LIJST 6 Wat de pers zegt over den verkiezingsuitslag O OPNIEUW BESPREKINGEN Nieuw NoordhoHandsch Dagblad De „Maasbode'i: Wij zijn de grootste partij - De „Tijd": Signaal op rood - „Trouw": Mislukte doorbraak - Het „Vrije Volk": Vernieuwingspolitiek on zeker. ONBEGRIJPELIJK WEG MET LIJST 21 Leve lijst 6! Tusschen von Mook en Sjahrir Truman neemt Ameri- kaansche spoorwegen over Het prinselijk paar in Zwitserland Het1 Duitsch episcopaat' protesteert. Hebben MAANDAG 20 MEI 1946 #c UITERAARD stonden alle dag bladen Zaterdag in het tee lten van de verkiezingen. Onze krant verscheen op een onge woon vroeg uur en werd in de voornaamste plaatsen van ons gewest, waar de losse nummers wegvlogen, met aandacht bestu deerd. Ook andere kranten kwa men, meestal later, met extra edities of vervroegde nummers. In zi.in ex''ra-editie stelt de „Maasbode" vast, dat de Katho lieke Volkspartij weer de hechte burcht is gebleken, waar Neder land op bouwen kan. Het blad meent, dat, er wel katholieken op de Partij van den Arbeid ook hebben gestemd, en dat c-r.ser- va ieve katholieken terwille van Indië hun toevlucht hebben ge nomen tot de A.R. (Wij zouden willen opmerken, dat het in ze keren zin geen kwaad kan, als onze Partij, in den geest als pater Stokman dit in het begin van de Par ijrestauratie opmerkte, aan alle kanten gezuiverd is! Aan de duidelijke koersbepaling kan dit slechts ten goede komen!). Overigens is de „Maasbode" van oordeel dat het Zuiden een triomf gebracht heeft, welke zege. boven veler verwachtingen is ge gaan. (Men weet, ook uit he-' hoofdartikel in dit nummer, dat wij dit wel een beetje anders zien. Wie de cijfers nuchter be kijkt, kan o.i. Nvoor dergelijke exclamaties weinig reden vin den). Inderdaad' hebben wij „on-, ze eenheid schitterend gehand- haafd"en daardoor hebben wij „naas" d'e eer, ook de grootste verantwoordelijkheid op ons ge nomen. Wij zullen haar weten te. dragen." Tenslotte spreekt de „Maasbode" ervan, dat „werke lijk krachtige regeeringsmeer- derheden gevormd kunnen wor den." DE „TIJD", welk blad sinds enkele dagen een nieuwen hoofdredacteur heeft in den per soon van den heer P. A. Kers- tens, oud-voorzit ter van de Indi sche Katholieke' Partij en oud- regeeringscorhmissaris voor Ned. Indië van dit kabinet, (die dus wel met zijn Indischen neus in de verkiezingaboter viel), ziet het signaal op rood: als redenen voor het communistisch succes zie1.1 hij o..a de bewondering voor de adembenemende oorlogspresta ties van Rusland, de situatie van de Iconen in verband met de le vensbehoeften, en de dolle pro paganda, die z.i. niet voldoende bestreden is. De „Tijd" ach.' het ook mogelijk, dat katholieke ar beiders, met name in zuidelijke steden, communistisch hebben, gestemd. (Wij zouden willen vragen: en Rotterdam dan? Maar meer nog zouden wij willen vragen, of het geen tijd wordt, ook aandacht te schenken aan het feit, dat er in 1937 ruim 300.000 stem men uitgebracht waren op „andere" partijen, waaronder de N.S.B. met 171.000. De helft van dezen mag in de verschillende Ncderlandsche krententuinen zitten, van de overige 80.000 hebben er zon der twijfel tienduizenden communistisch gestemd. Hier geldt zonder twijfel, dat de uitersten elkaar raken. En waar zijn de 37.000 stemmen van de vroegere K. D. P. te recht gekomen en de stem men van de rev.-socialisten, de groep-Bouman e.a. Het ligt voor de hand, dat de meeste van deze dissidente stemmen naar de verwron gen „Waarheid" zijn gegaan, omdat het hier kiezers geldt, die de waarheid nooit anders dan verwrongen hebben ge leerd. KJATUURLIJK hebben tien- duizenden knalroode SDAP- ers, die door dte fusiepogingen van NW en EVC al met het communisme vertrouwd worden gemaakt, geen vertrouwen gehad in het socialisme van d'e Partij van den" Arbeid (waar zich op dit front al andere ontbindingsver schijnselen voordeden) en op het paard van Moskou gewed, en ook zullen er wel katholieken waarom alleen arbeiders? naar het communisme zijn afge dwaald, maar al is elke katholie ke stem op de CPN ve veel, groot zal dit aantal niet zijni en zeker