Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek Vereeniging tot het red den van drenkelingen opgericht SJAHRIR ZEGDE HULP AAN EVACUé'S TOE Maar de treinen blijven uit EEN SCHORS1NIG RECHTGEZET WEERBERICHT DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN Noordholl. N. S. K. K.-ers veroordeeld De laatste dag van het Prinselijk bezoek DONDERDAG 23 MEI 1943 DEN HELDER BONTE AVOND VOOR HELDER'S GARNIZOEN Het is langzamerhand bekend ge noeg, dat O. en O. afd. Den Helder, steeds hard heeft gewerkt voor de militairen, om hen op alle mogelijke manieren bezig te houden niet alleen maar ook iets mee te geven. De afd. Recreatie en Alg'emeene Ontwikkeling (R.A.O.) van de Gene_ rale S'taf heeft dezen gedachtengang misschien niet overgenomen, maar die toch wel op denzelfden voet ge volgd. De opzet van R.A.O. is: de militairen, van welk wapen, dienst, vak of rang, avonden te geven en ontwikkeling te' bezorgen, waarvan ze wat over houden. Dit is niet altijd even gemakkelijk, want vooral op 't geb'ed van ontspanning voor mili_ ta ren is 't moeilijk een weg te vin den. Dat is ook algemeen bekend. Gelukkig' heeft men gebroken met de sleur van: als ze maar lachen tis het goed, of het gehalte der programma's er door kan of niet dat is geen be zwaar. Deze meening is veranderd en daarmee is aLveel gewonnen. Niet dat men er al is; want er zijn nog altijd personen genoeg', die terugverlangen naar de avonden van het gewone ni_ veau; misschien wel van een gezakte grens. Voor de Heldersche militairen gaf R.A.O. een bonten avond, die werd verzorgd door het "Regenboogcaba ret" van W.lly v. Hemert. Inderdaad "verzorgd". Een woord dat men niet altijd kan gebruiken voor cabarets e.d Willy v. Hemert heeft in dit caba ret getiteld "Pak an", alles gegeven wat hij kon en dat is heel veel. De verschillende sketches en losse num mers waren in een vorm gekleed, die zeer te prijzen viel. Waarbij komt, dat zelfs het geringste spoor van ge woonheid werd vermeden. De medewerkers Mela Soesman, Karin Larsen. Mevr. Smits, Ko v. d. Bosch. Bob Verstraete. Peter Kel_ lenbach hebben o-l.v.Willy v. He mert een mooi opgezet programma gebracht, met origineele vondsten en geest ge, rake opmerkingen* Vooral Willy v. Hemert zelf is een geboren speler, die in snelle reactie en overschakeling van rollen gewel dig is. Zijn sketch "Bij de ec-kimo's', waarin hij een stok-oude eskimosche -^voorstelde, bezorgde hem een dave rend applaus en toonde al de moge lijkheden van dezen acteur. Zoo zou den we kunnen doorgaan met het x noemen van al de nummers, met het stuk voor stuk ontleenen van iedere medewerker. Graag willen we Ko v. d. Bosch even noemen en den vlotten pianist Peter Kellenbaeh, d e in alle mogelijke toonaarden kan meekomen en meedoen. Een gemis was het ontbreken van Tiny Visser in haar nummer "De schoonmaakster". Niet dat Mevr. Smits niet voldeed, maar het is een creatie voor Tiny VisseT zelf. De a.s. Bonte D nsdagavondtrein zal dit "Regenboog-cabaret" afleveren in Nederland's huiskamers en dan kan ieder opnieuw genieten van deze beschaafde en veelzeggende ac teurs. Wij willen hen zien, zooals in een van de nummers wordt verteld (misschien onbedoeld) dat deze re genboog! een verbinding wil vormen tusschen de verschillende meen n gen en gedachten der menschen in hun up en downs, in hun ernst en hun plezier. Het is dan ook onze gezonde mee ning, dat de R.A.O. het op de duur zal winnen van allen, die denken, dat avonden waarin iets meer zit, dan het gewone voor militairen n ets zijn. Als ten minste in deze wordt volgehouden. KATH. JONGERENBEWEGING Hedenavond om 8 uur is er weer bijeenkomst in het Patro- naatsgebouv^De heer Moester zal hierin een lezing met licht beelden houden, terwijl hiervóór een test-oefening zal worden ge