Binnenland. Plaatselijk Nieuws. laagheid van de vijanden der Kerk. Zjj willen den Paus met denkbeeldige schen kingen zoo rjjk maken, dat de ijver der geloovigen voor het zóó dringend noodige werk van den Sint Pieterspenning gaat ver flauwen.' Portugal. Een ernstig incident. Uit Lissabon wordt gemeld dat het in de opera daar tijdens een voorstelling tot een groot tumult gekomen ie. De koning en de kroon prins woonden de voorstelling bij. Van de bovenBte galerij werden talrijke vliegende blaadjes met een proclamatie van den kroon pretendent Dom Miguel en zijn vrijzinnig regeeringsprogram in de zaal geworpen. De politie nam de papieren in beslag en vele menscben werden onder hevig verzet ge arresteerd. De koning werd uitgejouwd. Voor het einde van de vooretelling verliet hij met den kroonprins dan ook den schouwbnrg. Is 't feit naar waarheid gemeld dan blijkt, dat het onder de bevolking van Lissabon toch meer begint te gisten. Hoe men kiezer wordt. Men heeft twee soorten van kiezers, be lasting- en aangiftekiezers. De eerste zijn zij, die aangeslagen zijn in de Personeele belas ting, Grondbelasting, Vermogensbelasting of Bedrijfsbelasting en ambtshalve op de kiezers lijst worden geplaatst, als het bedrag waar voor ze zijn aangeslagen, onverschillig of het over een geheel jaar loopt, betaald is voor 1 Febr. Wie na dien tijd zijn belasting vol doet tot op 1 Maart, moet het voldaan ge- teekende aanslagbiljet op het gemeentehuis toonen en wie na 1 Maart betaalt, heeft voor het geheele jaar zijn kiesrecht verspeeld en kan op geen andere wijze kiezer worden. Zij, die mede eigenaren zijn in een onver deelden boedel, waarvoor grondbelasting is betaald, terwijl hun aandeel in die belasting f 1 bedraagt, behooren zich tusschen 1 en 15 Februari aan te geven aan de secretarie, waar zij een formulier ontvangen, dat vóór 15 Februari ingevuld en onderteekend aan de secretarie moet wordeD, ingeleverd, met het belastingbiljet. Wie verhuisde naar een andere gemeente en in een vorige belasting betaalde, dient zich eveneens aan te geven, met overlegging van het voldaan geteekende belastingbiljet. De rijwielbelasting telt niet mee. De belastingkiezers komen dus in den regel zonder moeite op de kiezerslijst, maar toch dienen ze de lijsten tusschen 23 Maart en 21 April na te gaan, of ze daarop wel voorkomen, want eene vergissing zonder pro test zou het kiesrecht doen verliezen. De aangiftekiezers worden onderscheiden in huur-, loon-, spaarbank- of grootboek- en examenkiezers. Huurkiezers zijn zij, die op den 31en Januari sedert 1 Augustus van het vorige jaar in een huis of een deel van een huis hebben gewoond van de huurwaarde voor iedere gemeente bepaald. Men mag in dien tijd ook éénmaal verhuisd zijnmits dan ieder der woningen den huurprijs heeft, door de wet vastgesteld en variëerend voor de verschillende gemeenten. De huurprijs van een stukje grond kan zoo noodig bij de huur gevoegd worden. Hij, die dezelfde woning bewoont van het vorig jaar behoeft zich niet aan te geven. De bepalingen voor de huurkiezers gelden ook voor dec schipperszij moeten alleen den vastgestelden tijd een schip in eigendom of huur hebben gehad van 24 Ms. inhoud of 25,000 K.G. laadvermogen. