DE SCHAGER KERMIS 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Van sirenegeloei tot kermisdrukte KAARTEN VOOR HET STADION Voor de plechtigheden van Zondag De R.K. Middenstands bond ter Bedevaart naar Heiloo Makelaars ZATERDAG 22 JUNI 1946 Gedachtig de stelregel „wat Schagen U biedt, vindt U elders niet" is te Schagen een magni fieke kermis opgebouwd, zij het nog niet zoo omvangrijk als voor den oorlog het geval was, maar toch kan deze eerste na-oorlog- sche er met eere zijn. Tijdens een wandeling over de bedrijvige markt en Ged Gracht, vol van het rumoer dat de bou wende kermisgasten producee- ren, bezagen we de verschillende gereedgekomen attracties. Onze lijst is derhalve nog onvolledig, want een groot aantal zal nog in den loop van Vrijdag of zelfs Za terdag arriveeren Tegenover „De Moriaan" is de luchtschommel van den heer Vader geplaatst welke praetisch nog op geen Schager Kermis in de laatste decennia ontbroken heeft. Hij behoort dus tot een der oude getrouwen. Vervolgens zien we Boons Studio, alwaar men met vernuftig geplaatste lachspiegels de vroolijkheid der bezoekers zal trachten op te wekken Tegenover ,,'t Vosje" hebben de Gebr. Koek een luxe draaimolen opgericht, die met .zijn sierlijk opgetuigde paarden en zilverdraad doorweven be kleeding de kinderen in vervoe ring brengt Niet minder opwin dend voor de jongere jeugd is wel de fietsen en autootjes race baan van den heer Rouwhof. Of deze jongste spruit van het „fietsenmolen geslacht" een ver betering is zal moeten blijken. Natuurlijk kan op een kermis die zich respecteert de Turksche schop niet ontbreken De heer Breek zorgde hiervoor. Daar naast bouwde de heer Buisman een werp- en een cactussport- tent, terwijl de Verlaatsche win kelier K. Krap, zijn oude stiel niet verloochend heeft, en als kermisgast een uitstekende schiettent exploiteert. De heer v. d Bos met zijn zweef is ook een der oude be kenden. Iets nieuws voor Schagen is evenwel de „Speedway", de autorenbaan van de Fa. Sipke- ma. De firma exploiteert 5 hyper moderne vermakelijkheids in richtingen. w.o. autoskooter, reeds eerder in Schagen geweest, Duivelsbaan, gloednieuw uit En geland geïmporteerd en dit sei zoen voor het eerst in gebruik, door omstandigheden echter thans te Roermond i. p v Scha gen. In de „Speedway" bestuurt iedereen echter zijn eigen ben zine auto geheel zelfstandig, in een rit zijn er 13 auto's op de baan, zoodat bij de snelheid die deze monstertjes ontwikkelen (30 km.)' gerust nog eenige stuurmanskunst vereischt is. Het zou geen kermis zijn als Witsteijns Minerva tent ontbrak, en ook het „gokje" in de vorm van een „paardjes renbaan" speeltafel, hier geëxpl. door Bartling, de speellustigén niet zou verzadigen. Verschillende andere kramen 'en stands zullen een beroep doen op een ieders portemonnaie, de heerlijke doch peperdure gerookte paling, koek, gebak en oliebollen kramen, aquariumspeeltent, whippersport enz. enz Er is genoeg, maar het belangrijkste hebben we niet in den hand. Het is welhaast tradi tie dat de Schager Kermis onge hoord slecht weer treft, en met zooiets is het weer toch den koopman. Laat ons troosten het is al aardig slecht geweest, mis schien dat het eens betert. De Feestzalen Het hoofdstuk feestzalen is bij een kermis niet het onbelang rijkste Schagen. wijd en zijd bekend om zijn vele en eerlijk gezegd prima verzorgde oorden des vermaaks, maakt zich daar over geen zorgen. Allereerst spelen in de oude en vertrouwde „Roode Leeuw" de vermaarde „Caballero's". Het zal er als vanouds aan gezellig heid niet, ontbreken In J. Schenks schitterende zalen troont het orkest van Harry Lo- brink dat zijn sporen reeds ver diend