houden, waarbij elke deelnemer de kans heeft een prima pakje shag te winnen. Voor dit laatste moeten allen echter zelf een potlood meenemen. Allen behooren dus zonder uit zondering op dezen interessanten avond aanwezig te zijn, vooral in verband met de lezing van den heer Moester LEZING BOOR Mr. JULIAN De trainer van ..Helder" hield gisteravond in de boven zaal van Formosa een lezing over voetbaltechniek, waar voor van de ziide der voetbal lers groote belangstelling be stond. Mr. Julien behandelde o.a. het positiespel en het W- formatiesvsteem. Hii gaf ver volgens zeer vele nuttige wen ken die in de praktijk moeten worden toegepast. Het was voor alle aanwezigen een in teressante en nuttige avond. SCHAGEN Het redden van drenkelin gen is een groot sociaal be lang. Stierven in de 7 iaren voor 1934 6578 Nederlanders den verdrinkingsdood, door het ter hand nemen van het georganiseerd reddend zwem men is dit na 1937 terugge bracht tot een jaargemiddelde van 595. Van de 667 personen, die tijdens de verduistering? periode door duister misleid in het water belandden, wis ten 535 zichzelf door zwemmen te redden of werden door an deren gered. Deze mededeelingen werden gedaan door Mei. Tij sen. be stuurslid van de vereenigi' uit Winkel, tijdens de stich tingsvergadering Woensdag avond in zaal Schenk. Het initiatief tot het oprich ten van een Schager vereeni ging is genomen door wacht meesters Stet en Butter der Rijkspolitie, in samenwerking met den heer Boonacker. secr. van de zwemvereen. De Wiel. Genoemde heeren zullen voor- loopig het bestuur uitmaken, aangevuld met enkele door hen geschikt geachte leden en de heeren v. d. Kuiit en Krou- wel van de E.H.B.O. Er is n.l. een zeer innig ver band tusschen deze beide or ganisaties Is de drenkeling im mers op den wal gebracht, dan dient onmiddellijk begonnen te worden met het verleenen van de eerste geneeskundige hulp. Zonder dat bereikt men nog niets. Diplomabezitters ziin verze kerd tegen schade, ziekten of /diidileit. ontstaan dr ree n»sno"'n hunnerzijds, tot maximum van f 8000. Dr. v. d. Sluiis. eerevoorzit ter van E.H.B.O en voorzitter van het Rode Kruis, deed toe zegging dat de ver. alld^mo- geliike steun, ook financieele, van beide organisaties kan verwachten en zegt dit tevens ook toe aan de reeds bestaan de vereeniging te Winkel. Staande de vergadering ga ven zich reeds 16 leden op. De contributie van leden werd op f 1.50 gesteld, die voor dona teurs op f 1.per iaar. Donderdag over 14 dagen zal de eerste oefenavond in zwembad ..De Wiel" zijn, waar voor de nieuwe badmeester, de heer de Wit uit Amsterdam als instructeur zal optreden. Voor hen. die aan de trai ning deelnemen, is medische keuring vooraf gewenscht. Dr. v. d. Sluiis verklaarde zich be reid. de a.s. redders te keuren en tevens de leiding der theo retische en practische medi sche oefeningen op zich te wil len nemen, zulks in samen werking met den EHBO-voor- zitter v. d. Kuiit BRANDWEERKORPSEN IN DEN STRIJD Zoojuist deelde men ons mede, dat op Zaterdagmiddag 25 Mei a.s. op de Markt alhier om 3 uur een brandweerwed- strijd zal worden gehouden tus schen verschillende korpsen uit de omgeving. Deze wedstrijd is uitgeschre ven door de Nederlandsche Brandweei vereeniging en bestaat uit verschillende wedstrijden, nl. eerst een afdeelingswedstrijd voor hen die tot hun kring be hooren, daarna de eerste prijs winnaars van diverse kringen tegen elkaar, zoodat tenslotte de provinciale wedstrijd de eind spurt geeft met den kampioens titel van Nederland. Schagen's Brandweer doet ook mee. Wat zal het resultaat zijn voor' onze mannen? Wij weten het niet. Wij gaan allen even kijken naar dezen voor Schagen geheel nieuwen wedstrijd INZAMELING VEREENIGING SIMAVI In de eerste week van Juni a.s. hoopt de