i!i i ifi- No. 13. R. FE UILLEI Ware Gods ft I 111 UB li' |iv KERKNIEUWS Gemengd Nieuws Schuldi VlliP' ,|l; '*4i® i J:ijï Ir'*' ,:n f-jr Jj;.: Jtöffi3' I r m H '1 j|; .|i: f' iffw m "f-!:' Ie Ifi-r il.V1 hij nu toch scheiden moest. Thans Btond hij op en greep naar zijn hoed. «Betalen riep hij met forsche Btera. Jj De kellner snelde toe en wisselde in een ommezien. «Drie mark dertig, mijnheer I» De bezoeker knikte, schoof hem een ruime fooi toe en verliet met gebogen hoofd het koffiehuis. Van dien dag af kwam er een goede keer in zijn leven. Sn van dien dag af was hij stamgast in 't kleine Café Romain. En alB hem een blik van het meisje in het buffet trof, glimlachte hij zoo bedeesd en stil, dat niemand het bemerken kon. En inderdaad, niemand niemand wist welke goede kameraden zij waren. Uitvaart van Mgr. Lans. Van hooggeachte zijde zendt men ons het volgende verslag der uitvaart van Mgr. Lans, welke Donderdag plaats had, aan welk keurig verslag wij gaarne eenige plaatsruimte ver- leenen De Uitvaart van Mgr. Lans was voor ons, zijne bedroefde vrienden, in het smeekend Ettic ergo dezen ochtend een zielevaart naar den hemel. Het celebreeren van de Requiem door Z. D. H. den Bisschop en, omringd door Zijn Hoogwaardig Kapittel, de tegenwoordig heid van Prof. de Groot, Mgr. Eijgenraam, Klönne, v. Cooth, v. Schaik, de vergadering van honderd dertig priesters rondom de lijkbaar, de majestueuss tempel gevuld met geloovigen, dit alles waB stel, het gold slechts een geregelde uitvaart duidelijk genoeg om te beteekenen wat voor hooge plaats door zijn heengaan is ledig geworden. Maar het gold hier meer. Het betrof hier een dankbaar inruilen van gebeden, een har telijk vaarwel zeggen aan een goeden vader en trouwen leider, een geweldig roepen naar den hemelSpaar hem, God, Bpaar hem toch, die zich blijmoedig ons gegeven heeft. Pastoor v. Zanten zeide deswege zoo tref fend in zijn lijkredeUit zeer verschillende Btaten en standen, zoo Bprak hij, en toch één in gevoel van droefheid staan wij allen om deze lijkbaar. Mgr. Lans is niet meer. Wat wij al lang fluisterend spraken en nau welijks ons konden voorstellen, is thanB werkelijkheid geworden. Mgr. Lans is heen gegaan. Een volijverig priester, een teere vriend, een blijmoedige gever. God heeft hem opgeroepen. Wig moeten hem aan God teruggeven. Maar niet droefheid alleen mag de beweging zijn onzer ziel. Ware 't mogelijk, dat zjjn stoffelijk overschot nog een oogen- blik tot ons spreken kon, hij zon °ns toe roepen Non ex tristitia Niet uit droefheid, non ex necessitate niet uit nooddwang moeten wij geven. Den blijmoedigen gever heeft God lief. Eilarem enim datorem diligit Deus. Zou er een woord zijn, dat meer teekende heel het leven van den dierbaren ontslapene Ik voor mij, die met hem van denzelfden leeftijd met hem opgroeide, met hem vele jaren denzelfden werkkring vervulde, kan en wil het voor u allen getuigen, dat heel zijn leven was een geven een blijmoedig geven van zich zeiven. Neiging om zich te geven behoort niet tot de natuur deB menschen, die zelfzuchtig is. Ze is eene gave aan slechts enkele bevoor rechten toebedeeld, maar eene gave die ont wikkeld moet worden. In die dagen leefden Bernard Lans, de eerste president van de pas