H.R.C. speelt gelijk tegen Alcmaria Nieuw Noordhollandsch Dagblad MAANDAG 17 JUNI 194e <Stad ew Omtrek De „oude S. D. A. P." Bijzonder Gerechtshof Amsterdam M.S. B.-WAN BELEID IN DE PROVINCIE De heeren namen het er goed van Volkshoogeschoolweken op Drakenburg Sterkte RECLASSEEREN „De taak van het geheeüe Nederlandsche volk" hal. consüiueerende vergadering DEN HELDER ONVOORZICHTIG VISSCHERTJE Het knaapje de V., oud 9 jaar, zat rustig aan de Binnenhaven te visschen Hij had daarvoor zitplaats gekozen op een meer paal. Door een kleine beweging rolde hij van de paal, met het gevolg, dat hij zijn arm brak. Dr. Proost verleende de eerste hulp.' THE MASTERKEYS De opbrengsten van het con cert, dat de Masterkeys 6 Juni jl, voor een geheel uitverkochte zaal hebben gehouden, waren bestemd voor het Ned. Roode Kruis en voor de U.V.V.' Deze opbrengsten bedroegen netto f 914.43. De helft van dit bedrag zal worden overgemaakt aan afd. Den Helder van het Ned. Roode Kruis, terwijl de andere helft ten goede komt aan de U.V.V. Het eerste optreden van 'dé Masterkeys, dat zulk een dave rend succes had, is dus ook wat betreft den financieelen kant op voortreffelijke wijze ingezet. Verdere woorden zijn hiervoor overbodig. H.R.C. II KAMPIOEN Ter gelegenheid van het kampioenschap van HRC II door een 80 overwinning op SCA II vond een kleine huldi ging plaats in het Casino. Ver schillende sprekers voerden hierbij het woord, terwijl de dansmuziek voor dezen avond werd verzorgd door den band van Jan Zeegers. Ook het Duo Boot- van der Zande ontbrak hier natuurlijk niet. Een ge zellige avond in HRC-stijl. TEXEL BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelis, zoon van Jans Grit en Sara van Taten- hove. Gehuwd: Jan Lammert Koop man en Naantje de Ridder; Hil- lebrand Gomes en Aagje de Rid der; Wieger Bernardus en An- nigje Verhoef; Gerrit Troost en Corrie de Vries. Gevonden voorwerpen: water pas, zwembroek, portemonnaie, broche. SCHAPENFOKDAG De schapenfokdag te Den Burg zal gehouuen worden op Maan dag 2 September. SCHAGEN BILJARTEN De clubkampioenswedstrijden zullen heden, Maandag- en Dins dagavond, in café Peetoom al hier worden verspeeld en wel telkens van 26 en van 712 uur. Van „Noordhollands Noor derkwartier" zijn hiervoor acht personen geplaatst. Ongetwijfeld zullen deze cracks van 't groene laken eenige interessante wed strijden te zien geven, want de gene die den titel verwerft zal deze alles behalve cadeau krij gen. NAN HO AY GUN (Nand Goedhart) De meeste onzer lezers hebben ongetwijfeld de zeer belang wekkende beschouwing over de hiërarchie in China, voorkomend in ons nummer van Zaterdag, gelezen. Het treft wel bijzonder, dat juist na deze publicatie medege deeld kan worden, dat het door den befaamden Vlaamschen let terkundige Cyr Verschaeve ge schreven historische tooneelspel „Ferdinand Verbiest" binnenkort te Schagen door het tooneelge- zelschap „Calderon" zal worden opgevoerd. Ferdinand Verbiest was na 1680 in China als missionaris werkzaam en de directe opvolger van de in bovengenoemd over zicht gememoreerde paters Ricci en Schall. De toenmalige toe standen in China onder de jong ste dynastie worden in dit stuk fen voeten uit geteekend. Dit zoo naar voren te brengen als door den kunstenaar Verschaeve is gedacht, zal van „Calderon's" leden het uiterste vergen Onder gebruikmaking van de beste too- neelkrachten, die Schagen maar kan opleveren, hoopt men deze ontzaglijke opgave echter tot een goed einde te brengen. Geen tooneelliefliebber zal „Nan Ho Ay Gun" verzuimen. SANTOS-COLLECTE De Zondag gehouden, Santos collecte heeft f 106.19 opgeleverd; voor onze parochie geen nf resultaat GEVONDEN Een echt zilveren