E. X£atSi. Nieuws- exi Advertentieblad voor Moord-üolland. AMBACHTSSCHOOL feuilleton" No. 8. Zaterdag- 25 Januari 1908. 2,le Jaargang-. ALKMAAR. Schuldig Lezing van Dr. Ariëns, Verschijnt Woensdag en Zaterdag. voor den cursus 1908—1909. Metselen en Kleermaken H. VAN DER KEU. Onderwijs in het Metselen en het Kleermaken, Metselen en het Kleermaken H. VAN DER HEIJ ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: x Van 1—5 regels30 oent. Elke regel meer-6 Reclames per regel -- 15 aanvangende APEIL e k., op eiken Don derdag Vrijdag en Zaterdag der maand FEBBUABI, van 9 tot i area. Behalve het theoretisch onderwijs, de vakken timmeren, smeden, meubelmakers en schilderen, zal er ook onderwjjs in het gegeven worden. De leeftijd van 12 jaren moet zijn bereikt. Onvermogenden kosteloos, anderen be talen een schoolgeld van f6.—, f 12 f 18.—, f24.—, f30.- of f 36.— in het jaar. Leermiddelen en Gereedschap pen worden aan allen verstrekt. Nadere inlichtingen geeft do Directeur De DIRECTEUR der AMBACHTS SCHOOL te ALKMAAR brengt ter algemeene kennis dat te beginnen met 1 MEI 1908 zoowel theoretisch als prak tisch onderwjjs aan de school zal wor den gegeven, in het aan jongelieden, die den leeftijd van 12 jaren hebben bereikt Nadere inlichtingen geeft de Directeur Amerikaansche roman uit bet Duitscb, van OTTO HOECKER, 4) De advocaat baande zich met behulp zyner ellebogen een weg door de meDigte, die uit de twee breede, naast elkaar liggende torens van den luchtkrabber drong. Hij vorderde slechts voetje voor voetje. Nog enkele schre den en Nad Whistler bad gelukkig den ingaDg van den dichtst bij gelegen toren bereikt. Hier stond by stil. Van hier uit kon hij aanstonds in de lift stappen die hem naar zijn eigen luchtig kantoor voerde. Hij moest zich haasten Mr. Phelps, de eenige klerk dien hij in dienst had, wachtte gewoonlijk nog wel enkele minuten op zyn komst, maar het was ondertuaschen reeds kwart over zes geworden. Misschien was de man al onder b(j de uitgaande menigte. Hy zou nu niet gaarne hebben dat de klerk reeds weg was, want Phelps droeg den sleutel der wacht kamer bij zich en dan zou Nad niet meer op zijn kantoor kunnen. Nad zag goed naar den klerk om. Plotseling stond hy stil, Zyn blik, die juist gericht was op de menschen die uit den anderen toren naar buiten weg stroomden, bemerkte daar als in een vogel vlucht een welbekende, liefeiyke damesge stalte. In elegant, grys, los sluitend herfst- toilet, een hoed met groote voeren en een luchtige voile, de nieuwste vinding der grillige mode, en daaronder in een om- jy«ting van keket loshangende goudbruine De avond van Donderdag is een prachtige en welgeslaagde propaganda geweest voor de Katholieke Drankbe strijding in Alkmaar! Toen Dr. Ariëns onder applaus bin nenkwam, was de groote zaal der Harmonie" reeds tot in alle hoeken gevuld Onder de aanwezigen merkten wij, behalve een groot aantal eerw. heeren geestelijken, ook enkele leden van den Gemeenteraad op, terwijl van den Ed.Achtb. heer Burgemeester een schrijven was ingekomen, dat hij wegens uitstedigheid de vergadering niet kon bijwonen. Na een korte, maar krachtige inlei ding van den heer Keijsper, als voor zitter van het Kruisverbond, die o. a. dank bracht aan den Gemeenteraad voor de verleende subsidie aan deAlk- maarsche drankbestrijdersvereenigingen, verkreeg de gevierde spreker van den avond, Dr, Alphons Ariëns, het woord. Spreker begon met een terugblik te werpen op de Katholieke