Nieuw Noordhollandsch Dagblad sSiad en Omtrek AAtittKiUHb Bewaker van kamp-Ommen gearresteerd Spoorbrug Dordrecht - Zwifndrecht bijna gereed TRUMAN OVER ATOOM-CONTROLE Rondom de E. V. -staking Heropening van school voor gezinshulp Consumentencrediet een tijdelijk karakter Gunstigs perspectieven voor esdspirant-vliegers HET BESTE JEUGDBOEK Marktberichten VRIJDAG 21 JUNI 1946 DEN HELDER DE SPORTWEEK IS IN ZICHT Maandag 24 Juni, des avonds 7 uui, zal burgemeester G, Rit meester de groote militaire sport week officieel openen op het terrein aan de Sportlaan. Daar bij zal de Marinierskapel o.l.v. den eersten luitenant der Mari niers, Gijsb. Nieuwland, aanwe zig zijn. Na de officieele opening zullen acht elftallen op de vier velden beginnen met de serie voetbal wedstrijden. Dit zijn zeer sterke, geselecteerde ploegen Bij de zwem- en schietwedstrijden mag het publiek wegens de be perkte ruimte enz. niet aan wezig zijn, maar wij zullen onze lezers van alles op de hoogte houden, omdat dit sportgebeuren een waar evenement is. Zater dagmiddag 29 Juni is er een groote veldloop door Den Helder, waarvoor veel loopers hebben ingeschreven. Het aantal inge schrevenen heeft de 1200 reeds gepasseerd. Dit zijn 'eenige grepen uit het omvangrijke programma, dat volgende week te koop is op het sportterrein en bij de fa de Boer. RECTIFICATIE In het artikel „De Marinestad herrijst" is een storende fout geslopen, waardoor een verkeerd beeld van de situatie zou kunnen worden geschapen. Er werd ge sproken over 11/4 milliard gul den, dat zou zijn uitgetrokken voor oe Marinecomplexen. Dit bedrag is echter 1 1/4 millioen gulden. Het cijfer doet aan de kern van de zaak evenwel niets af. TRIDUÜM Het Triduum, dat ter gelegen heid van het H Hartfeest in de parochiekerlj van de H.H. Pefrus en Paulus zal worden gehouden, zal geleid worüen door den Wel- eerw. Pater Eus. Peters OESA. DE MOTORSPORT Woensdagavond hield de be kende internationale motorren ner J Moejes een causerie voor de KNMV Den Helder en om streken. Hierin besprak de heer Moejes zijn motorloopbaan In 't begin nam hij slechts aan kleine wedstrijden deel, maar deze wa ren het begin van zÜn succes volle loopbaan. Spreker betoogde vervolgens, dat de eenigste ma nier om tot succes te komen het vele rijden en-trainen is. Zelf heeft hij aan alle soorten wed strijden deelgenomen, maar geeft persoonlijk de voorkeur aan weg races. Vervolgens besprak de heer Moejes de mededeelingen van de motorkenners, die de fa brieken in Engeland hadden be zocht, over de productie aldaar en de verwachtingen, die men hiervan koesterde. De Engelsche fabrieken kunnen' en willen wek leveren, maar het deviezenprcK* bleem gooit ook hier weer roet in 't eten Deze worden nagenoeg niet beschikbaar gesteld voor het leveren van motoren en onder- deelen, zoodat er hiervan dit jaar weinig zal komen. Na de pauze vertelde spreker iets over de zesdaagsche van 1937, waaraan hij zelf ook heeft deelgenomen. Als een succes voor het Holland- sche team, dat hieraan deelnam, noemde hij het winnen van de snelheidsproef welke aan het einde der zesdaagsche werd ge houden en waarin J. Moejes, v. Hamersveld en Bakker Schut dé overwinning behaalden Het ge heel was een leerzame en inte ressante avond, met een causeur die alle