M*-«en Mei ^raesi lijst 6 HOLLANDSCHE BLOEMEN VOOR FATIMA HARDDRAVERIJ TE HOORN Dondersalvo's boven Hoorn Nieuw Noordhollandsch Dagblad Inslagen en watersnood Marktberichten MEI 1946 DINSDAG 28 MEI. 1946 BERGEN KK. PROPAGANDACLUB Na onder den dwang van den bezetter te zijn ontbonden ge weest, is thans de R.K. Propa- gandaclub te Bergen weer in eere hersteld. Dit ^rlengstuk van de Katholieke Volkspartij is voor den oorlog reeds acht jaren een zeer nuttig en actief apparaat 3 JUNI in het No. 6, dres- bedden, heemeu- tuin- ST, glas nz. In- van 9 (desge- ld) be- 30 Juni. 1 Juni ïl. bij J. 17 en moeite noch* tijd spaarde en uit komst bracht waar anderen in verlegenheid zaten. Nog niet in vergetelheid is onze „Klok'.', het parochieblad, dat aan deze club het burgerschap dankte en een niet te miskennen leemte in onze parochie enkele jaren lang heeft gevuld. Overigens is het niet de bedoe ling van dit artikel alle goede daden van weleer op te sommen; bergen kent en waardeert deze vereeniging; vooral nu in den verkiezingstijd kan deze club niet gemist worden. Nog is het ledenaantal niet groot Zijn er niet meer jongeren, die actief willen meewerken? Ieder met een vasten wil en een weinig vrijen tijd is welkom. Vraagt inlichtingen bij den se cretaris, den heer S. Kleverlaan, Middengeestweg. 31,'alhier. FILMPRAATJE Op de Volkshoogeschool de "Zand- hoeve" hield de lieer A. van Dom burg redacteur van "De Tijd" een anleiding over filmkunst. Behalve de cursisten waren hierbij een aantal genoodigden aanwezig, mede in. Verband met he plannen tot stichting van een bioscooptheater in onze gemeente. In 't kort behandelde d£ spreker de geschiedenis der filmkunst en toonde aan dat de filmkunst een zelf. stand:ge vorm van. kunst is met eié'en middelen en mogelijkheden. Interessant was het te vernemen, hoe de filmster een ondergeschikte factor is en niet noodzakelijk voor het vervaardigen van een goede film Een warm pleidooi hield spreker voor goede verantwoorde films. Ver. antwoord naar inhoud en vorm. Bij de gedachten-wisseling werd gevraagd naar de beteekenis van Charley Chaplin en de waarde van de film voor het onderwijs. Een geani meerde discussie ontstond '■over de sociale beteekenis van de film. Waar wekelijks 300 mill:oen men- schen op de wereld de bioscoop be zoeken was deze bespreking van groot belang. Gelukkig, zoo zeide de in leider, beseffen steeds meer personen die bij de film betrokken zijn, hun verantwoordelijke taak. Zij, die bij de fabricage en degenen; die bij de vertooning betrokken zijn kunnen hier in samenwerking' prachtige re sultaten bereiken." Ter "illustratie van 't gesproken woord werd de gelu-dsfilm "Bezige handen' vertoond, welke een prachtig beeld gaf van de verscheidene Ne- öerlandsche ambachten en bedrijven. HEILOO roode kruis De afd. Heloo van het Ned. Roode Kruis hield een speciale vergadering' ter verkiezing van een nieuw be stuur. Van de 1000 leclen waren er slechts 12 aanwezig. De secretaris, de heer N. C. Waal, leidde' als waarnemend voorzitter de vergadering en sprak waardeerende woorden over den scheidenden voor zitter, dr. Schroder, die wegens ziekte zijn werkzaamheden moest afbreken. