4 BILJARD, Landbouw, Gemengd Nieuws. KERKNIEUWS Ingezonden Stukken. Correspondentie. Burgerlijke Stand. 386ste Staatsloterij. Markt berichten. Agenda's. Advertentiën. MARIA ELISABETH WOLFE—POST, BROODBAKKERSKNECHT R. K. BREEDSTRAAT, hoek Krebbesteeg, Zalen disponibel voor vergaderingen. Aanbevelend, J. J- GROENLAND, uïze Kranenburgh voor, namens de gever een woord a de vergadering gymnastiek-ver- gheid» alhier in C. Bruin, café ing van den heer inbare uitvoering, goed, had beter i dat deze veree jd beataat, werden n uitstekend ver- owel als door de goed gewerkt, udiseeren. it z.g. turnorslied, n, vroed», bracht ilhier, een woord niging en in het ir en voorwerker, al hetgeen door irak den wenscli te leeren valt, de loogete peil moge d der gymnastiek voor den hoogst m avond, welke bezorgd. een tooneelstukje, die trouwen wou», reroorzaakte. vigen wind kwam alhier, die een maken, zoo hevig ze een bloedende in den beginne ss nog goed af ge- Blad» van 4 Jan. vereeniging «Heilo nische verbinding, e. Het gemeente- lubsidie toegezegd. van den gemeen- iprokeD, maar een genomen worden ist der raadsleden, ;adert het bestuur Villibrordus. Naar igryke punten aan 'as. iekenfonds «Onder- 908. Aanwezig 17 ent de vergadering vaarna de secr. de veranderd werden ekening van den eelt mede, dat het eden telt en een >0 der vorige jaren in en uitgaven vanaf 07 bedroegenont- aven f 412.82 alzoo In kas na aftrek Hierna verkiezing egens periodiek af- Hart, J. v. d. Ham ,tste wegens vertrek, eeren P. Hart met 4 en gekozen de heer 1 stemmen. Thans herverzekering bij ilantroop» gevestigd zich herverzekeren sesmettelijke ziekte, onds jaarlijks aan -r men in gevallen 4 weken f 10 per maatschappij krijgt hter geen gevallen voorkomen, krijgt lalde premie terug, ïing gebracht en met igenomen. Da ver- algemeene Btemmen, e ziekte heerschte en f 6 uit te keeren. ter de vergadering, alhier, die zich per e begeven, had het or hij zijn been brak. harwoude. geraakten Vrijdag W. die zich op het vak doch werden nog J. M., die het ongeval van het eene kind was meeskundige hulp de worden opgewekt, ide is onder de bou- izetenen gecollecteerd itrijden, die gemaakt deeltelijk van ijs te huiten met kool naar op Langedijk konden chillende personen die ren by het opruimen te alhier een jongen, js, maar werd weder gebracht. B. en W. alhier, de pgeheven. Een 70 tal typhus aangetast ge- rs zijn bezweken, schijnlijkheid zal men muziekschool krijgen, lie en Mej. Bregtje lorp worden pogingen m te Oudkarspel zulk ihten. Aan den Lan- belangstelling gevoelt 3F Tot Januari 1908 zijn van Broek op Langendijk ongeveer 2650 wagonladingen groenten verzonden naar het buitenland, en ook naar de groote steden van ons land. Zekere E alhier, was in een koolboet aan 't werk, waar men briquetten had gestookt tot verwarming. Op eens kreeg de man het erg benauwd, en viel bewusteloos neer. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp inge roepen, die er in slagen mocht de levens geesten op te wekken. Oorzaak er van was dus vergiftiging door kolendamp. In den laatsten tijd zijn aan den Lan gendijk verschillende partyen kool verhandeld. De prijzen zijn eenigszins hooger geworden en door de strenge vorst vootbI is de handel plotseling levendig geworden. Door de nu ingevallen dooi komt er weer heel wat werk in de koolschuren. Dat is dan ook wel noodig, als men weet, dat de werkeloosheid hier ook al tamelijk groot begon te worden. Een groot gevaar voor de Noord-Hol- landsche Kaasindustrie. Door het toestaan van een subsidie groot f 1000 telkens voor de jaren 1907 en 1908, hebben de Provinciale Staten van Noord- Holland als hun meening uitgesproken, dat het streven van de nog weinige kaasprodu- centen, deels kaasboeren, deels