Binnenland. Plaatselijk Nieuws. vindt zij die binnen drie maanden terug. Verder veroordeelde de heer Lépine de overgroote toegevendheid der commisBie van gratie, waardoor 50 pCt. van de misdadigere, die uit Parijs gebannen zijn, nog steeds daar gevonden worden. Er zou een tijd komen, zei hij, dat het pnbiiek het gevaar van sentimentaliteit zou inzien en er op staan zou, dat de samen leving niet zou belemmerd worden waar zij tracht zich tegen boosdoeners te beschermen. Engeland. Het katholicisme in Engeland. Daily Chronicle publiceert een statistische opgave van Mgr. Bourne, Aartsbisschop van Westminster, waaruit bljjkt dat gedurende het jaar 1907 Groot-Brittannië 3.500.000 Ka tholieken telde, terwijl het aantal priesters 4.075 ofwel 51 meer dan in 1906 bedroeg. Oostenrijk. Dankbaarheid des keizers. Volgens een bericht uit Weenen zou keizer Frans Joseph dit dankbaarheid voor zjjn genezing aan den H. Stoel een gift van i 50.000 aangeboden hebben. Dit bericht dient voorloopig echter onder groot voorbehoud te worden aanvaard. De Crisis. Men schrijft van Den Haag aan de anti- rev. Rotterdammer van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat van een opdracht aan mr. Th. Heemskerk verleend tot het vormen van een Kabinet in dien zin, dat door ge noemd Kamerlid reeds eenige verantwoorde lijkheid zou zijn aanvaard, tot dusver nog geen sprake is, en dat de besprekingen, welke de heer Heemskerk, na door H. M. de Koningin te zijn gehoord, met een vijftal personen heeft gevoerd, nog slechts een zeer voorloopig karakter droegen. Het N. v. Ned. meldt, dat mr. Heems kerk zoowel vóór als na het onderhoud, waartoe hjj door H. M. de Koningin was ontboden, een conferentie gehad heeft met dr. Kuyper. Het Haageche correspondentiebureau meldt nogDezen (Dinsdag) avond is in Den Haag een bijeenkomst gehouden van mr. Th. Heemskerk met een vjjftal katholieke Kamer leden, waarbij ook dr. Kuyper tegenwoordig was. Het „Kath. Sociaal Weekblad". Dit uitmuntende weekblad is zijn zevenden jaargang ingegaan. Mr. Aalberse schrijft een merkwaardig ar tikel ter inleding, waarin twee punten de bijzondere aandacht verdieneneen klacht over het afgeloopen jaar en het program voor den nieuwen jaargang. De klacht is droevig bitter, maar er is reden toe. Er was zegt mr. Aalberse in het afgeloopen jaar veel goeds, veel dat moed gaf en hoop. Toch zijn er onder ons, die thans niet de opgewektheid gevoelen van weleer. Mr. A. licht het volgenderwijs toe Is dit slechts de natuurlijke, en dan spoe dig voorbijgaande, reactie, welke wel moest volgen op het met zoo Bnelle vaart voort- schieten onzer katholieke werkzaamheid op sociaal gebied Is het een gevolg slechts van het stelsel matig kweeken van een sfeer van wantrou wen van verschillenden onder ons, die zich ten diepste gewond konden gevoelen nu men hen, naar hun innigste en heiligste overtui ging onverdiend en onwaarachtig, aantastte in het hoogste en heerlijkste wat sjij bezitten, hun onbesproken katholiciteit, hun eerlijke, toch waarlijk niet enkel met den mond be leden, trouw en onderworpenheid aan het kerkelijk gezag Is het een klimmende en beklemmende vrees, dat deze onderlinge strjjd, staag en staag gevoed door een niets en niemand ontziend prikkelen, in omvang en diepte steeds grooter afmetingen zal gaan aannemen en zoo ons zal terugvoeren naar een tijd, waarin het historische woord >ziet hoe lief zij elkander hebben< ons werd tot eene be spotting door onze vijanden Het éen wellicht èn het ander. Maar dat er reden is voor ernstige be