Igea&glij stoaa. KERKNIEUWS Gemengd Nieuws. doenden luchttoevoer, maar deze humus is de zoogenoemde zure humus, en alle land bouwers weten, dat van zure gronden geen beate vruchten te oogsten zyn. Bovendien moeten vele plantenvoedingsstoffen nog heel wat veranderingen ondergaan, eer zjj door de gewassen als voedsel opgenomen kunnen worden. Deze omzettingen grijpen plaats onder de inwerking van bakteriën en deze kleinwezens hebben eveneens behoefte aan lucht. Maar wat wellicht het ergst is van al, bij onvoldoende toetreding van lucht kunnen zich zelfs uit puike plantenvoedings stoffen vergiften ontwikkelen, die den plantengroei dooden. Wij gelooven dat het bovenstaande voldoende is om iedereen te overtuigen, dat luchttoevoer noodzakelijk is en deze bevorderd moet worden door regel matige en flinke grondbewerkingen, waarbij ook soms de diepere lagen worden omgezet. Melk. De heer R(inkes) B(orger) schrijft in het weekblad Buiten In de modelstallen is voldoende licht," frissche lucht en ventilatie. Het melkvee wordt dagelijks gereinigd, vooral de uiers en de omgeving daarvan. De koeien worden gevoed als het melken is afgeloopen, zoodat stof van hooi en stroo niet in de melk kunnen komen. Het personeel is verplicht zich geregeld te reinigen en eveneens om een reine kleeding te dragen. De melk wordt zoo spoedig mogelijk uit den stal gebracht, gefiltreerd en afgekoeld. Op de gewone boerderij vindt men in den regel precies het tegenovergestelde, wat dan ook niet nader behoeft te worden uit eengezet. Een natuurlijk gevolg is, dat de melk op verschillende wijzen wordt veront reinigd. Stalvuil in de melk brengt daarin een aanzienlijke hoeveelheid bacteriën, die niet altijd onschuldig zyn, maar bovenal het vuil zelve is reeds in sommige omstan digheden een gevaar. Voor volwassen personen kan men des noods toepassen het gezegde»een beetje zand schuurt de maag», het blijf toch altijd vies en ook nadeelig. Voor zeer jonge kinderen echter, wier teere organen nog zoo uiterst gevoelig zijn, kan het melkvuil de directe oorzaak wezen van storing in de spijsverteringvan ongesteldheid ook van ernstigen aard. Er is op dit oogenblik eene krachtige beweging in de geheele beschaafde wereld, om de reinheid bij de melkverzameling te bevorderen. Er mag van die beweging op den duur veel goeds verwacht worden, maar... zij heeft een tweeledigen, zeer ern stigen tegenstand te overwinnen. Die tegen stand is aan de eene zijde een ingekankerd conservatisme en aan de andere zijde een bezwaar om de financieele offers te brengen, die aan verbetering onvermijdelijk verbonden zijn. Het hier bedoelde kwaad wordt meer malen ook door het publiek opgemerkt. Als men een glas melk eenigen tijd laat staan, vindt men somtyds op den bodem eenig vuil bezinksel. Wanneer nu maar algemeen de gewoonte bestond, om dergelijke melk absoluut te weigeren en terug te zenden, zou het hygiënisch streven een krachtigen steun ontvangen. Een derde omstandigheid die, uit een hygiënisch oogpunt, de aandacht vraagt, is deze, dat men in dezen tijd van het jaar gevaar loopt van melk te ontvangen, die te oud is. Onze huismoeders zijn gewoon van den melkleverancier te vragen, dat zij vóór het ontbijt versche melk hebben en zij zijn ook zoo naïef om te gelooven dat aan dien eisch wordt voldaan als de melkboer maar op tijd aanbelt, 