ll 1 m lf| I" - I 1:1 II' ij 11 I I! f II r Binnenland. Plaatselijk Nieuws. I J: j 1 sy fe I'.' m ,,n: i'i I I! R I - i ii-Vi •ii,r a r 1:1 lii I A,- •v J K1 m M? If, - i :i. -i E'/i X'arijfl bestond reeds in do derde eenwGre- gorlns XV verhief het tot een aartsbisdom. Scud van de dagelijksehe Communie'. Te Tonlonte heeft men een bond van de dagelyksche Communie gesticht. Het is geen instelling (oeuvre)er is geen sprake van bedrage, gebeden, comité's, ver gaderingen, het is eenvoudig eene zaak van lndividueele practyk. Zy richt zich tot een élite en beperkt zich tot de mannen (jonge lieden en kinderen in begrepen). De leden ▼an den Bond beloven eiken dag te commu- niceeren gedurende een bepaalden tyd (naar verkiezing, maar minstens acht dagen), waar voor zy zich laten inschryven. De belofte, welke men naar vrye verkiezing kan hernieu wen, verplicht niet onder zondehet is een eerewoord rldderiyk aan Christus gegeven. Deze Bond is door den H. Vader gezegend. Zwitserland. Tegen de onzedelijkheid. Het centraal-comité van den Katholieken Bond tot bewaking der zedeiykheid, heeft te Zurich, onder voorzitterschap van den heer Pestalozzi Pfyffer vergaderd. Ter vergadering waren aanwezig: mgr. Ruegg, bisschop van St Gallende afgevaardigde Wirzdr. Beek, hoogleeraar aan de Freiburgsche Universiteit enz. alsmede eenige dames. Kr is besloten, dat de Bond zich by de 'Katholischer Volksverein» zal aansluiten, dat hy in alle cantons afdeelingen zal trachten te stichten en zyne werkzaamheden tusschen vier commissies zullen worden verdeeldlitte ratuur eh schoone kunsten recht en politie theaters en cinematografenpubliciteit en re clame. Een permanente secretaris zal worden benoemd en nieuwe pogingen zullen in het werk worden gesteld om van het gouverne ment de zuivering der stations bibliotheken te verkrygen. Oostenrljk-Hongarije. Katholiek leven. Eenigen tyd geleden deelde onze mede werker Zoeker eenige belangryke gegevens mede, omtrent den opbloei van het Katho lieke openbare leven in Oostenrijk Hongarye. Thans kunnen wy wederom op gunstige resultaten wyzen. Zondagmiddag hield de Hongaarsche Katho lieke Volksvereeniging te Budapest hare eerste jaarvergadering. Duizenden bezoekers uit alle dealen van het land waren aanwezig. De hooge adel, geestelijkheid, ryksdag, overheden en instellingen... alles was vertegenwoordigd. De redevoeringen, waarin vooral werd aan gedrongen op eenheid opdat eindelijk een einde gemaakt zou kunnen worden aan de minderheid der Katholieken, werden luide toegejuicht. Achtereenvolgens spraken de ver gadering toe: de geheimraad Stefan v. Ba hovsnky, eerste vice-voorzitter van het Hon gaarsche huis van afgevaardigdendr. Ottokar Prohaszka, bisschop van Stuhkoeszenburg ryksdagafgevaardigde Zboray en pastoor Szen- tivanyi. Tot voorzitter werd gekozen de ge heimraad v. Kakovszky, tot vice presidenten: bisschop Prohkszka en afgevaardigde dr. Zbo ray. De organisatie der Volksvereeniging is op Duitsche leest geschoeidde lokale comi té's zyn reeds in geheel Hongarye verbreid en werkzaam. Rusland. Een onsmakelijk proces. De weduwe van kapitein Busky, die by het beleg van Port-Arthur sneuvelde, heeft mevrouw Stöaael een proces aangedaan om de teruggave van 2000 roebels, de opbrengst nl. van twee koeien, die zij te Port-Arthur ter beschikking zou hebben gesteld van de vrouw van den generaal om melk aan de zieken te kunnen uitdeelen, De klaagster be weert, dat mevrouw Stöasel de melk tot haar eigen voordeel zou hebben verkocht tegen een roebel de flesch en zelfs gepoogd zou hebben op den vooravond van de capitulatie de twee dieren te verkoopen. 