De tweede avond van het Vierde Beest De strijd om het G.E.B. 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad 8 JUNI A.S. GROOTSCHE VICTORY PARADE TE LONDEN Het Hof stelt Provincie in het gelijk Marktberichten DONDERDAG 6 JUNI 1946 Voor de tweede maal droes Pater H de Greeve voor onze abonnees zijn „Vierde Beest" voor Dat 't Gn'den Vlies weer uitver kocht was. behoeft geen be toog. Het aantal aanvragen om kaarten voor deze door ons blad georganiseerde avonden was zóó groot, dat wii er wel tien en meer uit verkochte zalen van konden organiseeren Maar ook Pater De Greeve is een mensch en kan derhalve slechts op één plaats tegelijk zijn. Bijna avond aan avond draagt hij zijn werk overal in den lande voor ten bate van zijn troetel kind, Den Bond Zonder Naam en zooals hij onlangs verklaarde, zet hij het „Beest" voorloopig nog niet op st'al. Wij hebben daarom hoop. dat wij, ha den derden avond op 18 Juni a.s., Pater de Greeve nog enkele malen voor onze abonnees mogen introdu- ceeren. Bij den aanvang van den avond heette onze directeur, de heer E. J. M. Stumpei, de aanwezigen van. harte welkom den wensch uitsprekende; dat deze avond er toe mocht bijdragen, dat de band tusschen krant en abonnees nog nauwer aangehaald mocht wor den. Aan Pater de Greeve bracht spr.,' mede namens onze abon nees, hartelijk dank voor zijn tweede komst naar Alkmaar, waar daar was spr. van over tuigd vele vrienden van den Bond Zonder Naam wonen. En dan kwam onze beminde radiopriester met een spon taan en hartelijk applaus be- froet op het stemmig aange- leede tooneel Na de gebruike lijke inleiding over ontstaan, in houd en karakter van zijn too- neelstuk ving hij zijn voordracht aan. En onmiddellijk hield hij zijn gehoor weer gevangen in zijn machtige woordkunst; dat was merkbaar tijdens die vele mo menten. dat het muisstil was in de zaal, zoodat men een speld zou hebben kunnen hooren val len Wat het hij de figuren van zijn tooneelstuk, ieder naar eigen taal en karakter weer voor ons leven. Wat riep zijn voordracht weer alle reminiscentie bij ons op aan die dagen van druk, angst en terreur en aan al die maar al te ware gruwelverhalen uit de dagen, dat het Vierde Beest nog zijn triomphen vierde. Hoe treffend wist hij de twee tegengestelde levensbeschouwin- §en als fellle contrasten te schil- eren, vooral in de prachtige scène, waarin Kurt Loder, bla derend in de reproducties van de meesters der oud-Duitsche schil derkunst tot het besef komt, dat de heerschers van Nazi-Duitseh- land zooiets niet konden schep pen, omdat zij niet bidden kon den. Want het schilderen van die oud-Duitsche meesters was bid- den-in-kleuren, zooals ook de Vlaamsche primitieven deden, die wij onlangs konden bewonde ren en genieten in het Rijksmu seum. Pater de Greeve heeft onze abonnees, die het geluk hadden hem gisteravond te mogen be luisteren en te zien hi zijn ieven- digen voordracht, een onvergete- lijken avond bezorgd. IVfogen zij hun dankbaarheid toonen door ijveraars te worden van zijn Bond Zonder Naam Een dankwoord was overbodig; het enthousiaste applaus van het dankbare publiek zei genoeg. Onze directie bood Pater de Greeve als blijk van erkentelijk heid enkele boekwerken aan. Onze derde laten wij hopen niet laatste avond is vastge steld op 18 Juni a.s SCHUTTING IN BRAND Waarschijnlijk doordat spelen de kinderen een vuurtje stook ten, geraakte een houten schut ting aan de Ged Baansloot in brand. Door de politie werd het vuur met enkele emmers water aebluscht SLUITING GEMEENTEBUREAUX Men deelt ons mede, dat de ge- meentebureaux en diensten op Dinsdag il Juni a.s. na 12 uur voor het publiek