Buitenland. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. België. Minister De Trooz. Den laatsten dag van het vorige jaar overleed te Brussel de Belgische minister president De Trooz. De overledene werd geboren te Leuven, op 21 Februari 1857. Hy trad in het poli tieke leven in 1883 ale provinciaal raadslid voor zijn geboortestad. In 1889 werd hy door het arrondissement Leuven gekozen tot volksvertegenwoordiger en zag sedert dien onafgebroken zyn mandaat door de kiezers hernieuwen. In 1895, bij de eerste toepassing der even redige vertegenwoordiging op de samenstel ling der gemeenteraden, werd hy te Leuven lid van den raad gekozen en leider der katholieke oppositie. Hy trad in 1899 in het kabinet de Smet de Naeyer als minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwys. Als volksvertegenwoordiger en als minister onderscheidde hij zich als talentvol redenaar hoewel aanvallend politicus, wist hy steeds, door zyn hoffelijk karakter, te bekoren en menigmaal den tegenstrever te ontwapenen. Toen op 12 April van het vorige jaar, ten gevolge der aanneming van het amen- dement-Beernaert by de mynwet, graaf de Smet de Naeyer het ontslag van het kabinet meedeelde, werd mee van de eerste de naam van M. de Trooz uitgesproken als zyn waar- schyniyke opvolger. Na lange onderhande lingen was hy het werkeiyk die met de vorming van het thans bestaande kabinet werd gelast, hetwelk op 4 Mei in functie trad. Duitschland. Het Duitsche Episcopaat aan den H. Vader. De >Osservatore Romanos publiceert een schrijven van het Duitsche episcopaat, met kardinaal Fischer, aartsbisschop van Keulen, en kardinaal Kopp, aartsbisschop van Bres- lau, aan 't hoofd. 'Een alleredelste brief< zooals het blad terecht zegt. Wy laten het belangrijk schrijven hier in zyn geheel ver taald volgen: Allerheiligste Vadert Het zal Uwe Heiligheid geenszins verwon deren, zij zal het integendeel met het oog op de omstandigheden zeer van pas oordee- len, dat wy de bisschoppen van Fruissen, tegeiyk met die van Mainz, Straatsburg, Metz, Rottenburg, en de bisschoppen van Saksen, nauweiyks enkele maanden na de byeenkomst te Fulda wederom ons opgemaakt hebben tot een nieuwe byeenkomst. Als plaats voor deze conferentie hebben wy Keu len uitgekozen, omdat deze stad van ver schillende kanten 't gemakkelijkst te berei ken was. De oorzaak echter, waarom wy midden in den winter en zoo overhaast zyn byeen- gekomen, ligt voor de hand, en is niet elders te zoeken dan in Uwen hoog ernstigen Zend brief, dien U onlangs over de dwalingen der modernisten heeft gepubliceerd. Het was inderdaad een zwaar stuk arbeid, maar voor de behoeften van dezen tyd allernuttigst, ja zelfs noodzakeiyk, de veelzijdige dwaallee- ringen der modernisten, die hier publiek ver kondigd werden, elders als slangen verscholen voortslopen, in het licht van het geloof en van de rede te ontsluieren en geheel te ontmaskeren, baar wortel en oorsprong bloot te leggen, haar heillooze gevolgen aan te wyzen, en ten slotte de geneesmiddelen aan te geven tot heil der volkeren noodzakeiyk. Daarom zy Gode lof, en aan U eeuwige dank gebracht. Want zoodra U met gezag en vrymoedigheid Uwe stem verheven hadt, heeft de christelijke waarheid als een wel doende glans de wereld verlicht, en de dui sternissen van dwalingen daar verdreven. Om dit verderfeiyk kwaad te keer te gaan, hebt Gij, met verheffing van stem, de hulp ingeroepen van alle Bisschoppen der Chris tenheid zie ons hier voor