zorgdheid, wie zal het ontkennen, die be denkt, dat de zelfbeheersching, van éen zijde tot heden beoefend, plaats zal kunnen maken voor de ijzeren noodzakelijkheid, dat de eigen eer en goeden naam te verdedigen, zal wor den van een recht tot een plicht? Opgewekter en opwekkender klinkt wat mr. Aalberse schrijft over het werkprogram van het K. S. W. Evenals in vorige jaren zullen aan alle voorname onderdeelen der sociale en econo mische vraagstukken min of meer uitvoerige artikelen worden gewijd. Doch met het oog op de aanhangige wetsontwerpen zal dit jaar de bijzondere aandacht gewijd worden aan de sociale verzekering. In een groote reeks van artikelen hopen wij te behandelen het verzekeringsvraagstnk in 't algemeen, en ver volgens de verschillende onderdeelen: ziekte-, ongevallen-, invaliditeits- en ouderdoms-ver- zekering, verzekering tegen werkloosheid, weduwe- en weezenverzekering. Ook hopen wij dit jaar weer te kunnen voortgaan met de bewerking van Fesch' Libe- ralismus, Socialismus, und Christliche Oezell- schaftsordmmg, en wel die twee gedeelten, waarin hij de geschiedkundige ontwikkeling schetst der beroeps organisatie, en dat, waarin hij het eigendomsrecht behandelt. Wat het vraagstuk van den Handeldrjj- venden, Industriëelen en Landbouwenden Middenstand betreft, zullen wij in het ko mende jaar allermeest onze aandacht wijden aan het vakonderwijs, hetwelk met het cre- dietvraagstuk voorzeker is van de allerhoogste actualiteit. Dat bij en naast de bespreking dezer voor al practische kwesties, overigens de vragen van beginsel niet onbehandeld zullen blijven, behoeft voor onze oude lezers wel geen af zonderlijke vermelding. Zoo hopen wij spoe dig, naar aanleiding van een in de Sociale Studiën van Futura te verschijnen brochure, uitvoerig de vraag te behandelen, in hoeverre de Encycliek Pascendi ook houvast geeft bij de beoordeeling van de op 't gebied der sooiale hervormingen te volgen richting. Over het Vrouwenvraagstuk, dat ook in ons land steeds meer de aandacht en belang stelling trekt, hebben wij verschillende arti kelen reeds gereed liggen. Met zulk een program en onder de be proefde leiding van mr. Aalberse kan het K. S. W. met vertrouwen de toekomst tege moet zien. De Mijnraad. Naar men uit goede bron verneemt, heb ben de leden van den Mijnraad, welke tegen woordig bestaat uit de heeren Jhr. O. H. A. van der Wijck, Jhr. S. van Oitters, W. F. Leemans, Dr. W. H. Nolens, Mr. L. H. W. Kegout, Dr. R. D. M. Verbeek, C. J. van Schelle en Mr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, aan H. M. de Koningin collectief ontslag gevraagd. Dit besluit van de leden van het college, dat indertijd ingesteld is om den betrokken Minister van advies te dienen in alle zaken, het Mijnwezen betreffende, staat in het nauwste verband met het feit, dat de Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, tegen het eenparig advies van den Mjjnraad in, na eerst op grond van het ongunstig advies, de te doene voordracht aan H. M. id de Koningin nader in ernstige overweging te hebben genomen, ten slotte toch bevor derde, dat tegelijkertijd met het verleenen van eervol ontslag aan den in Indischen gouvernementsdienst overgeganen directeur- generaal van de Staatsmijnen in Limburg (den heer H. J. E. Wenckebach), het beheer van den Staatsmjjndienst is opgedragen aan een directie van drie personen (de heeren Mr. Dr. W. F. J. Frowein, J. O. Bunge en R. de Kat). De Mijnraad achte de instelling van meer- hoofdige directie niet in het belang van dit Staatsbedrijf, Verbod