opgerichte St, Yicentius vereeniging en Sophie Hafkenscheidt, zuster van den alom- bekenden Pater Bernard, eene Haarlemsche familie om haar mededeelzaamheid gunstig bekend, uit wie Michael geboren was. Het viel ons jongeren op, dat de jonge Lans aan geld bij zich droeg veel meer dan zulks gewoonte is onder kinderen. Vader gaf 't hem, maar om uit te deelen aan de armen, Derwijze werd toen al in den jongen -Michael de blijmoedige gever gevormd. Geven wat men heeft is veelmaar geven wat men is, zijn gaven, zijn talenten, zijn werkkracht, dit eerst kenmerkt het christe lijk leven. De blijmoedige gever openbaarde zich vooral in den jongen priester, toen hij als leeraar aan het Seminarie te Hageveld werd benoemd. Toen gaf hij geheel zich zelf om de jeugdige levieten voor de hoogere studiën voor te bereiden. En nog na achttien jaren was zijn werkkracht even ijverig als grenzeloos. Blijmoedig gaf hij zich, al kostte hem het aïscheid van Hageveld een groot offer, toen hij geroepen werd als pastoor voor Schiedam, waar hij onder de aanzien lijken en onder de armen werkte. 't Was een klacht in die dagen, dat hij te weinig onder de rijken gezien werd, zich te veel gaf aan de armen. Was het weer niet zich zeiven geven, toen hij tot President te Warmond benoemd werd, hij, die gemaakt scheen, geschapen was voor het openbaar leven In plaats van door zijn krachtig woord en werk de tempels te verbazen, ging bij binnen de stille muren van het Seminarie de levende tempels opsieren tot priesters. Gij, jonge priesters, weet met welke blijmoe digheid de president zich geheel gaf aan zijne Btudenten. Eindelijk werd van hem een blijmoedig offer gevraagd toen van hem, als Deken van Amsterdam, de administratieve leiding veler parochies, het onderwijs en de talrijke vergaderingen zoovele werkuren af vorderden. 't Kon hem bijtijds verleden week bericht worden, dat het Katholiek bevolkingsregister te Amsterdam, waarop o.a. zijn werkzaamheid zich gezet had, was tot stand gekomen. Wat dezen blijden gever bovenal kenmerkte, is de gelijkmoedigheid bij al zijn streven en werken, 't Is nu ruim dertig jaren geleden, dat de St. Gregorius-Vereeniging zich wortelde in ons Vaderland. Aanstonds had de werk zame Lans een groep ijverige priesters en medewerkers om zich heen. Maar niet vond hij den steun daar, waar Lij -meende, dien te mogen verwachten. Wij hadden gedacht, hij zou het werk misschien, tot het minder ontijdig was, laten rusten. Toen hij trots alle moeielykheid toch het werk voortzette, toen durfden we zelfs het vermoeden uiten Zou Lans 't wel voelen, wat hem hindert of in den weg komt? Maar neen, het was de gelijkmoedigheid in hem, den blijden gever van geboorte. Hy, die langen tijd gewoon was onder de geleerdsten van het bisdom te verkeeren, hij stond op 't laatst als Rector van het St. Nicolaas gesticht Katechismus te doen voor de kleinen en, toen hem een eigen woning was ingeruimd, de H. Mis te lezen voor enkele huisgenooten. Zulk eenen gever, die niet uit droefheid of uit nooddwang geeft, heeft God lief. Zulk een blijmoedige gever is Gods vriend en is door Hem misschien al in den Hemel op genomen. 