't Zyn onsmakelyke gebeurtenissen, die zich by het bekende beleg schynen afgespeeld te hebben... Wanneer ze tenminste wéar zyn I Australië. Eet Katholicisme in Australië. In Australië werd onder voorzitterschap van den aartsbisschop van Sydney, kardinaal Moran, eene synode gehouden, waar een ge- meenschappeiyke berderlyke brief der Austra lische bisschoppen werd uitgevaardigd. Daarin lezen wy, dat in 1818 onder Pius VII de eerste pogingen tot organisatie der Australi sche Katholieken werden ondernomen. In het jaar 1820 werd vryheid van godsdienst afge kondigd. Sedert dien ontwikkelde de Katho lieke Kerk in Australië zich zoodanig, dat van de 5 millioen inwoners er 1.100.000 Katholiek zyn met één kardinaal en twee aartsbisschoppen, 14 bisschoppen en 1400 geestelijken, een Benedictynen- en een Je zuïeten-college, 5500 geestelyke zusters, 33 kostscholen voor jongelui, 160 pensionaten voor meisjes en 94 liefdadige instellingen. De Engelsche regeering laat volledige vryheid toe. Het herderlyk schryven sluit met de woorden'Ofschoon Australië de jongste dochter der Katholieke Kerk en de van Bome het meest verwyderde is, zoo blyft zij toch in liefde en aanhankeiykheid jegens hare Moeder bij geen harer ouders zusters ten achter». De crisis. Andermaal komt De Telegraaf met een ïyst ministers aan en heeft thans weder geheel nieuwe eandidaten opgeduikeld I Men zou zoo langzamerhand gaan vragen, of de redactie van De Telegraaf de lakens tiitdeelt. Maar iu gemoede, is het niet wat al te bespotteiyk, dat meerdere groote bladen met zekere graagte die ïystjes overnemen Op die manier zou De Telegraaf haar grappen zelf misschien nog als ernst gaan opnemen i Het laatste nieuws is, dat de Kabinets formateur niet spoedig klaar zal zyn De politieke toekomst. Het Katholieke Kamerlid Van Vuuren besprak Woensdagavond te Utrecht den politieken toestand. Volgens dat KamerHd zal, als een nieuw rechts Kabinet óók stranden zou, naar zyn vermoeden de Kamer in anti-liberale richting worden gebracht. 't Is te hopen, dat de heer Van Vuuren hier de waarheid profeteerde 1 R. K. Middenstand. Na een rede van Dr. Nouwens is Woens dagavond te Amsterdam eene B. K. Midden stands Vereeniging opgericht. Ruim 100 personen traden aanstonds als lid toe. Een mooi succes i Geidleening. By de Woensdag te Haarlem opengestelde inschryving op een 3l/9 pets. leening der provincie Noord-Holland, groot f 350,000 effectief, kwamen slechts twee inschryvings- biljetten in, waarvan een voor 25 aandeelen van f 1000 tegen 99l/a pet. en een voor 50 aandeelen tegen 92'/j pet. Ons stuiverstuk. We sukkelen leeiyk met onzen stuiver I Nauwelyks is het onpractische zilveren muntstukje verdwenen en kregen we daar voor een leelijk, zwaar nikkel, of ook dit schynt niet te voldoen. Proeven worden n.l. genomen om een stuiver te verkrygen rijet een gaatje in het midden, zooals by de Belgische munt. Thans piekert men echter nog over n opvallend verschil tusschen het Belgische en het eventueele Hollandsche muntstuk. Teekenend I Het orgaan der Ned. Vereeniging van Spoor wegpersoneel laat zich over de mededeeling van pater Weyers, dat hij had opgehouden geestelyk adviseur van den anti-socialisti- schen bond van spoorwegpersoneel >Recht en Plicht» te zyn, volgenderwyze uit >15 jaren van stryd liggen achter ons,» durft de Eerwaarde Heer te beweren. <Wat een grootspraak I» 'Stryd gevoerd, gy, Eerwaarde Daarvoor waart ge immers te lafl »Ge hebt, u verschuilende achter de ver- antwoordeiykheid van een of ander uwer tra wanten, 15 jaren lang getracht uwe tegen standers te bevuilen en te bezwadderen. >Geen leugen zoo grof, geen laagheid zoo gemeen, of ge heeft er gebruik van gemaakt, maar zonder dat ge