RADIO DE NOORDERMARKTBOND en de vroege aardappelen AVONTUREN MET AUTO'S Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 PRIJZEN TE LAAG Advies: staakt! VERKOCHT, GESLOOPT, GESTOLEN! Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren DINSDAG 25 JUNI 1946 HEILOO Het bestuur van de veilingver- eeniging „De Noordermarktbona'' vergaderde Vrijdagavond j.l. De Voorz.. de heer J. Kliffen, memoreerde de moeilijkheden betreffende de aardappelcampag ne. Het rooiverbod werd na een goede week opgeheven, maar daarna werd de verlaging vast gesteld op 10 cent per 100 kg. per dag. Deze week zal deze verla ging echter 40 ct. per 100 kg. per dag bedragen, zoodat op 2 Juli a.s. de prijs f 13,30 per 100 kg. zal bedragen. Het vorige jaar was de prijs f 17,50 per 100 kg. op 2 Juli. Wat moet onze houding zijn? Dit is zeer moeilijk. We gaan met dezen gang van zaken niet accoord en deze dag zijn alsnog weer pogingen gedaan bij de be treffende autoriteiten om verhoo ging van de prijzen te bewerk stelligen. De veilingleider de heer J. Kos deelde mede. dat de hocge koclprijzen welke zijn voorgekomen na het vrij ge ven van de groenten, thans volledig zijn uitbetaald. Het voorgenomen proef-proces is niet doorgegaan. Men zag hier geen heil in. Hit is het slot van een onverkwik kelijke geschiedenis. De omzet over de maand April bedroeg f 176.726.95 en over de maand' Mei f 65.358.18. Het dag. bestuur heeft besloten om een inschrijving te openen op het Grootboek groot f 16.500, Er zijn weer 100 paar laarzen ontvangen die over de diverse afdeelingen zullen worden ge distribueerd. De laarzen kosten f 10 per stuk. Huur terrein. Na diverse besprekingen komt het dag. bestuur met het voorstel om van de N.V. Spoorlijn een terrein te pachten voor f250,— per iaar. Hierop kan dan een ge bouw verrijzen voor bergplaats van emballage enz. Ofschoon de huur erg hoog is en er veel bij komende kosten zullen zijn werd besloten om toch dit voorstel te accepteeren. Voor 't peroneel zal een nieu we pensioenregeling worden af gesloten. In afwijking van de voorwaarden van aanstelling stelde het dag. bestuur voor om 50 pet. van de pensioen-premie te betalen Dit zal plm f550, per iaar kosten. He't voorstel van het dag. be stuur om een partij kisten te ver- koopen welke zijn opgeslagen in de zgn. paardeboet werd. wegens de schaarschte aan dit materiaal niet gesteund. Het dag. bestuur stelde voor om voor de gem. baggermachine een bijdrage te voteeren van f 100,per jaar voorloopig voor 5 jaar. Dit voorstel werd aangehouden omdat de raad, van de gemeen te Langedijk nog geen besluit PROGRAMMA Woensdag 26 Juni HILVERSUM I (301.5 M) VARA 7.00 Nieuws; gym en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO Mor_ genwijding; 10 ZO VARA P. J. Kers Jr.; 10.35 Voor de continu-bedrijven 11.45 familieber. uit Indië; 12.00 En_ semble Erica Kelen; 12.35 Johan Jong 13.00 Nieuws; 13.15 A'damsehe poll. tiemuziek; 14.00 Voor de vrouw: 14.15 Omroepork.15.00 Voor de jeugd 17.00 Eddy Walis; 17.35 The Ramblers; 18.00 Nieuws; 18.15 Benedict Silber. man; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.15 Causerie over het ziekenfondswezen; 19.30 VPRO Lezing; 20.00 Nieuws; 20.08 VARA Meisjeskoor; 20.30 Pro. gramma over Rotterdam; 21.30 Voor. dracht; 21.55 Radio Philiharmonisch orkest; 23.15 Kwartet Jan Corduwe. ner; 22.45 Geestelijk leven; 23.00 Nieuws; 23.15 Jan Corduwener; 23.35 gram. HILVERSUM II (415.5 M) NCRV 7.00 