U, geheel bereid om uwe bevelen en vermaningen naar onze krachten getrouw op te volgen, en met al den yver die in ons is met U mede te wer ken, om het onkruid dat een vyandig mensch zaaide op den akker de Heeren, met wortel en al uit te roeien. Daarbij zy onze hulpe de heilige en onbevlekte Moeder-maagd, die met hare machtige voorbede by God, Haar Zoon voor ons moge pleiten. Inmiddels vragen wy eerbiedig, aan de voeten van Uwe Heiligheid neergeknield, dat Gy ons, en de aan onze zorg toever trouwde kudde, den Apostolischen Zegen wilt verleenen. Keulen, 24 December 1907. Frankrijk. Plotselinge dood. Te Pary's overleed plotseling de minister van Justitie Guyot Dessaigne. Hy viel in de Kamer dood neer, getroffen door een beroerte. Italië. Ontploffing op de bears te Botne. De beurs te Rome is door een gasontplof fing gedeelteiyk vernield. Een bediende, die in zyn kamer een sterke gaslucht had waar genomen, was niettemin onvoorzichtig genoeg om een sigaret aan fe steken, waarop de ontploffing volgde. De zoldering van de groote voorhal viel In puin e» in een der muren werd een geducht gat geslagen de trap is verbryzeld, ruiten en deuren zyn vernield. Gelukkig had het ongeluk na beurs- tyd plaatsthans bepalen de persooniyke ongelukken zich tot verwondingen van een twintigtal beursbedienden. De Kabinetscrisis. Naar de bladen gisteravond mededeelden, zou aan het anti Rev. Kamerlid mr. Heems kerk, de opdracht tot vorming van een nieuw Kabinet gegeven zyn. Zeker is dit nieuwtje nog niet, hoewel, voor zoover bekend, de Kroon, na de con ferentie met mr. Heemskerk, geen andere staatslieden over de miniBterBcrisis meer heeft geraadpleegd. Zondagsrust. Te Tilburg hebben op een enkele uitzonde ring na alle groote winkeliers in manufacu- turen besloten van af 1 Februari hunne zaken op de Zon- en Feestdagen den geheelen dag te sluiten. Dat is, schryft de N. Tilb. Ct., een mooi besluit en eert al degenen, die er aan mede doen, en zal den heer Hubert Meelis, die als voorzitter der Handelsvereeniging 'Til burg! lang en veel geijverd heeft voor deze zaak, tot groete voldoening zyn. Wy zouden meer namen kunnen noemen, maar meenen niemand te kort te doen wanneer wij speciaal den leider der commissie tot bevordering der Zondagsrust huldigen en in hem de anderen. Ook te Breda ie de actie voor Zondags rust in vollen gang. Voorstanders van Zondagsrust n.l. schrijven in het Dbl. v. Nbr., dat te Breda verschijnt Met zekerheid kunnen wy berichten, dat al de mantelwinkels onderling hebben be sloten om na het seizoen hun zaken Zondags te sluiten, en wel de volgende maanden. Na het Winterseizoen Januari, Februari en Maart. Na het Zomerseizoen Juli, Augustus en September. Wy twyfelen niet of hun geëerde cliëntèle zyn wel zoo beleefd öpu hun inkoopen, zoo veel mogeiyk op andere dagen te doen. Daar het voor het persooneel ook wenscheiyk is, aangezien ze de geheele week verbonden zyn, een dag vry te hebben. Wy wenschen aan deze reëele firma's, dan ook veel succes en hopen dat andere zaken spoedig dit voor beeld zullen volgen. Zal Alkmaar bok mededoen Socialisme en Godsdienst. Godsdienst is met sociaal-democratie ver- eenigbaar. Zoo zeggen het soms de sociaal-democra ten, om geloovigen binnen hunnen kring te lokken. Ge moet echter maar eens zien, hoe hun organen juist ten aanzien van de hoofdfeiten van het Christendom durven schryven. Ziehier twee staaltjes. Het socialistische hoofdorgaan Het Volk schreef ten opzichte van het Kerstfeest: «Kerstmis is daar, het meest poëtische feest der Christenheid. O, ze is zoo pakkend die legende van het Christenkind, dat, geboren in een stal, kwam om de wereld te verlos sen, het hemelsche gebod van vrede op aarde aan de menschen te brengen... 