sa iÉ Binnenland. Plaatselijk Nieuws. -ft" Gemengd Ni( i| ,53. 'l®kr if Mil! :'MWr lil I ';f It*»-' 3 'if;'1 |Ji| •I ;ip'"-7 f IjiirtV-* 1 - P - |Jm i p>: .I.- greep geëindigd on eon keizerlijke troon in gestort onder het dreunen van 't vijandelijk kanon. Ce derde republiek helde hoe langer hoe meer naar links over. Daar kwam een minister president, die Waldeck RouBseau heette, en de zoon was van den eens door kapelaan Richard geredden maire van Nantes. Deze man had zich tot taak gesteld om de Congregatiën te ontbinden of ze te verbannen van den vaderlandschen bodem en tot dat doel het wetsontwerp op de Congregatiën ingediend. Tevergeefs had zijn vrome moeder den minister-president gesmeekt van zijn plan af te zien niets mocht baten. In haar radeloosheid herinnerde de oude dame zich den edelen priester, die eens haar echtgenoot gered had en nu als aartsbisschop van Parijs, alle smarten, welke het moeder hart griefden, meevoelde en meeleed. Haar ter wille en tot heil der Kerk wendde de waardige prelaat al zijn krachten aan om het gevaar, dat den Congregatiën dreigde, af te wenden hi) begaf zich per soonlijk tot den minister president en vertelde hem de geschiedenis van de redding zijns vaders. Wat ging er toen om in het binnenste van den Kerkvervolger God alleen weet het. Doch de bemoeiingen van mgr. Richard, bleven zonder loon hier beneden. Leo de Groote had Attila, den Geesel Gods, eens doen zwichten voor zijn wil, de bede van den grijzen kardinaal kon het hart van den modernen vervolger niet ver murwen. Wilde Waldeck Rousseau de schuld zijns vaders aan kapelaan Richard niet ver gelden aan kardinaal Richard, of was, zooals Luther dat eens genoemd heeft, >de kar te diep in het spoor doorgezonken Men weet wat gebeurde de wet op de Congregatiën werd aangenomen en met on rechtvaardige strengheid toegepast. De Ordesgeestelijken togen heen... Sedert zijn 7 jaar verloopen en Frankrijk is op den ingeslagen weg voortgegaan. Den laatsten keer, dat schrijver dezes iets van mevr. Waldeck-Rousseau hoorde, zag hü haar neergeknield in een eenvoudig dorps kerkje van Bretagne. Zwaar scheen de waardige vrouw onder den last van haar leed, meer dan van dien der jaren, gebukt te gaan. Toen de geestelijke over haar onder vraagd werd, gaf hij ten antwoord O'est une Ste. Monique, priant pour la conversion de son cher fils. ('t Is een heilige Monica, die bidt voor de bekeering van haar dierbaren zoon). Sedert heeft de dood Waldeck-Rouaseau getroffen en we willen hopen, dat God de gebeden zal verhoord hebben van zijn moeder en de duizenden in het religieuze kleed, die hü onschuldig in ballingschap gezonden heeft, gebeden, die de Congreganisten stortten voor hun vervolgers. En thans is ook kapelaan, kardinaal Richard, de edele figuur in deze geschiedenis, heengegaan om bet loon te ontvangen voor 't strijdend en lijdend leven, dat hij terwille van Christus en zijn Kerk hier geleid heeft. Een paleis voor Viviani. In Frankrijk is vóór eenigen tijd opgericht een ministerie van arbeid en iedereen meende, dat de oprichting daarvan slechts zeer kleine onkosten zou meebrengen, niet veel meer dan de traetementen van den minister en zijne ambtenaren. Men had echter niet gerekend op de noodzakelijkheid, om den nieuwen titularis en zijn staf ook behoorlijk te huisvesten. Gelukkig kwam het aartsbisschoppelijk paleis vrij, Niets natuurlijker dan dat de man, die zoo netjes de hemellichten wist te dooven, er zijn intrek nam. 