Nieuw Noordhoiïandsch Dagblad 7 Stad en Omtrek DEPARTEMENT 4 VAN LANDBOUW WEERBERICHT Arnold Meijer treedt aan Het wereldschaak- tournooi te Zaandam V.S. zetten Joego slavische leveringen stop Muziekconcours te Purmerend DE VLAG DEKT DB LADING. Marktberichten Ce-interneerden namen de beenen 8 JUNI 1946 ZATERDAG 8 JUNI 1946 Vrijdag alkmaar nieuwe bonnen en kaarten Van Dinsdag 11 Juni tot en I met Vrijdag 5 Juli worden bij jen Distributiedienst alhier bon- I kaarten K-L 608, tabakskaarten QA 608 versnaperingenkaarten 0B 608 'en gecombipeerde kaar ten QC 608 uitgegeven. Zooals gewoonlijk moet de inlegvelbon A tot E 608 worden ingeleverd, terwijl de T.D voorzien moet zijn van een T.D. 2-zegeï. Zelfverzorgers worden afzon derlijk opgeroepen alcmaria victrix s.d.w. Het elftal, dat op 2en Pink sterdag tegen 9DW uitkomt, is samengesteld als volgt: Doel: Vasbinder; achter: Maarssen en Jansen; midden: Lengers, ten Herkei en Root- ring; voor: Godvliet, H. Schmidt, van Wieringen, W. Schmidt en Afink. maandoverzicht nuts- overzicht In de maand Mei werd op de spaarbankboekjes ingelegd 329.031.61 (v. j. ƒ517.587.63) en terugbetaald I 313.146.87 (v j. 45.873.81); alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 15.884.74 (v. j. 471.713.82). Nieuw uitgegeven boekjes w.o. 29 boekjes (v. j. 33) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eersten inleg van 1. 174 (v. j. 330). Ingetrokken 109 boek. jes (v. j. 35). De lediging' in Mei van 239 (v. j. 395) spaarbusjes leverde een bedrag van 3434.07 (v. j. 6.421.37) aan kleine besparingen op. FILMS VAN DE WEEK Victoria Na het voorprogramma makers wij kennis met Charfes Boyer in de film „De dag van morgen In deze film speelt hij de rol van den rijken getrouwden char meur, die net hart verovert van een serqeerstertje in een groot restaurant. De eeuwige driehoek- situatie is ook hier het onsmake lijke gegeven Dubbeljammer dus, dat het ac- tyeele begin van de film n.l. een personeelstaking, geheel te loor gaat door dezen zeer aftandschen Er is in de parlementaire ge schiedenis van ons land heel wat gesold met het eigen afzonderlij ke departement van Landbouw. Het kwam en verdween, het kwam en verdween, 't Was dik wijls een kwestie van knoopen- teilen bij den kabinetsformateur. Het laatst was het ingesteld en kele uren voor het uitbreken van dén oorlog, op 9 Mei 1940. Sinds dien is het niet gebleven. In En geland' was er voor een afzonder lijk departement aanvankelijk minder reden, ook al in verband met de nog lang niet voldoende opgehelderde talrijke ministers wisselingen Na dte bevrijding heeft minister Schermerhorn met zijn medeformateur Drees te recht ingezien, dat de landbouw in de gegeven omstandigheden groote activiteit eiscnte van de Hegeering, ook in verband met de voedselvoorziening. En Mi nister Mansholt heeft een actie ve landbouwpolitiek gevoerd, die in het algemeen kon worden on derschreven, al was er op onder- deelen wel critiek. Nu de kabinetsformateur doen de is, een nieuw ministerie te vormen komt uit de kringen van den georganiseerden landbouw de wensoh naar voren het af zonderlijke departement van Landbouw in stand te houden. Dok de Stichting van den Land bouw heeft zich. in 'n schrijven tot dr Beel, tot tolk van die wenschen gemaakt. Wij meenen. die wenschen te moeten onder schrijven. Wij erkennen gaarne, dat de oude meening, dat de landbouwpolitiek ook gezien moet worden m het kader van de algemeene economische po litiek, nog' opgeld doet, maar daarnaast is het zoo