'Daar leeft dat mooie verhaal vol kinder lijke poëzie nu al eeuwen en eeuwen voort, elk jaar met Kerstmis krygen we nieuwe stukken Kerstmis-poëzie, schrijvers enpreekers Bloven zich uit om het aloude verhaal in nieuwe vormen te gieten en met kracht van woordenpraal de geloovigen in de stem ming te brengen, noodig om het ten volle te genieten... >En dan de mise en scène. Onder klok- kenklank en orgelgejuich, tusschen kerkepraal en lichtgeflonker wordt zij der schare voor gehouden en ook het bangste hart wil dan nog wel weer eens voor een oogenblik de ruwe werkelykheid vergeten om op te gaan in verrukking over de poëzie van het feest... 'Vrede op aarde 1 De blyde boodschap van het Kerstkind 1 En de werklooze loopt met zware wanhoop in het h8rt langs straat en gracht, en het kind van den werkeloozen lijdt gebrek aan het allernoodzakeiykste. »Weg met die domme en misdadige hui- chelary'. En het socialistische weekblad Voorwaarts decreteerde >De ster van Bethlehem heeft haren glans verloren voor de prolotariërs. >In haar plaats is eene nieuwe ster ge komen, de ster van het socialisme Zoo uiten zich de geesten En als ge nu tegen diezelfde sociaal de mocraten, die dit schryven, zegt, dat sociaal democratie en Christendom elkander uitslui ten, klinkt het socialistisch antwoordnog nooit is een dergeiyk partybesluit genomen I Te laf om er verder over te praten, zegt de anti-rev. Botterdammen. Schoolbibliotheek. Het Schoolbestuur der St. Vincentius- vereeniging te 's-Gravenhage richt een bibliotheek in van werken op het onderwys betrekking hebbende en ten gebruike van het onderwyzend personeel aan de seholen der vereeniging. 'De Leerbewerker<. Men schryft ons uit Waalwyk, dat er deze week een nieuw vakblad verschynen zal, getiteld: 'De LeerbewerkerOrgaan van den Diocesanen Bond voor Lederbewerkers in het Bisdom van den Boech. Vreeselljke cijfers. Naar aanleiding der dezer dagen versche nen crlmineele statistiek (jaargang 1905), waaruit o. m. biykt, dat in 10 jaren het cyfer van de ernstige misdryven tegen den persoon en die tegen het leven is verdub beld, en dat van de misdryven tegen de zeden gestegen met ')/3, terwyi de verhou dingen per 1.000.000 inwoners achtereen volgens stegen van 11,85 tot 20,90 en van 19 tot 27,88, sehrytt Het Centrum t Hoe biykt uit deze cyfers, dat de heer Ragout niet overdreef, toen by in de Tweede Kamer by de behandeling der begrooting en op den Katholiekendag te 's-Hertogenbosch met nadruk opkwam tegen de Infame pro paganda, welke door gewetenlooze individuen voor de ontuoht wordt gemaakt en de gru welijke resultaten schilderde, welke daarvan het gevolg moeten zyn 1 De vuilhandelaars, de pornografen en andere speculanten op de bestialiteit staan schuldig aan deze schrikbarende toename van de vergrypen tegen de zedeiykheid, waarmee de vergrypen tegen het leven dikwerf ten nauwste verband houden. Een krachtig optreden der overheid wordt door deze feiten steeds meer geboden. Want terwyi eenerzyds de aangroeiende misdaad haar oorzaak vindt in de verspreiding van het zedenbederf, draagt anderzyds daar toe ook by de omstandigheid, dat het kwaad al te slap wordt tegengegaan. Strenger maatregelen, om de eerbaarheid en het leven te