't Was zelfs zèèr pikant. Of 't meteen ook onbeschoft was, is 'n tweede. Viviani voelde zich blijk baar in de appartementen van kardinaal Richard op z'n plaats. Maar hij vond 't er 'n beetje nauw. Het meubilair waB daarbij zeer antiek en het gebouw volstrekt niet «van alle moderne gemakken voorzien». Dit verdroot onzen minister. Hij liet den architect ontbieden en deze eens plannen maken. Voor de kleinigheid van zesmaal honderdduizend francs zou alles prachtig in orde komen, 't Was byna cadeau. Tot ieders gróote verwondering is de budget- commissie 't hiermede niet eens. Zij tracht op den prjjs af te dingen. Maar iedereen begrijpt toch, dat de woning van een kerk vorst niet voldoen kan aan een vorst der democratie Italië. Katholiek Leven. De Romeinsche correspondent van de Tijd deelt eenige belangrijke bijzonderheden mede omtrent de Katholieke herleving in Italië, waaraan wij een en ander ontleenen. Zulke bemoedigende voorteekenen van een Katholiek «réveil» zijn er vele, zegt hij. Maar één vooral is merkwaardig en verdient daarom wel afzonderlijk in het licht te wor den geBteid. Sinds een paar maanden wordt te Bo logna van katholieke zijde uitgegeven het geillestreerd humoristisch weekblad II Mu lo (De Muilezel). Een tegenhanger van het bernchte schimpblad der socialistenL'Asino (De Ezel). Welnu, terwijl laatstgenoemd weekblad steeds met financieele moeilijkheden te kampen had en zijn kwijnend bestaan niet anders kon voorttrekken dan met geregelde subsidie uit de socialistische partijkas, ver heugt zich II Mulo, na enkele maanden, reeds over eene oplage van 80.000 exemplaren. By elk uitkomend nummer ziet men den tekst en de illustraties beter worden. Gezonden humor, aan het echte volksle ven ontleend, vindt men er in proza en poëzie. Soms wat grof en banaal, maar nooit on- fciesch, en dikwijls om uit te proesten. De platen zjju weliswaar in bonte en schreeu wende kleuren gezet. Maar het Italiaansche volk houdt daar nu eenmaal van, net als kinderen. En de illustratle's zijn telkens actueel en pakkend. Vooral de caric&turen op socialistische volksmenners, die ten koste van «het bewuste proletariaat», als groote sinjeurs leven, of op een fraaien dag wat reeds herhaaldelijk voorkwam met de aan «strjjdpeDningen» welgevulde kas der arbei- dersvereeniging er vandoor gaan I Zoo worden aan het volk de oogen ge opend na het boerenbedrog en de onver- dragelijke tyrannic van het socialisme. Wanneer krijgt het katholieke Nederland zijn eigen katholiek spotblad? Of zou het hier niet noodig zijn 11 Portugal. Begrafenis des konings. Zaterdag heeft met groote plechtigheid de begrafenis plaats gehad van den vermoorden koning en kroonprins en volgens de berich ten moet alleB kalm zijn afgeloopen. Koning Manuel heeft echter op dringend verzoek van zijn familie en raadslieden, aan den tocht geen deel genomen. Hij vergezelde de koningin-moeder en koningin-grootmoeder en volgde de lijkkisten tot aan den drempel der kapel. De konink lijke familie ging na het vertrek van den stoet te half twaalf in het paleis terug. De stoet kwam niet voor half twee in dé op 6 K.M. afstand gelegen St. Vincentiuskerk. Op het plein voor de kerk verzamelden zich vele troepen. Batterijen artillerie vuurden salvo's af die werden beantwoord door de Engelsche en Spaansche oorlogsbo dems ter reede. Hoogwaardigheidsbekleeders aan het hof namen toen de lijkkisten op en brachten ze in de kerk, waar ze op kata falken werden geplaatst. De kist die het lijk van den koning bevatte rechts en die waarin het stoffelijk overschot van den kroonprins was, links. De versiering der kathedraal was prach tig. De opperceremoniemeester geleidde de buitengewone missie naar een bijzondere tribune