LICHT EN DONKER IN HET INDISCHE PROBLEEM Mag de Regeering steuntrekkenden oproepen EEN MAN VAN FORMAAT Nieuw Noordhollandsch Dagblad *Siad en CDmtrek In geval van staking Marktberichten VRIJDAG 14 JUNI 1946 VRIJDA den helder zoo gaat het.... 's Avonds in de Tivoli-bios- coop Het projectiedoek hel ver licht! Alle aanwezigen richten in spanning hun blik op het witte vlak, waar, in een voorfilm, een aardige kijk wordt gegeven op Zuid-Amerika. Plotseling ver schijnt het woord „The Biguin" op het doek. Verbazing op alle géziahten over dit onbegrijpe lijke woord. Een bulderend ge lach stijgt 'echter op, wanneer men een stel negers en negerin nen de dolste capriolen ziet uit voeren op het rhythme van de begeleidende muziek. Werkelijk een lachnummer en een belache lijke vertooning van deze lieden. Maar zij weten immers niet beter 's Avonds in een van de Hel- dersche dancings met ongeveer hetzelfde publiek. Jong en oud door elkaar. Na wat slow ge speeld. te hebben, zet de band een swingnummer in. Ha! dat is pas „what you call" En weer kun nen we hier „The Biguin" aan schouwen. Met gezichten, waar de buitengewone verhevenheid en ernst duimendik bovenop ligt, dansen zij hun hotnummer. Men buigt, men knikt, men wendt het lichaam in allerlei bochten, de keurig gekamde haren beginnen verward te geraken en men driift van de transpiratie. Wer kelijk. lezers, een verheven aan blik Zou hiervan een film wor den opgenomen, men zou in Zuid-Amerika eèn groot succes kunnen boeken Titel: .Blanke negers en negerinnen dansen in beschaafd Europa onze The Bi guin"!! Ze weten immens niet beter.J. T. i baldadigheid? Door de politie is geconsta teerd, dat een straatlantaarn af geknapt óp den grond lag, even als de brievenbus aan de Zuid vaart, did op abnormale wijze tegen de vlakte gewerkt was. apachenstreken Nog steeds verdwijnen er uit de parken en plantsoenen gera niums en zelfs heele rozenstrui ken Dat dit de parken in ern stige mate ontsiert, behoeft geen betoog Het is daarom te hopen, dat aan dit ergerliike verschijnsel spoedig een einde zal komen de bekeuring van den dag Wederom moest de politie een persoon bekeuren, thans wegens het berijden van een motorrij wiel, zonder daartoe een geldig rijbewijs te bezitten. ze leeren het wel. Door de politie werden een paar jongens op militair terrein in de duinen aangetroffen. Zij waren bezig een geluidsinstal latie. destijds door de Duitschers aangebracht, tet demonteeren. De knapen werden naar bet bureau gebracht en daar ernstig onderhouden schagen lycurgus naar arnhem Onze plaatselijke gymnastiek- vereenigmg heeft met Pinkster deelgenomen aan het Vredes feest van het KNGV. Met 43 personen werd de reis naar Arn hem aanvaard en de vereenïging mocht het genoegen smaken de Vredeswimpel aan haar vlaggen te mogen ontvangen Enthousiast over dezen dag en de daar gehouden grootsche de monstratie zijn de Lycurgianen 's avonds weer in Schagen ge arriveerd. kiezerslijst werkend schagen De kiezerslijst van Werkend Schagen bevat de volgende na men: 1. E, v d. Berg: 2. K. Keesman; 3. C. Polderman- Snoek; 4 Joh. Roos; 5. P, Blok ker; 6. G Anneveldt; 7 M. v. Rijswijk; '8 F. Kruit; 9'. P. L. Oosthof; 10. H. Starrevéld; 11. N. Koopman; 12 J. Dekker; 13. R. Doorn; 14.' A. Breed. Op alle oneven plaatsen, dus 1, 3, 5 enz., staat een communist geplaatst, de anderen kunnen beschouwd worden als links- socialisten, leden der linkervleu gel der voormalige V.D.