Morgen 29 Mei Morgen lijst 6 Morgen lijst 6 Hef zilveren priesterfeest van Pastoor Th. Sprenger f Nieuw Noordboliandsch Dagblad Stad en. Omtrek HET KWARTJE V00l£ BATH ^ow@n29Mei DINSDAG 28 MEI 194G ALKMAAR „Bath heeft voor ons ge zorgd zooals 'n moeder 'n pakje stuurt naar haar kind op de kostschool." Inderdaad, van dezen aard is het gebaar geweest dat Bath doof zijn hiïip aan Alkmaar heeft gedaan. De zendingen, die Bath aan Alkmaar heeft geschonken en die groote hoeveelheden klee ding, schoeisel, gereedschappen en aardewerk bevatten, zijn reeds ten deele uitgereikt. En wanneer deze kisten werdén ge opend, bleek met hoeveel zorg zij waren ingepakt. Niet alleen dat b..v. dekens en jasjes niet zon der meer» waren opgevouwen en ingepakt neen, dikwijls trof fen de helpsters van de HARK in een opgerold kinderjasie 'n stukje speelgoed aan, terwijl uit dekens" legpuzzles te voorschijn kwamen; zij zouden koms voor een zieke kunnen- zijn Aangezien Bath de eerste stad was, die het adoptiesysteem toe paste, stond de Nationale HARK te Rotterdam wat vreemd tegen deze zending van 120 kisten aan te kijken en wist niet beter te doen dan de heele zaak uit te pakken en volgens de beproefde regelen over het land te distri- bueeren Eerst toen de Alkm. HARK op hooge poqten naar Rotterdam getogen was, gingen de kisten ook al door de rechtstreek- sche bemoeiingen van den heer Prins terstond door naar Alk maar. Voor de eerste zending werd Alkmaar schadeloos gesteld met een kwantum, dat wel is waar iets kleiner, maar van zeker 5 keer zoo goede kwaliteit was. In totaal ontving Alkmaar 9000 stuks textiel, waarvan 7000 stuks nog bruikbaar waren De Engel- schen hébben nl. ook hun lang niet royale distribute en het is te begrijpen, dat vooral de eer ste zendingen wel eens versleten goederen aanbrachten. Daar komt nog bij, dat' de E'ngelsch- man fijner gebouwd is dan de Nederlander, zoodat de weinigen die maar meteen toegehapt heb ben, thans rondwandelen met het onbehagelijke gevoel in een har nas geperst te zijn! De 2000 stuks gereedschap lig gen bij den heer v Maarleveid te wachten op distributie. En omdat Alkmaar van de weerom stuit ook aan het adopteeren is geslagen, hebben Heusden en Vlijmen tot groot enthousiasme van deze stadjes ook van Bath's edelmoedige zendingen geprofi teerd. In Alkmaar hebben thans 5000 gezinnen* reeds iets van de HARK ontvangen," hetgeen neer komt op 75 pet van de bevolking; hoewel in de allereerste plaats wel de HARK zelf ervan over tuigd is dat dit alles nog slechts een druppel op een gloeiende plaat beteekent, kan vastgesteld worden, dat 50 pet. van de ergste i nood is gelenigd. Deze feiten werden gister avond door den heer De Zeeuw, 'n HARK-insider, medegedeeld tijdens de bijeenkomst die door den Gemeenteraad in overleg met de buurtvereenigingen was belegd. Het lag in de bedoeling om op Zaterdag een collecte te houden. Wij vernemen nog juist voor het ter perse gaan dat door bijzondere omstandigheden de collecte van Zaterdag geen doorgang kan vin den. In plaats daarvan zal nu morgen bij de stembureaux voor dit doel gecollecteerd worden. Al zijn grootere gaven welkom: morgen wordt slechts één kwartje voor Bath gevraagd Met dit kwartje hoopt men zich een geschenk te kunnen aan schaffen. dat als blijk van onze dankbaarheid aan Bath zal wor den aangeboden En zooals de heer K. Bakker namens het Bath- raadscomité mededeelde ge middeld een kwartje per gezin kan Alkmaar toch wel opbren gen. Want Bath deed nog meer en zal nog meer doen. Daarover echter een dezer dagen meer. Burgemeester v. Kinschot, die een résumé gaf van de wijze waarop de adoptie via den Help- Holland Council was tot stand gekomen, sprak reeds over een uitwisseling van de bevolking op groote schaal! Om spijkers met koppen te slaan: in de hal van het Stadhuis stonden na afloop de collecte bussen netjes