rechts van het koor. Na de kerkelijke plechtigheden bleven de kisten nog eenigen tijd tentoongesteld, teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen er langs te defileeren. Vervolgens werden ze naar de kapel gebracht, die den Portugeeschen vorsten tot laatste rustplaats dient. Voor 't vertrek van den stoet, droeg de opper kamerheer de kisten aan den patriarch over en zwoer een plechtigen eed, dat de lijken der vorsten zich werkelijk in deze kisten bevonden. Verder overhandigde hij den patriarch de Bleutels ervan. Hoogwaar digheidsbekleeders van het hof teekenden twee documenten, ten bewijze, dat de over dracht van kisten en sleutels in hun tegen woordigheid had plaats gehad. Het nieuwe kabinet. Wij laten hieronder volgen de samenstel ling van het nieuwe ministerie en enkele bijzonderheden over de minieters. Mr. Th. Heemskerk, Binnenlandsche Zaken. Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, Buitenlandsche Zaken. Mr. A. P. L. Nelissen, Justitie. J. Wentholt, Marine. Mr. M. J. C. M. Kolkman, Financien. F. H. A. Sabron, Oorlog. Mr. J. G. S. Bevers, Waterstaat. A. S. Talma, Landbouw, Handel en Nij verheid. A. W. F. Idenburg, Koloniën. Mr. Heemskerk is de zoon van den Grond wetgever van 1887. Hij werd geboren in 1852, promoveerde te Leiden, en, trad na zich te Amsterdam als advocaat gevestigd te hebben, al spoedig in het openbaar leven op den voorgrond. In 1883 werd hü lid der Staten en in 1889 iid van den gemeenteraad. In 1883 kreeg hij zitting in de Tweeds Ka mer, en sinds 1901 fungeert hij als wethouder der hoofdstad. Hy was de leider der anti- revolutionnaire partij in de Kamer. Als diplomaat trad de nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken jhr. de Marees van Swinderen, tot dusver in het binnenland minder op den voorgrond. Hy is gezant te Washington en moet in diplomatieke kringen hoog staan aangeschreven. Hij behoort tot de christelyk-historische richting. De heer Nelissen is een jurist van zeld zame bekwaamheid. Geboren in 1851 te Breda, studeerde hy te Leiden en was o. a. rechter te Maastricht en Breda. Sinds eenige jaren is h^ lid van den Hoogen Raad. Vice admiraal Wentholt had reeds zitting in het vorig Kabinet. Hij is de eenige uit dat Kabinet, die zyn portefeuille behoudt. Op de benoeming van den nieuwen titu laris voor Oorlog was men onder de gegeven omstandigheden bizonder gespitst. Generaal Sabron komt voor een moeilijke taak te staaD, maar naar hetgeen omtrent hem verluidt, is hy daarvoor ten volle berekend. Rustig, bezadigd, man van groote studie, zich zelf nimmer op den voorgrond plaat send, maakt zyn heele wezen en optreden den indruk van weten en willen. Het gesproken woord zal by hem de vrucht zyn van ryp beraad en niet van eene ora torische opwelling van het oogenblik. Mr. Kolkman is wel een der meest be kende figuren van het Kabinet. Reeds spoe dig na het uitbreken der crisis werd zijn naam genoemd als die van den aanstaanden minister van Financiën. Bij geen financieel debat in de Kamer werd het heldere puntige woord van den heer Kolkman gemist. De koers, dien hy als minister zal volgen, kan men dan ook in hoofdtrekken in zyn talryke redevoeringen aangegeven vinden, Het lid der Eerste Kamer mr. Bevers, die thans aan het hoofd van 't Departement van Waterstaat optreedt, was weleer (1888—'94) lid der Tweede Kamer. Hy is geboortig van Roermond, waar by 1852 het eerste levens licht aanschouwde. Hy is sinds jaren lid van den Haagschen gemeenteraad en wethouder. Sinds 1902 heeft hy zitting in de Eerste Kamer. De heer Talma behoort tot de jongere leden