beveiligen, zyn noodig en ook iets minder >clemente< gevoelens by de rechte». Herhaaldeiyk kan men constateeren, dat een betrekkeiyk onbeduidende diefstal byna even zwaar wordt gestraft als doodslag. En het is vooral by. vergrypen tegen het leven en tegen de zedeiykheid, dat de ontoe rekenbaarheids-theorie haar invloed doet gelden. Zoo zwelt het aantal 'ontoerekenbare' moordenaars en wellustelingen, die hun lage driften op de schandelykste wijze trachten te bevredigen, steeds aan. En men kan er wel zeker van zyn, dat, wanneer geen stevige hand ingrijpt, over 10 jaren de tabel der hierbedoelde misdaden nog heel andere cyfers zal te aanschouwen geven. Wat zich thans eenvoudig verdubbelde, zal dan wellicht verdrie- of verviervoudigd zyn. De inleiding van mr. de Roos wyst op een noodstand, waarin zoo spoedig mogelyk moet worden voorzien. Er is groot, zéér groot gevaar in uitstel! Aantal kiezers. Biykens de kiezersstatistiek van 1907, voorkomende in de uitgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedroeg het aantal kiezers voor de Tweede Kamer volgens de kiezersiysten van 1907 789,290 tegen 753,130 in 1906. Van deze 789,290 waren 700,986 belasting kiezers, 24,646 huurkiezers, 50,450 loon- en pensioenkiezers, 7717 spaarkiezers, 5491 examenkiezers. Een verklikker. Over het afstemmen der oorlogsbegrooting schryvende, verhaalt de correspondent van het 'Handelsblad* het volgende 'Reden ia er om aan een welberaamden toeleg te denken (een toeleg echter die wel licht oorspronkelyk gericht was tegen het aangekondigde wetsontwerp op het blijvend gedeelte en misschien eerst op den dag zelf tegen hoofdstuk VIH gekeerd werd) omdat het in politieke kringen in Den Haag vry algemeen bekend is, dat in den vroegen middag van 21 December een der leiders van links door een lid van rechts is gewaar schuwd, dat er wat broeide en aangeraden om dus zyn troepen tegen de eindstemming te verzamelen'. Als dat vry algemeen bekend feit waar is, zegt >De Noordbrabanter', wordt het zaak, dat dit lid van rechte, die party gehei men verraadt aan de tegenstanders, bij name genoemd worde. P. F. Een postbode schryft ons, dat de letters p. f. op de nieuwjaarskaarten alléén kunnen beteekenen post foltering I Dat hij het hiermede bij het rechte eind heeft, wat de brievenbestellers betreft, ge- looven wy gaarne. ALKMAAR, 4 Jan. 1908. Loonbeweging in de grafische vakken. Hier ter stede heeft zich gevormd een tydelijk Comité, bestaande uit Typografen van verschillende richtingen, waarin ver tegenwoordigd zyn de gezellen van alle werkplaatsen (slechts ééne enkels uitgezon derd). Genoemd Comité stelt zich ten doelhet verkrygen van een billijk loontarief voor de typografen in Alkmaar. Bij de besprekingen in de vergaderingen van dit comité gehouden, is de wensch uit gesproken het daarheen te leiden, dat eene vergadering van patroons en gezellen tot stand komt, als zynde in deze het middel om tot eene goede oplossing te komen. Deze vergadering wordt gehouden op Maandag 6 Januari a.s>, 's avonds 8 uur, in het café Central (bovenzaal). Op deze vergadering stelt het Comité zich voor de volgende punten te bespreken 1. Een minimum weekloon van f 12,— by eene maximum-werkdag van 10 uren (dus met behoud van den tegenwoordigen werktyd op die drukkenen, waar reeds minder dan 10 uren per dag wordt gewerkt). 2. Eene betere regeling van het leerling stelsel, o. s. ook door de leerlingen te ver plichten van de bestaande gelegenheden voor herhaling*-onderwys gebruik te maken. 