voor de buurtver- eenigers gereed! IN HET GOUD Zondag herdacht het echtpaar J. C. Dekker en C. J. Dekker van Latum zijn 50-jarige echt- vereeniging Nadat 's ochtends in de St Josephkerk door kape laan J. Dekker uit 's-Graven- hage een neef van het gouden echtpaar een H. Mis uit dank baarheid was opgedragen, waar bij bruidjes en misdienaars uit eigen familiekring de eerewacht vormden, kwam de familie, be staande uit 9 gehuwde kinderen en plm. 40 kleinkinderen, in hef Patronaat bijeen, dat door de Welpen, die een hordehol bezit ten op den zolder van de tim merfabriek van den heer Dek ker, was afgestaan, om daar het feest in den uitgebreiden huise- lijken kring te vieren. St. Caeci- lia bracht daar om 12 uur een serenade. Wij wenschen het echtpaar, dat nog goed gezond, zeer vitaal en vol werklust is, nogmaals bij dit feest van harte geluk NOG MEER, DAN GOUD Een 55-jarige--echtvereenigïng herdacht het echtpaar K Ver manen en A. Vermanen-Ioustra aan de Achterstraat Temidden van een kring van 7 kinderen en 20 van de plm. 30 kleinkinderen, die uit het geheele land waren komen opdagen; werd het feest in de beste stemming in gebouw De Doelen gevierd. Jammer ge noeg konden door de groote af standen niet ,alle 30 klein- en meer dan 4.0 achterkleinkinderen aanwezig zijn Dat de gezondheid van het echtpaar nog maar wei nig te wenschen overlaat, blijkt wel uit het feit, dat mevr. Ver manen zelf nog voor de heele organisatie had gezorgd; en met dankbaarheid gewaagde zij dgar- bij van de hulp, die familie en kennissen haar in natuva ver leenden Morgen Statenverkiezing Morgen weer de K.V.P. Dat verzekert succes DRANK WEER-COMITé Op Zaterdag 1 Juni a.s. orga niseert het Alkmaarsch' Drank- weer Comité, waarbij alle hier ter stede bestaande drankbestrij- dingsvereenigingen zijn aange sloten, een colportagemiddag. Deze wordt gehouden op de bekende Zatercfag-markt op de Laat, waar een speciale stand js ingericht Alle soorten actueele geschriften en brochures, cou ranten enz. zijn T.ier verkrijg baar en een ieder, die belang stelt in, of interesse heeft voor de drankbestrijding, wordt uit- fenoodigd eens een kijkje te omèn nemen. Ook kunt u'alle mogelijke in lichtingen betreffende de plaat selijke vereenigingen hier be komen. FEESTAVOND TURNLUST De jaarlijksche feestavond van Turnlust, gisteravond in 't Wa pen van Heemskerk gehouden, is een succes geworden. Na het openingswoord van den" heer" S. Budding, die er op wees, dat het ledental van vereeniging en af- deelingen onder de eminente leiding van den heer J v. Zoe nen steeds toenam, vroegen de Bonte Spelers de aandacht. Die hadden zij direct, om ze heel den avond te behouden. Een pro gramma, verzorgd door dit en semble. met Piet Cloeck als con ferencier, kan steeds als geslaagd genoemd worden. Heel den avond was de stem ming er in en men amuseerde zich kostelijk. Voor den tweeden avond (he denavond) zijn nog enkele toe gangskaarten verkrijgbaar TREIN EN TRAM De nieuwe dienstregeling, die op 3 Juni zal ingaan, belooft voor Alkmaar betere, reisgele genheid. De dienst Alkmaar- Amsterdam zal een uur-dienst worden, terwijl de tram naar Bergen-Bergen aan Zee zeven maal heen- en weer zal rijden. In het hoögseizoen zal dit aan tal wat de verbinding Ber genBergen aan Zee betreft zeer waarschiinliik nog worden uitgebreid. BENOEMD Onze oud-plaatsgenoot, de heer H. Bosma. ambtenaar ter secretarie te Oude-Niedorp, is met ingang van 1 Juni be noemd als commies le klas ter secretarie te Eist bii Niimeg'en. DE BOOT VAART WEER De salonbooten van de Alk maar Packet gaan weer varen Van 8II Juni. op 16 en 23 Juni en van 29 Juni af ver trekken zij driemaal daags naar de Zaanstreek en Amster dam, waarbij onze touristen al om 7.20 naar Zaanstreek en hoofdstad kunnen afvaren. Ook vanaf Amsterdam geldt een drie maal daagsche dienst. Men zie verder de