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren Van der Noordaa, Van Baasbank en Van Nek, terwijl de scheidende secretaris zich na groo- ten aandrang' uit de vergadering be seft, kbaar stelde als voorzitter. WOGNUM 27 Me:. Bloemkool I A 81—92; idem I 56—80; idem II 33—51; idem III 19—33; Sla 2.00—3.50; bos- peen 4.505.30; aardbëiden 1.704.60; sjalotten 10. ZWAAG. Aardapp. 7495; snijbiet 8—14; bindslag 3236; spinazie 1239; postelein 6980; uien 523i bospeen 2050; rabarber 711; sla 2.10—4.40; bloemkool 2892; komkommer 5157 bosselderie 7—-8.40; aardbeien 35.30. - UIT HET HSV-KAMP Het bestuur van HSV heeft beslo ten een jeugdafdeeling op te richten van 8—12 jaar. De contributei be draagt 10 cent per week. Het ligt in de bedoeling den Woensdagmiddag voor deze af deeling te reserveeren; waarbij de R.K. jeugd onder beproef de leiding alle mogelijke takken van sport zal beoefenen. HSV staat in voor zijn deviesEen gezonde riel in een gezond lichaam. He; bestuur vertrouwt dan ook; dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Aanmeldingen bij den heer A. S. K'ager; Stationsweg 108; Heiloo of bij den secretaris; Wester, weg C 78 B. De uren zullen nog na der bekend* worden gemaakt. ,,De R.K. Heilooër jeugd vindt bij H.S.V. rijn Woensdagmiddagvreugd." DE RIJP BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirk, zoon van Gerard Klinkhamer en Trijntje Bloem; Tlïo- nias Daniël; zoon' van Petrus Berk- bom en Klasina Nibbering. Gehuwd: Rioet Bouwman en Stjjn- ije van Tiei; P eter Klok en Heije Hamstra; Petras Roet en Maria Elisa. beth Nibbering; Pieter Hob en Maar- tje Kokkes. Morgen Statenverkiezing Morgen weer de K.V.P. Dat verzekert succes ursem uit het st. bavokamp Spartanen 1—St. Bavo I 13 Al direct na de aftrap wordt er 'n zenuwachtig tempo ingezet welke tot het einde volhoudt. Beide ploeg'en Zijn aan elkaar ge waagd. Na 10 min. krijgt Henk den bal toegespeeld en hij benut zijn kans met een vliegend schot - Er 'wordt zeer hard gewerkt en al heel gauw denken wij Sp. te zien scoren maar Jaap 'redt vallend. Als Sp. weer eens komt opzetten krijgt de rechts binnen van Sp. den bal in zijn bezit en met een prachtig schot Iié't de gelijkmaker in het net. Even later als de backs van Sp. wat ver rijn opgedrongen krijgt A. Groot den bal in zijn bezit en na een snelle ren weet hij onhoudbaar te doelpunten. Met dezen stand gaat de rust in. Na rust is Sp. het meest in den aanval en Jaap moet enkele malen handelend optreden wat hem zeer goed afgaat. Spartanen zetten alles op alles maar steeds is een St. Bavobeen hun even te vlug af. Bij een St. Bavo aanval schiet Henk zeer hart in, Arie geeft den bal nog een tikje en de stand is 3—1 voor St. Bavo, waarmede het einde kwam. OUDORP GROSLIJSTSTEMMING Bii de Zondag gehouden stemming ziin de candidaten van de R. K. Volkspartij voor den gemeenteraad als volgt ge plaatst: 1. P.Groot; 2. Jac. Buis man; 3. G. Buren; 4. C. N. Tuijnman; 5. G. van der Waal; 6. C. Jonker; 7. A. Pieters; 8. C. J. van Latum; 9. G. J. F. Staa; 10. A. Oudhuis. RUSTENBURG CAFé VERKOCHT Het bekende café van den heer J. Kok te Rustenburg (gem. Ursem) is verkocht aan den heer P. Smit te Purmer- end. De heer Kok, die 