Seyss over de Duitsche plunderingen RADIO Alkmaarsehe kaasmarkt herrezen Herziening van belastingen A.s. Vrijdag leeft het Waagplein Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Wilde Bormann de tactiek der verschroeide aarde? V NOBILE KINDEREN Een ei voor volwassenen Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren WOENSDAG 12 JUNI 1946 QP DEN TWEEDEN DAG van zijn verdediging ging Seyss Inquart nog dieper in op de jodenvervolgingen, waarhij hij zeide de joden nooit als een minderwaardig soort menschen te hebben beschouwd. Vervolgens kwam de Duitsche roof en plundering ter sprake. Hier deed de vroegere Rijkscommissa ris zich voor als een beschermer van cultuur en eigendom. De plundering van ons l'and was slechts ten deele door zijn diensten uitgevoerd. Seyss Inquart verklaarde, dat hij aanzienlijke gewetenswroe ging gevoelde over de deportatie van Nederlandsehe joden. Hij had echter drie tot vier maanden tegenstand ten opzichte van de zen maatregel geboden, doch tenslotte had hij zijn bezwaren moeten terugnemen, daar de S.D. als voorwendsel voor de deportatie gebruikte, dat de aan wezigheid van joden in 't strijd gebied bij een invasie gevaarlijk zou zijn 'Seyss had nooit gedacht aan totale vernietiging van het joodsche volk. Over de vorderingen der trans portmiddelen had hij niets^ te vertellen gehad; met uitzonde ring van de fietsenvordering. Kunstwerken der Nederlandsehe musea waren volgens Seyss bij zonder beschermd en slechts joodsche stukken zouden zijn op gevorderd. De vordering en de liquida tie van het bezit van het Koningshuis had hij veror dend, omdat de Koningin tot actieven weerstand had op geroepen, doch hij beweerde deze order zoodanig te heb ben uitgevoerd, dat slechts drie tot vijf procent werd geliquideerd. Onder meer had hii' voorkomen, dat de door Berlijn opgevorderde inboedel van het Huis ten Bosch verloren ging Arn hem was leeggehaald, omdat de stad was verlaten en het Ruhrgebied meubels noodig had. De vernieling van ha vens en sluizen was een eisch van de weermacht. Seyss deelde mede in 1945 van Bormann order te heb ben gehad in Nederland de tactiek der verschroeide aarde toe te passen en alle technische installaties te ver nielen Hij was er zich van bewust, dat dit de ondergang van Neder land zou hebben beteekend en kwam met Speer overeen de order niet uit te voeren. Ook het in 1944 gegeven bevel om de mijnen op. te blazen bij den Amerikaanschen opmarsch in Limburg liet hij, na afspraak met Speer, niet uitvoeren. De plundering van Nederland 'was ten deele door zijn diensten uit gevoerd. ofschoon het initiatief en den omvang van Berlijn uit gingen. „Onherstelbaar verlies voor Nederland heb ik voorko men door te verhinderen, dat het wereldberdfmde ..Kamerlingh- Onnes-instituut'' te Leiden naar Duitschland zou worden ge bracht." De hongerperiode in westelijk Nederland noemde Seyss een gevolg van het stop zetten van het transport door de spoorwegstaking en door de weermachtsvordering van bin nenschepen. Over de laatste maanden van de bezetting zeide Seyss, dat hij op 1 April naar Speer te Oldenburg ging en daar de overtuiging kneeg, dat»voort- zetting van den oorlog on mogelijk was Daarom heeft hij via Hirschfeld en de ver zetsbeweging contact met de geallieerden gezocht Ten aanzien van de inundaties merkte Seyss op, dat deze volgens Amerikaansch oor deel tot 30 April binnen de mate van het militair geoor loofde gebleven waren. Vol gens den vertegenwoordiger der Nederlandsehe regeering te Londen was op de tech nische uitvoering der inun daties niets aan te merken, zeide hij Van de inundatie van de Wieringermeer was hij niet in kennis gesteld. Nadat verschillende verdedi gers vragen hadden gesteld, ving het kruisverhoor door den Fran- schen aanklager aan. waarbij de benoeming van N S.B.