-groep. pastor hall Deze week draait in Royal de film Pastor Hall. met in de hoofd rol Wilfred Lawson. Pastor Hall wordt door critici als een der beste tot dusver vervaardigde verzetsfilms gekwalificeerd. Het draaiboek is vervaardigd1 naar gegevens van den grooten verzetsman Dominé Niemuller, die als een der eersten Hitier den voet dwars zette. Het gegeven wordt op zeer realistische wijze weergegeven, vooral de concen tratiekampscènes zijn zeer aan grijpend. De film is toelaatbaar voor per sonen boven de 18 jaar. marktoverzicht Al is de hooitijd nog niet aan gebroken. de drukke werkzaam heden op de bedrijven drukken thans onmiskenbaar reeds hun stempel op het huidige markt- beeld. Aanvoeren en bezoeken waren ongetwijfeld al minder. De lammerenaanvoer, nog vrij omvangrijk, kon slecbts met de grootste moeite geruimd worden en de handel had dan ook een uitgesproken stug verloop, ter wijl de prijs weer dalende was (f 15 tot f 23). De vraag naar schapen is al naar evenredigheid klein. Voor geschoren schapen werd f 50 tot f 60 betaald, voor ongeschoren f 55 tot f 70, handel kalm en prijshoudend. Het grootste deel der aangevoerde versche koeien werd niet verkocht. Men betaal de voor redelijk goede dieren f 400 tot f 600 en voor gelde koeien en twenters plm f 300 tot f 350. Pinken f 125 tot f 175, handel traag. Nog allerwegen schijnt hettekort aan gras, of zoo men wil, het teveel aan vee scherp gevoeld te worden. De biggenhandel bleek rede lijk goed, prijs f 3S tot f 50. Paarden werden weer iets hooger genoteerd, tengevolge van de grootere vraag op mark een elders. Prijzen voor werk- en Wigpaardén f 800 tot f 1300, voor ketten en hitten f 500 tot f 600. Op de pluimveemarkt viel niet veel te beleven De prijs voor ionse hennen vVts nog onver anderd f 8 tot f 11; voor oude- kinnen plm. f 9: vette konijnen, weinig gevraagd, f 10; jonge Vonpnen f 1.50 tot f 2. Bokken en geiten practisch onverkoopbaar 't zand opbrengst collecte De alhier gehouden collecte van de R.K. Vereeniging tot be strijding der tuberculose „Her wonnen Levenskracht" heeft f 101 77 opgebracht. anna paulowna BURGERLIJKE STAND Geboren: Marinus Wilhelmus z. v. N. Kater en A. v. Wiik: Wilhelmina Catharina Gijsbertha Maria d. v. C. W. v. d. Hoek, en J. G. v. d. Berg; Suza-nna Catharina Maria d. v. C'. Weeda en S. C. M. Neervoort; Jo hannes Josèpirus z. v. C. J. Koomen en A. A. v. d. B'erg; Cornelia Maria d. v. C. J. Koomen en A. A. v. d. Berg; Dirk z. v. J. de Graaf en L. Oostindiër: Gerardus Maria Elize z. v. G. M. E. den Boer en A. Noppen: Cornelis Ambrrosius z. at. J. J. Koo men en A. C. S-lijkerman; Harmke Francina d. v J. Jeninga en R- Plag- meijer; Maria Anna Johanna d. v. A. C. Kapiteijn en A. A. Kooijman; Geesje d. v. j. M. Tielen en G. v. 