Het eeuwfeest van den polder Waard en Groet 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad ZELF SUIKER RAFFINEEREN De prijzen van nieuwe aardappelen DE ONDERWIJZERS SALARISSEN DONDERDAG 13 JUNI 1946 DONDE Reeds op 12 Juni 1944 was het honderd jaar geleden dat een van Noord-Hollands vruchbaarste gebieden, de polder Waard en Groet, 100 jaren bestond De toen heerschende toestanden waren echter van dien aard, dat feest viering op de bescheidenste wijze nog niet mogelijk ware geweest. Thans achtte het werkzame Pol derbestuur onder voorzitterschap van den heer L J. Waiboer een grootsch opgezet feest echter ge rechtvaardigd. En inderdaad, men heeft er een dag van gemaakt die inge landen en genoodigden nog lang in herinnering zal blijven. De herdenkingsreceptie in café „De Roode Leeuw" werd door alle ingelanden en de besturen van hlle omliggende polders en water schappen, zoomede van alle om liggende gemeenten, bijgewoond Ook verschillende ambtsdragers en burgerlijke persoonlijkheden van elders uit de provincie gaven acte de,presence. Onder hen noe men wé b.v den heer R. C, Schenk, directeur der P,A,V,A, en oud-Prov. Voedselcommissaris Dijkgraaf Waiboer verwelkomde het omvangrijke gezelschap in bij zonder de diverse autoriteiten. Bijzonder stond hij stil bij den vertegenwoordiger van het ban kiershuis Kerkhoven, waarmede de polder reeds vanaf de aanvang der droogmaking relaties heeft gehad en dat steeds op de meest prettige wijze finanitieele steun heeft; verleend. Dan beschrijft spr. de initiatief nemers tot de droogmaking Dit waren Amsterdamsche en Haar- lemsche Kooplieden en bankiers die voor hun overtollige gelden een vruchtbaar emplooi zochten, en dit zochten middels, reeds el ders met, succes toegepaste, droog makingen. Talrijke tegenslagen in den vorm van ongewone stormen, beschadigden de jonge dijken tel kens weer, zoodat nog vele jaren de „cost voor de baet" uitging. Doch onvermoeid werd doorgezet, totdat eindelijk na een halve eeuw bijna, de zege verzekerd was De bedrijven, aanvankelijk in handen van iandheeren, gingen allengs over in handen van de tot dusver pachtende boeren, zoodat het pol derbestuur van lieverlede het kocpmans inzicht moest missen en uit de landbouwende bevolking werd gevormd. Op het oogenblik zijn nog slechts 2 geslachten eigenaars van bedrij ven in Waard en Groet. Aan he,t slot van zijn betoog, bracht spr een posthume hulde aan hen die er voor gewerkt had den dat wij hier, op de bodem der zee, een van de best bewoonbare plekjes in Nederland mogen be wonen. De secretaris van Waard en Groet, de heer Wiedijk, belast met het ambt van ceremoniemeester van dit feest, bracht namens alle werknemers der polder dank aan he»f bestuur voor alles wat tot dus ver voor hen is gedaan. Als .bewijs van erkentelijkheid bood spr een voorzittershamer met inscriptie aan. Burgem. v Leersum van Win kel, wees er in zijn felicitatie toespraak op, hoeveel kostbaar heden W. en Gr.'s bodem voor den mensch oplevert. Dit zijn we allen wel on overduidelijke wijze ge waar geworden, toen in de barre winter van '44 duizenden hier voedsel zochten, en vonden Een woord van hulde meende spr. te moeten brengen aan alle landgebruikers, omdat welhaast nergens het land zoo keurig ver zorgd is als hier. Tenslotte con stateerde hij met tevredenheid, dat de Dijkgraaf gelukkig weer geheel hersteld van zijn zeer zware ziekte, op dit