noodzake lijk een krachtige, actieve land bouwpolitiek te voeren, dat de kracht van een afzonderlijk de partement hier gewettigd is. In het kabinet moeten verder de krachten en mogelijkheden ge vonden worden, om tot co-ordi- tjatie van de economische poli tiek te komen, die de groote al gemeene lijnen tot hun recht doet komen, en de landbouwbe langen de plaats geeft waarop zij recht hebben En dat is, in een land als het onze, in de omstan digheden, waarin wij thans ver- keeren een groote en belangrij ke plaats! inhoud, voor zoover van inhoud sprake kan zijn. Hoewel de regisseur een orkaan behoorlijk uitgebuit heeft en de regen ditmaal als een verfris- schende douche op den toeschou wer werkt, kan toch deze rolprent niet nalaten een flauw nasmaakje achter te laten Dit soort films wordt men langzamerhand beu. „Cinema Americain" Na interessant wereldnieuws 'n zeer uitgebreid voorprogramma. Als hoofdfilm „Vreemde Kost gangers" met Tom Walls en Re- née St. Cyr De inhoud van deze film is een interessante en spannende „detec tive story" waarbij vooral humor niet ontbreekt. Zeker de moeite .waard om te zien. Alkm Bioscoop Theater Behalve interessant nieuws be vat het uitgebreide voorprogram ma van het Alkmaarsch Bioscoop- Theater de Cowboyfilm „Het ge heim wapencomplot" met de drie Musketiers. In de hoofdfilm „ln_duizend ge- gevaren" kan men Richard Tal- madge, het. bekende springwonder als de vechtende piloot in actie zien. Men is getuige van menige vechtpartij, tot zelf/in de lucht. Zij, die van sensatie houden, kunnen die in het A.B.T. wei be leven. Harmonie In „Kampioen op sokken is het weer George Formby die aeni- ge uren de lachers op zijn nand heeft. George speelt ditmaal de rol van T.T.-rijder, die geheei on gewild in de training alle tegen standers ver achter zich laat, door dat zijn rem van den motor af valt. Voor hij werkelijk op het enand Man aan de beframde T.T. mee doet, is er al heel wat over zijn arme hoofd gegaan. Tegen het einde van de film stijgt èe span ning «n rijzen de haren werkelijk te berge, waneer men de renners in actie ziet Den afloop ga men zelf zien; alleen verklappen wij nog dat George ondanks al zijn pech toch niet alleen uit het strijdperk treedt ursem burgerlijke stand Geboren: Anna Maria, dochter van P Hollenberg en A J. Pater Marten, zoon van L. Nicólai en G Blokdijk; Anna Elisabeth Ca- tharina Josepha Maria, dochter van P M. Borst en E. C. Verbart; Pieter en Willem Ari'e, zoons van P. Zweed en A. Peek. Ondertrouwd: Simón Bakker uit Heerhugowaard en Catharina Zoon, wed. van P A. Molenaar, te Ursem; Lambertus Baerends te Arnhem en Anna Stoop te Ursem. Gehuwd: Nicolaas Blankendaal te Obdam en Petronella Anna Pater te Ursem; Cornelis Jan Kooij en Jannetje Wit, heiden te Ursem; Johannes Bqpts te Berk hout en Johanna Maria Spil te Ursem; Petrus Vlaar en Catha rina Bakker, beiden te Uraem; Nicolaas Zuurbier te Heemugo- waard en Dieuwera Baas te Ur sem. Overleden: Elisabeth Dros, wed» van, B Suidema, 85 jaar, te Amsterdam oudorp burgerlijke stand Geboren: Gerardus M., zoon van J. Buis man en C. M Meereboer'; Wil helmus J. J zoon van P. J. Bos en C. G' Koopman; Petrus N„ zoon van P J. van, der Heijden en C. M Gildemeijer; Johannes P., zoon van W Th. Admiraal en A A. van der Parle. Gehuwd: K A. 'Huisman en T. Moejes; C. Kieft en A B. Kloosterboer; C. J Oud en A. J. Verhaar; P. Zwart en Ch, Snij ders; C. 