gesloten zullen zijn. voorzoover de dienst het toelaat. Ten behoeve van de indiening van de candidatuurlijsten voor de verkiezing' van de leden van den gemeenteraad, zal de gemeentesecretarie, 1ste afdee ling echter geopend zijn tot 16 uur. DE BOND ZONDER NAAM LEEFT OOK IN ALKMAAR Thans is ook te Alkmaar een afdeeling opgericht van den Bond zonder Naam, die onder leiding staat van Henri de Greeve Deze bond is er een zonder statuten, zonder verplichte contributie, zonder vergaderingen. De eemge band tusschen de leden katho lieken zoowel als andersdenkenden bestaat hierin, dat zij ieder trachten het maanddevies in n:ac- tijk te brengen. De bond propageert onder tele vormen de Naastenliefde. De kaart, die de leden eiken maand ontvangen, draagt een devies, dat deze propaganda tot uiting brengt; in Mei luidde b.v. het devies: „Onze candidaat: de Naasten liefde". Het Lichtbaken van den eersten Zaterdag in den maand staat speciaal in bet teeken van het maanddevies. De bond leeft van vrijwillige en onbepaalde bijdragen. Op gezette tijden worden de leden envelopjes aangeboden, die zij ofwel leeg, of wel gevuld met een schrijven of bijdrage aan den wijkleider kun nen afgeven Binnenkort zal in de parochies gevraagd worden of men bereid is tot den Bond toe te treden. Thans kunnen reeds schriftelijke aan meldingen geschieden bij onder staande adressen: V. C. Breed, Nieuwstraat 13, hoofdptomotor, G A. J. Kühne, parochieleider St. Laurentius, Verdronkenoord 98;»E. Sips, par. leider St Dom., Westerweg 58 en bij mej. G van Slingerland, pav. leidster St. Jo seph, Kennemersingel 26 A Moge ook ia Alkmaar de Bond zonder Naam den geest van Naas tenliefde sterker in de harten brengen. HET IS SLECHT GESTELD met den stand der t.b.c.-toename. In vergelijking met vóór den oor log neemt het aantal consulten thans met 200 tot 300°/o toe; indien er voor den oorlog op een dag 10 gevallen onderzocht wer den aan het consultatiebureau noemde het personeel dat een drukken dag; vandaag is een be zoek van 20 personen regelmatig. En het is verontrustend, dat ook bij menschen van boven de 50 po sitieve t.b.c wordt geconstateerd; dit- verschijnsel bepaalt zich niet tot een enkele maatschappelijke klasse: alle rangen en standen tellen hun patiënten. De lighallen geheel bezet De lighallen in den Alkmaarder Hout zijn geheel bezet. Nu het aantal tenten eenigszins is uitge breid, is een maximum-aantal van 44 patiënten opgenomen; nog veel meer wachten op het vrijkomen van een plaatsje. Het is in dit ver band bitter te denken aan de nieuwe barakken, die achter het Centraal Ziekenhuis in aanbouw zijn Zij worden niet voltooid om dat er toch geen verplegend per soneel voor is Maar met de middelen, die er nu reeds zijn wordt, door Dr. Vrij man en Zr. Nap energiek ge werkt. Telkens kunnen patiënten geheel genezen naar huis "er- .trekken; éénmaal is het :elfs voorgekomen, dat iemand, dm. in afwachting van transport, naar een sanatorium in de lighallen was opgenomen, daar reeds na een langdurigen kuur als genezen kon worden ontslagen Allen, die na een hoe kort verblijf ook vertrekken, vertooijen een aan merkelijke gewichtstoename; de geringste toename werd geregis treerd op 200 gram de grootste op 14 kg. Er zijn geen verplichte onkos ten. Het. is dus te begrijpen, dat de vereeniging tot bestrijding van de t-b.c., die deze lighallen exploi teert, moet bestaan van subsidie.', donaties en vrijwillige bijdragen En een belangrijk deel van de kosten wordt bestreden uit de op- ALKMAARDERS, we kunnen ons voorstel len, dat ge allen deze parade zoudt willen bijwonen doch dit is voor de meesten uwer niet