It. Kath. Nieuws- exi Advertentieblad voor Noord-Holland. feuilleton! No. 25. ■Woensdag 25 Maart 1908. 2"e Jaargang. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Telegraaf-N eutr aliteit. Schuldig Buitenland. in. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 oenta per drie maanden franco aan hnia. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderljjke nummers8 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels80 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel 15, ATTENTIE! Zij, die zich met 1 April op „Ons Blad" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Voor abonnementen en adver tenties te Krommenie kan men zich aanmelden bij onzen agent aldaar, den heer W. van Straten, Zuider hoofdstraat. Te Assendelft bij onzen agent den heer D. J. Mijnen, boekhandel. Te Wormerveer bij onzen agent den heer E. Joosen, Krom.weg. De Administratie. Doordat eenige artikelen moesten vóórgaan, bleven de opstellen over bo venstaand onderwerp eenigen tijd liggen. Naar aanleiding van betgeen wij in onze twee vorige artikelen over de Telegraaf- neutraliteit schreven; heeft De Telegraaf zelf in zijn ochteriblad van 12 Maart jl. een paar opmerkingen neergepend, welke de moeite waard zijn om aan onze lezers te worden medegedeeld, daar zij opnieuw duidelijk doen zien, hoe de Telegraaf zijn eigen lezers voor den gek houdt. De Telegraaf had zijn meening uit gesproken over de N. Z. kapel-kwestie te Amsterdam en deze kwestie, zooals hj) zegt, „met de omzichtigheid der ons tot een tweede natuur geworden neu traliteit beschouwd uit een historisch en uit een artistiek oogpunt.* Van de godsdienstige overwegingen, die er by in 't spel komen, ia door ons met geen enkel woord gerept. Toch ia het uitspreken dezer onze meening ons te staan gekomen op een drietal ingezonden atnkken, waarvan wij er een, als zijnde ongeteekend, ter zijde hebben gelegd. In de beide andere wordt ona met vriendelijken aandrang gevraagd, of wy soms aan Rome verkocht zyn, ja, een der inzenders vraagt ona op den man af, wat het den Jeznieten gekost heeft om ons om te koopen. "Wy willen dezen heer W8l in ons vertrouwen nemen en hem mededeelen, dat ala wederdienst onze doopsgezinde hoofdredacteur binnenkort bevorderd zal worden tot generaal der Jezuieten. Het wachten ia alleen nog maar op de tonsuur, en te dien einde is hy thans bezig, nog iets harder dan gewooniyk door zyn haren te groeien, Bovendien worden drie van onze min of meer Israë lietische redacteuren eerlang tot kamer- Amerikaansche roman uit het Duitsch, van OTTO HOECKER, 21) 'Grenzenlooze jalouzie, baat tegen den vriend, die hem de liefste, die hy zelf be geerde, ontnomen heeft. Maar luister zelf, heerentot beter begrip der zaak ia het 't beste, dat ik van voren af aan begin». Hy begon alstoen uitvoerig het reeds met Ralph Waldon gevoerde onderhoud mede te deelen. Steeds meer spanning en ernst lag er in de trekken der toehoorders te lezen. Zwijgend onderzochten zy de hun voorge legde papieren en zwegen totdat Orout ein digde met de woorden 'Ik heb totdusverre getwijfeld. Nu echter, nu ik alles nog eens goed heb nagegaan en vernomen, dat ook deze Mr. Waldon giste ren bier is geweest, ben ik zeker van mijn zaakhy en niemand anders is de gif menger». 'Hm, hm, ik kan het niet aannemen», bromde de Coroner. 