't Veen; Eva Maria d. v. P. J. H. Hujj- bers en M. Smiers; Adrianus Fran- ciscus Hendrikus z. v. W. H. P. v. Lierop en M. v. cf. Berg; Pieter Cor nelis z. v. J. Bergman en G. Colijn; Jacob z. v A. A. v. Duin en M. J. de Dreu; Wilhelmus Nicolaas Jo hannes z. v. L. P. v. d. Berg en M. A. v. d. Holst; Cornelis z. v. J. v. Pijpen en G. Schuitemaker; Alida Maria Margaretha d. v. H. Meilink en J. Span; Geertruida Cornelia Maria dochter van W. H. Haas. ter en A. C. Ruigrok; Petrus Adria nus Laurentius z. v. N. H. v. Kam pen en M. H. Alkemade; Johannes Anthonius z. v. J. Berbee en E. C. Schilder; Jeannette Alberta d. v. P. Roll en G. J. Dunnewold; Marianna Gerda d. v. P. Keppel en C. M. Lont Martha d. v. F. Mereboer en L. C. de Graaf; Suzanna Geertruida d. v. M. C. Duijzei en J. G. Oostdijk; Jo hannes Gerardus Maria z. v. W. P. v. Graas en M. Wester; Martina d. v. R. W. Harer en C. B. M. Buijkes; Johanna Evertdiene d. v. K. Roos en J. Ottolini; Wilhelmi-na Alida Maria d. v. A. Duin en P. M. Pijnacker; Willemien Helena d. v. C. Terbrugge en J. J. v. d. Bergh; Johannes Jo- sephus z. v. W. C. Kortekaas en E. M. v. Kampen; Mijntje Cornelia d. v. A. Dwarswaard en M. Vos; Antje d. v. K. Witte en A. den Haan; Fer dinand Jacob z. v. F. J. Klomp en C. J. Keuris. Ondertrouwd: C. Lips en M. v. Dompselaar; G. J. v. Steijn en B. M. de Bree; H. Kuiper en M. de Groot; M. A. P. v. d. Berg en M. C'. Post; A. C. F. Jongejan en J. Ploeger; Jacob Broersen en A. Huiberts; A. Hofland en M. J. Kunnen. Getrouwd: C. Tiebie en M. A. v. K'essel; A. J. Braaf en G. Otten; Hl Bos en A. B. E. de Wit; A. J. H'elmus en G. Jeninga; D. de Jong en J. C. G. v. d. Berg: D. Kas en G. Landman J. v.d. Berg en H'. M. Zwarts; T. Eckhof en J. v. Oudenaarde; A. M. v. dl Werf en M. G. v. Gelderen; H. J. Klomp en H. v. d. Tuin; G. J. v. Steijn en B. M. de B'ree; J. Struier en W. Posthuma; K. Kuiper en M. de Groot; J. Kooij en A. Kooij; N. Terbruggen en N. v. d. Goes. Overleden: Jan Keppel, oud 33 jaar, ongeh.; Theodorus A. Smits oud 84 jaar, wedn. van M. Roelerveld Adriana Noordstrand, oud 62 jaar, echtgen. van P. J. Ruitenburg; Fr. v. Dompjelaar oud 40 jaar echtgen. van A. v. Duin; Nicolaas J. Zandvliet oud 20 jaar overleden te Lahde (■DuitseMand) ongeh.; Geertruida Wietsche Procêe oud 14 jaar d. v. P. Procêe en S. Spoelstra; Dirk Tibboel wedn. van A. A. Veldhoven oud 73 j. candidatenlijsten gemeenteraad Van de verschillende partijen zijn de candidatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen ingediend als volgt: Kath. Volkspartij: H. Strooper, H. op 't Veld, A. L Klooster man. J E. Koopman, P Vaars, J A. Smit, G M. Berbêe, Alb. Komen, H Janson, W. P Alke made. PvdA: J. Dekker. G H. Geer- ligs. T ScHra, mr. H. Jonker Hz., J. A Meijer, W. M. Oudshoorri, Wijbr Hoep. T. IJsselstein-Dek- ker. J. H Smit. A. J. de Ridder, H. Busé, J. ten Wolde, D. Stins, J N. Veenis. Chr. Hist U D. Lubbert, C. Verschoor, J Boon', C M. Tim mert C. J. Blaauboer, A.R A, Boer. H. Simons, C. Weeda, C Staring, H Veenstra CPN „De Waarheid": A Glim, M BurgerHeggelaar, J. J. Pen- nekamp. J. P. M. Peute, C. Meel dijk. K Jelle'ma.' H Siebenga en J Raven. H. communiedag Op 23 Juni a.s zullen de kin deren in de kerk van O.L.Vr. Praesentatie de hernieuwing 'der Doopbeloften doen Ook de Eerste H. Communie der kleinen zal binnenkort plaats vinden. Aan den vooravond van de indiening der In donesische tegenvoorstellen is het beeld van de politieke situatie in Indonesië ingewik kelder dan ooit. Ten aanzien van de onderhandelingen valt aan beide zijden, vooral