Binnenland. Plaatselijk Nieuws. aanrandden en die zich niet goedschiks lieten uitplunderen. Dultschland. Een journalisten staking. Bijna alle journalisten op de tribnne van den Duitachen Rijksdag zjjn tot «staking' overgegaan wegens het woord Saubengel (zwjjnjakkers), dat de Centrumafgevaardigde Gröber hun in zijn groote en billijke veront waardiging toevoegde, wijl van de journaliaten- tribune een hoongelach opging, toen de katholieke afgevaardigde Erzberger sprak van de onster üelijke ziel der negers in Duitsch Zuidwest Afrika. De uitdrukking Saubengel la zeker onparlementair, maar ze waa niet gericht tegen al de journalisten, doch slechts tegen enkele minderwaardige personen onder hen, die het in den laatsten tijd zich tot gewoonte hebben gemaakt, de katholieke leden in den Rjjksdag te bespotten en in de rede te vallen. De journalisten eischen voldoening, maar Donderdag reeda deelde hun de voorzitter van den Rijksdag mede, dat bij geen vol doening kon geven. Overigens ia ook de meerderheid der Rjjksdagleden niet op de hand der journalisten. Ëngeland. Vrouwenkiesrecht. In sommige steden van Engeland maakt men zich erg druk over het al of niet ver- leenen van kiesrecht aan de vrouw. Vooral de Londensche kiesrecht vrouwen zijn bekend. Meermalen immers kwamen zij reeda, om haar herrie schoppen met de politie in aanmerking 1 Deze dames hielden Donderdagavond een vergadering in de reusachtige Albert zaal, die stampvol waa. Het doel was sympathie te wekken vooral in den vorm van intee- keningen voor het plan van de >Wormen'a Social and Political Union< om een groote som gelda bij elkaar te brengen tot het houden (gedurende de maand Juni) eener betooging in Hydepark. DA Ar zullen dan overal uit het land vandaan Amazones bij eenkomen, zoodat de Bond bewijzen kan, dat bij met zijn eisch van het stemrecht een behoorlijk aantal vrouwen achter zich heeft. Donderdagavond werd er geteekend voor ruim f 80 000. De penningmeesteres deelde mede, dat de «week van zelfverloo- chening< f 30.000 had opgebracht. Natuurlijk werd in de toespraken aan het adres der regeering menige liefelijkheid gericht. Als het vrouwenkiesrecht er zóó moet komen, komt het er nooit I Dat vergeten ze slechts. Amerika. Onze dienstboden. De keukenprinsessen van New-Jersey heb ben 'n bond opgericht. De dames hebben o.a. als eischen op haar program staan acht- urigen werkdag, 70 gulden loon... per maand, vrij piano-spelen, en 't summum van 6 visites daags voor mevrouw. Ze hadden ook nog 'n kopje thee op haar bed kunnen verlangen. Sociale Week. i Zaterdag deelden wij het voorloopige pro gram der sociale week mede en laten thans een en ander volgen uit de toelichting tot dit program. Aan de toelichting tot dit program ont- leenen wij het volgende De keuze voor dit jaar is gevallen op een onderwerp van even eminent belang als groote actualiteit«De Gemeente en de So ciale Questie<. 't Is wel opmerkelijk, dat door ons, Neder- landsche Katholieken, van dit onderwerp nog zoo weinig studie is gemaakt. Hoe geheel anders in Duitschland en Italië I En dit mag toch des te meer verwonde ren, wijl over de vraag, wat de Staat moet doen bij de oplossing van de Sociale Vragen ook in 't Nederlandsch al reeds een groote en niet onbelangrijke litteratuur is verschenen. Werd dus op de eerste Sociale Week al reeds in 't kort de vraag behandeld wat moet de Kerk, wat de Staat, wat de Gemeente doen, thans zal de volle aandacht aan dit ééae laatste punt worden gewijd, zoodat meer in bijzonderheden kan worden getreden. Ook om een andere reden is dit algemeene onderwerp zeer geschikt, om