eeuwfeest aanwezig mocht zijn. De heeren Ten Brink en Meme link. ingenieurs van het P.E.N. gewaagden ieder op hun wijze van de hechte vriendschapsbanden die tusschen hen en de ingelanden van W en Gr. bestaan, een vriendschap die zijn ontstaan vond in de groote wederkeerige zaken- belangen, doch die tijdens de hon- terwinter, toen beiden elkander oor wederkeerige bijstand tot steun konden wezen, in vriend schap overging. Het P.E.N, hoopt door haar stroomleveranties nog veel tot den bloei van W, en Gr. bij te dragen Sprekend over hun bedrijf werd nog medegedeeld, dat het P.E.N een schadevergoe dingsnota tot f23,6 millioen gulden had ingediend, en nu voor uitbrei dingen een begrooting van f32. mill, had opgemaakt. Als bewijs van de dankbaarheid van alle PEN en PWN employes weg'ens de hun verleende hulp in zal aan ieder der ingelan den van W. en Gr. een zelfvervaar- digd boek "De 7 magere maanden" worden uitgereikt. De heer Noordhof, sprak namens zijn vriend Anton Pieck, de kun stenaar die het herdenkingsboek met teekeningen verrijkte, ook een woord van dank tot de bewoners van W. en Gr. voor de aan den heer Pieck verleende steun. In het verder verloop van zijn rede, zeide spr. o.a.Holland is er thans nog niet bovenop, evenals eenmaal in W. en Gr. nog vele ja ren de kost voor de baat uitging, ook al was de eigenlijke strijd ge streden, zoo zullen ook thans nog veel moeiten en offers gevraagd worden, voordat ons land wederom tot bloei zal kunnen geraken. De vertegenwoordiger van het huis Kerkhoven dankte voor de thans ruim een eeuw oude samenwerking' met den polder, terwijl de heer M. C. Kooijsecretaris van de Polder Waard Nieuwland ep Wieringen, die ook dit jaar 100 jaar bestaat, eenige verwantschap meende te onderken nen, waar het in beide polders be- stuurderen uit de Fam. Breebaart waren, die telkens met voortvarend, heid de zaken hadden aangepakt. De heer Breebaart, Heemraad van het waterschap De Wieringermeer, betuigde de dank van alle Wierin- germeerders voor het onderdak en de bijstand die zij tijdens de inun- datiedagen van de inwoners van Waard en Groet mochten onder vinden. Ook zijn wij, aldus spr. erkente lijk voor de wijze waarop W.-eh Gr. de zaak van Wieringerhieer's droog making heeft gestimuleerd. Geen vreemdeling, hetzij van verre of nabij, die de Wieringermeer bezoekt; zal ooit nalaten Waard en Groet, de parel in Noord Hollands kroon te bezichtigen. Vervolgens voerden de heeren P. Blaauboer, Burgemeester van Bar- sing'erhoim; Visser, Dijkg'raaf van de polder Wfcjringer waard; Com mandeur, secretaris van den Bond van N.H. Waterschappen; Broersma van het Hoogheemraadschap N.H. Noorderkwartier; Kistemaker van de "Zaaizaad Vereen. Waard en Groet"; K'eijzer, Burgemeester van Koogwoud, Dr. Werner van Bar- singerhorn en de heer Ooms, we genbouwer uit Avenhorn, het woord Allen bespraken onderwerpen min of meer uitvoerig, die vervat zijn in het dezer dagen uitgekomen her- denkboek (waaromtrent ook in ons blad mededeelingen verschenen). Dr. Werner vestigde echter vooral de aandacht op liet groote land- bouwwetenschappelijk werk dat door W. en Gr.'s ingelanden wordt ge presteerd, met het onvermoeid veredelen van granen en zaden, waarvan de meeste reeds een wereldrepxitatie veroverden. Dit prachtige werk kan niet anders dan onze oprechte bewondering afdwin gen. Dijkgraaf Waiboer sprak daarna het laatste woord. Hij bracht