ABRIKOZEN, P. A. Jacobse. PEDR0LI OVERTOOM'B Koek-Beschuit B. H. J. SCHOUTEN, iF§!¥§«FlllI, Landbouw. Laatste Berichten. Markt berichten. Advertentie». W, N. VOORMAN, bij JACOBSE, Coöp. Boerenleenbank te Alkmaar, Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Agenda's. ELISABETH BARKER, BOERENKNECHT, R. K, Kindermeisje, Bode VEER, MELK te koop, Te koop aangeboden: Prachtige de 5 ons 80 cent. verkoopt de beste UUR WERKEN het goedkoopst. Langestraat 104, Alkmaar. P. BRANDS, Geestersingel, hoek Tuinstraat, GhËLÏD Bij H, VAU DE KAMER, Kalfsvleesch. O, wat is heerlijk van smaak. Bureau voor Chemisch, Technisch en Mikrochemisch Onderzoek. LAAT D 17, Zuidzijde-Oostsinds. PRACHTIGE 35 ct. per 5 ons, LAAT, tegenover de Boterstraat. Jaarboek voor de Katholieken van Nederland: PIUS-ALNIANAK 1908. Prijs f2.— gebonden f2.50. Na opening door den voorzitter, voorlezing der notulen der vorige algemeene vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ver volgens ging men over tot afbandeling der agenda. De verschillende posten van kasrekening, balans, winst en verliesrekening werden voor gelezen en toegelicht. Enkele cijfers worden hier genoemdOp 1 Jan. 1907 was verzekerd voor een bedrag ad f 2399180. Op 1 Januari 1908 was het bedrag geklommen tot f 2525930. In den loop van dat jaar werd ingeschreven voor een bedrag ad f 307650. Gedurende 1907 werd aan brandschaden uitgekeerd het bedrag van f 25. Niettegenstaande de halveering der premie bedroeg de zuivere winst f 3435,29. Het reservefonds bedroeg op 1 Januari 1907 totaal f 47946,97s, op 1 Januari 1908 bedroeg dat fonds f 51382,26s. 't Aantal verzekerde posten op 1 Januari 1907 bedroeg 1127, dat der deelhebbers 680. 't Aantal verzekerde posten op 1 Januari 1908 bedroeg 1178, dat der deelhebbers 700. Vervolgens werd de aandacht der verga dering gevraagd voor de rapporten van »de commissie tot nazien der rekening» uit de commissarissen en van >de commissie tot na zien der rekening» uit de deelhebbers. Beide rapporten ademden één geestnamelyk dien van groote tevredenheid over de financiëele resultaten en over de nauwkeurige en nette administratie van den directeur. Hierna het jaarverslag van den secretaris. Ook hierin kwam duidelijk in het licht, dat het der maatschappij naar den vleeze gaat. Geen wanklank werd geuit; alleen aan het slot een kleine klacht, dat in Assendelft nog 200 perceelen niet by onze maatschappij zijn ingeschreven. Er zijn dus nog 200 eige naars, die hun belangen niet begrijpen, want nergens kunnen zjj zich goedkooper assu- reeren, dan by onze Onderlinge Maatschappij. Met den wensch, dat binnen een niet al te langen tijd alle Assendelfters bij onze mooie maatschappij zullen aangesloten zijn, eindigde de secretaris, de heer W. Fz, Jongejans zijn zaakrijk jaarverslag. De verkiezingszaak werd" vlug berecht. De beide aftredende commissarissen werden met groote meerderheid herkozennamelijk, de heer W. Fz. Jongejans met 69 en de heer K. Aafjes met 66 van de 75 uitgebrachte stemmeD. De eerste nam de benoeming aan, terwijl de tweede, die wegens ziekte afwezig was, van zijn benoeming in kennis gesteld zal worden. In de plaats van den heer G. de Boer, niet herkiesbaar-aftredend lid der commissie tot nazien der rekening werd gekozen met 48 stemmen de heer H. Aafjesde heer Sikkes verkreeg 25 stemmen. By de rondvraag kwamen een