ooit de verantwoordelyk- heid dorst te dragen. Van uit uw veiligen schuilhoek schoot ge uwe giftigste pylen op uwe tegenstanders af, om de uitwerking u niet bekreunendevan uw laster bleef toch licht hier en daar iets hangen.» Ofschoon dit stukje in vorm en toen reeds voldoende door zich zelf spreekt voor wie verder ziet dan zyn neus lang is, achten wy het toch dienstig, zegtDe Tijd, te wyzen op de con clusie, die er voor iederen onbevooroordeel de uit dient getrokken. Deze namelijk, dat pater Weyers een om het dwarsboomen en tegenwerken van hun plannen en bedoelingen voor de socialisten gevreesd en daarom gehaat man was dat men vooral nog niet vergeten heeft het groote aandeel, dat by de spoor wegbeweging van Oudegeest 'Recht en Plicht», het werk van pater Weyers, gehad heeft in de maatregelen, welk die beweging hebben doen mislukken. Was 'Recht en Plicht» en was pater Weyers er destyds niet geweest, wellicht ware nagenoeg het gansche spoorwegbedrijf Stop gezet, zouden handel en ny verheid nog veel aanzienlyker schade hebben geleden, en waren vermoedelyk ernstige ongeregeld heden, met gewelddadige onderdrukking en de vreeselyke gevolgen daarvan, niet uitge bleven. Dat moet dankbaar erkend eenerzyds en kan anderzyds, zeer begrypelyk, niet anders dan hartgrondig verfoeid en als een misdaad tegenover het socialisme worden uitgekreten. Als tegenhanger van het laatste mogen nog strekken de talryke bewijzen van sym pathie, welke paters Weyers by zyn heen gaan uit Utrecht naar Alkmaar heeft ont vangen. Dag aan dag vóór zijn afreis kwamen honderden vrienden en vereerders »een stroom van menschen», wordt gemeld aan de pastorie van hem afscheid nemen en hem hun innig leed betuigen, dat by Utrecht verlaten ging. Bij zooveel verguizing, welke tijdens zyn 15 jarig y veren voor recht en plicht, wetend dat wie het goede wil den duivel niet op zyn zijde heeft, zyn deel was, moet dat betreuren van zyn scheiden hem troostvol hebben bevestigd in zyn overtuiging, dat zyn streven goed en nuttig is geweest en vrucht gedragen heeft. Nog kunnen wy hieraan toevoegen, dat H. M. de Koningin de onmiskenbare ver diensten van pater Weyers, jegens Vaderland en Maatschappy, gehuldigd heeft door Z.Eerw. te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. ALKMAAR, 1 Febr. 1908. R. K. Handelsreizigers. Biykene achterstaande advertentie zal Zondag 2 Februari a. s. ten 12'/» ure, in het lokaal van den heer Peperkamp alhier eene groote propaganda vergadering plaats vinden van B. K. Handelsreizigers, patroons voor eigen zaken reizende, Commissionairs en Agenten, woonachtig te Alkmaar en Noord Holland boven Haarlem, om een af- deeling te stichten te Alkmaar, terwyl de hoofdzetel gevestigd is te Rotterdam. Door het plaatselyk Comité van Actie, bestaande uit de heeren Fr. Bak, Vermeulen en Winter zyn ingevolge de Koninkiyke en Kerkelijke goedgekeurde statuten alle voorbereidende maatregelen met zorg verricht en schijnt het succes verzekerd. Het zal onzerzyds zeker wel overbodig zijn, ieder weldenkend en goed Katholiek Handelsreiziger etc. te moeten opwekken om van deze gelegenheid gebruik te maken en den spreker, die morgen zal optreden te gaan hooren, te meer daar tevens ieder belangstellende, uitsluitend katholieken echter, viyen toegang hebben. Vooruit dan Katholieke Handelsreizigers, op ter vergadering en bedenkt dat gy door uwe tegenwoordigheid een edel doel nastreeft n. 1. de vermeerdering van Gods eer en glorie, de uitbreiding van Gods Kerk hier op aarde en volbrenging van de spreuk van onzen Paus Pius X 'Alles herstellen in Christus Lezing Katholieke Kring. Voor eene zeer dicht bezette zaal van dames en