't Was op den laatsten Zaterdag, toen ik aan zijn sterfbed Btond, dat hij my dringend vroeg: bid toch, bid toch voor mij, en zeg aan anderen, dat zij voor mij bidden. Mijne Geliefden, ik volbreng dien vrien- denlast in deze volle vergadering. Bidt, bidt veel voor Mgr. Lans, dat God het overgroote loon schenke aan den blijmoedigen gever. Euic ergo paree Deus. Pie Jesu Domine, dona ei requiem, Amen. De Uitvaart van Mgr. Lans is een ziele vaart naar den hemel geweest. A. S. ALKMAAR. Parochie van den E. Laurentius. Zondag 's morgens 7 en uur stille H.H. Missen 10 uur gezongen Hoogmis 's middags 2 uur Catechismus3 uur Vespers's avonds 6 uur Lof met Predi- katie ter eere van het Onbevlekte Hart van Maria voor de bekeering der zondaren. Maandag 's avonds 7 uur Congregatie der H. Maagd, Dinsdag 's morgens 9 uur H. Mis voor de leden van de Broederschap O. L, Vr. van Kevelaar. Woensdag 's avonds 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Donderdag 's morgens 9 uur H. Mis ter eere van 't Allerb. Sacrament en 't H. Bloed van Mirakel's avonds 7 uur Lof tot de zelfde intentie. V r ij d a g 's avonds 7 uur Lof ter eere van 't Allerh. Hart van Jesus. Zaterdag 's morgens 9 uur H. Mis voor de leden van de Broederschap 't Onbevl. Hart van Maria voor de bekeering der zondaren. Parochie van den E. Dominions. Zondag 's morgens G, 71/s en 9 uur stille H.H. Missen; lO'/s uur Hoogmis;'smidd. 2 en 31/a uur Catechismus 3 uur Ves pers's avonds 5 uur Congregatie. Dinsdag 's morgens 9 uur gez. H. Mis 's avonds 6 uur gelegenheid om te Biechten 7 uur Lof. Woensdag, 2de der zeven Woensdagen die het feest van den H. Joseph voorafgaan, 's morgens 8 uur H. Mis ter eere van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans, met vollen aflaat voor een ieder die er bij tegenwoor dig is 9 uur gezongen H. Mis 's avonds 7 uur Congregatie. V r y d a g en Zaterdag 's avonds 7 uur Lof. BERGEN. Zondag 's morgens 71/J uur Vroegmis 10 uur Hoogmis; 'smiddags 1 uur Catechis mus 2 uur Vespers, daarna De Profundis. In de week 's morgens 71/, en 8% uur de H.H. Missen. Catechismus volgens gewoonte. Gelegenheid tot Biechten Zaterdagmiddag van af 4 uur. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien: L. Wittebrood en G. Brakenbof. In den Heer overledenCath. Belleman, wed. A. Schut. EGMOND AAN ZEE. Zondag 's morg. 71/i uur H. Mis 10 uur Hoogmis2 uur Vespers. In de week de H. Mis kwart over acht. Woensdag 's avonds 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. Zaterdag 's middags van 3—4 en van 5—7 uur Biechthooren 'savonds G'/j uur Lof met Rozenkrans ter eere van de H. Maagd. EGMOND-BINNEN. Parochie van den E. Adelbertus. Zondag 's morg. 71/1 uur H. Mis 10 uur Hoogmis voor de Parochie 1 uur onder richting in de Bijbelsche Geschiedenis 2 uur Vespers met Rozenhoedje. Dinsdag 's morg. 9 uur 2e H. Mis, als gezongen Requiem mis, Maandstond voor de ziel van zaliger Maria Joanna Bekker. Woensdag 2de der zeven Woensdagen ter eere van den H. Joseph; 'smorgens 9 uur gezongen Requiem mis, als Maand stond voor de ziel van zaliger de wed. Margaretha Gaarthuis, geb. v. d. Molen 'savonds 6l/j uur Lof met Rozenhoedje ter eere van den H. Joseph. In den Heer overleden: Maria Joanna Bekker, wed. Margaretha Gaarthuis, geb. Van der Molen, en Agnes Apeldoorn, geb. Bussing. CASTR1CUM. Zondag 's morgens 7 en 8l/s uur stille H.H. MisBen10 uur Hoogmis 's midd. 2 uur Vespers. In de week de H.H. Missen 7Va en 8'/j uur. Dinsdag 's morgens 9 uur gez. Maand stond voor Cornelia Bakker. Woensdag 's morgens 9 uur gez. Jaar getij voor Maria Res. Zaterdag 's avonds 6 '/s uur Lof met Rozenhoedje. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Cornelia Schujjt en Cornelia Zonneveld. In den Heer overledenCornelia Bakker. HEER HUGOWAARD. Zondag 's morgens 7 uur H, Mis voor de Parochie; 10 uur Hoogmis voor J. Quant en N. Schuitenmaker's midd. 11/a uur Catechismus; 21/1 uur Vespers. Maandag 's morgens 8 uur H. Mis voor S. A. de Klerk 9 uur H. Mis tot zekere intentie. Dinsdag 's morgens 8 uur H. Mis voor S. Eutius 9 uur H, Mis voor W. de Boer, geh. Komen. Woensdag 's morgens 8 uur H. Mis voor G. Watervis 9 uur H. Mis voor T. Kant. Donderdag 's morgens 8 uur H. Mis voor S. Bakkum en M. Bakker 9 uur H. Mis voor de overleden fam. Oudhu's—Schouten. V r ij d a g 's morgens 8 uur H. Mis voor J. Laan 9 uur H. Mis voor D. v. Diepen en A. Mijnen. Zaterdag 's morgens 8 uur H. ,Mis voor overleden ouders9 uur J. Bijvoet en G. Schermerhorn. Donderdag Lof. Catechismus op de gewone dagen. LIMMEN. Zondag 's morg. 71/, uur H. Mis; 10 uur Hoogmis 's midd. I1/* uur Catechismus 2 l/s uur Vespers. In deze week de H.H. Missen om 8 en 8^/s uur. Donderdag 'b avondB G 1/a uur Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdag van 47 uur gelegenheid om te Biechten. UITGEEST. Zondag 's morgens 71/j uur H. Mis voor de Gemeente9Vj uur Hoogmis voor Antje Duinmaijer. Maandag 's morgens 8% uur H. Mis voor Maartje Blankert, huisvr. van Herm. Cor- nelisse 9 uur H. Mis voor Arie Bakkum en Cornelia Groen. Dinsdag 's morgens 8l/j uur H. Mis voor Maartje Schee en Nicolaas Meijne 9 uur H. Mis voor de overl. familie Kimman. Woensdag 's morgens 9 uur H. Mis voor Cornells Poel. Donderdag 's morgens 9 uur gezongen H. Mis voor Jan Meijne. Vrijdag 's morgens 8Vs uur jaarl. H. Mis voor Aaltje Kollenberg; 9 uur jaarl. H. Mis voor Cornelis Beentjes. Zaterdag 'smorg. 8Vj uur H. Mis voor Antje Velzeboer, huisvr. van Willem Pater; '9 uur H. Mis voor Agatha Vertelman. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Veronica Fraaijman, hvr. van G. Schermer, en Hendrik Rijs. SCHOORL. Zondag 's morgens 71/1 uur stille H. Mis 10 uur Hoogmis; 's middags l'/s uur Catechismus21/4 uur Vespers. Woensdag en Donderdag Catechismus. V r ij d a g 's avonds 7 uur Lof met Preek, ter voorbereiding van het 40 uurgebed. Zondag 's morg. 7 uur uitstelling van het H. Sacrament, daarna H. Mis, 91/, uur Hoogmis. TUITJENHORN. Zondag 'smorg. 7J/a uur H. Mis10 uur HoogmisD/j uur Catechismus 21/s uur Vespers. Daarna zitting der Bibliotheek tot 4 uur. Maandag 's namiddags van 5—7 uur ge legenheid om te Biechten. Dinsdag, Feestdag der verschijning van O. L. Vr. te Lourdes, 's morg. 9 uur ge- .zongen H. Mis 's avonds 7 uur Lof met Feestpredikatie. Aflaat voor de leden van de Broederschap van Lourdes. De overige dagen de H.H. Missen ten 8l/s uur. Zaterdag 's middags van 5—7 uur gelegen heid om te Biechten 's avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes. Zondag a.s. Septuagesima. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Marijtje Tol en Cornelis Hansleden. HEILO. Zondag 's morgens 7uur H. Mis met onderrichting9l/s uur Hoogmis met Predikatie 's middags 1uur Catechis mus 21/J uur Vespers 'savonds 61/, uur Lof ter eere van den H, Willibrordus, waarna vereering van de Reliquie. Maandag, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag de H.H. Missen ten 8 en 81/s uur. Donderdag 's morgens 8 uur H. Mis 9 uur gezongen Jaargetij voor Clasina Cornelia de Waard. Zaterdag 's middags van 4 uur af ge legenheid om te Biechten, alsdan komen de kinderen biechten die in 't vorig jaar zjjn aangenomen 's avonds G'/j uur Lof ter eere van Maria. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Wed. Jacobus Haaker, geb. Joanna Breenwer en Reinier Kraakman. ASSENDELFT. Zondag 's morgens 7 uur Jaargetijde voor Griet Huigen, wed. van Lau v. d. Laan 10 uur Hoogmis voor de Parochie l1/^ uur Catechismus 2% uur Vespers. Maandag 's morgens 71/J uur Maand stond voor de ziel van zaliger Aafje'Boon- kamp, wed. van Corn. Klous81/» uur H. Mis voor de ziel van zaliger Oom. Kramer, echtg. en overl. kinderen. Dinsdag 's morgens 7 '/a uur H. Mis voor de ziel van zaliger Maarten Klous (overl. lid der Westl. proc); 8l/i uur H. Mis voor de ziel van zaliger Jan Dekker en Clasina Boon. WoenBdag 's morgens 7'/9 uur H. Mis voor de ziel van zaliger Petronella Gauwz. Boon 8l/s uur H, Mis voor de ziel van zaliger Corn. Kramer, echtg. en overleden kinderen. Donderdag 's morgens 71/» uur H. Mis voor de ziel van zaliger Antje Bos, wed. Jan Al; 8'/a uur gezongen Jaargetijde voor de ziel -van zaliger Jacob Pieterz, Befjes 2 uur vergadering der zelatricen in de kerk. V r y d a g 's morgens 7'/s uur H. Mis voor de ziel van zaliger Grietje Simonz. Kroon 8'/2 uur H. Mis voor de ziel van zaliger Geerlje Velzerboer en Gerrit Vrouwe 's avonds 7 uur Kruisweg en Lof. Zaterdag 's morgens 7l/a uur H. Mis tot zekere intentie 8% uur' H. Mis voor de ziel van zaliger Jacob Betjes en overl. kinderen. Catechismus op de gewone dagen. Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Neeltje v. d. Laan, echtg. van Gerrit Kroon, Corn. Cornz. Bos, Jacob Tambach. DEN HELDER. Parochie-Kerk. Zondag 's morgens 8 uur H. Mis 10'/, uur Hoogmis 's middags 2 uur Catechismus 3 uur Vespers4'/j uur Congregatie der H. Familie. Deze week Catechismus op de gewone dagen. Donderdag 's avonds 7 uur Lof. Zaterdag 's middags van 4 uur af ge legenheid tot Biechten. O. L. Vrouwe-Kerk. Zondag 's morgens 7'/2 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; 'savonds 61/, uur Lof van het H. Hart met predikatie. Deze week de Catechismus op de gewone dagen Dinsdag 's avonds 7 uur Lof. Zaterdag 'e middags van 4 uur af ge legenheid tot biechten. Zie voor eventueel nagekomen Kerklijsten het eerste Blad. Een afschuwelijke daad van een krank zinnige. In het dorp Subotsch van het Russische district Wilkomir, heeft een oude boerin het driejarig kind harer dochter ge dood, het lijkje in stukken gehakt, daaruit een vleeschschotel bereid en dien voorgezet aan den vader en moeder van het kind. Eerst na den maaltijd openbaarde de krank zinnige aan de ouders wat zij hadden ge geten. De oude vrouw is onmiddellijk in hechtenis genomen. Brand op zee. Volgens telegram uit Halifax, is het Engelsche stoomschip «St- Cuthbert», van