'van de Voorde en' E C, de Boer; J. Piersma en T Keizer. BEBiOEN doodelijk ongeval Bij de uitvoering van her stelwerkzaamheden aan de garage van de Berger Auto busonderneming aan de Prins Hendriklaan, is een stelling omgeslagen. De heer Jb. Bes kwam daardoor van een hoog te van 8 meter te vallen en was op slag dood. HEERHUGOWAARD zondagsdienst artsen Op 9 Juni waargenomen door Dr. Swart. Weersverwachting medegedeeld door het k.n.m.l te De Bilt, geldig van plaatselijk onweev Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond. De Bilt, 8 Juni. Zwoel weer met wisselende bewolking. Plaatselijk regen of onweer Veranderlijke wind. De vooruitzichten voor den Tweeden Pinksterdag: w.jnig verandering. Zon opk. 4,21 ond 20,57 Maan opk. 15,21 ond 2,28 de duin terreinen open De provinciale duinterreinen onder Wijk aan Zee, Heemskerk, Castricum, Egmond en Bergen worden weer, althans voor zoo ver het de wegen en paden be treft, voor het publiek openge steld Het is verboden zich bui ten de wegen en paden te be geven Wie dat wel doet, stelt kzich aan levensgevaar bloot. Het feheele terrein ten westen van en straatweg Wijk aan Zee Egmond (de v. Oldenborghweg) blijft voorloopig nog verboden. Ook de wegen en paden in dat gedeelte mogen dus niet worden betreden. De provincie neemt geenerlei verantwoordelijkheid op zich ten aanzfèn van ongevallen, die be zoekers van 't duingebied even- tueelfcoverkomen Toegangskaarten zijn o.m. ver krijgbaar aan het kantoor der afdeeling- Terreinen van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Ncordholland Zeeweg 1 te Bak- kum. aan de bureaux der V.V.V. te Wijk aan Zee, Beverwijk en Castricum. aan het kantoor van Haarlem's Bloei te Haarlem, bij de Alkmaar Packet De verdediging in de zaak van Arnold Meyer, welke a.s. Woens dag 12 Juni voorkomt voor het Bljz. Gerechtshof te 's-Herto- genbosch. heeft als getuigen a décharge opgeroepen o.m. de heeren H. Petillon te Den Haag en dr H, L, M. van Schaik te Wassenaar. De uitslagen van de Vrijdag te Zaandam gespeelde partijen in de vijfpe ronde van het we- reldschaaktournooi zijn: Wood—Muhring 10; Kramer Christoffel 01; SzaboSouA tanbeieff 10; StoltzThomas 10; ListZnosko Borovsky V->\ EuweEkstroem De uitslagen van de afgebro ken partijen zijn: Znosko Bo rovskyKramer Vz-1/?', Ekstroem Szabo 10; MuhringStoltz i/ De stand in de meestergroep is: Euwe, Christoffel. Stoltz en Ekstroem ieder 3% punt uit 5 p.; Szabo 3 punten uit 5 partijen; Muhring en Znosko Borovsky 2 punten uit 5 partijen; List lp4 punt uit 4 partijen plus 1 uitge stelde partij; Thomas, Soultan- beieff en Kramer ieder 1 y2 punt uit 5 partijen. De uitslagen in de internatio nale reservegroep a zijn: v. d'. BerghVinken i/; SchelfhoutSchoonhoven 10; Van SteenisO'Hanlon 10; ScheltinsaMeyer 10; Hene- berkeBeen 10; SmakVan Oosterwijk, Bruin 01. De uitslagen in de damesafd. zijn: mevr. Roodzandmevr. Van Schaik 10; mevr, Veen mevr. Peening 10; mej. F. Smitmevr Klein 01. In verband me^de onverwach te komst van den Rus Kottnau- wer nadat het tournooi reeds een aanvang had genomen, "al na af ..oc een internat.onaie vierkamp te Zaandam worden gehouden. Naast Kottnauwer zullen de volgende spelers deel nemen: Szabo. Stoltz en een ster ke Nederlandsche speler. De Joegoslavische regeering heeft critiek uitgeoefend op het Amerikaansche besluit de leve ringen aan Joegoslavië uit de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland. die als herstel betaling zouden worden gedaan, stop te zetfen. Joegoslavië heeft ondanks d'e verliezen, die het in den oorlog heeft geleden, nog geen enkele industrieele installatie als her