'Wij hebben hier met twee geheel van elkaar gescheiden misdaden te doen, wier uitwerking juist samenvalt. Er was even ^O0d een moordenaar, die dezen Huntington Whistler zocht... wie, hoe en waar, dat zyn 'ragen, die nu nog even weinig zyn opge lost als vroeger». we nu by datgene, wat ons thans 8 houdt, totdat ik u verdere bewyzen '«"gelegd heb», meende Orout kalm. heer met kap en degen benoemd. Terwyi wij dit schrijven, komt ons in handen Ons Blad, Roomsch Katholiek or gaan voor Noord Holland, waarin, nog wel in een hoofdartikel, gewezen wordt op de verderflijke Telegraaf, die onder het mom van neutraliteit der liberalieten demon dient. Rechts grijnst Rome ons dus aan, links de paganistische demon, en op den gulden middenweg stappen wy voort, gelyk het de Deugd der Neutraliteit past. De Telegraaf bewandelt dus den „gul den middenweg", gelijk het de „Deugd der Neutraliteit past"! Wat dit voor een „gulden midden weg" is, zullen wij de lezers in dit artikel laten zien. Wij zijn ervan over tuigd, dat geen enkele goede Katholiek De Telegraaf op dien weg wil volgen! Aan het slot van ons tweede artikel over dit onderworp, zeiden wij, den heer Feenstra eens aan het woord te zullen laten, opdat de lezers een voor beeld zouden krijgen, hoe de „neutrale" Telegraaf zijn zoeklichter laat schrijven. Wy vertrouwen, dat de lezer mèt ons tot de overtuiging zal komen, dat de Telegraaf geen beter medewerker had kunnen kiezen dan den heer Feenstra, om het schijntje „neutraliteit" dat het blad er nog op nahield, geheel te grabbel te gooien Deze heer dan liet in De Telegraaf van 27 Febr. jl. ook eens zijn zoek licht stralen over Jeanne d'Arc, die door alle Katholieken gevierd wordt als een heilige, door God uitverkoren om de redster*" van'Frankrijk te zijn en aan wie, wellicht spoedig, de groote genade zal te beurt vallen, om te worden op genomen in de luisterrijke rijen van Gods Heiligen. Wanneer er dus iets was, wat de „neutrale" Telegraaf heilig moest zijn, dan zou het de nagedachtenis dezer Maagd van Orleans wezen. Doch neen, wat kan het de „neutrale" Tele graaf schelen, wie of wat Jeanne d'Arc geweest is en waarom zou haar mede werker aan het zoeklicht er het zijne niet over mogen zeggen, ook al moet dit de heiligste gevoelens van honderden lezers kwetsenDe Telegraaf doet wat zij wil en bekommert zich om haar lezers niet. Die lezen mij toch, denkt zij, en 't is waar, met schaamte zullen de Katholieken, die de Telegraaf lezen, moeten bekennen, dat zij zelf de oorzaak hunner ergernis zijn. Ondertusschen blijkt er maar è.1 te zeer uit, dat De Telegraaf maling heeft aan alle „neu traliteit". Een kloppen aan de buitendeur onder brak hem. >Dat schynt mijn man te zyn». Hy etond op. Men hoorde hem aan de deur met iemand andere spreken en vervol- gene afscheid van hem nemen. Spoedig daarop kwam hy bij de wachtenden terug. 'Hier, mijne heeren, ie het beloofde bewys'. Hij legde de door hem in beelag genomen papieren, waarmede het pakketje verpakt wae geweeet, alemede de twee etukken groen zegellak op de tafel. 'Dit etuk pakpapier vond ik gisteren daar in die scheurmand. U ziet den naam der firma Brown Mc Lean en Co. er opgedrukt, alsook het adres van den advocaat. In ieder geval heeft zyn neef onbevoegd het pakket geopend en er het proeffleschje uitgenomen, waaruit hij daarna zyn dood gedronken heeft... Bekykt als 't u belieft, dit papier eens, of u er niets opvallends aan bespeurt». De Coroner kon niets vinden. Keane daaren tegen wees na een korte beschouwing op het eene ingescheurde einde. 'Het papier was aan de beide smalle uit einden verzegeld. In het expeditiekantoor ge bruikte men daartoe rood lak, hier is echter aan den eenen kant groen zegellak er over gedruppeld». 