allen dank die door hun aanwezigheid of op andere wijze bijgedragen hadden tot de luisterrijke hejrdenking van dit eeuwfeest. Richtte zich daarbij tot iedere spreker afzonderlijk en wilde niet nalaterf de heer P. B'laau- boer te feliciteeren wegens zijn ver kiezing tot lid van Prov. Staten- en den heer Visser wegens zijn benoe ming tot dijkgraaf van de bloeiende Wieringerwaartd. In de overtuiging dat de op deze herdenking aange knoopte vriendschappen bestendigd zullen worden, sloot hij de off. her denking'. Toen het avondduister inviel, be sloot Waard en Groet zijn feest met een schitterend vuurwerk. Wij willen niet nalaten om het or- ganiseerende bestuur te loven, voor het overvloedig onthaal dat elk der gasten ten deel viel en dat door ieder volledig werd geapprecieerd. DEN HELDER OPENLUCHT CONCERT Gisteravond heeft de Har moniekapel „Winnubst" in het Julianapark een concert gege ven, dat van het begin tot het eind de aandacht der bezoe kers ten volle waard was. Het programma werd geopend met een pittige marsch Hierna volgde een gave vertolking van de Ouverture „Dichter und Bauer"; met „Slavonic Rhapsodie" van Eilenberg was dit wel de hoofdschotel van den avond Ook de verdere nummers werden voor een aandachtig publiek uitgevoerd. Den heer H. B. Schenkels met zijn kapel komt voor dezen avond niets dan lof toe. GESTOORDE KERMIS VREUGDE Op de kermis te Huisduinen is een ongeluk gebeurd, dat voor den desbetreffenden persoon ge lukkig nog goed is afgeloopen. Er raakte namelijk een bakje los van den zweefmolen, juist op het moment, dat de molen tot stilstand kwam. De betrokkene kwam er zoodoende zonder ern stige verwondingen af. HOUTDIEFSTAL Tegen een tweetal personen is proces-verbaal opgemaakt daar zij hout, afkomstig uit de duinen, op een handwagen vervoegden. Het hout is in beslag genomen' AANRIJDING Dezer dagen vond op den hoek van den Polderweg en de Wil- helminastraat een aanrijding plaats tusschen een bestuurder van een motorrijwiel en een meisje, dat op een fiets reed. Het meisje veranderde plotse ling van richting, zonder daartoe eén teeken te geven, met het gevolg, dat zij met den haar achteroprijdenden motorrijder in botsing kwam. De wielrijdster kwam te val len, waarbij zij eenige lichte ver wondingen opliep. Per ambulancewagen van den G.G.D. werd het meisje gehaald, waarna zij verbonden werd en naar huis gebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: zoon van S. M. Veen- de Schipper; dochter van' M de Vries-van Weelderen; zoon van G. J. Keijzer-Mebius; dochter van W C. Jagt-Landman; doch ter van M. Rosbeek-Rienstra; zoon van M' H. C Kant-Visser; zoon van T. C. Mos-Alders; doch ter van K van der Linden-Bre- mer; dochter van H. v Mullem- Külik; zoon van M. Ursem-Hol- kamp; dochter van J. Hoogvorst- Scheffer; zoon van A E. Kuster- Timan; zoon van G. D'irkmaat- Donk; zoon van K. Trousselet- Stuij; dochter van W. H. Krijgs- man-Cuijpers; dochter 'van V van der Kraats-Walter; dochter van M. M. P. Pronk-Smits; zoon van L J de Vries-Veldhuizen; dochter van J Koopman-Jansen; dochter van O. van der Zandt- Staszuk; dochter van A. P de Leeuw-Kraak; dochter van G J Dalmeijer-Mulder; dochter van M. Bot-de Jager; zoon van N Kramer-Molenaar; zoon van G! Smit-Jimmink; dochter van G. R, van Andel-Kuipèr; dochter van H J. A. Kamp-Melchers; dochter van H Schaart-Smit. Ondertrouwd: F. J. Hasselb'ach en G de Vries: J. Helder en B. Bosboom: R. Hoogeveen en K! Visser; F. Koorn en M. v Veen; S. Rob en L. D D. Schoordijk; M. Schoolderman en R Blokker; P J. Wijnants en J. C. W. van Doorn; S Kuiper en H. Haak- mees'er; R. v. d Schoor en J Abbenes. Gehuwd: J F Scherer en J. J. Kerkhoven; C de Jonge ten J. Roeffel; S. 