Varen met Schuttevaêr RADIO Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 [en tocht door de Westfriesche Kanalen DRIE MILLIOEN OP ZOLDER S.D.A.P.-naam mag niet worden gebruikt Wat is een christen? WORDT HET PLAN VOS GEWIJZIGD Ventverbod ingetrokken Nederlondsch contingent op de Victory-Parade SALAZAR ERNSTIG ZIEK Boebi Trep en Jippie Jee in Duitschland PONDERDAG 6 JUNI 1946 West-Friesland is een water rijk land, maar voor enkele tientallen jaren had dit wa terrijke land nog slechts weinig behoorlijke vaarwa ters Behalve het Noord hollandsch Kanaal waren er niet veel waterwegen, die voor grootere schepen voor de binnenvaart bruikbaar waren. Toen ontstond te Schagen, mede op initiatief van den nestor uit bmnen-scheepvaartkringen, den heer J. Hoogland uit Lange- dijk de Noordhollandsche Kana- die een West enplan liet ont werpen en er propaganda voor ging maken. De belangstelling van gemeenten en andere cor poraties in West-Friesland en overig Noord-Holland werd ge wekt en tenslotte kwam het met medewerking van de regeering tot uitvoering van het plan, al thans voor het Westen van W- Friesland. In de buurt van Hoorn Medemblik en Enkhuizen is het plan niet tot uitvoering geko men, wellicht, omdat het daar niet zoo urgent werd geacht als rond Alkmaar en Schagen. Door de droogmaking van de Wierin- germeer wonnen de Westfrie sche kanalen aan beteekenis, terwijl zij tevens prachtig aan sloten aan de vele flinke water wegen, die den nieuwen polder doorkruisten Er waren nieuwe waterwegen gekomen, waarvan de binnen schippers uit Friesland en Gro ningen gebruik maakten voor hun transporten naar het Wes ten van het land, doch ook voor de Wieringermeer, de kool- en andere land- en tuinbouwstreken van Noordhollands Noorderkwar tier bleken de nieuwe kanalen in een groote behoefte te voor zien. Het was tengevolge van de oor logsomstandigheden, dat de inge bruikname van de nieuwe kanalen niet met eenig officieel feestvertoon kom gepaard gaan. Dl afd. Langedijk van Schutte vaêr, wier voorzitter, de heer Hoog land mede den stoot tot uitvoering van de kanalen gegeven had, orga niseerde gister een excursie door de kanalen, waaraan behalve tal van Schuttevaêr'ders ook enkele genoo- dig'den deelnamen, zooals de voorz. van het Hoofdbestuur Mr. W. A- C. van Dam uit Rotterdam, de wet houders van Alkmaar C. Couwen- hoven en G. Hoijtink, burgemeester Scheihaas van Langedijk en dé hee- ren Mr. Moens en D. Scheffel na mens de Kamer van Koophandel. De tocht ging van Alkmaar via Langedijk waar zich nog enkele booten met excursisten bij ons aan sloten, naar Kolhorn, vandaar naar Schagen en tenslote weer terug via het Noord-Holl. Kanaal. Wij mochten eonstateeren, dat Noord-Holland Noord een aantal prachtige waterwegen is rijker ge worden; breede vaarwaters met soli de betonnen kanaalboorden, be groeid met wuivend riet. Talrijk zijn de bruggen, eveneens van soliede betonconstructie, die in het West- Friesche landschap over de kanalen liggen. Nie alleen heeft de schipper een nieuwen waterweg, ook de vis- schers hebben een nieuw vischwa- tertje en de aalscholver, die hier en daar zijn ranke kopje boven de witgekuifde golfjes uitsteekt laat zien, dat hij ook aï weet, waar visclr te halen is PROGRAMMA Vrijdag 7 Juni HILVERSUM 1 (301.5 M) VARA 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO Mor genwijding; 10.20 VARA Voor de zieken: 11-45 familieberichten uit Indië; 12.00 gram.; 12.30 AVRO sportagenda; 12.35 Romantisch ehan- sonprogramma; 13.00 Nieuws; 13.15 Musette orkest; 14.00 Mevr. Lotge ring»—Hillebrand; 14.20 De Kwintet spelers; 15.00 Voordracht; 15.25 Hoorspel; 16.00 VARA Muzikaal babbeltje; 16.30 De school is uit; 17.00 Johan Jong; 17.35; Metropole orkest; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 piano en orgel 19.15 Denk om de bocht; 19.30 VPRO lezing; 20.00 Nieuws; 20.08 Hoorspel 21.00 Op de brug; 21.15 VARA gram. 21.30 Men vraagt en wij draaien; 22.00 Drs. L. de Jong; 22.15 The Ramblers; 22.40 VPRO Avondwij ding; 23.00 Nieuws; 23.15 VARA Johan Jong'; 23.35 gram. HILVERSUM II (415.5 M.) NCRV. 