E. Eath. Nieuwis- eis. Advertentieblad voer Woorsl-IIollaiicL No. 11. Woensdag- 5 Februari 1908. 2'"' Jaargang:, FEUILLETON, Ipologie voor hst voik. Schuldig Buitenland. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. it gaan!» ser vroeg de in vrjjbeid gestelde zou ik u nu nog mogen vragen voor 'n inbreker houdt?» antwoord luidde: eet ik niet.» ezegde kwam in de plaats van een rd, althans een wellevende verant- De lach om de dievenvrees van rakker maakte nu plaats voor een ach om de lompheid van den po- tjfce Postzegeldiefstal. Te Rotter- e politie vermoedelijk op het spoor van een belangrijken poatzegeldief- irt meer dan een jaar worden n.h paar personen, een koffiehuisbe- een huisknecht, ongebruikte poet- ,n 21/s12'/j ct. verre onder de erkocht. Vanwaar die postzegels zijn ligt op het oogenblik nog in sr. Waarschijnlijk zijn de verkoopers bij wie kantoorbedienden de post- de hand deden. Men wil zelfs at zij voor meer dan f 30 in de :etten. ffiehuisbediende en de huisknecht swaring gesteld, doch blijven hard- eigeren, omtrent de herkomst der opheldering te geven. aiïng van stations. Door de di ll. IJ. S. M. is aan het personeel ld, dat aan verschillende stations door het personeel pogingen worden it uiterlijk der terreinen en gebou- versieren en te vervroolijken door en van bloemen en planten, ie pogingen aanmoediging .verdienen, Raad van Administratie besloten ede te werken door het doen sa- van een 'Beknopte handleiding kweekon van planten in stations- aan de stationsgebouwen», waar de stations en haltechefa exem- Hen worden toegezonden, terwijl digde zaden gratis zullen worden ongeluk. Men meldt uit Made i Eb. Ct.: dagmiddag omstreeks twee uur zijn den zoogenaamden leemkuil drie door het ijs gezakt en jammerlijk m. :n Josophus Braat, 11 jaar, Barnardus ones van Fessen, respectievelijk 13 br. lochtertje van G. van Oosterhout bewonderenswaardigen moed op het lp dier kinderen over het ijs toe te m zoo mogelijk nog hen te redden, het nemen van een der handjes der |en brak het ijs en viel zij te water, kwam hulp opdagen en door het an een toegeworpen touw heeft zjj weten te redden. De andere drie i voor de oogen der omstanders, at hulp kon geboden worden, tefheid der ouders is ontzettend en beseffen dan te beschrijven. De gemeente heeft met dit treurig on- doen. wijn is in den man... I Onder t 'Oorlog tusschen Venlo en eeldl de Venl. Ct. nacht van Maandag op Dinsdag 1 uur, moesten op verzoek van den door de politie uit de danszaal aan den Noordsingel te Venlo een leriksche jongelui verwijderd worden, hadden gekregen met eenige Ven- ONS BLAD ABONNEMENTSPRIJS drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal, ifzonderlijke nummers3 cent. cents per Uitgave van de Naatnl. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels30 cent. Elke regel meer 6 Reclames per regel 15 gekomen werd het relletje vooit- sschen de twistende partijen, welke zijden allengskens versterking gekregen. De Venlonaren werden politie naar een kant weggedreven Rerikenaren onder geleide naar de gebracht. de brug gekomen werden zij door van wel 50 personen opgewacht men het losseu van schoten. In bnblik was men daar handgemeen, ddels versterkte politie dreef de uiteen en bracht de Bleriksche |over de brug. Hier werden zij, op den der brug aangekomen, door pen begroet. Eenige vechtersbazen rven op de brug voor spoorwegver- lommon en richtten van daar uit hun op hun tegenstanden, blitie was genoodzaakt hier de re- e trekken, en eenige schoten in de lossen, waarop de 'bommenwerpers» namen. lelukte ten slotte aan de politie de iazen ieder huns weegs te drijven, le rust hersteld was. \d. Een zekere vrouw had een man, den lang thuis kon zijn, zonder dat voord tót haar sprak, Bgon