'de Vries en J Labru- jers. Overleden: A. Meijerrm 81 j P. J. Hijman. m„ 5 j. TEXEL MARKTBERICHTEN Aangevoerd werden 2358 lam meren, 3 schapen, 1 koe, 4 gei ten, 22 biggen. De handel in lammeren was zeer stug De marktprijzen der lammeren varieerden van f 17 tot f 26. TEXEL'S IJSPALEIS BESTORMD Eersten Pinksterdag is in Den Burg onder bescherming van de politie het Ijspaleis „De IJs breker" geopend. Dat de aftrek van ijs groot is, heeft men op den Tweeden Pinksterdag gezien toen het ijs-eischende publiek niet meer in bedwang kon ge houden worden, zoodat de sterke arm der politie orde onder de heethoofdige massa moest bren gen. Niettemin werden twee ruitjes ingedrukt Gelukkig is „De IJsbreker" soliede ingericht, zoodat de kans bestaat dat, als het eenmaal eens warm weer mocht worden, er nog wat overblijft van het Paleis in Den Burg. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Souwtje Fransje d. v. Teunis Buis en Anna Cadova; Wilhelmina Christina d. v. Bernard Beuving en Christina J. Mosk; Cor- nelis Petrus Gebhard' z. v. Pieter Swarthof en Joanna M. A. C. Voor- velt; Adriaan z. v. Cornelis Meehiel_ sen en Cornelia Maat; Pieter z. v. Jan Koopman en Josefa Godek; Adriaan Jacob en Lieuwe Jan zns' van Jacob Diiksen en Jantje Miede" ma; Maria Elizabeth Jacoba cf. v. Willem Dijt en Cornelia Jan sen; Leentje Neeltje d. v. Pieter Broekman en Cornelia J. Krol. Ondertrouwd; Antoon Emil de Grave en Geertruida Susanna Ynte- ma; Simon P. Dros en Maart je Bre mer; Pieter Bakker en Pieternella Groenewold; Petrus M. Neefjes en Anna E. Witte. Getrouwd; Frits Nijland en Grietje Braak; Johannes Kopman en ^Tanna Breur. GEVONDEN VOORWERPEN: Sleutels'; pofrtemonnaie en een boodschappentasch. PETTEN WEDEROPBOUW VAN PETTEN Gelijk bekend, zullen de hui zen van het nieuwe dorp Petten door een bepaald aantal archi tecten worden ontworpen. Het nieuwe dorp zal hiervoor worden verdeeld in een aantal wijken en elke wijk (met een hoofdge bouw) zal worden toegewezen aan een architect, die van de te bouwen huizen schetsplannen zal maken. Nader vernemen wij, dat het „team" van architecten voor den wederopbouw van Petten als volgt is samengesteld: J. Bleeker te Beverwijk, G. Derxhage te Noordwijk aan Zee W A van Gogh te Zaandam. J. H, Rogge veen te Bergen C. W. Schaling te Amsterdam, L. H. P. Water man te Amsterdam en ir C. We gener Sleeswijk te Amsterdam. Als hoofdarchitect (supervisor) zal optreden de heer ir, A. J. van der Steur te Amsterdam. De architecten zijn dezer dagen te Petten door den Dienst van We deropbouw voor 'n eerste bespre king bijeengeroepen; daar werd het onderling overlég geopend, waarna hun opdracht werd ge geven tot het maken van voor- schetsen. Deze voorontwerpen zullen op korten termijn gereed moeten zijn. Er zit dus schot in de wederopbouwplannen. ANNA PAULOWNA BOLLEN VEILIN G De gehouden bloembollenvei- ling ten bate van de R.K. Kerk alhier'heeft opgebracht de kapi tale som van ruim f 4500. Voor waar een prachtig succes. „HET VIERDE BEEST" Op Donderdag 4 Juli a.s. komt de bekende radio-pater Henri de Greeve in Hotel Veerburg met