'Juist zoo I Het pakket is derhalve later open gemaakt, de flesch er uit gehaald, het gif met haren inhoud vermengd en toen weder voorzichtig terug geschoven en het pakketje andermaal dicht gemaakt. Die maat regelen werden hier in deze kamer genomen; het bewysdit groen zegellak I Ik heb het van den lessenaar des boekhouders mede genomen, Tuoker heeft het ondertusschen chemisch onderzocht en geconstateerd, dat het spoor groen zegellak van hetzelfde lak De heer Feenstra dan meent, dat „de koersen van Jeanne d'Arc in de hoogte gaan". In het tijdperk der Renaissance be kommerden zich de Franzosen weinig om Jeanne. In de zeventiende eeuw werd ze zoo tweedehands bij nationale feesten van den stofzolder gehaald gewit, afgebor steld, en met het driekleurdoek omhangen. In de achttiende eeuw attacheerde Voltaire haar als partijgenoot?, om er de monniken en de heiligdoenerij mee te bestrijden. Pas onder Napoleon kikkerde Jeanne geheel op geraakte tot hooge eer, by de gratie des keizers, wien 't in zijn theaterkraam paste. Sinds Napoleon is haar aanzien van jaar tot jaar gestegen. Natuuriyk, zij zelf bleef niet onveranderlijk. Het eene geBlacht schonk haar 'n Mimi Penson-neushet andere een meer klassieken gevel. Iedere nieuwe generatie beitelde haar de schou derbladen en borsten anders, opdat zij met de behoeften, driften, wenschen, voelselen van den tyd, in harmonie zou overeind staan. Kan het cynischer, onbeschaamder, brutaler? Is het niet, of hier iemand met grove, vuile vingers eene reine en teere verschijning bezoedelt? En dat wordt nu verkocht als „neutrale" kost en daarvoor offeren de Katholieken gaarne hun geld Het wordt echter nog erger. De driestheid en onbeschaamdheid van den zoeklichter staan voor niets. Vrydenkers en Katholieken alles strekt de handen naar Jeanne op. En Jeanne zelf Uiterlijk is Jeanne de laatste jaren naar Katholieke zyde voorover-genegen. Nu en dan komt een optochtje bij eene der paardrijdende Jeannes der lichtstad (die voor de Tuileri6ën of die voor St. Auguetin) een krans neerleggen. Een cantus zingen. En steeds zijn het dan nationalisten of royalisten kortomKatholieken. Nooit sjokkers achter rood vaandeldoek vrydenkers. Denhoogen top harer heerlijkheid haalde Jeanne eerst in onze dagen. Na '70 stegen de koersen opeens reusachtig. Geen salon in Parys, waar niet 'n paar geboetseerde of geschilderde redsters des Vaderlands stonden of hingen. De klap van '70 deed de mystiek herleven. Uit haar groeide de geweldige beweging, die gansch Frankryk het hart van Jezus wydde, en op den heuvel van Montmartre een albasten ge- denkkoepel stapelde. Op een kabbeling van dezelfde mystische vloedgolf rees ook de vereering hoog voor het heldenmeisje van Dom Remy, Men had een vaag gevoel, is. Overigens kan ik u nog een ander aan- knoopingspunt aan do hand doen». Hy was naar de tafel gegaan en ging alles nu nauwkeurig na. 'Hier hebben wij het al 1» riep hij ver licht uit. 'Zietde dader ging haastig te werk hy morste iets van het witte poeder uit het proeffleschje en het zegellak druppelde af... Ziet, bier op het tafelkleed liggen druppels wegens dezelfde kleur kan men ze beter met den vinger voelen dan zien... 'Ik ben nog niet klaar», voegde hij er aan toe, toen Keane, die zyn redeneering met groote aandacht gevolgd had, hem in de rede wilde vallen, >de hoofdzaak komt nog. Mr. Waldon inviteerde mij bij zich aan buis. Terwyl hij in een zy vertrek vertoefde, nam ik deze met een 2 gemerkte stukken zegellak van zyn schryfbureau mede en ook dit is hetzelfde lak als de misdadiger ge bruikte». 'Dan was het dus niet de boekhouder I» wierp Keane er nu tusschen. >Ik zou echter wel eens willen weten, waarom de kerel midden op den dag ver dween en niet meer te voorschijn kwam I» De Coroner twyfelde. 'Eén vraag nog Mr. Crout. Wanneer deze Waldon werkelyk schuldig is, moet hy het zegellak bij zich gehad hebbendat doet men in den regel toch niet, of het moest zyn dat men het deed met een bepaald doel». 