paar zeer belangrijke punten aan de orde. De heer Boet stelde voor om aan meer derjarige deelhebbers, die voor een som minder dan f 500 bij de maatschappij zÜn ingeschreven; ook stemrecht te verleenen. Dit voorstel kon op reglementaire gronden niet in behandeling komen doch het bestuur deed toezegging op de volgende algemeene vergadering, desgewenscht met bepaalde voor stellen te komen, welke de kiesbevoegdheid der deelhebbers zouden wijzigen en regelen. Een zeer geanimeerd debat volgde over het al of niet verstrekken van eubBidie uit de kas der maatschappij aan het 'Witte Kruis» voor het aanstellen eener wijkver pleegster. De heer Hos leidde het debat in met de aandacht te vestigen op den brief van het Witte Kruisbestuur aan het bestuur der assurantie maatschappij. Na vee' vijven en zessen werd de bewuste brief voorgelezen. Hierop verkreeg onze medicus, de heer Bon Jr, het woord. In een warm betoog, gebaseerd op utiliteits- en humaniteits-gron- den, trachtte spreker de algemeene vergade ring gunstig te stemmen voor een subsidie toezegging. Het bestuur was er vierkant tegen; ik bedoel tegen subsidie uit de kas der maat schappij. Bij monde van den voorzitter, den heer G. Jbz. IJff en van den directeur, den heer J. Kwantes werd uiteengezet, dat èn op financiëele en op wettelijke gronden het niet geoorloofd was een jaarljjksche subsidie aan het «Witte Kruis» te verleenen. Het bestuur stond sterk, zeer sterk. Een gerekt debat dreigde te ontstaan, en om dat te voorkomen en om den geest der verga dering te toetsen diende de heer Barnhoorn de volgende motie in»De algemeene ver gadering, gehoord de discussie's, acht het wenscheljjk, binnen een nader te bepalen tijdstip een algemeene vergadering van deel hebbers te beleggen, ten einde te bespreken de mogelijkheid om een jaarlyksche subsidie te verleenen aan het «Witte Kruis» inzake de wijkverpleegster». Het bestuur nam ge noemde motie, na geringe wijziging, waarbij echter de portée behouden bleef, over en bracht haar in stemming. De motie kelderde met 48 tegen 15 stemmen. Het bestuur had zich van stemming onthouden. Zoo was de subsidie-questie van de baan; men achtte 6en wijkverpleegster nuttig en gewenscht, doch de kas der maatschappij mocht daar voor niet worden aangesproken. De subsidie voorstanders hielden echter keep. De heer J. Koomen stelde nu voor, om de jaarlyksche aflossing van f 200, welke bet W. K. op zich genomen heeft tot delging der renteloqze leening voor het Ziekenhuis, te brengen op f 100. Ook dit voorstel viel, evenals het voorstel van den heer Hos, om de algemeene vergadering te machtigen tot een schryven aan den gemeenteraad, waarin aangedrongen werd op de aanstelling eener wijkverpleegster van gemeentewege. Nadat nu nog eenige punten, omtrent Tftn verzekering op kort termijn van koopmansgoederen, graan en hooi, door het bestuur werden opgehelderd, sloot do voor zitter, het was bijna half twaalf, met een woord van dank en een wensch voor den groei en bloei der maatschappij, de belang- rijke vergadering. Paarden scheren. In de Duitsche «Lacdwirt Presse» wordt met byval gewaagd van het meer en meer veldwinnend, en door de meeste veeartsen aanbevolen gebruik, de paarden in het voor jaar te scheren. De boeren in Engeland hebben deze methode reeds sedert lang ge volgd en hun paarden bevinden er zich goed bij. Nu zal het