-burge meesters ter sprake kwam Vol gens Seyss waren tot 1943 de benoemingen van burgemeesters in overeenstemming met Frede- riks geschied Vooreerst werden niet alleen N.S.B -ers, doch ook niet-politici en zelfs anti-nazi's benoemd De brug overspanning- over het Twente Rijnkanaal te Almen bij Zutphen werd dadelijk na aankomst op liaar plaats gebracht. Vermindering voor ondernemingen Bij de Tweede Kamer is ingediend het aangekondigde Wetsontwerp Belastingherzie ning 1946. Het wetsontwerp bevat, blijkens de toelichting, voor stellen tot aanzienlijke ver mindering van den belasting druk om de ondernemingen. Deze vermindering zal ten goede komen aan het herstel en de verdere ontplooiing van het bedrijfsleven Voorgesteld wordt een verla- 'ging van de Vennootschapsbelas ting tot 25°/o over de boekjaren, die eindigen na 31 December '44. De Vermogensbelasting voor licha men zal ingevolge het wetsvoor stel met ingang van 1945 aanzien lijk worden verlaagd van fö per f1000 tot f0.50 per f1000; voorge steld wordt, haar af te schaffen met ingang van 1947 Voorts be vat het wetsontwerp de mogelijk heid, bedragen van de winst van alle vormen van onderneming (dus zoowel een „eigen zaak" als een N.V. enz.) in mindering te brengen ter reserveering voor; 1 Gelijkmatige verdeeling van kosten en lasten; b. assurantie eigen risico; c. het opvangen van eventueele toekomstige verliezen PROGRAMMA DONDERDAG 13 JUNI HILVERSUM I (301.5 M.): AVRO 7.00 Nieuws, gym: en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Morgen wijding; 10.36 Pianorecital; 11.10 Pierre Palla; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Om en Om-program ma; 12.35 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Ensemble Bandi B'alogh; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Kamermuziek; 15.20 Gram.; 17.00 Avro-kaleidoscoop; 17.30 The Skymasters; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.05 Sport - praatje; 19.20 Cabaretprog'ramma 19.45 Reg. Voorl.dienst; 20.00 Nieuws; 20.15 Concertgebouworkest; 21.35 Metropole-orkest; 22.05 Gram.; 22.30 Ouderen en jongeren; 22.40 Gram.; 22.50 Reportage Schaaktournooi; 23.00 Nieuws; 23.15 Hallo Amerika. HILVERSUM H (415.5 M.): KRo 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 NCRV Gram.; 10.15 Morgendienst; 11.00 KRO Radio-ziekenbezoek; 12.15 Voordracht 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.45 Causerie: Katholieken en Pro testanten; 14.00 NCRV Uitzending' Bondsdag Meisjesver.; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Blaaskwartet; 17.50 Het Rijk Overzee; 18.00 Celesta Ensemble; 18.30 Voor land- en tuinbouw; 19.00 Nieuws; 19.45 De vaart der volken; 20.00 Nieuws; 20.05 Die Jahreszeiten; 22.00 Nieuws; 23.00 Gram.: 23.50 Schriftlezing. S Met betrekking tot de rechten van successie,, schenking en overgang houdt het wetsontwerp een voorstel tot verhooging in. Voorts wordt een nieuw progressief tarief voor de in komstenbelasting voorgesteldwaar bij met name in het tarief voor de lagere nkomens tot uiting komt, dat er rekening is gehouden met de stijging van de kosten voor levens onderhoud. Ook de omzetbelasting zal wijzi gingen ondergaan. Op dit punt om vatten de voorstellen het invoeren van een weeldetarief van 25 pCt. voor sommige goederen en diensten en het verhoogen van het algemeene tarief met 1 pCt. De goederen, welke onder het weeldetarief zullen vallen worden door de kroon aan gewezen. Daarentegen zullen worden vrijgesteld van omzetbelasting leve ringen door ondernemers fabrikan ten andere dan leveringen aan particulieren van noodzakelijke levensbehoeften, sommige van deze, zooals aardappelen, brood en melk, worden ook bij levering door groot- en kleinhandelaren, vrijgesteld. WIELRIJDEN RONDE VAN ZAANDAM Te Zaandam organiseerde