kaasfabrieken, die door middel van de particuliere kaas- controle, een voortwoekerend kwaad willen bestrijden en stuiten, in het belaDg van de voor deze provincie zoo hoogst gewichtige industrie moet gesteund worden. Aangezien het Ryk eveneens medewerking verleent o.a. door ünantiëelen steun, ondervindt de nieuwe beweging van Overheidswege voldoende recht matige belangstelling, maar de eigenlijke be langhebbenden met name de besturen en leden der kaasfabrieken en de veehouders, die zelf de melk tot kaas verwerken, zij blijven maar al te veel lijdelijke toeschouwers, gereed om toe te treden, wanneer de moeilijkheden door hun lotgenooten zijn overwonnen en de toetreding direct voordeel geeft. Is die onthouding gerechtvaardigd, behoe ven de kaasproducenten zich niet ongerust te maken voor de naaste toekomst? Mijns inziens wel. Immers de toestanden zijn veranderd. Was de Edammerkaasindustrie vroeger vry wel tot onze provincie beperkt, thans wordt ze ook op vrij groote schaal in ons land in de provincie Friesland en hier en daar in het buitenland o.a. in de Rijnprovincie uitgeoefend. Onlangs nog kon men lezen, dat de rijkszuivelconsulent in Beieren Dr. Herz in overweging gaf in die belangrijke kaasstreek ook Hollandsche kaas te gaan maken. De vreemde regeeringen zijn maar al te geneigd den opbloei van dergelijke industrieën door het heffen van invoerrechten krachtig te steunen. Derhal ve. gevaar voor toenemende concurrentie door den aanmaak van ons eigen product, maar bovendien concurrentie van andere kaassoorten met de onze om den afzet op de wereldmarkt. Daarom moeten wij alle krachten inspannen om een puik product aan de markt te kunnen brengen, opdat wy aan de concurrentie het hoofd kunnen bie den. Gunstige omstandigheden geven ons een voorsprong bij andere streken. Zeer zeker is er heel wat aan de kwaliteit in het algemeen te verbeterep, vooral aan de deug delijkheid der grondstof, dus aan de gewin ning en behandeling der melk moet de aan dacht worden geschonken. Maar al wordt nu in Noord-Holland een puik product ge maakt goed van kwaliteit en vetgehalte, dan zal dit product tcch zeer geschaad wor den, omdat in denzelfden vorm en onder denzelfden naam een heel wat minderwaar dig namaakproduct in den handel wordt gebracht, uit meer of minder sterk ontroom- de melk bereid, dat zonder twijfel profiteert van den goeden naam der Edammer kaas. Men heeft slechts den naam Friesche Edam mers te noemen, welke dikwijls gemaakt worden uit melk, waaruit het vet voor een zeer groot deel is weggenomen. Deze ver schillende soorten Edammers zyn op het ui terlijk niet zoo gemakkelijk te onderscheiden en daarom moeten verwarring en wantrou wen in het product de gevolgen zijn, ten koste van den goeden naam en dan gaat het op dsn duur ook ten koste van den prijs, evenals de geschiedenis van de Nedcrland- sche boter geleerd heeft. De officieele be richten van consuls bewijzen, dat wij reeds denzelfden lijdedsweg met onze kaas opge gaan zijo. Zoo kon men voor eenige we ken in de «Handelsberichten» uitgegeven door de Afdeeling Handel van het Ministe rie van Landbouw, Nijverheid en Handel lezen, dat volgens de algemeene opinie van de voornaamste bij den kaashandel te Ham burg betrokken personen de kwaliteit der Nederlandsche kaas langzaam doch gestadig achteruit gaat, en dat dit verschijnsel voor den handel een groot gevaar oplevert, daar de concurrentie met de in Duitschland he roine Tilsiterkaas steeds grooter wordt. Voorts wordt er met nadruk op gewezen, dat men niet genoeg kan doen om het vetge halte der kaas zoo hoog mogelijk te doen blijven. De consumenten verlangen dikwijls een hooger vetgehalte dan de Nederlandsche kaas thans veelal bezit en een hoog vetge halte zal meer en meer door het groote publiek worden geëischt in den tegenwoordigen tijd nu vleeschwaren in Duitschland] zoo duur zijn». Een ander voorbeeld. 