haar te vervelen en ze bedacht |del om aan dien onhoudbaren toe- einde te maken. i keer moest hij voor zaken een Hag afwezig zijn en toen hij tegen ld thuis kwam, vond hjj alles in elke i het" huis in de uiterste wanorde, laden en zelfs de groote boeken- en ledig, terwijl de inhoud over den verspreid, ste drommel heeftdat nu te betee- riep de man zijn ega toe, die juist et een koffer open te maken. )p. ze uit met gemaakte blijdschap, overal naar je tong, die ik dacht, iren wan en nu heb ik ze gevonden I geval was zoo zot, dat de man het van het lachen. kwam er een eind aan de neiging ?ijgendheid van den man. De heer Laudy zei verleden week in den „Katholieken Kring" te Alkmaar niet te veel, toen hij beweerde, dat de katholieke herleving in ons vaderland op het oogenblik zeer bloeit en de be wondering zelfs van andersdenkenden gaande maakt. ■Alom toch teekens van opgewekt laitholiek leven, katholiek leven niet alleen op speciaal godsdienstig gebied, maar ook opgewekt katholiek leven op iciaal, politiek en artistiek terrein! [Geen katholieke courant -kan men Baan, of men leest er van sociale rsussen en lezingen voor werklieden- Sreenigingen, middenstanders, studen- ten-vereenigingen, boerenbonden enz. enz. Men ziet bij tientallen tot in de ljteinste plaatsjes van het vaderland, lattholieke vereenigingen opgericht op allerlei sociaal gebied; de Roomsche dag- en weekbladen nemen steeds in bloei toe, kortom de katholieke geest dringt overal, in alle rangen en standen det maatschappij steeds krachtiger door enj doet zijn weldadigen invloed gelden, mannen der wetenschap en de lienaren van den godsdienst werken ïhtig samen en doen hun uiterste 3t, om dien gelukkigen opbloei van ')msch-leven zooveel mogelijk te be rderen. Onophoudelijk zijn zij in de om dat heerlijk Roomsch be stzijn, waar het nog sluimerde, op wekken en waar het reeds bloeide en| vruchten droeg, zooveel mogelijk nog shtiger en vruchtbaarder temaken! randaar ook, naast die talrijke bij lkomsten en bonden, waar het goede srd en het nuttige uiteengezet wordt, dit talrijke bevattelijke brocbuurtjes en blaadjes, welke bij duizenden en dui zenden over het geheele land worden spreid en zoo het goede zaad, door woord uitgestrooid, doen ontkiemen tot vollen wasdom rijpen, ïet is dan ook niet dan met groote doening, dat wij thans wederom een Jwe uiting van krachtig-opgewekt fholiek leven mogen aankondigen en het welkom toeroepen. [,Apologie voor het volk" schreven boven dit artikel en met dezen fl is geheel het plan, aan welks uit dring de beste krachten medewerken, Ichreven. In eei! uitgebreide reeks gschriftjes zal men trachten aan het eene beknopte, doch zaakrijke en nerikaanache roman uit het Duitech, van OTTO HOEOKER, daar wat kan je zoo terneerdrukken, Eje riep de advocaat. Deze zoogenaamde bewijzen zijn toch uit hun aard zwak en belachelijk, wjjl toch gemakkelijk het tegenbewijs kunt •en, dat de een of andere misdadigster, jou familieverhoudingen goed kent, jou misbruikt heeft 1» «t is het juist», antwoordde de kunete- droevig. Js ik nu de misdadigster eens niet op kan, omdat... zij mijn zuster is?» z Fluisterend, Blechts als een zucht, waren atste woorden over haar lippen ge- jonge man was bleek geworden ver ken zag hij haar aan. dat zoo kei knikte, ar spreek niet verder. I@| alles hooren». dB hand aan het voorhoofd bleef zij eenige ogenblikken zwijgend nadenken. 