de opvoering van „Het Vierde Beest". Aanvang 's avonds 8 uur. ZIJPE CANDID AATSTELLING In deze gemeente zijn 5 cand'i- datenlijsten ingeleverd voor de a.s. stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. De volgende personen zijn candi- daat gesield: CPN: P. Brouwer, G. Bisschop, K. de Graaf. J. Peijs, A. Bruine- woud J. W. Jonker en P. Voori- hu ij sera. Zijper Belang: P. Doorn. P. Hooij, P. Nierop, C. Brugman, J. P. de Leeuw, P. Roozing! H. A. van der Sluijs. T. van dén Baan en H. Töes. Parti.i van den Arbeid: P. J. Ott, Jn. Timmerman, C. Kok, N. T. Hopman, H. Blok, J. Keuris, A. Eriks Hz. M. de Vries geb. Bergers, C. Dekker, K. Winkel, J. C. Bellis A. Toes, Jb. Nannis, Jb. van Eekeren en M. J. Coster - kamp. Kath. Volkspartij: C. J. de Wit, J. E. J. Kramer. P. Raatgers, A. W. de Wit, J. Komen G. Doe- dens, W. P. Baars, G. Groot en G. Visser. Chr. Partij: A. Blokker, Ph. P. van Bodegraven en G. Zwaan. ST MAARTEN ST. MAARTENS RAADHUIS GERESTAUREERD Het raadhuis pleegt vooral in onze Noordhollandsch plattelandsdor pen veelal het voornaamste bouw werk te zijn; iets waarop ieder rechtgeaard gemeentenaar gaarne trotsch wil zijn. Met de St. Maartenaren was dit echter reeds lang niet meer het ge val. De .Duitschers; die vele jaren het gebouw als hun privé eigendom schenen te beschouwen; hebben er danig' in huisgehouden; zoo zelfs dat het tenslotte nog meer weg had van een ellendige beestenstal; dan van een voor menschen nog eenigermate geschikt verblijf. Bij het vertrek van "onze be schermers" stonden B. en W. van St. Maarten dan ook voor de weinig benijdenswaardige taak het ontoon baar en onbewoonbare geval weer eenigermate voor zijn doel geschikt te maken. Onder de bezielende leiding vfen waarn. burgem. Breebaart "werd ech ter energiek aangepakt en het duur. de dan ook niet al te lang of een der vertrekken kon voor den dienst worden ingericht. Het was toen; dat men besloot het heele inwendige van het gebouw meteen maar aan de eischen des tijds te laten beantwoorden. Veel is er gesloopt en verbouwd; alles werd1 geverfd. De koude donkerblauwe raadszaal met het even donker ge scheurde behang; de foeileelrjke vuil. roode raadszaal kreeg onder de ijverige handen van de schilders een helder aanzien; lichtcreme lambri seering en paneelen; heel licht be hang enz. De ouderwetsche lampen hadden hun dienst gedaan en wer den vervangen door moderne smeed ijzeren luchters. Een moeilijkheid leverde de monu mentale Delfsblauwe 'schouw- op; omdat hierbij practisch geen verf kleur past. Na talrijke proefnemin gen is evenwel een geheel ontstaan dat ieder interieur architect met bewondering zou vervullen. De stokouderweteche ballusstraden zijn afgeschaft zoowel in raadszaal als secretarie en voor het laatste ver vangen door een uitstekend geplaatst loketsysteem. Dat dit de "vrijheid" der ambtenaren veel ten g'oede komt behoeft geen betoog.' Secretarie en kamer van B. en W. kregen voorts een modern plafond. De indrukwekkende oud-Holland- sche zoldering in de Raadszaal liet men echter gelukkig ongerept. Een nieuw kleed' over de raadstafel nieuwe bekleeding der meubelen; trap. en gangloopers, in de trappen huizen op de wanden heel licht vloeibaar behang met gewikkelde lambriseeringhet geeft alles een aangenamen indruk die de gezellig heid voor hen die er in vertoeven niet wejnig zal verhoogen. Uit het Secretarie zijn de kleine paneeltjes