meisjesarm band (smal). SRC KRAAKT TEX. BOYS (6—2) In een vlot gespeelde wedstrijd waarin beide clubs zich tot het uiterste hebben gegeven zijn de Schagenaars door grootere schot, vaardigheid erin geslaagd een, mis. schien eenigszins geflatteerde 62 overwinning uit het vuur te sleepen. Was SRC in de eerste helft zeker sterker, wat in de ruststand (40) ook tot uiting komt, in de tweede helft heeft haar keurig spelende achterhoede alle zeilen bij moeten zetten om méér dan twee doorborin gen te voorkomen. Reed's in de eerste vijf min. leidt SRC door twee harde schoten van Kok. Het spel verplaatst zich dan naar de andere kant, waar eenige corners geforceerd worden welke de Texelaars echter om zeep brengen. Na ongeveer een half uur spelen vergroot midvoor Berkvens de voor sprong even later gevolgd door Stikkehnan, die den bal vij ontving klaar legde on kalm inschoot (40), met welke stand de rust ingaat. De 2de helft bracht een heel ander spelbeeld. De Texelaars zaten vinnig op den bal en reeds spoedig hadden zij succes (41). Hierdoor aange moedigd kwamen zij steeds weer terug en de SRC doelman heeft niet over geluk te klagen als eerst van dichtbij 2 x hard naast geschoten wordt, waarna de lat nog' 'n keer redding brengt. Ondertussehen ver. groot Kok na een soloren de voor sprong om even daarna van vlakbij hoog over te schieten. Hierna wordt aan beide zijden nog eenmaal ge. scoordwaarna het eindsignaal weerklinkt. Bij de Tex. Boys speel den de sni' en de rechtsbuiten een goede partij, terwijl bij SRC vooral de achterhoede en doelman Berkvens een goede partij vertolkten. De wedstrijd SRC 2Cün Zelo 2 ging niet door wegens niet opko men van de Waarlanders. De adspirantjes behaalden een eervolle 2de plaats in hun afdeeling in 't adspirantentournooi te Alkmaar BREEZAND BLOEMEN TENTOONSTELLING Eenige dagen geleden is er een circulaire huis aan huis bezorgd, waarin wordt aange moedigd tot deelname aan een bloemententoonstelling van h'uisbroei, waarvoor men zich kon opgeven bij den heer Koopman of tijdens een ver gadering op 18 Juni a.s. die zal plaats vinden in café Bos sen te Breezand. Dus allen present: Dinsdag 18 Juni in café Bossen om 8 uur. GEMEENTERAAD VAN BARSINGERHORN Barsingerhorns noodraad verga derde Vrijdagavond de laatste maal voo de gemeenteraadsverkiezingen onder voorzitterschap van Burge meester Blaauboer. In minder dan een hall uur werd de vrij beperkte agenda afgewerkt. Van de ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen: een schrijven van den heer P. Blaauboer als dank voor de belang stelling tijdens zijn benoeming en installatie tot burgemeester onder vonden; een verzoek om adhaesie van den raad van Amerongen betreffende het invoeren van een vrije Zaterdag voor de sportbeoefening; op het voorstel van de meerderheid der subsidieerendë gemeenten, om mr. D. Breebaart candidaat te stellen voor benoeming tot regent van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werd door de raad conform besloten. Vervolgens werd de heer A. C. N. Vader beëdigd als gemeentesecreta ris. Ingaande 16 April zal in de ge meente Barsingerhorn op voorschrift van hoogerhand de gemeenteont vanger tevens secretaris zijn. Burgem. Blaauboer verklaarde dat het hem genoegen deed dat Bar singerhorn thans wederom een se cretaris rijk is. Tot heden is steeds een prettige samenwerking geweest tusschen het college en den heer Vader. Spr. verwachtte dat dit ook in de toekomst bestendigd zou wor den. Vervolgens boden de raadsle den een prachtige bloemenmand aan den geïnstalleerde. Vervolgens kwamen in behandeling een 4_tal verzoeken om tegemoetko ming in de kosten van schoolkinde_ renvervoer (vlg. art. 13 