heeft Gedurende de Ker- misweek zullen daar bovendien de gezelschappen van Lou Ban dy en Johan Kaart achtereen volgens verschillende avonden vullen, terwijl men nog voor een 2de orkest in onderhandeling is. J. Peetoom heeft achter zijn zaak een enorme danstent ge plaatst. welke ongetwijfeld even als eertijds garage Boontjes een talrijke schare danslustigen zal herbergen Jazz liefhebbers zul len er hun hart kunnen ophalen, want de Jitterbugs hebben in dit opzicht een reputatie op te hou den. Reeds eerder hebben de „Zwervers" o.l.v. den heer Don- se'aar in de'Moriaan gespeeld, en telkenmale zeer ten genoege van het vermaakzoekend publiek- Derhalve was het van den heer Baars geen slechte gedachte deze band alle kermisdagen wederom te laten optreden. De café's van Nottelman, Kaper e.a. zullen de vermoeide feestgangers tenslotte nog een gezellig plekje bezorgen waar men onder zachte klanken van accordeonbands kan uitrus ten en de inwendige mensch versterken. Het grootste aantal der kermisbezoekers zal echter eens of meerdere malen theater „Royal" bezoeken. De eerste Kermisdagen zal daar de vroo- li.ike Engelsche film „Waltz- Time" draaien, welke stellig het aankijken overwaard is en toe gankelijk zal zijn voor iedereen. Over Royal's verdere program ma zullen wij U nog nader in lichten. Hiermede beëindigen wij ons, wij erkennen het eerlijk, mis schien onvolledig overzicht, na allen een voor 100 pCt. genoeg lijke kermis te hebben toege- wenscht. BRIDGEN De uitslag van den Dinsdag gehou. den competitiewedstrijd der R.K. Bridgeclub luidt als volgt: A_lijn: 1. TTt. en Mv. Nuyens 54'pt. 2. Kr. en Mv. Settels 52 pt 3. Z.E. Pastoor G. Stoop 46 pt. 4. Hr. en Mv. Taylor 43'/2pt. 5. Mej. G. Dekker H. Deutekom 38Vi pt. 6. Hr. en Mv. Schaafsma 38 pt. 7. Hr. en Mv. Bruggeman 36'/i pt. 8. Mej. C. Deutekom en P. Deutekom 27 pt. B_lijn: jL K.H. Bosman en L. Volkers 35V; pt. 2. Hr. en Mv. T. Deutekom 35' pt. 3. Heeren D. en N. Groot 34"; pt. 4. Hr. en Mv. Beekma 34Va pt. 5. Hr. en Mv. Grootes 33 pt. 6. Keer en Mv. Stuijt 28'/; pt. 7. Mej. M. Berkvins S. Krouwer 27 pt. 8. Heer en Mv. Redeker 23 pt. WALTZ-TIME De thans in Royal draaiende film Waltz-Time is een verfiiïh- de Engelsche operette in drie kwarts maat. Vroolijke en zwie rige klanken', die best in staat zijn de toeschouwer een prettige atjond te geven. Het gegeven wil zijn een geschiedenis uit de prille dagen van de wals in Weenen, toen deze dans, na Gavotte en Menuet burgerrecht verkreeg, doch niet dan nadat zij, eerst in de schuilhoeken van het verbo- dene gedanst, door de toevallige omstandigheid dat de jonge vor stin Maria een warm Wals voor standster werd, officieel werd toegelaten. De roman wordt gevormd door de avonturen, die de jonge Kei zerin in het huwelijksbootje bracht met den tot dusver nogal losbollige Ferdinand, officier van de keizerlijke garde. Het geheel is echt' in operette stijl: een keizerin die zingende 'de wacht inspecteert, of even eens in liedvorm haar verdwe nen geliefde betreurt temidden van kamerdienaars en wachten. Wie echter, verwacht had in „Waltz-Time' echte onver- valschte Weener walsen te hoo- ren komt lichtelijk bedrogen uit. Het is inderdaad walsmuziek, doch op z'n Èngelseh, en zigeu ner duetten, op z'n Engelsch, daarbij in het midden latende of zulks in dit geval ten goede of ten nadeele van het geheel uit valt. Enkele zeer verdienstelijke lie deren van Richard Tauber, als een Tiroïer boer temidden van zijn ontwakende dieren bij het gloren van het eerste morgen rood, herinneren ons direct dat deze zanger met zijn gouden stem eenmaal triomfen vierde op ons continent. Zijn stem heeft nog de bekende klank, die een