'Dat zei ik toch juist I Ik ben gewoon eerst informaties te nemen over de personen die ik wil spreken. Daarom verschafte ik my door den huisheer toegang tot de Lotos club. De goede man was, toen hy alles van Mr. Nad Whistler hoorde, heelemaal van streek. Hy vertelde my, hoe de gevangene dat wel eens een nieuwe Jeanne d'Arc op aarde kon arriveeren. Een vage hóóp. Zonder critisch genoegzaam benul te heb ben, dat de Pucelletjes van vandaag op de psychiatrische kliniek belandenalvo rens ze in staat gesteld worden, 'n armee ter overwinning te leiden. Wij vragen excuus, zoo wij eenig lezer misschien mochten geërgerd heb ben met deze aanhaling. Ze bleek ons noodig om de schunnigheid van het stuk te doen uitkomen. Of blijkt, af gezien nog van den pijnlijken en ons, Katholieken, diep kwetsenden spot, uit de laatste woorden dezer aanhaling niet duidelijk, dat de al wijze heer Zoeklichter Jeanne d'Arc, van wie de Katholieken aannemen, dat zij door God tot groote daden geroepen werd, rangschikt onder de hysterische wezens, naar wier geest vermogens moet worden onderzocht? Is dat nu lectuur voor Katholieken? Is dfit nu „neutrale" lectuur? De Zoeklichter maakt het echter nog erger. Anatole France, een ongeloovig schrijver, heeft onlangs een werk over Jeanne d'Arc uitgegeven en tracht op zijn manier nu het wonderbare in de Maagd van Orleans uit te leggen. Yan een goddelijke Voorzienigheid is hier natuuriyk geen sprake en de Zoeklichter is het met deze opvatting blijkbaar geheel eens. Hoor slechts: Wat nu Jeanne betreft. De Maagd wordt ons begrijpelyker nu door den arbeid van Anatole. Haar wezen verheldert. France heeft geenerlei medische kennis. Maar een psychiater kan op zyn gegevens bijna zóó een diagnose stellen. Ook het buitenissige van een vrouw, die in mannenkleeren rondgaat, wordt door France's studies getemperd. In Jeanne's tyd was een vrouw in mannenkleeren geen zeldzaamheid. Iedere krygsstoet werd door losloopende vrouwen gevolgddie dan voor 't gemak zich vaker travestie aankleedden. Het kwam zelfs voor, dat meer vrouwen 'n leger volgden, dan het soldaten had. Evenmin was het buitenissig in Jeanne's tyd, dat de machten van hemel of hel zich door den mond van menschen open baarden. De kunst was hem meer te onderscheiden, wie het sujet in z'n macht had, God, of de Booze In het eene geval had men te doen met 'n heilige, in het andere geval kon de brandstapel gelegd worden. Ook by Jeanne was het in 't begin moeiiyk uit te maken, wie haar inspireerde. De slotheer van Vaucouleurs, by wien ze zich het eerst vervoegde, hield haar voor een leger-prostituée. Toen ze hem van haar hallucinaties vertelde, zond na kantoortyd nog in de rookzaal der club geweest was en toen tegelyk met Mr. Waldon was weggegaan. Deze, dien hy ook als een voornaam gentleman afschilderde, moet zeer bezorgd zyn geweest over de hoofdpyn van zyn vriend en ried hem aan, een tweede proef met het nieuwe middel te nemen, dat hy op verlangen van zyn vriend in de Lotos club reeds gebruikt had. Daar hebt gy het I Waldon trachtte dus den advocaat tot meer dere proeven over te halen. Hy wist echter ook, dat deze een dergelyk pakje ontvangen hadhij zou zelfs in de zaak betrokken zyn. Tweemaal was hy gisteren op het kan toor. Zyn eerste bezoek overtuigde hem van de aanwezigheid van het pakketje. Toen kwam hy wellicht eerst op de gedachte de daad te plegen, of hy vond geen zegellak hy haalde dus thuis zyn eigen zegellak en keerde naar 't kantoor van den advocaat terug, maakte van het gunstig oogenblik ge bruik en legde toen de gebruikte lakstaaf op den lessenaar des boekhouders, om de ver denking op hem te doen vallen. Misschien geloofde hy er in 't geheel ook niet aan, dat de aanslag bekend zou wor den en rekende er op, dat men zyn slacht offer aan een hartverlamming zou gestorven wanen... weet ik het». >U denkt zeer logisch», antwoordde de Coroner ernstig. 