van het Kabinet. Hy is 43 jaren en was achtereenvolgens predikant te Heinenoord, Vlissingen en Arnhem. Als politicus trad hy spoedig op den voorgrond. Eerst in 1901 werd hy Kamerlid, na een gedenkwaardige verkiezings campagne in Tiet- jerksteradeel, waar hy Troelstra versloeg, en thans reeds ziet men hem optreden als minister van Landbouw, Handel en Nij verheid. Als lid van verschillende enquête commissies enz. verwierf hij zich op dit breede gebied, gelijk op zoo menig ander, een ken nis, van welker grondigheid hy herhaaldelyk in het debat deed blyken. Bizonder snel was ook de promotie, die de heer Idenburg maakte, thans opnieuw minister van Koloniën geworden. Ook hij werd eerst in 1901 tot lid der Tweede Kamer gekozen en volgde spoedig daarna den heer Van Asch van Wyck aan het hoofd van Koloniën op. Een kapitein als minister was een feit, dat zich nog niet had voorgedaan. Maar de heer Idenbnrg maakte als zoodanig een niet minder kloek figuur dan als officier. Zyn naam werd dan ook terstond genoemd, zoo dra er sprake was van het nieuw Kabinet der Rechterzijde. Met leedwezen zal men hem in Suriname, waar hy naast de stoffe- lyke welvaart, ook het zedeiyk heil krachtig bevorderde, zien vertrekken. De heer Idenburg is 4G jaren oud. Het Kabinet en de Pers. De grondtoon, welke in de verschillende persstemmen over het kabinet Heemskerk doorklinkt, isafwachten en zien met welk program het nieuwe bewind voor den dag zal komen. Toch is er natuurlyk verschil in tooD, welk verschil wordt aangegeven door de richting, die aan het woord is. Over het algemeen klinkt de toon der linksche pers gematigd en verwacht men dat het kabinet zich zooveel mogelyk op «neu traal» terrein zal bewegen, waartoe men wyst op de verscheidenheid van politieke schakeeriug. De linksche pers doet het zooveel mogelyk voorkomen alsof men geen christelijk, maar een zaken kabinet heeft gekregen De rechtsche pers echter, en met reden, denkt daar anders over. Eenstemmig komt. zij tot het besluit, dat het ministerie Heemskerk, zooals ook wy hebben aangegeven, -is een christelijk kabinet. Overigens meent ook de rechtsche pers zich nog niet geheel te kunnen uitspreken en wacht zij vol vertrouwen de daden van dit derde christelijke ministerie af. Veranderingen. Tengevolge van het optreden der nieuwe Ministers zullen van zelf verschillende ver kiezingen moeten plaats hebben. Reeds vroeger is gemeld, dat voor den Tweede- Kamerzetel van mr, Heemskerk, te Sliedrecht, thans de keuze zou vallen op dr. Kuyper. Voor den Provinciale-Statenzetel te Weesp noemt het Handelsblad den heer A. Veen van Hilversum. Voor den Tweede-Kamerzetel in het district Rheden zal thans vermnedelyb allereerst in aanmerking komen jhr J. W. van Nispen, te 's Gravenhage. Naar De Tijd uit goede bron verneemt, moet voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer, in de plaats van mr. Bevers, vooral in aanmerking komen het lid der Tweede Kamer Jhr Van den Berch van Heemstede. Naast dezen worden ook nog genoemd de ondgouverneur van Curasao, mr. Barge, Ko lonel Van Voorst tot Voorst en het oud lid der Tweede Kamer Van der Kun. Ernstige strijd over een Kamerzetel kan alleen worden verwacht in Tietjerksteradeel, waar de heer Talma voor de Tweede Kamer zitting heeft en waar hy in 1905 bij eerste stemming gekozen werd met 3853 van de 7238 geldige stemmen, tegen 1916 op mr Goeman Borgesius en 1469 op mr Troelstra. Federatie van R. K. Handels- en Kantoorbedienden. In een te Nijmegen gehouden vergadering van verschillende vereenigingen van R. K. Handels- en Kantoorbedienden werd in be