advertentie in dit blad. EEN MISVERSTAND Er zijn altijd menschen, die uit een krant iets lezen, wat er niet in staat. In ons artikel ever het zoodenregister van Th. v. Gijzen maakten wij mel ding van een foto, waarop be halve v. G ook de vischhan- delaar H. H. voorkwam. Het is ons gebleken, dat sommige lezers hieruit geconcludeerd hebben, dat H. H. iets met de affaire-van Gijzen te maken heeft. Dit is echter in geen en kel opzicht het geval; H. was heelemaal geen vriend van v G. en heeft met al diens on vaderlandslievende gedragin gen niets uitstaande. De heer H. is alleeiFwegens leverantie aan de Duitschers van zijn vrijheid beroofd: zulks in te genstelling met zoovele ande ren, die zeker niet minder aan de Duitschers verdiend heb ben en vrii rondloopen. Ver wacht wordt echter, dat H. spoedig zal worden vrijgela ten. „CANTECLEER" „Je kunt het toch niet meene men" waren de wijze woorden van opa VanderStof die hij aan de toeschouwers van het door Cante- cleer opgevoerde Amerikaans clae blijspel niet genoeg kon zeggen. Dit stuk vol levenswijsheid 'S de moeite waard om gezien en geno ten te worden Hedenavond zal door de groote belangstelling het gezelschap opnieuw optreden In verband hiermede komen wij op den inhoud nog terug Er ziin nog enkele kaarten bij de bekende adressen verkrijgbaar. BELASTINGEXAMENS Voor de in Fêbr. en Maart J.I, gehouden examens voor schrijver le klas slaagden de heeren: R. Hiemstraj J Bakker J. Santber gen, De geslaagden zijn aangesteld in de rang van adj.-commies-titu- lair Als schrijver 2e kl. slaagde de heeren: G, Leertouwer, L, G, de Ley en B Mulders, allen te Alk maar. LANGEDIJK, 28 Mei. 250 kg. prei 30.30; 50 sluks bloemkool 53 88; 5000 kropsla 2s703.30: 48000 kg spinazie 814; 243Ó0 kg. ra barber 5—6,90; 17300*kg, aardap pelen 8999; kriel 52—66 AUTOBUS IN BRAND Gistermiddag- omstreeks half vijf uur werd een begin van brand ge constateerd in de Naco-autoga- rage aan den Stationsweg Tijdens laschwerkzaamheden aan eenk al daar geparkeerde bus. geraakte het voertuig in brand. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer slaagde erin. het vuur met één waterstraal te bluss^hen He schade valt nogal mee BURGERLIJKE STAND Geboren: Fran? J, zoon van J Bakker en M Michele; Gerrit z. van P. Klok en G, van Heusden. Hendrik A. en Hendrik A, -.oons van H JU Bilars en M, A. G. 5-u- ender. An tip dochter van A, d. Oever en W. C, Dijkdrentb. Gehuwd: J Heesbeen en E. Tuynman, J. H. Ooievaar en Joh. Oostwoud- G Seocker en R. F, Jansen. Overleden: Leentje Bijl 92 jaar, wed, van R Korn. Johannes Bek 80 jaar wedn. van A. Schouten, H. T, Werksma. 73 laar wedn v. F. S. Terpstra. LANGENBUK „DIE JAHRESZEITEN" Klokslag half acht was de groote ruimte van Verburg's ztnirkoolfa- briek gevuld met zeker duizend .luisteraars, ®e in gespannen af wachting waren omtrent de groot sere muzikale gebeurtenis "Haydn's Jahreszeiten." te beluisteren, uitge voerd door de R.K. Gem. Zangver- eeniging St. Caecila onder leiding van haar directeur Jac. N. Aal. Dat men niet zoo eonfertabel zat als n de concertzaal,, werd gaarne vergeten, voor al tret schoons wat er te hooren viel. Als men dit frissehe en gracieuze oratorium hoort, is het niet te he grijpen waarom Hay an altijd ge noemd werd "Oude Papa" Haydn; want, toen hij op zeven en zeven tig jarigen leeftijd stierf; was hij geest nog even jong als op den dag toen Franz Joseph zonder een stui ver op zak de straten van Wëenen opgejaagd werd, omdat de deftige directeur van de school van het Sint Stephanuskoor bezwaren maakte tegen de al te luidruchtige opge wektheid van. dezen vroolijken jon gen leerling. Waardoor stond voornamelijk de uitvoering van dit Oratorium op zoo'tt hoog peil? Door den voortreffelijken en zeer verzorgden koorzang. We vestigen hier speciaal de aandacht op want dat krijgt men bij oratorium over het algemeen