aanwezigen den geheelen tijd boeiend heeft beziggehouden. BURGERLIJKE STAND Geboren: zoon van H. Ewalt- van Dok; dochter van A Pran- er-Schut; dochter van A.' Prins- troot; dochter van N Eriks- Delver; zoon van H, M'. Engel- Griek; 2 zoons van A A Vries- v Scheijen; zoon van 'J. Schenk- de Wit; zoon van C. Brondsema- Boon; dochter van M. Kiewiet- Broekman; zoon van Ai W. Paans Zwaneveld; dochter van A W. van Baars-Hollestelle; zoon van A. Blaauw-de Groot;' zoon van G. de Vries-Visscher; dochter van V. Klein-Hoornsman; zoon van J. E S Vermeulen-Thomas; dochter van' M. de Jong-d Baas; zoon van J. Meijer-de Vries Ondertrouwd: D. Leen eh L R. J Pompert; P Wolthuis eri B. Nijman; R. Versluis en L. Meringa; P Slikker en C. Swart; D, Makelaar en M. Dekker; H. van Dongen en H. Brouwer; J.' W. H. Donkersloot en C. M. Salfischberger. Gehuwd: T 'de Gruijter en A. Gerssen- J G Oosterveen en C' F. A. Kramer; P O. A. Post en J. Ro'ozendaal. Overleden: P J Hijman, m., 5 jaar; N. G. Steyn, v., 10 dagen; G. Kramer. m„ 72 jaar; M. G. Jagt, v., 10 dagen; *S. Koster', v., 38 jaar; K. Winkel, m., 80 jaar. GEMEENTELIJKE BESLUITEN B. en W. van Den Helder maken bekend, dat door hen, uitoefenende de bevoegdheden van den Raad, cfe ondervolgende besluiten zijn vastge steld 1. Besluiten tot het vaststellen van wijzigingen der gemeentebe_ grooting voor het dienstjaar 1944 en wel: 2 Febr. 1946: wijzigingsbegroo- ting no. 1, 5 Febr. 1946: idem no. 2, 12 Febr. 1946: idem no. 3. 2. Besluit van 15 Febr. 1946 tot het vaststellen van een verordening tot verdeeling der gemeente Den Kelder in stemdistricten. 3. Besluit van 22 Febr. 1946 tot het vaststellen der vergoeding voor vakonderwijzeres aan de besturen der bijzondere scholen voor het jaar 1944. 4. Besluit van 22 Febr. 1946 tot het vaststellen van een verordening tot aanwijzing van stemlokalen voor de stem disrieten, waarin de ge meente Den Helder voor de verkie zingen van de leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad is verdeeld. 5. Besluiten van 26 Febr. 1946 tot het vaststellen van wijzigingsbe- grootingen betreffende het dienstjaar 1944, t.w. le wijzigingsbegrooting van het elektriciteitsbedrijf, idem van het grondbedrijf; idem v. d. gasfabriek; idem van de waterleiding, idem van de reiniging, idem van de centrale boekhouding. 6. Besluit van 1 Maart 1946 tot het vaststellen van een verordening op de heffing en invordering van schoolgelden voor het openbaar bui tengewoon lager onderwijs alhier. 7. Besluit van 8 Maart 1946 tot het te rekenen met ingang van 1 Janua ri 1946 herbenoemen van Mevr. J. SmitWinkelman, den heer J. C. Dienaar en den heer H. J. J. van K'oningsbruggen tot leden van het bestuur van het Gemeentelijk Bu reau voor Maatschappelijk Hulpbe toon. 8. Besluit van 26 Maart 1946 tot het op zijn verzoek verleenen van eervol ontslag met ingang wan 31 Maart 1946 aan J. N. E. Teune als Directeur van de Water, en Licht_ bedrijven. 9. Besluit van 2 April 1948.tot het vaststellen van de verordening tot wijziging van de Algemeene Po litieverordening voor de Gemeente Den Helder, waarbij de artikelen 58 sub b en 58 bis weder worden inge voerd. 10. Besluit van 9 April 1946 tot het benoemen van J. Kramer, tot hoofd der openbare lagere school no. 14 in vasten dienst, gerekend' met ingang van 1 Juli 1946. 