'Je weet eigenlijk nog heel weinig van BS, verleden», begon zij toen. jf^roeger heb ik je wel eens gezegd, dat Dubnijue in den staat Jowa geboren myn reeds lang overleden vader M inkers, een even gezien als wei koopman was. Zooals ik je verder Nad, je moet bovenal bevattelijke geloofsverdediging te verschaffen. Dat deze laatste niet noodig is, zal wel niemand beweren. Hoe vaak immers gebeurt het niet, dat wij ons geloof op een of ander punt hebben te verdedigen zoowel tegen op werpingen, die de booze geest ons zelf voorlegt, als tegen opmerkingen, welke andersdenkenden of vijanden van onzen godsdienst ons makenBij de algemeene leeszucht, welke de laatste jaren is ontstaan, is ook dikwijls bij ons zeiven de geest van kritiek wakker geworden, zoodat wij ons misschien wel eens af vragen, hoe is dit, of hoe zit dat, terwijl wij daarop niet aanstonds het antwoord kunnen geven. En zeer zeker worden wij, onverschillig wie wij zijn, arbeider of meergegoede, bij verschillende ge legenheden door anderen voor vragen ons H. Geloof betreffende, geplaatst, waarop wij het antwoord niet weten. Welk een laffe en onzinnige beschuldigingen, hoeveel valsche en dwaze voorstellingen vindt men vaak niet van onzen H. Godsdienst in de socialistische, liberale en quasi-neutrale pers, met veel ophef van woorden verkondigdHoe dikwijls wordt in onze tegenwoordigheid, in fabriek of werkplaats, in trein of café, over onzen H. Godsdienst met de meeste domheid en verwatenheid gesproken. Wij voelen dan wel, dat het leugen is of laster, valsche voorstelling of dwaling, wat er verkondigd wordt, doch wij zijn niet in staat, aanstonds een vaardig en afdoend antwoord te geven en zoo de spotters of bedillers tot Zwijgen te brengen. Het ontbreekt ons aan vol doende grondige kennis ook in bijzonder heden, van ons katholiek geloof en verschillende daarmede ten nauwste verband houdende opvattingen en wij zouden, ware ons geloof niet zoo vast, zelf bijna aaD het twijfelen gebracht worden, terwijl wij de tegenpartij, door ons zwak verweer, in haar opzet stijven. Het eene nu te voorkomen, nl. ver zwakking van eigen geloofsovertuiging, het andere te bevorderen nl. ook anders denkenden een beter inzicht te geven in ons H. Geloof, is het dubbele en verhevene doel der Apologetische Volks bibliotheek. Daarom heeft de Apologetische Ver- eeniging St. Petrus-Canisius in overleg met de Uitgevers vennootschap Futura het initiatief genomen tot de uitgave eener Apologetische Volksbibliotheek. Zij stelt zich voor, een groote reeks brochures, van 16 bladzijden druks, uit zei, wat in onze kringen ook algemeen be kend is, bracht ik de laatste tien jaren door in Europa, eerst twee jaren op bet niet ver van Londen gelegen landgoed van een broe der mijner moeder, en na diens dood leef den wij in Parijs, waar mijn stem geschoold werd. Sinds drie winters ben ik lid van de opera alhier doch dat weet je, even goed als het je bekend is, dat ik mijn meisjes naam Nelly Minkers in Ethel Hastings ver anderde, wijl ik dacht dat het voor het succes in mijn tooneelloopbean raadzamer zou zijD, een goedklinkenden naam te dra gen. Ik heb dan ook tegen niemand ooit ontkend, dat ik een aangenomen naam had...» »En wie wilde je hiervan een verwijt maken, liefste Juist bij het theater beteekent het uiter lijke reeds het halve succes, de andere moei lijker helft moge dan alleen zeker slechts door het genie bereikt kunnen worden». Ethel knikte slechts verstrooid. 'Zie, nu komt, wat ik je tot dusverre verzwegen heb. Tusschen den dood mjjns vaders, die mij, toen ik nauwelijks eenige maanden oud was, reeds ontviel, en de volle zeventien jaren iater sinds ik met mijn moe der naar Londen ging, ligt de tragedie onzer familie. Een jaar na den dood van mijn vader hertrouwde mijne moeder, en wel met den zaakgelastigde, dien myn vader zelf, toen hjj door een spoorwegongeluk, maanden lang hopeloos op het ziekbed was geworpen, zorgvuldig onder zjjn vrienden had uitge zocht. Robert Walter zoo heette hij, had tot dan toe voor een eerlijk karakter door gegaan, hij verstond de kunst, zich algemeen bemind