Buitenland. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. geuit kan worden, zonder dat er Inwaai op volgt. Er wordt weer geroepen: «Voorzitter, jij stuurt zélf de boel in wanorde Nadat de president had gezegd dat bet jongste verslag van den Werhloozenbond in Het Volk was «één bonk leugenen Smit, uit Groningen, zijn verbolgenheid tegen Set Volk had gelucht omdat in het verslag der huishoudelijke werkloozenvér- gadering stond dat hij had gefloten, aan welke misdaad hij zich niet schuldig maakte, was het woord aan den heer Engelbertns Kloosterman die zijn vonnis van zes maanden ook toeschreef aan de redactie van Set Volk. Zoo heeft ook waarschijnlijk Rijnders, volgens dezen spr., gevangenistraf te wachten door bemidde ling van Jan Oudegeest. Het slot was dat 'n motie werd voor gesteld om Het Volk niet meer op de vergaderingen toe te laten, welke motie echter niet werd aangenomen Evenwel kwam er na al het liefelijke, boven meegedeeld, nog 'n andere zeer pikante zaak ter sprake. De socialist Nering wees broeder Rijnders op diens misbruik maken der goedkoope reisgelegenheid ten eigen bate, naar Oudegeest in Het Volk had mee gedeeld. Rijnders echter ook niet'voor 'n klein geruchtje vervaard, «deelde mee dat het behaalde voordeel slechts f 2.25 bedroeg, waarvan hij één gulden in eigen zak en f 1.25 in de kas der afd. Hengelo, der S. D. A. P. liet glij den. Hij meende dat zeker Oudegeest, die eenige malen de gemeente Amsterdam voor f 3 te pakken nam en die jarenlang op de arbeidersbeweging parasiteert, hem dit verwijt niet had mogen maken». Bij zulke liefelijke verwijten en ont hullingen moet Het Volk de Katholieken nog noodig spottenderwijze onder het oog houden, hoe dezen elkaar liefhebben Ze hebben waarlijk genoeg in hun eigen kraam te doen Frankrijk. Een protest tegen de kerkvervolging. Mgr. Turinaz, bisschop van Nancy, heeft in brochure-vorm een open brief geschreven aan Olemenceau, waarin Z. D. H, protest aanteekent tegen de vervolging, waaronder de Katholieke kerk in Frankrijk gebukt gaat. In dit hartverheffend en waardig schrijven zet de kerkvoogd nog eens uiteen de jongBte onrechtvaardigheden, welke de regeering be ging door haar aanslagen op de kerkelijke fundaties, op de vrijheid van onderwijs, enz. De bisschop verklaart niet te verwachten, dat hij den minister president en zijn volge lingen, verblind door hun sectarischen haat, zal overtuigen van het schandelijke hunner daden, doch hij wilde door dit schrijven vol doen aan een plicht van zijn geweten en trachten »het egoïsme, de werkeloosheid en de onverschilligheid wakker te schudden van zooveel zoogenaamde Katholieken, rechtscha pen mensehen en zich noemende liberalen», die, bij al wat er thans in Frankrijk gebeurt, kalm blijven toezien. Wij moeten werken en strijden, zegt Mgr. Turinaz, tot ons laatste oogenblik en hopen tegen alle hoop in. Jammer, dat de doorluchtige bisschop zulk een schrijven moet richten aan de «oudste dochter der Kerk», dubbel jammer echter, dat ook een aantal Katholieken het verwijt moet treffen zoo onverschillig te zijn in zaken, Waarmede de hoogste belangen gemoeid zijn 1 Verjaging van kloosterzusters. Te Parijs heeft zich Woensdag weer een Van die tooneelen afgespeeld, die in het droeve drama der kerkvervolging, in de reeks inci denten door de anti-clericale politiek der re geering veroorzaakt wèl telkens den meest pijnlijken indrnk maken, omdat de slachtoffers hier zijn weerlooze vrouwen, die getroffen worden in het werk van haar toewijding en haar