Drankbestrij ding in Nederland, zooals deze zich vooral in de laatste 10 jaren deed gelden, daarbij opmerkend, dat de Katholieken wel niet te vroeg op het terrein kwamen, doch toen zij er waren, de zaak ook flink wisten door te zetten. In korten tijd verwierf de Katholieke Drankbestrijding zich duizenden kruis ridders en liefdezusters, zoodat zij thans vol bewondering genoemd wordt en de Regeering zelfs haar heeft willen erken nen doo^ haar een jaargeld te verleenen. Blij en dankbaar mogen de Katho lieken dus zijn, maar nog niet voldaan en daarom is spreker dezen avond hier gekomen, om alarm te blazen. Hij hoopt vele mannen en vrouwen tot leden van Kruisverbond en Maria ver- eeniging te krijgen, en allen tenminste bij te brengen gezonde ideeën over de drankbestrijding en te maken tot vrienden. Het is noodig, dat allen in meerdere of mindere mate aan de drankbestrij ding mededoen. Het leger op zich zelf behoeft zoo groot niet te zijn, maar het Katholieke Nederland moet de ideeën der drankbestrijders eerbiedigen, h9tgeen noodig is voor vaderland, geloof en godsdienst Om dit doel te bereiken, is het wen- schelijk, dat de beweging gekend worde als het grootste en meest onmisbare kiullen, een beeldschoon gezicht... Maar wat was dat Straalde uit die wondervolle oogen niet een buitengewone opwinding, schenen de fijne, geestvolle trekken niet ver stoord, teekende iedere lijn van dit als uit marmer gevormde gelaat niet een innerlijke smart uit »Het is toch Ethel...Btamelde Nad, en luid riep hij «Ethel!... Ethell Miss Hastings l< De man schreeuwde zoo hard hij kon. Maar door al het geraas rondom hoorden hem slechts de dichtst byzijnden, hoe luid hij zijn stem ook verhief. Zij staarden hem driest nieuwsgierig aau, maar de ondoordringbare massa verzette zich tegen zyn onstuimig ver langen om tusschen hen door te dringen. Reeds voelde hij zich van den toren met den menschenstroom meegesleurd en nog slechts een enkele seconde kon hij heel in de verte de wapperende veeren van den dameshoed zien, en toen verdween opk deze. Deze heel vluchtige ontmoeting kwam hem nu als een verschijning voor die hij gehad had en die in werkelijkheid niet bestond. Hoe zou het mogelijk zijn Het was wel niet erg dat, nu zyn verloofde hem op zyn kantoor had willen opzoeken, hem daar nu gemist had, dit was reeds meer voorge komen neen, maar die uitdrukking van vertwyfeling en angst, die ten slotte als de stille smart van een... schuldig geweten scheen te zyn I Doch toen vloog weder, ondanks zyn slechte stemming, een vluchtig lachje om zijn lippen. Wat zou Ethel hem later harte lijk uitlachen, als hij haar van deze ontmoe ting vertelde en van de door hem daarby opgemerkte, vermeende verandering op haar lief gezichtje, dat altijd zoo zegevierend in liefdewerk onzer dagen. Op de eerste plaats trekt de drank bestrijding zich het iot aan van een groot aantal personen, die lijden door het veel te ruim drankgebruik van anderen. Oppervlakkig ziet de ellende er zoo erg niet uit, doch de schijn mag ons niet bedriegen. Bet drankgebruik toch heeft zeer ernstige gevolgen. Men moet immers niet alleen denken aan die kleine groep duidelijk kenbare slachtoffers, maar ook aan hen, die bij een schijnbaar gezond uiterlijk, toch gedoemd zijn tot een vroegen dood, aan hen, die hun verstand in het glas laten, en aan die duizenden die een last zijn voor vrouwen en kinderen. Zoo krijgt men meer alcohol-slacht offers dan de 18.000 slachtoffers