Binnenland. Plaatselijk Nieuws. be nieuwe koning. De l\jken zijn kort daarna in automobie len overgebracht. Daar liggen zij in hetzelfde vertrek. Zondag zijn de lijken gebalsemd. Lissabon is in rouw. Kr heerscbte groote verslagenheid. Prins Manuel, thans koning Manuel, draagt den arm in een verband. Hij heeft geen pijn aan de wond, zegt hy. Wie de moordenaars zijn, wordt door de politie geheim gehouden. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Madrid zijn de volgende inlichtingen gegevenDe moordenaars van koning Carlos waren zes in getal. Zy waren gewapend met karabynen en revolvers. Het waren betaalde moordenaars, gehuurd door de politieke vy- anden der regeering. Onder de dooden is een Franschman, by wien men een gordel heeft gevonden, gevuld met geld, het loon voor den moord. Voor zoover kan worden nagegaan, is het land verschrikt en ontroerd door den konings moord, maar rustig en ordeiyk. De politie bewaakt de individuen, die haar verdacht voorkomen. Deze maatregelen zyn echter enkel gericht op het voorkomen van nieuwe sluipmoorden, bomaanslagen, opstootjes hoog stens, niet gericht op het voorkomen van een revolutie. Het Portugeesche volk is niet omwente lingsgezind. De monarchale partyen zyn zoo monarchaal als ooit, de republikeinen vormen een minderheid. Men moet de kloekheid bewonderen der beide koninklyke vrouwen, die reeds in de eerste uren na de schrikkeiyke gebeurtenis, behalve aan haar leed, aan de toekomst van den staat denken, zich ten volle bewust zyn van het groote belang, dat Portugal thans heeft bij een krachtige houding van de koninklyke familie. Beide koninginnen, Ame- lie en Maria Pia, hebben Zondag de verga dering van den raad van state bygewoond, waar koning Manuel den eed aflegde. In deze vergadering waren ook aanwezig Franco en de andere leden van het tegenwoordig ministerie, benevens de hoofden der monar chale partyen en de hertog van Oporto. De hoofden der monarchale partyen (regenera- dors en progressisten) en minister Franco, hoofd der groep Franco, boden den Koning hun steun aan tot het vormen van een regeering van monarchale concentratie. De Koning nam dat aanbod aan. Toen dit geschied was bood het ministerie zijn ont slag aan. Zondag is de raad van state te Lissabon bijeen geweest, om den nieuwen Koning uit te roepen, koning don Manuel H. Koning Manuel heeft een proclamatie nitgevaardigd, d.d. 1 Februari, onderteekend door hem zelf en alle ministers, waarin mededeeling wordt gedaan van het gruwel stuk. >Ik weet<, zoo spreekt de nieuwe koning zyn volk toe, <dat het Portugeesche volk myn smart deelt en dat het veront waardigd, een afschuweiyke misdaad verfoeit, die zonder voorbeeld is in de geschiedenis. De grondwet roept mij tot het koningschap.» >Ik zal al mijn krachten inspannen tot welzyn van het vaderland. Ik zal trachten de liefde van het Portugeesche volk te ver dienen. Ik zweer den katholieken godsdienst en de onschenbaarheid van het koninkryk te zullen handhaven, en de grondwet na te leven en te doen naleven. Ook verklaar ik, dat het mij behaagt, het tegenwoordig mini sterie te behouden». De jonge koning is geboren te Lissabon 15 November 1889. Hij is dus achttien jaar en eenige maanden oud. Zyn volle naam is Manuel Marie Philips Karei Amelio Lodewijk Michiel Raphael Gabriel Gonzaguus Xaverius Franciscus van Assisi Eugenius, hertog van Beja> Kroonprins Lodewyk Philips, hertog van Braganca, die Zaterdag vermoord is, was geboren te Lissabon 21 Maart 1887. Koning Carlos was geboren 28 September 