LIJST 3 LIJST 6 DE EERS KLAP De dwaling der vijfhonderd duizend 29 MEI K.V.P. De officieeie ustsfog van de Kamerverkiezingen Om de vrije school in Frankrijk J Nieuw Noordhollandsch Dagblad Jac. Groen Azn. E. P. Clijnk J. Braakman ARNOLD MEIJER VOOR HET BIJZONDER GERECHTSHOF RUSLAND WIL AM ERI KAANSCH GELD RESULTAAT VAN A.N.P.-DIENST BEVESTIGD Eenige nieuwe Kamer leden bij loting aangewezen N DE STEM VAN DEN KARDINAAL Dienstplichtigen kunnen stemmen Spoedig bananen? ZATERDAG 25 MEI 1946 t \/LAK VOOR DE KAMERSTEMBUS kwam de Communis- tische Partij met een pamflet, waarbij de „Nederlanders, Arbeiders en Democraten" werden opgewekt, nóch Mussert nóch Romme te steunen bij den verkiezingsstrijd. Wij weten niet, in hoeverre dit pamflet heeft bijgedragen tot de com munistische" winst. Communistisch tusschen aanhalingstee- kens, want het is natuurlijk zoo, dat lang niet alle vijfhonderd duizend menschen, die hun stem op de communisten hebben uitgebracht, voor het communisme zijn. Een groot deel van hen, door communistische propaganda verlokt, heeft voor de knalroode lijst gekozen, omdat ze ontevreden waren over den gang van zaken ten opzichte van vele dingen. In heel veel gevallen terecht ontevreden. Alleen is het middel, dat men gekozen heeft, erger dan de kwaal De tien communisten in de Kamer doen meer kwaad danl de vijfhonderdduizend ultra- roode kiezers. Die hebben het zoo kwaad niet bedoeld. Zij zullen er dus voor de toe komsteen met name ook voor de a.s. Statenverkiezingen, toe gebracht moeten worden, in te zien, dat zij door hun steun aan de Communisten bij den duivel te biecht waren. Want communistische Kamerleden zijn wel echte communisten, die er een program op na hou den, dat door Moskou wordt gedicteerd en van Russische denkbeelden is doordrenkt. Met tien communistische Kamerleden neemt men de ontevredenheid niet weg. maar wakkert men haar aan. in den geest van de methode van de Eenheidsvakcentrale, die de eene wilde staking na de an dere proclameert en thans nog in de havens en op verschil lende schepen een havenarbei ders- en zeeliedenstaking in stand houdt, die rechtdraads tegen de hoogste belangen van het volk ingaat. Tien commu nistische Kamerleden propa- eeeren in het Nederlandsche parlement de ontwrichtende en ontbindende gedachten van de communistische wereldbe schouwing. die lijnrecht in gaat tegen het Christendom en de grondslagen zelf van het rechtvaardige maatschappelijke leven ondermijnt. Zoo zal het straks in de Provin ciale Staten ook gaan, als een groot deel van de vijfhonderddui zend dwalenden niet tot het ge zonde werstand terugkeert Wij ontkennen natuurlijk «geenszins, dat er in de maatschappij eri in het staatkundig leven een heele- boel dingen verandert moeten worden, en dat er heel wat scheef J gegaan is, als gevolg van den oor log, die,alles letterlijk heeft ont wricht. Om dit te wreken or de normale politieke partijen, dat is echter een groote onbillijkheid De normale politieke partijen wa ren, toen de Kamerverkiezingen, gehouaen werden nauwelijks weer op stel, een normaal parlement, voortgebracht door de actie van die partijen, was er niet. Geen enkele politieke partij was voor de tot standkoming van het kabi net, dat het laatste jaar den gang IN ONS GEWEST zijn er drie verschillende candidatenlijs- ten, die echter alle hetzelfde lijstnummer 6 hebben. Op de ze lijsten staan verschillende namen bovenaan. In den kieskring Den Helder: In den kieskring Zaandam: In den kieskring Hoorn: Neem deze namen, dan zijn we zeker van succes. Dan stemt ge K.V.P., de eerste van van zaken in ons land heeft ge leid, verantwoordelijk, tenzij tot op «zekere hoogte de S.D A,P.', die daar genoeg voor heeft geboet."