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten kan worden gesteld bij dat van den man, en evenzeer het halve loon van minderjarige, inwonende kinderen. Wanneer dat alles bijeen het door de wet geSischte bedrag haalt, dan kan men kiezer worden. Het juiste bedrag behoeft niet opgegeven, het is voldoende op te geven dat het loon het door de wet gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het pensioen of d» lijfrente, door openbare instellingen verleend, en ook pensioen of rente, door ondernemingen of bijzondere instellingen uit betaald. Natuurlijk blijft het bedrag van het inkomen voor iedere gemeente onveranderd. Ongevallenrente wordt ook als rente beschouwd. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, toch als diensttijd be schouwd. Is men hoogstens twee maanden ziek, dan wordt toch het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en de inwoning worden als loon gerekend, naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld bedrag. Wie op Zon en Christelijke feestdagen den kost echter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend volle kost en inwoning te geniéten. De bepalingen voor de inwonende zooms zijn dezelfde gebleven. Zij, die eenmaal op de lijst voorkomen als loonkiezer, ontvangen vóór 8 Febr. een aangiftebiljet ter invulling, maar nieuwe kiezers moeten aanvragen. Volgen de spaarkiezers. Wie op 1 Februari a. s. sedert een jaar f 100.— nominaal op het Grootboek heeft staan of f 50.in de spaarbank, zóó dat het inderdaad zjjn eigendom ie, kan op grond daarvan aanspraak maken op het kiezerschap. Hij moet tusschen 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de directie van het Groothoek of het bestuur der Spaarbank, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de bedragen. Ook andere spaarbanken, die rechtsper soonlijkheid bezitten, kunnen bewijzen als de Rijkspostspaarbank afgeven. Spaarbank- en Grootboekkiezers behoeven zich niet als ze eenmaal kiezer zjjn opnieuw aan te geven. Ten slotte komen nog de examenkiezers, personen die tengevolge van een goed afge legd examen benoembaar zijn voor een ambt of betrekking. Om kiezer te kunnen zjjn moet men Nederlander wezen, en voor 15 Mei a. s. den leeftijd van 25 jaren bereikt hebben. Bovenstaande bepalingen gelden voor de verkiezingen van Tweede Kamer en Pro vinciale Staten. Natuurlijk moet men om aan de laatstbedoelde verkiezingen deel te nemen, inwoner zijn der provincie, voor welker Staten men stemt. Voor den Gemeenteraad heeft men enkel belastingkiezers. Men moet öf rijksbelasting betalen, öf gemeentebelasting welke wederom verschilt naar de gem., waarin men woont. Hondenbelasting telt niet meê. Leening Noord-Holland. De provincie Noord-Holland zal een leening aangaan van f 350.000. De leening wordt ver deeld in aandeelen van duizend gulden ieder, rentende 3l/s pet. Te beginnen met 1909 wordt telken jare minstens f 7000 afgelost. De inschrijvingsbiljetten moeten op 29 Janu ari a.s. worden ingeleverd. Aantal advocaten. Het geheele aantal advocaten bij onze rechtscolleges ingeschreven, bedraagt 817 daarvan zijn er alleen in Amsterdam 227, in Rotterdam 82 en Utrecht 67. jij Het nieuwste. Men herinnert zich nog levendig zegt de Msb. den stembusstrijd van 1905, en hoe reeds een halt jaar te voren het land in rep en roer werd gebracht tegen de onder wijswet van dr. Kuyper. Sinds de vrijzinnige overwinning waar onder onze politiek nog zucht, kwam er echter een verzoeningsgezinde stemming over het denkend deel der natie men legde zich neer bjj het gebeurde en wilde zelfs zoo nu en dan wel erkennen, dat het Christelijk volksdeel ook nog eenige aanspraken mocht doen gelden. Maar wat nu mr. Troelstra Vrijdagavond in een rede over den politieken toestand wist te vertellen, mag wel het nieuwste op dit gebied heeten. De leider der socialisten gaf