1863. Hij was zijn vader opgevolgd 19 Oc tober 1889, nadat hy in 1886 was gehuwd met Marie Amelie, prinses van Frankrijk. Het is niet de eerste maal geweest, Za terdag, dat er een aanslag op het leven deB Konings is gepleegd. Reeds in 1893 is er eens op koning Carlos gpschoten bij een jachtpartij in de buurt van Lissabon. En enkele maanden geleden heette het, dat er een plan was ontdekt om den koning te dooden met een bom, die verborgen zou worden onder de koninklyke loge van den schouwburg te Lissabon. Het rechte van deze ontdekking is nooit geheel bekend geworden. Italië. Een aardig huldeblijk. Den H. Vader zal op initiatief van de Sociale Week, te Guatemale gehouden, als jubilé gave een exemplaar worden aangebo den van alle katholieke bladeD, die den lsten Januari van dit jaar verschenen zijn, of als ze niet dageiyks verschijnen, van het eerste nummer dat in Jan. 1908 is verschenen. Aan alle directies zal te dien einde een circulaire worden gezonden. In het Amerikaansche Piuscollege te Rome is het plan met geestdrift ontvangen, zegt de Osservatore Romano. Crisis-berichten. Het ongeduld in verband met de crisis, schynt sommige hoofden op hol te brengen 1 De Tyd meent, dat het nog 'n veertien dagen zal aanloopen, alvorens er 'n nieuw ministerie is. Het Centrum zegt te weten, dat reeds einde dezer week een einde aan aller onge duld zal komen. Wie heeft nu gelijk Want beide bladen hebben hun nieuwtje natnuriyk >uit goede bron» 1 Gezond lachen 1 Gistermorgen vonden wy in onze brieven bus het ochtenblad van de Telegraaf van Zondag 2 Febr. Aan de binnenzyde waren, naast een be spreking van het 'Vrije TooneeU, met 'n paar spelden bevestigd onze waarschuwing van verleden week Woensdag, om de schunnige voorstelling van Speenhoff en de La Mar niet by te wonen en het ingezonden stuk uit ons nummer van Zaterdag over het Alkmaarsch schouwburgbezoekend publiek. Nu weten wy niet, wat de bezorger van de Telegraaf van ons verwacht, maar als het zijn bedoeling was, om van ons een soort rectificatie te krygen, slaat hij de plank ver misl Het oordeel van de Telegraaf heeft de onbekende aangestreept en wy zien daaruit, dat Speenhoff en de La Mar verbazend veel succes hebben ook in Amsterdam. Bij de opvoering der tante van Charley, zoo lezen wy er, is er igebrnld van het lachen». Of het dus ook mooi geweest is I Zóó mooi, dat men ervan begint te brullen 1 Het mooiste komt echter nog. De Telegraaf is nl. in de wolken over het optreden van de La Mar en pryst Amsterdam gelukkig, >dat nu weer eens gezond lachen kan». «Gezond lachen» heeft onze onbekende onderstreept. Daar komt het dus op aan. Helaas, dat wy hem zyne illusie als zouden wy, toen wy spraken van vullen kost, ons vergist hebben I Of meent de onbekende, dat de Telegraaf voor ons een autoriteit is op het gebied van wat al of niet zedeiyk, rein of laag, kunst of speculeeren op de hartstochten is Daarvoor heeft de Telegraaf zich de laatste jaren wat al te «neutraal» getoond. Wanneer de Telegraaf predikt dat iets zedelijk goed enz. is, dan is dit voor den Katholiek een waarschuwing om dubbel voor zichtig te zyn. Wanneer dus de Telegraaf zegt, dat er om de «Tante van Charly» gebruld is van 't lachen, dan weten wy, dat helaas ook in Amsterdam schunnigheden en schuine moppen gesteld worden boven ware, hartverheffende kunst. En dat hier van «gezond lachen» geen sprake kan zijn, begrypt een ieder, die ge lukkig meer gezonde zedeiykheidsbegrippen dan die beoordeelaar van de Telegraaf er op nahoudt. Onze aanstaande