stelbetaling ontvangen. En waar om blijven cfe Amerikanen in ge breke de 166 Joegoslavische ri viervaartuigen, die met Joego slavische bemanningen te Linz (Oostenrijk) liggen te wachten, terug te geven, terwijl op het verzoek van de Joegoslavische regeering de zaak af te wikkelen geen antwoord is ontvangen? Tweeden Pinksterdag (Maan dag 10 Juni) en Zondag 16 Juni zal^Purmerend het treffen wor den van een grootsch georgani seerd muziekconcours. Een en ander ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het R.K. Harmoniegezelschap „Crescendo'' te Purmerend en het daarmee samenvallend 20-jarig bestaan van den' R.l* Bond van Harmo nie- en Fa'nfaregezelschappen in Noord-Holland. Voorwaar geen sinecure, en daarom heeft het bestuur van „Crescendo" gemeend, de vele moeilijkheden ten spijt deze voor haar zoo belangrijke ge beurtenis niet onopgemerkt voorbij te moeten laten gaan. Immers, dit muziekfestijn zal het eerste zijn, dat na de bezettings jaren in Purmerend gehouden wordt. Een terugblik in de annalen der muziekgeschiedenis boek staafde November 1919 als het geboortejaar dezer muziekver- eeniging. Na het overwinnen van de bij zóo'n geboorte onaïwend- bare kinderziektes, groeide en bloeide de vereeniging voorspoe dig en daarmede de medaillekast, want vele prijzen zijn gewonnen, te veel om op te noemen. Aan het concours nemén vele bekende harmonie- en fanfare- gezelschappen uit West-Fries land deel, o.a St. Gregorius (Nib.woud), Accordando (Spier dijk)'. St Pancratius (Blokker), Sf Caeciiia (Zwaag), Dr Nuyens (Westwoud), Muzieklust (Ob dam). Hou en Trou (Heerhugo waard), St. Gregorius (Waar land), Kunst naar Kracht (Berk hout), Excelsior (Limmen). Op Zondag 16 Juni vindt er een marsen wedstrijd plaats, waarvoor eveneens groote animo bestaat; zoo zullen we hier te hooren krijgen St. Martinus ('t Veld, Oude Niedor'p), Crescendo uit Weere-Hoogwoud, Assendelft en Bovenkarspel, St Caeciiia uit (Lutjebroek, Alkmaar en Haar lem. Irene uit Grootebroek, Apollo uit Noordscharwoude enz* En weet u waar de jury op let? Voor den marschwedstrijd' wordt nauwkeurig gelet op de heroïsche uitdrukking in de te spelen marsch, normale pas lengte van ongeveéï- 75 cm, of dit, marcheeren wel correct ge schiedt, naar het tempo, nl. 121 passen per minuut. Voor de jury geen gemakkelijke taak, en wij wisten niet, dat er nog zooveel voor kwam kijken U ook niet? De Nederlandsche driekleur wapJ pert weer fier op alle wereldzeeën Zij heeft onze hoop, ons vertrouwen opnieuw gerechtvaardigd. Naast onze eigen dierbare vlag hebben wij de vlaggen van onze bevrijders leeren kennen. De vlag gen van Engeland en Canada. Ook de populaire „stars en stripes" van Amerika, de vlag der sterren en strepen. Acht en veertig sterren telt deze vlag en iedere ster vertegen woordigt een der staten. De dertien strepen geven de dertien staten aan die oorspronkelijk toetraden tot de Unie der Vereenigde Staten. Vooral die strepen komen ons bekend voor. Geen wonder ook Ze doen ons telkens denken aan die vertrouwde „strepend-verpak king van De Gruyter! De blauwe wimpel voor kwaliteit. Het symbool van de hoogste voedingswaarde en' onverdeeld genot. Bij De Gruyter bétere waar en tien procent korting. Ook hier werd het vertrouwen nimmer beschaamd. Ook hier dekt de vlag de lading. (Adv.) WOGNUM. 7 Juni Peulen J ,80; sis I 24,80; sis II 1,301,80; stoofsla 10; bloemkool I 50—84, II 21—58, III 7—21; bospeen 19— 64; postelijn 40; rabarber 55,20; Meiknollen 17; bindsla 16—17; snijbiet. 