een geheele Sociale Week te vullen. Immers, zooals reeds uit het korte schema blijkt, dat thans als voorloopig program wordt gepubliceerd, het leent zich voor een breede en zeer veel afwisseling gevende uitwerking. Allerlei sociale vraagstukken, van groot principieel of practisch belang, .kunnen uit dit oogpunt«waf kan speciaal de Gemeente doen aan hare oplossing worden beschouwd. Zóó zal de behandeling dier vraagstukken ook voor heD, die niet zelf als wethouder of gemeenteraadslid direct er mee in aan raking komen, toch van veel belang en hoogst leerzaam zijn. 't Is toch duidelijk, om eens een paar voorbeelden te noemen, dat, wanneer men vraagthoe moet de Gemeente ten opzichte van haareigen arbeiders zorgen wat betreft loon, arbeidsduur, enz., de beantwoording dier vraag ook van belang is voor ieder, die belang stelt in 't vraagstuk van de loonrege ling en den arbeidsduur in 't algemeen. Hetzelfde is het geval, wanneer men vraagt wat kan de Gemeente doen ten bate van den Middenstand. in 't belang van de volks gezondheid, bij de oplossing van het wo ningvraagstuk, enz. enz. 7 Zóó is op gelukkige wijze verkregen, dat deze Sociale Week, hoewel één algemeen onderwerp omvattende, toch een zóó rijke afwisseling geeft in haar onderdeelen, dat vertrouwd mag worden, dat ook hier «de verscheidenheid behagen zal<. Spoedig zullen de namen der «p-ekers worden bekend gemaakt, Indien zij, die daar voor gevraagd zu'len worden, zich ook bereid zullen verklaren, dan zal ook daaruit blijken, dat de derde Sociale Week op dezelfde hoogte staat als hare twee voorgangsters. Er is naar gestreefd vooral zoodanige sprekers te kiezen, die ofwel van 't speciale onderwerp, dat z(j behandelen zullen, reeds sinds lang een bijzondere stndie maakten, ofwel prac tisch als wethouder of gemeenteraad* lid met de sociale taak der gemeenten bekend en vertrouwd zijn geworden. Hopen wij, dat de derde Sociale Week, van 6—13 September a.s. te houden onder Gods Zegen, moge slagen en veelzijdig nut voor velen afwerpen 1 De kunst voor het volk. Met instemming nemen wij uit de Noord brabanter over Reeds meer en meer wordt het op dorpen gebruikelijk om enkele malen in het jaar een aantal tooneelstukjes op te voeren. De drankbestrijdersvereenigingen, die hun leden zoo nu en dan een aangename afwis seling willen bezorgen, werken daartoe mee. Deze vereenigingen moeten er voor waken, dat van hun uitvoering krachtige propaganda bljjft uitgaan voor de katholieke drankbe strijding, anders wordt het hoofddoel uit het oog verloren. In deze driestar is het my echter niet om deze opmerking te doen. Wel om de volgendeDe steeds grooter wordende liefhebberij voor het tooneel, ook op de dorpen, legt aan hen, die in letterkun dige ontwikkeling staan boven het peil hun ner dorpsgenooten, den plicht op om hun invloed aan te wenden bij de keuze der stuk ken op zoodanige wijze, dat ook de kunst smaak by het volk door het tooneel bevorderd wordt. *51 Tooneelstukken, slecht voor geloof of zeden zullen op geen dorpstooneel komenmaar zou er niet meer kunnen gespeeld worden, dat werkelijk tot bevordering van het schoon heidsgevoel bij het volk dient? Schoolartsen. Het nut van schoolartsen is reeds her haaldelijk betoogd. Ook wy schreven erover in een tweetal artikelen, toen deze belangrijke kwestie in de Alkmaarsche raadsvergadering ter tafel kwam. Sindsdien werd er weinig meer over vernomen en wacht Alkmaar met belang stelling af, wat B. en W. in dezen zullen doen. Nattig kan het derhalve zijn, eens iets uit de praktQk over schoolartsen te vernemen. Wij laten hier derhalve iets volgen uit