RADIO Rondom de interneering von N.S.B/ers Bedorven jeugd voor de Vierschaar Het as. Eucharistisch Congres Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Wetenschap en kunst wedijveren om de feestviering te doen slagen Een Pauselijk schrijven J Verzoenende voorstellen DE LSCHTE GEVALLEN Hoofdkwartier Fransche communisten aangevallen TWEE INBREKERS UIT DEN HELDER Auto uit Alkmaar in Hoorn verkocht Boehi Trep en Jippie Jee zegevieren JACKSON GAAT NIET HEEN DE EVACUATIE VAN DE JAPANNERS Ze@rnans!nst'it,uui, te Rotterdam heropend DE TOESTAND IN DUINDORP DE COMMUNISTEN IN DEVENTER WOENSDAG 19 JUNI 1946 VANAVOND zal te Amster dam de opening van het Eucharistisch Congres, dat ter gelegenheid van het zesde eeuwfeest van het H. Sacra ment van Mirakel wordt ge houden, plaats vinden. Het Comité „Zes Eeuwen", dat met de organisatie en uit voering der feestelijkheden is belast heeft geen moeite ge spaard om de heuglijke her denking op luisterrijke wijze te doen slagen. Naast de we tenschap is er zeer veel aan dacht besteed aan uitingen van kunst, zoowel die reli- gieuse als de profane. Zoo zullen tal van katholieke kunstenaars van naam aan dit grootsche feest hun beste krach ten wijden en vooral de musici zullen in belangrijke mate zijn vertegenwoordigd. De eigenlijke zittingen van het congres zullen zoowel heden op den openingsavond als op den Donderdag- en Vrijdagavond in het Concertgebouw worden ge houden. Uit den aard der zaak is tijdens de geheele feestweek een ruime plaats aan de kerkmuziek inge ruimd. Op Sacramentsdag zullen in de St. Willibrorduskerk te Am sterdam werken worden uitge voerd van Diepenbrock, Swee- linck, Cuypers alsmede van den dirigent Theo v. d. Bijl zelf. Vrijdagavond zal het Collegium Musicum Amstelodaménse o.l.v. Toon Vranken een aantal meer stemmige werken ten gehoore brengen. Zaterdagmorgen komt het be kende koor der Kathedraal van Den Bosch een voor deze gele genheid door Hendrik Andriessen gecomponeerde Mis zingen in de St. WÜlibrord. Het Concertge bouw-orkest zal 's avonds de Symphonie van Cesar Franck ten gehoore brengen, waaraan be kende solisten, o.a. Willem en Hendrik Andriessen, Jo Vincent, Louis van Tulder, Jo Imminz en Jan Odé hun medewerking zullen verleenen. Zondag hoogtepunt. Op Zondag vindt in het Stadion allereerst een algemeene H. Mis met Kindercommunie plaats, waaraan 12.000 kinderen zullen deelnemen, hetgeen ongetwijfeld een onvergetelijk schouwspel zal zijn. Daarna kunnen ook de vol wassenen ter H. Tafel naderen. Speciale regelingen zijn getroffen om een en ander zoo vlot mogelijk te doen verloopen. Veertig pries ters zullen de H. Communie uit reiken, terwijl door middel van luidsprekers degenen die aan de beurt zijn zullen worden gewaar schuwd. Onder de H. Mis zullen de kin deren o.l.v. Louis Schwirtz de IVe Gregoriaansche Mis zingen. Zoo zal het Stadion, dat zoo vaak getuige was van het sportieve kunnen van het Nederlandsche volk, a.s. Zondag zijn poorten PROGRAMMA DONDERDAG 20 JUNI HILVERSUM I (301.5 M.): AVRO 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Morgen. wijding; 10.35 Concert; ïl.lO Jetty Cantor; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Renova.Septet; 14.00 Voordracht; 14.20 Utrechtsch Strijkkwartet; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.15 Ac tueel filmprogramma; 17.00 AVRO. kileidoscoop; 17.35 Metropole.orkesf; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.05 Sportpraatje; 19.20 1VIu_ sette_orkest; 19.45 Reg. Voorlich tingsdienst; 20.00 Nieuws; 20.45 Hoor spel; 21.35 Omroep-orkest; 22.45 Ac tualiteiten; 23.00 Nieuws; 23.15 De Skymasters; 23.45 Gram. HILVERSUM n .