ginsel besloten tot oprichting eener federatie, bestaande nit vijf diocesane bonden in Neder land. Verder werd besloten, den zetel van het federatieve bestuur te vestigen in de woonplaats van den voorzitter en den secre taris, die door de bondsvergadering worden benoemdieder der vier overige diocesane vereenigingen kiest uit haar diocesaan bestuur een lid in het federatieve bestuur, terwyl nog een zevende lid in het federatieve bestuur door de bondsvergadering wordt benoemd. Voor de dienstboden. Te Leiden is een R. K. Vereeniglng op gericht onder den naam van «Zita-Vereeni- ging». Deze vereeniging stelt zich ten doel den godsdienstzin en de goede zeden onder de R. K. dienstboden die te Leiden geen tehuis hebben, te bevorderen. Voorloopig zal eerstdaags de gelegenheid opengesteld wor den de vrye Zondag- en Woensdagavonden gezellig door te brengen. Wy feliciteeren het Katholieke Leiden met deze nuttige instelling I Geen socialistische school. Het Volk spreekt het bericht van De Maasbode tegen als zouden Dr. van den Brink en de heer H. J. van Vorst te Breda een socialistische school oprichten. Des te beter voor de Bredasche school gaande jeugd I Zilveren stuivertjes. Wie nog zilveren stuivertjes heeft, zorge deze vóór 30 Maart a.s. bij de kantoren van de betaalmeesters en van de ontvangers der directie belastingen, invoerrechten en accyn- zen te hebben ingewisseld, daar ze na dien datum niet geldig meer zyn I ALKMAAR, 12 Febr. 1908. R. K. Openb. Onderwijzers. Donderdag 20 Febr. a.s. zal by den heer Hazes, Luttik Oudorp, eene vergadering ge houden worden van R. K. O. Onderwijzers uit Alkmaar's omstreken, 's avonds precies ten 6 uur, tot definitieve oprichting van eene at'deeling Alkmaar. De agenda bevat de volgende punten1. Opening2. Notnlen 3. Behandeling van het voori. reglement 4. Bestuurskeuze5. Lezing van den heer Veldman ever «Humor» 6. Rondvraag 7. Sluiting. Kiesrecht. Voor alle Katholieken bestaat gelegenheid tot het verkrygen van inlichtingen het kies recht betreffende, ten hnize van den heer F. Eggers, Nieuwlandersingel, heden en morgenavond van 81/, tot 10 unr. De leden der Algem. R. C. propag.-club worden dringend verzocht, de ingevulde en onderteekende formulieren uiterlyk Donderdag avond in te leveren aan bovengenoemd adres. Algem. Comité voor de Kath. dagen. Tot nieuwe leden van het algemeen Co mité voor de Katholiekendagen in het bisdom Haarlem werden o. m. in de vergadering van 30 Jan. benoemd: de heeren A. J. van Benthem, lid der Prov. Staten en J. G. Lutz, le luitenant by de Cadettenschool. De heeren Mr. A. Dorbeck en G. T. M. v. d. Bosch, beiden alhier, zijn reeds lid van bedoeld Comité. Bijtijds gered. De stoker van de tram Alkmaar—Haarlem geraakte Maandag by het aaneenkoppelen van een wagen en de locomotief onder de locomotief. Gelukkig werd bytyds geremd, zoodat de stoker er met den schrik afkwam. Oudorp. Zondag jl. hield de R. K. Kiesvereeniging haar jaarlyksche vergadering in de St. Jozef school. De heer P. Buren opende als voor zitter de vergadering en gaf zijn tevredenheid te kennen over de drukke opkomst. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke werden goedgekeurd, bracht de heer Bleeker als penningmeester jaarverslag uit van de ontvangsten en uit gaven. Deze rekening, nagezien en juist bevonden door de heeren Molenaar en Kunst, sloot met een batig saldo van f 1, Volgens het reglement was de heer Bur gering aan de beurt om af te treden, doch werd bij stemming met meerderheid herkozen. Na eenige besprekingen om vóór den 15 Febr. de kiezerslijsten na te zien, sloot de heer Buren de vergadering. Akersloot. Zondag werd door onzen ZeerEerw. Heer Pastoor in eene keurige predicatie een woord van opwekking gericht tot de geloovigen over het 50-jarig bestaan der verschyning van Onze Lieve Vrouw te Lourdes en gisteren werd dit op feestelyke wyze herdacht, 's mor gens ten 8 ure werd een gezongen H. Mis opgedragen, en eene groote schare geloovigen naderde tot de Tafel des Heeren. Des avonds had er een plechtig lof plaats. Castricum. Men roemt dikwijls de scherpzinnigheid door postambtenaren aan den dag gelegd, om brieven enz. aan het juiste adres te be zorgen. De beambten der H. IJ. Sp. mochten bij- hen wel eens in de leer gaan. Men oordeeleEen inwoner dezer gemeente ODtving uit Hilversum een pakket als vracht goed, en schreef op den vrachtbrief via Amsterdam (wat overbodig waB). Nu blijft het pakket te Amsterdam liggen en men zendt van daaruit een briefkaart aan den geadresseerde, vermeldende dat aldaar voor hem een pakket is aangekomen en vraagt n.b. hoe het verder moet verzonden worden. Het antwoord luidde natuurlyk per spoor tot Castricum, wat dan ook geschiedde. Het mooiste is echter, dat het nu als nieuwe zending wordt beschouwd en dubbel vracht moest worden betaald. Op die manier wordt het een voordeelig zaakje voor de Maatschappy. Zondagavond was er uitvoering in het lokaal van den heer B., verlofhouder te Bakkum. De voordrachten enz. vielen nog al in ,den smaak, zoodat er een vroolyke stemming heerschte. Maar belaas I de sterke drank bedierf alles. Hoewel in het lokaal geen sterke drank was te verkrygen, wist men het toch wel binnen te smokkelen. Het gevolg hiervan was, dat verscheidene personen boven hun bier kwamen en onge noegen ontstond, wat op een algemeene vechtparty uitliep, waarby de hier gestatio neerde ryksveldwachter, die de vechtenden trachtte te scheiden niet zonder kleerscheuren afkwam. Dat eenige ruiten van het lokaal het moesten ontgelden, spreekt haast van zelf. Voor enkelen zal dat muisje wel een staartje hebben. Harenkarspel (Kerkebuurt). Donderdag 1.1. is men geraakt tot de op richting van den ysbond Harenkarspel. De vergadering was goed bezocht. De stemming prettig, alhoewel uit den aard der zaak «dorre» zaken moesten behandeld worden statuten en hnish. reglement. De contributie werd bepaald op 50 ct. voor ieder lid. Het voor loopig bestuur werd herkozen, benevens nog de heeren C. Boekei, W. Strooper en Jac. de Groot, zoodat thans het bestuur bestaat uit 9 personen. Staande de vergadering tra den 44 leden toe. Heemskerk. Kiesvereeniging. Aanwezig bestuur en 100 leden. De ver gadering wordt met een welkomstwoord en gebed geopend. Den heer Jn. de Ruiter werd op herhaald aandringen, om zyn ontslag als secretaris der vereeniging in te trekken, ge vraagd en by acclamatie weder herkozen. In de plaats van G. Seignette, die als be- stuurslid zyn ontslag genomen had, werd S. Groenland gekozen. Rekening van den penningmeester, den heer Koper, werd voor gelezen en goedgekeurd. Saldo was f 35.75. Voorlezing van degenen, die kiezer kunnen worden dit jaar. Inlichtingen en invullen formulieren worden door het bestnur ge geven. De propagandaclub kreeg een plnimpje en een gratificatie voor hare ijverige be moeiingen in de verkiezingsdagen. Bestuurs leden, die moesten aftreden werden met alge meene stemmen herkozen. Met het oog op den critieken toestand des lands, sprak de voorzitter een flink woord tot de leden om, als 't noodig is, dat het kiezersleger in orde is om den stryd te kunnen aanbinden en om mede te werken tot de kiezerskweek. De voorzitter bracht een woord