11. B'esluit van 9 April 1946 tot het benoemen van N. van Buuren tot leeraar aan den machinistenavond cursus in tijdelijken dienst, gere kend met ingang van 1 September 1945. 12. Besluit van 9 April 1946 tot het benoemen van T. P. Katoen tot leeraar in wetskennis aan den ma chinistenavondcursus in tijdelijken dienst, gerekend met ingang van 1 April 1945. 13. Besluit van 17 April 1946 tot ■het gunnen van puinruimingswerk- 7aamhed'en aan het Ka venplein aan den aannemer P. C. Tuin te Zijpe voor een bedrag van 31.500. 14. Besluit van 17 April 1946 tot« het benoemen van J. A. Zegel tot onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs in vasten dienst, gere kend met ingang van 1 Juli 1946. 15. Besluit van 24 April 1946 tot het verleenen van medewerking aan het bestuur der schoolvereenigwig 'Xaat. de Kinde^kens tot Mij ko men" voor het aanschaffen van een aantal boekjes ten behoeve van de U.L.O. school aan de Vischmarkt. 16. Besluit van 30 April 1946 tot het verleenen van medewerking aan het bestuur der schoolvereeniging "Laat de Kinderkens tot Mij komen'' voor de betaling der kosten van verbouw en inrichting van een twee tal hulplokalen, alsmede van de ver schuldigde huur van die lokalen. 17. B'esluit vaiv 30 April 1946 tot het vaststellen Van de verordening tot wijziging van de verordening; regelende de samenstelling en den werkkring der vaste Raadscommis_ siën, als bedoeld in artikel 60, tweede lid; der Gemeentewet. SCHAGEN DE MARKT VAN DE WEEK Evenals vorige week viel er deze Donderdag niet buitenge woon veel te beleven. De aanvoe ren en het bezoek was als gevolg van het seizoenwerk minder dan middelmatig. Met de lammeren wordt het dit jaar vast geen vetpot. De lage prijzen van de laatste weken zijn practisch bestendigd. Inplaats van dat men op de doorvoermark- ten zooals Leiden schreeuwt om lammeren, kan men ze slechts met moeite plaatsen. Oorzaak van een en ander is ongetwijfeld het wei nig groei bevorderende weer. Voor beste lammeren werd thans f 18 f25 p. st. gemaakt, vcor fokscha pen met wol f60 tot f80 en voor geknipte f50 of f60, handel stroef. De rundveehandel bleef op het zelfde niveau. Vcor de beste versche koeien betaalt men nog f500 a f600, voor mindere vanaf f425, beste pinken f180 tot f250, handel gedrukt. Slechts een tweetal gelde koeien sierden het marktplein, de prijs f300 tot f350. Ook op de biggenmarkt onder vond men de weerslag van het ren noteerden pl.m. f10 per stuk minder (f20 tot f40). Jonge hennen zijn nog steeds veel gevraagd. Men betaalde voor deze diertjes f8 a f12 hetgeen een hooge prijs genoemd kan worden. De beste vette konijnen konden dit bedrag practisch niet eens bereiken. Half wassen konijnen f5, jongen fl.50 f2.50, handel stug. Voor de aange voerde geiten bestond geen be langstelling. De handel in paarden is iets levendiger dan het geweest is. De centrale markt te Utrecht was nl. beter. Dit kwam echter nog niet in de prijzen hier tot. uitdrukking, welke op vrijwel dezelfde hoogte als de voorlaatste weken sloten. V.E.R.O.N. AFDEELING OPGERICHT De bemoeiingen van de Helder- sche afdeeling van de „Vereeni- ging voor Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland", afge kort „Veron", hebben tot resul taat gehad dat ook alhier