(415.5 M.) KRO 7.00 Nieuws, gym. en gTam.; 8.00 Nieuws; 8.15 Pater Dr. Daniëls O.P.; 8.30 Pontificale Hoogmis door Mgr. Huibers in de kerk aan de Chasséstraat te Amsterdam bij de viering van het Zesde Eeuwfeest van het H. Sacrament van Mirakel; 10.15 NCRV Morgendienst; 11.30 Reportage van de opening der feestelijkheden in het Concertgebouw te Amsterdam; 12.05 Orgel; 12.30 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.35 Voordracht; 14.00 NCRV All round Sextet;- 14.40 Voor de Vrouw; 15.00 Concert; 16.00 Bij bellezing; 17.00 Kinderkoor; 17.50 Het Rijk Overzee; 18.00 The Travellers; 18.30 Voor land- en tuinbouw; 19.00 Nieuws; 19.40 De vaart der volken; 20.00 Nieuws; 20.05 Orkest; 20.45 Hol land bouwt; 21.30 'Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Dr. H. D. Broekhuizen; 22.30 Zangrecital; 23.00 Gram.; 23.50 Schriftlezing. TER GELEGENHEID van de a.s. feesten ter herdenking van 't Eucha ristisch wonder te Am sterdam, ontving Kardi naal Johannes, Aartsbis schop van Utrecht, een schrijven van Z.H. den Paus, waarin deze uit drukking geeft aan zijn bijzondere ingenomen heid en waarbij aan de Nederlandsche geloovi- gen den Pauselijken ze gen wordt geschonken. openen voor een grootsche demon stratie waarin Neêrlands katho lieken op grandiose wijze uiting zullen geven aan hun geloof en hun dankbaarheid jegens God in Zijn H. Sacrament. De Londensche Times bevat hedenmorgen een artikel van haar correspondent uit Batavia, waarin gezegd wordt: Gistermiddag zijn door de Britsche politieke vertegenwoor digers bij het geallieerde hoofd kwartier en consul-generaal te Batavia, Mackereth bij zijn of ficieel bezoek aan het paleis aan den luit.-gouvern.-gen. de In donesische tegenvoorstellen op het laatste Nederlandsche aan bod overhandigd. Tijdens een eerder plaats ge had hebbende infcymeele ont moeting met Sjahrir, den Indo- nesischen „minister-president", zijn de tegenvoorstellen aan Mackereth overhandigd met het verzoek ze aan dr Van Mook te geven. De tegenvoorstellen zou den in den vorm van een ont- werp-overeenkomst vervat en verzoenend van toon zijn. Wan neer zij in studie zijn genomen, verwacht men, dat er tusschen dr. Van Mook en Sjahrir verdere besprekingen plaats zullen heb ben ter verduidelijking van be paalde punten Dan zullen de te genvoorstellen naar Den Haag worden overgeseind. Vrijdag 21 Juni zal het nieuwe DC 4-verkeersvliegtuig van de KLM „De Paramaribo" op plechtige wijze op Schiphol wórden gedoopt H. Wij kunnen dan ook moeilijk tot een andere conclusie komen dan dat meerbedoelde personen, en niet alleen de NSB-agrariërs, en vooral de vrouwen (sommi gen zeggen dat vrouwen een heel enkele maal uiteraard een minder logischen gedachtengang hebben, in welke gevallen het oordeel, naast gebrekkig, ook voorbarig kan zijn), wanneer t.a.v. hen redelijkerwijze niet kan worden bewezen, dat zij meer schuldig zijn dan hierboven aangeduid (dus subjectief weinig of niet schuldig zijn), reeds lang in vrij heid hadden moeten zijn gesteld immers de straf voor een mis daad mag niet verder gaan dan het voor het herstel der orde (hier de staatsorde) noodige indien de leedtoevoeging verder gaat, dan is dit geen straf meer, maar beteekent dit, in het alge meen, onrecht, en wanneer wij zien tot welke straffen werkelijk schuldigen worden veroordeeld (aanbrengers van onderduikers enz., profiteurs, collaborateurs) of niet veroordeeld en b.v. welke uiterst geringe straffen de Unl- lever-afïaire opleverde in eersten aanleg (al betroffen dit misda den van andere soort, maar daar om niet minder ernstig), dan steekt het vasthouden van sub jectief niet of weinig schuldige lieden, reeds gedurende 13 maan den, zonder vooruitzicht dat er spoedig een einde aan komt, hierbij schril af en schijnt het ons toe, dat 't onrecht in enkele gevallen in vollen omvang reeds aanwezig moet worden genoemd. Voorstanders van de verbete ringstheorie zeggen: al zoude