Officieren en de Godsdienst. Kapitein Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer, wyst er in het Qertf. Weekblad op, dat door onze aanstaande officieren aan kerkgaan en catechetisch onderwys voor de meerderheid niet gedaan wordt. Op de Koninklyke Militaire Academie, een der opleidingsscholen voor de officieren van het leger, zyn op den cursus van 1907—1908 329 cadetten in opleiding. In verband met de desbetreffende van ouders of voogden inge komen kennisgevingen waren in het cursusjaar van 1906—1907 (er waren toen eveneens ruim 300 jongelieden in opleiding), slechts 76 min derjarige cadetten verplicht de kerk te be zoeken en wel 10 eenmaal per maand, 1 eenmaal in de drie weken, 3 eenmaal in de veertien dagen en 41 elke week21 moesten de kerk bezoeken, wanneer een bepaald predikant preekte. Voorwaar droevige cijfers. Van de 300 jonge mannen, bijna allen den minderjarigen leeftyd hebbende, slechts 76 die ter kerke gingen en dan daaronder nog maar 41, die elke week moesten gaan. Waarschyniyk waren dit Roomsch-Katholieken. Geeft het geen treurigen kijk, hoe het hier met het gods dienstig leven gesteld staat Ruim 200 leer lingen, die nimmer onder het geklank van het Evangelie kwamen. Het catechetisch on derwijs werd, zoo luiden de cijfers verder, door slechts 41 cadetten gevolgd, 28 traden als lidmaten toe, de rest bekommerde zich dus noch óm het een noch om het ander. Geen wonder dan ook, dat de meeste officieren in het leger zich van de geeste- lyke belangen hunner ondergeschikten niets aantrekken. Zy werden zelf daarin niet voorgegaan. Die conclusie klopt nletl De redactie van De Voorhoede heeft, volgens mededeeling in baar laatste nummer, een uitgever van een kath. weekblad ge sproken, die aanvankelyk vreesde, door De Voorhoede schade te sullen ondervinden. De uitgever moest echter eerlyk bekennen, dat zulks in 't minst niet het geval was geweest. Wy willen het gaarne gelooven. Maar mag De Voorhoede deze mededeeling van één persoon nu quasi-zegevierend mede- deelen ter geruststelling van hen, «die aan vankelyk de vrees van dezen loyalen uit gever deelden» Wij meenen, dat die conclusie niet klopt. Om de katholieke locale pers gerust te stellen, moet De Voorhoede heusch met andere bewyzen voor den dag komen 1 Spoorweglectuur. In de Voorhoede van j.l. Zaterdag schryft de heer L. N. Deckers te Eindhoven een waarschuwing tegen de vnile spoorweglectuur en doet een beroep aan alle Katholieken, om te komen tot oprichting eener vereeniging met het tweeledig doelbestryding van slechte en verspreiding van goede spoorweglectuur. Zij, die voelen voor dit plan en lust heb ben om naar vermogen mede te werken tot zijn uitvoering, gelieven aan den heer Deckers hun naamkaartje met adres toe te zenden. Alg. Bond van H. K. Kieavereenlglngen. Het kiesrecht-rapport zal in de a.s. Mei vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen behandeld worden. De leiddraad van het hoofdbestuur wordt dezer dagen aan de aangesloten kiesvereeni gingen gezonden. ALKMAAR, 5 Febr. 1908. Propaganda-Commlssie. Zondag 2 Febr. had de constitueerende vergadering plaats van de Propaganda Oom missie in het le district. De voorzitter van het voorloopig bestuur, de heer D. G. Kny- nenburg, opende deze byeenkomst met den christelijken groet en een hartelyk woord tot de aanwezigen, waarna men overging tot de behandeling van het concept-reglement, wat na enkele veranderingen werd aangenomen en goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen mej. M. v. d. Kamer en de heeren H. Ammer- dorffer en O. W. Keysper, die allen hunne benoeming aanvaardden. Tot leden van de sub-commissie voor Pers en Lectuur werden gekozen de heeren D. G. Knijnenburg en J. Roozendaal. Hierop werd, na rondvraag, deze zeer ge animeerde byeenkomst op de gebruikeiyke wijze gesloten. Alg. R. K. Prop.