van absinth. Door het hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereeniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken is mede namens Sobrië- tas, den Volksbond, de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver., de Nederl. Onderw. Prop. Club, de Geneesk. Geh. Ver., de lat. Orde van Goede Tempelieren, de Ned. Orde van Goede Tem pelieren en den Algem, Ned. Geh. Bond een schrijven gezonden aan 'Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin instemming is betuigd met het voornemen van den Minister, neergelegd in de Memorie van Antwoord over het vijfde hoofdstuk van de Staatsbegrooting voor 1908, betreffende het indienen van een Wetsontwerp inzake het verbod van absinth. R. K. ziekenverpleegsters Amsterdam. Thans is te Amsterdam opgericht en stelt zich ter beschikking de >afdeeling Amster dam' van den R. K. bond van ziekenver pleegsters. Door Z. D. H. Mgr. Aug. Callier te Haarlem is voor die afd. aangewezen als geestelijk adviseur de Weleerw. pater H. K. Duynstee. Het bestuur der afd. is als volgt samen gesteld dr. H. Bouke, presidentzr. M. De brus, vice-presidentezr. A. Souter, le secre taresse; zr. M. Huysmans, 2e secretaresse; zr. J. Smit, zr. Em. Dubrus J. Kley, penning- meesteresse. Ten allen tijde hoopt het bestuur aanvragen om R. K. verpleegsters zoo stipt mogelijk te voldoen. Tevens worden alle R. K. dames, die in Amsterdam in de toekomst als ver pleegster werkzaam zullen zijn, dringend uit- genoodigd zich bjj den aigem. R. K. bond en deze afdeeling daarvan, aan te sluiten. Secretariaat adresKeizersgracht 421. ALKMAAR, 8 Jan. 1908. Marla-Vereenlglng. De dames der Mariavereeniging worden er aan herinnerd dat het Donderdagavond op de bovenzaal van den heer Hazes ver gadering is. Drankbestrijding. Donderdagavond 23 Januari a.s. zal voor de Katholieke Drankbestrjjdere(8ters) als spreker in de >Harmonie< optreden de be kende en alom gevierde drankbestrijder, de Z.Eerw. heer dr. Ariëns. Wij behoeven onze lezers zeker niet aan te sporen om in grooten getale dezen emi- nenten redenaar te gaan hooren, de naam van den spreker is reeds waarborg genoeg, dat die vergadering zeer druk zal worden bezocht. Priester-jubilea. Het jaar 1908 wordt voor Alkmaar en omgeving wel een jaar van priesterfeesten. De beide Z.Eerw. pastoors van Alkmaar, deken Horning en pastoor Hejjs, hopen 10 Augustus a.s. hun 40-jarig jubilé tè vie ren, terwijl op 15 Augustus de 25ste ge denkdag van het ontvangen der H. Friester- wijding gevierd wordt door den Z.Eerw. heer J. H. M. Peeperkorn, pastoor te Schoorl, den Z.Eerw. heer W. M. Nix, pastoor te Tuitjenhorn, en den Z.Eerw. pater E. J. B. Jansen te Alkmaar. Sociale Cursus. Gisteravond vervolgde de WelEerw. Heer Van den Boogaard zijn socialen cursus. Na opening der vergadering door Mr. Kraakman, die de aanwezigen dankte voor hunne blijvende, trouwe opkomst, verkreeg de WelEerw. Heer v. d. B. het woord en vatte eerst in bet kort samen het verhan delde op den 23sten December. Daarbij werd gewezen op een misverstand in het verslag van >Ons Blad' van 24 Dec. Spreker herhaalde nog eens uitdrukkelijk zijn meening. Kunst is evenals economie geen onderdeel van de moraal, maar blijft ten alle tijde aan de moraal ondergeschikt en met die laatste beperking heeft zelfs de befaamde leuze l'art pour l'art een goede beteekenis. Kunst is geen onderdeel v. d. moraal d. w. z. rechtstreeks hebben ze een verschil lend onderwerp n.l. de kunst het schoone, de moraal het zedelijk goede. Kunst blijft altijd a. d. moraal