ech ter aan de Indonesische, een licht pessimisme te constatee- ren, zoo meldt een bijzondere correspondent van het anp uit Batavia. Ten eerste 'zijn daar de moei lijkheden in Soeralfarta, waar de toestand verward is en waar zelfs sprake is geweest van een kleine revolutie tegen de republiek Ver volgens nemen Soetomo en zijn volgelingen óp Oost-Java tegen over het republikeinsche gezag op zijn minst genomen een ondisci plinaire houding aan. Ten derde zijn er de gebeurtenissen te Tan gerang. Tenslotte zijn er inlichtingen van deskundigen binnengekomen, die melding maken van een uit eenvallen van het gezag op econo misch- en bestuursgebied in het binnenland van Java Al deze feiten.leiden ertoe, dat het beweerde feitelijke gezag van de republiek en de uitwerkings kracht daarvan een der hoofd argumenten der republikeinen voor de buitenwereld, inclusief Nederland, een min of meer twij felachtig aanzien krijgen. Er zijn echter ook lichtpunten. Ten eerste is het bezwaar van Nederlandsche zijde tegen de op neming van Sumatra in de repu bliek vooralsnog niet van princi- pieelen aard Ten tweede zouden, aldus een gezaghebbende bron, Neder- landsch-Indische regeeringskrin- gen minder dan de Nederlandsche autoriteiten geneigd zijn om de zaak te doen afstuiten op het vraagstuk-Soekarno, indien ten minste op de andere punten vol ledige overeenstemming werd bereikt. Ten derde is daar de gewijzigde opvatting van de Nederlanders ten aanzien van den overgangs termijn Ten vierde zijn de Indonesiërs teruggekomen van hun voorkeur om de kwestie aan de U.N.O voer te leggen De EVC heeft in kort geding den Staat der Nederlanden en den minister van Sociale Zaken gedagvaard wegens onrechtmati ge overheidsdaad schending van artikel 6 der arbeidsbemid- delingswet. Gisteren zijn voor den presi dent der arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage de plei dooien in deze zaak gehouden. Voor de EVC trad op mr. D. Bar- mes te Amsterdam voor den Staat en den minister van So ciale Zaken, mr. G. J. Scholten te 's-Gravenhage. Mr. Barmes achtte het in strijd met de arbeidsbemid- delingswet, dat de minister van Sociale Zakem er toe is overgegaan door de rijkscon- geslaagd De heer P. Boll, ambtenaar ter Secretarie alhier, is op een laatst gehouden examen te Rotterdam geslaagd voor het diploma Bevol- kingsboekhouden Benoemd De heer P. Boll, ambtenaar ter Secretarie alhier, is benoemd ten Gemeentehuize te Wormer, tot Adj Commies le klasse. De heer Bongenaesr in het zilver Donderdag vierde de heer Bongenaar, opzichter der PTT, zijn zilveren jubileum. De offi- cieele viering van dit jubileum was uitgegaan van de directie der PTT zoowel als van de amb tenaren van den dienst Telefoon en Radio in 't district Schagen. Te 2 uur werd de heer Bonge naar gehuldigd in de bovenzaal van hotel Peetoom, Hierbij wa ren aanwezig de heer v. Hagen, referendaris der PTT uit Alk maar, de opzichters v. d. Sluis, Rommers en chef-monteur Meij- nen, allen uit Alkmaar, het vol tallig plaatselijk PTT-personeel, de heer Bisschop, directeur van het Postkantoor, alsmede een uitgebreide familiekring van den heer Bongenaar. De heer v. d. Kiiijt, een der organisatoren" van het feest, sprak het welkomstwoord. Referendaris v. Hagen felici