3. Het uitbetalen van het loon op alge- gemeen erkende christeiyke feestdagen. 4. Percentage voor overwerk. 5. De wenscheiykheid om door onderlinge samenwerking van H.H. patroons de oneer- ïyke concurrentie te beperken en zoodoende den toestand in het vak zoowel voor patroons als gezellen te verbeteren. Toestand der Ijsbanen. Afd. Groot-Schermer, 1 Jan. Richting Scher- merhorn, Ringvaart en Driehuizen niet ver trouwd door wakken. Afd. Koegras, 1 Jan. Op de binnenwateren en in den polder het Koegras is het ys goed vertrouwbaar en zeer goed voor het schaat- senrijdend publiek. Afd. Uitgeest, 1 Jan. Banen om Uitgeest niet vertrouwbaar. Afd. Purmerend, 1 Jan. By doorgaand vrie zend weer worden de banen 2 Januari ge opend naar Amsterdam—Monnikendam, Edam, Hoorn en Zaanstreek. IJs wel sterk maar onveilig door wakken. Voorzichtig ryden dus. Afd. Schagerburg, 1 Jan. Richting Oude- sluis onberydbaar. St.-Maartensbrug onberyd- baar. Stolpen goede baan. Donderdag begon de IJsclub hare werkzaamheden. Afd. Bnrgerbrug, 1 Jan. Richting St. Maar tensbrug en Zypersluis ijs sterk, doch onge- lyk, een enkel wrak afgezet. Spoedig wordt alles in orde gebracht. Afd. Langereis, 1 Jan. Richting Aarstwoud, Opmeer, Oude Niedorp ys berydbaar. Wak ken afgezet. Afd. Oterleek. De IJsclub heeft de baan geopend. Het ijs is sterk de rietwakken zyn afgezet. De sterke wind houdt het sluiten der groote wakken zeer tegen. Afd. Berkhout, 1 Jan. Richting Hoorn, Avenhorn en Bobeldijk onveilig. Met dezen wind zal de baan langs Berkhout nog niet kunnen worden geopend. Afd. Avenhorn, 1 Jan. Richting Hoorn vele wakken. Richting Ursem eveneens. IJs niet vertrouwbaar. Afd. Nieuwe Niedorp, 1 Jan. IJs voldoende vertrouwd, wakken dichtgevroren, evengoed afgebakendZondag 5 Jan. hardrydery op de korte baan voor beroepsrijders. Prijzen f 115. Afd. Zuid Scharwonde, 1 Jan. IJs op som mige plaatsen nog zeer gevaariyk. In geen enkele richting als verkeersweg betrouwbaar. Afd. N.-Scharwoude, 1 Jan. (IJsclub >Nut en Vermaak'). IJs vry goed. Wakken afgezet. Afd. De drie Egmonden. De Hoevervaart van Egmond a/d. Hoef tot Alkmaar is nog niet geheel en al vertrouwd. Toch wordt er druk gebruik van gemaakt. Afd. De Zaan, 2 Jan. Baan Zaandam - Oostzaan vertrouwbaar, mits aanwyzingen volgend. Baan Zaandam't Kalf langs de Gouw grootendeels in orde. Afd. Kwadyk, 2 Jan. Richting Purmerend en Edam banen geopend. IJs niet mooi, veel wakken. Middeliepolder en Zeevang ys sterk, veel wakken. Afd. Obdam, 31 Dec. Heden geopendijs niet mooi, vele wakken, alles echter met riet afgezet. Afd. 'Schager IJsclub'. Woensdagavond. IJs in alle richtingen voldoende sterk, maar vol wakken, welke afgezet zijn. Om Behagen praehtige banen, door de ijsclub afgeschaafd en onder water gezet. Afd. Krommenie. De baan is geopend in de richting Uitgeest. Het ys is prachtig. Een viertal wakken zyn met riet afgezet. In de richting Knollendam ie het ys niet vertrouwd. Nauernasche vaart niet berydbaar, terwyl ook de overgang onbetrouwbaar is. Afd. Wormer, 2 Jan. Richting Wyde Wormer, baan matig vertrouwd, wakken af gezet met riet. Richting Oost-Knollendam. Zwet geheel onbetrouwbaar, wakken niet afgezet. Afd. St.-Maartensbrug. Baan Bocht Schager- brug—BurgerbrugBetrouwbaar, redeiyk goed, met tochtgaten. Baan St.-Maartensbrug—N.