onderge schikt, d. w. z. noch kunstenaar noch kunst gebruiker, kunnen ooit om kunstredenen zich aan de gewone regelen der zedenleer onttrekken. Na opheldering v. dit misverstand, her vatte spreker zijn betoog. Daar de ruilhandel tusschen verschillende voortbrengers altjjd moeilijk is, heeft men een ruilmiddel (rechtstreeks zonder gebruiks waarde) en waarde-meter uitgedacht n.l. het geld. Ruilwaarde in geld uitgedrukt is de prijs, waarna in het kort werd aangestipt wat verstaan moet worden onder marktprijs, overeengekomen prijs, wettelijken prijs. Ver volgens ging spr. over tot het behandelen der productie. Produceeren of voortbrengen van econo mische goederen is het geven of vermeer deren van het stoffelijk nut. Het nut wordt bepaald door de behoefte van den menschnaar die behoefte moet de productie zich dus regelen. De productie geschiedt óf wel lo. door de goederen der natuur in bezit te nemen (extractieve nijver heid) of wel 2o. door grondstoffen tot menschelijk gebruik te verwerken (industrie) of wel 3o. door ze voor den mensch ge makkelijk bereikbaar te maken (handel.) De drie groote factoren in de productie zijn de natuur, arbeid en kapitaal. Wat is economische arbeid Menschelijke werkzaamheid in het voortbrengen van stoffelijk nuttige goederen. Het doel van dien arbeid is dubbel, lo. persoonlijk (voorzien in eigen levensonder houd), 2o. maatschappelijk (voorzien in een deel der behoefte der maatschappij). Die voortbrenging werd georganiseerd de menschelijke arbeid in de arbeidsverdee- ling, de krachten der natuur in de machine. Voordeelen en nadeelen werden opgesomd. Die organisatie is in zich goed, maar wegen de voordeelen (in een particulier geval) niet op tegen de nadeelen voor den arbeider, dan is ze in dat geval verkeerd en dient gewijzigd of afgeschaft. Hierna behandelde spr. het kapitaal. Kapitaal is al datgene wat, zelf geprodu ceerd, tot nieuwe productie gebruikt wordt b. v. fabriek, machines, etc. In kapitalisme beteekent kapitaal de ruikwaarde, de geldB waarde, terwijl kapitalistische productie, veronderstelt scheidig v. kapitaal en arbeid. Door het kapitalisme wordt de fabriek eigendom van het geldkapitaal en de arbei der daarvan afhankelijk. De tot totale overmacht van het kapitaal doorgevoerde scheiding van kapitaal en arbeid is kapita lisme. Verdeeling van de economische goederen wil zeggen, het uitkeeren van de vergoeding aan de verschillende factoren die werkzaam zijn geweest in de productie. Naar aanleiding daarvan sprak spreker over intrest voor het kapitaal en het loon voor arbeid en bepaalde de invloeden die op het stijgen en dalen van het loon van invloed zijn, en ten slotte over de ondernemingswinst. Bij de behandeling van het verbruik der goederen stipte spreker in het kort aan de bekende quaestie over de verhouding van het bevolkingscijfer tot de economische goederen de quaestie v. Malthus. Daar is overdreven vrees voor overbe volking, maar Malthus bedoelde rechtstreeks niets onzedelijks. De Neo-Malthusianen doen dat wel. Zij raden niet aan onthouding van het huwelijk of in het huwelijk, maar onzedelijke middelen tot beperking der ge boorten. Daar is vrees voor overbevolking niets anders dan voorwendsel van een lage zinnelijkheid en genotzucht. Alsnu kwam spr. tot de sociale questie. Dit vraagstuk heeft tot onderwerp van studie, de verschijning, vorm, de oorzaken en de middelen tot verbetering van de maat schappelijke misstanden. lo. Die mistanden verschijnen op eco nomisch gebied door mankement in de ver deeling. 