heeren, trad Woensdagavond in hotel Proot als Bpreker voor den Kath. lering op de heer Alphons Laudy, redacteur van De Tijd, met het onderwerp'Katholieke herleving." Na een hartelijk woord van welkom en eene geestige inleiding van mr. Dorbeck, voorzitter van den Kath. Kring, die bijzonder het welkom toeriep aan de dames, thans zoo talrijk vertegenwoordigd, verkreeg de heer Laudy het woord. Verblijdend, zegt spr., staat het in ons land tegenwoordig met het Katholicisme en de feiten verkondigen het luide, dat het thanB levende geslacht de vruchten geniet van den stryd onzer voorvaderen. Er iB aan deze feiten echter eene geweldige wors teling voorafgegaan, en zonder nog aan iemand te willen wreken de droevige ge beurtenissen, waarvan de kerkgeschiedenis van drie eeuwen is saamgeweven, mogen de Katholieken die gebeurtenissen toch niet vergeten. Daartoe brengt spr. in herinnering, hoe in de 16s eeuw de hervorming uit Duitsch- land naar ons land overkwam, voorafgegaan door den beeldstorm, hoe dweepzieke predi kanten de Staatskerk instelden, hoe onze priesters vermoord of verbannen werden en hoe de heilige geheimen niet tenzij in ver laten schuren konden gevierd worden. God echter waakte over de Kath. Kerk in Neder land en glorierijk stond zy op uit haar graf. De 'Grondwet van 1845 waarborgde de vrijheid van godsdienst en op deze grondwet werd in 1853 de bisschoppélyke Hiërarchie hersteld. Spr. schetst vervolgens in prachtige beelden en krachtige taal den Aprilstorm, dien stryd niet om het recht, maar om de onderdrukking van het recht. De koning kwam echter tusschenbeide en door de waardige houding der Katholieken werd toen in 1853 een zege behaald, schooner dan ooit door de kath. in Nederland behaald werd. Hierna kwam de stryd op politiek terrein en spr. brengt hierby den schoolstryd in herinnering. De Kath. zochten aansluiting by Thorbecke en het liberalisme, hetgeen de Grondwet van 1848 bracht. De Kath. vergaten toen echter te veel hunne zelfstan digheid, waardoor het liberaal-katholicisme ontstond, dat veel kwaad heeft gedaan. 8 Dec, 1864 verscheen echter de Syllabus en toen werden de Kath. wakker, totdat in 1868 het mandement der bisschoppen de breuk tusschen liberalisme en Kath. volko men maakte. Toen ontbrandde de school strijd, welke wel groote offers gekost heeft, maar toch een zegen voor de Katb. geweest is, omdat daardoor de Kath. als staatspartij den vuurdoop kregen. De onderwyswetten van 1854 en 1870 erkenden en handhaafden uitsluitend het neutrale godsdienstlooze onderwijs, welke, onrechtvaardige toestand voortduurde tot 1889, toen de Katb. met de geloovige Prot, samengingen en het resultaat was een christelyk ministerie Mackay en de schoolwet- Mackay, die een geringe Ryksbijdrage aan de bijzondere school waarborgde. Thans is de tyd der onderdrukking voorbij en tever geefs trachten de anti clericale partyen twee dracht te zaaien tusschen de Kath. en Anti-Rev. Vervolgens schetst spr. de geschiedenis van den socialen herbloei. Paus Leo XIII adelde den arbeid en ook in Nederland klonk zyne stem. Het 'Arbeiders vereenigt u< was ook hier gehoord en weldra ont stonden en bloeiden een Ned. R. K. V., de Kath. Werkl.vereeniging in het aartsbisdom Utrecht, vakbonden, onderwijzersverenigin gen, spoorwegbeambten, Kath. Soc. Weekblad, Kath, Soc. Actie, Sociale Week enz. Door deze actie zyn de Kath. alle andere partyen voorby gestreefd en hier brengt spr. een warm woord van hulde aan Mr. Aalberse, de ziel der K. S. A. Zoo wonnen de Kath. invloed op de schare. Spr. herinnert .hierby aan de kracht der Kath. werkliedenorganisatie en de actie by de spoorwegstaking in 1903, en brengt hulde