-H. Kanaal. Be trouwbaar, redeiyk goed, met tochtgaten. Afd. Bergen. Woensdag 4 uur. Richting van Bergen naar Alkmaar tot aan de Wog- numschebuurt. IJs goed, wakken afgezet met stroo. Afd. Wydenes, 31 Dec. Banen geopend. Wakken afgezet, men zy voorzichtig. Afd. Oosthuizen, 31 Dec. Richting: Oost huizen—Purmerend, niet vertrouwd. Oosthui zen— Oudendyk mooi ys. Oosthuizen—Edam mooi ijs, doch nog veel wakken. IJsclub Oude Niedorp e. o. 1 Jan. Banen slecht, niet betrouwbaar, veel wakken zy'n afgezet. IJsfeest. Het bestuur van de Alkmaarsche IJsclub, afdeeling van den Ijsbond 'Hollands Noor derkwartier' heeft besloten Maandag 6 Jan. een ysfeest te geven. In de eerste plaats zal er een wedstryd in het schoonryden gehouden worden, waaraan mag worden deelgenomen door uitsluitend paren, leden (stadgenooten). Deze wedstrijd zal 's morgens om half elf beginnen. De aangifte voor deelname moet geschieden by den heer Van der Sleesen. Gelegenheid bestaat daartoe tot 's Maandagmorgens 9 uur. Inleggeld behoeft niet gegeven te worden. De prijzen bestaan in medaljes, waarvan één is uitgeloofd door het Gemeentebestunr van Alkmaar. 's Middags om 1 uur is er een wedstrijd voor amateurs, dames en heeren afzonderiyk, en voor paren, ook om medaljes, waarvan weer één van het Gemeentebestuur. De aangifte moet ook by den heer Van der Sleesen geschieden tot uiteriyk ÏO1/* uur, terwyi een inleggeld van 50 cent moet worden betaald. De wedstryden worden gehouden volgens de regelen van den Nederlandschen Schaatsen- rydersbond. /Bootendienst gestaakt. De veerdienst Enkhuizen—Stavoren is wegens het ys voorloopig gestaakt. Ook de booten naar Den Helder en Amsterdam kunnen niet meer varen. Aanbesteding. De levering van 355,500 straatklinkers, Waal vorm, ten behoeve dezer gemoente, 1* door Burgemeester en Wethouders opge dragen aan de Naaml. Vena. Steenfabrieken voorheen Terwindt en Arntz te MiUlngen voor den prys van f 14.95 per 1000 stuks. Hsilo. De heer B. Veldman, schoolhoofd der 2e openbare Heilosche school in de Kerkebuurt, hield dezer dagen eene lezing voor den R. K. Volksbond in den Helder. Op verzoek behandelde hy daarin 'de sociale quaestie'. Wy vernemen dat hetzelfde onderwerp door hem in zyne lezing voor de R. K. Kiesver- eeniging 'de eensgezindheidalhier op 2 Febr. a.s. zal worden behandeld. De vereeniging >Heilo vooruit', die hier in het laatste semester van het vorige jaar werd opgericht, heeft reeds succès van hare bemoeiingen in zake het aanleggen van eene telephoon. Wy vernemen dat de aanleg is verzekerd, terwyl ons gemeentebestuur eene subsidie heeft toegezegd. Hello en Oesdom (onder Heilo). Eindelyk vernamen wij het antwoord op het request, dat, omstreeks een jaar geleden naar 's Gravenhage wbb opgezonden, om eene derde postbestelling ook voor. degenen die buiten >de kom der gemeente' wonen te verzoeken. Het antwoord was reeds een paar maanden geleden by het gemeentebe stuur ingekomen, hetwelk dit nu eindelijk aan den eersten onderteekenaar e.c. deed toekomen. Wij hebben>nul op het request'! Brieven, die dus half zes n.m. aankomen, worden steeds nog bezorgd den volgenden dag ten 11 a 12 ure, soms tegen half twee, in »de Kerkebuurt', gelegen op een paar minuten afstand van het station, waar zy den vorigen middag halfzes arriveerden. Besloot men nu ten minste maar, de post die tegen twee uur aankomt en die van halfzes tegelijk te bezorgen, dan werd de dienst niet vermeerderd en de bezorging was toch meer gewenscht! Wij zijn op dat punt niet zonder hoop en 'hoop doet leven Door her bestuur van onze Kiesver- eeniging 'de Eensgezindheid' worden