-CInb. Biykens achterstaande annonce, treedt morgenavond in de groote zaal der «Har monie» als spreker voor eene vergadering, uitgeschreven door de Alg. R. K. Prop. Olnb, op de heer G. Bruna, redacteur van Eet Centrum, uit Utrecht. Waar de heer Bruna zich ook reeds vroe ger als een boeiend en vooral geestig spre ker heeft leeren kennen, acht het bestuur meerdere aanbeveling overbodig, maar recent op een schitterende opkomst. De vergadering vangt aan des avonds 8 uur en is gratis toegankelijk voor alle Katholieken, zoowel dames als heeren. St. Anna-vereeniging. Aan het slot der rede van Dr. Ariëns werd de wensch uitgesproken, dat zyn woord in goede aarde zou vallen en rijke vruchten dragen. Welnu prachtig is het resultaat dat werd bereikt 1 Tot heden hebben zich nl. niet minder dan 200 huisgezinnen opgegeven als leden der St. Anna vereeniging, met een gezamen lijk kindertal van 800. Als dus ooit een goed woord goede vruch ten heeft voortgebracht, dan is dit zeker thans in Alkmaar het geval. - Wij wenscben de Katholieke drankbestry- ding in Alkmaar dan ook van harte geluk met dit schitterend succes. Sociale Cursus. Gisteravond zette de WelEerw. Heer van den Boogaard den socialen cursus voort. Na opening der vergadering door den voorzitter, mr. Kraakman, die mededeelde, dat, met het oog op den H. Vastentijd, in 't vervolg de sociale cursus gehouden zal worden op Maandag en de eerstvolgende bijeenkomst dus zal plaats hebben op Maandag 17 Febr., verkreeg de WelEerw. Heer v. d. B. het woord. Na samenvatting van hetgeen hij den vorigen avond (21 Jan.) had besproken, legde spr. nog eens bizonderen nadruk op het dubbel doel van den staathandhaving v. d. rechtsorde, verleenen van algemeene hulp middelen. Daarna ging spr. inhet kort na, de grens van de staatsbevoegdheid deze valt geheel samen met het staatsdoelalgemeene wel vaart, zoodat rechtstreeksche inmenging in het particuliere leven der burgers ongeoor loofd, zydelingsche inmenging in dat parti culiere leven om de algemeene welvaart geoorloofd en soms noodzakelijk is. Hierna kwam spr. tot de behandeling van het privaat uitsluitend) eigendomsrecht. Dit is een ernstige vraag, want het ant woord op dit punt bepaalt voor een groot deel de opvatting ook in het maatschappeiyk leven. Ontkent men het recht op eigendom, dan is de heele vorm van de tegenwoordige maatschappij, die daarop steunt, vaisch. Geeft men het recht zijn oorsprong in den staat, dan kan de staat hier ook direct ingrijpen en desnoods afschaffen. Geeft men dit recht zijn oorsprong in het vrye contract van een vroeger-levend geslacht, waarom zouden wij daar nog door gebonden zyn 7 Geeft men het zyn oorsprong in de natuur v. d. mensch, dan is het met die natuur onvervreemdbaar. De drie eerste opvattingen zijn misvatting en de laatste (natuurrecht) is de ware. Vandaar de stelling De bizondere eigendom is voor den mensch noodzakelyk (eisch v. zijn natuur), derhalve is het recht op eigen dom natuurrecht. Spr. wil hiermee niet zeggen, dat het voor ieder afzonderlyk nood zakelyk is, maar voor het menschdom als geheel, voor den feitelijken mensch met z'n zwakken wil en z'n verkeerde neigingen. Dit recht is natuurrechtd. W. z. eenieder heeft het