Antwerpen-^aar New York bestemd, bij Kaap Sable in brandenden staat verlaten15 man der equipage zyn daarbij verdronken, de overige 35 man werden op genomen aan boord van het Engelsche stoom schip «Cymric». Griepepidemie. In Friesland heeft de griep zich in de laatste dagen Bnel uitge breid. De jjokters hebben het druk, sommigen kunnen al hun patiente*niet bezoeken. In enkele dorpen heerscht de ziekte huis aan huis, geheele gezinnen liggen te bed, huur lieden moeten de patiënten verzorgen en de boerdery beredderen. Vaak gaat de ziekte gepaard met longontsteking. Een snuggere agent. Een bewoner van de Parklaan te Haarlem hoorde Maandag nacht een verdacht geluid, schoof zijn raam open en zag, dat een persoon bezig was in te breken in perceel 60. Dit werd ook ge zien door een surveilleerend agent, doch inplaats dat die daarop afging, riep hy den inbreker toe: «Zeg, wat doe jij daar» en ging toen op zijn signaalhoorn blazen, zoodat de inbreker er vandoor ging en natuurlijk niet werd gevat. Het allerergste is echter, dat de agent niet eens van het gebeurde kennis gaf, zooalB den bewoner, die alles had gezien, by onderzoek bleek. Een natuurverschijnsel. Vrijdagavond bemerkten de huisgenooten van den koren molenaar Hinrichs te Wedde, dat de wie ken van den molen geheel in vuur stonden. Hierover verschrikt, werd de knecht uitge zonden om H. te waarschuwen, die zich bij een buurman bevond. Dicht bij diens woning gekomen, vertoonde zich een felle bliksemstraal onmiddellyk door een hevige donderslag gevolgd. Het vuur aan de wieken verminderde nu en ging als een lanpje uit. Volgens de ooggetuigen scheen het vuur in 't laatst een gloeiende ketting. By later on derzoek bleek, dat de wieken in 't geheel niet beschadigd waren. De molen was van een bliksemafleider voorzien. Het geheele verschijnsel duurde ongeveer 8 minuten. St. Elmusvuur. Toen da rijksveld wachter Schuite en de gemeenteveldwachter De Vries in de Friesche gemeente West- dongeradeel tijdens het jongste onweder surveilleerden, stonden ze plotseling, na een hevigen bliksemslag als 't ware in brand. Zoowel uit kleeding en wapens, als uit baard en hoofdhaar, sloegen schijnbaar kleine vlammetjes. Dit eigenaardig verschijn sel wordt toegeschreven aan de werking van het zoogenaamde St. Elmusvuur. Petroleumbrand. In de gemeente Ho boken was men Woensdagmorgen omstreeks halfacht begonnen met het petroleumstoom- Bchip America leeg te pompen en de ben zine liep door een ondergrondsch kanaal weg naar een tank, die geplaatst is op het hoogste gedeelte van den weg. Die tank begon zich langzaam te vullen toen juist 7 uur 40 minuten de tank met een gewel digen slag in brand vloog. Ruiten van de werkplaatsen en van een op de kade rij denden tramwagen werden verbrijzeld en verschillende vensters ingedrukt. Onder de bewoners van Hoboken heerschte eerst groote ontsteltenis, maar al heel spoedig keerde de kalmte terug. Verdronken. Maandagmiddag is te Hel mond uit «De Mei» opgehaald het lijk van den 57 jarigen M. van Heeswijk, die Zondag waarschijnlijk door de duisternis misleid is te water geraakt. Te Heede, bij Boertsgne, viel Maandag een vierjarig knaapje van den arbeider Sel ders in een put en verdronk. Zich zelf veroordeeld. In de Vereenig- de