... Het was dus onjuist, bij de stem bus wraak te nemen over verve- lende«dingen, op de poltieke par tijen, die nu eerst zullen gaan bewijzen, of ze in staat zijn tot constructieve dingen. (Dat dit ook met'het oog op de aanstaande ka binetsformatie verplichtingen op deze partijen legt, zal wel duide lijk zijn). Bovendien was de propaganda, die .dikwijls van de. Communisten uitging, in hooge mate ^onwaar achtig. Men zie slechts maar en kele dingen van het bewuste pam flet, dat geheel staat in het tee- ken van den strijd tegen de fas cistische knechting, welke te duchten zou zijn van Romme en zijn partij! Men zou er om lachen, als het niet zoo treurig was. De bekende leuze Mussert noch Mos kou, in de propaganda van de Ka tholieke Volkspartij ook nu wei- gefundeerd gevoerd, wordt door de heeren omgedraaid in de leuze Mussert noch Romme De argu menten die worden aangevoerd, zijn.echèr van zoo laag allooi, dat ze eigenlijk-niet waard zijn, te worden weerlegd. Het zijn er bo vendien zooveel, t dat hun weer legging nogal wat plaats in beslag zou nemen. Feitelijk volgt in dit pamflet de eene leugen op de an dere Zoo neemt de C.P.N, „de Waarheid"Koos Vorrink in bescherming tegen de bekende beweringen rondom de zaak- Meyer. Wij gaan daar nu niet ver der, op in. Dat hier een ën ander niet ia orde «is geweest, staat vast En voor zoover men kan zeggen, dat de Katholieke propaganda vereenzelvigd moet worden met verschillende publicaties terzake dient te worden opgemerkt, dat het gevolg mede van die publica ties is geweest, dat uit ons rechts leven een figuur als van Regee- ringsgemachtigde is uitgesneden, die in een rechtsstaat niet op zijn plaats is Bovendien is de belang stelling van de communisten voor den persoon van den'heer Vorrink temeer roerend, als men let op de wijze, waarp de Partij van Vor rink ook door de communisten is bestreden! En tenslotte is het zoo, dat heel de wereld bevreesd is voor een groot gevaar, dat is het gevaar van de Russische politieke methoden en de Russische maat schappelijke denkbeelden.Ieder een weet, dat er in Nederland maar één partij is, van wie dicta toriale methoden en autoritaire opvattingen te vreezen zijn en dat is de parij van -het communisme. De bewering, dat Nationaal-socia- lisme en communisme stoelen op den zelfden wortel, is al jaren lang bij herhaling geuit En met feiten en argumenten bewezen. Communisme en nationaal-socia- lisme denken gelijk over de tota litaire opvatting van de gemeen schap, over de ontkenning van de persoonlijkheidswaarde van den mensch, over het gezin, dat alleen gebruikt moet worden in dienst van den staat, over den godsdienst, die alleen geduld wordt voor zoo ver de staat er voordeel van heeft Zeggen de buitenlandsche voor beelden van de laatste maanden den vijfhonderdduizend dwalen den dan niets? Er dreigt in Ne derland maar één gevaar voafr willekeur, voor knechting, voor ranieren die in wezen precies •dezelfde zijn als die van het fas cisme en nationaal-socialisme, en t gevaar komt van de-communis nistische partij. Met bedriegelijke voorstellingen dit is een vrien delijker uitdrukking voor leugens en misvattingen wordt dit niet weggeredeneerd Wij zullen eenige van de beweringen der heeren in het genoemde pamflet nog even onderhanden nemen. Tot besluit van deze beschouwing stellen wij vast, dat er maar één keuze be stond en bestaat: Communisme en J Christendom. In groote lijnen heeft de uitslag van den zeven tienden Mei dit ook wel bewezen Tenslotte koos negentig procent van het Nederlandsche Volk tegen de Communisten. En van de tien procent, die knalrood stemde, is er nog een heel groot deel, dat het zoo kwaad niet bedoelde Moge men nog bijtijds tot inkeer komen"| en de gelegenheid, om den „weg terug" te vinden op Woensdag 29 Mei aangrijpen. Opdat de ver keerde indruk weggenomen wordt als zouden .bovenste beste men schen, die alleen maar ontevreden en baloorig zijn, vereenzelvigd moeten worden met de kwaad aardigheid, die aan de communis tische denkbeelden inhaerent is. is een daalder waard, heette het vroeger al in 'dienst. Wij weten niet wat het *tarief is voor volgende klap pen, maar wel weten wij, dat de eerste klap, die de Katholie ke Volkspartij