mogelijk. Wij hebben daarom gemeend U hierin tegemoet te komen, zoodat U zich toch een juiste voorstelling dienaangaande kunt vormen. ZATERDAG A.S. kunt U bij de Firma Vroom Dreesmann een getrouwe copie van dit schitterende schouwspel in een van de éta lages bewonderen. >k De hiervoor gebezigde, zeer interessante figuren worden zelfs bij genoemde firma in d'e speelgeed-afdeeling voor verkoop beschikbaar gesteld. Ingez. mededeeling Het Hof te Amsterdam wees heden arrest in de bekende procedure tusschen de ge meente Alkmaar en de pro vincie Noordholiand inzake de levering van electrischen stroom. Waar het om ging Toen op 1 Januari 1938 hei con tract tot levering van electrischen stroom door het P.E.N aan het G.E.B te Alkmaar ten einde zou loopen en de Provincie dit contract niet wenschte te verlengen, met de bedoeling om zelf den stroom aan particulieren te gaan leveren, verzette het toenmalig college van B. en W„ waarin de heer T. Bon- sema Wethouder der Bedrijven was, zich hiertegen. Middels de vereeniging van stroomdistributiebedrijven, waar bij het G.E.B. was aangesloten, werd door de gemeente Alkmaar de provincie een proces aange daan, waarbij de gemeente zich bij monde van haar raadsman beriep op art. 4 van de con cessievoorwaarden, waarop de Provincie door het Rijk ge machtigd was stroom te leve ren en waarbij aan eiken ge gadïgde stroom gewaarborgd werd, dus ook aan de ge meente. De gemeente Alkmaar be schouwde zichzelf dus als ge gadigde De Provincie daar tegenover stelde zich op het standpunt, dat alleen de recht streeksche verbruiker als ge gadigde beschouwd kon wor den, doch niet de distributie bedrijven, in casu het Alk- maarsch G.E.B. De Haarlemscbe Rechtbank stelde bij vonnis van 16 Janu ari 1940 Alkmaar in het gelijk. Nadat de provincie van dit vonnis in hooger beroep was ge gaan bij het Hof te Amsterdam, welk rechtscollege zich in deze materie onbevoegd verklaarde, toekende de gemeente tegen dit arrest cassatie aan bij den Hoo- gen Raad der Nederlanden, die bij arrest van 31 Augustus 1944 het arrest van het Amsterdam- sche Hof vernietigde en de zaak terugverwees naar dit Hof. dat brengst. van de Emmabloemco!- lecte. 15 Juni a.s. is het weer zoover; dan zullen op straat en aan de huizen de Emmabloempjes worden aangeboden. Het is zoo dringend noodig, dat deze juist nu zoo onmisbare vereeniging enthousiast gesteund wordt. Kan de Vereeniging neen, kunnen de mannen en vrouwen èr. de kinderen, die daai in den H'.uu net herstel van hun gezond heid moeten vinden, op den s'euti v Aikmaars' burgerij rekenen? BURGERLIJKE STAND Geboren: Frank, zoon van Jucta Tas en E. Callo; Dick, zoon van Philippus J Harbers en J. O. Sweeris; Keurt A zoon van Arte Hoekstra en J. IÏ. Meijer; Theo- dorus H. J., zoon van Theodor W. F. Jansen en J. M. C. A: Raves. Gehuwd: Johannes Hilger en Maartje de Boorder: Frederik Tuithof en Alida M. Laan; An- tonie Breedveld én Egberta Tuijnman; Engel Koning en Wil- lemijntje M. Fijma; Jacob J. Hol- lenberg en Aafje van Engelen hoven. BLOEMEN DOEN DOKTER VAN HILTEN UITGELEIDE Nadat 's ochtends zeer velen een bezoek hadden gebracht aan de Chapelle Ardente in het Cen traal Ziekenhuis, waar het stof felijk overschot van dokter- Th. C. van Hilten lag opgebaard, bestond des middags eveneens een groote belangstelling, toen de ontslapene den tocht naar zijn laatste rustplaats aanving. Voor den ingang van het zie kenhuis stonden verpleegsters in een haag opgesteld. Het vertrek geschiedde in alle stilte en een voud; in de enkele volgauto's hadden dan ook geen autoritei ten plaats genomen. Wel was reeds de baar gedekt door een schat