Staten is alles mogelijk. Er bestaat dan ook geen reden om te twijfelen aan de juistheid van onderstaande mededeeling. Te Toleda, een Btadje in den staat Ohio, heeft onlangs een plaatselijk rechter zichzelf wegens rumoerig en onbehoorlijk optreden veroordeeld tot een dag opsluiting in het werkhuis. Na afloop der zitting werd de rechter-veroordeelde derwaarts geleid, en aan het ijszagen gezet. Na vier uur zagens vonden de werkhuis autoriteiten, dat het genoeg was en werd de rechter vrijgelaten. Misschien ook, was toen de grap er wat af voor dien laatste. Leve de kachel I Een Berljjnsch dok ter heeft de meening geuit, dat de alge- meene stoomverwarming, die men tegen woordig in de huurhuizen der gegoeden heeft, in deze tijden van verkoudheden en griep veel op baar geweten heeft. Hij waar schuwt, dat de zucht naar «gemakken» hare gevaren heeft. De dokter heeft waar genomen, dat de menschen in woningen met stoomverwarming al te snel aan die warmte gewennen en in korten tjjd van 15 op 18 en zelfs 20 graden komen, omdat zij het anders koud meenen te -hebben. Hierbij komt dan, dat het verwennen aan hooge temperaturen tot gevolg heeft, dat men ook zijne slaapkamer verwarmt. Het toestel is er nu eenmaal, om te gebruiken. Menschen, die zich in hun huizen verbroed hebben, worden op straat natuurlijk zeer vatbsar voor de wisselingen van de weers gesteldheid, zij vatten licht kou en zijn ook veel gevoeligar voor griep. Het ideaal is nog altijd de kachel. Zij zorgt voor een gelijke, niet te hoog stij gende temperatuur. En wat de hoofdzaak is, zij koelt bijwijlen van zelf af en maakt, dat wij ons ook in een warmte van 13—14 graden behagelijk gevoelen, De kat als roofdiermin. In den dieren tuin te Franckfort a.M. werden verleden jaar drie jonge Puma's (de Zuid-Amerikaansche leeuw zonder manen) geboren. Spoedig na de geboorte kreeg de moeder koorts en stierf, twee jongen volgden baar bijna terstond het derde en eenig overgeblevene, dat al zeer ver zwakt was, gaf men aan een kat, die jongen had, te zoogen. Poes nam het diertje gewilig aan. Men liet haar twee harer eigen jongen behouden en nam er 14 dagen later nog een weg, opdat de jonge Puma meer voedsel zou bekomen. De jonge Puma groeide flink en was na 4 weken reeds zoo sterk, dat hij gehakt rauw vleesch at. Een week later moest men het dier van de kat Bcheiden, omdat hij al te woest met de pleegmoeder speelde en dsed het in een hok met den pleegbroeder. Na drie maanden woog de Puma reeds tien pond en de vlekken van bet jeugdige kleed (huid) waren bijna geheel verdwenen. Beide diereu zijn de lievelingen van het publiek en spelen vrooljjk en zijn zeer aan elkander gewend. De Ossehe gemeenteraad in staking I Men schrijft uit Oss, dato 5 Febr. Wjj doen hier voor Sittard of Putten niet meer onder in zake gemeenteraadszittingen, en het schijnt, dat het lidmaatschap van den raad ook hier al zyn waardigheid staat te verliezen. Deter dagen namelijk zou er te elf uur voormiddag zitting zjjn, maar wie er kwa men.... geen raadsleden, zoodat niet kon vergaderd worden. De oorzaak hiervan is het volgende Onder de raadsleden zijn, drie, vier, vijf menschen, die zaken hebben en des mor gens niet goed uit hunne bezigheden kun nen. Meermalen hadden dezen