de helft van de communistische winst-lcomt uit de rijen der dis sidenten, die vroegec.hun rust in een regelmatige politieke partij ook niet konden vinden. Na dit uitvoerige intermezzo keerèn wij nog even terug naar de „Tijd", die ook meent, dat de K. V. P. niet van een éclatant succes kan spreken: „Daarvoor is de omzetting van onzen kie- zersaanwas in zeteltoename te onvolledig", maar „dit neemt niet weg. dat het katholieke bolwerk opnieuw onwrikbaar is geble ken". Het blaa is overigens van meening, dat onze propaganda onvoldoende is geweest. De Ka tholieke Volkspartij heeft volgens dë „Tijd" de taak. het gevaar van het communisme te keeren, temeer daar.de PvdA daar ken nelijk te zwak voor is. In een latere editie schreef de „Tijd" een -beschouwing over de mogelijkheden van de toekom stige regeering. waarbij het als voörloopige conclusie stelt, dat gestreefd moet worden naar een formatie, steunend op samenwer king tusschen de KVP en de P vdA. Dan worden de drie aan wijzingen gevolgd, die he? blad' meent te moeten aangeven: geen sociaal-economisch liberalisme, een krachtig-voouuitstrevende sociaal-economische politiek, maarop den grondslag van de levens- en wereldbeschou wing van het christendom". HET „VRIJE VOLK" meent, dat de stembus 'He vernieu- wingspoli iek onzeker heeft ge maakt. Het is bezorgd over het teleurstellend resultaat, dat nu geweten wordt „aan de demago gische aanvallen van rechts en van links, die de Partij van den Arbeid te verduren heeft ge had."' Maar meer nog: deze uit slag beteekent een ggvaar „voor de vernieuwingspolitiek, die on der het kabinet-Schermerhorn is gevoerd, en vooral een gevaar voor de verhouding tusschen Nederland en Indonesië. Een deel van de vroegere aanmati ging heeft het orgaan van de PvdA hier al prijs gegeven: het spreekt niet meer over „de ver nieuwingspolitiek," maar over de „vooruitstrevende politiek van' herstel en vernieuwing, van het huidige (thans demissionaire) ka binet. Deze politiek is inderdaad niet houdbaar gebleken en op tal van punten veroordeeld. Ten aanzien van Indië zouden wij het VV gerust willen stellen. Toen puntje bij paaltje kwam. kwam de PvdA achter de feiten aan te loopen. Zoolang zij op 't kom-- pas van de Regeering kon loopen ging het haar gemakkelijk af, maar 'oen de regeering onder den' druk van de uit Indië doorsijpe lende waarheid onzeker werd en de PvdA. een eigen standpunt moest innemen, was haar hou ding al even onevenwichtig en liep de Partij, naast de Regee ring. in het gareel van de Katho lieke fractie, door Max van Poll tactisch geleid. Op deze merk waardige episqde van he" laatste politieke tijdperk zal nog wel eens de aandacht moeten worden gevestigd Wrevel en verbittering heb ben zich van het „V. V." mees ter gemaakt. Alle schuld word.' geweten aan de oppositie, geen oogenblik schijnt het in de ge dachte van »den redacteur op te komen, dat de oude SDAP, door in onrijpe tijden to" een gefor ceerde „doorbraak" te besluiten, op het verkeerde paard heeft ge wed. Wij zullen den heer Vos kuil in zijn verbittering niet vol gen. Alleen mogen wij niet na- la 'en op te merken dat als er van demogogische propaganda moet worden gerept, het „V. V." daar van in de afgeloopen weken van mee wist te praten, speciaal ten aanzien van de verhouding tusschen Kathoieken ,en PvdA. Hier gffldt wel zeker, da:1 wie een (vos)kuil graaft voor een ander, er zelf invalt „TROUW" ziet de doorbraak van de Partij van den Arbeid mislukt, en is verder nogal tevre den. „De anti-revolutiqnnaire par tij, die in 1937 zeventien zetels veroverde als gevolg van de om standigheid dat vele kiezers bui-' ten de kringen dezer partij zich achter dr. Colijn schaarden, keer de terug tot het meer "normale aantal van dertien zetels, öe uit slag is een nederlaag voor het ka- binet-Schermerhorn-Drees. Zij is een desavoueering zoowel van net regeeringsbeleid als van het beleid in zake de partijvorming. Alleen de communisten profiteerden van hun ongelukkige politiek en van' het verdwijnen van N.S.B. en re- voiutionnair-socialisten." „De Waarheid" constateert, dat