P. P. VAS 1IIIIIM, „DE VOORHOEDE A. v. DIEPEN, Fnidsen 66, Katholieken! Distels en Doornen. Markt berichten. Advertentiën. i Weggeloopen. BOTERWINKEL, Houttii 27, Letteren en Kunst, Ingezonden Stukken. Correspondentie. Ons nieuw Feuilleton. 386ste Staatsloterij. Agenda's. Burgerlijke Stand. J. TERBEEK, hun 25-jarige Echtvereenigisg te NICOLAAS BAKKER HELENA FRAIJMAN, C. VAN DAM en C. S. HENNEMAN, hun 25-jarige Echtvereeniging te CORNELIS HOUTENBOS CATHARINA KUIPER, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. flinke Dienstbode, R. K. .BROODBAKKERSLEERLING, Banketbakker, De Hollandsche Houttii 27, ALKMAAR. Alle cadeau-artikelen zijn ook te koop Koopt, leest en abonneert U op het KATHOLIEKE WEEKBLAD voor Nederland, want „DE VOORHOEDE" wordt uitnemend geredigeerd en geeft wetenschappelijke lectuur in bevattelijken vorm voor iedereen. „DE VOORHOEDE" geeft „elck wat wills" door bijdragen over: Geloofsverdediging, drankbestrijding, hygiëne, voor de vrouw, binnen- en buitenlandsch overzicht, politiek enz. „DE VOORHOEDE" geeft elke maand een „Brief uit Rome." „DE VOORHOEDE" geeft elke 14 dagen een geestig- satyrieke plaat. „DE VOORHOEDE" geeft boeiende feuilletons. Kortom, „de Voorhoede" paart degelijkheid van vorm en rijkdom van inhoud aan eenvoud van stijl en is daarom het blad voor iedereen. Dddrom verwierf „de Voorhoede" zich in enkele maanden een lezerskring, die hare lezers telt bij duizendtallen. Wie daarom „de Voorhoede" niet leest, blijft niet op de hoogte van zijn tijd. De abonnementsprijs is slechts 10 cents per maand en dus voor niemand een beletsel, dit orgaan NAAST de bladen die men leest een plaats te geven in elk Katholiek gezin. Proefnummers worden op aanvraag gratis verstrekt. Abonnementen worden aangenomen bij den voorz. en secr. der Perscommissie van de Alg. R. K. Prop -club „St. Petrus" J. C. M. BURKUNK, Stationsstraat 59. C. BRUNO, Kennemerstraatweg 1. en bij de heerenA. B. TEN BERGE, Zevenhuizen 8 F. EGGERS, Nieuwlandersingel 12; C. BORST, SchoolhofjeF. DINGERDIS, Verdronkenoord en A. DE BOER, Oudorp. jaarvergadering de 2 nieuwe leden zuilen worden bijgekozen. Hierna werd door den voorzitter met gebed de vergadering geBloten. Zuid-Scharwoude. Te Zuid Scharwoude doet zich thana geen enkel typhusgeval meer voor. Het schoolver zuim, dat zeer lang groote afmetingen bad aangenomen, is thans weer tot het gewone getal geslonken. Ook voor de school was het jaar 1907 een slecht jaar. Oude Niedorp. Aan de Langereis heeft men de heldhaf tigheid gehad, om in het land van de heeren K. een schaap te dooien. De huid heeft men laten liggen en den bout waarschijnlijk over het \js vervoerd. Tot heden heeft men noch daders, noch spoor der daders. Da politie doet ernstig onderzoek, Warmenhuizen. De raad dezer gemeente vergaderde Vrjjdag 10 Januari jl. Aanwezig alle leden opening lezing der notulen, goedkeuring. Mededeelingen De goedkeuring rekeningen 1906. In kas 30 December 1907 f 744.85 5. Benoeming tot tijdelijk onderwijzer den heer Z, G. van der Toom van Harderwijk. Wijl thans de benoeming van een onder wijzer aan de beurt is stelt de voorzitter voor, de voorafgaande besprekingen met gesloten deuren te houden. Zulks wordt goedgevonden. Na heropeningstemming. De heerJ. A. Teepera gekozen met 5 stemmen. De heer O. P. van Wezenmaal verkreeg 2 stemmen. Hierna wederom stemming aanvrage om vergoeding gebruik, verwarming en verlichting postkantoorlokaal. De beer Swan zegtDe persoon van den brievengaarder staat hier buiten, deze krijgt zijn salaris maar het rijk gebruikt ons lokaal. Na eenige besprekingen zegt de heer de Grooter is al