en de groote kasten' be ruchte stofnesten; verdwenen A» plaats te maken voor gladde trinlei wanden. Alles glimt en glanst; zoodat het een weldaad voor het oog is' Zij die het oude sombere gebouw gekend hebben, zullen met ons moe ten beamen dat hier met eenvoudige middelen prachtige resultaten bereikt De St. Maartenaars kunnen tevre den Zijn want hun "vlaggeschip'' k weer in hooge mate respectabel. WERELDSCHAAKTOURNOOI TE ZAANDAM De resultaten van de gespeelde 8e ronde van het wereldschaaktournooi te Zaandam luiden: Meesterklasse: MuhringKramer 01; SzaboWood 10; Stoltz— Christoffel 10: ListSoultanbeieff afgebr.; EuweThomas 10; Ek- stroemZnosko Borovsky 10. Internationale reservegroep a VinkenBeen 10; Meijerv. Oos terwijk Bruin 0—1; O'Hanlon—Smak 10; SchoonhovenHenneberke 0—1' v. d. Berg (Leiden)Seheltinga Vt-Vr Schelfhoutv. Steenis 10. Dames: Mej. BanninkMej. Gre Smit 10; Mevr. Peen-ingMevr. Jon kers 1—0; Mevr. v. Schaik—Mevr. Veen Vi De huisvrouw, wanhopig door de plotselinge mededeeling, dat er voorloopig geen suiker meer wordt toegewezen zal zich ge lukkig prijzen nu de distributie er toch in geslaagd is suiker in omloop te brengen, zij het dan ook in ongeraffineerden toestand. De ongeraffineerde, zg. „bruine suiker" is voor de consumptie uitstekend geschikt en er zijn zelfs menschen, die den stroope- rigen bijsmaak lekkerder vinden dan dén smaak van de witte sui ker. Voor de fijnproevers dus. laten wij een receptje volgen, hetwelk de moeite van een proef waard is. Men doet in den filter van een gewonen koffiepot een weinig bruine suiker en giet dan voor zichtig bij kleine beetjes, koud water over den zoeten inhoud. Het water zal langzaam door druppelen en als een licht ge kleurde stroop in dén pot terecht komen Dit werkje moet zeer voorzichtig gebeuren en het op schenken bij uiterst kleine hoe veelheden wil men voorkomen, dat de suiker oplost en geheel verloren gaat. Wanneer het door druppelende water geen kleuring meer vertoont is de suiker „ge- wasschen". De stroop moet na tuurlijk bewaard bliiven en kan als zoetmiddel uitstekend in de pan gebruikt worden. De natte suiker wordt nu uit den filter gehaald en uitgespreid om lang zaam te drogen (vooral niet ver bitten of in de zon leggen). De nieuwe aardappelen wor den met ingang van Maandag 17 Juni in de distributie ge bracht. De aanvoer zal niet toereikend zijn om op alle bonnen direct nieuwe aardap pelen te verstrekken. Men zal daarom ook nog genoegen moeten nemen met oude aard appelen. De prijs voor den consument bedraagt voor de nieuwe aardappelen 16 cent p. kg voor de groote en 10 cent per kg voor de kleine aardap pelen. Voor oude aardappelen blijft de prijs van 10 cent per kg gehandhaafd. Bij thuisbe zorging mogen deze prijzen met 1 cent per kg worden verhoogd: De Commissie van advies en overleg inzake de herziening van de önderwijzerssalarissen heeft aan den Minister van On derwijs, Kunsten en Weten schappen een eenstemmig advies uitgebracht over de wijziging van de regeling inzake het voor pe riodieke salarisverhooging mede tellen van den tijd, welken de onderwijzers na hun 21sten jaar buiten het onderwijs hebben doorgebracht. Verder kwam zfl tot volledige overeenstemming omtrent het treffen van een voorloopige maatregel in afwach ting van haar advies omtrent de nieuwe salarisregeling voor de onderwijzers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2