wenschelyk zijn ook onze paardenhouders daarvoor te winnen. Terwijl een geschoren paard, dat na zijn werk bezweet op stal komt, epoedig opdroogt, blijft een ongeschoren paard langen tydnat en zal daardoor gemakkelijk koude vatten, gaan hoesten of rheumatisch worden. Vooral in het voorjaar, wanneer het haar lang is en de paarden betrekkelijk slap zijn, worden zy bij het werken spoedig bezweet. Het vocht blijft dan langen tyd in de dikke ruige vacht en het voeder dat moet dienen om het paard te versterken, is nu nauwelijks voldoende om het verlies aan warmte, ver oorzaakt door het natte, lange haar, aan te vullen. Een geschoren paard daarentegen wordt aanstonds droog, rust goed uit en heeft veel nut van zyn voeder. Een paardentramweg-maatschappy te Buf falo heeft onlangB het nut van het scheren door middel van een proef onderzochtvan 500 harer paarden werden er 250 in het voorjaar geschoren en 250 niet. De uitkomst was, dat van de ongeschoren paarden er 153 koude vatten, gingen hoesten enz., ter- wijl de geschorene allen gezond bleven. I'rov. Tentoonstelling van Huisvlijt. De aangiften tot deelname aan de Prov. Ten toonstelling van Huisvlyt te Zaandam zijn bijzonder groot. Met nadruk wyst het comité er op, dat inzending in de rubriek «Ama teur-Fotografie» eveneens zeer gewenscht ïb. By Kon. besluit dd. 22 Februari 1908 is verlof verleend tot het houden eener groote Huisvlyt Verloting (10 000 loten a f 1.— per lot.) Algemeen secretaris van het uitvoerend Comité is de heer G. J. Blees Kz., West- zyde, Zaandam. Verbrand. Te Volendam is een twee jarig kind van W. Jonk, dat uit een pot met kokende koffie had gedronken, aan de daardoor verkregen brandwonden overleden. Een liefhebber. 'n Italiaan 'n dólle liefhebber van dansen, heeft laatst 14 uren achter elkaar gewalsd. 't Ging om 'n wed denschap, wie 't het langste vol zou houden. Een zonderling krantenrondbrenger. Een krantenrondbrenger in Parijs heeft een hond, die iederen dag een deel van de «wijk» bedient. Het beest loopt met twee mandjes kranten op z'n rug, en moet de abonnés on verbeterlyk-zorgvuldig bedienen Misdaad. Te Vaals is langs den open baren weg gevonden het lyk van een meisje. Het was onder het zand bedolven. De politie is dadelyk aan 't speuren gegaan naar hetgeen met deze vondst in verband moet staan, maar tevergeefs. Tusschen de pers. Zaterdagmorgen is er in de drukkery van de firma C. J. v. Houten en Zn. te WeeBp een ernstig ongeluk gebeurd. H. V., bezig een snelpers schoon te maken, geraakte met zijn arm bekneld tusschen inktcylinder en drukcylin- der, waardoor hem over een groot deel van den arm het vleesch werd afgerukt. Vergiftiging. In het huisgezin van De J. te Langezwaag deden zich bij vyf personen vergiftigingsverschijnselen voor, vermoedelijk door het gebruik van koffie, Na voorloopige behandelingen door de doc toren van NKor fez waag en Tynje, bleek de toestand der patiënten niet zonder zorg. Redders gehuldigd. De Noord- en Zuid- Hollandsche Beddingmaatschappij heefc hare gouden medaille toegekend aan den heer J. Koosendaal te Nieuwediep, oudgezagvoerder van de sleepboot «Hercules» als erkenning voor de belangryke diensten, door hem be wezen bij de redding der equipage van het in de Haaksgronden verongelukte EDgelsche stoomschip «Turbo». Van de directie der Stoombootreedery voor 't sleepen van schepen te