek; Bouke Beets en Margje Akse» Klaas Wou ters en Cornelia H. van der Vaart; Albert L. Gerritsen en Nelly E. Ver. meulen; Heinrich A- van Duinhoven en Emma A. Bonnet; Eric Elsey en Antonia M. Klaver; Henry H. Jack en Janny Booy; Derk J. Abelskamp en Catharina C. de Haas. Ondertrouwd: Jacobus Heesbeen en Elisabeth Tuijnman;. Antonie Breed- veld en Egberta Tuijnman; Jacob P. Kokkes- en Aaat C. Godijn; Wilhel mus T. Sinkeldam en Johanna M. Hoebe; Jan van Brummen en Marijke Cnossen: Sjaak J. Drost en Cornelia Bruin; Jacob Bus en Margaretha J. Evers; Antonius H. J. van Amster dam en Carolina F. M. Ooms; Marti- nus Basjes en Rensje Schats. Overleeden:- Arie G. A. Booy; oud 2 jaar. Johan L. Becude oud 31 jaar; Paul J. Cornelissen oud 2 weken. BRANDWEERWEDSTRIJDEN Zaterdagmiddag vonden op den Westerweg wedstrijden in snel heid en behendigheid plaats tusschen 13 brandweercorpsen uit Alkmaar en omgeving. Bij de belangstellenden merkten wij o.a. op Burgemeester Van Kin schot en diens echtgenoote, ter wijl achter de touwen tal van kinderen verzameld waren, die af en toe een stevige douche op liepen Voor de Prov. kampioenschap pen te Zaandam werden ge plaatst: 1?* Corps Kwiek, Alk maar, bevelvoerder J v. d. In sert; 2, Laddercorps Alkmaar, Onder' de hoogstgeplaatsten, die niet voor 1 Zaandam in aan merking komen, bevinden zich: 3. Middenbeemster; 4. Limmen en 5'. Koedijk. zetels krijgen, tegen de K.V.P. 8 Men ziet: onze 9e zetel is niet zoo heel zeker. Wij hebben 'ook eens een be cijfering opgezet, die ons den loden zetel zou opleveren. Wij zouden dan 7310 stemmen op onze lijst moeten vereenigen, terwijl de andere lijsten een zelfde stemcijfer zouden moeten opbrengen als op 17 Mei. Ons eerste gemiddelde 'zou dan zijn 812 2/9 of wel 1/9 meer dan het eerste gemiddelde van de P.v.d.A.; ons tweede gemiddelde 731," ofwel 1/10 meer dan het tweede gemiddelde van de Partij van den Arbeid. Maar een stemcijfer van 7310, d.i. 687 meer dan op 17 Mei, zal wel een illusie blijven, hoewel het grillig spel der grootste ge middelden nog verrassingen kan brengen. Wij moeten er echter wel rekening mee houden, dat de P.v.d.A. bij de gemeente raadsverkiezing een grooter aan tal stemmen kan veroveren. Er zal dus alles op alles gezet, moeten worden om de gemeente raadsverkiezing goed voorbereid tegemoet te kunnen gaan. Wij wijzen in dit verband op de 426 ongeldig uitgebrachte stemmen. Daar mag den volgenden keer geen stem bij zijn, die aan de K.V.P. zou moeten toekomen. Wanneer de propagandaclub haar beste beentje voor zet, dan kan de K.V.P. met een lijstaan voerder als wethouder v. Slin gerland de gemeenteraadsver kiezing met een gerust hart tege moet zien. Maar.dan zal er eerst nog gewerkt moeten worden. Fr. O. J.V.G „ST LAURENTÏUS" Vanavond om 8 uur houdt de heer Th. Wortel, gemeente-arehi- varis van Alkmaar, een lezing met lichtbeelden over oud-Alk maar Ook de pioniersters zijn weikóm GROOTE SUCCESSEN VOOR DE ALKMAARSCHE ZWEMMERS De DAW-ers A Slikker en A. Boxem hebben op de* Zater dagavond door DJK te Amster dam georganiseerde nationale zwemwedstrijden weer enkele opmerkelijke successen geboekt. Hun in 't oog loopende verrich tingen komen in een des te gun stiger licht te staan, omdat ze geleverd werden temidden van Jiet puikje van de Nederlandsche zwemmers. Slikker werd derde op het nummer 200 m rugcrawl herren in den goeden tijd van 2.42.4, waarmee hij zijn eigen besten «tijd, 4 weken geleden te Den Haag gevestigd, met 4.4 seconde verbeterde. Het was jammer, dat hij in een te zwakke serie was ingedeeld: nu eindigde hij, vol komen zonder strijd, als eerstfe in zijn serie met ruim een halve baan voorsprong Scheffer (DJK) won het nummer in 2.40.4, de Groot (het Y), bekend door de tour naar Denemarken, werd tweede in 2.41.6. De 100 m schoolslag leverde een tweeden prijs op voor den zelfden DAW-er Hij nam na 50 m de leiding en liep 2 m'uit Op de laatste baan kwam van Feg- felen (Meeuwen) onweersfaan- aar opzetten en won in 