niet veel te hooren. Zuiverheid, samenzang; nuancee ring waren alle perfect. Van de vele koren zouden we er geen enkele kunnen noemen, dat beter of mooier werd gezongen als een ander; juist dit feit vormde het muzikaal schoone geheel en hieraan willen we door afzonderlijke bespreking geen af breuk doen. Zéér goed was ook de keuze van de solisten. De sopraan Maartje Kliffen zong haar groote en veel- eisehende partij subliem en muzi kaal De tenor Han Le Fêvre boeide meerdere malen door een gevoelvolle en levendige voordracht. De bas- bariton Henk Driessen wist ook zijn partij met expressiviteit te vertol ken. De Tertzetten en duetten wer den prachtig gezongen. Het Gooische Symphonie orkest voldeed over het algemeen zéér goed. Het strijkerscorps was wel eens weifelend maar de blazers waren uit stekend, die verdienden wel een speciaal compliment. Morgen Statenverkiezing Morgen weer de K.V.P. Dat verzekert succes 1 De zangver. St. C'aecilia kan haar dirigent erkentelijk zijn; voor het zéér vele wat hij heeft bereikt en deze avond tot een onvoorwaardelijk muzikaal succes, heeft gemaakt. De uitvoering moest ook in andere op zichten slagen en dit kon weer ge schied en door de sympathieke en; zeer te waardeeren medewerking van de fam. Verburg,die- de concertee- rende vereeniging in haar fabrieks* ruimte zoo hartelijk heeft ontvan gen. De duizend luisteraars die af en toe hun bijval niet konden bedwin gen; volgdA overigens in groote aandaqht Hadyn's meesterwerk. Onder enthousiast applaus werden na afloop alle medewerkenden -be dankt en directeur en solisten wel verdiend in de bloemetjes gezet. W. Schreurs Na de parochie van de Heilige Familie heeft ook de parochie van. St. Dionysius op luisterrijke wijze het zilveren priesterfeest gevierd van haar beminden Pas toor. Dé kerk was bijzonder mooi versierd met bloemen en drape rieën; ook het hoogaltaar baadde in een weelde van witte bloemen en palmen. Voor de kerk prijkte een eerepoort; alle parochianen hadden de vlag uitgestoken; ook van het gemeentehuis wapperde de driekleur# Zaterdagmiddag deed de pas toor zijn entree in de versierde gemeente; aan den Huigendijk werd de jubilaris verwelkomd door het eere-comité, dat daar in open landauers was gearri veerd;» de burgemeester, de heer B. Sutman Meijer, verwelkomde dén pastoor en zijn familieleden namens hét eere-comité. Aan den Rustenburgerweg had zich ïntusschen een feeststoet f;eformeerd van ruiters te paard, eestelijk opgetuigd, leden der jeugdvereenigingen en van TOG. De stoet defileerde voor den pastoor en trok*'meteen heraut te paard voorop en met muziek naar de kerk, waar de heer D. Wijnker den jubilaris namens het kerkbestuur verwelkomde. De verkenners, gidsen en welpen hadden ïntusschen een haag ge vormd tot aan de pastorie, waar door de pastoor zijn woning bin nen ging. In de kerk zongen de parochianen een welkomstlied, waarna de ZE. Heer Pastoor een Plechtig Lof celebreerde, met assistentie van den W-E Heer N. Tromp (oud-kapelaan) als weer voor een opvoering in cie open onder couvert, welk bedrag be steed zal worden vgor verfraai ing van het altaar. Namens de diverse jeugdvereenigingen bood spr. ook verschillende cadeaux aari als blijk van dankbaarheid der parochianen. Verder spraknog een verte genwoordiger van een deputatie uit ïlpendam, die den wensch uitsprak, dat pastoor Sprenger nog vele jaren in Hollands Noorderkwartier mocht werken tot eer van God en het heil van zijn parochianen Na zang en declamatie werd >de receptie besloten met het 8- stemmig Te Deum van Joh Ver hulst. Vervolgens werden de paro chianen in de gelegenheid ge steld hun jubileerenden paro chieherder persoonlijk geluk te wenschen en de vele cadeaux te* bewonderen Om half 8" celebreerde de jubi laris een Plechtig Lof, dat door den zwaren stortregen, door niet veel parochianen bezocht was. De