te maken en daar myn moeder wegens de zeer uitgebreide zaak niet zonder te geven, waarvan de geringe prijs het een ieder, die 't wèl méént met ons Roomsche volk, mogelijk zal maken er in zijn kriug eenige tien- of honderd tallen van te verspreiden. Dezer dagen verschijnt no. 1 van deze Apologetische Volksbibliotheek. Zij is getiteld: „is er een God?' In de navolgende nummers zullen achtereenvolgens de navolgende onder werpen behandeld worden: Heeft God de wereld geschapen Bijbel en Natuur wetenschap. Stammen de menschen van apen af'? Heeft de mensch een ziel? Over het hiernamaals. Wonderen. De Vrijdenker en zijn geloof. Is de Kath. Kerk onverdraagzaam? De Biecht. Is er een moraal zonder God? Kan de godsdienstlooze moraal de godsdienstige moraal vervangen? De christelijke radi calen en de vooruitgang. Heeft Christus geleefd? Het ontstaan van het Chris tendom. Is Christus van den dood opgestaan Is Christus de Zoon Gods De Maagd en Moeder Gods Maria. Is het Pausdom door Christus gesticht? Paus en beschaving. Slechte Pausen. Pausdom en Inquisitie. Pausdom en Heksenprocessen. Katholieke Kerk en Moderne Kuituur. Het economisch ver val der Kath. volkeren. Lijkverbranding. Spiritisme of de moderne spookzieners. Godsdienst en Openbaring. Is de Bijbel menschenwerk Is de Bijbel aan de Katholieken verboden? Zooals onze lezers zien, een lange rij van de meest verscheiden onderwerpen, allen even practisch voor het dagelijk- sche leven. Doch, en die vraag is öök van be lang, wat zullen die mooie en zoo onmisbare brochuurtjes nu wel kosten Wij zijn er zeker van, dat de prijzen zullen medevallen, want deze zijn zoo laag mogelijk gesteld. 1 Nummer kost 5 cent. De geregelde toezending (franco per post) der tien eerste nummers ver zekert men zich door de vooruitbetaling van 50 cents. Bij grootere getallen voor de ver spreiding zijn de prijzen 10 ex. franco per post f 0.50. 100 f 4. 500 f 17.50. 1000 f30.-. Wanneer wij ten slotte hieraan toe voegen, dat het Z. D! H. den Bisschop svan Haarlem heeft behaagd, tot Censor voor deze Apologetische Volksbibliotheek te benoemen den oud-hoogleeraar, Deken P. L. Dessens, te Leiden, dan staat raadsman en beschermer kon blijven voort leven, huwde zij hem... Maar van dien dag af begon ons ongeluk. Die man bracht schande en oneer over moeder en mij». 'Arme Ethell» onderbrak Nad medelijdend, «Wat moet gij geleden hebben». 'Slechts weinig in vergelijk met de laatste maanden», antwoordde de kunstenares wee moedig. 'Doch luister. Totdusverre waren wij een der voornaamste families van Dubuque, Zoo- als ik zei, hield ook Walter zich in het be gin zeer goed hoe dikwijls heeft myn moe dertje mij dit onder tranen verzekerd I Hjj werd eerst ruw en verkwistend, toen hij zich door het huwelijk verzekerd wist en hij meende dat het niet langer noodig was, een huichelachtig masker te dragen. Ik was nau welijks twee jaren toen mijn zuster Lise ter wereld kwam en van dat oogenblik af kan ik mij moeilijk berinneren, mijn moeder ooit anders dan weenend en treurend gezien te hebben. Dit werd aldoor erger, hoe licht zinniger mijn stiefvader werd, de familie, het huis en de zaak steeds meer verwaar loosde en ons door spel en drank aan den rand van algeheelen ondergang bracht. Eindelijk kwam het tot een catastrophe, die ons in Dubuque verder geheel onmoge lijk maakte. Mijn Btiefvader had publieke gelden verduister^ en als in een vlucht ging het hij nacht en ontij langs omwegen hier naar New-York. 