liefde... Woensdagmiddag heeft n.l. de uitdrijving plaats gehad van de Zusters Augustinessen uit het groote ziekenhuis te Parijs. «Die nieuwe aanslag, zoo schrijft de «üni- vers», waartegen heel het volk van Parijs had moeten protesteeren, en masse en met kracht, is evenals zooveel anderen gebeurd midden op den dag en met medeweten van het volkl En behalve een imposante minder heid van een duizend f< tweeduizend Katho lieken, schijnt het dat de groote menigte niet begrepen heeft de reusachtigheid van de ramp, die ons allen trof, en van de misdaad, die bedreven werd»... Voor het vertrek, of liever vóór de Zus ters uitgedreven waTen uit het huis, waaT zjj zooveel goed hebben gedaan, had in een der groote zalen van 't gasthuis nog een indrukwekkende betooging plaats. Daar had den zich verschillende gemeenteraadsleden en voorname Katholieken verzameld om de arme Zusters een laatst vaarwel toe te roe pen. Met haar oogen neergeslagen onder haar kap en de armen gekruist op haar borst, met de handen om het kruisbeeld stonden de zusterkens verlegen tegen den muur en hoorden naar de woorden van dank maar ook van protest, die haar werden toe gesproken door kanunnik Fousset, het ge meenteraadslid Alpy en den afgevaardigde Denys Oochin. Ook de directeur van het zie kenhuis hield een toespraak om de Zusters te danken voor haar toewijding... en den maatregel te verontschuldigen, die tegen haar genomen was. Twee aan twee gingen daarop de Zneters de hoofdtrap af, rechtop ondanks de diepe smart, die op haar gelaat te lezen was, voor 't laatst vaarwel gezegd ook door de zieken... Buiten hadden zich intusschen een kleine tweeduizend Katholieken verzameld, die luid op protesteerden tegen de uitdrijving. Tweemaal werden op verschillende plaat sen de paarden afgespannen van de rijtuigen, waarin de Zusters gezeten waren. Maar de politie dreef de menBchen uiteen en spande de paarden weer voor. Meerdere arrestaties hadden bij die botsing plaats. De Zusters reden naar de Notre Dame de Bon Secours, waar mgr. Richard een plechtig lof opdroeg, geassisteerd door mgr. Amette, die de aanwezigheid van den grijzen kardi naal een schitterend protest noemde tegen de uitdrijving... Italië. Ontkerstening der scholen. Het anti-clericalisme is in Italië fel aan het werk. Zoo heeft de gemeenteraad van Rome met 51 tegen 3 stemmen en 5 onthoudingen een motie aangenomen, waarbij de regeering uit- genoodigd wordt overeenkomstig de bestaande wetten te verklaren, dat elke vorm van con fessioneel onderwijs op de lagere scholen is uitgesloten. Een treurig besluit 1 Wat immers blijft er van den godsdienst over, indien de jeugd godsdienstloos wordt opgevoed Moge echter ook hier, gelijk gelukkig op zoovele plaatsen elders, de booze toeleg mis lukken en de jeugd eene godsdienstige op voeding blijven ontvangen, tot heil van Kerk en Staat 1 Rusland. Katholiekenvervolging. In het diocees Wilna, waar tegen de ge- heele geestelijkheid een gerechtelijk onderzoek is ingesteld wegens «verzet tegen regeerings- daden», heeft de gouverneur, «voor onbepaal- den tijd» niet slechts katholieke processies, doch ook plechtige godsdienstoefeningen ver boden, de katholieke kinderaeylen gesloten en alle ordes geestelijken het land uitgebannen 1 China. Wervelstorm. Boven Macao, de Portugeesche bezitting in de monding der Kanton-rivier, beeft een hevige cycloon gewoed. Vele huizen en sche pen zijn vernielden tal van menschen zijn omgekomen. Reeds zijn 12 lijken gevonden. Het Ohineesche janhagel de stad Macao bestaat uit een