het verslag van de het vorig jaar aangestelde schoolartsen te Maarssen. Volgens dat verslag voldoet het nieuwe instituut er zeer goed. Wekelijks worden bezocht de openbare school, de bijzondere school en de bewaar school. De medewerking der onderwijzers wordt geroemd; na de kennisgeving door het schoolhoofd aan de ouders was echter veelal optreden van den huisarts noodza kelijk. Er werden bijna elke week ziekelijke afwijkingen geconstateerd. Het wekeljjksch bezoek leverde een aan billijke eischen vol doende contróle over den gezondheidstoestand der leerlingen. In het verslag worden ook enkele verbeteringen ten aanzien van de schoollokalen aangegeven. De gemeenteraad heeft thans de beide gemeentegeneesheeren definitief als schoolarts aangesteld. Evenals elders' heeft dus ook te Maarssen de praktijk de theorie niet gelogen-straft. Wanneer volgen nu de andere gemeenten R. K. Ziekenverpleegsters. De Staatscourant bevatte de statuten van dezen Bond van R. K. Ziekenverpleegsters, in het Bisdom Haarlem. Het doel van den Bond wordt als volgt omschreven«het bevorderen der ziekenver pleging door R. K. "Verpleegstershet bevor deren der geestelijke en stoffelijke belangen van haar, die van de verpleging een levens taak makenhet in stand houden van een informatiebureau van R.-Kath. Ziekenver pleegsters, dat gevestigd zal zijn te Haarlem. Naar dit doel zal worden gestreefd met de volgende middelendoor het oprichten van afdeelingen van den Bond op plaatsen waar zulks mogelijk isdoor het openstellen van R. K. ziekenhuizen ter opleiding van R. K. verpleegtersdoor het bevorderen van de vestiging van R. K. wijkverpleegstersdoor het verschaffen van goede gelegenheid tot verpleging aan R. K. gediplomeerde zieken verpleegsters door middel van het informa tiebureau door het houden van vergaderin gen ter bespreking van de belangen der R. K, verpleegeters. Cijfers der S. D. A. P. Aan het jaarverslag der Soc.-Dem. Arbei derspartij ontleenen wij het volgende in zake de sterkte van het ledental. Dit bedroeg 31 Dec. 1906. Aantal afdeelingen 167 met 7471 leden. 31 Dec. 1907. Aantal afdee lingen 176 met 8423 leden. Vermeerdering van 9 afdeelingen, 952 leden. Uit een staat van vergelijking bljjkt, dat het ledenaantal percentsgewijze uitgedrukt ten opzichte der bevolking 0.15 bedraagt voor de steden boven de 100.000 inwoners, nl. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, bedraagt dit respectievelijk 0.31, 0.21, 0.12 en 019voor de vier grootste steden tezamen 0.25. Voor" de steden boven de 50.000 en be neden de 100.000 inwoners gezamenlijk be draagt dit 0.19 en voor de steden tusschen 25 en 50.000 bedraagt dit 0.23. Voor de provinciën bedraagt dit Friesland 0.31Noord-Holland 0.24Overij- sel 0.20; Groningen 018 Zuid-Holland 0.16 Utrecht 0.10; Gelderland 0 08 Zeeland 0.08 Drenthe 0.04; Noord Brabant 0.02 en Lim burg 0.01. Wat de verspreiding der afdeelingen over het land aangaat, deze is de volgende Friesland 35Zuid-Holland 34Noord- Holland 28Overjjsel 19 Groningen 18 Gelderland 17 Zeeland 8Utrecht 6 Noord- Brabant 5Drenthe 3 Limburg 1. Als men de percentages der getalsterkte goed bekijkt, ziet men tevens met één oog opslag, hoeveel percent bluf er aan te pas komt, wanneer de S. D. A. P. zich noemt de arbeiderspartij Alléén de christelijke werkliedenorganisatie kan met recht van zich getuigen te zjjn de party, welke de groote massa beheerscht. Meer dan 2200 man beschikbaar. Het aantal van hen die zich hebben aan geboden om van April tot Juli onder de wapenen te komen ter aanvulling van het blijvend gedeelte had gisteren het vereiBchte