Nieuws; gym. en gram. 8.00 Nieuws en gram.; ;10.30 Alg. Verg. Ned. Chr. Vrouwenbond; 12.30 NCRV koor; 13.00 Nieuws; 13.20 All Round Sextet; 14.00 Gram.; 15.15 Orgel; 16.00 Praatje over postzeg'elverzame. ten; 16.45 Voor de jongens en meis jes; 17.30 gram.; 17.45 Het Rijk Over zee; 18.00 Omroeporkest; 19.00 Nieuws: 19-15 Vraaggesprek vanwege Min. v. Sociale Zaken; 19.30 Engel. sehe les; 20.00 Nieuws; 20.05 Orato. numvereeniging; 21.05 Causerie; 22.20 Het actueel geluid 22.30 gram. 23.00 Nieuws 23.15 gram.; 23.50 schriftlezing heeft genomen. In principe was men het er over eens, dat een bijdrage moest worden gegeven. In de plaats van den heer Jb. de Boer. die wegens het berei ken van den leeftijd moest be danken, werd' als lid van het dag. bestuur benoemd de beer Jac. Kostelijk uit Heer Hugo- waard. die zijn benoeming onder dank aan de vergadering aan nam. Bij de rondvraag bracht de heer Klaver de aardappelprijzen ter sprake. Deze zijn veel te laag. Spr. wilde dat alle tuinders una niem zouden weigeren om aardappelen te rooien. De heer K. Bekker drong ook aan op staking. Ër werd. volgens hem een zeer vreemd spelletje gespeeld. Meerdere heeren wa- waren het hierover eens. De Voorz. deelde mede, dat er een deputatie naar Den Haag vertrokken is bestaande uit de heeren Jac. Groen Az. en Mr. Niemöller. Besloten werd dat Zaterdag morgen telefonisch contact zal worden opgenomen en dat bij on gunstige inlichtingen zal worden getracht te komen tot een alge meens staking. Dan gillen geen aardappelen meer worden aange voerd. GRAFT RAADSVERGADERING Donderdag om drie uur opent de burgemeester, de heer Dalen- berg zijn eerste gemeenteraads vergadering op Graft. De nótulen worden goedge keurd; de presentiegelden wor den met algemeene stemmen ver hoogd van f 2,tot f 3,per lid. De heer J. C. Duin wordt voor de,a.s verkiezing van hoofdinge landen van het Hoogheemraad schap van Noordhollands Noor derkwartier benoemd tot gemach tigde van de Gemeente Graft. De drie suppletoire begrootingen van 1944 en de eerste van 1946 worden vastgesteld, het batig saldo van 1946 wordt becijferd op f 3999,08. Bij de rondvraag spreekt de heer S. Heinis als zijn wensch uit, dat het rijverbod zal worden af gekondigd voor auto's op den Bin nenweg te Oost-Graftdïjk. Evenals in de Rijp worden vra gen gesteld aangaande de straat verlichting en omtrent verbetering van enkele wegen. Nadat de voorzitter zijn medewerking heeft toegezegd, wordt deze vergade ring eesloten. LANGEDIJK RAADSVERGADERING De raad dezer gemeente verga derde Vrijdagmiddag ten raad- huize onder voorzitterschap van burgemeester H Schelhaas. Aan den heer P. Bergen Az. werd met ingang van 15 Juli a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als controleur voor de steunverleening. De gem. rekening 1942 werd voorloopig nader vastgesteld voor wat de gewone dienst betreft in ontvangsten met f 173.959,9', en in uitgaven met f 119.801,47. Ba- lig slot alzoo f 54.158,45. De kapi- taaldienst in ontv. f 16.816,8'' Én uitgaven f 6600,58, batig slot al- zoo f 10.216,29. De rekening over het dienstjaar 1943 werd aan den raad aangebo den. Op voorstel van B en W. werd besloten om den heer Mr. D. Bree- baart, burgemeester van de gem. Zijpe, voor te dragen bij de gem. Alkmaar als regent van het Cen traal Ziekenhuis, zulks in de plaats van den heer S G. L. T. Baron van Fridagh die op zijn verzoek eervol ontslag heeft ge kregen. De gemeente Amerongen