12 October ontving ik van een Duitschen importeur de vraag, wat men in den tegenwoordigen tyd onder volvette Edammer kaas verstond. Onder de garantie van volvet had een firma hem Edammerkaas geleverd, die slechts 17 °/0 vet bevatte, dus kaas uit tamelijk sterk opt- roomde melk. Want jl7®/o vet in de kaas komt overeen met pl.mi 30°/9 vet in de droge stof der kaas, terwijl volvette kaas 45 a BO'/o vet bevat. Zoo is en wordt het vertrouwen rin de Nederlandsche kaas en daardoor oolc in ons Noordhollandsch product geschokt. Dit product moet niet alleen verbeterd wor den, maar ook beschermd tegen zijn parasie ten (woekerplanten) zoowel buiten de pro vincie als daarbinnen, want in Noord Hol land zelve zijn reeds fabrieken, die door hun inrichting in staat zijn boter en tame lijk magere Edammers te maken en dat doen, wanneer zij er voordeel in zien. En toch is de Noordhollandsche kaasindustrie in het algemeen door de inrichting van de boerderijen en fabrieken, aangewezen op het bereiden, van vette kaas, waarvoor door het kaascontrolestation de blijkens ervaring goed gekozen minimumgrens van 40 u/„ vet in de droge stof is vastgesteld. Dit product moet nadeel ondervinden van het minder waardige namaakproduct. Maar dan moeten de belanghebbenden hun product daartegen beschermen door het aanbrengen van een practisch onderscheidingsteeken in den vorm van een gedeponeerd handelsmerk, dat volkomen vertrouwen geniet. Deze onder scheiding zal op den duur aan den prijs ten goede komen. De Vereeniging «het Kaas controlestation Noord Holland», welke thans 4 kaasfabrieken en 33 kaasboeren als leden telt, wil in die richting werken. Door de subsidies van Rijk en Provincie en den steun van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw en de Vereeniging «Holland's Noorder kwartier" zijn de finantieele moeilijkheden uit den weg geruimd. Laat ieder Noord hollandsch kaasproducent, kaasbereider of lid van een kaaefabriek, by zich zelf over wegen, of hij goed doet met lijdelyk te blijven afwachten en toe te zien of dat het zaak is in zijn eigen en in het algemeen belang, mede te werken tot de oplossing der moeilijkheden en het bereiken van het doel het herwinnen van het vertrcniwen in en den goeden naam van de Noordhollandsche Edam merkaas." HOORN, 2 Jan. 1908. Dr. L. T. O. SCHEIJ. Zuivelconsulent voor Noord Holland. Slachtoffer van een oplichter. Een Haar lemmer is het slachtoffer geworden van een brutaal en handig oplichter. De heer W. zou per electr. tram naar Amsterdam ver trekken, en had zijne woning eenige oogen- blikken verlaten, toen een net gekleed heer aanschelde, en aan mevrouw W. meedeelde, dat haar man, die aan de tram stond te wachten, verzuimd had geld mede te nemen. Hij liet vragen of mevrouw even een rijks daalder wilde meegeven. Mevrouw W. aarzelde geen oogenblik en gaf het geld mee.-. De heer W. wist echter van de geschie denis niets af. Doodgevroren. Te Rijssen is Maandag nacht een kind in de wieg door koude bevangen en doodgevroren. Zorgeloosheid van de ouders die te veel gedronken hadden, moet de oorzaak zyn. Schedelbreuk. De molenaar Geerlings uit Eerbeek, is Vrijdagmorgen met een kar, waarvan het paard op hol was geslagen, ge vallen en ten gevolge van een schedelbreuk overleden. Men vond het lijk aan den weg. i. Bij een brandje, dat aan de Frnitmarkt te Amsterdam aan boord van een der daar liggende schepen ontstond is het tweejarig dochtertje van schipper Beekveld, dat een oog9nbiik onbewaakt achter gelaten was, in den rook gestikt. Te Ooltgensplaat is Maandag een driejarig jongetje, terwyl de