cijfer van 2200 manschappen met 100 over schreden. Bidden In de kazerne. Onderstaand adres met bjjbehoorende Memorie van Toelichting is door het Centraal Bureau der Organisatie van R. K. Miliciens, Verlofgangers, Landweerplichtigen en Oud- Miliciens verzonden. Aan Zijne Ercell. den Minister van Oorlog 's 1lage. Ondergeteekenden, Petrus J. J. Haazevoet, Voorzitter, Henricus J. v. d. Zanden, Secre taris der Organisatie van Roomsch-Katholieke Miliciens, Verlofgangers, Landweerplichtigen en Oud-Miliciens, domicilie kiezende Tilburg, Korvelsche weg 578, nemen de vrijheid zich tot Uwe Excellentie te wenden met het eerbiedig verzoek dat het U Ex. moge behagen, die stappen te doen, welke U we Ex. dienstig oordeelt tot het bevorderen van het bidden vóór en nó de maaltijden op de soldaten chambrées. Met verschuldigden eerbied Het C. „B. der Org. van R. K. Mil., Verb, Landweerpl. en Oud Mil. (w. g.) P. J. J. HAAZEVOET, Voorzitter, (w. g.) H. J. v. d. ZANDEN, Secretaris. ALKMAAR, 24 Maart. Bezichtiging Gemeente-Slachthuis. Burgemeester en wethouders brengen ter algemeene kennis, dat het gemeente-slacht huis te bezichtigen zal zijn Op Vrijdag 27 Maart 1908 van 1—5 uur tegen betaling van f 0.25. Op Zaterdag 28 Maart 1908 van 10—5 uur tegen betaling van f 0.10. Op Zondag 29 Maart 1908 van 10—5 uur kosteloos. De op Vrjjdag en Zaterdag te ontvangen entrée gelden, zullen strekken ten behoeve van de vereeuiging Liefdadigheid naar Ver mogen alhier. Belasting op de gebouwde eigendommen. In verband met de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen, waarvan de resultaten met 1 Jan. jl. in de kadastrale leggers zjjn opgenomen moet ook de straatbelasting worden herzien. B. en W. stellen nu voor den naam te doen luiden plaatselijke belasting op de gebouwde eigendommen, den aanslag naar gevelbreedte, welke slechts zeldzaam voorkomt, te laten vervallen en alleen naar de kadastrale huur waarde aan te slaan tot een bedrag van IV, Geslaagd. De dames A. H. Scalé en N. de Jong, Stompetoren, slaagden Vrjjdag te 's Graven- hage voor het examen nuttige handwerken. Hello. Donderdagavond vergaderde de voor een maand of vjjf opgerichte vereeniging «Heilo Vooruit* bij den heer Ruiter. De vergadering, die slechts matig bezocht was, (we telden in 't geheel 22 personen) werd door den voor zitter, den heer W. Klippers met een kort woord van welkom geopend, waarna de notulen der stichtingsvergadering werden gelezen en goedgekeurd. De agenda bevattemededeelingen voor het Bestuur, welke wjj hier categorisch laten volgen. 1. De heer P. van Foreest (het 2de Ka merlid) wien gevraagd was het bescherm heerschap der jeugdige vereeniging te aan vaarden had hiervoor bedankt, om reden die het Bestuur blijkbaar niet kon geven. 2. De Statuten waren koninklijk goed gekeurd en nu in drukvorm verschenen. Aan de aanwezige leden werd alvast een exemplaar uitgereikt. 3. Tegen Mei zal, naar zeggen van den heer Pott de telefoon er zjjn. (Zooals bekend is, subsidieert de gemeente f 60). Van de drie heeren, wie gevraagd werden de spreek cel aan huis te willen hebbeD, had alleen de heer v. d. Horst zich bereid verklaard, volgens instructie van het Bestuur. Men zal dan met Alkmaar 3 minuten kunnen spreken voor 10 cent, met het ge heele land voor 40 cent. De spreekcel zal den geheelen dag beschikbaar zjjn. Telefonische berichten kunnen ook als telegrammen uit Alkmaar worden verzonden. Het bezorgen van telefonische berichten in de gemeente zal naar den afstand, een be- stelloen vorderen van 16 of 25 cent. 4. Alle pogingen van het Bestuur om een paardentramverbinding met het Alk