een der gelijke afdeeling is gesticht, waar van tot voorzitter gekozen is de heer Stenvers der P.T.T. Deze vereeniging voor Radio amateurs stelt zich ten doel door zelfstandige experimenten de kennis en ondervinding van haar leden te bevorderen. Het aantal leden dat zich reeds bij de op richting der afdeeling aanmeld de, is zoodanig dat ook alhier een plaatselijke experimenteer ruimte verkregen kan worden. Het is de bedoeling dat de af deeling in de week na Kermis met de werkzaamheden aanvangt. ALS PADDESTOELEN VERREZEN Inderdaad, was hei, wegens de Markt niet mogelijk dat de diverse kermisexploitanten eerder dan Donderdagmiddag zouden begin nen met het bouwen van hun in richtingen des vermaaks, wat in de enkele uren daarna gepres teerd is grenst aan het wonder baarlijke. Gelijk paddestoelen in een mi nimum van tijd hun volledige ge daante krijgen, zoo werden ook hier in deze enkele uren bijna reeds complete draaimolens, zwe ven, talrijke kramen enz. opge slagen. Ook het omvangrijke ge bouw der „autoracebaan" was Donderdagavond al een eind ge vorderd. Temidden van het gewirwar van dravende en slovende .kermis gasten was de jeugd in haar ele ment. Al het vreemde trekt nu eenmaal, voor de jongelui wel het meest,- dus putte zij zich uit in hulpvaardigheid, die menigeen aD nief bestaanbaar zou hebben be schouwd. Wellicht zullen zij van de voor- Dereidingen nog meer genieten dan straks bij de kermis, want de financiën beginnen zoo langza merhand weer een zeer belang rijke rol te spelen, en stellig in de gezinnen. Afgezien daarvan is de ver wachting gerechtvaardigd da, het dit jaar, wat men noemt: „een groote kermis" zal zijn.. Het tot dusver verrezene is daarvoor reeds een indrukwekkend bewijs. WIERINGERWAARD GEMEENTERAADS VERKIEZING Voor de a.s. Gemeenteraadsver kiezing is ook nog een vrije lijst ingediend. Deze luidt als volgt: 1. Jac. Perestam; 2. S Smit; 3. Mevr. A. Dissel-Zwaag; 4 P. Braaf; 5. K. Kossen; 6. H Stins; 7. A. Bruin. BREEZAND HUISBROEI-TENTOON- STELLING Dinsdagavond jl. werd de ver gadering gehouden in café Bos sen, in aansluiting op de rond gezonden huis-aan-huis-circulaire betreffende het, houden van een tentoonstelling van in huis ge broeide bloembollen. Deze tentoonstelling zal worden gehouden-op 21, 22 en 23 Febr. 1947, indien mogelijk in het Vei linggebouw alhier, of in een ander hiervoor geschikt gebouw. Zooals vermeld, zijn de inzen dingen te verdeelen in 4 groepen en wel: I. Huisbroei (gratis beschikbaar stelling van de bloembollen), II. Huisbroei (deelnemer schaft zelf de bloembollen hiervoor aan; III. Huisbroei (geheel vrije in zending); IV Kasbroei (geheel vrije in zending). Elke deelnemer in groep I an II ontvangt-t.z.t. een handleiding, hoe de bollen het best kunnen worden gebroeid. Voor elke groép zullen prijzen beschikbaar worden gesteld, ter wijl het in de bedoeling ligt van de commissie, voor groep I en II een wisselbeker beschikbaar te stellen. rink wordt er overwogen om de scholen hieraan mede te laten doen. Van de gelegenheid tot op gave van deelname weid door de aanwezigen druk gebruik ge maakt, terwijl men zich alsnog voor deelname kan opgeven, uiter lijk tot 1 Juli, bij den secretaris J. E. Koopman, Burg. Lovinkstraat 58, Breezand. In Tietjerksteradeel, waar hij was