1.17.8. De tijd van Slikker was 1.19.6, waarmee hij het clubrecord met 0.5 sec. verbeterde en als- eerste Alkmaarder dit nummer onder de 1.20 grens zwom. A Boxem werd op de 100' m borstcrawl heeren vierde in den prachtigen tijd van 1.03.8, waar mee hij het kringrecord, (fat se dert 1937 op naam staat van M, Kostelijk met 0.4 sec. verbeter de Ook Boxem was in een veel te zwakke serie ingedeeld: hij won deze met ruim een halve ,baan voorsprong! De Europee- sche kampioen, Hoving, won dit nummer in 1.00.4; 2e werd de kampioen van Java Sindorf (het Y), m 1.03.2 en derde was Jonge- jan (Zian) in 1.03.6. Nel van Vliet (Robben) slaag de er op het nummer 100 meter schoolslag dames niet in het op haar naam staande Nederlandsch record te evenaren. Ze bleef er met 1.21— 0.4 sec boven; 2e werd haar cluhgenóote W. Ha- verlag in 1.21.8*na een spannen de race met J. de Groot (ADZ). Gisteren nam de tenniscompe- titie een aanvang, en zooals reeds vele jaren het geval is, kwamen ook de Alkmaarsche spelers (sters) weer in actie. De Alkmaarsche 'Tennisclub, een combinatie van de vroegere vereenigingen Alkmaar-Heiloo, Advendo en BeQuick, komt in de competitie uit met drie teams en wel in de tweede, derde en vierde klasse. In de tweede klasse moet gespeeld worden tegen Aemstelspelers II (Am sterdam), Smash I (Krommenie) en Koog Zaandijk I. In de derde klasse tegen Linoleum I (Krom menie), Smash n (Krommenie) en Koog Zaandijk II, terwijl het derde team zal spelen tegen Schagen I en II en Den Helder I en H. Deuitslagen van de' gisteren gespeelde wedstrijden zijn als Volgt Smash IAlkmaar I 43. Alkmaar nLinoleum I 61 Alkmaar IIIDen Helder IX 7—0. Hét tweede en derde team wonnen met sprekende cijfers. Er ging slechts één partij ver loren en deze nog in drie sets. Het eerste team speelde tegen Smash I, vermoedelijk de groot ste concurrent, en verloor met 43. Tér toelichting wordt nog on gemerkt, dat de wedstrijden zijn teruggebracht tot 7 partijen. De oorzaak hiervan is, dat door de beperkte reisgelegenheid de tijdsduur bekort moest worden Daarom werd het damesdubbel niet gespeeld 40 JAAR TROUWE DIENST Zaterdag was de schilder P. J. de Bakker 40 jaar in dienst bij de fa. S. Koster en Zn., Oudegracht. De herdenking van dit zeldzame feit kenmerkte zich niet door ge weldige toespraken, maar door hartelijken eenvoud van een ge noeglijk onderonsje ten huize van den oudsten firmant, den heer S. Koster, die 40 jaar geleden den jubilaris, toen hij wilde gaan trou wen, beloofde, dat hij werk zou hebben, zoolang de fa. Koster werk had. En dat was nu 40 jaar het, geval. Bloemen en een ge schenk onder couvert van de baas, bloemen en een fraaie (volle) tabakspot va» het personeel ge tuigden van waardeering v >or den jubilaris A.F.C.-NIEUWS AFC ISchoori I 41. Limmen IAFC comb. I 31. Limmen IIAFC comb II 5—2. AFC-ers, het gaat goed, maar het moet goed blijven gaan; daarom, al is het weer minder mooi, evengoed moet er getraind worden, hoor en door iedereen!! Bent u al lid van AFC? Komt Dinsdag a.s. ook trainen en geeft u dan meteen op. Woensdagavond a.s. alle vete ranen aanwezig; training, voet ballen en verdere besprekingen. Bij de veteranen kunnen er ook nog een paar bij. Komt u? De PPC-er. AFC—PETTEN 4—1 De vriendschappelijke ontmoe ting, welke A.F.C. gisteren tegen de vierde klass'er K.N.V.B. Pet ten speelde, bood een uitsteken de gelegenheid enkele nieuwe krachten te probeeren. A.F.C, was goed tegen deze vierde klas- ser opgewassen en behaalde een verdiende overwinning. De ach terhoede was uitstekend voor haar taak berekend en ook de middenlinie mocht er zijn. Ver heugend was het goede werk, van de voorhoede in dezen wed* strijd, hetgeen wel blijkt uit de vier doelpunten tegen de heusch niet slecht spelende achterhoede van Petten. Voor de rust nam A.F.C. de leiding, terwijl na de rust nog drie goede doelpunten aan de score werden toegevoegd, waar tegenover Petten slechts één doelpunt kon stellen. SCHERMERHORN. FLORALIA. Woensdagavond 