recht om eigendom te verwerven, maar de natuur deelt niet aan ieder zyn deel toe, dat doen menscheiyke feiten, (rechtstelsels.) Het bewys voor de opgezette stelling komt hierop neer Het is een eisch van onze natuur, dat de mensch de aardsche goederen gebruikt om op een den mensch waardige wyze in zyn behoefte te voorzien. Welnu, dat gebruik dier aardsche goederen tot menschwaardige voldoening zijner behoefte is feitelyk voor den mensch onmogelijk zonder de instelling v. privaateigendom. Dus eischt de natuur ook door dat ge bruik te eischen de eenig mogelijke wijze v. d. gebruik. lo. Het is een eisch onzer natuur, dat we de aardsche goederen gebruiken om in onze behoefte te voorziendat leert de dageiyksche ervaring. Zonder dat gebruik kan men zich in geen enkel opzicht onder houden of ontwikkelen. 2o. Dat gebruik is niet gewaarborgd zonder den privateneigendom. Immers a. of wel die aardsche goederen zyn van niemand en ieder kan nemen wat hy wil, zonder dat hy recht van bezit krygt b. of wel alles is gemeengoed van allen (collectieve eigendom.) c. of wel eenieder kan zich die goederen op een of anderen titel in privateneigendom verwerven. a. De eerste veronderstelling gaat niet op, immers, als de aardsche goederen van niemand zijn, dan werkt niemand en tracht ieder te profiteeren daar houdt de aarde op het noodige te verschaffen het zou trou wens een stryd worden van alles tegen allen want een ieder zou het beste zoeken en niemand zou het recht hebben den ander van het bezit ervan uit te sluitendaar zou kracht recht worden b. De tweede veronderstelling gaat niet op, noch in zyn algemeenen noch in [zyn beperkten zin. De algemeene zin isde Staat zorgt let- terlyk voor alles. Maar zulk een toestand vordert de beste bestuurders en de beste onderdanen. Bestuurders met bovenmensche- ïyke rechtvaardigheid, wysheid etc. Onder danen met engelachtige onbaatzuchtigheid en liefde voor het gemeengoed. En zoo zyn de menschen niet en gros. Dit op economisch gebied, maar wat zou er worden van de grens voor huweiyksleeftyd, voor kindergetal, of moet ook daar gemeenschappelijk leven komen met vernietiging van het huisgezin 7 Dit alles is te verwerpen. De beperkte zinde Staat eigenaar van de productie-goederenprivaat bezit voor de consumptie goederen die uit de schatkist door arbeid zyn verdiend, maar zij mogen niet aangewend worden tot productie. Onoverkomelijke bezwaren. lo. Waar is de lyn tusschen productie- en consumptie-goed 7 Die is niet te trekken. Vele dingen kunnen beiden zyn. En hoe dan te waken dat consumptie middel niet tot productie wordt gebruikt? 2o. Onmogelijke administratie. a. hoe zal men alle behoeften berekenen 7 b. hoe zal men het werk verdeelen 7 c. hoe zal men de consumptie-goederen verdeelen 7 De groote fout in de berekening is, dat men den mensch te weinig beschouwt als afzonderlyk persoon en te uitsluitend als maatschappyiid. Die administratie is beslist onmogelyk en zeker is de toestand dat men zelfs voor zyn dagelyksch brood van den Staat afhangt, mensch-onwaardig. C. De Instelling van privaat eigendom is dus de eenig mogelijke. De mensch heeft als eerling de zorg voor zijn onderhoud, voor zich zelfhy moet dus ook zorgen voor ouderdom, ziekte etc. dat is redelyk. Hij moet kunnen leven en zich ontwikkelen onafhankelyk v. d. maatschappij, hy heeft immers zyn eigen persoonlijk doel. De mensch heeft, als bestemd voor het gezin, te zorgen voor bet onafhankelijk leven van het gezin, naar zyn eigen aard, onaf hankeiyk van den Staat. Hoe is