ZE BLEEF ZITTEN Marktberichten. Advertentiën. KOEK BESCHUIT, ELECTRICIEN, Bureau B. H. J. SCHOUTEN, Kalfsvleesch. P. BRAIDS, Bijverdienste Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. KERKNIEUWS Correspondentie. Agenda's. Mevr. Josephlna Johanna Maria Francisca Je Sonnavilie, Willebrordus Anthonius, MARIA MUL, Werkpaard (Schimmel), R, K. Huishoudster, Yaa daag dagasa, ett elkeen OVERTOOM's Gem, Hamei*. Langestraat 104, ALKMAAR. To HÏÏUB te HEILOOi Burger-Renteniershuis, W. N. VOORMAN, LAAT D 17, Zuidzijde-Oosteiade. voor Chemisch, Technisch en Mikrochemisch Onderzoek. Bij E, VAN DE KAMER, Geestersiugel, hoek Tuinstraat, 387ste Staatsloterij. Burgerlijke Stand. Schuiflampen, Geëmailleerde PANNEN K00KSTELLEN. D. J, MIJNEN, Assendelft. Een Verstelnaaister R. K. BROODBAKKERSKNECHT een Boerenmeid of Meisje R. K., raad de jaarwedden reedi in genoemden zin gewijzigd, aoodat in die gemeente niet ge- adreiaeerd ie. De gemeenteraad van Heerhugowaard heeft aan het gemeentebestuur te Zuidschar- woude meegedeeld, dat hij niet genegen ie deel te nemen in de onderhoudskosten der >Lange Balk» over de Kingeloot. Noord-Scharwoude. Zaterdagavond, 28 Maart, is de Wed. J. Broereen, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Tuitjenhorn. Donderdagavond ten 7 uur vergaderde de R. K. kiesvereeniging in het lokaal van den heer K. Kossen. De voorzitter, de heer A. J. Bosch, opende de vergadering met een woord van welkom. Een 30 tal leden waren tegenwoordig. Speet het den voorzitter dat de opkomst gering was het verbaasde hem geenszins èn de agenda, èn de drukke werkzaamheden waren hiervan de oorzaak. Na het afgetreden bestuur dank gebracht te hebben, deelde de voorz. mede, waarom deze buitengewone vergadering was uitge schreven. Alvorens tot de behandeling der vragenlijst over het kieerechtrapport over te gaan deelde de voorzitter aan de ver gadering mede, het standpunt van de kies vereeniging >Den Haag<, wat naar zyne meening het éénig juiste was. Na lezing der notulen, ging men over tot bespreking der notulen. De voorzitter in studie genomen hebbend het rapport omtrent het kiesrechtvraagstuk, uitgebracht door de daartoe benoemde com missie, lichtte de vragen toe en zette zooveel mogelijk uiteenlo. de gebreken der be staande kiesrechtregeling2o. het gezins hoofden kiesrecht, als de eerste stap lot organisch kiesrecht3o. het meervoudig- kiesrecht4o. stemplicht in de bet. van opkomstplicht; 5o. de evenredige vertegen woordiging. Men verklaarde zich vóór organisch kies recht stemplicht evenredige vertegen woordiging en tegen vrouwenkiesrecht. Als afgevaardigden werden gekozen voor Schagen de heer P. Hofvoor Alkmaar de heer Jac. Molenaar. Vergadering van het 2e stemdistrict der R. K. kiesver. Harenkarspel te Waarland op Woensdag 25 Maart j.l. Nadat de heer J. Bos, vice voorzitter, de vragen had uiteengezet, verklaarden de leden zich voor organisch kiesrecht en stemplicht, tegen vrouwenkiesrecht. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren J. Bos en W. Zut voor Alkmaar en voor Schagen A. Dekker en O. Bakker. Wormerveer. De afd. Zaanstreek van Volksonderwijs, heeft het initiatief genomen voor het op richten van een centrale ambachtsschool voor de Zaanstreek. In de commissie van voor bereiding zyn door de afdeeling benoemd de heeren A. Noordanus te Wormerveer; dr. E. van de Stadt Kz., te Zaandam, en P. Walig, te Krommenie. Assendelft. De lezing, welke de Weled. heer C. J. van Overzee jl. Maandagavond in het lokaal van mej. de wed. Olie zou houden over het nut van kaasbereiding op vetgehalte enz., is door onvoorziene omstandigheden afge wimpeld en tot later uitgesteld. Valsch geld. In den laatsten tyd zyn aan het bureau van politie te Arnhem meer malen, aan inwoners in betaling gegeven, valsche kwartjes gedeponeerd. Kinderzegen. Te Eelde (Dr.) zyn drie huisvaders, die over een totaal van 48 kin deren beschikken, no. 49 wordt verwacht. Geen wonder. Een sergeant, te 's-Her- togenbosch in garnizoen, ontving dezer dagen bericht dat hy, door het overlijden van een oom zijner vrouw in Ned.