aan den WelEerw. pater Wyers, die in die dagen zoo yverig is werkzaam ge weest. Thans omringen de Kath. als een keurkorps den troon van H. M. de Koningin en mocht ooit een revolutie losbarsten, dan zal men zeggende bisschoppen en de Kath. zyn er, wy kunnen gerust zyn. Na de pauze behandelde spr. de herleving vau het Katholicisme op kerkeiyk gebied. In alle provincies werden kerken gebouwd en priesters en religieusen hebben zich ver menigvuldigd bij duizenden. In hospitalen, volksachterbuurten en in scholen verrichten zy hun zegenryk werk. Daarenboven roepen de Katholieken van Nederland een harteiyk welkom toe aan de ballingen uit Frankryk. Vervolgens schetst spr. in heeriyke kleuren de Kath. herleving op het gebied der kun sten en letteren, wyst op de wetenschappe- lijke vereenigingen, welke ontstonden', de herleving der Vondelliteratuur, de drankbe- strijding, broederschappen, de bloeiende seminariën, de talryke leeken-liefdadigheids- genootschappen en de vele offers die gebracht worden om de ellende tegen te gaan. Terecht mag worden getuigd, dat de Kath. kerk in Nederland in den vollen dag is gerezen wij erkennen thans de civitas Dei en jubelend mogen wy het Te Deum lau- damus aanheffen. De redenen van dien grooten bloei zyn de genade Gods, het gebed, de lydzaamheid, het geduld en de volharding en de werk zaamheid en talenten onzer bisschoppen. (Mgr. Zwysen en Snickers aan het hoofd) en voorts de gansche trits geestelijken en leeken, mannen van wetenschap en kunst als Le Sage ten Broek, pastoor Brouwers, Mgr. Smits, Alb. Tbym, Broere, Dr. Nuijens en niet het minst Dr. Schaepman. Tot de meest werkzame krachten rekent spr. ook de samenwerking tusschen geestelijken en leeken. Echter niet alles is morgen en licht. Vele vorderingen zijn gemaakt, maar er blijft nog een reuzenwerk te doen over, in de pers, in de organisatie enz. Onvermoeid gaan de Kath. echter vooruit en fier en zelfbewust mogen zy reeds thans het hoofd opheffen. Daverend en langdurig applaus volgde op deze meermalen door applaus onderbro ken rede, welke op allen door hare schit tering van woordkeus, prachtige beelden en gloedvolle voordracht een diepen indruk had gemaakt. Mr. Dorbeck bracht dan ook namens allen een hartelyk woord van dank aan den heer Laudy en sprak daarna zelf nog een warm woord tot de aanwezigen, hen aan sporend tot eendrachtig samenwerken, welke rede eveneens met luid applaus werd be groet. Hierna werd de vergadering officieel gesloten, {doch bleven verschillenden nog eenigen tyd gezellig bijeen. Feestavond der St. Elisabethvereeniging. Donderdagavond werd door de heeren Vincentianen van de St. Dominicusparochie aan de dames leden der St. Elisabethver eeniging een gezellige feestavond aangeboden. Nadat de notulen voor dien avond bestemd, waren voorgelezen en goedgekeurd, ging men over tot verschillende gezelschapspelen, waarbij allen zich uitstekend amuseerden, terwyl ook de tractatie niets te wenscben overliet. Met recht mag het een welge slaagde avond genoemd worden en de dames-leden der St. Elisabethvereeniging zullen zeker met dubbelen yver wederom haar tijd aan de vereeniging besteden. Zij stelden dit feestavondje zeer op prijs. On geveer half elf keerden allen in opgewekte Btemming huiswaarts. Openbare Leeszaal en Boekerij. Meerdere lezers stellen er belang in, te weten, hoe wy over de oprichting hiervan denken. Ziehier een kort antwoord. In beginsel zyn ook wy overtuigde voor standers van al wat de geestelyke ontwikke ling bevorderen en het zedelijk peil van ons volk verhoogen kan. Maar ziedaar ons ernstig bezwaar. Zal de praktyk beantwoorden aan de theorie, die ook wy aanvaarden? Zal de