te kennen gegeven, dat zij de vergadering van den raad liever in de avonduren wenschten, doch de burgemeester had hun reeds uit eengezet, waarom hij hier tegen was. Voor eenigen tijd nu richtten zich alle leden met een verzoekschrift, door allen onderteekend, incluis de beide wethouders, tot den bur gemeester. En hierop antwoordde de bur gemeester, by een schrijven, aan elk lid persoonlijk gericht, dat hy om diverse rede nen, alle in den brief omschreven, op hun verzoek niet kon ingaan echter bij uitzon dering een enkele avondvergadering zou kunnen houden. Heel Oss kon 1.1. Zondag dit antwoord in extenso in alle cafés bijna lezen, want er waren nogal kopieën genomen. Heel Oss praatte de laatste dagen ner gens anders over, en de vroede vaderen staakten bij wijze van protest. Een Eert. By den landbouwer v. d. G. te Baarn, komt reeds gedurende enkele dagen achtereen een hert uit de bosschen in de nabijheid zich te goed doen aan het aan een schelf staande hooi. Schuw is het dier volstrekt niet. ABONI 50 cents per drie maani het begin Afzonderlijke nummers i. ■^adat wij eerst hebbe| wat vele menschen teger „godsdienst" verstaan en aangetoond, dat deze mode geen dienst is van God menschelijke rede, de zinnen, zullen wij than aangeven, waarin de dan wèl bestaat en we| teekenen zijn. Op de eerste plaats, wij met het woord „godsd neer wij van godsdier spreken, beteekent dit i de verhouding der vereer worpenheid van den mens der Godheid. Godsdiensf op besliste uitspraak er gegronde wilsuiting, waarc zich verplicht gevoelt, lijkheid van' God, als einddoel, te erkennen en te gedragen. Wanneer ding tot God datgene is mensch is geschapen, da: de hand, dat de men; natuur, zich niet alleen stand, maar ook door vrees, gevoelens, dóór ge naar den godsdienst getr Hieruit volgt echter niet dienst uit louter vrees o onverstandig gevoel zou Aan den godsdienst lij eene zekere uitspraak de| ten grondslag. Godsdienst is niet eener bovenzinnelijke ieder zich naar zijn srna lijke behoeften mag godsdienst is het uitvloe lige Go Iserkenning, zooi daad bij die menschen a dat Gods-gevoel niet vrij ken. De Gods-erkenning het gebruik van het vt ware van zelf. Een god niet gegrond is -Qp werk kennen eener werkelijkh dig comedievertoon en ziekelijke dwaasheid. Godsdienst is echter nif kennen. De godsdienst le verhoudingen ten opzi einddoel aller daden ve menschenlevenzij do Amerikaansche roman ui van OTTO HOECK 9)* «Ja, je hebt het gerac vader zou zich aan zware de doodstraf staat, hebben Ik weet niet, of het waar wacht het wel van hem... mijn smart voor, te moeten ongelukkige man plotseling weder te voorschijn komt, de gansche wereld zal won dat ik zyn stiefkind ben eigen trots, ik zou zulk niet kunnen verdragen gjj zoudt het ook niet kuur me niet tegen», ging zjj ge ken je beter in jou hart op jou familie, op je eigen Ik zou je ook niet lief kun zoo het anders ware... Na deed my zwijgen en daar verschrikkelijk leed alleen t duizend dollars wilde je ne stellen. Voor deze som w alleen de noodlottige papier zelfs te gelijker tijd het geven, dat er vervalsching «De ellendeling I» kn Whistier opnieuw. «Doch geduld slechts I» Dreigend balde hij de vr - --

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 6