2o. op sociologisch gebied, a door verbreking van den maatschappelijken een heidsband tusschen patroon en arbeider. b door vernietiging van het arbeidsgezin. De oorzaken daarvan heeft men te zoeken in a. het Kapitalisme totale overmacht van kapitaal of arbeid b. onbegrensde concurrentie waardoor de zwakkere onbeschermd is en dus bezwijken moet c. verval van godsdienst en zedelijkheid, dat het egoisme ontketent. De wedstrijd in het schoonrijden. Hieronder laten wij den uitslag volgen van de alhier gehouden jjswedstrjjden, Maan dag jl., op den Geestersingel. De jury bestaande uit bestuursleden van de Alkmaarsche IJsclub, werd gevormd door de heeren Mr A. A, Onopius, A. J. Stikkel, F. W. H. van Straaten, O. J. Ooms en J. Lind. Zij hadden zich opgesteld bij 't begin, 't midden en 't einde van de baan. Om even over elven nam de wedstrijd een aanvang. Deelgenomen werd hieraan door de volgende paren Mej. O. Eecen en den heer J. O. L. Wij- demanmej. Kaan en den heer F. Kluft mej. Kaan en den heer J. Zuurbiermej. Bakker—Uitenbosch en den heer F. Wigman mej. Willemse en den heer Schoot. Er werd gereden volgens de regelen van den Neder- landschen Schaatsenrijdersbond, eenmaal de heer voor éénmaal de dame voor en twee maal naast elkaar, éénmaal kruislings en éénmaal hand in hand, 4 maal werd dus de baan afgereden. On twaalf uur was deze wedstrijd afgeloopen. De eerste prijs werd gewonnen door mej. G, Kaan en den heer Zuurbier, de tweede door mej. O, Eecen en den heer Wijdeman, de derde door mej. M. Kaan en den heer F. Kluft. Om half twee werd begonnen met den wedstrijd voor heeren, waaraan werd deel genomen door J. Hulseboer, Akersloot, Karl Hentschel, Egmond, K. Olie, Alkmaar, F. Blankendaal, Bergen, P. J J. Schouten, Alkmaar, F. A. de Munk, Alkmaar, F. Kluft, Alkmaar, J. A. Zuurbier, Alkmaar, Willemse, Amsterdam, P. A. Ligthart, Hoorn, F. Wigman, Alkmaar, J. Schenk, Barsingerhorn, G. Box, Hoorn, W. Kaptein, Hoorn. De uitslag van den wedstrijd voor heeren is le prijs P. A, Ligthart, Hoorn 8.2 punt. 2e prijs B. F. Groeneveld, Amsterdam 7,2 punt. 3e prijs G. Box, Hoorn 7.1 punt. Aan den wedstrijd van dames werd deel genomen door de dames M. Rolff, Schermer. K. Witte, Alkmaar. O. E. Eecen, Alkmaar. Willemse, Amsterdam. O. Blauboer, Wierin- gerwaard. F. R. Zwaan, Hoorn. M. Kaan, Alkmaar. A. G. Kaan, Alkmaar. De volgende dames behaalden de prijzen le prijs mej. T. Blauboer, Wieringerwaard 9.1 punt. 2e prijs mej. M. Kaan, Alkmaar 8.7 punt. 3e prijs A. G. Kaan, Alkmaar 8.3 punt. 4e prijs F. C. Zwaan, Hoorn 8.1 punt. Aan den wedstrijd voor paren werd deel genomen door de volgende paren De heer P. Blankendaal, Bergen met mej. J. Broertjes, Bergen. De heer J. O. L. Wij deman, Alkmaar met mej. C. E. Eecen, Alkmaar. De heer J. A. Zuurbier, Alkmaar met mej. B. v. Weerdenberg, Sloten. De heer Willemse, Amsterdam met mej. Willemse, Amsterdam. De heer R. O. Blauboer, H.H. Waard met mej. O. Blauboer, H.H. Waard. De heer G. Box, Hoorn met mej F. R. Zwaan, Hoorn. De heer W. Kaptein, Hoorn met mej. E. J. ^Reek, Hoorn. De heer A. de Sonnaville, Alkmaar met mej. M. Kaan, Alkmaar. De prijzen werden behaald door le prijs G., Box en F. R, Zwaan, Hoorn 8.2 punt. 2e prijs R. C. Blauboer en C. Blauboer, H.H. Waard 8.1 punt. 3de prijs A. de Sonnaville en mej. M. Kaan, Alkmaar 7.3 punt. Bevolkingscijfers. Geboren te Alkmaar in 1907 286 jongens en 237 meisjes, tezamen 523 kinderen. Levenloos aangegeven8 jongens en 8 meisjes. Overleden 57 ongehuwde mannen en 49 ongehuwde vrouwen, 62 gehuwde mannen en 