de Zaansche wielerclub D.T.S. de jaar- lijksche ronde van Zaandam; waar aan ditmaal uitsluitend amateurs deelnamen (afstand 100 K.M.) De uitslag luidt: 1. Jan Krever te Duivendrecht in 2.34.35 sec.; 2. Jan Fleury te Amsterdam; 3. Jan Hof- hoff te Den Bosch; 4. Piet de Rijver te Landsmeer; 5. Jaap van Os te Landsmeer; 6. Jan de Kort te Am sterdam; 7. Wilem de Vries te Amsterdam; 8. G. Voorting te Heem stede; 9. G. van Kaa te Rotterdam; plO. P. de Groot te Limmen. LIET is dan zoo ver. Nog vrij plotseling komt de mede- deeling. dat op Vrijdag 14 Juni het aanlokkelijke zuivelproduct weer in groote hoeveelheden het Alkmaarsehe Waagplein zal sieren. En tevens zal op dien dag en op hetzelfde tijdstip de kaasbeurs worden geopend. Het gilde zal in vol ornaat de ber ries af- en aanvoeren, doör dr stortgoten gaan de goudgele batten weer in de wachtende schuiten rollen. Heel wat werk is er verzet-, voordat we nu eindelijk zoo ver zijn. Reeds voor den oorlog liet het zich aanzien, dat de Kaas markt het zou moeten afleggen tegen den als steeds onmisbaarder gevoelden beurs. Thans zijn beide partijen tevreden Er is 'n markt en tegelijk is er een beurs De grootste bezwaren laóen bij de fabrieken, thans wel de kaas producenten bij uitstek. Men weet: transport, wasschen en oliën, opslag en indroog van de kaas brengen koster» met zich, die niet direct door de resultatenvan de marktreclame worden gecom penseerd En daarom is het wel bijzonder verheugend, dat alle 'fabrieken op één na zich spon taan bereid verklaard hebben voor aanvoer zorg te dragen; zelfs zij,, die tot nu toe geen kaas of kaas van een andere soort dan Edammer vervaardigden zullen zoo snel mogelijk» op de productie van het karakteristieke Noordhol- landsche product overschakelen. Tegenover deze goodw:ll stelt het gemeentebestuur van Alkmaar de garantie van een onkostenver goeding van f1500 per Vrijdag, zoolang de Regeering nog geen definitieve toezegging heeft ge daan Maar het is wel prachsch zeker, dat de steun van het Rijk niet achterwege zal blijven. Te vens heeft het gemeentebestuur den zorg op zich genomen voor een zoo doeltreffend mogelijk in gerichte kaasbeurs, die gevestigd zal worden in het Waaggebouw op de plaats, waar voorheen de bekende hompjes verkocht wer- !_den En nu we het, toch over de ^hompjes hebben: ze komen terug en nog wel zeer binnenkort! Aan het Departement is reeds de toe stemming aangevraagd om voor de propaganda van het product een kwantum aan hompjes te mogen verkoopen. Gelijk met de wederoprichting van de Kaasmarkt, kwam de so ciale positie van het kaasdragers- gilde aan de orde Deze menschen werken n» slechts gedurende 5 maanden in den midden-zomer, terwijl in de overige 7 maanden de handel alleen via de beurs plaats vindt. Het gemeentebestuur verhoogde het loon met 50°/o en stelde voor de bovengenoemde 7 maanden een overbruggingsgeld vast Het gilde verklaarde zich met deze regeling volkomen ac- coord en zal a.s. Vrijdag in het witte costume en in de kleuren van het veem vol animo weer aan de slag gaan Er is allerwegen medewerking. Last but not least van den Mid denstand, die zich zeer sterk inte resseert voor het vreemdelingen- bezoek. Ver boven de verwach ting van het gemeentebestuur 'gaat de belangstelling van den Alkmaarschen Middenstand, die niet alleen een open oog voo- de materieele, maar ook voor de ide- eeïe zijde, van de ma* blijkr te bezitten De vlag uit! Feestelijke ope ning; radio-reportagedienst aanwezig. Het is Vrijdag een groote dag. En dat niet alleen voor Alkmaar, maar voor het geheele land, dat zijn belang heeft bij de propagan distische waarde van ae Kaas markt De ingezetenen van Alk maar worden verzocht de vlag uit te steken, zeker in de binnenstad. En de kaaswimpels voor den dag gehaald! Om 10 uur zal