Nieuwediep en te IJmniden ontving kapitein Roosendaal als bewys van waardeering een klok, tevens baro meter en thermometer. Overreden. Nabij de halte Helenaveen is gisternacht op den spoorweg gevonden een zekere N., wonende te America, wiens rechterbeen en arm verbryzeld waren. N. is vermoedelyk door een der late treinen overreden. Lijk gevonden. Gisternacht ia te Am sterdam op de spoorbaan tusschen het oostelyk viaduct en seinhuis 2 gevonden het verminkte lyk van een man, die, blij kens de op hem gevonden papieren, aldaar thuis behoort. Treurig ongeluk. Zondagmidag om- Btreeks vier uur had een bewoner in de Van der Helststraat te Amsterdam het ongeluk van de trap te vallen. De onge lukkige kwam met den nek op een water kraan in het portaal terecht zoodat by den hals brak. Met de Witte-Kruis brancard naar het ziekenhuis gebracht, bleek by by aankomst aldaar overleden. Dood gespringen. Het 10 jarig doch tertje van den heer Labon in de 2de Oosterparkstraat le Amsterdam werd voor acht dagen geleden plotseling onwel nadat zij naar vermoed wordt te veel touwtje bad gesprongen. Haar ongesteldheid verergde zoo snel dat zy in het O. L. V. gasthuis opgenomen moest worden waar zij Zaterdag overleed. Doder groote belangstel ling der buurt werd bét stoffelijk overschot van het alom beminde meisje naar de be droefde ouders gebracht. Diefstal. Een der HaarleniBche druk kersfirma's is de diyie geworden van een persoon uit haar personeel. De man, die 28 jaar by de firma in dienst was, heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van duizenden guldens materiaal. Hij stond in den laatsten tijd zoo onder den invloed van een opkooper, dat hy deze niet durfde wei geren met de verduisteringen door te gaan. De opkooper, die den man zeer weinig be taalde, f0.25, waarvoor hy Boms over de f 2.50 terugontving bij verkoop heeft kans gezien uit de opbrengst een eigen huis te koopen. Diefstal uit de gemeentekas. .Zaterdag heeft men ontdekt dat er f 2000, n.l. twee bankbiljetten van f 1000, vermist werden uit de brandkast der gemeente Waarderadeel, te Grouw. Spoor van inbraak was niet te zien. De politie doet yverig onderzoek. Dieven gepakt. De rijksveldwachter S., te Brummen heeft Zaterdagmorgen aldaar aangehouden twee gevaarlyke sujetten, af komstig uit Amerika, die te Brummen dief stal hebben gepleegd. Te Zutphen bleken zy in het bezit te zyn van twee geladen revolvers en eenige loopers. Zy zijn ter be schikking van den officier van Justitie gesteld. Zeldzame koop, Jn Mexico is 'n vul kaan, de Popocatepetl, te koop. De tegen woordige eigenaar, die den 18.000 voet hoogen berg 'n paar jaar terug voor 60.000 pond kocht, wil hem weer kwyt. Voor mogelijk kooplustige lezers zy gemeld, dat de vulkaan de grootste zwavel producent van de wereld is. Een ontrouwe boekhouder. Naar het tltr. Dbl. verneemt, is by de politie te Utrecht aangifte gedaan van de verdwyning van den hoekhouder van G., in betrekking by de Stoomzuivelfabriek en Melkinrichting G. H. v. d. Lee aan den Amsterdamschen Straatweg aldaar. Bij onderzoek is gebleken dat de verdwenen beambte zich gelden heeft toegeëigend van de fabriek en deze voor een niet onaanzienlijk bedrag door bedrie- gelijke handelingen heeft benadeeld. Veel liefhebbers. Voor de vacante be trekking van 3a ambtenaar ter gemeente secretarie te Sliedrecht, op een salaris van f 400, hebben zich niet minder dan 33 solli citanten aangemeld. Geen schade door het faillisement. Uit Arnhem wordt "gemeld, dat de filantropische instellingen, welke geïnteresseerd zyn hy hetfailissement der Arnhemsche Banbver- eeüiging, door de bemiddeling eener familie, nauw by' genoemde bank betrokken, geen schade door het faillissement zUlleh lijden, doch haar volle vorderingen uitbetaald krygen. 