'k Geloof niet dat er veel over wordt nagedacht wat of in de praktijk, vooral in onze groote steden, aan die stipte levering van melk verbonden is. Daarvoor is noodig dat een melkbezorger minstens om half zeven de straat opgaat, de versche melk moet dus uiterlijk kwart over zes in de stad zyn. Het is verder geene overdrijving als wordt aangenomen, dat het vervoer naar de stad gemiddeld een uur tijd vraagt. Kwart over vijf moet dus het verzamelen der melk zyn afgeloopen. Neemt men voor dat verzamelen, of het melken, anderhalf uur, dan moet de boer 's morgens minstens om half vier met de werkzaamheden aanvangen. Wat dit is in de donkere dagen voor en na Kerstmis behoeft niet te worden aangetoond. Afge scheiden van het minder aangename van dit vroege opstaaD, verzet zich de sociale rich ting van onzen tijd tegen een dergelijken nachtarbeid en zal wellicht het personeel op den duur eenvoudig dien nachtarbeid weigeren. De beteekenis van het thans geschetste voor de melkhygiëne is in de eerBte plaats deze dat er 's morgens veel te veel haast is by de melkverzameling en dat daardoor de gelegenheid ontbreekt, om nauwkeurig acht te geven op eene goede melkverzame ling op eventueele afwijkingen in den gezondheidstoestand van het melkvee enz. Erger is echter het volgendede vee houders die zich verbinden om zoo vroeg in de stad te zijn als boven vermeld, moeten daarvoor betaald worden. Niet alle melkhandelaars past dit en... nu bestaat het gevaar dat men oude melk levert, die maar al te vaak door conserveermiddelen of door pasteuriseeren kunstmatig duurzaam is gemaakt. Beide kunnen zeer schadelijk zijn. ALKMAAR. Parochie van den H. Laurentius. Zondag 's morgens 7 en 8'/j uur stille H.H. Missen10 uur gezongen Hoogmis 's middags 4 uur Vespers; van 5—6 uur gelegenheid om te Biechten's avonds 6 uur Lof met Predikatie ter eere van het Onbevlekte Hart van Maria voor de bekee ring der zondaren. Maandag, Driekoningen, te vieren als Zonfiag, 's morgens 7 en 8l/j uur stille H.H. Missen 10 uur gezoDgen Hoogmis met Predikatie 's middags 4 uur Vespers met Rozenhoedje 's avonds 7 uur Lof. Dinsdag 's morgens 9 uur gezongen "Uit vaart voor mej. Joanna Cornelia van Beu gen, echtg. ^van den heer Adrianus Joannes Netten. Woensdag 's avonds 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Donderdag 's morgens 9 uur gezongen H. Mis ter^eere van het Allerh. Sacrament en het H. Bloed van Mirakel 's avonds 7 uur Lof tot de zelfde intentie. V r ij d a g 's avonds 7 uqr Lof ter eere van 't Allerh. Hart van Jesus. Zaterdag 's morgens 9 uur H. Mis voor de leden van de Broederschap 't Onbevl. Hart van /Maria voor de bekeering der zondaren. Parochie van den 3. Dominions. Zondag 's morgens 6, 71/9 en 9 uur stille H.H. Missen; 10'/s uur Hoogmis's midd. 2 en 3l/j uur Catechismus 3 uur Ves persvan 3—5 uur gelegenheid om te Biechten 's avonds 5 uur Congregatie. Maandag, Feestdag van de H. Driekonin gen, geb. Heiligendag, 's morgens 6, 7l/a en 9 uur stille H.H. Missen10l/3 uur plechtige Hoogmis 's middags 3 uur Vespers 's avonds 7 uur Lof met Feest predikatie. Dinsdag 's morgens 9 uur gez. H. Mis ter eere van den H. Antoniua's avonds 7 uur Lof. Woensdag 's avonds 7 uur Congregatie. V r ij d a g en Zaterdag 's avonds 7 uur Lof. HEILO. Zondag, le Zondag der maand, te verdie nen vollen aflaat, 's morgens 71/1 uur H. Mis; 9Vs uur Hoogmis met Predikatie; 's middags 2'/j uur Vespers, waarna ge legenheid om te Biechten 's avonds 6l/j uur Lof ter eere van den H. Willibrordus, waarna vereering der Reliquie. Maandag, Hoogfeest van Driekoningen, te vieren als Zondag, de H.H. Missen als op Zondag, onder de Hoogmis predikatie 's middags 21/s uur Vespers. Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag de H H. Missen 8 en 81/s uur. Zaterdag 's middags van 4 uur af gelegen heid om te Biechten 's avonds G1/^ uur Lof ter eere van Maria. Behalve Zondag en Maandag op de gewone dagen Catechismus. In den Heer overledenGeertje Komen, huisvr. van Adrianus Sengers. BERGEN. Zondag 's morgens 71/a uur Vroegmis 10 uur Hoogmis 's middags 2 uur Ves pers, daarna De Profundis. Maandag, Driekoningen, te vieren als Zondag, 's morgens 71/, uur Vroegmis 10 uur Hoogmis 's midd. 2 uur Vespers. In de week 's morgens en 8% uur de H.H. Missen. Catechismus volgens gewoonte, behalve op Maandag. Gelegenheid- tot Biechten Zondag tot aan de Vespers, verder Zaterdagmiddag van af 4 uur. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien: L. Wittebrood, G. Brakenhof en I. Bakkum. EGMOND AAN ZEE. Zondag, le Zondag van de maand,'smorg. 71/3 uur H. Mis 10 uur Hoogmis 2 uur VeBpetB. Daarna Biechthooren, zoolang er achtereenvolgens biechtelingen zich aan melden. Maandag, Feestdag der H.H. Driekonin gen, 's morgens 7!/s uur H. Mis 10 uur Hoogmis 2 uur Vespers. Dinsdag 's morgens kwart over acht uur H. Mis. Woensdag 's morgens kwart over acht uur H. Mis 's avonds 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Donderdag en Vrijdag 's morgens kwart over acht uur H. Mis. Zaterdag 's morgens kwart over acht uur H. Mis van 3—4 en 57 uur Biecht hooren 's avonds 61/» uur Lof met Rozenkrans. EGMOND-BINNEN. Parochie van den 3. Adelbertus. Zondag 's morg. 71/1 uur H. Mis 10 uur Hoogmis 1 uur onderrichting in de Bijbel sche Geschiedenis2 uur Vespers met Rozenhoedje. Maandag, Feestdag der H.H. Driekonin gen of de openbaring des Heeren aan de Heidenen, te vieren als Zondag, de H.H. Missen als op Zondag. 2 uur Vespers met Rozenhoedje, tot dankbaarheid voor de genade des geloof». Donderdag 's avonds 61/, uur Lof met Rozenhoedje voor de rust der zielen in het vagevuur. Van de laatste H.H. Sacr. voorzienMaria Joanna Bekker. In den Heer overleden Maria Joanna Apel doorn, geb. Apeldoorn, en Maria Liefting. LIMMEN. Zondag 's morgens 71/» uur H. ,Mis 10 uur Hoogmis; 's middags van 3 7 uur gelegenheid om te Biechten 's avonds I 7 uur Lof met Preek Maandag, Driekoningen, de II.H. Missen als op Zondag 's avonds 7 uur Lof met Te Deum en Processie; sluiting 40 uurgebed. In de week de H.H. Missen om 8 en 81/» uur. Donderdag 's avonds 61/, uur Lof ter eere van het H, Sacrament, Zaterdag 's namiddags van 4 7 uur ge legenheid om te Biechten. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Maria Mooy, geb. Vaders, Agatha Verver en Adriana Rietveld, wed. Kruger. In den Heer ovefleden Adrianus Kraakman. LANGENDIJK (N.