moeder afwezig was, ten gevolge van het inwerpen van lucifers in de vuurtest onder den kinderstoel door een ander kind, zoo hevig gebrand, dat het Dinsdagnacht is overleden. Verongelukte brieven. Donderdag is een zak met brieven, die te Schiedam uit den voorbijrijdenden trein geworpen werd, onder de wielen geraakt en de inhoud ernstig be schadigd. VerBchillende brieven waren op meerdere plaatsen geheel doorgescheurd en de deelen hingen ternauwernood nog aan elkaar. Een verloren sijsje. De schoenmaker R. in Nanen (Brandenburg) bezat reeds vele jaren een tam sijsje, dat dikwyls vrij in de kamer mocht rondvliegen. Den vorigen zomer, op een mooien Julidag, maakte de vogel ge bruik van de gelegenheid om door het open- raam naar buiten te vliegen. Tevergeefs wachtte de eigenaar op de terugkomst van het beestje en eindelijk kocht hij een nieuw sijsje, dat hij dikwijle in de kooi bniten tegen een mnur hing. Eenige dagen geleden zag de heer R. dat een andere sijs boven op de kooi zat.' Dadelijk kwam de gedachte in hem op, dat dit misschien zijn vroegere kamergenoot zou zijn. Voorzichtig nam hij 't kooitje van den wand, terwyl de nieuwe gast er heel kalmpjes op bleef zitten. In de kamer werd het kooitje geopend, hij vloog er dadelyk in en verdreef den bewoner, dien hij blijkbaar als een indringer be schouwde, van het voederbakje, waar hij zelf zich nu te goed ging doen. Na 't stil len van zyn honger kwam hy weer uit het kooitje en zocht alle bekende plaatsjes in de kamer op. Dit sterkte den heer R. in zijn vermoeden, dat dit zijn verloren vogel was, en vol vreugde nam hij het beestje, dat op zijn eigen houtje een zomerreis had gemaakt, en nu in zijn vroeger tehnis be schutting voor den winter kwam vragen, weer in genade aan. Van een goed slag. Onder het op schriftVan een goed slag, vertelt het Haarlemsch Dgbl. Hij had zich bij de commissie om werk aangemeld, een jonge man, die zonder liep Om ondersteuning was het hem niet te doen, hij meende dat de commissie aan werk zou kunnen helpen. Toen kreeg hij een kaart tegen Vrij dag 1.1. Hij kwam, en kreeg f 2 als vele anderen. Maar vader thuis wilde daarvan niet weten. «Er zijn 'r, die 't veel meer noodig hebben, brengt dat maar terug I» En het geld werd aan de commissie terug gebracht, die den jongen man dankte voor deze houding. In den trein overleden. Toen de trein van Utrecht Zondag om even half twee te Leiden aankwam, werd in een der coupés een levenlooze dame gevonden. Een geroe pen geneeskundige constateerde als vermoe delijke oorzaak hartverlamming. De overledene werd later herkend en woonde onder Oegstgeest bij Leiden. Een ooievaar bij twintig graden vorst. De landbouwer B. de J. te Goenga, kreeg een dezer dagen bezoek van een gast, die men in den winter niet zou verwachten een ooievaar. Het dier liet zich gemakke lijk vangen. Het maal, den langpoot voor gezet, liet hij zich goed smaken. Van het gratis logies, hem aangeboden in de schuur, maakt hij een dankbaar gebruik. Heldinnen. In de hoogste Alpen-dorpen komt onder het bergvolk een eigenaardige ziekte voor, de z.g. bloed-krankheid (haemo- philie). Iedereen weet welk een heel bizon- dere invloed de dunne berglucht op de samenstelling en dientengevolge op de eircu latie van het bloed heeft. Menschen, die aan de bovenbedoelde bloedziekte lijden, hebben een allerdroevigst leven. Bloed en bloedvaten zyn zoo zwak en teeder, dat bij den geringeteu stoot een bloeduitstorting plaats vindt, die byua niet te stelpen valt. En nauweiyke hersteld, verliezen de onge- lukkigen weer bij de een of andere onzachte aanraking of geforceerde beweging de helft van hun onmisbare levenekracht. Zoo gaan zij, levenden, altijd arm in arm met den dood. Velen sterven al jong. Het trekken