daar als zijn meening, dat er eigenljjk geen verschil bestaat tusschen een rechtsche en linksche regeering. En volgens een verslag in >Het Vader land< haalde spr. >als sterk voorbeeld' aan »de onderwjjsregeling van dr. Kuyper, welke geheel in de liberale lijn past.' Men staat verbaasd over zulke onthullin gen niet waar Waar was dan toch al dat kabaal voor, een half jaar lang En wat dwaashoofden, die liberale Kamer leden, die als één man tegen een wet stemden, welke «geheel in hun ljjn pastl' Jongen, Troelstra, als dit nu het sterkste bewijs is voor de onbestaanbaarheid der antithese, dat ge kunt uitdenken, moest ge van verdere pogingen toch maar afzien. De minst politiek onderlegde kunt ge zelfs met zulke praat niet in uw tent lokken. Antirevolutionaire raadsleden Naar de Stand, verneemt, is men met het vestigen eener organisatie van Antire volutionaire Gemeenteraadsleden in ons land al een eind op weg. De beweging gaat van Amsterdam uitveel voorbereidend werk is achter den 'rug, en weldra zal een samenkomst worden gehouden, die naar de aanstichters hopen, tot een organisatie leiden zal. ALKMAAR, 15 Jan. 1908. Algem. R. K. Prop.-Club „St. Petrus". Dinsdagavond j.l. hield de Club haar gewonen 14 daagschen ontwikkelingeavond, die slecht bezocht was. Waarschijnlijk had het baanljezwieren in den maneschijn hieraan sohuld. Toch was het onderwerp zeer inte ressant. De heer Keesom behandeldeDe Semie ten ofwel Jodenkwestie. Spr. begint met te zeggeD, dat bjj mis schien wel wat harde noten zal kraken, doch bedoelt met zjjn lezing geen z g.n. Judenhetze (Jodenhaat) te prediken. Bjj zijne uiteenzetting meent spr. tot grondslag te kunnen nemen de Joodsche wetboeken Kaballa, Talmud en Schulchan. De oorspronkelijke Kaballa bevatte de ver schillende overleveringen, vóór Esdras reeds bjj de Joden bestaande en door hem ver zameld. Zij waren de toelichting op de bestaande Schriften en Mozaïsche wetten. Vele christelijke geloofspunten waren er al in afgedrukt, b.v. over de Drieëenheid, de Menschwording, den Zoendood van Christus, de Erfzonde, enz. Deze Kaballa is naderhand vervangen door een-nieuwe Kaballa, die zeer vervalscht was door de Rabbijnen. Christus verweet reeds de Pharizeeën, dat zjj de sleutels der H. Schriftvoor het volk verborgen hielden. Deze nieuwe Kaballa ademt volgens spr. een geest van haat tegen de christenen. Naast christelijke waarhéden staan erger lijke dwalingen. De Talmud geeft in redeneertrant de wet der Joden weerhierin bestaat v.n.l. het verschil met de Kaballa. In den Talmud worden de christenen ook lang niet voordeelig bejegend. Ze worden zelfs op ééa lijn ge steld met apen en honden. De Talmud bedoeld het verkrijgen van de opperheer schappij der Joden en predikt den haat tegen het christendom. Thans heeft echter een groot deel des Talmuds geen waarde meer voor de Jodenechter is de geest gebleven. De huidige Joodsche wet is vervat in den Schulchan van Aruch. Men kan het noemen den Joodsctren Katechismus. Ook hierin vindt men de verschillende anti christelijke voor schriften terug, waarvan spr. eenige noemt. Deze Schulchan schjjnt Binds ongeveer 300 jaar het heerschende wetboek, terwjjl de eigenlijke Talmud in onbruik is geraakt. Na de uiteenzetting dezer grondslagen con cludeert spr. dat menschen, die volgens zulke wetten leven, een gevaar kunnen wor den, dat men niet moet onderechatten. Van daar dat vroeger en nog in verschillende landen uitzonderingswetten voor de Joden bestonden. Jodenvervolgingen, zooals in Rusland, keurt spr. afook