vereeniging Simavi, tot steun^ in medische aangelegen heden voor inheemsehen, in Schagen een collecte te houden, teneinde gelden in te zamelen voor het verschaffen van medi camenten. en medische hulp, voor het 'wederopbouwen van verwoeste ziekenhuizen in het door Japan zoozeer geteisterde gebied aan den evenaar. Hoe men ook denken moge over de daar te voeren politiek, dit me dische werk kan onder geen en kele omstandigheid worden ge mist en nu nog minder dan ooit. Het omvat alle groepen en ge zindten onder de bevolking en spruit niet voort uit politieke overwegingen, maar uit naasten liefde De medische nood is er zeer hoog gestegen; helpt allen op milde wijze Zij, die deze collecte willen helpen doen slagen, worden ver zocht zich als collectant aan te melden vóór 29 Mei a.s. bij een der leden van het comité, t.w.: mevr. v d. Sluys, Landbouw- straat C 191'; mevr. Settels, Stille Laan E 66; mevr! Rinsema, C. Bokstraat; mevr Koning, Laan C 195 BREEZAND WELPENNIEUWS Zondag jl. vond de installatie plaats van 9 welpen in het club gebouw Z.E. Heer Pastoor ver richtte de zegening'en sprak het gebed, waarna door Akela Ko men werden geïnstalleerd W. v. d. Berg, H. Pijnacker, H. Brou wer Mzn., Th Janson, Jaap van Loon, Piet Halfschepel en Frans Zwirs terwijLHerman Pijnacker en Wim Koopman door Akela Kloosterman werden opgenomen Na de installatie werden spe len en voordrachten gedaan, ter wijl de middag besloten werd met ons volkslied en gebed. Welpen, denk er aan, a.s Zon dag de groote wedstrijd tegen de welpen van Anna Paulowna. Train je dus deze week goed. WIERINGEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes^ zoon van W. G. Bouma en M. Bouma; Akke,'dochter van Tj.'v d. Wal en M. Kuijter; Meijert Cornell's, zoon van A Koorn en J. A. Stamm; Neriita Ansje, dochter jvan P Posthumus en J. A. Met selaar; Alida Simone, dóchter van J. P. Kreijger en M. Rot gans; 'Michael, dochter van C. Ruitenberg en A. Schmidt; Froukje Hiltje, dochter van S. Wiersma en H. Brink; Pieter, zoon van C. Asjés en G. Blaauw. Ondertrouwd: G. L. Kouse band en G. de Jongh; W. J. F. Hertogns en M. M. Bekema; A. M. Koster en T. Bakker' R. T. Bezaan en M. C. Snooij; P. Ver- faille en G. Kuut; J Dissel en H. R Verfaille; A. J. Visser en P Hiiiskes; P. P. Kossen en T. Bïjma; J. Metselaar en L. Wie- ringh; J.'Tijsen en C. Tijsen; K. B Huizi'nga en M. Poppen. 'Gehuwd: P. J. van Loenen en C. Jansen; H. Noor en A. Mooij; H. van 't Westende en M. A. de Groot; M. ten Bokkel en M. M. Boom. Overleden: te Alkmaar, Aaltje Tijsen, oud 45 jaren, wed. van S. Rotgans. ALKMAAR TRAGISCH VERBRINKINGSGEVAL Gistermiddag om half drie ge raakte het 7-jarig zoontje van den heer B. in het water van de Hoornsche Vaart Kinderen, die aan den overkant aan het spelen waren, merkten hiervan niets. Een 15-jarige jongen, die zich eveneens aan den overkant be vond, sprong onmiddellijk te water en wist den kleine op het droge te brengen. Kunstmatige ademhaling kon echter niet meer baten en Dr. Gramsbergen kon slechts den dood constateeren. Als tragische bijzonderheid zij nog vermeld, dat het jongetje a.s Zondag zijn eerste H Communie zou doen. DE ANONYME BRIEF Zaak-Vroegop terug voor nader onderzoek Hedenmorgen werd uitspraak gedaan in de zaak tegen Trijntje Vroegop-Somers, die in 1944 aan de Alkmaarsche politie een ano- nymen brief geschreven had, welke aanwijzingen bey^tte om trent mevr J. van Driel geb. v. Schaik, die door den S.D. gel zocht werd. Slechts door het feit, dat de 'agent van politie v. D. de bewuste dame waarschuw de, had dit verraad geen verdere gevolgen Ook van andere ano- nyme brieven verklaarde de Vierde Kamer van het Bijzonder Gerechtshof T. Vroegop-Somers de schrijfster. Door den officier-fiscaal werd op 8 Mei een gevangenisstraf van 