1.1. hield de vereeniging Floralia haar jaarver gadering. Gezien het feit dat de overgroote meerderheid van de gezinnen in deze gemeente van de vereeniging lid is, terwijl Floralia -op het gebied van het organiseeren van volksspelen e.d. een eerste 'plaats inneemt, was de opkomst gering te noemen. De voorzitter, de heer J. Klippel, deed mededee- ling van de plannen voor het a.s. seizoen. Wegens de hooge kosten zullen dit jaar slechts 3 planten worden uitgereikt en- voor de kin deren één plant. De heer A. Mole naar zal hiervoor zorg dragen. De tentoonstelling; waarvoor de planten op 29 Aug moeten worden ingeleverd, opentfop Vrijdag 30 Augustus. Zaterdag- en Zondag middag d.a.v. zullen er kinder- en volksspelen plaats hebben, terwijl op de avonden van deze dagen de gebruikelijke feestavonden zullen worden gehouden. Het bestuur zal onderzoek doen naar de mogelijk heid van nieuw soort, spelen en attracties. Voor Nov. staat een tooneelavond op het programma. Uit het verslag van den pen ningmeester, den heer Dagelet, bleek dat sinds de vorige vergade ring de ontvangsten f2002.47 en de uitgaven f1340.34 hebben bedra gen. Kassaldo f662.13. Over 4 weken zal een nieuwe algemeene vergadering worden gehouden, waarbij ook een be stuursverkiezing aan de orde komt. LUTJEWINKEL BENOEMD Tot ass. stamboekhouder aan de Gecomb Rundveefokvereeni- gingen te Lutjewinkel is be noemd H Kuiper te 't Zand. Mede op 'het drietal kwamen voor Jc. Schoori te Schagen en D Popma te Twisk. Gisteren zijn ook uit Heiloo en Alkmaar troepen naar Am sterdam vertrokken om aldaar indien noodig in te grij pen bij het liquideeren van de staking der havenarbeiders. •"Men weet, dat minister-presi dent Schermerhorn in zijn ra diorede van Donderdagavond aankondigde, dat deze staking, die door de communistische E. V. C. slechts als een politiek agitatiemiddel en zelfs in het directe nadeel van de betrok ken arbeiders onderhouden wordt, desnoods met behulp van het leger zal worden ge broken. Voor het vertrek van de troepen uit Alkmaar en Heiloo kwam het tot een incident. Eenige aanhangers van de E. V. C. trachtten bij den ingang der kazerne pamfletten te ver spreiden, die hoewel uiterst behoedzaam opgesteld van een algemeen opruienden aard waren. Den soldaten werd ge adviseerd aan het bevel tot vertrek geen gevolg te geven en zich in „soldatenraden" („sovjets" noemen wij zoo'n instituut bij ons in Rusland) rekenschap te geven van de gevolgen, die een militair op treden zouden kunnen veroor zaken. Terwijl gezagstroepen deze papiertjes verscheurden, werden de ÈVC-mannen door de politie ingerekend en in het bureau opgesloten. Binnen een kwartier was de rust bij de kazerne hersteld. DEN HELDER De Marine-voorlichtingsdienst meldt: De commandant van het korps mariniers, generaal-ma- joor H. F. J. M. von Frijtag Drabbe zal Dinsdag 21 Mej 1946 per vliegtuig naar Indië ver trekken, voor het voeren van be sprekingen en'het inspecteeren van de ls'e mariniers brigade. De generaal zal vergezeld worden door den hoofdofficier van ad ministratie der 2e klasse J. K. Leyen en zijn adjudant, den ka pitein der mariniers J. E. Budel- man. De reis zal ongeveer twee maanden uren. Het concert, dat de R.K. Orato- riumvereeniging in het kader van „de Kunst gaat door het vrije land" gisteren in de Groote Kerk gaf, is 'n groot succes geworden voor deze vereeniging, die met het indrukwekkende Requiem van Guiseppe Verdi haar debuut maakte. Een debuut, waarmee zij meteen haar reputatie gevestigd heeft. Werd aanvankelijk de vrees gekoesterd, dat de dirigent, de heer Leo Pielage van dit nieuwe koor met dit werk te hoog gegre pen had. Met de uitvoering van gisteren is gebleken, dat hij met zijn koor tot een succesvolle pres tatie in staat is. De vele honderden bezoekers, die de groote ruimte nagenoeg vulden, zullen nog lang aan dit concert de herinnering bewaren van een intense ontroering, die de vertolking van Verdi's Kunstwerk bij hen heeft gewekt. Het groote koor vormde een machtig