Joden hebben recht op be scherming en vrjjheid, zoolang ze niet tegen het gezag opstaan. Toch zou spr. Joden uit de staatsmacht geweerd willen zien, vooral ook, wijl Joden dom en Vrijmetselarij zoo nauw verbonden schijnen en dus toestanden als in Frankrijk geschapen worden. Spr. laat een woord van protest hooren tegen de groote liberale bladen, die wel de Jodenvervolgingen in Rusland brandmerken, maar voor de Kerkvervolging in Frankrijk geen woord kunnen vinden. Bij het debat komt de heer Ten Berge op tegen de z. i. wat eenzijdige voorstelling door den spr. Hij wijst er op, dat er twee stroomingen onder de Katholieken zijn anti-semieten en tegenhangers hiervan. De eersten hebben de Joodsche geschriften dik wijls eigendunkelijk uitgelegd en onbewezen beweringen voor vaststaande feiten genomen. Hy wil vooral waarschuwen tegen anti semitische drijverij. Zoo ergens, dan is in deze kwestie voorzichtigheid gewenscht. Ook de rituëele moord komt nog ter sprake. Debater besluit, met een beroep op mr. Aalberse, om ook in deze kwestie de christe lijke diefde niet te vergeten. Na beantwoor ding wordt de vergadering gesloten. De opname van dit verslag beteekent geenszins de goedkeuring der redactie van sommige buitensporige meeningen van den spreker. Dc Redactie. Uitvoering Toonkunst. De uitvoering door de afd. Alkmaar eu Omstreken der Mij. tot Bevordering der Toonkunst, gisteravond in de «Harmonie' gegeven, mag uitstekend geslaagd heeten. Was de verwachting reeds hoog gespannen, ze werd nog overtroffen door de volmaakte uitvoering der verschillende nummers. Vóór de pauze kweet het koor met orkest, orgel en klavier-begeleiding zich zeer verdienstelijk van zijn taak en bracht op prachtige wijze «Gebet» van Julius Röntgen en de «Missa Solemnis' van Fr. Liszt ten gehoore. Vooral het tweede nummer eischte veel kennis en waardigheid. Fraaie klankontwikkeling, heer lijke harmonie kregen wjj daarbij te bewon deren, terwijl de geheele Missa met entrain van het begin tot het einde werd gezongen. Als solisten traden daarbij op Mej. Aallje Burg, sopraan, Amsterdam, mevr. Jacoba DresdenDhont, alt, Amsterdam, de heer Jac. van Kempen, tenor, Bloemendaal, en de heer Hendr. Kubbenga, bas, Amsterdam, terwijl mej. A. B. H Weber, Alkmaar, op het klavier begeleidde, Na de pauze vergastten ons de vier so listen op eenige nummers. Mooi klonk het duet uit «Die Scböpfung' van Haydn door mej. Aallje Burg en den heer Kubbenga. De twee stemmen vulden elkaar zeer ge lukkig aan, zoodat een goed klank ensemble werd verlegen. In «Der Doppelgiinger' en «Grtippe aus dem Tartarus* deed de heer Kubbenga zich als een uitstekend baszanger kennen met een voldragen geluid. Mevrouw Dresden Dhont zong zeer ver dienstelijk een drietal liederen, waarvan vooral «Silvia» van Schubert, en «Verge- bliches Slitodchen' daverend applaus uit lokten. In «Nahe des Geliebten» en «Peneée d'Automne' deed de heer Jac. van Kempen zich kennen als een uitmuntend tenor zanger, met klaar en sonoor geluid, ook in de hoo- gere registers. Tot slot vermelden wij nog het nummer «Mijn Eerste' van B. Zweers, dat gezongen werd door mej. Aaltje Burg. Met veel gevoel werd dit stuk gezongen en vooral de twee eerBte quatrjjnen oogstten veel bijval. De gebeele uitvoering bewees, dat er veel en ijverig was gestudeerd, onder degelijke leiding. Daarom een woord van buide en dank aan den heer J. Henri Oushoorn, onder wiens leiding de nummers waren ingestudeerd en werden uitgevoerd. Hulde ook aan dames en heeren solisten, die den avond