Portugeezenwijk en een Ohi- neezenwijk maakte van de gelegenheid gebruik om de woningen der Europeanen te plunderen. Daarbij kwam het tot gevechten, waarbij tal van personen gewond zijn. Amerika. Vreeselylte ramp. In ons vorig nummer vermeldden wij de droeve ramp bij een kinematograaf-roorstelling in Barnsley (Yorkshire) en ziet, deze ramp is gevolgd en in vreeselijkheid nog verre overtroffen door een noodlottige gebeurtenis, die te Boyertown, in den staat Pennsylvanië, aan honderd vijf tig kinderen en volwassenen het leven heeft gekost en waarbij 75 anderen gekwetst werden. De ramp viel voor in den Roades-schouwburg, waar een kindervoorstel ling werd gegeven, ten bate van de Luther- aansche St. Jans Zondagsschool. Als eerste nummer van 't program, natunrljjk een kine- matograafvertooning. Onder gejubel zagen de kinderen de eerste beelden op 't scherm ge projecteerd, toen, opeens, een ontploffing zich deed hooren en een vlam van het toestel de hoogte inschoot. Een ontzaglijke paniek volgde. Mannen, vrouwen en kinderen stort ten zich, als verdwaasd, naar de uitgangen. Er waren er slechts tweeen in de ope ningen was het gedrang zóó fel, dat de men schen elkaar vertrapten. De kinderen geraak ten daarbij het eerst onder den voet. De meeste lijken waren dan ook van kinderen onder de vijftien jaar. Bij den dollen ren naar de deuren werden de petroleumlampen omgestooten, die op verschillende plaatsen in de zaal waren aangebracht. Er ontstond dus in de zaal op verscheiden plaatBen brand. Bovendien had de opeenhooping van men schen op enkele punten der zaal ten gevolge dat daar de vloeren braken en vele onge- lukkigen in de gewelven daaronder vielen. Nog geen vijf minuten na de ontploffing was de tooneelzaal één vlammenzee. De voorstel ling was bijgewoond door ca. 700 personen, van wie meer dan een derde dood of ge wond zyn. De aanblik van den schouwburg nabij de deuren was gruwelijk. De lichamen van doo- den en gekwetsten lagen daar metershoog dooreen. Tal van personen hebben getracht zich te redden door van balkons of uit boven ramen te springenenkelen moesten die wan hoopsdaad met het leven boetenanderen braken armen of beenen. De rouw in het stadje is algemeen. Bijna alle gezinnen van Boyertown dat een driedu'zend zielen telt hebben een of meer leden onder de slachtoffers. Ter vergelijking nog de volgende cijfers. Bjj den brand van den Weenschen Ring- schouwburg op 8 December 1881 verloren 794 menschen het leven. Den 5en September 1887 verbrandde de Exeter-Schouwburg (200 doodeD). Den 30en December 1903 verloren bij den brand in den Iroquois schouwburg te Chicago 400 menschen het leven. De Kabinetscrisis. Het spelletje, waarop wjj in een onzer vorige nummers doelden, duurt voort. Het eene blad heeft omtrent het nieuwe Kabinet <jit vernomen, het andere dat. Allen te samen echter weten nog even- veel als verleden week 1 Er is echter, naar aanleiding der crisis, nog een andere kwestie op het tapijt ge bracht, n.l. deze of bij het optreden van een rechtsch Kabinet tevens aanstonds de Tweede Kamer moet worden ontbonden De Haagsche Nieuwe Ct. meent dat daar toe geen recht bestaat. Zoolang zich tusschen de nieuwe Regeering en het Parlement geen conflict voordeed, zou, meent zjj, door Kamerontbinding «aan het karakter van het ontbindingsinstituut naar Nederlandsche opvatting geweld worden aangedaan». Het Handelsblad komt tegen deze uitspraak in verzet en zegt, dat, als thans een rechtsch Kabinet optreedt dat terugdeinst voor onmid dellijke Kamerontbinding, dit