de aard van de misdraging een vroeger ontslag uit interneering gevorderd hebben, dan is een langere interneering somtijds geoorloofd en wel, om daarmede te bereiken de verbetering van den delinquent. Dit kan in be paalde gevallen juist zijn, maar dan ook alleen, als die verbete ring redelijkerwijze kan worden verkregen maar wie zal in ernst meenen, dat ten aanzien van deze geïnterneerden verbe tering, dus verandering van over tuiging, tengevolge van de op sluiting zal optreden. Van wien moet die verbetering komen? Van de mede-gevangenen-zware jongens? Van anderen? Wij ge- looven zelfs, dat het tegendeel het geval zal zijn en dat verbit tering de plaats van de gedach- tenverbetering zal ingenomen hebben (een door ons bijge woond tafereeltje in een kamp in het Zuiden geeft aanleiding tot deze opvatting)bij een spoe dige vrijlating zouden de meeste „lichte gevallen" weer heel „ge wone" menschen zijn geworden hoe langer de interneering duurt, hoe minder gemakkelijk zal de aanpassing van hen zijn. De vraag kan gesteld worden waarom meerdere kleine NSB'ers niet tijdig zijn vrijgelaten wij we ten het niet, er kan slechts naar geraden worden. O. de B. Ongeveer honderd demonstran ten hebben gisteravond een aan val op het communistische par tijgebouw te Parijs gedaan. Zij wierpen de ruiten van den boek winkel in en verbrandden pro- pagandaboeken en brochures onder het roepen van „Weg met Thorez". (Maurice Thorez is vi ce-president van de regeering en leider van de communistische partij). De politie arresteerde 8 personen. Dat het met de tegenwoordige jeugd droevig gesteld is, bewees de morgenzitting van de Arr. Rechtbank. Het waren meest jeugdige personen, die zich voor allerlei wandaden moesten ver antwoorden. Als eerste kwam een jong meisje voor de vierschaar. Het was de 20-jarige Marie M. uit Koedijk, die zich als dienstbode zeer misdragen had. Op 12 Juni 1944 was haar mevrouw op reis men, waarin 2 beddelakens, 6 kinderluiers, 1 paar schoenen, 1 zilveren armband, benevens 4 briefjes van f 10. -Mevrouw, als getuige gehoord, bevestigde een en ander. Het uitgebrachte rapport bevatte de mededeeling, dat het meisje geen gesüchtsverpleging wenschte.- De officier achtte langdurig toezicht noodzakelijk en requi- reerde 8 maanden met aftrek voorw. met 3 proefjaren. Mr. 'Wijnne sloot zich, als ver dediger, hierbij aan. Jeugdige dieven in Den Helder Twee jongens uit Den Helder, nu in voorarrest, Lamb. V. en Alb. B., resp. 19 en 18 jaar, had den in Dec. '45 en Jan. '46 Den Helder onveilig gemaakt, door op verschillende plaatsen in te breken en weg te nemen wat van hun gading was. Zoo hadden zij aan den bakkerswinkel van Bos in de Spoorstraat een bezoek gebracht en daar een portefeuille met f 720 buit gemaakt, terwijl zij uit de woning van de wed. Leek in de Keizerstraat een ijze ren geldkistje met papieren ont vreemdden. Niets was voor hen veilig, wat den officier aanlei ding gaf ze streng aan te pakken Voor V. werd 1 jaar gevraagd^ door te brengen in de kolonie „Het Hooge Land", terwijl B. 1 jaar jeugdgevangenis tegen zich hoorde eischen. De verdedigers, resp, mr. Lees berg Sr. en mr. Smal, drongen aan op voorw. veroordeeling en jeugdgevangenis. Gestolen schaap Het was voor Andries G., land bouwer te Hensbroek, gelukkig, dat het rapport over herrf zoo gunstig luidde. Verdachte had m Februari '46 tezamen met Joh. D. een schaap gestolen en het dier thuis geslacht. Joh. D. kreeg 10 pond vleesch eri f 50' voor zijn aandhel. Daar reclasseering mo gelijk werd geacht, eisehte de officier 8 maanden met aftrek preventief voorw. met 3 proef jaren en streng toezicht. De verdediger, mr. Sluis, sloot zich aan bij den eisch van den officier. Auto gestolen Een jeugdig kellner uit Alk maar, de 23-jarige Simon H., die al 1 jaar