zoozeer opluisterden, lof ook aan het geheele koor en orkest, die zich waardig van hun taak kweten en ons een avond van groot kunstgenot hebben verschaft. IJkkrlng Alkmaar. Ter kennis van belanghebbenden in den ijkkring Alkmaar wordt gebracht, dat na 30 Juni 1908 in die gemeente geen maten of gewichten ten ijk of herijk kunnen worden aangeboden. Wie mocht hebben verzuimd zijne maten of gewichten op het voor de gemeente zijner woonplaats bepaalde tijdstip van den herijk aan die bewerking te doen onderwerpen, zal dat na 30 Juni 1908 alsnog aan het ijkkantoor te Amsterdam kunnen doen. Ook zullen onderdeeien van het gram na genoemden datum aan het ijkkantoor te Amsterdam ter her ijk zijn te zenden. Bergen. Gedurende het afgeloopen jaar vermeer derde de bevolking dezer gemeente door vestiging met 74 mannen en 186 vrouwen, door geboorte met 39 jongens en 26 meisjes, totale vermeerdering 113 mannen en 212 vrouwen. Afgeschreven werden wegens vertrek 79 mannen en 92 vrouwen en door overlijden 10 mannen en 15 vrouwen, totale verminde ring 89 mannen en 107 vrouwen. De bevolking nam derhalve toe met 24 mannen en 105 vrouwen en bestond op 1 Januari 1908 uit 948 mannen en 1104 vrou wen of te samen 2025 personen. In verband met deze toename valt nog een ander feit te constateeren. Waar in deze gemeente thans 8 vergunningen voor den ver koop van sterken drank in het klein bestaan, is het maximum aantal vergunningen, bedoeld bjj art. 4 der Drankwet, dat voorheen was overschreden, thans bereikt. Een nieuwe ver gunning zal echter niet verleend kunnen worden, voordat het bevolkingscijfer tot 2250 is gestegen. Zij, die op de lijst, bedoeld bij art. 13 der Drankwet staan vermeld en die, vóór andere personen voor eene vergunning in aanmerking komen, zullen nog wel eenige jaren geduld moeten oefenen, voor dat zij, door vermeerdering der bevolking, op eene vergunning aanspraak kunnen maken. Ten tweeden male is door den Ijsbond alhier een ijsfeest georganiseerd. Dit feest zal hedenavond op de vijvers, rondom het Hof alhier, plaats hebben. De ijsbanen zullen a la giorno en vermoedelijk ook electrisch verlicht worden. Voor de noodige muziek zal door Bergen's Fanfare gezorgd worden. Een paar tentjes met warme melk (voor hee ren muzikanten bijzonder gewenscht) zullen natuurlijk ook niet ontbreken. Egmond a. d. Hoef. Dinsdagmiddag werd onder het schoonste winterweer op de banen te Egmond a. d. Hoef een kinder we Istrijd in het hardrijden op schaatsen gehouden voor de jeugd van den Hoef en op Zee. De ijsclub had voor een 24 tal aardige, nuttige prijzen gezorgd, welke na een langen strijd gewonnen werden. Voor E. a. d. Hoef waren de deelnemers jongens en meisjes in vier afdeelingen ge splitst n.l. voor elke kunne een groep van van 7—11 en een van 11—14 jaar. De prijzen (in elke afdeeling 3) werden behaald door meisjes van 7—11 jaar N. Kabel, G. Roozing en N. de Goedemeisjes van 11—14 jaar G. Bruin, T. Wittebrood en A. Jansen jongens van 7—11 jaar J. Ruiter, H. Visser en T. Zwaan; jongens van 11—14 jaar A. Kabel, L. Kuis en P. Bruin. Van de Egmondzeesche deelnemers be haalden de prijzen: meisjes, B. Koopman, Tr. Visser, A. v. Pel, E. Visser en Tr. v. Twisk en jongens J. Molenaar, P. Koopman, J. Wjjker, L. Blok en G. Buit. De prijzen werden later ten huize van den heer J. Alleman uitgereikt, waarna de winners en winsters vergenoegd huiswaarts keerden. Heiloo. Het aangekondigde ijsfeest op de vijvers van den huize Njjenburg, hal gisteren, Dins dag, onder begunstiging van het heerlijkste