die onaf hankelijkheid te waarborgen zonder onafhan- kelijken d. i. uitsluitenden eigendom 7 De mensch is bestemd voor de maatschappy en deze streeft naar algemeene welvaart, waartoe allen moeten medewerken. Hoe zal dat echter gaan, als met den privaten eigen dom de prikkel tot dien arbeid is weggenomen 7 Een bevestiging voor het feit: «dat pri vaten-eigendom is noodzakelyk voor den mensch» vinden we in de geschiedenis, die altyd van privaateigendom verhaalt en in de ervaring met de proeven van collectieven eigendom, die allen mislukt zyn. R. K. Handelsrelzlgersvereenlglng. Een ons toegezegd verslag vau de propa- ganda-vergadering der R. K. Handelsreizigers, Zondag bij den heer Peperkamp gehouden, hebben wy niet ontvangen. Wy vernamen echter, dat een afd. Alk maar tot stand kwam met orgeveer 20 leden. Het Werkloozen-comlté. Wij ontvingen een zeer uitvoerig verslag over de handelingen van het «Alkmaarsch Comité tot steun aan Werkloozen», over het tydvak van 7 Dec. 1907 tot 28 Jan. 1908. Daar de plaatsruimte ons niet toelaat, dit verslag in zyn geheel op te nemen, ontleenen wy er het volgende aan Het resultaat der circulaire was zeer gun stig in ronde cyfers kon op f 3000 gerekend worden, terwyi bovendien door het gemeen tebestuur eenige tientallen werkloozen aan werk werden geholpen. De laatste 4 weken echter moesten deze arbeiders weder geregeld gesteund worden, behalve die by de plant soenen werkzaam waren. De ondersteuning werd bepaald voor ongehuwden op f 1.75, voor gehuwden zonder of met één kind op f 3.50 en voor gehuwden met groote gezinnen op f 5. Dit waren de bedragen in geld berekend, in bons werd dit f 1.77, 3.46 en 4.94, De eerste week is echter met" het oog op de Kerstdagen f 6 en f 3 gegeven, heele en halve ondersteuning. Wat nu de bons aangaat, verdoelde men f 4.94 bons aldus 14 broodbons a f 0.11 per stuk, 8 kruideniersbons a fO.25 per stuk, 2 vleeschbons a f 0.40 per stuk en 2 brand- stoffenbons laf 0.35, laf 0.25 per stuk f 3.46 bons was, 11 broodbons a f 0.11, 5 kruideniersbons a f 0.26,1 vleeschbon a f 0 40 en 2 brandetoffenbons samen f 0.60, terwyi f 1.77 bons was 7 broodbons h f 0.11, 3 kruideniersbons a f 0,25, 1 brandstoffenbon a f 0.25. Uitkeeringen hadden plaats 24 December 1907. Aan 74 personen 19 uitkeeringen van f 6, 47 van f 3, 8 van f 1.75 31 December 1907. Aan 86 personen 15 uitkeeringen van f 5, 45 van f 3.50, 26 van f 1.75 7 Januari 1908. Aan 106 personen18 uitkeeringen van f 5, 56 van f 3 50, 36 van f 1.75 14 Januari 1908. Aan 130 personen 21 uitkee ringen van f 5, 68 van f 3.50. 41 van f 1.75 21 Januari 1908. Aan 138 personen 16 uit keeringen van f 5, 73 van f 3.50, 49 van f 1.75. Totaal over 5 weken 19 uitkeerin gen van f 6, 70 van f 5, 242 van f 3.50, 47 van f3, 160 van f 1.75. Totaal f1732. Ten slotte het volgende overzicht van den financiëelen toestand (gedeeltelyk naar schat ting.) OntvangstenAan geïnde bijdragen f 2801.08aan geraamde wekelijksche bydra- gen nog te innen f 400aan diversen f 70. Totaal f 3271.08. Uitgaven Per be taald aan leveranciers f 856.80 per bsdee- ling in geld f 370.75 per zesde bedeeling f 480 per betaalde onkosten f 88 51 per nog te betalen aan leveranciers over de 5 eerste bedeelingen f 504.44 per getaxeerde onkosten f 70 per nog ter bedeeling f 900.57. Totaal f3271.08. Het Comité is, naar schatting, op de helft van den voorgestelden tijd van werken, blyft het weer zooals het thans is, dan verwacht het zijn hoogtepunt bereikt te hebben en zullen de uitkeeringen allengs in de laatste