van een tand kan denznlken al noodlottig worden. Anderen brengen het met veel heen- en-weer zieken tot een rijperen leeftijd. Allen sterven ze echter vroeg, en geen enkele voor wie het korte leven geen lange lijdensweg was. Deze verschrikkelijke ziekte is overerfelijk en vooral in de vrouwlijke linie ongenees baar. Voor bergdorpen waar de ziekelijkheid inheemsch is, bestaat maar een reddings middel. Een middel, dat helden-karakters vordert. Dat een offer eischt grooter dan de zelfverloochening van' den menech, die gaat om melaatschen te verplegen. Eén offer, dat zich vernieuwt met eiken nieuwen gang. De jonge dochtere van zulk een-dorp doen voor heel haar leven afstand van huwelyk en moeder-geluk. Zij dwingen door haar standvastigheid de jonge mannen uit haar dorp, zich elders een bruid te zoeken. Zoo koopen zij met inzet van het eigen levensgeluk de genezing van het nageslacht. Het bericht van zulk een heldendaad komt nu weer uit het dorpje Tenna bjj Chur. Tijdens de dagen van den advent hebben de jonge meisjes plechtig de gelofte afgelegd, dit offer voor het heil van anderen te willen brengen. Zij zullen den bruids sluier nooit aannemeD, noch een harer vrien dinnen in den bruidsstoet begeleiden. Kan een vrouw grooter moederliefde toonen dan voor het geluk der kinderen eener andere, zelve haar geluk te willen ver zaken Winterwoningen van Eskimo's. In De Aarde en haar Volken wordt het een en ander meegedeeld over de resultaten van Roald Amundsen's tocht door de Noordweste lijke Doorvaart. Wij ontleenen daaraan het volgende over de winter- en zomerhutten van sommige eekimo's. «Alle etammen, waarmee Amundsen in aanraking is gekomen, waren jagers en vis- schers en woonden in den winter op andere plaatsen dan den zomers, zoodat men hen nog niet tot de volken met vaste woonplaatsen kan rekenen. Hun trekwegen houden ver band met de gangen van het wild, dat ze jagen. Voor de overwintering gebruiken ze in het algemeen lage hutten van aarde, met ovenachtige overwelving in het midden en een ingang, bestaande uit een 10 tot 15 meter lange buis van maar weinig voeten hoogte en ter beschutting tegen de koude meestal met een hoek aangelegd. Onmisken baar is bij den bouw van die winterwonin gen het voorbeeld gevolgd van sommige arctische dieren, vooral van bever en pool vos, terwijl ook de binnenBtoffeering van zulk een woning met moswanden en warme ligplaatsen aan een dassenhol doet denken. De zomerhutten zijn wat weelderiger inge richt. Amundsen heeft zich de moeite ge geven, een volledig zomerkamp van deze soort naar Noorwegen mee te voeren en in de tentoonstellingszalen van het Museum in Ghristiania heeft dat tere'cht de eereplaats gekregen. Het geraamte van de hut bestaat uit walvischbeenderen met een ronde opening bovenin voor den rook. Alle wanden zyn met rendiervellen overtrokken en ook de bodem is bedekt met de harige pelzen van pooldieren, met uitzondering van het mid den, waar de met zorg gerangschikte stee- nen den haard vormen. Het kookgerei is van steen, een soort van gryzen steen, die op Boothia Felix voorkomt en die nog al vettig is en niet moeilijk te bewerken. Ook de onontbeerlijke traanlamp wordt van dat materiaal vervaardigd en brandt met een uit moB gevlochten pit. De vorm lijkt als by zooveel primitieve lampen op de lampjes uit den Romeinschen keizer tijd, waarvan zoovele bij de opgravingen van Pompeji en elders voor den dag zijn ge komen. Amundsen heeft veel moeite gedaan, om van de techniek der Eskimo's, waardoor ze hun booten en kleedingetukken en water vaten waterdicht maken, eenig denkbeeld te krijgen. Daar door eenvoudig aaneennaaien der vellen de aanhechtingsplaatsen niet waterdicht zouden zijo, en daar ze geen machines kennen, moest