van dank aan den eerw. heer kapelaan, die de ver gadering door zyne tegenwoordigheid opluis terde. Naar aanleiding hiervan sprak zyn eerw. een woord tot de vergadering en prees voornamelijk den goeden, eenstemmigen jovialen geest, die de leden bezielde. Hierna rondvraag en sluiting met gebed. Krommenie. Door het Plaatselyk Comité van de K. S. A. alhier zal, in staat gesteld door de welwillende medewerking van den WelEerw. Heer Joh. Ch. Aalberse, die als inleider zal optreden, een Apologetische cursus worden geopend voor jongens van 12 tot 16 jaar. Vermoedelijk zal de eerste cursus gegeven worden op Vrydag 21 Februari a.s. Zaterdagmorgen maakte de alhier be ruchte G. N., meer bekend onder de naam van Gerrit Bien, het zóó bont, dat een paar surveilleerende rijksveldwachters zich genood zaakt zagen hem te arresteeren. Gerrit stelde zich echter zóó te weer, dat de politieagent Jonker, die de worsteling van verre zag, ter hulp snelde om assistentie te verleenen. Hierbij gebeurde een ernstig incident. Toen Jonker voorby een groep werklieden van de firma Woudt en Schaap snelde, werd by niet alleen door hen uitgejouwd, maar zelfs werd met een stuk hout naar hem gegooid. Een ernstig onderzoek is direct ingesteld, maar het is nog niet mogen gelukken den dader te vinden. Door de firma is thans aan iemand ont slag aangezegd, wyl men vermoedt, dat hy bij deze zaak betrokken is. De plaatseiyke toestand wordt hier niet rustiger. Zondag hielden troepen jongens, aangevuld en by ge staan door groote kwajongens, voortdurend betoogingen, wanneer zy iemand ontwaardden, die zich daadwerkelyk tegen de staking had verklaard. Dienzelfden dag werd de uitge stotene F. Harthoorn gearresteerd, omdat hy den aan het werk geganen snelpersdrukker de Wit voor ploert uitschold en handgemeen raakte. Voor de stakers is het wenschelyk, dat er kalmte kome, en raadzaam dat zij zich van elke oproerige demonstratie onthouden, wyl er anders groote kans bestaat, dat zy de symphatie verbeuren, welke zy tot nog toe genoten. Daar bovengenoemd relletje plaats greep onder het uitgaan der Hoogmis en de aan gerande uit de kerk kwam, zal door de R. K. Vakvereenigingen alhier getracht wor den op krachtige wyze hieraan een einde te makeD, wijl bij herhaling der relletjes bij het aangaan en uitkomen der godsdienstoefe ningen, de Katholieken zich noodzakelijk tegen het voortduren der staking moeten verklaren. Tot laat in den avond bleef het rumoerig en eenige arrestaties vonden plaats. Ook bij het station werd nog iemand afgeranseld, die familie van 't spoor haalde. De politie trachtte zooveel mogelyk de orde te hand haven. Zondagavond hield de R. K. Volksbond haar jaarvergadering, welke flink bezocht was. De voorzitter bracht bij zyn openings woord in herinnering wat de Bond in zyn vyfjarig bestaan had verricht, en gaf een uiteenzetting der plichten van de leden tegenover den Bond. De secretaris bracht een keurig en uitgebreid jaarverslag uit, waarin vooral de werkzaamheden der onder- afdeelingen behandeld werden. Het ledental was van 244 tot 283 gestegen. Volgens het verslag van den penningmeester waren de ontvangsten plus het saldo van het vorig jaar f 900.661/s uitgaven f 879.70Vj, zoodat er een kassaldo is van f 20.96. De aftredende bestuursleden E. Schaapsen, A. J. Winter en S. Vrouwe werden herkozen, en in de plaats van den heer Th. Sicobuis werd de heer L. Groep gekozen. Door den voorz. werden 42 nieuwe leden geïnstalleerd. Voor de aspirantleden van 12 tot 18 jaar zal weldra een onderafdeeling worden opgericht. Op krachtige wyze drong het bestuur