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.15 Clarinetrecital; 12.00 Moito Cantabile; 13.00 Nieuws; 13.20 Cinderella; 14.00 gram.; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Bram.; 15.15 Omroep Kamerorkest; 16.00 Declamatie; 16.30 Mandolinata; 17.30 Zangrec.tal; 18.00 Mariniers- kapel; 19.00 Nieuws; 19.15 Dept uit zending; 19.30 Met hand en plaat;, 19.40 causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 mam.; 20.15 Residentieorkest; 21.00 up de brug; 21.30 Residentieorkest; 22;45 Het actueel geluid; 23.00 Nieuws; 23.15 gram. 23.50 Schrift lezing. Na m Kolhorn even gestaan te hebben aan dé rand van de weer groenende Wieringermeer, waarin overigens de teekenen der verwoes tingen nog ruimschoots zichtbaar zijn, keerden wij terrug naar Scha gen, waar de heer Hoogland' een te rugblik wierp op de geschiedenis van de kanalisatie van West-Friesland, die. in Schagen haar oorsprong vond. Mi', v. Dam huldigde dhr. Hoogland als iemand, die buiten zijn eig'en werk ook nog tijd vond voor het algemeen belang, dat hij zoo uitstekend ge diend heeft door zijn ijveren voor de kanalisatie, bij hem was het; dat destijds Ir. Ringers, thans minister,, om inlichtingen kwam omtrent de plannen. Hij bracht voorts dank aan de afd. Langedijk van Schuttevaêr,- die zoo krachtig medewerkte aan den opbloei van Schuttevaêr. Besloten werd een telegram van hulde en dank te zenden aan Min. Ringers (die ook voor dezen tocht was uitgenoodigd, doch verhinderd was), uit blijk van erkentelijkheid voor hetgeen hij gedaan had voor de tots'andkoming van de kanalen. Burgemeester Schelhaas hul digde speciaal den heer Hoogland voor wien dezen dag wel bijzon dere voldoening moet schenken, omdat het hem gegeven is op 81-jarigen leeftijd het resultaat te zien van zijn levensarbeid, waar mee hij zoowel de binnenscheep vaart. als het streekbelang ge diend heeft. Mede dank zij deze kanalen kon de scheepvaart, toen de spoorwegen staakten, de ste den van voedsel voorzien. Ten slotte spraken nog de hee- ren J. H. Merkx, voorzitter van 1 de afdeeling Alkmaar van Schut tevaêr, Wethouder C. Couwen- hoven namens het gemeentebe stuur van Alkmaar en de heer Duinker. die zich aansloten bij de woorden van hulde aan den heer Hoogland. Hierna wer'd de terugtocht naar Langedijk en Alkmaar aan vaard WAARLAND FEESTAVOND PASTOOR VELZEBOER Ter eere van den jubilaris werd gisteren een feestavond aangeboden in de zaal van den neer G. Groot, welke zaal helaas in 't vervolg niet meer voor uit voeringen beschikbaar is. De feestavond werd geopend door den voorzitter van 't feest comité, den Weleerw. Heer A. v. d Heuvel, met een toepasse lijk woor_ wa._m Zijn Eerw. de talrijke aanwezigen, doch in het bijzonder den jubilaris en zijn bejaarde ouders en familie har telijk verwelkomde en waarin hij mededeelde, dat,het tooneel- gezelschap „Ons Genoegen", dat zoo'n uitstekende reputatie ge niet, onder de bekwame leiding van den weled. heer A. J. M. Schmeddes een echt mooi too- neelstuk voor het voetlicht zal brengen, dat zeer geschikt is voor een feestavond ter gelegen heid van het priesterfeest van onzen beminden pastoor, nl. „Kinderen van ons volk", naar den tekenden roman van Antoon Coolen. Dit stuk, dat een gebeu ren weergeeft uit het Brabant- sche boerenleven en een diepen inhoud en een prachtige strek king hééft, is een spel, dat zoo wel aan speelsters, spelers en aan de regie hooge eischen stelt. Wij kunnen er direct aan toe voegen, dat „Ons Genoegen" dit familiedrama op uitmuntende wijze heeft vertolkt. Zonder iemand te kort te doèn, willen wij vermelden, dat voorai de rol van pastoor Vogels prachtig werd uitgebeeld en doorleefd. Alle rollen bleken zeer goed te zijn ingestudeerd. Aan de too ne'elaankleeding èn- decors was zeer veel zorg besteed. Ook het technische gedeelte bleek in be kwame handen te zijn. Kortom, het was een tooneelavond, die in één woord af was. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de jubilaris op zijn eigen wijze, met enthousiasme, zijn groote dank baarheid en vreugde uitsprak voor den hoogst genotvollen avond, dien hij heeft genad en voor het sublieme spel van „Ons Genoegen" De pastoor zei, dat „Kinderen van ons volk" met zoo'n magistrale vertolking niet na zal laten een diepen indruk op ons te geven en drukte allen op het hart, de lessen, die uit dit spel zijn te putten, goed ter harte te nemen De tooneelvèreeniging „Ons Genoegen", die gedurende de meer aan veertig jaren, dat zij bestaat, zoowel in als buiten de parochie een uitstekende repu tatie heeft verworven, kan we derom op een uitstekend ge slaagde uitvoering terug zien. Jammer dat Waarland voort aan niet meen de beschikking heeft over een zaal waaraan een behoorlijk tooneel is verbonden. HET ZILVEREN FREGAT VOOR CHURCHILL Dit is het zilveren fregat dat aan Churchill is aangeboden. Het isi in opdracht van de fa. Volten en Co., die tot voor kort in Hoorn was ge vestigd en thans te Amsterdam zetelt, vervaardigd door den heer B. Ver hoogd te Hoorn, die in de Spoorstraat naast zijn sigarenzaak nog geregeld zijn oorspronkelijk vak als zilversmid uitoefent. Reeds kort na de bevrij ding was het de recherche te Amsterdam ter oore geko men, dat een kostbare col lectie kunstschatten met be trekking op Napoleon, gesto len was. Het onderzoek dat destijds werd ingesteld is echter geheel doodgeloopen. Thans echter is door een toe vallige omstandigheid deze zaak geheel tot klaarheid gebrachten blijkt dat de waarde van deze kunstcollectie op niet minder dan drie millioen gulden moet wor den geschat. In een pand nabij Artis te Amsterdam stuitten ambtenaren van den fraudedienst van liet Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf Maandag j.l. tijdens een contro le-onderzoek op een aantal kis ten, die op den zolder van het betreffende huis waren opgesla gen. Dit kwam den ambtenaren eenigszins verdacht voor en zij stelden derhalve de Centrale Re cherche te Amsterdam van een en ander op de hoogte. In verband hiermede werden vier mannen aangehouden, allen kruiers, die kans gezien hebben de collectie die in een pand aan het Oude Dok opgeslagen lag om door de „einsatzstab Rosen berg" naar het duizendjarig rijk te worden vervoerd, te verduis teren. Oorspronkelijk hebben zij de collectie waaronder zich vele schilderijen, etsen oorkonden, boeken en o.m. een miniatuur koperen doodkist met Napoleon en-al-erin bevonden, op ver schillende plaatsen onderge bracht. doch later hebben zij al les op één centraal punt onder gebracht en wel in het bewuste perceel bij Artis. Volgens beweringen van de kruiers hadden zij het plan de geheele verzameling aan de PRA of de politie aan te bieden. Vermoed wordt, dat de eige naar van, de kostbare voorwer pen een Duitsche immigrant is, die zich reeds lang voor den oor log in Nederland heeft gevestigd, doch tijdens de bezetting door de Dultschers is weggevoerd. Op het oogenblik der ontdekking was de verzameling verpakt in vijf tien kisten. Het onderzoek in de ze zaak duurt nog voort. Ini over leg met den officier van justitie zijn de vier verdachten voorloo- pig op vrije voeten gesteld. In verband met het feit, dat politieke bijeenkomsten worden georganiseerd onder den naam „Oude S.D.A.P." wordt van de zijde van de Partij van den Ar beid medegedeeld' dat dit gebruik van den naam S.D.A.P., al dan niet met een toevoeging, juridisch ontoelaatbaar is en zoo noodig me rechtsmaatregelen onmogelijk zal worden gemaakt. Op het laat ste congres van de S.D.A.P. werd op regelmatige wijze een partij bestuur gekozen, dat belast is met de liquidatie van de S.D.A.P. Alleen dit bestuur heeft het recht te beschikken over den naam S.D.A.P. ,VJAT is een christen?" Op deze vraag geeft de H. Irenaeus het volgende ant woord: „Een christen is een wezen, dat bestaat uit een li chaam, een ziel en den Heili gen Geest." Daarop berust het „zelfrespect" van den chris ten: dat hij niet louter een bezield lichaam is, maar een wezen- vervuld van den H. Geest. Wanneer wij dat wer kelijk geloofden, wat zou ons dat een kracht geven tegen de bekoringen der zinnelijkheid! In die oogenblikken zou ons het woord van Sint Paulus door de ziel snijden: „Weet ge dan niet, dat