'Ik vergat u nog te zeggen, dat dit ver derfelijk vergif zeer snel vervluchtigt. Indien wy niet zoo spoedig tot de lykschouwing waren overgegaan, zouden wy morgen mis schien niet meer in staat zyn geweest, de aanwezigheid van het gif ontwyfelbaar zeker te constateeren. Overigens heeft het toeval ons goed geholpen of u moet zeer gelukkig zyn geweest, Deze twee stokken zegellak hy haar naar den pastoor. Die hield haar kruisen voor en heiligenbeelden. Daar zy er niet bang voor bleek integendeel zich door een zeer-ontwikkelden religieusen zin onderscheidde was haar inspirator vanzelf de duivel niet. Waren het de aarts engel Michaël en de. heiligen Margaretha en Katharlna, die zy zelf als d'r man daatgevers noemde. De weg naar den Dauphin was daarop spoedig vry. De zegetocht kon beginnen. Dit schandelijke stuk wordt dan be kroond door een antwoord op de kwestie, of Jeanne uit zich zelf of op initiatief heeft gehandeld Anatole France meent, dat Jeanne d'Arc zich niet door anderen liet beïnvloeden, doch den roep volgde van een binnenstem. De heer Zoeklichter acht het echter beter te vragen, „of deze binnenstem niet opgetokkeld is door haar biecht vader, een vaderlandslievenden pastoor die zich dan echter voortdurend achter de schermen heeft schuilgehouden." Ziedaar, in een voorbeeld van den jongsten tijd, welken kost de „neutrale" Telegraaf opschept Ziedaar den „gulden middenweg", vol gens de opvattingen van De Telegraaf! Beweerden wij nu te veel, toen wjj schreven, dat De Telegraaf geen lectuur is voor den Katholiek? Reeds de twee, thans besproken voorbeelden zouden kunnen volstaan om onze meening te bewijzen, echter willen wij ze door nog meerdere voorbeelden staven. België. Toestanden in Brussel. Het schynt er met de veiligheid in Bel- gie's hoofdstad de laatste jaren niet beter op te zyn geworden en als men het H. v. A. gelooven mag, moet er heel wat geboefte rondzwerven. Daarom is de politie van Brussel dezer dagen dan ook aan een grooten schoonmaak begonnen. Verscheidene herbergen van verdacht allooi worden door haar bezocht en telkens worden er personen gevonden, behoorende tot de nieuwerwetsche zuidelyke producten, die men te Parys met den naam van apachen heeft gedoopt. Gisteren heeft de politie er weer een dozyn aangetroffen, die allen voorzien waren van revolvers, dolken, Amerikaansche kneukelyzers, enz. Velen van hen dragen op het gelaat litteekens, kneuzingen enz., sporen van gevechten onder elkander en misschien ook al met personen, die zy immers, waarvan u het eene hier en het andere in de woning van dien man gevon den hebt, zyn van een en dezelfde staaf... Overtuig ude stukken passen haarfijn aan elkaar I» Zelfs Crout verraste deze ontdekking. De staven gingen van de eene hand in de andere, werden vergeleken en tegen elkaar gedrukt en allen gaven den Coroner toe, dat een gelukkig toeval de hand van den detec tive geholpen had. >Dit rechtvaardigt ongetwyfeld de voor- loopige inhechtenisneming van den man», meende de Coroner. 'Voorloopig zou ik dit afraden», gaf Orout in overweging. 'Vooreerst denk de man niet aan vluch ten. En vervolgens zou het ook wenscheiyk zyn, hem nogmaals eens goed te polsen... Misschien gaat u morgen met my eens naar dien heer toe wendde hy zich tot Keane, die zichtbaar verheugd was over de ontdek kingen van zijn collega. >Wy zouden eerst te zamen miss Hasting* aan 't station kunnen begroeten...» 'Maar iedere verdenking van schuld ach terwege laten, Heeren sprak de Coroner. >De lady geniet het grootste aanzien, en al zou haar verleden niet vlekkeloos zyn, volgens de laatste bevindingen schynt zy geen schuld te hebben aan deze daad». 'U vergeet den dolk, dien de lady heeft gedragen 1» viel Keane in. 'Hare kamenier liet my begaan, toen ik vandaag my aan hare woning aandiende. Ik ontdekte den gouden ketting en kon vast stellen, dat werkeiyk de eindschakel* daaraan ontbraken, die aan den knop van den dolk bevestigd waren». (Wordt vmolgi.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1