Kabinet niet bljjk zou geven van constitutioneele prudentie, maar van constitutioneele pruderie. Anders oordeelt weer de Middelt). Ct. Neen, redeneert dit blad, als er sprake behoort te zijn van ontbinding der Tweede Kamer, zou die ontbinding een daad moeten zijn van het demissionair Kabinet, niet van een pas opgetreden Kabinet der Rechterzijde. Merkwaardiger is echter wat De Standaard na al deze linksche' adviezen schrijft. Dit blad verklaaït n 1. het volgende De Linkerzijde zat met dit ministerie verlegen. En men was aan die zjjde dan, toen de crisis ontstond, zoo in zyn nopjes dat men nu toch eindelijk van dit Kabinet en van de Regeertaak af was, dat men Rechts schier drong en prikkelde, om toch niet te treu zelen, en niet te aarzelen, maar hoe eer hoe beter de regeertaak over te nemen. «Hieruit bleek, zoo heet het verder, en hierop is dadelijk gewezen, dat het vroeger protest van Links tegen ons beweren, dat het Kabinet De Meester weergaloos zwak stond, vergoelijkend onoprecht was geweest. Dit kwam nu jiit, maar ook daar was men spoedig overheen. Men gaf nu toe, dat we gelijk badden gehad. Zwakker Kabinet was bijna niet denkbaar. En dit moest nu wel beleden, want juist in bet feit dat men er nu van af was, lag de verklaring van de aan geestdrift grenzende vreugde, waarmee men de zaak aan Rechts overdroeg. Neen, de tegenstemmers van Links hadden bij slot van rekening een eerste klas politiek meesterstuk geleverd. Zij waren de mannen die hadden ingezien, dat elk jaar langer tobben met dit Kabinet, de Linkerzijde te meer in discrediet bracht. Zij hadden het gevoeld, dat voortsukkelen tot 1909 op een débacle van het Liberalisme zou uitloopen, en dat «de miserie zonder end», gelijk bet politiek gedoe betiteld is, den schoonsten triomf waarborgde aan Rechts. Door er nu een eind aan te maken, ruimen ze dat dreigend gevaar voor Links en de daarmee samenhangende kans van Rechts, grootendeels op. Over twee jaar is de miserie van dit Kabinet glad vergeten, staat men versch voor de kiezers, en heeft Rechts allicht het een en ander op zyn kerfstok gekregen. De Tijd vestigt de bijzondere aandacht op deze laatste woorden en voegt er o. a. aan toe, dat die woorden geheel bevestigen, wat De Tijd schreef kort na het uitbreken der crisis. Een ministerie verslyt bij ons spoedig. Het kan onmogelijk anderhalf jaar regeeren zonder zich vijanden te maken. Dit ie nu op zich zelf zóó erg niet, indien nieuwe vrienden de plaatsen der afvalligen kwamen innemen en vooral, indien de Re geering door haar daden de geestdrift van haar partijgenooten levendig wist te houden. Indien thans een Kabinet, uit de Rechter zijde gevormd, het bewind zal overnemen, zonder ontbinding van de Tweede Kamer als voorwaarde te stellen van zyn optreden, of zoodanige ontbinding door het opwerpen van een beginsel qnaestie zoodra mogelijk uit te lokken, zal dergelijk Rechtsch ministerie de eerste anderhalf jaar hebben te regeeren als een neutraal bewind, als een cabinet d'affaires. En met het oog op die eventualiteit her haalt De Tijd de vraag, gesteld in haar nummer van 27 Dec. j.l. «Hoe bij de eigen partjjgenooten geestdrift te bewaren voor een Kabinet, hetwelk ge durende het eerste stadium van zyn bewind de eigen vlag niet vry en onbelemmerd mag vertoonen Sterke redenen derhalve schijnen ons by optreding van een Kabinet der Rechterzijde te pleiten voor Kamerontbinding zoodra mogelijk. De Tijd geeft echter toe, dat er haar onbekende redenen kunnen bestaan, welke een nieuw optredende Regeering