'Laat me over al de ellende, die wij toen beleefden zwijgen. Hij dacht, dat men hem overal vervolgde en vluchtte met zijn familie van den eenen slaat naar den anderen. De honger was onze dagelijksche gast. Vreese- lijke tooneelen tusschen mijn ouders waren aan de orde van den dag. tevens vast, dat deze brochures den waarborg geven, dat zij in leerstellig opzicht onberispelijk zijn. Met warmte bevelen wij deze bro churenreeks dan ook aan onze lezers aan. Vooral in deze streken, waar wij, Katholieken, onder zulk een gemengde bevolking te leven hebben, zullen deze boekjes ter geloofsverdediging niet zel den zeer nuttig kunnen te pas gebracht worden. Zij zullen zoodoende hun nut stichten niet alleen voor ons zeiven, tot opwekking en verlevendiging onzer eigen geloofsovertuiging, maar zij kun nen ook noodzakelijk zijn ter verdedi ging, wanneer onkunde of laster ons H. Geloof willen bestrijden. Daarom een hartelijk welkom aan deze apologie voor het volk en moge zij rijke vruchten afwerpen Portugal. DE KONINGSMOORD. Meer dan alle andere buitenlandsche ge beurtenissen, trekt dezer dagen het drama, dat Zaterdag in het koninkrijk Portugal af gespeeld is, de aandacht. Toen werden nl. door enkele booswichten, de koning en de kroonprins vermoord, ter wijl zjj een rijtoer maakten door Barreiro, een plaats tegenover de hoofdstad des lands, Lissabon, op den znideljjken oever der Taag. Ziehier hoe dit bloedige drama zich af speelde De koninklijke familie was uit Villa Viv'OBa met den trein te Barreira aangekomen, een reis van eenige uren, en was met een veer bootje over de Taag gezet. De koninklijke trein had eenige vertraging gehad tengevolge van een weinig beteekenend ongeval bij het station Casabranca, maar overigens was de reis voorspoedig geweest en bij het over zetten over de rivier viel niets merkwaardigs voor, Bij de aanlegplaats stonden de minis, ters en andere hoogwaardigheidsbekleeders, een afdeeling soldaten bracht het militair saluut, een meisje bood koningin Amelie een ruiker aan. De koning onderhield zich even met de ministers en toen stapte de familie koning, koningin en- de twee prinsen in een der gereed staande rijtui gen. De rijluigen reden het plein over en zouden juist de Arsenaalstraat inrijden, toen een jongeman, blijkbaar een werkman ge kleed in sportcostuum, uit de menigte te voorschijn sprong en achter het rijtuig aan holde, waar de koninklijke familie in zat. Hij had een revolver in de hand en maakte Ongeveer twee jaren gingen op deze manier voorbij. Toen werd het spoor van mijn stiefvader ontdekt. Men nam hem ge vangen en hij werd te Jowa uitgeleverd, waar hij tot vier jaren gevangenisstraf ver oordeeld werd. Dat hoorden wij eerst later, toen wij reeds op het landgoed van mijn oom vertoefden. Tusschen mijn moeder en hem was het reeds lang tot een algeheele breuk gekomen moeder had zich aan haar broer om hulp gewend, en wij hadden slechts op reisgeld gewacht, om de overvaart te regelen». Uitgeput hield zy op. Maar bijna heftig voer zij nit, toen de advocaat vol medelijden hare hand streelde en haar verzocht zich zoo niet op te winden. 'Neen, je zult eerst alles hooren 1 O, mijn God I In de gelukkige jaren des vredes ver gat ik alle ellende, die dag in dag uit bet opgroeiende meisje heeft moeten aanschou wen i nu ik voor den eersten keer er weder over spreek, etaat het ook weder duidelijk voor myn geest...» Zjj sidderde. 'Doch ik vergat nog, je van Lise te spre ken. Ofschoon twee jaren jonger, werd zjj meer dan eens voor de oudste van ons aan gezien zij was toen meer ontwikkeld dan ik, vroeg ryp, en met een zeer goed karak ter. Wjj geleken tweelingen, beiden het even beeld van moeder, Lise wel meer dan ik, daar zjj ook haar grijze oogen bezat, terwijl ik de zwarte oogen van mijn vader zaliger geërfd had... Maar overtuig je zelf». Zjj sprong op en snelde naar een pronk- kastje toe, waaruit zij een photografiealbum te voors chjjn haalde. 