40 jaar caféhouder te Rustenburg is geweest, gaat zich te Heiloo vestigen. ST MAARTENSBRUG 25 JAREN CONTROLEUR Op 5 Juni a s, zal de heer A. G. de Haan den 'dag herdenken dat hij vóór 25 jaren werd benoemd tot controleur van de C.Z. „De Eensgezindheid". Zoowel voor de fabriek als voor den Bond van Rundveefokvereenigingen kan de heer De Haan bogen op een prachtigen staat van dienst. Het zal hem dien dag dan ook niet aan belangstelling ontbreken. (Per luchtpost van een bijzonderen medewerker) Met een K.L.M.-vliegtuig kwam, op 10 Mei j.l. een zen ding Hollandsche bloemen te Lissabon aan, geschonken door katholieken van ons vaderland. De bloemen wa ren verzonden door den ee rw. Pater P. v. d. Scheer aan het adres van den Kanselier van het Hollandsche gezantschap tijdelijk te Portimao. Door de welwillende medewer king van den Hollandschen gezant te Lissabon, den heer P. vnn Buttingha Wichers, werden de bloemen inge klaard en naar het Holland sche Gezantschap overge bracht, om aldaar koel be waard te worden. Den anderen dag werden de bloemen met een auto, welwil lend afgestaan door de firma Philips te Lissabon, naar Fatima gebracht. De bloemen vracht werd vergezeld door den Consul-Ge neraal, Jhr. van Maessen de Sombreff, en eenige leden van het Gezantschap Vier doozen bloemen werden achtergehouden en deze zijn later door de echt- genoote van den Hollandschen gezant, die vergezeld was van haar dochter, aan d'e Portugee- sche luchtvaartautoriteiten over gedragen op het vliegveld te Sintra. De Portugeesche autori teiten namen de bloemen dan kend in ontvangst met de ver zekering, dat-aan de wenschen, van de Hollandsche katholieken zou worden voldaan, om de bloe men boven Fatima uit te strooien gedurende de plechtigheden, Hollandsche bloemen hebben de feesten van Cova da Iria op geluisterd, onze bloemen sierden het beeld van Onze Lieve Vrouw van Fatima op de andor (draag baar) tijdens de processie, met de bloemen gezonden door Lucie, de zienares van Cova da Iria, die in Spanje in een klooster ver toeft Wijders hebben katholieken van ons vaderland telegrammen fezonden voor de feesten van 3 Mei te Cova da Iria, o.a. een telegram uit Spanbroek, dat het eerst aankwam, verder een tele gram in de Portugeesche taal gesteld, alsmede een telegram van de katholieke jeugd van Haarlem Ook Z. Exc. Mgr. P. I. Verriet, Apostolisch Vicaris van Curagao, had een telegram ge zonden, dat mede-onderteekend was door Pater Victorino een Portugeesch priester uit Porti mao (Portugal), die op 't oogen- blik belast is met de zielzorg van 3000 Portugeesche arbeiders te Curagao. Uit Limburg waren vijf hol landsche jonge mannen gekomen naar Fatima, om Onze Lieve Vrouw van Fatima te bedanken voor de gunsten, die zij hadden ontvangen van Moeder Maria, gedurende den oorlog. Zij waren vergezeld van een priester en brachten eveneens bloemen, die uitgestrooid werden boven Cova da Iria Begunstigd door mooi zonnig weer- hebben Zondagmiddag op het 'Sportpark alhier de hard draverijen plaats gehad De be langstelling van de zijde van het publiek was middelmatig te noemen Reeds voor den aanvang heerschte op het terrein een ge zellige drukte. Een poging om een „onofficieèle" totalisator, in de wandeling „toto'' geheeten, te arrangeeren, werd door de politie verhinderd. En was het misschien daardoor dat de^toe- schouwers minder geïnteresseerd waren in de verrichtingen van de deelnemers? De toeschouwers haddén zich gemoedelijk op het groene gras tapijt neergevleid en verhieven zich eerst, wanneer het start signaal weerklonk. De halzen rekten zich dan uit en over de schouders en hoofden van ande ren keken wegnaar de snelvoe tige dieren, die zich echter van het publiek niéts aantrokken Sensationeel begin De heat-prijzendraverij lever de een sensationeel begin op. Eduard Anvil, rijder E. Koster, en Jeanne d'Arc, rijder W. Cnos- sen, maakten brokken; gelukkig kwamen de beide rijders er met een lichte verwonding af. Eduard Anvil vond het wel leuk om een soloren te geven en w&s dan ook niet te houden. Omdat niemand met deze solo- rit instemde, vond Eduard Anvil het na 4 ronden ook genoeg De Juliana prijs, afstand L800 m. voor paarden die nog geen £3000 gewonnen hebben, belasting voor elke f750 20 meter, hierin startten 13 van de 16 paarden. 1» prijs f350 fokpremie f35 Kitty Gregor 1760 m. in 265 Km 139 5/10 eig, gebr Silver ber, A, R, Nottel- man; 2e prijs f175 fokpremie f17 50 Kitty Lora 1780 m, eig, en ber J, Wagenaar; 3e prijs George Wil kes 1860 eig. en ber, P, Koster nadat de beide Kitty na l*/, baan aan het hoofd gingen dacht men dat- de favoriet Kitty Zora spoedig zou passeeren, doch hoe vinnig ook bedreigd Kitty Gregor gaf geen kans, ver voor de overigen gingen beide paarden met halslengte ver schil over de streep Pracht ge zicht van start tot finish. De Heat draverij voor Nederlandsche paar den welke f3000 of meer gewon nen hebben, afstand 1600 m De eerste Heat was voor Don Breuer 1660 m. in 232 2/10 km 133.5. De 2e Heat was weder voor Don Breuer en Eton Breuer 2e Doch de jury besliste Eton Breuer is in gehouden voor Don Breuer en zoo werden beide paarden voor ver dere deelname uitgeschakeld zoo dat El ira werd geplaatst in 232 7/10 K.M 135, De 3e Heat was "Boyke Norton 1720 in 239 K.M 132 4/10 le prijs f5000 fok premie f50 Eig, H, de Jong ber. J. Wagenaar; 2e prijs f150 plus fokpr, f25 Gretchen M eig, P, Voorthuizen ber, L, Combée El vira eerst aankomende gedisqua- lificeerd wegens onregelmatig dra ven le prijs met 2e prijs met 11 punten Kortebaantfraverij A; Irene prijs. 4 Series: 1 van 5 en 3 van 4 paar den. le Serie: gepaatst George Wil kes 73 M in 109. Niet geplaatst: Fleetnes T 750; Frans 740; K'lossij Silk 690. 2e Serie: gepl.Kitty Zora 690 in 109 2/10: niet gepl.: Absyrtus 750; Gretha Trottan 730; Kohi I Noor 690. 3de Serie: gepl.: Boyke Norton 750 in 112; niet gepl.; Buziau KW 750; Gretche M. 730; Kaptein Rascom 690; gepl.: Akron B 740 in 110; niet gepl.: Harras 770; Harry Guy 720; Don Falies 740. Finale: le prijs 425: Kitty Zora 690 in 106 2/10; eig. en ber. J. 'Wa genaar; 2e prijs 150 Boyke Norton eig'. H de Jong; ber. J. Wagenaar; 3e prijs f 100: Akron B. Eig. Gebr. Hart ber. K. Hart; 4e prijs 50; George Wilkes 7.30. Eig. en ber. P. Koster. Draverij B. Margarietprijs; dezelide paarden behalve cfe prijswinnaars uit de "A draverij; 4 series van 4 paarden; ie serie: gepl.: Boyke Nor-, ton 750 in 110 5/10; niet gepl.: Gret che M 730; Don Pallos 740; Harry Guij 720. 