-Scharwoude). Zondag 's morgens 7 uur stille H. Mis met onderrichting10 uur Hoogmis met - Predikatie 's midd. 21/2 uur Vespers 's avonds 6 uur Lof, waaronder het Rozen hoedje. Maandag, Driekoningen, te vieren als Zondag, 's morgens 7 uur H. Mis 10 uur Hoogmis 's middags 21/a uur Vespers 's avonds 6 uur Lof met Rozenhoedje en litanie tot intentie van Z. H. den Paus. Dinsdag, Vrydag en Zaterdag de H.H. Missen ten 8 en 8'/2 uur, Woensdag en Donderdag alleen ten 8 uur. Dinsdag na de H. Mis van 8'/s uur en na het Lof vereering der Reliquie van den H. Antonius 's avonds 7 uur Lof. Woensdag 's morgens 8 uur Jaardienst voor Cornelia Meiten en Jaantje Kraakman. Donderdag 's avonds 7 uur Lof ter eere van het Allerheiligst Sacrament. Zaterdag 's middags van 4 uur af ge legenheid om te Biechten. Van de laatste H.H. Sacr. voorzien: Engelina Berkhout, wed. van Dirk Prins. UITGEEST. Zondag 's morgens 7uur H. Mis voor voor de Gemeente 91/, uur Hoogmis voor Antonius Tuinman en Antje Huyge. Maandag 's morgens 7 l/J uur H. Mis voor Jacob Heijne 9uur voor de Gemeente. Dinsdag 's morgens 81/s uur H. Mis voor Dirk Bourgonje 9 uur H. Mis voor Arie Bakkum en Cornelia Groen. Woensdag 's morgens 8l/s uur H. Mis voor Cornelia Rijs, huisvr. van E. Bak kum 9 uur H. Mis voor Joanna Cornelisse. Donderdag 's morgens 8 '/s uur H. Mis voor mej. Henrica Maria van Kersbergen 9 uur gezongen H. Mis voor Afie Stam, wed. Jan Konijn. Vrijdag 's morgens 81/s uur H. Mis voor Antje Duinmayer9 uur H. Mis voor Mijntje Kuijs, huisvr. van Herm. Terra. Zaterdag 's morgens 8 Vs uur jaarl. H. Mis voor Jan Meijne 9 uür H. Mis voor Mijntje Meijne. In den Heer overledenWillem Berkhout. SCHOORL. Zondag 's morgens 71/1 uur stille H. Mis 10 uur Hoogmis; 's middags l'/j uur Catechismusuur Vespers. Maandag, Driekoningen, 's morgens 7Vi uur H. Mis 10 uur Hoogmis 's midd. 2 Vespers. Woensdag, Donderdag en Zaterdag Catechismus. Donderdag 's avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. TUITJENHORN. Zondag 'b morgens 71/, uur H. Mis 10 uur Hoogmisgeen Catechismus21/2 uur Vespers. Daarna zitting der Bibliotheek tot 4 uur. Na de Hoogmis en na de Vespers gelegenheid tot Biechten. Maandag, Hoogfeest der H.H. Driekonin gen of van de verschijning des Heeren, te vieren als Zondag, de H.H. Missen als op Zondag. Onder de Vespers wordt het Rozenhoedje gebeden. Donderdag 's morgens 9 uur Trouwmis van D. Koning en Maria Elizabeth Thames. De overige dagen de H. Mis 's morg. ten 8l/2 uur. Zaterdag 's middags van 5—7 uur gelegen heid om te Biechten7 uur Lof met Rozenhoedje ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes. SCHAGEN. Zondag 's morgens 7 uür H. Mis9% uur Hoogmis's middags 2'/j uur Vespers. Maandag, Feestdag van Driekoningen, te vieren als Zondag, 's morg. 7 uur H. Mis 9'/j uur Hoogmis's middags S'/j uur Vespers met Rozenhoedje. Woensdag 's morgens 8 uur gezongen H. Mis. Donderdag 's avonds 7 uur Lof. Zaterdag 's avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. DEN HELDER. Parochie Kerk. Zondag 's morgens 8 uur H. Mis 10'/3 uur Hoogmis 's middags 2 uur Catechismus 3 uur Vespers4T/s uur Congregatie der H. Familie. Deze week Catechismus op de gewone dagen. Donderdag 's avonds 7 uur Lof. Zaterdag 's middags van 4 uur af ge legenheid tot Biechten. O. L. Vromve-Kerk. Zondag 's morgens 7'/2 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; 's avonds 6'/i nur Lof van het H. Hart met predikatie. Deze week de Catechismus op de gewone dagen Dinsdag 's avonds 7 uur Lof. Zaterdag 's middags van 4 uur af ge legenheid tot biechten. Zie voor eventueel nagekomen Kerklijsten het eerste Blad. Dood van den oudsten