'Hier zijn onze portrettenmoeder be waarde ze tot het laatste oogenblik toe als eerst een beweging van op het rjjtuig te willen klimmen. Meteen schoot hij op den koning. De koning was geraakt. De koningin en de beide prinsen gilden van ontzetting. De koningin ging recht overeind staan en wierp den aanvaller met den ruiker dien zij in de hand had. De jongeman lostte een tweede schot. Deze maal trof hjj koning Carlos in den rug. Doodelijk gekwetst bracht de koning de hand aan het hoofd en viel op zij. Eenige menschen renden op den moordenaar af. Deze viel, loBte een derde schot in 't wilde. Deze derde kogel heeft geen kwaad aangericht. Maar daar stond op eens een groote man, gekleed in een wijden mantel, zwart van snor en baard, met een karabjjn op het ko ninklijk rijtuig gericht. Twee maal schoot deze man op het rijtuig. Het eerste schot trof den kroonprins in het gezicht, het tweede schot in de borst. Toen hij zjjn derde schot zou lossen sloeg een politieagent het wapen weg en een officier priemde den moordenaar aan zjjn degen. Het was een schrikkelijke verwarring. De rijtuigen reden het tuighnis van de marine binnen. De infante Aifons, broeder des ko- nings, ging achter het rijtuig, met opgeheven revolver in de hand. De rijtuigen botsten bij het binnenrijden tegen elkaar. Toen het rijtuig in het tuighuis kwam was de koning reeds overleden. De kroonprins heeft nog vijf minuten geleefd. De lijken werden op matrassen uitgespreid. De doktoren namen waar, dat de koning twee maal ge troffen was. Een der kogels was blijven zitten in de streek tusschen de schouder bladen aan den rechterkant, de andere kogel was in de ruggegraat gedrongen. De kroon prins had een schot gekregen in de rechter wang. De kogel was den neus weer uitge komen. De andere kogel was bij het borstbeen binnengekomen en had de long doorboord. Inmiddels waren de koningin en prins Manuel in een huis daar vlak bij binnenge bracht. Zij wisten nog niet dat koning en kroonprins reeds overleden waren. Zij werden aanstonds gehaald. Tegelijkertijd dat zy kwa men, kwam ook koningin Pia, moeder des konings, aan. Prins Manuel, die licht gewond was, werd verbonden. Onder de bijzonderheden is treffend, dat koningin Amelie, toen er op haar zoon ge schoten werd, getracht heeft, hem met haar lichaam te beschermen. De koning en de kroonprins zijn gestor ven voor dat er een priester kon worden gehaald. Zaterdagavond om zeven uur zjjn de koninginnen en Manuel naar het paleis gereden, begeleid door een afdeeling ruiterjj met getrokken sabel. een heiligdom. Zij kon de wreede ontgooche ling van haar tweede huweljjk niet te boven komen ik geloof echter dat zjj mijn stief vader tot op het laatste oogenblik bemind heeft, in de laatste heldere oogenblikken vóór haar afsterven, verlangde zij nog naar hem... Doch dat is hetzelfde, hier zjjp de portretten». Zij had het album opengeslagen en wees nu naar enkele portretten. 'Raad eens, van wie die twee zjjn» Nad Whistier staarde verwonderd naar twee naast elkaar staande portretten, welke een en hetzelfde kleine meisje schenen voor te stellen. 'Men moet al heel scherp toezien om een onderscheid te kunnen, ontdekken. Aan de oogen kan men jullie onderscheidenhet portret geeft de felle oogen uwer halve zuster scherp weer... en toch», voegde hjj er inniger aan toe, >er is nog een grooter onderscheid reeds op dit portret ben je zoo zachtzinnig, zoo lief en oprecht, juist geljjk je nu in myn hart leeft... Neen, schatje, voor mij kan er geen gelijkenis bestaan». Zjj was rood geworden en streelde hem met een zaligen oogopslag. 'Ach Nad, je bent zoo goed I Wat zou den wjj gelukkig kunnen zjjD, zoo die dood gewaande schimmen van vroegere jaren niet dreigend ontwaakt waren». Hij echter hield haar met heide han den vast. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1