de uitslag geen duidelijke Imksehe meerderheid heelt opgeleverd. „Het is niet gelukt de communis ten te isoleeren. De katholieken hebben hun positie, ten volle ge handhaafd. Voor de' democratische en socialistische toekamst van ons land zou een nieuwe coalitie van K.V.P. en PvdA. de toestand slechts verergeren. Met ondersteu ning van de VrijheidsQonders is een rechtsche coalitie niet onmo gelijk geworden." Het „Handelsblad" heeft een oeschouwing van den heer Stik ker, voorzitter van de Partij v. d. Vrijheid. Deze vindt de groote trouw van de Nederlandsehe groe pen aan hun kent het meest op vallend. „De Partij van de Vrij heid was bedoeld als een concen tratie van-meer krachten, dan uit sluitend die der Uberalen Zjo be schouwd kan niet worden ont kend, dat wij meer hadden ge hoopt te bereiken." DAROOL" verbergt haar teleur- stelling niet en acht voor de Partij van den Arbeid oppositie te verkiezen boven regeeringsver-" antwoordelijkheid. Men durft daar een combïnatie'met de K.V.P. niet aan! (Maaiyvat zou „Parool" zeg gen, als denuitslag eens andersom ware geweest en de Katholieken zich op grond daarvan aan regee- ringsverantwoordelijkheid zouden onttrekken? Waarom aanvaardt „Parool" in naam van de demo cratie niet de consequenties van de uitslag van deze democratische verkiezing?) „Parool" besluit aldus. „Reden tot juichen heeft niemand. Wij gaan, ook politiek gedacht, miei- lijke 'aten tegemoet. Maar wij z^r. ei van overtuigd, dat m oie jaren het Nederlandsehe volk vooral dan een nuttige politieke leerschool zal doorloopen, indien bij de komende onderhandelingen over de vorming der regeering de Partij van den Arbeid een krach tig beleid voert, claarbij de opposi tie verkiezend boven een schip- perpolitiek, die haar mede-ver antwoordelijk zou maken voor veel^waarvoor zij geen verant woordelijkheid mag aanvaarden." (Maar de verkiezingen zijn toch niet gehouden, om voor poli tieke leerscholen'experimenten op te leveren?! Er nroet geregeerd worden en de grootste partijen hebben den plicht, ernstig te stre ven naar een regeerbare meer derheid. Wij hadden van de man nen. van de Weerbare Democratie in 's lands belang meer moed ver wacht en zullen met belangstelling afwachten, in hoever het politiek defaitisme van „Parool" in de Partij van den Arbeid weerklank vindt. De eerste uitslag welke in de ge meente Amsterdam bekend was (of ficieus) was die van het stemdistrict van het gem. verzorgingshuis voor ouden van dagen in de Röeterstraat. De bus was n.l. omdat ale oudjes toen reeds aan «hun stemplicht hadden voldaan om 4 uur gesloten en een kwartier later geteld. De C.P.N. had een groote aantrek- king, van de 509 stemmen behaalde deze partij 186. DePartij van den Arbeid behaalde als tweede 160 stemmen. De overige partijen waren verdeeld; terwijl 53 stemmen ongel dig waren. I ND ANK is 's werelds loon, Wij 'hebben met lijst 2 ve- le en mooie successen be haald. En nu gaan we hierbo ven zetten, weg met lijst 2, leve lijst 6,* de lijst van de communisten! 9at zit zoo: de Kamerverkiezing %is achter den rug, nu komen de verkiezin gen voor de Provinciale Sta ten aan de orde, die gehouden worden op Woensdag 29 Mei a.s. En voor die Statenverkie zing bestaat een'andere num mering. De Katholieke Volks partij heeft dan 1 ij s t 6, en de communisten hebben.lijst 2! Wij hebben dus broederlijk omgedraaid. Vandaar is nu de leuze: weg met lijst 2, de nieu we lijst van de communisten, leve lijst J3, het nieuwe num mer van de Katholieke Volks partij in de provincie Noord-' Holland. Want, dat komt er ook nog bij, in de elf provin cies hebben de lijsten van de «K.V.P. meestal verschillende nummers. Dat is allemaal door het lot bepaald. Wat wij nu goed in de gaten moeten hou den is dit: op 29 Mei stemt de Katholieke Volkspartij lijst 6. De volledige lijstnummering, behalve in Amsterdam, is als volgt: 2. Communisten, (num mer 1 bestaat in ons gewest niet), 3. Anti-Revolutionairen, 4. Partij van den Arbeid, 5. Staatk. Gereformeerde Partij, 6. Katholieke Volkspartij, 7. Christelijk Historische Unie, 