4 jaar geëischt. De zaak is terugverwezen naar den Raadsheer-Commissaris voor een nader onderzoek LANGEDIJK DIE JAHRESZEITEN In Die Jahreszeiten komen voor de solopartijen van Simon, een pachter;, Hanne, diens doch ter en Lucas, een jonge boer. Het oratorium begint met een ouverture, waarin de overgang, van den winter tot de lente wordt geteekend. Simon deelt mede; dat de winter verdwijnt, waarop Hanne antwoordt, dat zoele4 Zuidenwinden de lente aankondigen, waarna het prach tige lentekoor volgt wanneer de zomèr is begon nen, schilderen solisten en koor ons het aanbreken van den dag: „Sie steigt herauf, die Sonne", enz., waarop het koor invalt met ,,Sie scheint in herzlicher pracht, in flammen der Majestat", De zomer eindigt met het on weerkoor. De oogst wordt in hoog opge- Het echtpaar K, Vermanen, A. Vermanen-Joustra, Achterstraat 13, viert Zaterdag zijn 55-jarige echtvereeniging laden wagens binnengehaald. De jacht begint Het geluid der jachthorens klinkt door 't woud. De wijnoogst en de feestelijk heden worden geschetst en ein delijk komt de winter. Het land volk blijft binnen en de buurt schap zit in vertrouwelijken kring rondom den haard. Ziehier in beeld gebrach't, zingt Simpn, uw leven, o mensch, in de vier jaargetijden Het oratorium wórdt besloten met een prachtig slotkoor. Ook aan de zaal kunnen nog eenige kaarten genomen worden. Een officieele Britsche militaire woordvoerder, die commentaar geleverd heeft op het feit, dat de Indonesiërs hun belofte om per trein geïnterneerden uit het bin nenland te evacueeren, nog niet in daden hadden omgezet, zeide o.a., dat hij er bij de republikeinsphe autoriteiten op had aangedrongen dat zij zich aan hun afspraak zou- den houden en de treinen zcruden laten starten. In ditzelfde ver band zeide de woordvoerder, dat Sjahrir zich zeer hulpvaardig had getoond, maar dat; Generaal-Maj. Soedibyo hem gisteren geen ant woord had kunnen geven op de vraag, waarom tot op heden nog niets was bereikt. Eveneens legde de woordvoerder er den 'nadruk op, dat, hoewel volgens de getrof fen overeenkomst de Indonesiërs heden 1.100 ton rijst naar Batavia hadden moeten brengen en hoe wel de Engelschen hun wel 2.000 ton kolen hadden geleverd, er niet meer dan 50 ton waren binnen gekomen. De woordvoerder gaf verder nog bijzonderheden over de hin derlaag bij Pesing, die gelegd was in het „gebied, dat de T.R.I. be hoorde verlaten te hebben. Als er geen T.R.I. aanwezig was, waren er andere gewapende mannen." Hij maakte bekend, dat 6 Neder landers waren gedood of ver moord. Ten einde te verhinderen, dat gewapende leden van de T.R.I.dfe als bewakers van R.A.P.W.I.-treinen optreden, in Batavia komen, zijn de Neder landsche troepen te Klender door Ghurka's vervangen. Deze zijn thans verantwoordelijk voor de bewaking der treinen tusschen Klender en Batavia en eveneens voor het terugzenden van de T.R.I. Er is nogal wat te doen geweest om de schorsing van den heer D. Koudijs te Voorburg, als onder voorzitter van het hoofdbedrijf schap voor akkerbouwproducten. Thans heeft de minister van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening, in overeenstemming met het advies van de Commissie van Advies zuiveringsbesluit 1945, ingetrokken, onder bepaling, dat tegen den heer Koudijs geen zui veringsmaatregel zal worden ge nomen. Een uitgebreid onderzoek heeft n.l. uitgewezen, dat de heer Kou dijs de functie van leider van de hoofdafdeeling 3 van den Neder- landschen Landstan heeft aan vaar met de bedoeling het werk van deze instelling op het gebied van de voedselvoorziening geheel in handen te krijgen en bedenke lijke plannen van nationaal-socia- listische zijde op dit terrein te ver ijdelen. Op deze wijze is het hem inderdaad gelukt de activiteit van den Nederlandschen