heeft gegeven, toen er weer vrije verkiezingen in ons land konden wor den gehouden, raak aankwam. Hij was zeker een voor-oorlog- sche daalder. En wij vertrouwen ook, dat de tweede klap, die Woensdag a.s. zal vallen, weer raak zal aankomen. Daar kun nen honderdduizen den kiezers aan mee werken door te stem men op Arnold Meijer zal 12 Juni a.s. voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch terecht staan. De tenlastelegging houdt in, dat hij tusschen Mei 1940 en het einde van het jaar 1941 opzettelijk ten voordeele van den vijand als lei der van Nationaal Front in het openbaar in het regelmatig in Nederland verschijnende en ver spreid wordende weekblad ,J>e Weg''1 en het: dagblad „Neder- landsch Dagblad" veelvuldig een propaganda heeft gevoerd, die was gericht op het breken van het geestelijk verzet van het Neder landsche volk tegen den bezetter en op het ontrouw worden van dat volk aan zijn regeering en de gemeenschappelijke zaak der tegen Duitschland strijdende mogend heden Ten bewijze hiervan citeert de tenlastelegging achttien passa ges uit verschillende van zijn hand afkomstige artikelen in bo vengenoemd weekblad en dag blad. De Russische regeering heeft de Vereenigde Staten er van in kennis gesteld, dat zij nog steeds geïnteresseerd is voor het openen van onderhandelingen over een Amerikaansche leening van een milliard dollar aan de Sowjet- Unie! In de Vrijdag te Den Haag gehouden openbare zitting van het Centraal Stembureau heeft de voorzitter mededeeling gedaan van het op 17 Mei j.l. bij de ver kiezingen voor de Tweede Kamer in totaal uitge brachte aantal geldige stemmen, alsmede van de tota len van de verschillende partijen. 'Het in totaal uit gebrachte aantal geldige stemmen bedroeg: 4.760.711, waarvan de Partij van den Arbeid 1.347.940, de Katholieke Vólkspartij 1.466.582, de Anti-Revolutio naire Partij 614.201, de Christelijk Historische Unie 373.217, de Partij van de Vrijheid 305.287de Commu nistische Partij Nederland (De Waarheid) 502.963, de Protestantsche Unie 32.020, de Staatkundig Gere formeerde Partij 101.759, de Nederlandsche Bellamy Partij 11.205 en de Groep Rodrigues Lopez 5.537 stemmen verkregen. Na de eerste verdeeling van de zetels en de toewijzing van de restzetels verwierven de Partij van de Arbeid 29, de Katholieke Volkspartij 32, de Anti-Revolu tionaire Partij 13, de Christelijke Historische Unie 8, de Partij van de Vrijheid 6, de Communistische Partij Nederland (de Waarheid) 10, en de Staatkundig Gerefor meerde Partij 2 zetels. Gekozen werden verklaard de 79 candidaten, waarvan de namen reeds eerder zijn gepubliceerd. Na loting werden gekozen ver klaard voor de Partij van de Arbeid: C. J. van Lienden te Eindhoven en J. G. Suurhoff te Amsterdam; voor de Partij van de Vrijheid: F, den Hartog te HoogB'lokland;voor de Anti- Revolutionaire Partij: mr. A, B. Roosjen te Amsterdam, H. J.' W. A. Meyerink te Arnhem, mr. J. fTerpstra te 's Gravenhage, A. Stapelkamp te Utrecht, C. v d. Heuvel te Leiden, mr. J, Alg'era te Leeuwarden, dr. J A.'H. J. S, Bruins Slot te Aerdënhout, C, Smeenk te Arnhem, mr. dr E. P Verkerk te Boskoop, ds. Cl, v. d.' Zaal te Ulrum, en ds. J. Fók- këma te Delft. Van de lijst de Communistische Partij Nederland (de Waarheid) werden na loting gekozen ver klaard: A. C Koenen te Amster dam; B, J, Stokvis te Amster dam; J. 'H, 'C. Spijkers te Tilburg; J. Haken te Groningen; J, Hoog- carspel te Rotterdam; mevr. W. van den -Muyzenberg geboren Willemse te Amsterdam; en A. D Schoonenberg te Amsterdam. NAARMATE de verkiezin gen van «2 Juni as. en de afkondiging der nieuwe grondwet m de Fransche Republiek naderen, neemt 't aantal politieke verklaringen dat daarmede verband houdt toe. In katholieke kringen is meii „van meening, dat het eenig doel, waarom het gaaf. de onderwijsvrede is Men wijst er daarbij op, dat thans 1.200.000 -kinderen de la gere scholen en 275.000 kinderen de vervolgscholen bezoeken, waarbij men dan nog