maal duizenden in vervoering bracht, de gratie van de jonk heid is evenwel verdwenen. De verschillende vlotte scène's, de keurig geënsceneerde Weener sfeer, geven deze film het prae- dicaat „onderhoudend". We kun nen dan ook niet anders dan Waltz-Time voor ieder aan vaardbaar achten. Over de filmische Kwaliteiten, zooals montage e.d. willen we ditmaal zwijgen. DEN HELDER H. VORMSEL VOOR VOLWASSENEN Dekenaat Den Helder Op Zondag 30 Juni a.s., des avonds om 7 uur. zal Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem het H. Vormsel toedienen aan volwas senen in de Kerk van St. Petrus en Paulus, Kerkgracht 63, Den Helder. De oefeningen van voorberei ding worden gehouden in de zelfde kerk van 24 tot en met 29 Juni, telkens 's avonds om 7.45 uur. Ook d'e volwassenen, die bui ten Den Helder wonen en nog niet het H. Vormsel ontvangen hebben, kunnen van deze ge legenheid gebruik maSen. Zij behooren de oefeningen van voorbereiding in Den Helder mede te maken. Zij, die hiertoe niet in de gelegenheid zijn, kun nen de voorbereidingen meema ken in hun eigen parochiekerk en/of met de kinderen hunner parochie gelijktijdig worden ge vormd öf tezamen met de vol wassenen Zondag 30 Juni, 7 uur 's avonds, in Den Helder. In het laatste geval moeten zij dan Zon dag 30 Juni om 6.45 uur in de Kerk van St. Petrus en Paulus aanwezig zijn met een vorm- briefje van hun eigen plaatselijke geestelijkheid Deken A. H. Harst. WAT IN EEN GOED VAT ZIT Tegen een persoon hier ter stede is proces-verbaal opge maakt. wegens' het op ongeoor loofde wijze in bezit hebben van een varken. Het houden van vee in de bebouwde kom is om hygië nische redenen bij politiever ordening verboden. SLORDIG Een autochauffeur zag zich verbaliseerd, daar op zijn wagen de voorgeschreven letter met nummer ontbrak. STROOPERALLURES Een Helders ingezetene had trek in een maaltje visch en ging daarom over tot het lichten van fuiken. Dat dit niet geoorloofd is, kwam hij door middel van een bekeuring aan de weet ONVERSTANDIG Eenopkooper is verbaliseerd, omdat hij van een persoon be neden de 18 jaar een partijtje lood had gekocht. Het werd een dubbele bekeuring, want hij had zijn koopmansregister ook nog niet bijgehouden AANBESTEDING Overzicht van den uitslag der gehouden openbare aanbesteding ingevolge Perceel No. 4 voor het maken van een gemetselden muur voor werfafscheiding op de Rijkswerf te Willemsoord (Den Helder): C v Essen, Den Helder f 3575; P C. Tuin. 't Zand f 3595; A. v. d. Wouw, Den Helder f 3600; fa. Starrenburg Boerdijk, Den Hélder f 3700-fa. Modder Cou perus, Den Kelder f 3735; R, Noppert. Den Helder f 3735; K. Duinker', Den Herder f 3740; J. Roomeijer, Den Helder f 3895; J. P. van Os, Den Helder f 3900; Albs le Clercq. Castricum f 3970; C. Goes, Den Kelder f 3995; G. Groot, Den Helder f 4250; firma Minneboo Walboom, Den Hel der f 4275; J. H. Keyzer, Den Helder f 4300; K. de Klesk, Huis duinen f 4370; Gebr. Kops, Ber gen f 4385; Reijers Vlaming, Den Helder f 4400; Gebr Smit, Gebombardeerde stadswijken worden kermisterreinen Niet minder dan zestig kermisattracties zullen dit jaar de Heldersche kermis komen vullen. Vermakelijk heden van den meest uiteen loopenden aard. Naast de van ouds bekende „groote stukken", zijn er ook diverse kleine kramen en tentjes, die alle zullen wedijveren, het publiek zooveel mogelijk te laten genieten. Tot kermisterrein is het gebombardeerde gedeelte der binnenstad uitverkoren.Waar eerst de trotsche gebouwen als t Marine-Bondsgebouw, het Hoofdbureau van Politie, Rialto e.d. prijkten, zal straks de zweefmolen of de rupsbaan standplaats nemen. Te beginnen bij het Konings plein strekt de kermis zich