en 6 maanden had op- feknapt wegens mishandeling, wam weer voor de rechtbank, Robert Jackson, de eerste Ame rikaansdie aanklager te Neuren berg, heeft nadrukkelijk de be richten tegengesproken, dat hij zijn functie had neergelegd of het plan had dit te doen. 87. En weg was Jippie al weer in zijn snelle jeep, om overal te vertellen, dat het nu bijna ging gebeuren. Weer schreven de kranten groote artikelen en weer wachtte de heele wereld in angstige spanning. Duizenden vliegtuigen stonden klaar, om in te kunnen grijpen, wanneer het plan van Boebi zou misluk ken, terwijl de menschen uit voorzorg alles wat kostbaar was ut:sllaamB van of gevaarlijk in de oogen van die Hunnen, verstopten en onder bureau beroep ingesteld bij Ged. den grond stopten. I Staten van Oyerijsel. beschuldigd een auto van Pieter L. te hebben gestolen in vereeni- ging met zijn vriend v. d. B. Hij had vernomen, dat de eigenaar van den auto zijn voertuig in de Druivenlaan had g'eparkeerd en nu rees bij hem het denkbeeld zich daarvan meester'te maken •en den auto in Hoorn te ver- koopen. Hij wist daar een koo- per te wonen. Samen begaven zij zich naar de Druivenlaan, stapten in den auto en reden ge- noegelijk naar Hoorn, waar ze kere K. den auto kocht voor f 1000, welke som zij broederlijk deelden. De officier eisehte voor Simon 1 jaar met aftrek, terwijl de ver dediger, mp Berkhouwer, vrij spraak vroeg, daar deze v. d. B. als de dader beschouwde. Vervolgens kwam G, v. d. B. voor het hekje. Ook hij békende alles en gaf ais reden geldnood op. De wederrechtelijke toeëige- ning bewezen achtende, vorder de het O.M. 1 jaar met aftrek. De verdediger vroeg een'rap port, wat de rechtbank, na raad kamer, toestond, zoodat de zaak voor onbepaalden tijd werd aan gehouden. De zender van het Indonesiseh- republikeinsch persbureau An'ara heeft het bericht van den Neder- landschen radiozender te Ban doeng, dat zich in de door de re publikeinen gecontroleerde gebie den van Oost-Java nog ongeveer 17.000 Japanneezen zouden bevin den, als „leugen" bestempeld, om dat alle japanneezen sedert 16 Juni uit midden- en Oost-Java zijn geëvacueerd. Kringen in Djokjakarta geven toe, dat een aantal Japanneezen, bij het vernemen van het nieuws, dat zij geëvacueerd zouden wor den, ui: de kampen zijn ontvlucht doch al deze deserteurs zijn zon der uitzondering opgespoord en toegevoegd aan de Japanneezen, die in de verschillende zeehavens zijn tewerk gesteld. Heden zal een radio-tele grafische schaakwedstrijd be ginnen tusschen Engeland en Rusland, waarbij de spelers ca. 1600 mijl van elkaar verwijderd zullen zijn! In tegenwoordigheid van den Britschen ambassadeur, den Amerikaanschen consul en tal van andere autoriteiten en ver tegenwoordigers van koopvaar dij en marine, heeft ZKH Prins Bernhard gisterenmiddag het Zeemanis-ïnstituut aan den Pie ter de Hooghweg te Rotterdam heropend. In het kamp Duindorp is een bijzondere toestand afgekondigd die' wordt genoemd „den staat van beleg". Dit beteekent dat er een bepaalde samenwerking be staat tusschen dé militairen en de binnenbewaking. zoodat de werkwilligen aan het werk kun nen gaan en degenen, die niet werkwillig zijn gemakkelijk ge dwongen kunnen worden om de normale werkzaamheden te kun nen hervatten, terwijl zij, die geen werk hebben, in de huizen moeten blijven, waardoor zij de werkzaamheden niet kunnen be lemmeren. Dit is te beschouwen als een overgangstoestand naar het normale kampleven. Nadat het hoofdstembureau voor de gemeenteraadsverkiezing te Deventer de lijst van candi dates ingediend vanwege de communistische partij, ongeldig had verklaard wegens te late in diening daarvan, hebben be langhebbenden bij deze lijst, van de beslissing van het hoofdstem-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3