voegt de leerlingen van de vak- en tech nische scholen en die,van de katholieke instellingen en van de koloniale missiescholen. Deze aantallen vertegenwoordigen 20 procent van het totaal aantal leerlingen der lagere en 53 pro cent van die der vervolgscholen, zoodat bijna 1.800.000 kinderen het onderwijs op de vrije scho'ol volgen. Naar het schijnt geven sommige partijeh blijk, dat zij het onderwijs minder als eéh middel tot vorming van het kind beschouwen, dan wel jals een propagandamiddel voor een be paalde politiek. Vandaar de pers campagne tegen de vrije school en de weigering wan de voor malige constituante om de vrij heid van onderwijs in de grond wet vast te leggen. In katholieke kringen is men evenwel van meening, dat er voor Frankrijk, wanneer het een ware neutrali teit voorstaat, slechts één oplos sing is, nl. de gelijkstelling van het vrije met 't openbare onder wijs. Dit wordt ook onderschreven door Mgr. Lebrun, Bisschop van Autun, die om. verklaart, dat in een land met verschillende over tuigingen, door den staat strikt neutrale scholen moeten worden onderhouden voor diegenen, die zulkS' wenschen, maar dat de zelfde normen moeten gelden voor de velen, die dit onderwijs wenschen in den geest hunner overtuiging De Franschen aldus de Bis schop «hebben zin en smaak voor vrijheid en gelijkheid en van gelijkheid van alle burgers voor de wet Het blad „La Nation" schrijft hieromtrent, dat het staats monopolie der school, dat de vorming van den geest vam TER GELEGENHEID van de verkiezingen dringt Kardinaal Suhard, aartsbisschop van Parijs er nogmaals op aan, dat men door zijn stem uiting zal geven aan den wil tot handhaving van de per soonlijke rechten en van die van het aezin en voor het behoud in Frankrijk van een geestelijk ideaal waardoor het Fransche vólk geleid wordt. Aan niet tot het beroepsperso- neel behoorende militairen, die hun kiezersplicht bij de verkie zingen voor de Prov. Staten wenschen te vervullen in de plaats hunner inwoning voor zij onder de wapenen kwamen, kan verlof worden verleend met ver voer voor rijks rekening, tegen afgifte van de voorgeschreven vervoerbewijzen. Als re dén van de reis moet worden vermeld „uitoefening'' kiesrecht. het kind alleen voor zich opeischt en het een staats leer en een staatsgodsdienst wil opdringen, slechts een copie is van het afschuwe lijke totalitaire nazi-systeem. In gelijken geest werd gespro ken door den kanunnik Hamayon directeur van het diocesane vrije onderwijs, die o.m. zeide, dat een kwaadaardig en agressief anti christendom den hemel op aarde wilde stichten, voorheen met een rassensysteem, thans met een klasse-systeem Het' eerste schip met bananen, nl. het Noorsche motorschip „Duala", is gistermorgen te Rot terdam gearriveerd. Het heeft ligplaats genomen in de Jobs haven bij de loodsen van de fa. Mueller Co. Met du lossing van de 27.000 bossen bananen is reeds een aanvang gemaakt. Het deel, dat voor Zwitserland be stemd is, wordt per specialen trein vervoerd. Het' voor Neder land bestemde' deel van de la- ding gaat naar verschillende fruitimporteurs, waar de vruch ten in de rijpkamer opgeslagen worden totdat zij voor de con sumptie geschikt zijn. Naar wij vernemen wordt binnen afzien- I baren tijd een grooter schip met bananen te Rotterdam verwacht Dezer dagen is het s.s. „Duala"' met. een lading bananen uit Mid- den-Amerika te Rotterdam aan gekomen. Hiermede is een eerste schrede gezet op den weg naar het herstel van het transitover- keer van bananen voor "West- Europa over Rotterdam. Het is mogelijk gebleken een klein gedeelte van de lading, die bestemd is voor Zwitserland, ter beschikking te stellen van onze ziekenhuizen en sanatoria Op enkele voorinleveringsbonnen voor sinaasappelen en citroenen, waarop nog geen zuidvruchten konden worden afgeleverd, zul len bananen worden verstrekt. Dit is hoofdzakelijk het geval in dê noordelijke provincies.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3