2e Serie: Fleetnes T 750 in 110; niet gepl.: Absyrms 750; Gretha Trothan 730; Koh X Noor 690. 3e Serie gepl.: Geajge Wilkes 730 in 112; niet gepl.: Harras 770; Frans 740; Klossy Silk 69ö. 4e Serie, gepl.: Akron B 750 in 111 8/10; niet gepl.: Emma Har vester 740; Buziau KW. 750; Kaptein Bascom 690. Finale: Ie prijs f 250'Fleetnes T 750 in 107. Eig. Gebr. Hart ber. A. Kats; 2e prijs 100: George Wilkes; eig. en ber. P. Koster; 3e prijs 75. Akkron B. Eig. Gebr. Hart ber. G. Hart; 4e prijs: 50.Boyke Norton Eig. H. de Jong ber. J Wagenaar. Een hevig onweer zooals wij dat zelden hebben ge kend, brak Zondagavond om streeks half 7. vrijwel di rect boven onze stad los. Donderslagen als van in slaande zware bommen volg den elkaar in snel tempo op en om ca. kwart voor zeven nu kwam de ontlading in den vorm van een plas water aan een wolkbreuk gelijk. Straten en pleinen waren in een oogwenk tot rivieren her schapen en op meerdere plaat sen moest men een omweg ma ken om tof zijn doel te komen. Het stationsgebouw was op dit tiidstip overvol. De treinen uit Alkmaar en Amsterdam, die inmiddels waren binnengeko men, voerden reizigers aan. die zich niet waagden in den tro- pischen regen. Welgeteld hon derd en vijftig donderslagen in drie kwartier tiids ratelden door den inktzwarten hemel. Een boerderij in vlammen De boerenhofstede van den heer J. Sneek aan den Lage- weg moest het ontgelden. In weinige minuten tijds brandde het geheele pand uit. Al het meubilair en verder huisraad ging verloren. Verwonderlijk is het dat hierbij geen persoon lijk e ongelukken te betreuren zijn. De eigenaar zat op het moment van den inslag in de huiskamer met een klein kind op den schoot. En in den koe gang hadden vele toeschouwers van de harddraverij op hun weg huiswaarts 'n schuilplaats gezocht. Verzekering dekt de schade. Ook een woning aan den Berkhouterweg kreeg de volle laag en ging in vlammen op. Meerdere koeien, o.a. een tweetal van den heer P. Oud aan den Lageweg en een paard van den heer P. Visser, wer den doodgeslagen. De Noorderkerk werd meer dere malen getroffen, maar dc bliksemafleider, die zich hier bevindt, wist «erger te- voorko men. In sommige woningen in onze -gemeente sloeg de blik sem in zonder verdere fatale gevolgen. Watersnood in huizen Tallooze woningen konden het snel wassende water niet keeren. Gangen en huiskamers kwamen onder water. Van et telijke huizen ook kwam \het water van boven. Lekgeslagen goten en daken lieten het wa ter door, dat op den duur door plafonds sijpelde en schade aanrichtte aan meubilair en verderen inventaris.' Hoogspanningsnet getroffen Het electriciteitsnet werd in onze gemeente slechts even onderbroken. Anders was het in Schellinkhöut. Hier werd het hoogspanningsnet getroffen Naar aanleiding van de kro ningsfeesten te Fatima gaf het Êroote katholieke dagblad van lissabon een extra-nummer uit. Dit nummer, dat gewijd was aan de groote gebeurtenissen te Cova da Iria, bevatte ook een artikel, dat een geheele bladzijde be sloeg, nopens Curacao. ons over- zeesch gebied, en de devotie van Ónze Lieve