L.O. Wet). Slechts het verzoek van den heer Balder werd afgewezen. Tijdens den rondvraag informeer de de heer Stins naar de werkzaam heden aan dë begraafplaats. Volgens voorzitter zal hieraan begonnen wor den zoodra andere werkzaamheden hun beslag gekregen hadden. De slechte toestand van den weg aan de Hoogebieren had de aandacht van B. en W. Men zal trachten dit te repareeren. BEVORDERD Wegens benoeming van den heer Vader tot Secretaris is de heer Ter Keide bevorderd tot 1ste en de heer de Jong tot 2dë 'ambtenaar ter ge meentesecretarie. WlEJEtlN GERMEER BISSCHOPPELIJK BEZOEK Mgr. Huibers zal binnenkort (3 Jui a.s. 10 uur vanuit Scha gen) een bezoek brengen aan de Wieringermeer, teneinde zich van den toestand der zwaar gehaven de kerken in dezen polder op de hoogte te stedllen De Deken van Schagen en dé Pastoor van de Wieringermeer zullen hem vergezellen. CANDIDATEN KVP. De candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezing is als volgt: 1. H. A. Giesen; 2. G, Hoi- meijer; 3, F J, A, van Dam; 4. G. W. Datema; 5. A, C, Kern- meren; 6. G, H, Veenhuis; 7. A. Adraanse; 8. G. van Olst. Te Utrecht is besloten tot op richting van „oude sociaal-demo cratische arbeiderspartij". Een voorloopig partijbestuur van 19 leden werd aangewezen, waarvan als voorzitter zal optreden de heer J. C. Louwerse Zeist. Se cretaresse is mevr. Wed. Jos Loopuit, Amsterdam. In besloten vergadering werd een voorloopig huishoudelijk re glement samengesteld, dat op het Kerstconrges definitief zal wor den vastgelegd. Candidatenlijsten te laat ingediend Behalve de Communistische Partij in Deventer, die door bijzondere omstandigheden te laat de candidatenlijst heeft ingediend, zoodat zij de zeven zetels in den Raad niet zal kunnen bezetten, heeft, vol gens een bericht, dat wij tot nu toe alleen in het „Vrije Volk" aantroffen, ook de K.V.P> te Nijmegen de lijst te laat ingediend, al is het maar tien minuten over tijd. In beide gevallen zullen de hoofdstem- bureaux niet anders kunnen doen, dan de lijst ongeldig verklaren, wctwrna beroep op Ged. Staten open staat. Die zullen echter weinig anders kunnen doen dan verklaren, dat de wet de wet isDe K.V.P. zou in Nijmegen 23 van de 39 zetels kunnen bezetten! Tegen den 25-jarigen C. Fise- ling uit Den Helder werd een ge vangenisstraf van 1 jaar geëischt, waarvan 8 maanden voorwaarde lijk. Verd. was in December 1944 in dienst getreden bij de Kriegs- marine. De Advocaat-fiscaal hield rekening met verzachtende om standigheden bij het bepalen van den lichten eisch. Ged. Staten van Noord-Hol land hebben aan de Prov. Staten een overzicht gegeven van aiie gebeurtenissen, die hebben plaats gevonden na de laatste vergade ring in den oorlog op 8 Juni 1941. Deze opsomming geeft om. een beeld van de gemakkelijkheid, waarmee de NSB-functionaris- sen zich financieel wisten te be wegen. Zoo heeft mr A. J. Bak ker na zijn benoeming 'tot com missaris der provincie boven zijn salaris en zijn officieele vergoe ding voor representatiekosten in strijd met de geldende staats rechterlijke begrippen achter eenvolgens f 5000, f 4000 en f 3000 als extra-represerltatie- kosten uitgetrokken. Hij ver sierde zijn wbning met schilde rijen, waarvoor telkenjare f 5000 op de begrooting werd gebracht. Een der bestuursraden en de NSB-griffier mr van Urk lieten op kosten van de provincie op hun particuliere woningen wind generatoren, die elk f 4500 kost ten, installeeren en gaven een eveneens door de provincie be taalden windgenerator aan den „Beauftragte" cadeau Op Dollen Dinsdag heeft mr. van Urk een doos. inhoudende f 33.302 aan salarissen, tot zich genomen, waarna den commissaris, de be stuursraden, den griffier en en