uit via de Prins Hendriklaan tot het Julianapark. In de Spoorstraat vindt men op twee plaatsen weer iets van de kermis terug: daar, waar de bovenomschreven gebouwen zich eens bevonden Verder is de kruising, gevormd door de Plantsoenstraat, de Spui straat en de Stationsstraat, het genoegen te beurt gevallen tot het brandpunt der kermis te be hooren. De bekende kermis-exploitan- ten Hommerson Vermolen ko men met een vroolijk rad en een rupsbaan voor den dag. Ook de populaire kinderfietsmolen van den heer van Dam is vertegen woordigd. samen met Jpn draai molen Den Helder f 4526; N.V. Bouw bedrijf v.h. H. Doorn, Den Hel der f 5045- fa. J, de Vries Zn., Den Helder f 53Ö0. VLEGELACHTIG De massa puin in onze goede stad geeft nog steeds een pijn lijken en weemoedigen indruk en voor menschen, die het zich erg aantrekken en wie zijn dat niet werkt dat alles erg neer drukkend. Niet voor sommige vlegels, die de bergen puin en de nalfver- nielde huizen tot een graag ge zocht speeloord maken. Dezer dagen was een knaap, nog onder de maat, eenzaam bezig in een halfvernield huis aan dë Stationsdwarsstraat Hij vond het daar blijkbaar zoo leuk, dat hij er een brandstapel van maakte en den boel op die ma nier heelemaai wilde vernielen. Groote rookkolommen sloegen uit de kapotte ramen en de muurspleten. Gelukkig hadden verschillende omwonenden -de tegenwoordigheid van geest om direct in te grijpen en met em mers water den ontstanen brand te blussohen. Voor politie en ouders een taak meer, om die onbehoorlijke jeugd zeer gevoelig op de vingers te tikken, voor zulke gevallen, waar dit tot twee- 'maal toe in dezelfde buurt ge beurde. Er is' in Den Helder al meer dan genoeg verwoest HET BRONZEN KRUIS De Marine-commandant te Soe- rabaja heeft het bronzen kruis uit gereikt aan de volgende leden van het personeel van den Onder zeedienst: sergeant-machinisi H. Haasdijk; sergeant-monteur H. C. van Waas en matroos R. F Wat- timena. Aan dezen laatste is bij Britsch besluit tevens de Distin guished Service medal toegekend. TEXEL DE MOTORKOZAKKEN Een niet alledaags schouwspel kregen de Texelaars te zien. toen Donderdagavond o^> het Boys terrein de Motorkozakken hun kunnen kwamen demonstreeren. Te ruim 8 uur werd gestart. Eerst voorstellingsronde der kunstrijders, direct gevolgd door 'n demonstratie carroussel rijden. Hierna het optreden van de kunstrijders Joop Deijs, de lei der van den ploeg Harry Kroe ze en z'n broer Jan Dan volgt het optreden van Harry Kroeze met z'n vrouw, eerst op 'n ge wone motor, en later met zij span. Kunstig was het hoe dit paar'het wiel van de zijspan on der het rijden op zijn plaats zette Dan zien w.e eenige van de hee ren bokspringen over in volle vaart rijdende motoren. Het ge combineerd optreden van vijf kunstrijders op drie motoren kost, ook veel behendigheid op het hobbelig terrein De voetbalwed strijd welke door 6 motorduivels werd gespeeld eindigde in 'n gelijk spel 1-1. 6 man op 1 mo- Van de voornaamste groote attracties willen wij noemeh: cake-walk, auto-skooter, dool hof. luchtschommel en rupsbaan. De kleinere vermakelijkheden opsommen is met. recht monni kenwerk, want die zijn er nu eens écht „te veel om op te noemen". Wat de variëil.