pastoor sprak een hartelijk dankwoord tot zijn parochianen Na het Lof werd een feestlied gezongen Kapelaan Te Mey hield een feestrede, waarin hij de verdien sten van den jubilaris voor de MARIKEN VAN NUllwEG-EN Het hoogtepunt van de buitenker kelijke viering was wel de opvoering van het Middeleeuwseh Marïaspel "Mariken van Nimwegen". Dreigde de regen nog op het laatste moment het féést te verstoren, tegen 6 uur Meld ook het spatregentje op en heel den avond was het ideaal diaken en den Z.E. Patër Ant. Oudhuis als subdiaken. De WJE. Kapelaan Th Te Mey heette den parochieherder namens de paro chie welkom,, als geestelijk ge schenk aanbiedend het drukbe zochte triduum van heel de parochie. De volgende dag begon met een algemeene H. Communie van de parochie. 'Om 10 uur droeg Pastoor Sprenger aan het feestelijk versierde hoogaltaar een Plechtige H. Mis op, met assistentie Van den ZE. Heer Brouwer, pastoor te "Schagen, als diaken en den Z.E. Heer Kuijper, pastoor te ïlpendam, als subdiaken; als presbyter assis tent fungeerde de Z.E. Heer Hallekes, neef van den jubilaris en pastoor te Langeraar. Can- tores waren de WE. Heeren Th. Te Mey en N. Tromp. Het Veni Creator ging vooraf. Het zangkoor zong. heel mooi de driestemmige Mis van L. Perosi. De Z.E. Heer Rector Groot, se cretaris van den Vicaris-Gene raal van het Bisdom, hield een hooggestemde feestpredicatie, waaraf de gewijde spreker den priester schetste als den Alter Christus, als een anderen Chris tus en als uïtdeeler van Gods genadegaven. Hij wekte de paro chianen op tot gebed voor de priesters i Na de H. Mis zong het koor de Priestercaritate van J. ,v. Schaik. De receptie In de feestelijk versierde zaai van den heer Heïjlïgenberg had des middags de receptie plaats voor genooaigden. De R.K. Gem Zangvereeniging „Huygenwaerf voerde, o.t.v. den heer Toon Vranken Haèc Dies op, waarna het Tu es Sacerdos werd ge declameerd parochie schetste; hij hood den pastoor het geschenk der paro chie aan: een bedrag van f 3000 lucht. Er bestond voor deze première reeds veed belangstelling. Met groote aandacht volgden de vele honderden toeschouwers liet spel* dat ons zoo treffend leert, dat voor den grootsten zondaar nog vergeving mogelijk is, wanneer hij zïcïr onder Maria's voorspraak met een rouwmoedig hart tot God wendt. Het spel ademt den eenvoud en de Godsdienstzin van de middeleeuwers en doet daarom weldadig aan in dezen trfd van vervlakking en deca dentie, vooral op het gebied van amusement. Van de hoofdrollen waren de voor_ naaihste in goede handen. Dirk Jongkind als Moenen was verreweg het beste, hij gaf uitste kend spel. Maar ook Ellen Bot als Mariken droeg er veel toe bij, om de opvóering tot een succes te maken, in P. Wrjte als Oom Gijsbrecht had zjj een goede partner.. De scènes, waarin, veel figuranten ten tooneele werden gevoerd waren niet levendig, genoeg, doch wij mee- nen dit te moeten toeschrijven aan de spanning, die er steeds rond dé première hangt Hemelvaartsdag wordt het stuk nog tweemaal opgevoerd, terwijl a.s. Zondag voor het laatst een herhaling wordt gegeven. Er is dus ruim gelegenheid, om van dit mooie openluchtspel te genieten, wij kunnen 'n bezoek van harte aanbe. velen, ons aansluitend bij het dank woord dat Pastoor Sprenger na de eerste opvoering sprak, daarbij den wensch uitend, dat velen naar H-H- Waard zouden komen, om de fijne sfeer van düt spel op zich te laten inwerken. DERTIEN RAADSLEDEN Het bevolkingscijfer der ge^ meente per 31 December 1945 is door het Centras»! Bureau der Statistiek vastgesteld OP 6049. Dit houdt in, dat het aan tal raadszetels van 11 op 13 zal worden gebracht. SCHOUW De iaarliiksche schouw over slooten. toeters, brandnetels, bloemen en andere schadelijke gewassen aan diiken en wegen zal plaats hebben op 4 Juni a.s

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2