de Burgemeester van Alkmaar, Jhr. Mr F. H, van Kinschot in het Waaggebouw markt en beurs openen. En dat ook elders wordt ingezien, dat de markt niet zoo maar een idéé fixe is van een wat achteraf gelegen stadje, blijkt wel uit het feit, dat de reportagewagen van de K.R.O. daarbij present zal zijn. Als het een beetje meeloopt zal Nederland reeds Vrijdagavond de uitzending van deze opening en een impres sie van de markt kunnen beluiste ren. En al zal de aanvoer door de Men kent generaal Nobile, den Italiaanschen poolonderzoeker, die indertijd o.a van zich deed spre ken in verband met het misluk ken \an het onderzoek naar een gestrande Pool-expeditie. Hij werd eens door een Russischen ijsbreker gered Wellicht van dien tijd dateert zijn speciale liefde voor Rusland, die in aanhanke lijkheid voor het communisme is ontaard. Nobile was lid van de Pauselijke Academie voor Wetenschappen. Hij heeft thans als zoodanig be dankt Niet geheel vrijwillig, maar na een wenk van gezagheübende Vaticaansche zijde. Nobile was nl. candidaat voor de Communistische Partij bij de verkiezingen in Italië Wel had men van communistische zijde ge suggereerd, dat een goed Katho liek gerust communist Eon zijn. Maar het Vaticaan en de Bis schoppen van Italië waren het daar niet mee eens, wat voor ons nu niet bepaald' een verrassing Is! Een Katholiek kan geen com munist zijn en kan niet zoo dui delijk en actief aan een politieke partij meewerken, wier beginse len de Kerk moet veroordeelen. Het voorbeeld rondom Nobiléis duidelijk genoeg. Hoog of laag, dat maakt geen verschil. Wie in strijd met het kerkelijk gezag politieke principes wil volgen, die zich met het Christendom niet verdragen, moet daar de conse quenties van aanvaarden. Een hoogstaand katholiek moet een voorbeeld zijn, allereerst als katholiek. En niet alleen als we tenschappelijk man, maar ook als katholiek was Nobile tot de Pau selijke* Academie toegelaten. Die tweede titel verviel, toen Nobile als katholiek meende het commu nisme te kunnen kiezen. En over die fout is de groote man gestrui keld. MORGEN SUIKER VOOR Op 13 Juni zal de in het voor-'* uitzicht gestelde bon voor 400 gram sujker voor de jongste kin deren (0 t/m 4 jaar) worden be kend gemaakt Hierdoor is de distributie van geraffineerde sui ker voor deze leeftijdsgroep her vat. In verband met de bevoorra ding van den handel is het moge lijk, dat de suiker niet overal on middellijk verkrijgbaar zal zijn. Het aardappelrantsoen voor per sonen boven 4 jaar is voor de week van 16 t/m 22 Juni met 1 kg. verlaagd. Daartegenover zal op een aardappelbon voor deze leeftijdsgroepen 200 gram brood per persoon verkrijgbaar zijn Een verrassing vormt de bon voor een ei voor volwassenen, die a.s Don derdag bekend zal worden ge maakt. Door moeilijkheden bij den aanvoer is, zooals reeds eer der gemeld, het rantsoen cacao - verminderd van 100 gram tot 50 gram per persoon Joodsche terroristen hebben te Jaffa een trein in brand gesto ken en de passagiers gedwongen uit te stappen. korte voorbereiding nog wél lang niet de berekende 50.000 kg. halen, toch wordt a.s, Vrijdag de basis gelegd voor de herrijzenis van 't reeds voor den oorlog wereld bekende centrum van handel en tourisme. En iedereen kan bij de wisselwerking tusschen deze beide factoren slechts wèl varen 81. De geheele wereld stond in stomme verbazing en schrik, toen de kranten het nieuws verspreidden, dat er in Germania een geheimzinnig laboratorium was ontdekt. De eene krant wist het nog spannender te vertellen dan de andere. Maar alle waren ze het er over eens, dat er iets vreeselijks zou gebeuren, alsJa, als. In groote artikelen schreven ze, hoe de wereld er uit zou zien, als Dolf Opperman opnieuw zijn kans zou krijgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3