maarsche station en een tramverbinding naar Egmond waren tot nu toe vruchteloos, we gens te groote kosten. Het Bestuur is nog in onderhandeling om een paardentram te laten loopen over de ljjn van den stoomtram. Het heeft bovendien van de directie de laatste toezegging gekregen, dat zooveel mo geljjk met de wenschen der vereeniging zal rekening worden gehouden, wat betreft de uren van vertrek, het inlasschen van trams, enz. 5. In 't laatst van April zal, in vereeni ging met de afdeeling Heiloo van den «Tuin bouw' een bloemententoonstelling worden gehouden en wel, na toestemming van den heer v. Foreest, op een der mooiste plekken in 't bosch. 6. Het Bestuur had den heer v. Foreest gevraagd, om de vereeniging op nader aan geduide plaatsen banken in 't bosch mocht plaatsen. Hierop was een welwillend schrij ven terug ontvangen, waarin medegedeeld werd, dat de heer v. Foreest op eigen kosten de banken zal plaatsen. 7. Naar aanleiding van een paar vragen door 2 der leden, deelde het Bestuur mee, dat het station der H. IJ. S. M. een groote verbetering zal ondergaan, speciaal bet tweede perron, wel binnen korten tjjd, en dat de gemeente jaarlijks f 1000 zal uittrekken voor het verbeteren der wegen. Op voorstel van een der leden zullen hier en daar handwijzers in het bosch worden aangebracht, ten gerieve van vreemde wandelaars. Nadat nog medegedeeld was, dat de ver eeniging 75 leden telt, waarbij verscheidene uit Alkmaar, sloot de voorzitter de vergadering. Verleden week werd een renteniershuis, gelegen in de onmiddellijke nabijheid der Roomsche Kerk, in de Kerkebuurt, door no taris M. Gouverne van Alkmaar verkocht in het Stationskoffiehuis van den heer Jan Morsch. Eigenaar werd de heer W. Klippers voor de som van f 2360.—. De nieuwe eigenaar schijnt het niet zelf te zullen betrekken, althans het door hem gekochte pand werd op den eigen dag der verkooping te huur aangeslagen. Er is hier vooral gebrek aan arbeiderswoningen rentenierswoningen zijn minder in trek. Toch is er heel wat op verschillende plaatsen in onze Heilosche gemeente in aanbouw. Langs den Alkmaarder-straatweg, op den «Joden- krocht', in de Spanjaardslaan, op «Kapel', op den hoogen weg. overal aanbouw I Men heeft er wel Blag van om met spoed te bou wen. Zoo werden in een paar weken tijde twee nieuwe panden gezet in de Breede Laau, nabjj het Hollandsche Spoorstation. Toch ver wacht men hier nog heel wat anders in de toekometoveral leest men bouwterrein te koop. Het nieuwe, groote café op Kapel is gereed en zal, naar wij vernemen, weldra worden betrokken. Als het de Bisschoppelijke Commissie mag gelukken een Kapelletje te bouwen, zal daardoor de bouwlust niet wei nig, naar men algemeen verwacht, worden verlevendigd. Verleden jaar werd door het Heilo's Kerkbestuur op onbekrompen wjjze gezorgd voor de beplanting van «Kapel'. Nadat de opgravingen daar op de aloude middeneeuw- sche bedevaartplaats van O. L. Vrouw ter Nood, by brokstukken over drie verschillende jaren verdeeld, waren ten einde gebracht, maakte de Amsterdamsche architect de heer Jan Stuyt, lid der Bisschoppelijke Commissie inzake de verlevendiging van de aloude devotie tot O. L. Vrouw ter Nood, eene teekening voor de beplanting van het terrein. Aan de firma J. J. Jurrissen te Naarden, werd in het voorjaar van 1907 de uitvoering opge dragen. Later bleek het, dat er nog al het een en ander was doodgegaan van de gewas sen en van het geboomte. Door de zorgen van pastoor Seuter en zijn Heilo's Kerkbe stuur werden de doode heesters, planten en boomen, in de vorige week eruit genomen en door mooie nieuwe, prachtig