winterweer plaats. De schooljeugd had dien dag vrijaf en trok tegen één uur ten getale van omstreeks 300 naar de banen. Ieder kind had 5 bonnetjes, waarvoor door de goede zorgen van mevrouw v. Foreest Momma en de afdeeling van den ijsbond chocola en koek kon ingeruild worden. Dadelijk na aankomst begonnen de ver schillende wedstrijden, die door een talrijk publiek werden bijgewoond en met aandacht de spannende ritten volgden. Voor de hardrijderij van jongens, die op den voorvijver plaats greep, hadden zich 49 deelnemers aangemeld. Na een verwoeden strijd vielen de prijzen ten deel aan: Piet Modder, een paar schaatsen Klaas Helder, een prachtig schaatsmontuurSimon Blom, een ijsmuts (waarvoor Simons hoofd te groot bleek te zijn)Willem Kaandorp en Frans v. Westerop, elk een paar handschoenen. Aan de hardrijderij van meisjes namen er 34 deel. Bij deze was de strijd nog vinniger. De eind uitslag was, dat de le prjjs, bestaande uit een paar schaatsen werd behaald door Jacoba Bakker Cd.de 2e, een schaatsmon tuur, door Jo Reik de 3e, een cachemir, door Grietje Bakkerde 4e en 5e, een paar hand schoenen, respectievelijk door Betje Kaandorp en Marie van den Steen. Trokken deze wedstrijden vele bezoekers, uit den aard der zaak was het aantal belang stellenden en nieuwsgierigen bij de derde hardrijderij, die door jongelieden nog grooter. Heel Heiloo scheen wel leeg geloopen't was zwart van de menschen. Wij zagen bier bepaald snelle rijders en menige spannende strijd werd er gestreden. Vooral de 14-jarige van Rooy hield zich kranig, maar moest het, na veel tegenstanders verslagen te hebben, het in vier ritten afleggen tegen een veel ouderen kampioen. De uitslag was dat Jacobus Bakker (voelt die zijn ribben niet van het met zooveel vaart stuiven op den harden wal den le, J. Rus den 2e en P. Holtus den 3e prijs behaalden. Alle behoeftige gezinnen, die zich hadden opgegeven, en dat waren er 47, krijgen ieder f 3.26 terwijl de Wed. Stierp, D. van Weel deren en de Wed. Dral, voor wie bovenge noemde prijswinnaars reden f 6.25, f 5.25 en f 4,25 ontvangen. Zeker een aardig buitenkansje voor die arme menschen in dezen harren winterljjd. De prijswinnaars zelf kregen voor hun moeite respectievelijk 100, 75 en 50 sigaren. De heer van Nijenburg, Jhr. P. v. Foreest, deelde zelf de prijzen met een toepasselijk woord uit. Vermelden wjj ten slotte, dat het fanfarecorps den geheelen middag den wedstrijd opluisterde door zijn opwekkende tonen en dat geheel belangeloos. Een woord van dank past hier zeker aan Mevrouw Foreest—Momma die het initiatief nam tot dit feest en het bestuur van den ijsbond met de regelingscommisaie, waardoor het feest zoo uitstekend is ge slaagd. Een droevig ongeluk, dat echter nog bijzonder fortuinlijk afliep, overkwam P. b. Pkz., alhier. Met zjjn wagen de tramlijn overstekende, struikelde het paard, terwijl de wagen vooruitschoot. De eigenaar razkte bekneld tusschen paard en rjjtuig en be zeerde zich ernstig. Voortaan hopen wij weer geregeld den burgerlijken stand dezer gemeente te zenden. Vermelden we nu alleen den loop der bevolking over 1907. Geboren 35 jongens en 15 meisjes, 1 meisje geboren uit elders woonachtige ouders. Eén meisje als levenloos aangegeven. Overleden 5 ongehuwde mannen en 4 ongehuwde vrouwen, 9 gehuwde mannen en 4 gehuwde vrouwen, 2 weduwnaars en weduwen, totaal 16 mannen en 10 vrouwen. Het aantal huwelijken bedroeg 23. De bevolking bedroeg op 31 December 1906 1038 mannen en 1114 vrouwen, samen 2152. Dit aantal werd vermeerderd voor