zooveel over deze zaak ge sproken er moet maar gestemd worden. Bij stemming zijn tegen de aanvrage Kraakman, Barsingerhorn, Blankendaal en Stadegaard. Vóór de aanvragede Groot, Swan en de voorzitter. Na de verwerping der aanvrage, zegt de heer &wanik snap niet wat hierachter zit. De heer de Groot: ik dacht dat we ver plicht waren er voor te stemmen. Hierna rondvraag. Alleen de voorzitter vraagt het woord en spreekt van de groote reparatie van den toren deze onkosten zijn dit jaar ons te machtig. Hij stelt voor aanvuilings begrootingen te maken van 1000 gulden tegen maximum 5 percent rente. Af te lossen in drie jaren van tweemaal f 300 en eenmaal f 400. De heer de Groot vraagt, of er dit jaar niets afgelost kan worden en wijst op den grooten poBt onvoorziene uitgaven. De secretaris wijst op de duurte der wegen op de (kaarten) leggers der wegen, enz. Het voorstel der begrooting wordt aan genomen. Hierna sluiting. Harenkarspel. Uitslag veiling en toewijzing, gehouden ten overstaan van den notaris P. J. Laur- man te Schoorldam, op 9 Januari 1908, in het café «de Roode Leeuw" te Schagen, van perceeien in den Schagerwaard gemeente Harenkarspel, in eigendom behoorende aan de erven van den heer O. Hoedjes Huis, erven, tuin en weiland, groot H.A. 138.85, K. Beers Heer Hugowaard c.s. f 3391.75weiland, groot H.A, .45.05, K. Hemke, Oude Niedorp f 608.weiland, groot H.A. .72.20, D. Doodeman, Haren- karspel f 504. weiland, groot H.A. —.38.40, P. Doorn, Zijpe f 762.50weiland, groot H.A. 1.52.10, G. Burger, Zijpe en G. M. Sneekes, Zijdewind f 1751.weiland, groot H.A. 3 00.78, J. Hoedjes, Schoorl f 4421 weiland, groot H.A. 2.88.42, G. Hoedjes, Barsingerhorn f 4891.te zamen f 16329.25. Waarland. Woensdag j.l. trad de WelEd. heer J. Merz, voorz. der IJ. H, N., als spreker op in het lokaal van den heer A. van Ophem alhier, om te komen tot de oprichting eener IJsclub. Aanwezig waren 10 personen. Nadat door den heer Merz het doel en het nut eener IJsclub waren uiteengezet en spreker de vraag stelde, of er ook bezwaren waren, merkte de heer Plaatsman op, het wenschelijk te achten, om zich aan te sluiten hij de afd. Zijdewind, omreden men dan een krachtiger vereeniging zal kunnen vormen, wat tevens door den heer W. Zut werd beveel igd. De heer Jb. Pancras was van meening, dat wanneer men zich aan zou sluiten by de afd. Zydewind, men in 't Waarland min der leden zal werven, dan wanneer men op zich zelve bleef. Nadat door den heer Merz is uiteengezet, dat met welk klein getal leden een IJsclub toch veel kan verrichten, en spreker had opgemerkt, dat men later altyd nog by Zijdewind kan aansluiten, wanneer dit noodzakelyk biykt, wordt na een lang durige discussie in principe besloten, voor- loopig op zich zelve te.blyven en wordt de contributie eveneens bepaald op f 1.voor elk hoofd en 10 cent voor elk kind van een hulsgezin. Op vraag van den heer Merz, wie als lid wenschen toe te treden; traden alle aanwe zigen als lid toe en besloot men een voor- loopig comité van 3 personen te benoemen. Benoemd werden de heeren W. Zut, G. Wester en D, P. Plaatsman, welke allen hunne functie aanvaardden. Ten slotte werden nog eenige vragen gesteld door den heer Plaats man omtrent reglement en statuten en door dan heer Zut over het innen der contributie, Welke allen zeer duideiyk en hulpvaardig door den heer Merz werden beantwoord, waarna door spreker met eenige bemoedigende woor den en de beste wenschen voor de jongste vereeniging, de byeenkomst werd gesloten. Woensdagnacht zijn hier afgebrand de woningen van de arbeiders S. en H. Het onheil ontstond by eerstgemelde, door een gebrek