ondergedoken heeft de PRA de hand kunnen leggen op den voormaligen bewaker uit het kamp-Ommen. Johnny Bosmeer uit Den Haag die zich aan mis handeling van gevangenen heeft schuldig gemaakt. Bosmeer die den naam van Einden had aan genomen, werd aangehouden, toen men op zoek was naar een landwachter van "dien naam. Bij zijn. ondervraging kwam de waarheid aan den dag Naar wij vernemen is gister morgen de laatste overspanning van de spoorbrug die Dordrecht met Zwijn drecht verbindt op de pijlers geplaatst. De mogelijkheid bestaat, dat met ingang van 15 Juli het treinverkeer weder van de herstelde brug gebruik kan maken hetgeen een groot gerief voor het reizend publiek betee- kent. Tijdens een persconferentie heeft president Truman laten merken het niet eens te zijn met Gromyko's inzichten inzake de controle op de atoom-energie en de daartoe naar diens meening te nemen maatregelen'. Truman zei- de geheel achter de plannen van Baruch te staan Hij tiet zich ech ter niet uit over het Sowjetplanl voor een wereïdverdrag ter ver banning van atoombommen en de vernietiging van alle reeds com plete of in aanmaak zijnde atoomwapens. Een groote vergadering in de Amsterdamsehe Apollo-hal keur de gisteren een motie goed, waar in er bij de Regeering op aan- fedrongen werd, haar meaewer- ing te verleenen aan een bevredigende oplossing van de stakingen der zeelieden en in de havenbedrijven van Rotterdam en Amsterdam, opdat na be ëindiging van het conflict het recht der zeelieden om door tusschenkomst van de door hem zelf verkozen vakorganisaties medezeggingschap te verwerven bij de toekomstige herzieningen en aanvullingen van hun arbeids contract, gewaarborgd zij. Huize „Driekoningen" te Was senaar zal in September weder om zijn poorten openen voor R.K. meisjes yan 15 tot 30 jaar, die aanleg en liefd^ hebben voor huishoudelijk werk. Op de school wordt, naast practische en theo retische huishoudkunde in den ruimsten zin des woords. ook veel aandacht besteed1 aan gods dienstleer en algemeene ontwik keling. Tevens worden nog be handeld kinderverzorging, om gangsvormen en het organiseeren van huiselijke feestjes. De opleiding is voor degenen, die na het voleinden der cursus zich in de huisgezinnen verdien stelijk willen maken, geheel kos teloos en duurt 3 maanden wel ke door de noodige vacantieda- gen zullen worden onderbroken. De meisjes ontvangen zelfs nog een klein zakgeld terwijl ook de reiskosten naar-en van de school vergoed worden. Voor jonge meisjes, die gaarne de toch al zoo zwaar belaste huismoeders willen gaan helpen een uitstekende ge legenheid veel nuttigs en moois te leeren. Men kan zich opgeven bij mej. P. Bremer. Huize Drie koningen, Papeweg 2,. te Wasse- naarrtiié gaarne alle gewenschte inlichtingen zal verstrekken. In hun memorie van antwoord op het ontwerp consumenten crediet merken de indienende ministers ten aanzien van dezen vorm van credietverleening op dat deze moet worden gekoppeld aan een spaar- en afbetalings regeling, omdat door het ver schaffen van meer koopkracht dan heden in het productieproces kan worden verdiend, op de vruchten yan -toekomstigen ar beid wordt vooruitgeloopen en men deze vruchten niet thans reeds kart plukken en straks voor een tweeden keer. De voorzie ning is gedacht als een regeling ter overbrugging van de thans meest nijpende behoeften. De gelegenheid om aanvragen voor een crediet in te dienen zal slechts gedurende een zeer be perkten termijn, welke in elk ge val op 31 December 1946 zal ein digen. openstaan. Mocht na de credietverleening blijken dat door veranderde omstandigheden ce afbetaling, na verloop van tijd aan den betrokkene te hoo ge eischen stelt, dan zal de Distr.