welke de tuberculose jaarlijks bij ons opvor dert. De slachtoffers van den alcohol maken een geheelen kring om zich heen ongelukkig. Door het kind lijden de vader en moeder; waar de vader aan den drank is, lijden de kinderen; de zuster treurt om den broeder en waai de echtgenoot drinkt, daar is een der beklagenswaardigste schepsels de vrouw, hetgeen de spreker op schitterende en treffende wijze amplifieeerde. Plaats nu achter de bekende slacht offers van den alcohol al die onbekende, die vrouwen en kinderen, plaats ze op ééne rij en dan vormen dezen een veel grooter leger dan al de zieken, weezen en krankzinnigen, die in Nederland ver pleegd worden. - Daarom moeten de Kruisverbonden en Maria-Yereenigingen te hulp komen, want zij alleen kunnen zulks. Zij moe ten helpen opdat de vrede in de huis gezinnen wederkeere. Men is dus niet vrij en zeker zijn de Katholieken dit niet, die Jesus Christus tot voorbeeld hebben, den barmhartigen Samaritaan, die afsteeg en olie en balsem in de wonden goot. Wij behoeven niet allen geheelonthouders te zijn, maar wij zijn toch verplicht, allen mede te doen aan deze heerlijke Katholieke drankbestrij ding. Daarenboven is de Katholieke drank bestrijding de bewaarengel van alle werken van liefdadigheid. Buitengewone edelmoedigheid wordt er door de Katho lieken aan den dag gelegd. Tonnen gouds geeft men aan de Vincentianen, mil- lioenen worden geofferd voor de weezen enz. Bovendien levert Nederland 12 000 liefdezusters op, zoodat de Katholieken zonder schroom op zich het woord van het leven rondzag. Het wilde gewoel londom haar, de onverschilligheid der menigte had ongetwyfeld de hcoggevoelige kunstenares neerslachtig gemaakt. Jammer daarom, dat zij zijn roepen niet gehoord had en dat zyn moeite om zich een weg tot haar te banen, te vergeefs geweest was. Waarom zou ze vandaag naar hem zijn toegekomen Hij herinnerde zich nu, dat hy Ethel van een korte concertreis naar de staten van Nieuw Engeland had hooren spreken en dat zy reeds hedenavond met de Hudsonmetropole zou wegreizen. Dit spoorde hem nu dubbel aan, zijn verzuim van zooeven te her stellen. Eenige krachtige etooten met zijn elle bogen en by drong naar voren. Spoedig daarna stond hy by de voorste lift en Nad ging. nu als éénig reiziger paar de onder tuaschen tamelijk ontvolkte bovenste ver dieping. Vragend wendde hy zich tot den neger, die de lift bediende en die den hem bekenden advocaat met een breeden grijns lach begroet had, en vroeg dezen, of een dame boven bij hem was geweeet. Deze haalde de schouders slechts op. Voor de gesloten hekken van elke verdieping, waar zij in enizende vaart langs snelden, stonden nu nog talrijke nakomers, die nog altijd de liften bleven vullen. Hoe zou het nu moge lijk zyn, onder zoovelen één enkele persoon in het oog te houden, wanneer het toevallig niet een zeer goede bekende was >Mr, Phelps antwoordde de elevatorboy op een nieuwe vraag. >De man ie reeds heel vroeg weggegaan t verwonderde me nog, het was nauwelijks drie uren of nog vroeger... Jes, Sir, nu herinner ik mij ook die dame, zij ging te gelijkertijd mee op en de vaart te voren den Zaligmaker mogen toepassen Hier aan zult gij mijne leerlingen kennen, dat zij elkander liefhebben. Maar toch, heb ben de Katholieken niet veel te veel armen? zedelijk-ongelukkigen, en veel te veel kinderen in de tuchthuizen? Ongetwijfeld ja en de oorzaak hiervan is het drankgebruik. Zoolang wij f 15 per hoofd opdrinken, zullen