weken snel dalen, waardoor het comité dan vermoedeiyk wel rond zal komen met de ontvangen gelden. Bergen. Maandagmorgen 11 nur vergaderde de Raad onzer gemeente. Alle leden waren tegenwoordig, uitgezonderd de heer J. Olden burg die verhinderd was en hiervan schrif- telyk had doen blyken. Na opening der vergadering werden de dijken en wegen, die te 12 uur by opbod publiek zonden worden verpacht, op een bepaalden prijs ingezet. Ingekomen was een schrijven van W. Z. T. om vergoeding uit de gemeentekas van arbeidsloonen, door hem uitgekeerd tot ver betering van het aan de gemeente in eigen dom toebehoorende en bij hem in huur zynde westeinde van de Noordlaan. Met algemeene stemmen werd op dit verzoek afwyzend beschikt daar het onderhoud, vol gens de voorwaarden waarop de verhuring is geschied, ten laste der huurders komt. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. In verband met de reeds plaats gehad hebbende feiten sprak de heer Veenhnysen zyne bevreemding uit, dat thans door Ged. Staten is beslist, dat de Bergerweg aan de Bergermeer behoort. Hy zou het betreuren indien deze beslissirig tot moeilijkheden aanleiding zou geven. Men verwacht dat het Bestuur van de Bergermeer niet zoo kleingeestig zal zyn om het Ge meentebestuur, in verband met hetgeen voor een behoorlijk onderhoud van den weg noodig is, moeiiykheden in den weg te leggen. Besloten werd in de uitspraak van Ged. Staten te berusten. Hierna had de gewone jaarlijksche wegen verhuring plaats. De totale opbrengst was f 370.50 of f 17 hooger dan het vorige jaar. In verband met de verlegging van het smalle padje en het voor het publiek verkeer openstellen van een nieuwen weg naast dien, welke indertyd door Mej. Bouma werd afgesloten, werd eene wyziging van den ligger der wegen vastgesteld. Bezwaren hier tegen waren niet ingekomen. Ingetrokken werd eene in de vorige ver gadering vastgestelde verordening tot aan- vulling van de algemeene politieverordening, houdende verbod om afgesloten ruimten bij brand enz. zonder vergunning van het hoofd der politie binnen te treden. Dit bleek wenschelyk met het oog op nog eenige andere bepalingen die by deze verordening werden geregeld en die, by nadere beschou wing, beter in de verordening tot regeling van het brandwezen kunnen worden opge nomen. Eene verordening van ongeveer gelijke strekking zal in eene volgende vergadering worden vastgesteld, tegelijk met eenige be palingen omtrent het baden aan het zeestrand, waarop eerst de gezondheidscommissie zal worden gehoord. Besloten werd eene algemeene schoorsteen- schouw te doen houden en hiervoor een vaste som beschikbaar te stellen. Een suppletoir kohier van den Hoof Jelyken Omslag over 1907 werd vastgesteld. Met het oog op de donkerte des avonds tusschen het station van de tram en de lantaarn nabij het café «De Rustende Jager», werd besloten laatstgenoemde te vervangen door eenzelfde lantaarn met lamp als bij het station van de tram is geplaatst. Na bespreking van eenffee onderwerpen van meer huishoudeiyken aard werd de ver gadering, nadat niemand verder het woord verlangde, te ongeveer 4 uur in den middag gesloten. Zaterdagmiddag brandde aan het Jicht- pad alhier tot ded grond af het huis, bewoond door P. Dekker en in eigendom toebehoo rende aan K. Hollenberg. Een houten schuurtje bleef, dank zy het vlug optreden van de brandweer, die spoedig ter plaatse was, behouden. Overigens werd niets gered. Het huis was verzekerd by de Nederlanden

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2