ver zoekt adhaesie te betuigen aan 'n adres aan de Landsregeering waarin wordt verzocht om sport wedstrijden op Zondag te verbie den en het daarheen te leiden dat de Zaterdag in haar geheel voor sportbeoefening zal worden be stemd. Adhaesie wordt betuigd. Op voorstel van B. en W. werd besloten toe te treden tot hel in stituut voor Bestuurswetenschap pen verbonden aan de Vereeniging voor Nederlandsche gemeenten. De kosten bedragen f 16,per jaar. Vastgesteld werd een gedenk- teekenen-verordening voor de openbare begraafplaatsen terwijl de verordening op de heffing van begrafenisrechten werd gewijzigd. Wegens benoeming in gelijke functie te Den Helder werd. aan den heer J. A. Zegel, onderwijzer aan de O. L. School te Broek op Langendijk eveneens eervol ont slag verleend. In diens plaats werd tot onder wijzer aan genoemde school be noemd de heer D. P. Ransen uit Alkmaar. Op zijn verzoek werd aan den heer J. Ruijter, Dieps meer C 13 te Oudkarspel, voor zijn leerplichtige kinderen f 15,per jaar per kind vergoeding toege kend ingevolge art. 13 van de L. O Wet 1920. Adhaesie werd betuigd aan 'n adres inzake salarisverbetering onderwijzend personeel, uitgaan de van het Algemeen Neder- landsch Gnderwijzersverbond. Besloten werd over te gaan tot den bouw van 10 nieuwe wonin gen te Broek op Langendijk en hiervoor een rijksvoorschot aan te vragen, terwijl tevens een zoo hoog mogelijke bijdrage zal wor den verzocht uit 's rijks kas in het exploitatietekort van deze wo ningen. Een voorstel over te gaan tot aankoop van een baggermachine deed veel stof opwaaien. De hee ren raadsleden waren over het al gemeen tegen aankoop. De jaar- lijksche kosten voor de gemeente zijn ontzettend hoog. (Per week f 167,50). B. en W. namen het voorstel na ampele bespreking te rug. In comité zal de raad thans eerst worden voorgelicht over de al of niet wenschelijkheid van aankoop en over eventu-eele voor- deelen welke aankoop heeft bo ven huren van een baggermachine. Hierna sluiting. NEDERL. VOLKSHERSTEL Wat er gedaan werd. Nu een beroep op de bevolking is gedaan voor hulp aan het zoo goed als verwoeste Sluis stelt het rayon Langedijk van Nederl. Volksherstel er prijs op verslag uit te brengen van het werk dat door hem in samenwerking met Bodegraven en Reeuwijk en dank zij de offerbereidheid der bevol king kon worden verricht. Op initiatief van het rayon Langedijk is te Ammerzoden een ziekenbarak gebouwd, plaats bie dend voor 20 patiënten. Voorts werden voor Ammerzoden de vol-* gende artikelen aangekocht; 500 houten emmers, stoffers, bezems, houten lepels, 100 linnenkasten, 50 dressoirs. Voorts de volgende enorme hoe veelheid goederen, die o.a. ledi kanten en beddegoed, tafels en bureaux, strijkijzers en electrische melkkokers, 'n tractor, aanhang wagens, bijlen, rieken en melk emmers omvat: 1443"stuks meubi lair, 453 huishoudelijke en klee- dingartikelen en 1483 landbouw machines en -hulpmiddelen. En dan verder nog diverse soorten touw, leidsels, halsters, enz. Behalve deze aangekochte arti kelen zijn diverse scheepsladingen gebruikte goederen naar Ammer zoden afgezonden, zooals meube len, kleeding, kinderspeelgoed, glas, e.d. Door de samenwerkende afdee lingen is in geld uitgegeven onge veer f 120.000. Ammerzoden is voor al deze giften en gaven'zeer dankbaar en heeft op verschillende wijze hier van blijk gegeven. De bevolking van de samenwerkende gemeen ten heeft inderdaad goed gedaan door