Vrouw van Fatima aldaar. Net artikel tvas vergezeld van twee foto's, een van den Gouverneur van Curagao, dr. Piet A. Kasteel, de andere van Mgr. P. I. Verriet, Apostolisch Vicaris 'van Curagao. Verder be vatte het halfmaandelijksch bTad „Renascenca" van Lissebon van 15 Mei een artikel over den Hollandschen schilder Joop Stier hout te Amsterdam, met twee foto's van twee van zijn schilde rijen van Onze Lieve Vrouw van Fatima, vervaardigd tijdens de bezetting en een foto van den schilder zelf. Het maandelijksche blad „Mensageiro de Maria", uit gave van Braga, wijdde eenige woorden aan den Hollandschen schilder Jan B. Sleper en zijn schilderij Fatima. Een foto van dit schilderij werd eveneens ge plaatst in de dagbladen „Novi- dades" en „A Voz" van Lissabon. LOUIS P. SCHOLS. Portimao, 23 Mei 1946 waardoor de helft van West- Friesland van 's avonds half zeven tot half negen zonder stroom zat. Meerdere bliksem beveiligingen sneuvelden. In tegenstelling tot anders luidende berichten in eenige dagbladen van hedenmorgen, deelt men ons bij informatie mede, dat de waterleiding in onze gemeente op geen enkele plaats defect is geraakt. Wel konden de rioleeringen onmo gelijk terstond de watervloed verwerken. Er vormden zich op vele plaatsen tijdelijke meertjes. Ook de Streek kreeg zijn deel In de Streek is ook op en kele plaatsen de bliksem inge slagen. Een inslag werd ge rapporteerd in de woning van den heer Bouwes. De schade bleef tot een gat in het dak beperkt. In Lutjebroek werd de bak kerij van den heer Vriend ge troffen. NOORD SCHARWOUDE 28 Mei .1946 Aangevoerd 25470 kg'. rabarber 6.10—9; 8050 kg. spinazie 10; 1350 kg. prei 2i.50; 150 kg. aardappelen 58; kleine 43. WARMENHUIZEN 28 Mei. Aan gevoerd 8600 kg. rabarber 5B. V.V „ZUIDERKOGGE" 27 Mei. Sla 22.80; rabarber 7-9; vroege aardappelen 4865; kriel 2030; bloemkool 1882; aard beien 2.204.50. HEILO. Veilingsv. „St, Wilii- brord", 27 Mei. Aardbeien 1.251.40; Asperges I 1 802.00; idem II 1.401 70; radijs 3.00 5.00; wortelen 5060; sjalotten 4.00—6.00; postelein 5458; peu len 2..40—2.60; rabarber 710; kropslag 3(j)#'bloemkool I 80 1.20; idem H 60—75. BEVERWIJK, 27 Mei. Spinazie kunnen we als hoofdproduct af voeren, om plaats te maken voor sla en ^barber. Wel worden er nog flinke partijen spinazie aan gevoerd, maar meestal van min dere kwaliteit. Rabarber word4 in flinke kwantums aangeboden, met iets mindere prijzen De aanvoer van sla wordt steeds grooter, met behoorlijke opbrengsten. Bloem kool is een zeer gewild artikel, en bracht dan ook enorme prijzen op Aardbeien waren duur, vandaag werden er al eenige sloffen aan gevoerd, waarvan de prijs tot fS. opliep. De markt is de afgelqppen week over het algemeen graag te noemen. Hier volgt de prijsnotee- ring van 27 Mei: Rabarber 5% 15 per kg.; bosuien 2101/£ per bos; postelein <7580 per kg., sla 58 per stuk; aardbeien 75 1.25 per doosje; aardbeien 6.908 per slof; bloemkool I A 811.17; I 60—91; II 2464 per stuk; spi-„ nazie 8—33 per kg.radijs 5 60 2.50 per 100 bos; sjalotten 10% 26 per 100 bos; asperges wit '.50 1.90, blauw 901.25; bospeen 33 51 per bos; raapstelen 13 per kg

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 7