het dichten op bij zondere manier geschieden. Een bevriend hoofd heeft dat Amundsen eens practisch getoond. Een van zijn vrouwen liet hij een stuk van een zeehonddarm met bloed vullen en dat stuk ging in den mond van den man en werd er ijverig gekauwd. Na eenige oogenblikken was de massa gelijkmatig taai geworden, waarna de man er een pas ge stikte naad mee bestreek, die daardoor met een glanzend vernis zich bedekte en al spoedig volkomen droog was. De op deze wyze gedichte voorwerpen zijn ongeloofelyk sterk en hebben een weerstandsvermogen, dat in elk opzicht de met vischlijm en der gelijke dingen gelymde voorwerpen overtreft». De necrologie der Katholieke missiën. In buitenlandsche bladen komt voor eene lijst der missionarissen die in den loop van het jaar 1906 in den apostolischen arbeid bezweken zijn. Frankrijk neemt hier de grootste plaats in: op de 176 namen zyn er 79 van Franschenwaarbij nog komen 3 uit de Fransche koloniën .en 6 uit de dioce sen Straatsburg en Metz. Verder is het aantal der missionarissen als volgt verdeeld Italianen 30België 18 Spanje 12Hollanders 8Duitschers 7 Vereen, Staten 3; Zwitserland 2; Oosten rijk 2Hongarije 1Ierland 1Guatemala I China 1Rusland 1Turkije 1. Buiten verantwowdelijkheid der Redactie. De copie wordt nimmer teruggegeven. Een Conferentie met lichtbeelden. Hier sta ik en ga reclame maken voor eene zaak, waarvan ik zelf of niets of heel weinig nog af weet. M. de R., help me wat, en laat de lezers van nw veelgelezen blad 't is immers «Ons Blad», zeggen de Katholieken alvast weten, dat te Egmond aan Zee op 28 en 29 Januari een tweetal Conferenties over de Hollandsche Katholieke Missie van Nieuw- Guinea zullen worden gehouden door een Pater Missionaris, die zijn Conferenties gaat verduidelijken een noodzakelijk middel voor onzen tyd met lichtbeelden. Meer nog vleet ik er niet van. Het goed recht der niets weters zoo goed als geheel op mijn zijde hebbend, ga ik echter gissen, dat de voordracht uittermate zal interesseeren, en zeer druk bezocht zal zijn. De eerste gissing verklaart zich uit den ernstigen grondtrek van het karakter der voordracht zelve, wijl zij loopen gaat over het grootsche missiewerk der Patere Missio narissen in Hollandech Nieuw-Guinea, en daarom met voorliefde een voordracht voor het katholieke volk wil heeten. De tweede gissing vindt grond hierin, dat de toegangs prijs tot het bijwonen dier Conferenties voor één avond bepaald ie op slechts dertig centen. Wat zijn nu dertig koperen Doch daar zwijg ik vananders werd ik allicht voor marskramer of marktschreeuwer uitgemaakt. 0011 Eén ding échter wiP^nog zeggen, dat de Pater, die reeds verscheidene plaatsen zoodoende bezocht heeft, om redenen van zyn wil onafhankelyk Alkmaar zelf niet zal bezoeken, zoodat het voor de Alkmaarders, die de Conferenties willen bywonen, de eenigste gelegenheid ie, zich met den stoom tram van zes nnr naar Egmond aan Zee te begeven, het Hotel van Schaik te bezoeken, daar waar de voordracht gehouden wordt, om dan met tram van tien weer naar huis te keeren. Ik beloof u, M. de R., zoodra de voor dracht heeft plaats gehad, zal ik er van verslag doen, maar ik kan niet verzekeren, dat er de pit dan nog in zit. Verstandiger doet in elk geval, die zelf komt om den Missionaris in wegslepende passie zijn eigen missiewerk te hooren voordragen en door het getoover der lichtbeelden in extase te geraken. Laat ieder, wie wil, mij zyn 30 et., met 10 ct. extra voor besproken plaats, opzenden, terwijl de keerende post hem de toegangs kaart zal brengen. Ter nauwernood behoeft het te worden gezegd, dat, wijl velen worden bijeengeroepen, de dagen van 28 en 29 Januari een indrukwekkend festyn beloven en des wege haastige aanvraag van