bisschop ter wereld. In Hobart (Australië) stierf Zondag 1.1. in den ouderdom van 89 jaren de aartsbisschop dr. Murphy. Den 5 Januari 1812 in Belmond (Ierland) geboren, werd hjj 16 December 1835 titulair-bisschop van Philadelphiawerd als coadjutor met het recht van opvolging in Januari 1866 diocesaan-bisschop en den 3en Augustus*, 1838 tot metropolitaan en aarts bisschop benoemd. Hij was de laatste bisschop die nog door Paus Gregorius XVI, den voorgaDger vau Pius IX, benoemd was. Een brutaal stukje is Dinsdagmiddag uit gehaald ten nadeele van een winkelier in boeken en galanterieën in de Dapperstraat te Amsterdam. Daar hebben drie onbe schaamde rekels (>het< trio de etalagekasten buiten het winkelraam geplunderd. Een hunner ging met beitel en breekijzer aan het werk en zijn maats plaatsten zich vlak naast hem om hem te dekken. Toen een der Bloten voldoende losgepeuterd was, staken zij er de hand door en roofden een aantal galanterieën, die door den winkelier, den heer de Haas, op minstens f 20 waarde worden geschat. Toen de dieven bemerkten, dat men hen in de gaten kreeg, gingen zij aan den haal. Een der bezoekers van den winkel zette hen achterna, doch de boeven waren hem te vlug. Het gebeurde notabene 's middags om half drie, toen de winkel vol volk stond I Verdwenen. Twee bakkersknechts van bakker v. C. te Eindhoven, beiden afkomstig uit Tilburg, zijn Zondagmiddag uit wandelen gegaan en sedert niet teruggekeerd. Alle nasporingen omtrent hen, ook te Tilburg, zijn vruchteloos gebleven. Men vreest, dat hun een ongeluk is overkomen. Snoek. In de vestinggrachten te Wil lemstad (N.Br.) wordt tegenwoordig door veel hengelaars naar snoek geviscbt. Hoewel er reeds honderden gevangen zijn, schijnt het aantal niet te verminderen, daar som migen in één week 20 a 30 pond thuis brengen. Dezer dagen werd er nog een snoek buit gemaakt van 15 pond, met een lengte van 1.10 M. Afdreiging. Te Haarlem is door de justitie ingesloten de redacteur van de Amsterdamsche Lantaarn, die afdreiging heeft gepleegd, door een oud-officier geld te willen afpersen. Hij had een pamflet klaar, dat op straat zou gecolporteerd worden als geen geld werd gegeven. Ook heeft de aangehoudene zich aan diefstal schuldig gemaakt ten nadeele van dien officier. Gestikt. Doordat de echtelieden A. van het gehucht Harlis (Limb.), Zondag niet gezien werden, waren de buren ongeruBt en zochten door 't openen van een veneter zich toegang tot de woning te verschaffen. De slechte lucht, die hun tegemoet kwam, deed het ergste vermoeden, en tot het slaapvertrek doorgedrongen, zagen ze den man en de vrouw te bed liggen. De vrouw gaf geene teekenen van leven meer, maar de man toonde door zijne, hoewel zwakke, ademhaling, dat hjj nog leefde. De in allerijl geroepen geneesheer, hoopt den echtgenoot in hot leven te kunnen behouden. Men denkt, dat vergiftiging door kolen damp de oorzaak van het ongeval is. Een dievenbende op de grens. Men meldt van de Belgische grens Een dievenbende, die zich op Hollandsch grondgebied verborgen houdt, doet geregeld 's nachts strooptochten in België, schrik teweeg brengende in alle Belgische grens gemeenten. Een paar nachten geleden hebben de dieven verscheidene huizen geplunderd te Meir en op een zeker oogenblik, toen zy door de dorpsbewoners verrast werden, weerden zij zich met revolverschoten. Nie