van kransen, terwijl één van de volgauto's nauwelijks de bloemen bevatten kon, die de vele vrienden en oud-patiënten in de Chapelle Ardente hadden neergelegd. Onder leiding van de meisjes der Gidsenbeweging vormde een groote schare kinderen elk met een tuiltje bloemen in de hand in de Wilhelminalaan een haag, waartusschen de stoet passeerde. Ook tal van ouderen waren hiér opgesteld»om bij het afscheid van hun sympathieken geneesheer aanwezig te zijn. In stilte en met ontbloot hoofd her dacht men hier de verdiensten van dokter van Hilten, die zoo vele kinderen het leven heeft gered. Kort na één uur verdwenen de wagens langs den Kennemer- straatweg in zuidelijke richting. Verkenners verzamelden de bloe men, die als een blijk van hulde en dankbaarheid op den tocht naar de begraafplaats werden meegegeven ST GREGORIUS- VEREENIG1NG Voor de commissie van boven genoemde vereeniging behaalden op het jl gehouden examen alle candidaten het directeurendiplo ma, t w. Eerw. Zr. Adelberta, Huize'St Augustiniis, Alkmaar; mej. Zr J. B Hoogenbosch, Huize 'Augustinus, Alkmaar; Eerw Brs Arnoud en Egbert, St. Will. 'Stichting, Heiloo; de Eerw. Brs. Arsenius en Camillus te Alkmaar; de heeren G B, Druiven en C. Molenaar te Ber gen; C. P. Snijders en S. de Vries te Hee'rhugowaard- de 'heer Th. J. J. van Baar, Warmenhuizen-; de h'eer G. N J. Keijzer te Scher mer en de heer J. Hopman te Rinnegom. Voor den eminenten leider, dus wél bevoegd werd geacht in l den Zeereerw Heer Jac Duijves' no7h 7aalr nrrpct to ixriTzon (Tip i-; i t-> i deze zaak arrest te wijzen. (De Provincie werd veroordeeld tot d'e kosten van het geding.) Zoo kreeg het Hof te Amster dam op 8 Maart jl. deze voor Alkmaar (en ook andere ge meenten) zoo belangrijke zaak voor de tweede maal te behande len waarbij overeenkomstig het arrest van den Hoogen Raad de bevoegdheidskwestie buiten ge ding bleef en hoofdzakelijk de vraag behandeld werd, of het G. E. B. te Alkmaar al dan niet als gegadigde beschouwd diende te worden Aanvankelijk zou het Hof op 18 April arrest wijzen, d'och dit werd toen uitgesteld tot heden. De Raadsheeren van het Hof hebben dus 13 weken over deze kwestie kunnen puzzelen. Het Hof bepaalde in zijn arrest, dat de provincie verplicht is aan de gemeente Alkmaar stroom te blijven leveren doch uitsluitend voor eigen gebruik. Dit houdt dus in dat de gemeente geen stroom van de provincie kan betrekken voor distributie aan de gemeente naren. Pastoor te Rinnegom, een mooi succes. En toch blijft nog de vraag 'bestaan, waarom niet meer zangers deze lessen in den mooien Gregoriaanschen zang hebben gevolgd. Is deze cursus niet bijzonder geschikt voor alle katholieke zangers van Alkmaar? Wij wenschen de St. Gregorius- vereeniging bij haar streven veel succes. CANDID AATSTELLÏNG PARTIJ VAN DE VRIJHEID Door de afdeeling Alkmaar van de Partij van de Vrijheid zullen bij de a.s. gemeenteraads verkiezingen candidaat worden gesteld: 1. P. W. Groot' 2 H W: Holsmuller; 3. mevr J E. Wa- genaar-Hijmans v. d. Bergh; 4, H C Lind; 5 dr. G. Hoeneveld; 6 mr. C B'erkhouwer; 7. G. Öostinga; 8 mr G. A. de Lange; 9. J. van Maarleveld; 10. mevr. mr L. Kukenheim-Gorter. VAN HET EEN KOMT 'T ANDER Wegens rijden zonder licht werd de bestuurder van een motorbakfiets staande gehouden Bij verder onderzoek bleek dé bakfiets een belangrijke partij eieren te bevatten, die door den vervoerder buiten de distributie om waren gekocht en die be stemd waren om in den zwarten handel te worden doorverkocht. De eieren^ werden in beslag ge nomen en ook daarvoor werd proces-verbaal opgemaakt. NOORD-SCHARWOUDE EXAMEN Geslaagd voor het propaedeu- tisch examen voor werktuigkun dig ingenieur A. de Geus alhier. 