1 -- Op den loop. Dinsdagmorgen is een marechaussee vau de brigade te Oostburg, die binnenkort weder by het leger zou wor den overgeplaats tot het ondergaan eener disciplinaire straf, te paard in de richting der Belgische grens vertrokken. Nasporingen zyu vruchteloos gebleven. Bloedvergiftiging. De technisch student C. te Delft is tengevolge van bloedvergif tiging overleden. Een onbeduidend wondje aan een der handen heeft vermoeielyk de besmetting opgevoerd, welke een ziekte van slechts enkele dagen tengevolge had. Overbevolkt. Als een staaltje hoe het thans gesteld is met de gelegenheid tot verpleging van krankzinnigen, moge het volgende dienen De burgemeester eener gemeente in Noord-Holland verzond deze week telegram men aan de besturen of directeuren van vyftien krankzinnigengestichten in ons land, met dringend verzoek twee lyders voor re kening zijner gemeente op te nemen. Slechts ééa antwoord luidde gunstig, in alle andere gestichten was geen plaats. Ja, in ge sticht kon één patient worden verpleegd, maar de tweede niet. ALKMAAR. Een wanhoopsdaad. Hedenmorgen sprong alhier een zekere vrouw K. in het Verdronkenoord, met het oogmerk zich te verdrinken, maar wak kere handen wisten haar weer spoedig op het droge te krygen, waarna zy in een hand wagen Baar hare woning werd vervoerd. Naar wy vernemen, was huiseiyke twist van de wanhoopsdaad de oorzaak. KERKNIEUWS Lourdes. De jubeljarige nationale Bedevaart naar O. L. Vr. van Lourdes, vergezellende een groot aantal arme zieken, zal dit jaar ge houden worden van 22 tot 30 Juni 1908, Breedvoerige inlichtingen te verkrygen by den heer A. van der Aa, cand. Notaris te Oosterhout, N.-Br. (een postzegel voor ant woord by voegende). Alkmaar. GEBOREN 21 Maart. Willem Jan, z. van Willem Kerkmesr en Gunrtje Ooyevaar, 23 dito. Anna Catharina, d. van Petrus Simon Dik en Ariaantje Ootjers. OVERLEDEN 21 Maart. Maria Johanna, d. van Jan Franse en Jobina Schreurs. 23 dito. Anna Maria Surendonk, echtgen. van Michiel Nicolaas Edeihauser, 77 j. - 24 dito. Arie Molenaar, 63 j. Heiloo. GEBOREN 5 Febr. Martinus, z. van Jacob Bregman en Grietje Lakeman. 7 dito. Aotje, d. van C. Reik en J. O. Kenning. 10 dito. Bregtje, d. van C. v. d. Sluis en Antje de Boarder. 20 dito. Johannes, z. van Th. Rozing en Guurtje Kuyper. 21 dito. Cornelia Maria, d. van A. de Vette en C. Persoon. 22 dito. Anna Maria, d. van P. L. Vermeulen en Joh. Delis. 24 dito. Fransiscus, z. van Joh. Bruin en Aaltje Boenderwater. 