geboorte en vestiging in de gemeente met 170 mannen en 151 vrouwen, terwjjl het verminderde door overlijden en vertrek met 103 mannen en 142 vrouwen. Op 31 Dec. 1907 bestond de bevolking dus uit 1105 mannen en 1123 vrouwen, samen 2228 zielen. Castricum. Maandagavond hield het Ziekenfonds «Onderlinge Hulp* zjjn jaarvergadering ten huize van den heer W. Joosten. De voorzitter, de heer M. de Haas, opende met een hartelijk woord van welkom de drukbezochte vergadering, waarna de secre taris, de heer O. J. Bussen, de notulen der vorige vergadering las, die onveranderd wer den goedgekeurd. Hierna kreeg de penningmeester, de heer B. Stuifbergen Jz., het woord tot het uit brengen van het finantiëel verslag. Zooals uit het volgende bljjkt, is de stand der finantiën zeer gunstig. Ontvangsten aan contributies en bjjdragen van donateurs 1 Januari—1 Juli f 510.85, 1 Juli—1 Jan. 1908 f 527.70, totaal f 1038.55. Uitkeeringen bjj ziekten 1 Januari1 Juli f 791.60, 1 Juli—1 Jan. 1908 f 164.40, totaal f 956.aldus een batig saldo van f 82.55. wat met de saldo's van vorige jaren een reservefonds vormt van f 895.92. Die gelden zjjn belegd bij de Rijkspost spaarbank, die echter zeer weinig intrest geeft, waarom het voorstel gedaan werd die gelden op te vragen en te beleggen bjj de Boerenleenbank. Een besluit werd daaromtrent niet ge nomen op de volgende algemeene vergade ring zal er over beslist worden. De uitkeering bjj ziekte bedraagt 80 ct. per dag, wat sommigen, wegens den gunstigen flnantieelen toestand der kas, op f 1 wensch- ten gebracht te hebben. Het voorstel in stemming gebracht, werd verworpen met 50 tegen 14 stemmen. Wel werd aangenomen het voorstel om in de maand Februari geen contributie te heffen. Opgeworpen werd de vraag of het ook wenscheljjk kan zjjn, vrouwen in het fonds op te nemen. Op de volgende vergadering zal dit punt nader worden besproken. Door den secretaris werd de zegenrijke werking van bet Witte Kruis aangetoond en de wenscheljjkheid betoogd, ook in Oastricum een afdeeling op te richten. Zal men trachten de afdeeling tot stand te brengen als onderdeel van «Onderlinge Hulp< of daarvan geheel onafhankelijk. De volgende vergadering zal daarop het antwoord brengen. Uit een en ander blijkt dat er op de volgende algemeene vergadering, die omstreeks Juli gehouden zal worden, belangrijke zaken aan de orde zullen komen. Met een woord van dank aan alle aan wezigen sloot hierna de voorz. de vergadering. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school I is benoemd mej. Overdiep, thans werkzaam te Heemskerk. Langendljk. Met leedwezen vernamen de katholieken van Langendijk dat op Zondag 12 Januari op den Langendijk voor de aldaar gevestigde afdeeling der S. D. A. P. zou optreden dr. J. v. d. Brink, de afvallige priester, thans verbonden^ aan dè S. D. A. P., om zielen van God af te trekken, inplaats van, geljjk zjjne roeping was overeenkomstig de idealen zjjner jeugd. Van katholieke zjjde was in grooten getale het vlugschrift verspreid der K. S. A. «Socialisme en Godsdienst'. In antwoord daarop ontvingen de Langedjjkers vanwege de S. D. A. P., door middel van een stroo- biljet, de* invitatie om te komen luisteren en dan in het vrije debat de bewuste quaestie op te werpen, om dan van dr. v. d. Brink te vernemen dat Christendom en Socialisme heel goed vereenigbaar zjjn. Doch in plaatB dat de katholieken zich vernederden om zich onder het gehoor te scharen van een afvalligen priester, kwamen

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2