25 JARIG JUBILEUM Maandag vierde juffrouw Devilê den dag waarop zij 25 jaar als on derwijzeres is verbonden aan de R.K. Lagere School alhier. In 1921 begon juffr. Devilé haar loopbaan als onderwijzeres aan de Zusterschool. Bij de opening' van de R.K. Jongensschool werd de juf frouw aan deze school verbonden en onderrichtte zij de kleine jongens in de eerste beginselen der wetenschap en bereidde hen voor op hun 1ste H'. Communie. Maandag werd de juffrouw gehuldigd door de leerlin gen der school, het onderwijzend personeel, het schoolbestuur, de ouders en de oud-leerlingen, van vele zijden werden juffrouw Devilé geschenken aangeboden. 's Morgens werd m de Parochie kerk 'n gezongen H. Mis tot haar intentie opgedragen, 's middags had de schooljeugd 'n middag vol leut en ontspannmg in de Burg, terwijl van 5 tot 6 uur 'n druk bezochte receptie in de Burg deze dag voor de onderwijzeres Devilé maakte tot 'n onvergetelijke. AKERSLOOT CANDID AATSTELLÏNG K.V.P. Bij de groslijststemming alhier werd de candidatenlijst voor den gemeenteraad als volgt vastge steld: 1. P. Schouten Sr.; 2. M J, Groot Gzn.; 3. F. Kerssens;'; 4. P Putter; 5 A Schoon Szn.; 6 C. J. van der Hulst; 7. P. J Tie- bie en 8. J Groot Mzri, EGMOND AAN ZEE OPENING BADSEIZOEN Zaterdag 8 Juni zal de VVV te Egmond aan Zee het badseizoen officieel openen met een muzi- kalen rondgang door het dorp en een concert op de Boulevard. De Alkmaarsche Postharmomë zal medewerking verleenen. Te 14.30 zal bij het VVV-geb'ouw worden gestart met een pittige marsch, waarna het strandwaarts gaat De toegangen naar het strand zijn versperd, ditmaal niet met staal en beton, doch met linten De burgemeester, tevens voorzitter van de VVV, zal deze linten doorknippen en het sei zoen voor Egmond voor officieel geopend verklaren. Daarna zal de Postharmonie een concert ge ven op de Boulevard. Uit een en anderblijkt wel, dat gemeentebestuur en VVV er alles op zetten, om Egmond aan Zee tot een acceptabele badplaats te maken en al ontbreekt nog wel wat aan de hotel-aceomo- datie, toch zijn reeds vele bad gasten gearriveerd. De badgasten zijn dan ook het meest aangewe zen op de particuliere pensions. Bij een rondgang door het dorp bleek, dat de bordjes met „Ge meubileerd te huur" steeds schaarscher worden. Er is in Eg mond aan Zee in hét laatste jaar veel ten goede veranderd. De bestratingen zijn alle wederom in orde en half, Juli zal de geheele Boulevard verhard zijn Het ver schil met een jaar geleden is enorm, maar VVV en gemeente bestuur hebben begrepen, dat zij de kans om Egmond tot een eer ste badplaats te maken niet mochten verzuimen. Moge gunstig weer het bad seizoen voor Egmond aan Zee tot een succes maken 29 HE E RH UG O iVAARD GESLAAGD Bij het de vorige weck te Arnhem gehouden banketbakkers examen behaalden de heeren N. Vlaar (thans bakkerij Nieuwbcer) en M. de Wit het brood- en uan- ketbakkersdiploma. LIMMEN ERNSTIG ONGEVAL Toen Mej. N van Molen Dins dagavond uit de autobus stapte, werd zij door een juist pastee- rende auto gegrepen. Met een been- en schedelfractuur werd zij zwaar gewond opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. LANGENDIJK, 6 Juni.. 20000 kg rabarber f5; 400 bos peen f14 15; 110 st. bloemkool f615. ZWAAG. Sjalotten 8—10; spinazie 2537; vroege aardappelen 1.06— 1.28; postelein 3954; bospeen 2069; rabarber 58; sla 13.50; bloem kool 780; bosselderie 910.60; snij- biet 38; bindsla 23—28; meiknol 11 12; perziken 1.701.90; aardbeien 1.403.60; komkommer 3748; an dijvie 3241.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2