aan, dat de leden, in deze dagen van beroering, met gouden medewerken aan de opstootjes en relletjes, welke aan de en ultgeslotenen een groot en vierkant in stryd katholiek beginsel. By de daarop gehouden rc iich 6 personen op, waardi 'name gedachtenwisseling ontf sluiting. Assendelft. De Stct. no. 34 bevat d. Assendelft van de Noq arkensfokvereeniging. - De bevolking dezer geii| ,p i Jan. 1907 3519 personen, loor geboorten 80, door vesti 1712. Vermindering door over ■ertrek 149. Bevolking op 1519 personen. Als bijzonderheid kan hier emerkt, dat het jaar 1907 Eerandering heeft gegeven ii (dezer gemeente. We mogen layn vooruitgegaan, we hebb< Eén verloren. Den 28en Januari is in geopend een Ryks-hnlp-telegra [gntoor. Of 't «in een lang gevo voorziet, durven wy niet bew Jing is er en 't heeft zijn ze n 't Raadhuis. En dan, 't is inter-commur Ben telegram heeft af te zenc ïaadhuis terechtdat is een menie uitgewonnen I Het kantoor is geopend op ran 8.50 tot 12.50van 1.1 ran 5.50 tot 6.50, alles Ams Sondagen en ook op Nieuwj esloten. Wanneer wij er nu nog bi leer Simon Kroon Gz., ambt* arie, door de vroede vaderen aangesteld als bedienaar va elefoonzaakje onder den of ran «Kantoorhouder» dan is iet nieuwtje volleiig gemeld. Zondagavond gaf de R. eniging «Vriendschap» voor lezette .zaal haar eerste uit eizoen. Het auditorium toont jedryf door luid applaus zeer Het nastukje, getiteld «Je nan» of «Wat is het lastig, geld heeft», werd vlot gesp le lachspieren van de toehoo eweging. Acht menschen verdronken. likken mist is het van Amste ie ss. «Vondel», der Stoomvi jy «Nederland», in botsing ge triemast schoener «Poolfisher» De schoener is onmiddelyk lit acht koppen bestaande rerdronken. Het ss. «Vondel» ichadigd is, zette de reis vooi Bloedvergiftiging. De 15-; ran zekeren L. Meyer te Brut voor een paar weken op haar familie te Almelo. Doe schaafde zij zich wat vel waarop in 't begin geen acht Eenige dagen later echter, opzwol, werd geneeskundige hu Men constateerde bloedvergiftigi waarvan het meisje is overled Het grootste café der roerei lyn. Het komt te liggen in de 48, dicht bij de Friedrischsl plaats waar thans het groot Darmstadter Bank staat. Het koffie- en thee-salons, een club eet speel lees- en alles te zamen plaats bieden personen. In de biljartafdeelin biljarts te staan. Wat zal he naam biljarten zijn 1 Een kwakzalver in de doos lijnsche politie heeft William prachtig ingericht huis in Schi hechtenis genomen. Hy was een magazijn, dat geweldige z kwakzalversmiddelen en ande om de gemeente te bedriegen, een zoogenaamde Maxim planch tot zelf hypnose en waardoor me kon leeren kennen, een waardelo mk., Keth Harvey's middel rendheid, dr. Rice's breukmic middel tegen rheumatiek, D. sn aamborstigheid, prof. tot bevordering van den haarg der middel tegen magerheid man verdiende geld als wate eiken dag, ook naar het buite loniën, aan pakketten tegen re 7000 mk., zoo goed als alles zuive Kinderen en lucifers. In Zaterdag op Zondag is, naai meldt, te Arnhem overleden de die eenige dagen geleden, tijde zich nit de kamer had begever lucifers in zyne handjes had een ervan aangestoken, zoodat in brand vlogen. Het kind brandwonden gekregen. De brandkast uit den keld dagmorgen kwam de huishoud te Vught wonende dame, die z gen tyd op reis begeven had dekking, dat de brandkast w kelder Btond, waB verdwenen. 3 derzoek bleek, dat er verder r werd. De inhoud van de branc slechts uit eenige spaarbankbc kele waardelooze papieren. H Udens de afwezigheid der eig; bewoond, -ii- -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2