teerde. den jubilaris namens de directie, districtshoofd v. Riel en andere hoofden van dienst. Hier in schilderde hij den jubilaris als een van die chefs, die als menschen van formaat een bij zondere eigenschap hebben om met personeel om te gaan. Spr. prees zichzelf evenwel gelukkig meerdere van zulke leiders om zich heen te hebben verzameld. U, jubilaris, kent echter uw zaken en wij hebben een vol ledig vertrouwen in u. Geen boekenplanken vol wetenschap kunnen veroorzaken, dat iemand zijn taak zoo volkomen weet te vervullen als u deed. Persoonlijk wil ik' u daarom hierbij mijn warme hulde en groote waardeering betuigen. Wegens uw groote toewijding voor den dienst, heeft uw naam tot in de hoogste kringen een goeden klank en u bent daarom wellicht bestemd om eerlang de hoogst bereikbare positie te be zetten. Tijdens de bezetting heeft u zich laten kennen ais een waar* Neder lander, die op de prachtigste wijze het moeilijke ondergrondsch verzet wist te voeren, om op die wijze het Nederlandsche eigene, de Neder landsche vrijheid en het Neder landsche volk te helpen verde digen tegen afglijden naar het nihilisme. Op 4 Mei is onze waardeering reeds gebleken door U tot opzichter te benoemen, met het uitzicht op verdere bevorderingen, die dan ook volkomen verdiend zullen zijn. Ook huldigde spr. Mevr. Bongenaar, die haar echtgenoot tot zulk een gToote steun was in de bittere jaren van het verzet. De heer v. d. Kuijt huldigde den jubilaris namens het personeel. Als bijk van waaTdeering bood spr. na. mens het personeel een prachtig nieuw rijwiel aan terwijl Mevr. Bongenaar een bloemenmand in ont_ vangst had te nemen. De heer Bisschop verklaarde in zijn felicitatietoespraak overtuigd te zijn, dat de heer Bongenaar met volle tevredenheid op de verstreken 25 jaar mag terugzien. U heeft uw taak volkomen weten te vervullen en in de barre oorlogsjaren ontzaggelijk veel goeds gepresteerd. Persoonlijk had spr. ook veel bijstand van d'en heer Bongenaar ondervonden en g'e_ voelde zich derhalve gedrongen openlijk zijn dank te moeten betuigen In zijn antwoord tot den heer v. Hagen, merkte de jubilaris op, dat v. Hagen zijn stempel drukt op bet werk in dit district, door de prettige wijze waarop hij dit licht weet te maken. Te Schagen heeft spr. een voortreffelijke woonplaats gevonden door diens toedoen. De heer v. d'. Kuijt bracht spr. dank voor de emi nente wijze waarop dit feest is ge organiseerd. Het personeel voor de harmonieuse wijze van samenwerking waardoor nooit, ook niet onder de moeilijkste omstandigheden tijdens de bezetting, een wanklank werd gehoord. Namens E.H.B.O. en Roode Kruis werd de jubilaris in de bloemetjes gezet. Ook werden bloemen gebracht van vele abonne's en instanties. Van de daarop volgende receptie werd een druk gebruik gemaakt. We zagen er de Gem. Secretaris van Schagen, die wegens ontstentenis B. en W. verving, notaris de Boer, de raadsleden der K.V.P. (als collega's van den heer Bongenaar); Dokter v. d. Sluis, den heer Brugmann, Bankdirecteur, bestutren van de meeste der 16 vereenigingen, waar de jubilaris bestuurslid of voorzitter van is, en vele anderen. Een hunner de heer Pater, bood namens het ge nootschap Oud-Illegale werkers ge_ lukwensctoen aam, daarbij de ver