voor als nog van Kamerontbinding behooren terug te houden. Een flink besluit. In het kiesdistrict Zevenbergen, waar de Katholieke kiesvereeniging eene geduchte reorganisatie moest ondergaan, dreigde dezer dagen de boel opnieuw mis te loopen, door dat bjj de candidaatstelling voor ééu lid der Prov, Staten naast den candidaat der kies vereeniging opnieuw een tegencandidaat gesteld werd. Deze was echter wijzer dan zyn vrienden. Om de organisatie te redden, wenschte hjj van de candidatuur af te zien en zoo heeft de heer Jan Oomen tbans openlijk verklaard, dat hjj tot zjjn leedwezen en geheel en al tegen zyn wil als candidaat werd opgegeven, welke candidatuur bij echter beslist weigert en den leden der kiesveree niging verzoekt geen enkele stem op hem uit te brengen. Dit is een flink besluit en strekt den heer Oomen tot eere 1 Zondagss!uiting van oafé's. Met 8 tegen 7 stemmen besloot de ge meenteraad van Ede afwijzend te beschikken op een adres van den kerkraad der Ned. Herv. Gemeente, gesteund door verschillende andere corporaties, om de café's met vergun ning 's Zondags geheel of voor een gedeelte van den dag te sluiten. Strenge controle. Te Weesp worden pogingen aangewend om een gemeentelijke verordening te krjjgen op de winkelsluiting. En daarover sprak op een vergadering van winkeliers de heer Fydeldy Dop. Onder het gehoor bevond zich ook het socialistisch raadslid Vader, die volgens de Weesper Courant zeide, wel eens te hebben gehoord, dat er wettelijke bezwaren zjjn tegen eene verordeninghjj zou daarom gaarne willen weten, of dat een feit is of niet. Over deze vraag wordt de heer Vader in Set Volk door een partijgenoot niet weinig gekapitteld. Hjj had n.l. zijn vraag niet mogen brengen in een vergadering van angstvallige winkeliers, maar in de club van socialistische raadsleden. De heer Vader krijgt de groot vaderlijke vermaning, by de vele moeieljjk- heden geen nieuwe argumenten meer op het tapjjt te brengen. Of een verordening al of niet strijdig is met andere wetten, behoeven «angstvallige winkeliers» niet te weten te komen. 't Is weer een welsprekend bawys, zegt De Tijd, op hoe ergerlijke wjjze door sociaal democraten propaganda wordt gemaakt, en hoe men er op nit is, om zelfs onverdachte partjjgenooten den mond te snoeren, als ze buiten den band springen. ALKMAAR, 18 Jan. 1908. Lezing in den Kath. Kring. 29 Jan. komt in den Kath. kring lezen de heer Alph Laudy over het onderwerp «Kath. herleving». Katholiek leven. Eigenljjk moest boven dit stukje staan opgewekt Katholiek leven in Alkmaar, want waarljjk verblijdend is het te zien, hoe rjjk het openbare Katholieke leven In deze ge meente bloeit, dank zij de ijverige bemoeiin gen van velen. Lezen wij over andere plaatsen nu en dan, dat er bv. een Katholiek spreker zal optreden, hier in Alkmaar komt zulks herhaaldelijk voojr, wel een.bewys dus, dat er het katho lieke leven prachtig voorstaat. Wij vermeldden reeds dat dezer dagen Dr. Ariëns in de «Harmonie» zal optreden en enkele weken later Mr. A. baron van Wijnbergen. Echter boorden wjj ook nog andere namen noemen, goed klinkende namen op het gebied der sociale actie, welke eer lang in ons midden zullen opb'eden. Ook hoorden wjj een en ander omtrent plannen over volkshnisvesting enz. Kortom èa bet Comité der K. S, A. en de Kath, Kring, en de Drankbestryders-vereenigingen, om deze slechts te noemen, wijl wjj daarvan met zekerheid iets vernamen, zjjn druk in de weer dezen winter eens flink te besteden aan propaganda voor de Katholieke