10; kasaardappelen t,04 1,39; aardbeien 1,604,30. HEILOO, 7 Juni. Veiling St. Willibrord. Aardbeien 851,05 p. half pond; 6,707,20 per slof, as perges I 2,10—2,50, II 1,70—1,90; worteltjes 2227; bloemkool I 55 —65, II 3045; sla 2—6; peulen 1,851,95; doperwten 2,102,20; rabarber 57; spinazie 2945 p kg. Gistermiddag omstreeks 12 uur werd de bewaking van het interneeringskamp Schoorl gealarmeerd voor het ont snappen van een drietal ge vangenen uit dit kamp. dat onder toezicht van enkele kampwachters, tewerkgesteld was bii een onruimingsobject te Camperduin. De binnenbe waking van het kamp toog op onderzoek uit. waarbij eenige kilometers ten zuiden van de plaats der ontsnapping een spoor werd gevonden, terwijl de buitenwacht posten uitzette in het duin. Ook een peleton van de gezagstioepen te Alk maar nam aan het onderzoek deel en speurde het duinter rein af tot Bergen. Bergen aan Zee en Schoorl. Toen deze echter 's avonds terugkeerden hadden zii geen resultaat kun nen bereiken. Inmiddels waren posten uitgezet op hoofdwegen >n en om Alkmaar terwijl manschappen van de interne bewaking in de straten con trole uitoefenden. Reeds in den loop van gis termiddag gelukte het twee der ontsnapten, jongemannen van 20 en 22 jaar, te Amster dam aan te houden. Het on derzoek naar de derde wordt nog voortgezet. VERVOLG VAN PAG, De veevoederpositie is bui tengewoon moeilijk. De men- schelijke voeding gaat voor. Tarwe en rogge zijn broodgra nen en mogen niet als veevoe der gebruikt worden volgens de besluiten van Washington. Om een zeker bestaan te ga randeeren voor den boer, is het noodig, dat voor Neder land en Denemarken de vee stapel behouden blijft. Daarom zal altijd import van voeder- graan noodig zijn. Aangezien de kostprijs van onze boter te hoog is, zullen we moeten gaan denken aan kwaliteitsartikelen als kaas, gecondenseerde melk enz. Voorts zal getracht moeten worden de productie van groenten meer in overeen stemming te brengen met de mogelijkheid van afzet. Zoodra er zekerheid ls. dat er voldoende visch komt. zal de ma ximumprijs worden afgeschaft. De prijs van de haring, welke 20Pr-400 gulden per kantje was, is teruggebracht op 35 gulden per kantje. Dit wordt de maximumprijs op den afslag. Het is nog vier maal zoo hoog als voor den oorlog Over omstreeks tien dagen zal deze maatregel ef fect sorteeren; Men wil na melijk de thans varende vis- schers niet voor een fait ac compli stellen als zij thuis komen. Als in de eigen behoefte is voorzien zal er haring geëxpor teerd worden. Met de aardappelen zitten we moeilijk. De rooidatum is 12 Ju ni Er is een gering tekort aan oude aardappelen. Op 17 Juni komen de nieuwe aardappelen aan de markt; ze zullen worden gedistribueerd. Misschien gedu rende veertien dagen wordt 1 kg. per persoon verstrekt, maar dit word gecompenseerd door een tijdelijke verhooging van het broodrantsoen Er zal worden overgegaan tot verhooging van den vleeschimport. Daarmee zal 'n verhooging van 't vleesch- rantsoen gepaard gaan. Dit zal zeer binnenkort het ge val zijn De kunstmestpositie zal het volgend jaar weer beter zijn dan dit jaar, hoewel er een wereld tekort op dit gebied is. Tenslotte gaf minister Mans- holt te kennen dat er in'Neder land een tekort bestaat aan landarbeiders, doch een over schot aan jonge boeren die geen land kunnen krijgen om een eigen bedrijf te beginnen Dat is een groot probleem. Wat immi gratie betreft biedt Canada op dit punt groote mogelijkheden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 7