wortelvaste, wederom door de Naardensche firma Jurrissen geleverd, vervangen. Verleden week, terwijl een drietal personen daar werkzaam waren, bezochten wij het terrein en keerden wy terug met de gegronde overtuiging, dat het daar reeda dit jaar een echt lustoord van Maria kan genoemd worden, als de rozenperken geuren, de gouden regens hun volle trossen toonen en de heesters en verdere boomgewassen zjjn uitgeloopen. Naar wij hooren schijnt het reeds Woensdag a.s. op het feest van Maria Boodschap, daar extra groot bezoek van pelgrims te zullen worden, geljjk dit ook in 1907 daar op dien zelfden feestdag plaats had. Oesdom (.onder Heilo). Van geloofwaardige zjjde vernamen wjj, dat door de Bisschoppelijke Commissie, inzake de oude bedevaartplaats van Maria alhier, aan den bekenden kunstenaar Mengelenberg is ongedragen, een steenen beeld te maken van O. L. Vrouw ter Nood, dat hier in de open lucht op het aloude genadeoord van Maria zal geplaatst worden. Verder vernamen wij, dat door de Amsterdammers, die verleden jaar hier met twee extra-treinen in Septem ber ter bedevaart kwamen aan de Bisschop pelijke Commissie is verzocht, dit Maria beeld te plaatsen in eene nis, gebouwd uit oude steenen, die behoord hebben tot het in 1573, tjjdens het beleg van Alkmaar, verwoeste Maria-Kapelletje. Zulk een Maria beeld zal ongetwijfeld voldoening en kracht geven aan de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood van de pelgrims, die voortdurend nog hier komen en wier aantal nog wel grooter zal worden in de toekomst. Langedljk. Hebben de bouwers alhier langen tjjd reden tot klagen gehad, tbans hebben ze stof tot juichen. De koolprjjzen zijn plotseling gestegen en wel zeer aanmerkelijk. Werd voor de gele kool lang niet meer dan f 6 per 100 stuks gegeven, thans is die prijs tot f 16 gerezen. Ook de roode kool is aan merkelijk vooruitgegaan; de penen zjjn wat in prijs gestegen, maar niet bijzonder veel. In ieder geval zjjn de bouwers ten zeerste tevreden, al moeten zjj dan ook spijt ge voelen over het feit, dat zjj reeds zooveel producten hebben van de hand moeten doen beneden middelmatige prijzen, 't Spreekt ook van zelf, dat de gunstige toestand vooral hun ten deel valt, die den tijd hebben kunnen afwachten, aangezien financieele omstandig heden hen minder dreef, spoedig wat te verkoopen. Langzamerhand begint hier de drukte op den akker weer. «Modderen' ie grootendeels afgeloopen, spitten en ploegen en het plaatsen van rieten beschuttingen is in vollen gang. Zoo wordt dan weer afgewacht, wat dit jaar brengen zal. Vooral met het oog op de plantenziekten, verkeert men in ongerustheid. Deze toch hebben de laatste jaren zeer veel schade aangericht, zooveel, dat het Hoofd bestuur van de Naamlooze Tuinbouwvereeni- ging een premie van f 2000 heeft uitgeloofd voor hem, die een middel vindt om «vullers' en «draaiharten' te bestrijden. Zoo'n som trekt I Er zijn dan ook bij genoemd Hoofd bestuur al een drietal van middelen inge zonden, doch 2 ervan werden niet au sérieux genomen. Het derde, dat van den heer P. Kooij te Zuid Scharwoude, is niet voor kennisgeving aangenomen, maar daarover is onmiddellijk met Prof. Ritzema Bos in overleg getreden, met het gevolg, dat het beweerde middel 3 jaar achtereen beproefd zal worden. Blijkt het in dien tjjd afdoende te zjjn, dan wordt f 2000 uitgekeerd. Het komt de Ver eeniging wel op een aardig sommetje te staan, maar het zal bij welslagen 100-voudig worden vergoed. Tultjenhorn. Vergadering van het bestuur der Lees bibliotheek op Maandag 16 Maart j.l. bjj den heer Bleeker alhier. De directeur