aan den schoorsteen. Alles was ver zekerd. IV. Waarde Vriend Redacteur I 'n Excuus voor m'n lang wachten met je een briefke te schry'ven, zal ik maar niet maken. Ik wensch je zelf en alle lezers van Ons Blad een zalig Nieuwjaar en veel succeB voor 1908 en nu ga ik m'n gewone disteltjes bijeengaren. Verleden week wandelde ik de straat door, die naar het station leidt, toen 'n deftig heer op me afkwam en me vroeg, waar ie de Spoorstraat kon vinden. Wel meneer, zei ik, daar staat u midden in I Ach zóó, riep ie verbaasd uit, de goede man kwam blykbaar uit Moffrika maar die naam staat toch nergens te lezen 1 De meneer staarde me daarbij zóó verbluft aan, dat ik ieder oogenblik verwachtte, dat z'n oogen uit 'r kassen zouden rollen, zoo- dat ik haastig afscheid nam en bij 'n kennis binnenwipte. Waarde vriend, Redacteur, waarom zou die straat nog geen naambordje rijk zijn Ik weet wel, dat men het in Alkmaar steeds verbazend druk heeft en er altijd ongemeen veel werk is, doch nu, in den tegenwoordigen tijd van werkloosheid zou het opknappen van dergelijke dingetjes, 'n goed werk wezen, dunkt me. In de hoop, dat dit gebeuren zal, wil ik je nog 'n paar aardigheden vertellen. Dezer dagen moest ik ook iemand in de Kanisstraat bezoeken, doch ik kon er niet komen, omdat ik m'n schaatsen vergeten had I M'n schaatsen, vraag je ongeloovig Ja, warempel, want het rioolstelsel in de Kanisstraat is zóó puik ingericht, dat als het 'u paar graden vriest, het rioolwater bevroren is voor het by den put aan de Geest aanlandt. Het vuile water van al die huisgezinnen moet over de Btraat heen wegloopen, hetgeen 's zomers 'n allerliefsten geur als 'n dankoffer aan het gemeentebe stuur voor zijn goede zorgen doet opstijgen en 's winters de Kanisstraat in een ijsbaan omschept. Ik geef de Alkmaarsche IJsclub dan ook allerbeleefdst in overweging, om by vriezend weer, den eerstvolgenden wed strijd in de Kanisstraat te houden. Voor verdrinken is daar geen gevaar I Ook de Kitsteeg bracht ik dezer dagen een visite en, waarde vriend Redacteur, als je nog eens de genoegens uit je kinderjaren beleven wilt, toen je zeker vaak op 'n bob belpaard hebt gezeten, moet je nu eens op 'n fiets, of beter nog op 'n wagen zonder veeren, door de Kitsteeg ryden. Je hobbelt er dan even prettig als vroeger op je hob belpaard I De bestrating is daar zóó gelijk en zóó effen, dat dezer dagen een wagen, met steenkolen geladen, per ongeluk in een der talrijke kuilen kwam en men geruimen tijd moest martelen om het zaakje weer vooruit te krygen. Zou hier voor de werkloozen niets te doen zyn? Ten slotte nog iets over ons postkantoor, waarde vriend Redacteur 1 Over het gebouw op zich zelf, z'n groote geriefelijkheid (1) enz. enz. zal ik het thans niet hebben vroeger "'distelde ik daar reeds over. Ik heb thans slechts op het oog, de groote bezorgdheid, de vooruitziendheid, de tijdigheid, kortom honderden heiden méér, welke blijken uit hetgeen er tot inlichting van het publiek te lezen wordt gehangen. Of is het geen bewijs van groote tijdig heid, op 'n plakkaat van 'n kwart-vierkan temneter te lezen, dat op Woensdag 17 Juli 1907 te 's Gravenhage aanbesteding zal zijn van kolen voor het postkantoor te Amster dam En welk 'n bezorgdheid, dat men toch maar niet te Iaat zou komen, spreekt er uit de bijvoeging «des namiddags te 2 uur» en dan tusschen haakjes 1,40 Green- wichtijd I Om toch maar niet te laat komen zeker I Hoe dankbaar stemt het zeker ook, op de deur van «het lokaal voor het publiek bestemd», zooals het euphemistiscli heet te lezen, dat men met St. Nicolaas toch vooral goed z'n pakketjes moet