8. Partij van de Vrijheid, 9. Chris telijk Democratische Volkspar tij. - De Katholieke Volkspartij stemt op 29 Mei als één man lijst 6. Wij zijn dankbaar voor de successen, die wij op 17 Mei j.l met lijst twee hebben be haald, maar lur^roepen wij uit: weg met lijst 2, leve CR is nog geen uitslag binnengekomen over de ontmoeting van gistermor gen tusschen dr. van Mook en Sjahrir. Met spanning wordt daarop gewacht, temeer daar de mede- deeling, dat de bespreking zou plaats nebben, min of meer ver rassend kwam en beteekend^ dat de Nederlancïsch-Indonesische besprekingen zouden zijn hervat. In kringen der republikeinen is men geneigd te veronderstel len, dat dr van Mook Sjahrir heeft ingelicht over de instruc ties, die hij van de Nederland sehe regeering heeft ontvangen. Daaronder zouden ook belang rijke punten vallen, als de toe- stgnd op Sumatra en een door Nederland gewenschte volks stemming. President Truman heeft heden het bevel geteekend, waarbij de door 'n staking bedreigde spoorwegen door de regeering worden overgenomen. Truman heeft deze maatregel ge troffen 24 uur voor een staking van treinpersoneel uit zou breken. Het bureau voor militair vervoer zal de spoorwegen exploiteeren. Voor het uitvaardigen van dezen order had Truman afgevaardigden van het per_ soneel ontvangen en een beroep op hen gedaan om samen te werken met de regeering door op hun post ie. blij ven. Vak vereenigingsbesuurders hadden reeds' eerder verklaard, dat zij de mannen niet zouden vragen op hun post te bijven wanneer de re geering de spoorwegen zou overnemen Het prinselijk paar zal heden ochtend op het Geneefsche vlieg veld in Zwitserland arriveeren. Zij zullen op de villa Lohn, die "e hunner beschikking is gesteld, door den Bond'sraad worden ont vangen. Prinses Juliana zal Dinsdag om 6 uur voor de Zwitsersche radio spreken. Tevens zal door^haar een ge schenk aan Zwitserland worden aangeboden. Een overzichtelijke vergelijking van den uitslag van de Tweede Kamerverkiezing van 1946 met die van 1937. In ieder geval komt er weer beweging in den status Dr. van Mook zal nog deze week in Singapore met Admiraal Mountbatten overleg plegen over defi Joestand op Java. Van Dr v Mook zouden voorstellen uitgaan, om maatregelen te treffen tot herstel van de orde Sjahrir zal morgen Dinsdag naar Djogjakarta vertrekken. Daar zal het volledige kabinet bijeenkomen en zal o.m. het rap port van de Indonesische dele gatie, die Nederland bezocht, in behandeling komen. Naar radio Vaticaan meldt, heeft het Duitsche episcopaat in een herderlijken brief, die ver boden is in de Russische en Ame- rikaansche zones, doch gepubli ceerd in de Britsche zone, gepro testeerd egen de behandeling van het bezette Duitschland. De brief protesteert tegen „de hef tige agrarische hervormingen in het oos elijk deel van Duitsch- land, die zuiver communistisch zijn, de meedoogenlooze wijze waarop ambtenaren van hun pos ten worden gezet onder het voor wendsel van de-nazificatie, de ellende van 10 millioen vluchte lingen en den hongersnood1." "IJ EBBEIV is hebben en krij gen is de kunst!" Een ver achtelijk spreekwoord! Over Christenlippen mag het niet komen, want het is als recht vaardiging bedoeld van de heb zucht. Men wil er mee zeggen, dat het er niet op aan komt, hóé men zich bezit verwerft, doch alleen dat men het te pakken krijgt. Het is de mo raal van de politieke afpersers en van de militaire overweldi gers, van een Hitler, van een Stalin. Gij zijt terstond bereid, hen hierom met verontwaardi ging te veroordeelen. Maar slik uw verontwaardiging liever in, wanneer gij zelf uw winst tracht te vergrooten door een collega dood te concurreeren, of wanneer ge uw portefeuille spekt aan de schaarschte van bepaalde artikelen (d.w.z. aan het gebrek der armen). Maar ook, indien gij uw hoed dieper afneemt voor den rijken niets nut dan voor den plichtsge trouwen ploeteraar, zijt gij nog niet Jooven den afgodsdienst van het „hebben" uitgestegen. Wat hij is, bepaalt de waarde van den mensch, niet wat hij hééft. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3