kelen speciaal bevrienden NSB- ambtenaren ongeveer drie maan den salaris werd uitgekeerd. Later werd dit bedrag verant woord als zijnde voor het inrich ten van een ambtsgebouw te Amsterdam. Tijdens de Jodenvervolgingen zijn eind 1942 193 Joodsche „pa tiënten" opgenomen in het Prov Ziekenhuis te Santpoort. Hef grootste gedeelte kreeg later ge legenheid onder te duiken. Door de stichting Gemeen schapsoord zullen in de aanstaan de maanden op haar landgoed „Drakenburgh" nabij Hilversum, enkele Volkshoogeschool-vacantie- weken worden georganiseerd en wel van 15 tot 20 en van 22 tot 27 Juli. Laatstgenoemde week zal ge wijd worden aan het Groot-Ne- derlandsche beschavingsleven. Deelnemers(sters) worden ver wacht zoowel uit Nederland als uit Vlaanderen Van 12 tot en met 17 Augustus zal een internationale studieweek gehouden worden met als thema: Christendom en Humanisme. De diverse inleidingen zullen gehouden worden door bekende sprekers uit Nederland, België, Frankrijk en Amerika. Nadere inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat van de stiching Gemeenschaps- cord Drakenburgh te Baarn |^j ISSCHIEN dat de kinder lijke eerbied, de gods dienstijver en de bovenaard- sche wetenschap, die de H. Geest bij zijn vestiging in ons beeft overgebracht, ons in staat zouden stellen, vele be koringen en hindernissen te overwinnen. Maar als we door een heel gezelschap worden uitgelachen, voor gek of ach terlijk verklaard? Indien we daardoor klanten zouden ver liezen of minder geld verdie nen? Indien onze vrijheid en ons leven er door in gevaar zcJuden komen. Opdat wij in die omstandigheden niet zul len versagen, heeft de H. Geest als vierde gave. de sterkte meegebracht. Dat is niet de sterkte der zgn. „ster ke mannen", die anderen over- heerschen en verslaan, doch van de martelaren, de belij ders en de maagden. Dezelfde sterkte, waardoor zij de we- reldsche verleiding, hun angst en pijn en dood en hun zinne lijke lusten overwonnen, is ook ons gegeven! Verontschul digen we ons dus niet te licht met „menschelijke zwakheid". MARCUS De nationale reclasseeringsdag zal dit jaar voor het eerst sedert zes jaren weer op 6 Juli a.s. ge houden worden. De nationale reclasseering is gevormd uit samengaan van alle Nederlandsch.e reclasseeringsin- stellingen en vereenigingen. De opbrengst van de collecte op dien dag, welke in ongeveer duizend plaatsen in ons land zal worden gehouden, is dan ook geheel voor de kas van'deze samenwer kende instanties. Waarom is deze eerste collecte sinds de bezetting zoo belangrijk? Omdat de Duitschers enorme schade aan het reclasseerings- werk hebben aangebracht. Het ontbreekt de diverse instellingen op het oogenblik aan practisch alles maar vooral aan geld1. De opbrengst van deze a.s. col lecte zal .niet gebruikt worden ten «behoeve van de politieke de linquenten. KAASCONTROLESTATION NOORDHOLLAND Onder voorzitterschap van G. No bel, vergaderde het Kaascontrole- sta Mon Noordholland, waarvan het ledental door concentratie van fa brieken van 212 tot 190 is gedaald. De heer K'. Winkel te Schagerbrug werd in het bestuur herkozen. De rekening '45 werd goedgekeurd in ontv. en uitg'. op 61.258.51 met een batig saldo van 3.799.70, dat in de Begrooting '46 werd verwerkt, die werd goedgekeurd op 'n eindbedrag van 58.884.84. Het contributieschemaberekend naar een productie van 2.035.700 kg. door 86 leden (3.235.738 kg. in '44) werd vasttgesteld voor dë le klas op 100 ct. (85), 2e klas 60 ct. (51), 3e klas 50 ct. (42.5 ct.) en 4de klas op 40 ct. (34 ct.) per 100 kg. kaas. In zijn slotwoord constateerde de voorzitter tot zijn genoegen, dat er weer zeer veel kaas in dë provincie wordt gemaakt, hij