dezer dagen ernstige pogingen aangewend, om de genen die nog geen kiesrecht bezitten en het kunnen bekomen, dit ook vóór 15 Fe bruari a.s. te doen bekomen. Dat aantal is vermoedelyk nog al belangrijk. De Katholie ken mogen wel ijverig zyn op dat punt in onze gemeentezij hebben het bij de laatste benoeming eener onderwyzeres ondervonden, dat de Onkatholieken het feit hebben besten digd van de negen onderwyskrachten, aan onze twee Heilosche Openbare scholen, slechts één (zegge één) Katholiek. De groote vergadering onzer gemeenschappelijke kies- vereeniging zal worden gehouden op Zondag 2 Febr. a.s. 's avonds ten 7 uur. Alle Loërs en Oesdommers, die kiesrecht hebben of kunnen bekomen, worden ook in >het wapen van Heilo' verwacht. Eene lezing zal dan worden gehouden door den Voorzitter, den heer B. Veltman. Ook niet-Loë» oi OeB- dommere kunnen worden geïntroduceerd. Het gerucht gaat, dat de Stoomtram 'Alkmaar—Heilo», die een halte heeft aan >Kapellaan<, waar tal van pelgrims uit stappen of worden opgenomen, zal worden verwisseld met een electrische. Dit bericht klinkt geheel anders, dan dat het gedeelte 'Alk maar—Beverwijk' zon vervallen, omdat dit niet genoeg rendeert. Het heeft reeds lang de aandacht der Maatschappy getrokken, dat voortdurend menschen aan 'Kapellaan' wer den opgenomen en uitgelaten, zoodat de vertegenwoordiger der Maatschappy reeds zelf naar de Runxput kwam, zoodra deze bij de opgravingen op den 20en Maart 1905 was teruggevonden en zich ook by Pastoor Seuter vervoegde om allerlei faciliteiten extra- trams en reductie aan te bieden voor even- tueele bedevaarten, terwijl hy mededeelde, dat het personeel was ingelicht, het den pelgrims zoo gemakkeiyk mogelijk te maken, door ze aan >Kapellaan< te doen afstappen. Van daar toeh wandelt men in een kwartier naar de aloude Mariabedevaart der midden eeuwen, onder Oesdom. Sinds dat bezoek van den afgevaardigde der trammaatschappy, is het aantal pelgrims nog steeds toegenomen, St. Pancras. Nu de winter in het land is, en de vaarten en slooten met ijs bedekt zijD, komt hier het zoogenaamde >ysboeien< weer in gebruik. De bouwers van St. Pancras hebben al reeds jaren voor gezamenlijke rekening een schuit uitsluitend ingericht als ijsboeier, waarmee men bij vriezend weer een vaargeul open houdt tot de laadplaats der H. IJ. S. M. te Broek op Langendyk waardoor de bouwers hun verkochte kool ten alle tyde per vaartuig kunnen leveren. Deze ysboeier gaat niet verder dan de gem. St. Pancras, zoodat de bouwers van het zuid einde, gem. Koedyk, hiervan verstoken bleven, wat hen by de levering der ver kochte producten soms veel ongerief veroor zaakte. Vandaar dat zy Maandagavond een vergadering belegden in het café van J, Tamis om zoo mogelyk ook voor dit gedeelte een vaargeul open te houden. Er waren een 20 tal bouwers opgekomen en na veel discussie over en weer werd besloten om Donderdag het ys te hakken en een poging te doen, voorloopig een schuit voor dit doel te huren om vervolgens hiermee een vaargeul open te houden. Daarna werd een vereeniging opgericht en een bestuur gekozen. 16 bouwers traden als lid toe. Bestuursleden zyn A. Verduin. D. Leyen en P. Groothuizen. Egmond aan den Hoef. Het doet ons genoegen de liefhebbers van schaatsenryden te kunnen meedeelen, dat de Hoever- en Egmondbinnenvaart vol komen vertrouwd zijn. De ysclub heeft de banen in orde laten brengen en de slechte

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2