zaak. Van harte hopen wij dan ook, dat hun ijver ruimschoots moge beloond worden en hun werk gedjjen tot welzijn en zegen van Alk- maar's Katholieken Statuten. De Stct. no. 13 bevat de statuten van den Provincialen Noord-Hol iaadschen Boerenbond alhier. Benoemd. In eene buitengewone vergadering van het bestuur der Vereeniging tot steun van ver waarloosden en gevallenen te Amsterdam zjjn benoemd tot directeur en directrice van het doorgangshuis te Epe de heer S. Bakker, onderwijzer van het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens, alhier en echtgenoote. Liefdadigheid naar Vermogen. In de op 15 Januari 11. gehouden gewone vergadering van «Liefdadigheid naar Vermo gen», is voor diverse personen hulp toege staan ten bedrage van f 150.50. Een honderdjarige. Zoo mag zich heden de bekende koffie- en theezaak der firma B. Koorn Co, in het Fnidsen noemen, daar het heden 100 jaar geleden is dat deze zaak werd opgericht. Dat eene firma haar honderdjarig bestaan mag viereD, is wel een bewjjs voor de gunstige reputatie welke zij zich in dat lange tijdsverloop wist te verwerven en hoog te houden. Met reden kan dan ook de drie kleur in Koorn's koffiehandel wapperen, daar dit honderdjarige feest pleit voor het succes der firma. Verpachting kermisterrein. De uitslag van de Donderdag ten Stad- huize alhier gehouden verpachting van standplaatsen voor kermisinrichtingen op de in dit jaar te houden kermis is ais volgt Schouwburgtent op de LaatA. Wljlacker te Amsterdam f 47.60, firma Bakker te Steenw^k f 50 25. Schounbnrgtent by de groote kerk Gebr. van Lier te Amsterdam f 150, wed. 9. Kinsbergen te Amsterdam f 175. Hippodtóme op de PaardenmarktJ. Benner te Roermond f 181, Wed. J. A, van Bergen te Roermond f 225.10 en S. Regter te Edam f 261.60. Wafelkraam op de SteenenbrugWed. G. O. van der Zee te Amsterdam f 95.12Vi en O. J, M. Hutjens, voorheen P. Zilver te Utrecht 100.371/,. Poffertjeskraam op de NieuweslootJ. F. Wagendrever te Alkmaar f 125, J. H, Bou- gers te Rotterdam f 203 en J. Dekkers te Vlaardingen f 210. Luchtschommel op de Nieuwesloot of PaardenmarktJ. Dirks te Edam f 140, L. Vallentgoed te Edam f 165.20. D. J. van Dam en Zn. te Amsterdam f 170.70. Draaimolen op de korte Nieuwesloot Wed. Gailjaard te Amsterdam f 40.37 en C. Schoenmaker te Alkmaar f 75.70. Draaimolen op de LaatC. Schoenmaker te Alkmaar f 100.80 en Wed. Gailjaard te Amsterdam f 110.82 l/j. Palingstallen Nieuwesloot bij de poffer tjeskraam N. Tholen f 7.25 en W. Portegys f 15.35, beiden te Alkmaar. Nieuwesloot by café Central, N. Tholen f 12.25, J, Smit Sr. te Alkmaar f 16.50 en II. Bottenberg te Kampen f 17.16. Achterstraat hoek Scha- peneteeg, N, Tholen f 8.25 en J, Smit Sr. f 16,50. Kleine kaasmarkt bij Valk, J. Smit Sr. f 22.50. Kleine kaasmarkt bij het Waag gebouw, J. Smit Sr. f 18.50. Langestraat by de Steenenbrug, Zonderhuis te Alk maar f 30. Laat by de Boterstraat, H. Bottenberg f 11,12. Laat bij het Payglop, Zonderbuis f 8, J. Smit Sr. f 10, J. Corjanns te Kampen f 15.67. Laat bij de R. K. kerk, K. Warnars Jz. te Kampen f 20, J. Corjanus f 22.56 en J. J. Kalter te Kampen f 25 06. Laat by de Krebbe- steeg, J. Smit Jr. te Alkmaar f 16, J. j. Kalter f 25.06 en J. Corjanus f 27.99. Laat by de Schoutenstraat, J. Smit Jr. f 18.10, J. Corjanus f 18.67 en J. W. Bottenberg te Kampen f 19.26. Op de Paardenmarkt W. Portegys f 14.15, K. Warnars Jz. f 15.65, J. W. Bottenberg f 16.27 en A. Karei te Kampen f 19.05. Bovendien was er nog een inschryving van Mej. D. Meyer te Kampen voor een niet aangeduide plaats ad. f 6.50. Alle plaatsen zyn toegewezen aan de hoogste inschryvere. Egmond binnen. Voor de gemeente Egmond binnen hebben voor de lichting 1908 zich 18 jongelingen aangemeld. Woensdagavond gaf de R.