mand werd gelukkig gewond. Thans trekken 's nachts in die Belgische gemeenten patrouil les gendarmes rond. Met de snelste boot over I Een oud- Amsterdammer, die thans te New-York woont, kwam, verhaalt het Hbl., dezer dagen hier terug. Hij had den overtocht gemaakt met de Lusitania, de nieuwe boot van de Ounard-lijn. Zaterdag 19 October uit New-York vertrokken, was hij Donderdag 24 Oct, aan de IerBche kust. De reis van werelddeeld tot werelddeel, dat wil zeggen van Sandy Hook (Amerika) naar -Daunts Rock (Ierland) werd gemaakt in 4 dagen, 22 uren, dat is 23.61 knoop per uur als gemiddelde snelheid. Voor wie geen technicus is, valt het moeiljjk zich in te denken welk een overwinning dit is op de materieeen reuzenschip van 45.000 ton of 45 millioen KG. met zulk een snel heid door het water te bewegen. Niet minder dan 25 ketels en machines, die 68.000 P.K. kunnen ontwikkelen, zijn daartoe noodig. Het is reeds in herinnering gebracht, dat het dezer dagen 100 jaar geleden is, dat het eerste stoomschip de wereld verbaasde. Niet onaardig is het, nog eens' na te gaan hoe de snelheid in de jongste 50 jaren geleidelijk vermeerderde. In 1856 maakte de Persia een record door den overtocht van Engeland naar de Ver. Staten te doen in 9 dagen, 1 uur en 45 min. In 1866 bracht de Scottia het record op 8 dagen, 2 uur en 48 minuten. In 1869 maakte de Oity of Brussels de reis in 7 dagen, 22 uren en 3 minuten. Het duurde 11 jaren voor het record onder de 7 dagen werd gebracht. Dit deed de Alaska in 1882, toen zij in 6 dagen, 18 uur en 37 minuten overging. Zeven jaar later, in 1889, bracht de City of Paris het record op 5 dageD, 19 uur en 18 minuten. Acht jaren zijn noodig geweest om van het 5 dagen record op het"4 dagen record te komen. Men ziet daaruit reeds, welke technische moeilijkheden by het vergrooten der snelheid te overwinnen zyn. Waarschijnlijk is deze jongste overwinning daaraan te danken, dat de Lusitania met stoomturbines werkt, een wijze van voortbewegen welke bovendien het voor deel heeft, van het schip minder te doen trillen. Engeland is nu weer in het bezit van het •blauwe lint», het denkbeeldige zegeteeken van de stoombootmaatschappij, die het trans atlantisch record heeft gemaakt. Moderne Robinsons, De laatste overle venden van de Noorsche bark «Alexander Oubis» zijn dezer dagen te Southampton aangekomen en de tweede stuurman, Donal Msrrison, vertelde aan eenige journalisten van al de ellende en ontberingen, waaraan de dappere zeelieden blootstonden, eer een voorbijkomend vaartuig hen van een vreese- lijken dood redde. In den Stillen Oceaan kwam hun bark buiten den wind en vele maanden verliepen, zonder dat ze in staat waren vooruit te komen. Langzamerhand werd de situatie kritiek, de levensmiddelen raakten op, het drinkwater bedierfdoch eindelijk kreeg men een groep eilanden in 't zicht. Volgens de scheepskaarten waren het de Galapagos- eilanden, en ten einde raad besloten de zeelieden hun bark in den steek te laten, daar ze aan boord van gebrek zouden om komen. Den 8sten Mei trachtten ze met twee sloepen de eilanden te bereiken, 't Was een wanhopige tocht. Telkens weer dreef de sterke golfstroom de notedoppen zeewaarts telkens weer trachtte men te landen. Tien dagen duurde deze strijd. In de duisternis raakten de booten van elkaar, en toen Mor rison en