56 gehuwde vrouwen, 27 weduwnaars en 43 weduwen, totaal 146 mannen en 148 vrou wen of te zamen 294 personen 8 mannen en 12 vrouwen zijn alhier overleden, die elders woonplaats hadden en 5 mannen en 4 vrouwen overleden elders, die hier woon achtig waren. Het getal huwelijken bedroeg 159, te weten141 tusschen jonkmans en jonge- dochters, 3 tusschen jonkmans en weduwen, 6 tusschen weduwnaars en jongedochters, 6 tusschen weduwnaars en weduwen, 2 tus schen gescheiden mannen en jongedochters en 1 tusschen weduwnaar en gescheiden vrouw. 5 echtscheidingen werden ingeschreven. De bevolking, die op 31 December 1906 9938 mannen en 10461 vrouwen, totaal 20399 personen, bedroeg, vermeerderde door geboorte en vestiging in de gemeente met 1485 mannen en 1138 vrouwen, terwijl zij verminderde door overlijden en vertrek uit de gemeente met 1278 mannen en 1024 vrou wen, zoodat zjj op 31 December 1907 be stond uit 10145 mannen en 10575 vrouwen, totaal 20720 personen. Hieronder zijn begrepen de bevolking van het Rijksopvoedingsgesticht, bestaande uit 128 en die van de Cadettenschool, bestaande uit 156 personen. De geboorte bedroeg 1 op 40er stier ven 1 op 73. De geboorte bedroeg 2.5, de sterfte 1.4 pet. van de bevolking. 44 huwelijken zijn op buitengewonen tijd voltrokken, waarvan 10 in de le, 14 in de 2e en 20 in de 3e klasse. Bergen. Zaterdagavond hield de vereeniging «Hulp in Nood' in het lokaal van den heer Weijers eene algemeene vergadering, welke vry goed door de leden werd bezocht. Het aantal leden bedraagt thans 216. Blijkens het ver slag van den penningmeester werd in het afgeloopen jaar eene som van f 1009 aan zieken uitgekeerd. De geldswaarden der Vereeniging bedroegen op 1 Januari 1.1. f 1436.98. Staande de vergadering werd door den voorzitter, den heer J. van Reenen, burge meester dezer gemeente, eene gift van f 300 aan deze hoogst nuttige instelling geschonken ter herinnering aan zijn zilveren huwelijks. feest in September 1.1. op huizo Kranenburgh gevierd. De heer Top bracht hiervoor, namens de vereeniging, den milden gever een woord van oprechten dank, waarna de vergadering werd gesloten. Zondagavond gaf de gvmnastiek-ver- eeniging «Kracht en Vlugheid' alhier in het lokaal van den heer C. Bruin, café «Duinvermaak', onder leiding van den heer Schenke, hare tweede openbare uitvoering. De opkomst, hoewel vrij goed, had beter kunnen zijn. In aanmerking genomen dat deze veree niging nog slechts korten tijd bestaat, werden de verschillende oefeningen uitstekend ver richt. Door de leden-, zoowel als door de adspirantenafdeeling werd goed gewerkt, getuige het herhaald applaudisseren. Na het zingen van het z.g. turnorslied, getiteld «Vrank, vrij, vroom, vroed', bracht de heer Van Pelt, arts alhier, een woord van hulde aan de vereeniging en in het bijzonder aan haren leider en voorwerker, den heer Schenke, voor al hetgeen door hen werd gepresteerd, sprak den wensch uit, dat, hoewel nog veel te leeren valt, de vereeniging éénmaal het hoogste peil moge bereiken, dat op het gebied der gymnastiek is- te bereiken en dankte voor den hoogst genotvollen en aangenamen avond, welke door do vereeniging werd bezorgd. Na de pauze volgde een tooneelBtukje, genaamd «Een oude heer die trouwen wou«, hetwelk nog al hilariteit veroorzaakte. Hello. Tengevolge van den hevigen wind kwam de dienstmeid van C. B. alhier, die een tochtje per schaats wilde maken, zoo hevig op het ijs te vallen, dat ze een bloedende hoofdwonde opliep. Hoewel 't geval zich in den beginne ernstig liet aanzien is