toegangskaarten door ons zeer gewenscht wordt. A. F. SUIDGEEST, Egmond aan Zee. Pastoor, Correspondent te Zuid-Scharwoude. Gaarne zouden wij alle berichten opnemen, indien er steeds voldoende plaatsruimte was en... indien uwe corréspondenties niet zoo laat binnenkwamen I Wij ontvangen ze gewoon- tyk niet vroeger dan een uur, vóór dat Ons Blad ter perse gaat. U begrypt, dat er dan reeds voldoende is gezet en wij dikwyls ge noodzaakt zyn uwe berichten ter zijde te leggen of te bekorten. Ook andere heeren correspondenten ge- liev8n van deze bemerking nota te nemen. Tevens verzoeken wij beleefd, de nota's voor geleverde correspondentie aan ons op te zenden. De Redactie. Alkmaar. GEBOREN4 Jan. Nicolaas Cornells, z. van Cornells Bijl en Margaretha Scholten. Cornells, z. van Cornells Visser en Aagje Pover. Maria, d. van Dirk Lindeboom en Grietje Mak. 5 dito. Johanna Alida, d. van Johannes Focco de Haas en Trijntje van der Pol. 6 dito. Jacobus Johannes, z. van Simon Keedt en Johanna Maria Bakker. OVERLEDEN 4 Jan. Cornells van Leer- sum, 30 j. 5 dito. Hendrica Elisabet Maria, d van Johannes Bek en Gesina Maria Elisabeth Swart, 4 m. 6 dito. Marijtje de Nijs, echtgen. van Gerrit Wortel, 39 jaar. Johan Philip, z. van Albertus Muller en Maartje Schol, 10 j. 7 dito. Aaltje Kort, echtg. van Simon van der Meer, 52 j. ,5- 27 Dec. 1907. Gerardus Antonius Franciscus Feije, 70 j., overleden te Haarlem. Noord-Scharwoude. GEBORENNicolaas, z. v. Bernardus Beemsterboer eh Marytje Mak. Jan, z. v. Arie de Jager en IJltje Bakker. - Maria, d. v. Pieter Goedhart en Grietje Kamper. OVERLEDEN Pieter Pranger, wedn. van Brechtje Leegwater, 80 jaar. 4e klasse. Trekking 6 Januari. GETROKKEN PRIJZEN. Prys van f 5000: 527 1000 20267 400: 6168 200: 6105 15781 100 521 1660 2330 19808 Trekking van 7 Januari, Prijs van f 25000 7848 2000 5126 1500 1984 12829 1000 490 400 15202 15668 200 6851 100 2476 19538 19980 20424 ALK.MAAR, 6 Jan. Aangevoerd 3 Koeien en Oasen f 230 a 280, 28 vette Kalveren 40 a 125, per Ned. pond 80 a 100 ct. 18 nncht. Kalveren ƒ8 a 20 per stuk; 000 magere Schapen f CO a 00.00, 268 vette idem f 20.00 a 34.375 vette Varkens 38 a 48 ct. p. Ned. pond, 7 mag. idem 14 a 17. PUJtMEREND, 7 Jan. Aangevoerd 204 Runderen, waaronder 144 vette ƒ0.62 a 0.75 p. K.G., prijshoüd. matig, 60 m. en g. koeien 130 a 240, prijshoudend, matig, 4 stieren^ 58 vette kalveren f 0.80 a 1.00 p. K.G., vlug, 154 audit, f 11 a 23, matig, 14 paarden, 1527 schapen f 25 a 34.00 en 450 overhouders ƒ18 a 26, lager prijsli. stug, 395 vette varkens 45 a 49 ct. p. K.G. matig, 26 magere id. t 12 a 16.00, stug, 163 biggen f 4 a 8.stug. 20 mand appelen f 1.50 a 2.00. 0 mand peren f0.a 0.62 ganzen ƒ2.90 a 3.15, 26 zwanen f 5.a 6.00, 0 kalkoenen f Kleine Kaas 30.Middelbare f29.aange voerd 63 stapels. 1001 kg. beter 1.30 a 1.40, Kipeieren f 5.a 5 75 per 100. Dè leden van het Onvrywillig Werkloos- fonde onder patronaat van den H Dominicus, onderafdeeling van den R. K. Volksbond, afd. Alkmaar, worden er op attent gemaakt, dat de arbeidsbeurs van dit fonds thans is gevestigd: Lindengracht No. 20, alwaar zij zich dagelijks kunnen opgeven. De Administrateur, G. A. KEIJSPER Jr., Lindengracht 20, Alkmaar. Op den 13en Januari hopen K. POIi&ID en O. KBVIJ«R, hun 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. W. KRUIJER Oudorp. en Echtgenoote. Voor de vele blijken van belangstel ling, ons betoond bij het overlijden van onze geliefde Grootmoeder, Mevrouw betuigen ondergeteekenden nit aller naam hun hartelgken dank. M. J. HENNING-Revekmann. J. M. HENNING. Alkmaar, Jan. 1907. Er biedt zich aan een Brieven letter 13, aan den agent van Ons Blad te Bergen, W. v. d. STEEN".

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 3