wachting uitsprekend, dat het den jubilaris in de toekomst moge ge lukken nog' meer "veldslagen" te winnen dan tot dusver reeds het ge val was. Te half 7 werd het gezelschap een welverzorgd diner (eveneens in hotel Peetoom) aangeboden, door de P.T.T. troleurs van het departement van Sociale Zaken de na men en adressen te doen op zoeken van gesteunde werk- loozen, die vroeger als ha venarbeider of als zeeman zijn werkzaam geweest. Deze werkloczen zijn nu door de samenwerkende havenbedrij ven opgeroepen om werk in de havens aan te nemen. Als zij dit weigeren wordt de ondersteuning ingehouden. Op grond van de geschiedenis van het beirokken wetsartikel betoogdè spr. dat de Overheid bij arbeidsgeschillen neutraal dient te zijn. Mr. Barmes vorderde bij voorraad verbod aan dern Minis ter van Sociale Zaken en andere organen van de gewraakte han delingen; daarnaast vorderde hij, dat de gevolgen van de onrecht matige handeling ongedaan ge maakt zullen worden en de ar beiders alsnog steun zullen ont vangen. Mr. Scholten wees er op, dal bemiddeling tot niets verplicht. Het is alleen een behulpzaam zijn bij het zoeken naar arbeids krachten en arbeidsmogelijkheid. Het is «een burgerlijk recht om verschoond te blijven van die bemiddeling. Betreffende het in houden van de overbruggings- uitkeering zei Mr. Scholten, dat een Bureau te Rotterdam heeft uitgemaakt, dat als er werk voor de betrokkenen was, de gemeente geen overbruggingsuitkeering zou geven, omdat zij niet onvrijwillig werkloos zijn. Dat is een alge- meene maatregel. Op een derge lijke wijze zijn verscheidenen groepen arbeiders reeds eerder uitgeschakeld. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak op Maan dag 17 Juni. Aardappelbon verlengd De geldigheidsduur van bon 243 aardappelen (2 kg.) en van bon 743 Aardappelen Cl kg.) aan gewezen voor de week van 9 t/m 15 Juni. is verlengd tot 23 Juni. De Amerikaansche aankla ger in het proces te Neurenberg. Jackson, zal 18 en 19 dezer Ne derland bezoeken op uitnoodi- ging der regeering. BEVERWIJK, 12 Juni. Aard beien 34.80 per slof; bloemkool I A 3458; idem I 19—34; idem II 1321; sla 39; pietersely 354-" 12 54; rabarber 57; bosuien 2-3; bospeen 1732; waspeen 3536; spinazie 831; asperge wit 1.25— 1.50; idem blauw 1.15; idem dun 7095; peulen 1.151.75; poste lein 4147; frambozen 1.151.90 p. doosje V4 KG; doppers 1—1. LANGEDIJK (LGC), 14 Juni. 6000 kg rabarber f 5; 200 bos uien 6.90: 12 200 bos peen 13-r 18.60; 400 krop sla 2.702.80, 300 stuks bloemkool 193a, 32.750 kg aardappelen 17—31) aardappelen klein 7. NRD.-SCHARWOUDE, 14 Juni 3000 kg. eerstelingen 17.30. Op verga De vl Donde| men vooN Dr. Eva comproml Deze hou' neele aar^ van de al| de diplon Spanje tu natief.wol het inziclf gadering worden ot de vigeer^ juist en De Ai digde Joï voor dit eenigde 1 gebonden houding, ne vergal De afgl Unie, Gif rapport dat het wind in dreiging van den vervolgen ten bewijl met Hitla waarondd tocol", gi 1943, waj Sowjet- sie is vod De Nee De e€ Den werd dol en BloJcJ stoomscl met bo| Trompet een der soorten, I nada. Dl behande1 gens deI zuur zu\ van dr. dam. In i her wer niet ald| geplant broeid, bracht) binnengq ben de houden van bro digev.i KRO

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2