inpakken I En wie zou niet gevoelig zijn voor de waar schuwing boven het loket«aanteekenen», dat vooral bij gelegenheid van de Nieuw- jaarswissellng duidelijke adresseering ten zeerste gewenscht is I Altemaal zooveel bewijzen, dat men op het postkantoor te Alkmaar zeer bezorgd is voor het publiek en dat men er daar van overtuigd is, dat nooit te vroeg kan worden gewaarschuwd 1 Met innigen dank voor deze goede zor gen, eindig dan ook dit epistelke. WIEDER. „Het Dompertje." Verschenen is de 1ste aflevering van den nieuwen jaargang van dit pikante Katholieke maandschriftje. Weer vinden we er een reeks van die aardige en pittige artikeltjes in, waardoor de Redacteur en zijn mede werkers, meerendeels de beste uit de Kath. Nederlandsche Journalistenbent, hun lezers zoo smakeiyk en degelijk weten bezig te houden. Ze behandelen steeds de onder werpen van den dag. Als de couranten er het hare van gezegd hebben, dan komt Valentijn of een zyner talryke helpers er nog eens een hartig brokje over leveren, dat soms wel wat brandt op de tong, maar in elk geval gezond en versterkend is. Geen wonder dat, naar de directie ons mededeelt, het aantal lezers steeds toeneemt. Toch meenen wij erop te mogen wyzen, dat velen, die, «Het Dompertje» nog niet kennen en best in staat zijn, zich er op te abonneeren, verkeerd handelen door zich het eigenaardig genot dezer maandelyksche lectuur te ontzeggen. Er is geen zwaarmoe digheid te bekennen in die 32 bladzijden en daarom is «Het Dompertje» een doel matig stukje literatuur voor den tegenwoor digen tijd. Men moet niet verzuimen, een proefaflevering aan het «Kasteel van Aemstel» aan te vragen. - Buiten verantwoordelykheid der Redactie. De copie wordt nimmer teruggegeven. Een R. K. Leesbibliotheek. Geachte Redactie I Het zij my vergund, een klein plaatsje in te nemen in uw thans zooveel gelezen blad, teneinde het onderstaande aan vele Katholieken eens in overweging te geven. Het is mij bekend, en bij ervaring en door ondervinding wordt het mij eiken dag duidelijker gemaakt, dat er in deze gemeente behoefte bestaat aan eene nuttige instelling, ja aan eene instelling zelfs, die voor velen in deze gemeente van grooten dienst zou zijn. In myne. kwaliteit van boekhandelaar wordt er mij meermalen op gewezen, over te gaan tot het oprichten eener R. K. Lees bibliotheek. Hoe echter zulk eene nuttige R. K. Lees bibliotheek te verkrijgen Langs dezen weg doe ik -een beroep in de eerste plaats op de offerwaardigheid van vele Katholieken, om met het oprichten dezer nuttige instelling my ter zijde te staan, door hun financieeion steun hieraan te ver- leenen en mogen zij, die in het bezit zyn van soms zoovele boeken, my tegemoet komen, door het gratis afstaan van eenige werken voor de R, K Leesbibliotheek I Dankbaar zullen ze d^ mij worden aanvaard. U, Mijnheer de Redacteur, dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, en dat het my gegeven zy, onder Gods beste zegeningen, het door mij beoogde doel in deze gemeente te verkrijgen, en de instelling tot bloei te brengen, teeken ik Hoogachtend, JAN TIEBIE Jaczn. Boekhandel, Akersloot; Akersloot, 10 Januari 1908. Wie onzer lezers kan ons nog helpen aan een exemplaar van Ons Blad van Zaterdag 14 December 1907 Zij zouden ons met toezending daarvan ten zeerste verplichten. In ons nummer van a.s. Woensdag be gint een nieuw feuilleton„SCHULDIG Het is een hoogst boeiend en spannend verhaal en werd door ons vertaald uit de „Kölnische Volkszeitung", het groote Katholieke blad van Duitschland, waar deze roman zeer veel opgang heeft gemaakt. Wij hopen, dat ook onze lezers het met steeds klimmende belangstelling zullen lezen en er zich aangenaam mede zullen ontspannen. De Redactie. 