zyn tochtgenooten ten slotte vasten bodem onder de voeten hadden, was van de anderen geen spoor meer te ontdekken. De eilanden bleken kaal en onvruchtbaar. Ner gens was een levend wezen, nergens ook een spoor van water te zien. Rauwe kak- tuablaren waren ons eerste voedsel, aldus de stuurman. Nooit zal ik het genot ver geten, dat het koele sap der bladeren mjjn brandendheete lippen verschafte. Men trachtte vervolgens een vuurtje te stoken. ZeBtien lucifers bezaten de zeelieden nogen ze bewaakten deze als een grooten schat. Maanden later, toen eindelijk hulp kwam opdagen bezaten ze' er nog negen. 't Gemis aan voedsel deed zich hoe langer hoe meer voelen. Met veel moeite gelukte het eenige schildpadden te vangen. Hun bloed stilde den razenden dorst. Later bi achten zeeleeuwen en hagedissen eenige variatie in 't menu. Brood werd het allermeeste ontbeerd. Overal zocht men naar vruchten, waaruit desnoods meel bereid kon worden, doch tevergeefs. Ten slotte kwam men op het denkbeeld vogels te vangen en de beenderen te malen, maar ook dit mislukte. Een on overkomelijk moeras was oorzaak, dat men de ééne helft van 't eiland niet bereiken kon. De sloep was reeds den eersten dag te pletter geslagen, dus bleef er maar één weg overzwemmen. Allen waren bereid den tocht te wagen, behalve een Amerikaan, die beweerde, dat hy hier evengoed sterven kon als ginds. Het was niet mogelijk hem tot andere gedachten te brengen, en zoo liet men bem eenzaam achtereen slachtoffer van zijn koppigheid. Veel beter had men het in het nieuwe kwartier trouwenB niet. Mieren en muskieten kwelden de schipbreukelingen op ontzettende wyzeen ook de eenzaamheid deed ten slotte haar somberen invloed gelden. De kapitein werd krankzinnig. Een ander waagde, door honger gedreven, een moedigen tocht over de klippen. Hij stortte in zee en verdronk voor de oogen zyner makkers. Eenige dagen later vond men zijn lijk, geheel door de vogels afgevreten. De beenderen waren in de zon gebleekt. De overblij venden voelden hoe hun krach ten met den dag verminderdenook 't ge zicht werd steeds zwakker. Eindelijk, op den 29sten October, naderde de verlossing. De andere sloep had het vaste land bereikt en daar van de lotgevallen hunner tochtgenooten verteld. Vanuitlqui- que zond men een schoener, die, na lang zoeken, de ongelukkigen op het onbewoonde eiland vond, en hen naar veiliger haven overbracht. Hoeveel de wereldvloot ivaard is. Een Duitsch schrijver becijfert de waarde van de wereldvloot op 3000 tot 3300 millioen gulden. In 1907 telden de stoombooten vancde geheele wereld te zamen een inhoud van 20,014,000 ton. Engeland bovenaan met meer dan de helft 10,183,000 tonin de tweede plaats Duitschland met 2,267,000 tondan de Ver. Staten met 1,263,000 en ^Noorwegen met 775,000 ton Frankrijk daarachter met 736,000 ton, Japan met 666,000 ton. Met ongeveer een half millioen volgen dan Italië Neder land, Rusland en Zweden. Diefstal uit een militaire brandkast. In ons vorig nummer maakten wü"melding van een bericht betreffende een diefstal uit de brandkast van de cavaleriekazerne te 's Gravenhage. Naar aan >De Avp.» bjj informatie bleek, bedroeg het ontvreemde bedrag f 2050, maar is het geBtolene door twee officieren bijgepast. Het feit zelf dateert van eenige weken geleden.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 6