neutraliteit welke wordt toegezegd, werkelyk worden ge ëerbiedigd? Och, het is zoo moeilyk te ver wachten, dat werkelyk ook op onpartydige wijze gezorgd zal worden voor de belichting van wetenschappelijke vraagstukken en vragen van den dag van ons christelijke 'standpunt ook. De ervaring op dit punt leert weer zoo geheel verschillend als de mooiklinkende theorie. Men leze in ons nummer van 25 December nog eens na, wat de heer Van Vuuren in de Tweede Kamer opmerkte, volgens eigen er varing in de Openbare Stadsbibliotheek te 'b Gravenhage. Niet alleen vond by by zijne nasporing bitter weinig van Katholicisme, Katholieke Kerk en dergelyke onderwerpen, maar wat hij er vond was nog in anti Katholieken geest Tot de voorlichters van hoogst actueele onderwerpen als Christendom en Socialisme, behoorde o.a. Dr. J. van den Brink I Afgezien nog van ons zeer ernstig bezwaar om producten eener letterkunde te belpen verspreiden, welke wy zelfs voor volwassenen hoogst verderfelyk achten vinden wy in de omstandigheid, dat er van die toegezegde neutraliteit tot dusver in dergelyke gevallen zoo weinig terecht is gekomen, reeds aanlei ding genoeg, om ons van alle aansporing tot het verleenen van steun te onthouden. Credietbank van den Middenstand. Bovengenoemd onderwerp werd Donder dagavond 1. 1. behandeld door den heer A. J. van Benthem in een buitengewone ver gadering der R.-Kath, MiddenBtands-Vereeni- ging >de Hanze» alhier op een der bovenzalen van den heer Peperkamp. De Besturen der Zustervereenigingen van Haarlem, Hoorn, Krommenie en Bovenkarspel waren op uitnoodiging mede aahwezig. Spreker begon met aan te nemen dat aan het nut van stichten van een Crediet- instelling speciaal door den Middenstand niet getwijfeld wordt, Veel is er reeds over geschreven én gesproken. Het zal spr. evenwel zeer tot tevredenheid stemmen, indien zyn betoog mag bydragen, dat men thans overgaat tot een daad, door het op richten van zoodanige bank. In zyn hierop volgende rede gaat spr. na de beteekenis der Baffeisenbanken. Vroeger daarvoor weinig voelende, worden ze tegenwoordig algemeen gebruikt en stichten veel nut. De boeren zyn de Middenstanders dus voor, hetgeen in hoofdzaak te wyten is aan de onvoldoende samenwerking in den Midden stand, de koude toon van het egoisme voert daar nog den boventoon, en aan het heil van zyn naasten wordt weinig gedacht. Toch moet, wii het vruchtbaar werken, het ver- eenigingsleven steunen op Ohristelyken zin, en voor het algemeen heil dienen offers gebracht. De Middenstand"1 heeft op de eerste plaatB credietbanken noodig. Aan cursussen voor boekhouding en aan de opvoeding van den Middenstand moet ook wel gedacht worden, doch laten wy oppasseD, dat de Middenstand niet is geruïneerd al vorens die opvoeding voltooid is. Een Middenst. Bank kan een einde maken aan schade geleden door woeker en zwendel, indien zij aan het hoofd heeft mannen, die op broederlyke wijze, met uitsluiting van winstbejag, de Middenstanders met raad en crediet volgens beste weten bijstaan. Een coöperatieve spaar- en wisselbank zooals te Maastricht reeds bestaat, en welker statuten ook hier ten leiddraad zouden kunnen die nen, kwam spr. voor als een der beste en meest bereikbare vormen waarin ook hier een degelyke instelling in 't leven kon worden geroepen. De werking, aard en doel, alsmede de voorwaarden waarop men lid van genoemde vereeniging kan worden, werden daarna door spr. duidelijk uiteenge zet en verklaard. Andere bepalingen kunnen natuurlyk voor Alkmaar ingelascht of ge- wyzigd worden, doch in hoofdzaak zal men zich toch aan deze statuten kunnen houden. Worden nu in meerdere plaatsen boven het IJ dergelyke banken opgericht, dan kan daaruit een Centrale gevormd worden, waar door meerdere kracht geboren wordt en contróle kan worden uitgeoefend in 't belang der soliditeit terwyl dit tevens bevordelyk kan zijn aan gemakkelijker circulatie van benoodigd of overtollig geld. 