- raad een lagere periodieke af lossingssom vaststellen dan wel goed vinden, dat niet wordt af gelost. Daarnaast zijn de minis ters voornemens de Districtsra den te machtigen hun. wier in komen of gezinsgrootte een vol ledige terugbetaling niet toelaten van den aanvang af. op meer gemakkelijke dan de normale voorwaardin tegemoet te komen. De geldigverklaring der waar debonnen zal zooveel mogelijk samengaan met het beschikbaar komen van de goederen tot wel ker aankoop zij bestemd zijn. Ter voorkoming vani handel in waardebonnen zullen de voor schotboekjes op naam worden gesteld en zaj de winkeliers de verplichting worden opgelegd om de boekjes met de stamkaarten te vergelijken. Naar dé directie der Rijks luchtvaartschool te Gilze-Rijen mededeelde zullen binnenkort een vijf en dertig nieuwe les- vliegtuigen worden aangeschaft. Zulks is dringend' noodzakelijk geworden door het groote aantal leerlingen dat nu reeds deze in stelling bezoekt en dat volgens de verwachtingen zich binnen afzienbaren tijd aanmerkelijk zal gaan vermeerderen. De nieuwe vliegtuigen zijn aanvankelijk be stemd voor de leerlingvliegcrs der burgerluchtvaart, doch het ligt in de bedoeling later ook mi litaire vliegers op te leidén. Onder de toestellen waarvan de aflevering in Juli zal beginnen, bevinden zich 8 Beechcraft-ma- chines. 12 Harva_rds, 12 Tiger Moths alsmede een drietal uit den oorlog welbekende Duitsche Junker transportvliegtuigen. De jury, door Nederland's Boekhuis te Tilburg aangezocht voor genoemde prijsvraag, heeft haar werkzaamheden beëindigd. Na relatieve keuring werd.en een bekroning waardig geacht: 1 Een dal vol jongens (motto: Kim) met den lsten prijs; 2. In dagen van oorlog (motto: Zuid- West) met den 2en prijs; 3. De kinderkruistocht (motto: Gourte et bonne) met den 3en prijs. Na opening der verzegelde en veloppen bleken deze winnaars te zijn: 1. Victor de Jonge te Lutterade (L.); 2. Broeder Ju- cundinus te Moergestel (N.Br.); 3. Jeanne M. Liedmeier te Haar lem BEVERWIJK 19 Juni. Aardbeien 3.106.40 per slof; bloemkool: I A 33—62; I 18—36; II 14—24 per stuk; bospeen 1317 per bos; bosuien 10 per kg.; sla 26 per stuk; soep 810; pietersely 510 per bos; spi nazie 833 per kg.; rabarber 512 per bos; asperg'e wit 1-301.90; blauw 951.60; dun 50; postelein 2030; peulen 1.051.50; waspeen 21—-23; doppers 801.00; blauwe cap. tuinboonen 3639; sjalotten 22—30, per kg.; frambozen 2.05 per 1/4 kg. NOORD-SCHARWOUTIE, 21 Ju™- Aangevoerd 6500 kg. aardappelen 16.60; kleintje .00. LANGEDIJK, 21 Juni. Aange voerd 5700 kg. rabarber 55.20: 1600 bospeen 13; 100 bosuien bos sjalotten 7.40; 1000 st. bloemkool 22—50.20; 134.800 kg. aardappelen 16.60; kriel 7.—. WARMENHUIZEN21 Juni. Aan gevoerd 630 kg. Schotsehe JAy.'.Vr 16.60—7; 628 st. bloemkool: I 25.10, 15.90; m 7; 2650 bos rabarber 5.— B ■I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2