hoopte, dat het streven tot herstel der kaasmarkt, waar spr. een groot voorstander van is, met succes beloond mocht worden in het belang van het Nederlandsche product, zoo beschouwd is de Alk- maarsche kaasmarkt een zaak van nationale beteekenis. Spr. bracht dank aan het Alkmaarsche Gemeen tebestuur voor de medewerking in dezen en hoopte, dat de producenten alles in het werk zullen stellen, om de kwaliteit van de 40-j- kaas hoog te houden. De samenstelling van de Itali- aansche eonstitueerende vergade ring luidt: Chr. Dem. (Katholieken) 206 zetels; socialisten 115 zetels; com munisten 105 zetels; Nat. Dem. Unie 40 zetels; Uomo Qualunque 30 zetels; Republikeinen 23 zetels; Vrijheidsblok (Monarchisten) 17 zetels; Actionisten 7 zetels; Ove rige partijen 12 zetels. Schiphol verwelkomde Zater dag den 100.000sten KLM-passa- gier sedert de heringebruikstelling van het vliegveld voor het burger- luchtverkeer in Juli 1945. Met een gelijk spel, nl. 2—2, heeft HRC genoegen moeten nemen en over het algemeen geven deze cijfers de jufste ver houding weer en mogen beide partijen met dezen uitslag te vreden zijn. Voor de vele duizenden toe schouwers, waaronder verschil lende honderden Alkmaarders, heeft het in deze match zeer zeker niet aan spanning ontbro ken en al mag deze wedstrijd dan niet bijzonder mooi geweest zijn, het publiek heeft veel ener- veerende momenten meege maakt. Vóór den toss werd door Alcmaria aan den aanvoerder van HRC een bloemstuk aange boden Nadat de bal was afge trapt ontstonden voor het HRC- doel spoedig gevaarlijke situaties, waarin doelman Carsjens red dend optrad, toch kon hij niet verhinderen dat Alcmaria de leiding nam. Na een voorzet van rec-hts wist 'de midvooor v. Wia- ringen Carsjens te passeeren, hoewel deze nog uitvallend pro beerde te redden (10). Een be grijpelijk enthousiasme bij de Alkmaarsche toeschouwers. De zenuwen bleken echter ook bij deze partij parten te spelen. Het spel verplaatste zich nu zeer' snel op en neer en de partij ging mooi gelijk op, hoewel de Alkmaarders in deze periode o.i. nog iets snel ler dan HRC waren, die een te veel afwachtende houding aan namen. HRC kreeg nu op haar beurt een kleine meerderheid, maar de hechte Alkmaarsche verdediging Venema-Jansen was -iiuk te doorboeken Er ont stonden bij beide doelen zeer ge vaarlijke situaties Een aanval van HRC wist de A-keeper Vas- binder tot een corner te verwer ken. Een kwartier voor de rust kreeg De Vries van HRC een schitterende kans. Alleen voor den doelverdedigér staande, wil de hij dezen ook nog passéeren. Vasbinder greep echter resoluut in, zoodat deze goal, die voor de rust den gelijkmaker te scoren, voor HRC verloren ging. Met een 10 voorsprong van Alcmaria eindigde deze eerste helft van de big-match De eerste 10 minuten na de rust beleefde HRC eenige ang stige oogenblikken. Alcmaria was geregeld in den aanval, waarbij de rechtsbinnen Paerle- mans ben goede partij speelde. HRC bevrijdde zich echter spoe dig van dezen druk en uit een voorzet van rechts wist Wolsak, die voor Werker was ingevallen, voor HRC den gelijkmaker te scoren 11. 25 min na de rust werd Alcmaria een corner toe gewezen en voor de tweede maal werd Carsjens gepasseerd en wist Alcmaria weer de leiding te ne men (12) Ook deze voorsprong werd 5 minuten later weer teniet gedaan doordat Wolsak geheel alleen de A.-verdediging passeerde en deze wist op zijn beurt den stand ge lijk te maken (22). Na eenige wederzijdsche aan vallen floot scheidsrechter Hes- seling het einde van dezen" wed strijd, waarin het aan spanning niet heeft ontbroken en waarbij elkeen gekregen heeft wa; hun toekwam

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2