allss nog goed afge loopen. Het bericht in «Ons Blad' van 4 Jan. omtrent de actie van de vereeniging «Heilo Vooruit' voor eeu telefonische verbinding, vereischt eenige rectificatie. Het gemeente bestuur heeft nog geen subsidie toegezegd. In de laatste vergadering van den gemeen teraad is er wel over gesproken, maar een definitieve beslissing zal genomen worden in een volgende bijeenkomst der raadsleden. Heden avond vergadert het bestuur der propagandaclub St. Willibrordus. Naar we vernemen zullen belangrjjke punten aan de orde gesteld worden. St. Pancras. Vergadering van het Ziekenfonds «Onder linge Hulp', op 6 Jan. 1908. Aanwezig 17 leden. De voorzitter opent de vergadering met een kort woord, waarna de secr. de notulen leest, welke onveranderd werdeu goedgekeurd. Hierna rekening van den penningmeester. Deze deelt mede, dat het ziekenfonds thans 74 leden telt en een voordeelig saldo van f 450 der vorige jaren in kas is. De oht vangsten en uitgaven vanaf 22 Febr. tót 31 Dec. 1907 bedroegen: ont vangsten f 341.48 en uitgaven f 412.82 alzoo een te kort van f 77.34, In kas na aftrek van het tekort f 372.76. Hierna verkiezing van 3 bestuursleden, wegens periodiek af treden van de heeren P. Hart, J. v. d. Ham en C. Zuurbier, dezen laatste wegens vertrek. Herkozen werden de heeren P. Hart met 13, J. v. d. Ham met 14 en gekozen de heer Jb. van Baar Jr. met 14 stemmen. Thans kwam in bespreking de herverzekering bij de maatschappij de «Philantroop» gevestigd te Bolsward, waar men zich herverzekeren kan in gevallen van besmettelijke ziekte. Dit kostte het ziekenfonds jaarlijks aan premie f 25.90 waardoor men in gevallen van besmettelijke ziekte 4 weken f 10 per week en per lid van die maatschappij krijgt uitbetaald. Wanneer echter geen gevallen van besmettelijke ziekte voorkomen, krijgt men de helft der betaalde premie terug. Dit punt werd in stemming gebracht en met 11 tegen 6 stemmen aangenomen. De ver gadering besloot met algemeene stemmen, wanneer er besmettelijke ziekte heerschte 4 weken f 10 en 6 weken f 6 uit te keeren. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. De heer D. R. alhier, die zich per fiets naar Alkmaar wilde begeven, had het ongeluk te vallen waardoor hij zijn been brak. Nd. en Zd.-Scharwoude. Te Noord Scharwoude geraakten Vrijdag twee kinderen van K. W. die zich op het ijs vermaakten in een wak doch werden nog juist bijtijds gered door J. M., die het ongeval bemerkte. De toestand van het eene kind was zóó ernstig, dat door geneeskundige hulp de levensgeesten moesten worden opgewekt. Te Zuid-Scharwoude is onder de bou wers en gegoede ingezetenen gecollecteerd om de kosten te bestrijden, die gemaakt zijn, om de vaart gedeeltelijk van ijs te bevrijden, zoodat de schuiten met kool naar de toevoerslijn te Broek op Langedijk konden worden gebracht. Verschillende personen die zonder werk zijn, hielpen bij het opruimen van het ijs. Zaterdag geraakte alhier een jongen, zekere S., door het ijs, maar werd weder spoedig op het droge gebracht. Thans is door B. en W. alhier, de epidemische toestand opgeheven. Een 70 tal personen zjjn door de typhus aangetast ge weest, waarvan 3 ljjders zijn bezweken. Naar alle waarschijnlijkheid zal men aan den Langendijk een muziekschool krijgen. Door den heer A. Oie en Mej. Bregtje Speets te Nieuwe Niedorp worden pogingen in het werk gesteld, om te Oudkarspel zulk een school op te richten. Aan den Lan gendijk wordt veel belangstelling gevoelt voor de muziek.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2