't Meest gewenschte voor den Midden stand vindt spr. een bank met verplichte hoofdelijke aansprakelykheid. Uit het hierna volgend debat, waaraan deelnamen de Eerw. Heer v. Kelckhoven, Geestel. Adviseur te Hoorn, de heeren Boon te Krommenie, Bosse te Haarlem en W. Pels te Alkmaar, bleek o. m. nog, dat het Bestuur gerechtigd is te weten voor welk doel crediet wordt gevraagd, dat veronder steld wordt dat verscheidene gelden" die nu in Eyks- of Nutsspaarbank aan den handel onttrokken worden, den Middenstand ten voordeele, door een credietbank weder in circula'tie kunnen worden gebracht, dat natuurlyk aan minder soliede personen toe treding tot lid ergo verkrygen van crediet geweigerd kan worden. Indien, bleek verder, de Bank niet opgericht wordt op Christe- lijken grondslag, moet zy ten slotte ontaar den in winstmakery. Aanbevolen wordt aan aangesloten vereenigingen uniformiteit in statuten. Als solide instelling kan men geld opnemen, volgens de coöperatieve wet, bij allerlei banken, ook by de Nederl. Bank. Het bezwaar dat geproponeerd werd te zullen bestaan om meerdere aandeelen te nemen inden deze ook meerder risico mede brachten, bleek niet opgeheven te kunnen worden, doch in verband hiermede werd de aandacht er op gevestigd, dat ingebrachte deposito's geen aansprakelykheid deden ont staan en evengoed de Bank zouden steunen. Geld te verstrekken als primitief bedryfa- kapitaal bleek niet het doel te zyn, wel het sluiten van tydelijke leeningen, waarvan de duur nader bepaald zou kunnen worden. Op 't einde der vergadering, nadat de toe hoorders van elders, daar het voor hen te laat werd, reeds de vergadering verlaten hadden, gaven zich een veertigtal leden op welke zich in principe voor de oprichting verklaarden. De vereeniging te Ërommenie had zich in dien geest reeds uitgesproken, en te Hoorn en Haarlem zal de zaak nader worden behandeld, Na nog eenige voorloopige technische besprekingen werd de vergadering gesloten. Bergen. Onder toezegging eener jaarlyksche bij drage is door den heer J. van ReeneD, burgemeester dezer gemeente, aanvaard het beschermheerschap van 'Bergens Fanfare» alhier. Koedijk. Gistermiddag is uit het Groot Noorb. Kanaal onder deze gemeente opgehaald een lyk van een vrouw van omstreeks 22 jaar. Hello. Woensdag j.l. ontving Pastoor Seuter een schryven van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, dat hem zyne be noeming meldde als 'lid der Commissie, welke is aangesteld tot herstel en verbrei- »ding der devotie tot O. L, Vrouw ter Nood »te Heilo». Bedoeld Comité werd door Mgr. 28 Deceber 1905 benoemd »zich ten doel te 'stellen, de Kapel, welke eertyds bestond op •de bedevaartsplek op te bouwen en de 'devotie tot O. L. Vrouw ter Nood te her- I «stellen en te verspreiden». Tot leden van dat Comité werden toen benoemd door Z. D. H.Mgr. J. J. Graaf, Deken en Pastoor I te Ouderkerk a. d. Amstelde ZeerEerW- Pater J. A. F. Kronenburg O. 8.8. R. te Roermond de Heer C. J. Gonnet, archivaris te Haarlemde Heer G. Th. M. van den Bosch te Alkmaar en de Heer Jan Stuyt, Architect te Amsterdam. Dooh zich by die eerste benoeming 'de samenstelling van het Co »in het aantal leden ten allen »te kunnen aanbrengen». Het vierjarig zoontje vai had het ongeluk, terwijl het n aan 't spelen was, in een pot zeepsop te vallen. Deerlyk geb er uit gehaald. Gelukkig kwam voorby die de noodige maat Hoewel de kleine