4e klasse. Trekking 8 Januari. GETROKKEN PRIJZEN. Prijs van f 1000 3136 15233 400: 5744 9166 200: 1766 100: 617 2848 7567 11908 13643 17903 Trekking 9 Januari. Prijs van f 1000 2678 >200: 5878 100: 6701 A.s. Dinsdag ten 7 uur repetitie voor de werkende leden der St. Jacobus-Vereeniging te Tuitjenhorn. Trouwe opkomst gewenscht. Woensdag en Donderdag 15 en 16 Jan. zal de Weleerw. heer W. H. de Groot, kapelaan te Voorhout, te Tuitjenhorn op uitnoodiging van het bestuur der St. Jacobus Vereeniging eene lezing komen houden over «Lectuur» bij den heer N. Kossen. Mogen alle leden en ook niet-leden van deze gelegenheid gebrnik maken. Algem. R. K. Prop.-club „St. Petrus'*. Dinsdag half 9 ontwikkelicgsavond in een der lokalen der R. K. Jongensscholen, Nieuwstraat. Agenda Ingekomen vragen geene. Onderwerp De Semietenkwestie. Inleider de heer Keesom. Toegang hebben alle katholieken. Alkmaar. GEBOREN7 Jan. Cornells Jacobus, z. van Jacobus Cornells Ullings en Margaretha Tromp. 8 dito. Hendrik, z. van Wilhelmus Johannes Rieman en Dieuwertje de Vet. 10 dito. Catharina Geertruida, d. van Jo hannes Leonard Klugt en Mina de Wit. Pieter, z. van Albertus Wijkhuizen en Aafje Ruis. 9 dito. Nicolaas, z. van Nicolaas Johannes Oarolus Lourentius van Vegten en Maria Margaretha Wilhelmina Mans. GETROUWD9 Jan. Cornelia de Grand en Grietje Duin. Herman Koning en Johanna Dekker. OVERLEDEN9 Jan. Jan van der Molen, 72 j 10 dito. Wilhelmina Johanna, d. van Cornelia Antonius Johannes van Ballegoij en Anna Wilhelmina Oostweegel, 5 w. Gerrit Schoen, 46 j. Jacobus Theodoras, z. van Cornelia Hendricus Impink en Anna Schou ten, 2 jaar. ALKMAAR, 11 Jan. Aangevoerd 1 Paarden f 140 a 00, 6 K oeien en Ossen f 130 a 230, 33 nacht. Kalveren /8a 22, 30 magere Schapen f 18 a 22.50, 32 mag. Varkens 14 a 16, 112 Biggen t 5.a 8.50 6 Bokken en Geiten f 3.00 a 8.00, 0 kl. Bokjes f .00 a 0.00. Boter per kop 55 a 65 ct. KipeiereL 6.0C a 6,50. ALKMAAR, 11 Jan. Aar gevoerd 166 stapels, wegende 101814 K.G. FabriekskaasKleine kaas f 29.50, Boerenkaas: Kleine kaas C 30.50 commissie f 30. middelbare f 30.50. Op den 21 Januari hopen onze geachte Oom en Tante P. DE WIT en herdenken. Hun Oom- en Tantezeggers. Alkmaar, Jan. 1908. Den 18 Januari a s. hopen onze geliefde Ouders en hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Johannes Bakker. Maria Bakker. Johan Bakker. Gerardus Bakker. Petrus Bakker. Catharina Bakker. Adrianus Bakker. Nico Bakker. Egmond a/d Hoef, Jan. 1908. tjjrb s Den 17 Januari hopen onze geliefde Ouders herdenken. Hun dankbare Kinderen. Oudorp, Jan. 1908. Op -21 Januari a.s. hopen onze geliefde Ouders en Hunne dankbare Kinderen. Bergen, Januari 1908. Gevraagd een bij Mej. EEKEN, Oudegracht 116. Gevraagd een bij W. GROOT, Castricum. Een klein bruin-geel JSlondJtL vermoedeljjk in de richting Oudorp. Terugbezorging tegen flinke belooning aan het bureau van dit blad. beveelt zich beleefd aan voor Brui» loftea en lr'artljen. Alles eerste kwaliteit en billijke prijzen, met of zon der bediening. Bediening wordt niet in rekening ge bracht. Groote verscheidenheid in TA ABTEN en GEBAKJES,, 30TEBSPB1TS, 5 cents GEVULDE KOEEEN en 2 cents BOTER KOEKEN. Vriendelijk verzoek ik de in bezit zijnde TAARTENDOOZEN mg spoedig toe te zenden. Beleefd aanbevelend. geeft op ieder pond MARGABINEBOTER op ieder pond KOFFIE een groote cadeau, op een pond SUIKER een bon, op een ons THEE een op 2 pond RIJST een en bon kleine kleine bon en kleine bon cadeau. 9?

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 3