25 dito. Petrus Johannes, z. van P. J. Kops en Aaltje Oud. GETROUWD A. Terra en M. A. Schroder. J. T. H. Hart en J. H. Keeman. D. Brouwer en M. L. Landman. OVERLEDEN12 Febr. Anna Maria Pie pers wed. Louwris Delis, 55 j. 24 Febr. Klaas Kok echtgenoot van Jannetje van Beek, eerder van Tryntje Stooper, 66 jr. 25 dito. Arien Blokker wed. van Tryntje v. Twuijver, 69 jr. 28 dito. Antje, d. van C. Reik en Chr. Keuning, 3 w. Johanna Schol echtg. van C. Metselaar, 66 jr. Heemskerk. GEBORENMaria Agatha Josephia, d. van Jacobus Franciscus Smit en Maria Agnes Brouwer. Catharina Maria, d. van Pieter Duineveld en Elisabeth Maria Bakker. Petrus Joseph, z. van Petrus Zonneveld en Antje van Duivenvoorde. ALKMAAR» 23 Maart. Aangevoerd 4 Koeien éc Ossen f 140 a 200, 45 vette Kalveren f 40 a 115. per Ned. pond 90 a 100 ot. 165 nncht. Kalveren f 6 a 20 pea* stok; 4 magere Schapen f 18.00 a 28.00, 0 vette idem f 00.00 a 00,—, 196 vette Varkens 40 a 51 ct. p. Ned. pond 31 mag. idem 14 a 18. Zondag 29 Maart, 's morg. 7 uur, H. Mis voor de Timmerliedenvereeniging «St. Joseph», waaronder algemeene H. Communie voor de leden. De leden worden dringend verzocht tot de H. Tafel te naderen en insigne zicht baar te dragen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten der stervenden, onze zeer geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, wed. van Willem Cornelius Dekker, in den ouderdom van bjjna 76 jaren. Jb. DEKKER Wzn. A. A. DEKKER—Konijn. Jb ADRICHEM. CATH. ADRICHEM-DEKKER. en Kleinkinderen. Limmen, 22 Maart 1908. Terstond gevraagd een die goed kan melken, bij C. HOEDJES, Wieringerwaard Direct gevraagd een net niet beneden de 13 jiar. Adres te beko men aan het bnreau van dit blad ■OYSr ACHTERSTRAAT, vraagt een knappen en fatsoenljjken Jongen. met 1 Mei, ongeveer 150 170 kan per dag, bij C. KAPTEIJN, Nieuw- poortslaan, Alkmaar. Eigenheimers Planters, bij P. BEENTJES, Rijksstraatweg, Castricum. TE KOOP: een lief Woonhuis, zeer geriefijjk inge richt, vrjj uitzicht, alles keurig net .ge schilderd én behangen, geschikt voor niet te groot gezin. Gelegen in de stad. Koopsom zeer billjjk. Brieven fr. lett. G, bureau van dit blad. beveelt zich beleefd aan tot het plaat sen en bezorgen van gelden op hypo theek tegen billjjke voorwaarden. besobikbaar op hypotheek tegen billjjke rente en voorwaarden, zoowel van parti- oulieren als banken. Brieven fr. lett. A, bureau dezes. Hnigbronwersteeg, is verkrjjgbaar dageljjks versch geslacht TELEFOOON No. 245. Apotheker, Scheikundige. Ondergeteekende houdt zich beleefd aanbevolen voor het repareeren van allé soorten Schoenwerk en tevens voor het maken van alle soorten nieuwe Schoenen naar maat. Voor het nemen der maat aan huis te ontbieden. Uw Dw. Dn., en voortaan alle naohten gebruikt ge WILHELMIN A-NACHTLICHTEN van W. NEDERKOORN, Langestraat A 11 A 10 cent per doos. VERSCHENEN: A. KUSTERS, Uitgever, Alkmaar. Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 5 Nov. 1904. Art. 3. Voor 't lidmaatschap wórdt vereischt: 1°. dat men godsdienst, huisgezin en eigendomsrecht als den grondslag der samenleving erkenne en zyn gedrag daarnaar regele 5°. dat men 't landbouwbedrijf uitoefene en lid zjj van den Boerenbond. Art. 12. De leden zijn hoofdelijk aansprakelijk. Art. 43. Allen geldhandel waaraan eenig gevaar is verbonden, is ten strengste verboden; en de Bestuursleden moeten wel toezien, dat alleen aan oppassende land bouwers voorschotten worden gegeven en tot verbetering van 't bedrijf. Art. 44. Ook kunnen gelden van derden worden opgenomen tegen nader te bepalen rente Vergoedt 4 pCt. voor deposito's. Het Kantoor is dageljjks ten huize van den Kassier, Westdjjk, Alkmaar; des Zaterdags van 12 tot 1 uur bjj N. KONIJN, Dijk, Alkmaar, Namens het Bestuur, H, KLAVER, Kassier,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 3