opende de vergadering met een woord van welkom, waarna hjj het bestuur zijn dank bracht voor het trouw vervullen van zijn plicht. De vergadering was uitgeschreven om de vacature te ver vullen van den penningmeester, den heer Klaver, die naar elders vertrokken was. Op voorstel zou de secretaris, de heer Veldman, een schrijven van dankbetuiging zenden aan den gewezen penningmeester voor zijn accuraat beheer, waf de financiën betrof en voor het keurig, in orde houden der boeken; de bibliotheek egg er netjes uit. Tot bestuurslid werd benoemd de heer C. Tijm. Besloten werd, dat de bibliotheek voortaan zou geplaatst wezen bij den heer F. Dekker. De directeur stelde voor, geen vasten pen ningmeester te benoemen, maar een hoofd penningmeester, en uit ieder 3 tal, dat eiken Zondag zitting houdt, een penningmeester. By de eerste stemming tot hoofd-penningm. werd gekozen de heer A. J. Bosch, die er echter bezwaar tegen had, als zijnde dirècteur. Opnieuw volgde een stemming, waarbij gekozen werd de heer P. Dekker. Een verzoek zou gericht worden aan het R. K. Kerkbestuur om financieelen steun, daar de verplaatsing der bibliotheek onkosten meebrengt, wat licht - en sluiting betreft, die voor de kas te bezwaarlijk zouden worden. Aangeschaft een 25-tal nieuwe werken. Bepaald werd, dat in 't vervolg uitsluitend boeken zouden afgegeven worden na de middagkerk tot 4 uur. Uitzondering werd gemaakt voor de bewoners van Speketer en Stroet. Met het oog op den verren afstand wordt aan hen de gelegenheid gegeven na de Hoogmis boeken S halen. De restauratie der R. K. Kerk begint langzaam op te schieten. Zondag j.l. werd op verzoek de Lijdensmeditatie des avonds gehouden, want verschillende parochianen, door de week 's avonds niet ter kerke komend, waren benieuwd naar de verandering. In de verte reeds werd men ze gewaar. Niet meer het >roode< lamplicht, neen, wit blinkend carbietlicht straalde de kerkgangers van pastorie en kerk tegen. Voor deze gelegenheid waren alle pitten ontstoken. 2 groote sierlijke kronen in het midden der kerk, ieder met 8 pitten, en nog eenige pitten in het kruis en aan den ingang 't was een zee van zilverwit licht. Jammer dat de grootsche indruk hinderlijk gestoord werd door de palen en plankwerk in het midden der kerk, noodig voor het restau- reeren, en het «plechtig zwijgen' van het orgel, n.l. eenige dagen te voren was de heer Pels uit Alkmaar met zijn «vernielings werk' begonnen. Voordat het orgel weer in zyn geheel klaar is, zal de Kerk wel in Paaschdos gestoken zyn. Ook om de kerk zelf is eene geheele verandering gebracht. Thans zoekt men tevergeefs de >natuurwouden< geljjk in Amerika, waar alles wild en woest door elkaar groeit. Neen, het >bosch< is herschapen in eene heerlijke wandelplaats.- Geen bagger laarzen meer, men kan gerust de wandeling op zjjn kamerpantoffels wagen. Wellicht komt er dra nog eene geschikte gelegenheid om eens te wijzen op andere verbeteringen in deze parochie, dank zij de zorgen van den eerwaarden Herder. Harenkarspel. Dinsdag j.l. vergaderde het bestuur der R. K. Kiesvereeniging alhier by den heer N. Boon te Kal verdijk, naar aanleiding van het kiesrecht-vraagstuk. Breedvoerig werden de vragen der gezonden vragenlijst besproken de beantwoording was geheel eenstemmig. Bepaald werd in ieder stemdistriot eene algem. verg. te houden om de uitspraak der leden te vernemen. Assendelft. Zaterdagavond vergaderde «De Onderlinge Brandwaarborg maatschappij' té Aasendelft, in het lokaal van de Wed. Olie. Aanwezig 75 stemgerechtigde deelhebbers.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2