wij onder den last der armoede blijven gebukt gaan. Het besluit ligt daarom voor de hand dat de drankbestrijding is een liefde werk, onmisbaar voor onze dagen 1 Als het den Katholieken ernst is met hun Charitas, als zij willen doen als Christus, Die spijzigde de duizenden en genas de duizendendan is het noodig, dat zij van de 75 millioen gulden er 50 millioen voor zich zelf gaan houden en van de 2 'millioen Hectoliter bier, tenminste V» millioen aan de brouwers overlaten. Dan eerst zullen de Kath. kunnen opbouwen een Cbaritasgebouw voor al de nooden en ellenden van dezen tijd De meest dringende reden echter om mede te doen aan de drankbestrijding is, dat bij den strijd op bet spel staat, 't welzijn in 't groot van Nederland op lichamelijk, geestelijk en zedelijk gebied. Het geheel Nederiandsche volk drinkt in 't algemeen te veel. Dit wordt be wezen ten eerste door de wetenschap, die bevond, dat alcohol niet voedt en ook niet versterkt, maar louter een genotmiddel is. Ten tweede wordt dit bewezen hierdoor, dat de gebruikers dit genotmiddel moeten betalen, niet alleen met geld, maar ook met een tikje van hun zenuwstelsel en doordat dit tikje maar al te dikwijls wordt afgenomen, gaat ten slotte ons lichaam er onder lijden. Lichamelijk wordt de gebruiker zwak ker, zooals bv. de Fransche kasteleins bewijzen, die allen vroeg aan de tering sterven, terwijl de gemiddelde leeftijd der bierbrouwers in Beieren slechts 40 tot 45 jaren bedraagt Op de tweede plaats wordt de ge bruiker er ook dommer op. Het ver standgeheugen en de scherpzinnigheid verminderen. Ten derde gaat ook de wilskracht achteruit. De energie, die vooral in onze dagen zoo broodnoodig is, gaat te loor. Evenzoo gaat het ten vierde, met den adel van het gemoed. Menigeen komt door den alcohol tot daden, die hij anders nooit zou doen. was Mr. Phelps naar beneden gegaan, 't kan echter ook de vaart daarna geweest zijn«. De bovendste verdieping was bereikt, en Nad snelde op zyn kantoor toe. Een druk op de klink maakte zyn vrees, de deur ge sloten te vinden, overbodig. Deze ging open, maar de kamer was leeg. Hoofdschuddend overzag bij het verlaten vertrek, dat er uitzag als een gewoon nuch ter bureau. Hy kon niet aannemen, dat zyn boekhouder gewoonweg het burean in den steek had gelaten en reeds uren vóór het sluiten van de zaak daar vandaan zou ge gaan zijn. Reeds van het begin zyner prak tijk was Phelps by hem, op verzoek van Ralph Waldon had hy hem toentertyd aan gesteld en er ook geen spyt van gehad, ofschoon de reeds bejaarde man niet gunstig bekend stond. Phelps 'had een apotheek ge had, zijn vermogen echter verloren, de be talingen uitgeeteld en had bovendien nog een leeiyke strafzaak gehad, waar hy echter met een blauw oog was afgekomen. In dienst van den advocaat had hy zich steeds netjes gedragen, was altyd zeer voorkomend, yverig en plichtgetrouw geweest... Nu,- Ethel had hem misschien ergens voor een boodschap heengezonden, waarvan hy vóór het slui tingeuur nog niet teruggekeerd was. Dit was wel niet in den haak, maar de boekhouder kon toch moeiiyk de verloofde van zyn patroon tegenspreken, te meer daar hy hare licht ontvlambare natuur kende. Onwillekeurig krulde een lachje om Nad Whistler's lippen, toen hy de deur achter zich dichtsloot en langzaam naar dep lesse naar van den boekhouder ging. Onwillekeu rig herinnerde hy zich nu, hoe Ethel en hy elkaar voor nauwelijks een kwart jaar had den leeren kennen en liefhebben. Deze