Landstand in ongevaarlijke banen te leiden MARKTBERICHTEN WOGNUM, 22 Mei: Bospeen 52: Sla I 2.50—4.90: Bloemkool I 4672; Bloemkool II 3148; 12: Vroede aardappelen 1.68; Bloemkool III 1320: Rabarber 911; Radijs 45.10; Sjalotten Spinazie 7529; Aardbeien 2.30 12; Spinazie afw 1529; Aard beien 2.30—4.30 Weersverwachting medegedeeld don* het K.N.M.I. te De Bilt; geldig £2 Donderdagavond tot Vrijdagavond- VRIJ WARMi Aan de kust tijdelijk nog vrii krachtige; overigens meest matige Oostelijke wind. OvS! wegend zonnig weer; met late» op den dag hier en daar kauJ op onweer, ZON opk. 4.35, onder 20.39 MAAN opk. 2.21; onder 12 oo Heden werden aan de Lan- gedijker Groentencentrale de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aangevoerd door den heer A. Boon Az. te Broek op Langendijk. De hoe- veelheid bedroeg 250 kg en bracht op f 151. Voor dienstneming bij het N.S, K.K werden door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de vol gende verdachten veroordeeld; F. H. M Staats, uit Castricum, tot. 4 jaar; G. Groen uit St Pan- cras tot 5 jaar; J. H. Helsdingen uit Oudkarspel tot 4 jaar; L Rus uit Alkmaar tot 6 jaar; N. J. S. Korn uit Oudorp tot 5 jaar en IJ Boelhouwers uit Alkmaar tot 1 jaar. Van alle straffen wordt de tijd, doorgebracht in voorarrest, in mindering gebracht. Bovendien werden de veroordeelden uii de openbare rechten ontzet. Th L. de Vlieger uit Alkmaar, die in 1343 bij de Waffen S.S. dienst had genomen, werd bij ver stek tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld en uit de openbare rechten ontzet. Vlieger is dit jaar uit zijn gevangenschap ontsnapt en tot dusverre niet weer gemakt. Na VERSCHILLENDE bezoe ken en uitstappen hield hel Prinselijk Paar te Bern een ga lareceptie, die aan dén voltalli ge n bondsraad en vele officieele Zwitsersche persoonlijkheden werd aangeboden. Dit evene ment beteekende tevens het of ficieele einde van het Neder landsche staatsbezoek aan Zwit serland. Naar het prinselijk paar mededeelde, was het getroffen door den groot-en eenvoud de zorg en de beminnelijkheid van de Zwitsersche gastheeren. die hun kort verblijf in Zwitserland tot een onvergetelijken tijd hebben gemaakt WESTFK1ESUKE MISSIONA RISSEN OP REIS NAAR AFRIKA Eindelijk dan, na lang wachten zijn we werkelijk op reis naar het warme land der zwartjes. Hoek van Hollandvele missionarissen waren daar met hun familie'n afscheid! Ik dacht aan dat heerlijk stukje Westfriesland vol dankbaar heid daar waar missieliefde, offergeest heerscht. Lutjebroek, ik dank U. God zegene U allen! Dank nogmaals aan Bovenkar- spel, Grootebroek, Hoogkarspel, Westwoud, Hoorn, dank! Missie huis, dank! Het was pl.m. 10 uur. Wij zijn aan boord gegaan de families op de kade zongen blijheid - vreugde diep geluk! Vreugde omdat wij gingen om de naam van Christus Koning te verkon den. Opeens een lied, ingezet door den Directeur van ons Missiehuis, Father Zuidervliet: Aan U, o Ko ning der Eeuwen. Wat was dat mooi! En allen zongen mee..-- uit vreugde, blijdschapgeluk- Daar bliezen de sirenes en lang zaam verdween de boot Vaarwel. Westfriesland heeft zijn missiona rissen wederom geschonken, en wij blijven met Westfriesland verbonden door gebeddo01 dank! Een kalme zee 'n rustige nacht! 's Morgens om 7 uur arri veerden wij in Engeland en gingen naar het Moederhuis te Mill-Hill. Om 12.15 lazen wij de H. Mis, een H Mis uit dankbaar heid, voor onze familie, vrienden, voor Westfriesland! En nu wachten wij tot 21 Mei- Een troepenschip zal ons brenger naar 't beloofde land! Hierover zal Father Jacques van DiePen van Obdam schrijven. De hartelijke groeten van de Westfriesche Missionarissen. Goo zegene U Fath. C. SWART, pr. mis Kisumu, Kenya C°'. B. E. Afrik8

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2