en harmonieus geheel; het zag een jaar van gestaag repetee- ren bekroond door een schitterend resultaat. Moge dit succes voor vele zangers cn zangeressen een aanleiding zijn zich er bij aan te sluiten, om mede <ie cuïtureele rosping te vervullen, waarvan dit eeiste optreden getuigde. Een groot aandeel in het muzi saa. succes v'ait toe aan de soils ten. waarvan vooral mevrouw Maria Struycken van den Adel ontroerde in het smeekend Libera me In het „Dies irae', dat net, dra matisch hoogtepunt vormde, gaven solisten en koor ten sublieme ver tolking van de aangrijpende tekst. Op het jubileerende Sanctus van het koor volgde het biddend Agnus Dei, dat, als het geheele Requiem een aanhoudend gebed was voor de zielerust van de dui zenden dood'en, die wij >n deze maand van bevrijding herdenken. Koor en orkest vulden in één machtige symphonie de wijdsche ruimte van het schoone Gothische kerkgebouw, zoo welwillend afge staan door het bestuur van de N. H. Kerk. Hoewel het niet de gewoonte is, dat in een kerk geapplaudiseerd wordt, konden toch vele bezoe kers hun dankbaarheid niet be dwingen. Na afloop werd de dirigent door velen gelukgewenscht met het succes. Vermelden wij nog, dat het concert werd bijgewoond, door den H; E. Deken, den burgemeester, den President van de Rechtbank, andere autoriteiten en vele zan gers uit stad en omgeving. Het is ons tenslotte een groot genoegen en wij spreken dan tevens namens onze directie aan het welslagen van dit muzi kaal evenement te hebben mogen medewerken. Wij laten thans het verslag vol gen van onzen muziekrecensent. Fr. O. Zoo heeft dan de R.K. Oratorium- Vereenigii^ haar debuut gemaakt met Verdi's Requiem en met zeer groote voldoening viel te constateeren dat het een zéér succesvol debuut was. Immers Verdi's Requiem beoogt niet den mystieken kant van den li- turgischen tekst;; maarheeft de menschelijke gevoelens diep' drama tisch gepeild en alzoo in feite een boeiend en romantisch muziek drama geschreven, dat wel niet den titel heeft, maar toch ten deele de sfeer van de opera ademt. Dat deze Italiaan zijn werl» rijkelijk voorzag van zangrijke cantilenen, lag in zijn aard besloten. De uitvoering maakte over het al gemeen een voortreffelijken indruk. Dirigent Pielage heeft met z'n koor reeds veel weten te bereiken. Er werd zuiver en beschaafd gezongen.v De machige koren in het Dies irae en de meer subtiele zangen en recitatieven verkregen de noodige nuanceering en dynamysche schakeeringen. Jammer, dat de kennelijke zorg aan de afwerking van den koorzang be-s steed; wel eens door de orkestklank werd overheerscht. Bijzonder willen we memoreeren de prachtige uitvoe ring van het Agnus Dei, en het "Libera me'. Daar dit werk voor bet grootste gedeelte voor solo-partijen is geschreven, was natuurlijk de keuze van solisten een zéér belang rijke factor. Ook in dit opzicht had men niet beter kunnen slagen. De sopraan Maria Struijcken van den Adel gaf van haar partij een vertolking, welke in artistiek opzicht niets te wenschen overliet. Door een nobele reserve te maskeeren en: Ver di's muziek op een hoeger niveau te brengen. In één woord een indruk wekkende en meesterlijke vertolking. Annié) Hermes boeide wederom door haar grootsch stemgeluid en muzikale voordracht. Voornaam was de zang van den bas Luciën Louman. De Tenor Frans Vroons sloot zich bö de overigen waardig aan. De duet ten, kwartetten enz. vormden in dit werk hoogtepunten van muzikale ge nieting. De Haarlemsche Orkest-Veeenig'ing bleek deze keer uitstekend inge speeld te zijn en zorgde voor een prachtige begeleiding. Het koper o.a. klonk voortreffelijk. Het verdiende succes van dezen concertmiddag moet wel een sterken stimulans zijn voor de R.K. Orato rium Vereeniging, om op den 200 goed ingeslagen weg voort te gaan en van blijvende beteekenfls voor het Aikmaarsch muziekleven te zijn. De inzet is uitstekend geweest, dus nu maar volhouden. Succes. W. Schreurs.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2