é-theaters be treft wordt het aantal beperkt tot slechts twee noemenswaar dige „schouwburgen". Een vlooi entheater (denk aan het droge jaargetij!) en het Theater Va- riëte van de Gebr. Mullens. Bijna zouden we de grootste attractie vergeten; het hoofd van Jut. Ook dit is aanwezig en staat ai met ongeduld op de ferme „Juttersklappen" te wach ten. Oliebollen en Berliner gebak zijn ook te krijgen, al moet reke ning gehouden worden met het feit, dat de kramen dicht gaan als het „rantsoen van den dag" is verbruikt. Volgende week Woensdag wordt met het opbouwen een begin gemaakt en Maandag 1 Juli zal de kermis 's middags worden geopend. Wat de opening van de kindervérmaken aangaat, werd ons al in het oor gefluisterd, dat er hoogstwaarschijnlijk dien Maandagmorgen wordt proef ge stoomd Gedurende de kermisweek zal de binnenstad voor het verkeer afgesloten zijn, zoodat men zich zonder gevaar door de woelige massa kan strengelen, om hier en daar de portemonnaie iets lichter te maken Str Aangezien gebleken is, dat vele personen van buiten Am sterdam, die de pontificale plechtigheden op Zondag 23 Juni in het Amsterdamsche Stadion willen bijwonen, nog niet in de gelegenheid zijn ge weest, zich kaarten te verschaf fen, zal het bureau van het comité „Zes Eeuwen" N.Z. Voorburgwal 165-167, Amster dam, telef. 49314 - 32087 - 35166, heden, Zaterdag 22 Juni tot elf uur 's avonds geopend zijn en op Zondag 23 Juni van 6 uur v.m. geopend worden, om zoolang de voorraad strekt aan alle aanvragen te voldoen. Het plaatsbureau van „Zes eeuwen ligt 10 minuten van het Centraal Station. De R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem maakt zich op. ook dit jaar in groote getale ter Bedeaart te gaan naar Hei loo. Woensdag 10 Juli a.s. zullen zij uit alle deelen van het Diocees optrekken naar Heiloo. Aan de laatste Bedevaart in 1943 namen meer dan 700 mid denstanders deel en ook nu wij zen alle voortekenen er op. dat - zeer velen naar O. L. Vrouw ter Nood zullen optrekken. Rector Kraakman en Dr. Holt- huizen zullen de predicaties hou den. Door de Ned. Spoorwegen worden extra treinen ingelascht. Het Hoofdbestuur hoopt in zijn geheel aanwezig te zijn. Moge vele afdeelingen met haar leden aan deze Bedevaart deelnemen. De Vakgroepen MAP en A houden in NoordHolland 15 groo te vergaderingen in verband met het door de Vereeniging MAA (Makelaar in Assurantiën, As surantiebezorgers en -agenten) afgekondigde saneeringsbesluit. Zonder aangemeld te zijn of zon der vergunning is het bemidde len in assurantiën aan een ieder anders dan in loondienst na 1 Juli 1946 verboden. Ieder die in verzekeringen bemiddelt, zal er dan ook goed aan doen een de zer vergaderingen bij te wonen. Zie de advertentie in dit blad. tor voorstellende de Kruiser Piet Hein bracht de menigte in span ning en extase. Tot slot zien wij den leider met de motor den stoutmoedigen sprong in het on-, bekende nemen, over 9 personen heen. KAL VERDIJK HARDDRAVERIJ- VEREENIGING Maandag 24 Juni algemeene vergadering Harddraverij Ver eeniging in café Stevers. Aan vang 7.30 uur Komt allen! TUITJENHORN MIDDENSTANDSEXAMEN Het 12e Middenstandsexamen, dat onlangs te Alkmaar is ge houden ter verkrijging van het diploma Alg. Handelskennis, ver liep voor het Instituut Me-Im succesvol, doordat 7 van de 9 candidaten, o.a. N. Duin, P. Blee- ker Cz., H. Bommer, J. Bieeker, F. Immens, J. de Das en P. Hoo- geboom, het genoegen smaakten dit zoo zeer begeerde diploma te behalen. Voorwaar een mooi succes! NIEUWE -NIEDORP WIT-GELE KRUIS Op zijn verzoek is met ingang van 15 Jujii 1946 aan den heer F C Jong eervol ontslag ver leend als Secr.-Penn. van de R.K. Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis'' afd. 't Veld-Waarland te Oude Niédorp. In September 1938 is deze ver eeniging mede door zijn toedoen opgericht. Sinds deze oprichting is door hem waargenomen de functie van Penningmeester, waaraan wegens vertrek van d§n heer de Wit in 1945 die van Secretaris is toege voegd. Beide functies zijn tdans overgedragen aan mej. Z Bakkes te Waarland Harenkarspel

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2