nog leeft, is vernemen niet buiten gevaar. Zondagavond 2 Febr. ho Kiesvereeniging >de Eensgezin groote jaarlyksche vergadering bevat heel belangryke zaken, alle kiezers dringend aanraden, dering bij te wonen. Door de vereeniging »v ciens» te Alkmaar werden pog wend, om ook hier propagand ten einde eene onderafdeeling door donateurs en leden aan Doch wy hebben hier reeds v meer dan genoeg. De algemeen bestaande vereenigingen is re getal leden te klein is. Limmen. Dinsdag 28 Jan. vergaderde van het 'Onderling Veefonds» i van den heer J. Winder. Na opening door den voorzitt der notulen, brengt de penning: slag uit. De ontvangsten over he jaar bedroegen f 2018.44, terwyi een totaal aanwezen van f 20! een batig saldo van f 16.54. Na eenige besprekingen werd verzoek van een der leden, o van te veel gestortte contribu vergadering ingewilligd. De aftredende bestuursleden, directeur en twee correspondent met byna algemeene stemmen h namen hunne benoemingen wede: Ten slotte een punt waarover schil van meening bleek te bests De heer B. verlangde n.m. aft den penningmeester, en daar gen bleef aandringen, liet de vergad ook dit verzoek welgevallen, met dat de penningmeester met byna stemmen werd herkozen. All penningmeester aanvankelijk voa noeming bedankte, bezweek hy slotte voor de veelzeggende red heer Kuijs, zoodat ook deze f voor de vereeniging gespaard blee Niets meer aan de orde zijnde vergadering gesloten. Heemskerk. Het slot Assemburg had >de week bezoek te ontvangen van ee dieven nl. loodstelers. Een groote heid werd 'gegapt». Zou deze die in verband staan met de herhaald len in Uitgeest en op verschillend in de laatste nachten gepleegd, kippen en konynen werden gestole de dader of daders spoedig in ha politie vallen. Een baldadige hand (of hand des nachts vier ruiten ingeworpt pastorie van ds. Snethlage, terwyl niet thuis was. Ernstige pogingen door de politie in het werk ge dezen persoon (of personen) ie vind wij vernemen wordt er een pr vyftig gulden uitgeloofd voor hen wijzingen kunnen doen, die aanle aanhouding der baldadige(n) geven Zuid-Scharwoude. De smid Boon alhier had de tigheid met een brandende lucifer zoeken of er zich in den gasontw van het toestel, waarmede de smid verlicht, nog gas bevond. Dit was ïykheid het geval, zoodat het gas c en het toestel gedeeltelijk uit elka geslagen. Tot op een grooten afsta de knal gehoord. Gelukkig liep 1 materieele schade ^af. Alhier hebben zich 13 joni laten inschryven voor de Nationale te Broek op Langendyk 21. Heer Hugowaard. De gemeenteraad alhier heeft in met eene toegezonden missive va Staten de salarissen der onderwy: wijaigd, zoodat een deel van het Ryks. aan de onderwijzers wordt uitbetaa regeling is nu de volgende Voor de 1 van scholen wordt liet wettelyk m uitgekeerd, voor de onderwijzers.'met dan 5 dienstjaren f 600, van 5 tot 10 jaren f 650, van 10 tot 15 dienstjare van 15 tot 20 dienstjaren f 750 en en meer dienstjaren f 825, Voor huur wordt f 75 uitgekeerd en voor werkonderwijs buiten de schooluren Akersloot. Dinsdagavond had in het lokaal v r K. Keutwaard de laatste oefenin rende dit winterseizoen plaats in het onderricht. By deze gelegenheid was ee «ryd uitgeschreven in het schieten op waarvan de prys, een kistje sigaren gewonnen door Jan van den Oord. De v P zen van 50 sigaren werden gewonne onderzorg en Martinus Kersens, 25 s oor G. Kuiper Cz. en C. Timmerma garenpyp door C. Schoon en een taba r ZÜP. Ook de Edelachtb. heei wooraf61 Waa deze gelegenheid tot n8 6n bield eene kernachtige toes tot alle aanwezigen. luirtwd.6n Bnd0r W6rd door muiiek prei on' .J:

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2