uw lichaam een tempel is van den Heiligen Geest, die in U woont?" Over wegen wij deze woorden van St. Paulus en St. Irenaeus, om ons op a.s. Zondag voor te bereiden. MARCUS. Een C. H. mmder, een P.v.d.A. meer Bij de berekening van de zetel- verdeeling voor de Prov. Staten der provincie Zuid-Holland werd abusievelijk aangenomen dat de Christ. Hist. Unie haar lijsten in alle kieskringen der provincie met elkaar verbonden had. Dit blijkt eenter niet het geval te zijn en dit heeft tot gevolg, dat de Christelijk Hisorisehe Unie 1 zetel minder toegewézen krijgt dan werd berekend en de Partij van den Arbeid 1 zetel meer. Betreffende het plan-Vos (het voorontwerp op de bedrijfschap pen), waaraan men in de Partij van den Arbeid oorspronkelijk hardnekkig meende te moeten vasthouden, weet het „Parool" thans te melden, dat er ook in den boezem dier partij- critiek naar voren is gekomen. Men zal zich herinneren, dat onlangs van katholieke zijde een tegenontwerp is geformuleerd door een speciale studiecommis sie. De Partij van den Arbeid zou zich nu, naar venuidt, wel kun nen vereenigen met een grootere decentralisatie in de uitvoering, een sterkere beklemtooning van de horizontale organisaties en een nadere beschouwing van de figuur van den regeermgscom- missaris. Op het Ministerie van Handel zou reeds worden gewerkt aan een wijziging van het betreffen de voorontwerp Bovendien zou een nieuwe verdeeling van de economische departementen worden overwo gen Blijkens een beschikking van den Minister van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening is het ventverbod groenten en fruit 1942 ingetrokken. De beschikking treedt heden in werking. Aan de groote Victory-parade, die Zaterdag te Londen wordt gehouden neemt ook een Neder- Iandsch contingent deel. Cfnze delegatie bestaat uit zes man van de Irene-brigade twee leden van een commando troep, een para chutist, een delegatie van net Kon. Ned. Indische leger en een detachement van de Koninkl'ike Nederlandsche Marine Reuter seint uit Lissabon, dat dr. Antonio de Oliviera Salazar, Portugal's premier en minister van buitenlandsche zaken ern stig ziek is. Salazar is 57 iaar oud. voor de eerste helft van de 7de periode 1946 (9 t.e.m. 22 Juni Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van; Bonkaarten KA. KB. KC 606: alaemeen 316 t.m. 320 800 gr. brood 315 400 gr. brood 314 200 gr. kaas 313 100 gr. bloem reserve B 61 1600 gr. brood C 61 800 gr. brood B 62 2 kg. aardappelen B 63 100 gr. kaas Bonkaarten KF 606: 375 BMV 125 gr. boter 376 BMV 125 gr. marg. 377 BMV 100 gr. vet Bonkaarten LA. LB, LC 606: 247.248 vleesch 150 gr. vleesch 249 vleesch: ca. 16 oz. Meat and Vegetables 243 aardaDpelen: 2 kg. aard appelen A 49 melk: 2 liter melk B 49. C 49 melk; 3'A 1. melk Bonkaarten KD. KE 606: algemeen 815. 816 800 gr. brood 814 100 gr. kaas 813 100 gr. bloem 822 500 gr. bananen (voor-inleveren) reserve D 61 800 gr. brood E 61 500 gr. rijst. kin dermeel of kinder biscuits Bonkaarten KG 606: 875 BMV 125 gr. boter 876 BMV 125 gr. marg. Bonkaarten LD. LE 606: 747, 748 vleesch 100 gr. vleesch 743 aardappelen: 1 kg. aard appelen D 49. E 49 melk: 6 liter melk Tabakskaarten enz.: T31 2 rants, tabaksartikelen V 31 100 gr. choc, of sulkerw. X 31 2 rants, tabaksartikelen De bonnen voor melk en aardappelen ziin geldig tot en met Zaterdag 15 Juni a.s. Voor de week van 16 t.m. 22 Juni zullen nog bonnen wor den aangewezen voor melk, aardappelen, boter, iam, kof fie. cacao, tabak en versnape ringen. De geldigheidsduur van bon 374 suiker en bon 874 suiker is verlengd t.m. 22 Juni a.s. De bonnen C 59 reserve en 797 algemeen voor 1 ei bliiven geldig t.m. 15 Juni. 77. „Wat heeft dit allemaal te beteekenen?" vroeg de com mandant met een boos gezicht. Jippie die begreep dat hij het weer goed maken moest, van wege den hefboom die ze zoo prachtig door midden gereden hadden begon precies en haarfijn uit te leggen hoe de vork nu eigenlijk aan den steel zat. De politiemannen stonden van verbazing met open monden en ooren te luisteren

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3