zooveel voor dit zwaar ge troffen dorp af te staan. Moge blijken dat ook bij de hulpactie voor Sluis dezelfde of fervaardigheid weer aan het licht komt, opdat ook deze plaats, wel ke niet minder zwaar getroffen is, eenigszins geholpen kan worden. KOEDIJK GEMEENTERAAD De gemeenteraad van deze ge meente, Maandagavond bijeen, had slechts een korte agenda te behandelen Medegedeeld werd, dat Burgemeester J. A. Pesman herbenoemd is en dat 't presentie- geid voor de leden van den Raad is vastgesteld op 3. Aan het verzoek van de ge meente Amerongen om adhaesie te betuigen aan door den Raad dier gemeente aan de regeering gerichte adres tot vaststelling van den Zaterdag voor de sportbe oefening, meende de Raad niet te moeten voldoen. Mr D. Breebaart burgemeester van Zijpe, zal wor den aanbevolen als regent van 't Centraal Ziekenhuis. Burgemees ter Pesman werd aangewezen als gevolmachtigde voor de verkie zing van hoofdingelanden en hun plaatsvervangers in het Hoog heemraadschap. Door B. en W. werd de ge meenterekening 1944 aangeboden; als Commissie van Onderzoek zullen de raadsleden fungeeren. In verband met achterstallige uit gaven en nagekomen inkomsten werden eenige wijzigingen aange boden in de gemeenterekeningen 1945 en 1946. Tijdens de rondvraag besprak de heer Mulder de wenschelijk heid om bij de huidige woning- schaarschte over te gaan tot het verplichte doen samenwonen en zoo wellicht met eeni1"1 "=*•- fait. Onder zeer groote belangstelling werd te Laren de jaarlijkscbe St. Jansprocessie gehouden Als Politierechter fungeerde dezen middag Mr. van de Wall Bake; die de zaken met spoed behandelde. Het was een chauffeur te Heer Hugowaard. die zijn entree maakte beschuldigd, een auto, hem ter be_ waring toevertrouwd, verkocht te hebben. Bedoelde wagen behoorde aan zekere de Ruiter. Beklaagde had voor de Ruiter dikwijls gereden en zou 50 pCt. toeslag ontvangen voor reizen naar Duitschland, maar had dit geld nimmer gekregen. Om zich nu te wreken en daar de Ruiter bekend stond als rijder v. d. Weer_ macht uit zekere voldoening, had hij omstreeks Mei '1945 den auto aan een buurman verkocht voor 3000, welke som als geblokkeerd geld op 'n bank gedeponeerd werd. Terecht staande bekende beklaag de het feit. De officier meende motieven te hebben om met een geldboete te volstaan en eischte 200 of 20 dg'. Na verdediging van Mr. Schenke_ veld, werd de chauffeur veroordeeld tot f 100 of 30 dagen. De kooper van de DKW Paulus de H. kwam nu op het matje. Rij had nooit met het vehikel gereden omdat de accu ontbrak. Daarna had de POD alles in beslag genomen. Na een eisch van 100 of 30 dagen luidde de uit_ spraak: 15 of 30 dagen. Theodorus B. een 37 jarige chauf feur te Hoorn lijkt wel een vreemd persoon, die al verschillende ver_ oordeeling'en achter den rug heeft. In Juni van. het vorig jaar haalde hij weer 'n rare streek uit. Hij kwam op 't erf van zekere Schuit waar een melkwagentje stond en vroeg aan het dienstmeisje om gemeld wagentje even te gebruiken voor 't vervoeren van een aardappelmachine. Na ver kregen toestemming verdween Dor us met het voertuig om het thuis te sloopen. Een stel banden was voor eigen g'efcruik, het andere paar ver kocht hij voor 300. Het geld werd grootendeels besteed aan rookgerei. De officier was fel gebeten op Theodorus. Hij noemde het een ge_ meene daad, waar alleen gevangenis straf voor paste en requireerde 3 bouwingen meer ruimte te verkrijgen. De