verschijnselen komen niet alleen voor bij de drinkers, maar bij allen, die mèèr drinken dan gebleken is dat een gewoon mensch verdragen kan. Wijl nu in Nederland aldus gedaan wordt door 4 van de 5% millioen, zoo staat men voor een groot nationaal verlies. De aangerichte schade ziet men niet, doch waar is, dat mèt den alcohol wordt weggespoeld een schat aan geeste lijke goederen zóó groot, dat hij niet in cijfers is te bepalen, Dit punt is dan ook het zwaarte punt der geheele drankbestrijding. Doch, merkt men op, hoe dan te verklaren dat onze vaderen zooveel verdroegen, daarbij met voorliefde naar de Batavieren wijzende. Dit beroep op de voorvaderen gaat echter niet op, daar wij in 't algemeen tot een zwakker geslacht behooren dan zij en waar nu juist van de meer of mindere zenuw sterkte afhangt, hoeveel men kan drinken, daar is een beroep op de voor vaderen misplaatst. Dr. Ariëns toonde dit verder aan, door te wijzen op het verschil in werken nu of vroeger. Vroeger ging alles kalm en bedaard, tegenwoordig werkt men veel vlugger, veel gejaagder, waarvoor grootere zenuw inspanning wordt vereischt. Dit geldt niet alleen voor den werkman, maar evenzeer voor den middenstander en de hoogere klassen. Ziedaar de groote beteekenis der drankbestrijding! Wij leven anders, denken anders, moeten dus ook anders drinken dan vroeger. Wee ons land, als het 't gevaar van den drank niet inziet, in welk verband spreker nog wijst op Rusland en Japan, Transvaal en Engeland, Frankrijk en Duitschland van elk dezer de tegenstelling scherp latende uitkomen, terwijl hij hoopt dat Nederland, staande tusschen Frankrijk en Duitschland, het goede voorbeeld van Duitschland volgen zal, dat wjj te volgen hebben als christenen en als vaderlanders. Daverend en langdurig applaus brak los na dit eerste gedeelte der begeesterde en begeesterende rede, waarvan dit relaas slechts een zeer zwakke naklank kan zijn. Ondertusschen werden door vele rappe handen groote bordpapieren, met pakkende spreuken voorzien, dui delijk op verschillende plaatsen opge hangen en na eenige minuten pauze hervatte Dr. Ariëns zijn rede. Spreker wenschte thans den oogst binnen te halen van het zaad, vóór de pauze gestrooid. Daartoe werden enkele Dat was te Newport geweest, het uitge lezen zomerverblijf, het buen retiro der iopperste 400<, waar Ethel als gevierde en vertroetelde gaste by een der toonaangevende families verbleef. Wel had Nad de beroemde WagnerzaDgeres als zoodanig reeds tydens de twee vorige operaseizoenen vereerd, maar in haar gezelschap te vertoeven was hem eerst gegund, toen hij toevallig bekenden van haar ontmoet had, die hem toegang tot den beperkten kring verschaften, welks mid delpunt de gevierde kunstenares was. Ethel zien en moeten liefhebben was by hem één en hetzelfde geweest. Spoedig had hy daarop de zekerheid verkregen, dat ook hy haar niet geheel onverschillig gebleven was. In 't begin echter meende hy zonder vooruit zicht lief te hebben de zonen der rykste families uit het land betnigden aan de ge vierde schoone hun hoogste hulde hoe zon na hare keus op den onbekenden advo caat kannen vallen, die buiten zijn beschei den moederiyk erfdeel en een met de ge schiedenis des lands meermalen in eervolle betrekking staanden familienaam slechts goede voornitzichten bezat wissels op de toekomst derhalve, waarmede men zelfs de kostbare toiletten nog niet kon betalen (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1