-K. Tooneel- vereeniging «Ons Genoegen» baar eerste en welgeslaagde uitvoering, in de zaal van het café van den heer Apeldoorn en de nog jeugdige vereeniging mag met trots op den genotvollen avond terugzien, en komt daar voor aan de werkende leden op de eerste plaats een woord van lof toe. «Ons Ge noegen», opgericht om onder elkander de winteravonden gezellig door te brengen mag zich verheugen, dat zy onder goedkeuring van den geestelyken adviseur en eere-president den WelEerw. Heer v. d. Burg staat, voor zeker een goeden leider en herder. Om half acht zou een begin met het feestprogramma worden gemaakt, waarop een tiental aardige nummers voorkwamen. Doch om 7 uur was de zaal reeds stampvol, zoodat de opkomst niets te wenschen overliet. Onder hen merkten wy op den ZeerEerw, Heer Looijaards, pastoor dezer parochie, den Eerw. Adviseur, den heer Burgemeester van Egmondbinnen en verschillende Raadsleden dezer gemeente. De stukken «Op de Ver- kooping», en «Geen Werkstaking meer», trokken by bet publiek zeer de aandacht. Over het geheel werd door de jeugdige artisteu goed gewerkt, zoodat zij dan ook herhaaldeiyk met applaus weTden begroet. Toen het einde daar was, werd het woord genomen door den Geestelyken adviseur, den Weleerw. heer v. d. Burg. Spreker schetste in korte woorden het doel der vereeniging en haar yver, en sprak daarbij den wenscb uit, dat de leden van «Ons Genoegen» de aanwezigen nog menigen avond zouden ver gasten verder bracht spreker een woord van hulde eau den Eerw. heer Pastoor, den heer Burgemeester en de Gemeenteraadsleden, voor hunne trouwe en welgemeende opkomst. Met een driewerf hoera werd deze zoo gezellige en genotvolle avond gesloten. Heiloo. De Raad dezer gemeente besloot in zyne vergadering van 16 dezer om aan de ver eeniging «Heiloo Vooruit» voor den tyd van 5 jaren voor den aanleg van een telefoon, in verbinding met Alkmaar, een steun te verleenen van f 60 per jaar. Zondag a.s. vergadert de afdeeling van het Kruis verbond «O. L. V. ter Nood», 's avonds te zes uur by R. Kuyper. De agenda vermeld behalve de gewone bezig heden, het jaarverslag van secr. en penning meester, verkiezing van een voorzitter en vernieuwing der beloften. Deze vergadering is voor de leden ver plichtend gesteld. Uit een ons toegezonden verslag over de werkzaamheden der R. K. Propaganda- club «St. Willibrordus» alhier, blykt dat in het afgeloopen jaar zeer veel activiteit werd aan den dag gelegd en door de bemoeiingen der propagandaclub veel goeds tot stand kwam. Honderden brochures werden ver spreid en ook voor Ons Blad werd kranig gewerkt, hetgeen wy vroeger reeds in dank memoreerden. Tot eigen ontwikkeling werden vyf lezingen gehouden, terwyi op godsdienstig gebied de club evenzeer in actie bleef. Met recht mocht dan ook aan 't eind van het jaarverslag gezegd worden, dat wanneer de katholieken slechts kennis nemen van de werkzaamheden der propagandaelub, de steun van zelf zal komen, omdat ten dnideiykste blykt, dat de stryd die de elnb voert, een scboone, edele stryd is, met zieh brengende de glorie der Kerk en het heil der maatschappy. Castricum. Den 18 jarigen S. Schram overkwam dezer dagen een ernstig ongeval. Van zyn flets val lende, kwam hy met zyn gezicht op prik-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2