voorzitter was hoewel de onlangs uitgegeven voorschriften hem een grootere bevoegdheid in deze verschaffen t.a.v. samenvoeging van perso nen niet optimistisch. Naar de gemeente-opzichter had geconsta teerd, leenen zich slechts enkele woningen tot samenwoning, ter wijl in die gevallen dikwijls nog bijzondere omstandigheden een verplichte ontruiming onge- wenscht maken. Zooals overal zal het dus ook in Kcedijk voorloopig nog v.el bij behelpen moeten blijven: maanden. De politierechter legde beklaagde 2 maanden op. 3 Jongelieden en een caféhouder kwamen nu op 't tooneel, beklaagd van diefstal en heling. Het u.^as eind December '45 dat te Oudorp een vrachtauto even onbeheerd stond, toen twee jongens Simon R. en Al- bert B. passeerden. Nieuwsgierig in specteerden zij het voertuig en ont dekten een groote hoeveelheid cho colade artikelen: reepen, bonbons, hagelslag enz. Zij leenden van den caféhouder B. eenige zakken, welke zij* met bovengenoemde artikelen vulden en vervolgens 'ten huize van B'. in een leege bedstede deponeerden Den volgenden dag begaven zij zich m gezelschap van Hendrik L., een werkloos meubelmaker, naar Am sterdam, waar de heele partij voor pl.m. 400 werd verkocht. De café houder kreeg voor belooning 40- De rest werd door de vrienden ge deeld. Daar de verklaringen, door de verdachten afgelegd, niet klopten met hun vroegere bekentenissen, werd het noodig geoordeeld de ver balisanten Blij endaal en Verwey te hooren en de zaak vóór onbepaalden tijd aangehouden. LAATSTE BEDRIJF ZAAK-GEEL Gistermorgen deed mr. J. Krabbe in kort geding uitspraak in de zaak-Geel, welke uitspraak afhankelijk was gesteld van het waar maken van de bewering door den raadsma'n van eischer, dat mevr. Knorre een gedeelte van haar woning te huur had aangeboden. Aangezien dit bij het getuigenverhoor niet is ko men vast te staan, werd eischer in zijn vordering niet ontvanke lijk verklaard en veroordeeld in de kosten van het geding, be groot op f 75.Op een verzoek van Geel, om iri cFe uitspraak op te nemen, dat de gemeente Ber gen hem een andere woning zou aanwijzen, ging mr Krabbe niet in. ÜRSEM CANDIDATEN GEMEENTERAAD Lijst K.V.P.: 1. G. Seijts Cz.; 2. J. A. Stam; 3. P. J. Duin; 4. G. H. de Jong; 5. C. J. Blom; 6. G. N. Oude_ jans; 7. Chr. de Goede; 8. J. M. de Boer; 9. J. v. Dam; i0. G. Kenter; 11. Th. Schaap. Lijst PI. Belang: 1. J. Langereis; 2. J. Hakhof;; 3. D. Bom; 4. Jb. Vet; 5. A. Lubbinge; 6. C. Verdwaald. BERGEN BENOEMD Naar wij vernemen is onze vroe gere plaatsgenoot de heer P. H. Th. v. Munster, de Direc. v. h. Postkan toor alhier per 1 Maart 1.1. benoemd aan het postkantoor te Weesp," thans benoemd tot directeur van een bij kantoor der P.T.T. te 's Gravenhage Wij meenen den heer v. Munster van harte geluk te kunnen wenschen met deze mooie promptie. 92. Buiten had Jippie afgewacht, hoe de ontploffing zou zijn, maar er kwam niets. Nog wachtte hij een poosje. Toen kreeg hij het angstige voorgevoel, dat alles was mislukt. Bliksemsnel werkte hij zich weer in het laboratorium, om den boel op te nemen en zoo zag hij, dat Boebi de gevangene was van dien vreeselijken Dolf, die de plannen had ontdekt. Ook hoorde Jippie nog, dat zijn trouwe vriend voor proefnemingen zou worden gebruikt. Dit bracht hem buiten zichzelf en als een razende stoof hij met zijn jeep weg naar de bewoonde wereld, om hulp te halen voor die arme Boebi.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3