-Indië, erfgenaam is geworden van Vs van diens bezitting, die op 4x/a millioen gulden wordt geraamd. De sergeant denkt er sterk over den mi litairen dienBt te verlaten. Treurig. In 'n Oostenryksch plaatsje heeft 'n jongen van elf jaar zich opgehangen, 't Ongelukkige kind werd door zyn ouders tot bedelen gedwongen en op allerlei ma nieren afgebeuld. Bovendien leed 't aan vallende ziekte. Aangehouden. De boekhouder van de ■toomzuivelfabriek en melkinrichting Van der Lee aan den Amsterdamschen Straat weg te Utrecht is te Boozendaal aangehouden. Brandwonden. Terwijl de vrouw van G. D. aan het »Hu'.s ter Lugt« onder Maas land Vrijdagmiddag een pan met vet van de kachel nam, had zij het ongeluk een deel in het vuur te storten, met het on gelukkig gevolg, dat zy brandwonden in het aangezicht bekwam. Ook aan een der oogen leed zij veel pijn. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. Te zwaar voor soldaat. De loteling Van der Meer, te Spykenisse, ingedeeld milicien te Bergen-op Zoom, is voor de keu ring te Rotterdam en te Bergen-op Zoom afgekeurd, omdat hij te zwaar werd bevonden zoo maar eventjes 128 kilo. Gevaarlijk jongmensch. Door de gemeen tepolitie te Maastricht is procesverbaal op gemaakt tegen een 17-jarig jongmensch, dat, tjjdens eene verhuizing, waarbij hij helpen moest, een geladen revolver stal, en in het bassin zich vermaakte met schieten, blijk baar om de daar aanwezige schepen >in den grond te boren.' Ontslag in 't groot. De tramdirectie te New-York is er achter gekomen, dat ze leder jaar door de conducteuren voor ruim $en millioen gulden benadeeld werd. 600 conducteuren z|jn ontslagen er komen nu kaartjesautomaten in de wagens. Heel se cuur scheen er niet gecontroleerd te worden I SnecuwstorUng. In het Ziller-dal zijn drie boerenzoons, die op gemzen ter jacht waren, door een sneeuwstortmg verraBt. Twee hunner kwamen om. Te Schoppenau in het wou 1 van Bregenz is aan drie hout hakkers eenzelfde ongeluk overkomen. Een kwam er om en de twee anderen zijn zwaar gewond. Te licht om te hangen. In Washington was een Italiaan ter-dood veroordeeld wegens moord op een jong meisje. In de gevan genis is hij echter zóó vermagerd, dat hy te licht is geworden om te worden opge hangen. Men zal nu op 'n andere manier 't vonnis moeten voltrekken. Een schip met nafta in brand. Het zeilschip Inglewood, van New York op weg naar Stockholm met een lading nafta en sedert eenige dagen op de goede reede van Mandal in Noorwegen liggende, heeft Za terdag brand aan boord gekregen. Na een ontploffing zonk het schip. Dertien man kwamen er by om 't leven. Twee man werden door een kotter uit het wat9r gered. De gezagvoerder was aan wal. Een brutale aanval. Het is algemeen bekend, dat een valk veel vogeltjes buit maakt, maar dat hy ook een aanval durft wagen op een kanarie, die rustig in een kooitje in een kamer voor het raam zit, is zeker iets zeldzaams. De heer Van Kerk- voorde, te Frederiksoord, had een kooitje waarin een kanarie in een staanden hanger, voor het raam staan. Daar komt op eens een valk met zooveel kracht tegen het raam vliegen, dat het glas breekt en het roof dier zich naar binnen tracht te wringen, om den kleinen zanger te grypen. Toen de eigenaar naderbij kwam, ging de valk op de vlucht. Het diertje dat anders een goede zanger was, heeft na dien tyd zijn stem niet meer laten hooren. Ongelukken. Te NieuwBuinen is Za terdag ochtend een 12 jarig meisje van den ryksambtenaar Th. door een geweerschot gedood. Een 15 jarig leerling van een na- by wonenden rywielhersteller had het geweer, dat gerepareerd was, uit den winkel geno men en was er mede naar buiten gegaan, 'waar het noodlottig schot afging, dat het kind zoodanig trof, dat het reeds overleed, vóór geneeskundige hulp aanwezig was. Zaterdag namidag liep de 6-jarige J. v. d. H. op den fersoonsdam te Rotterdam aan den waterkant te spelen. Hy wou toen in een in de Nassauhaven liggende roeiboot gaan, maar viel te water en verdronk. Zaterdag geraakte het 5 jarig dochtertje van den landbouwer M. G. te Stramproy in een diepe sloot en werd levenloos daaruit opgehaald. Een vreeselijke jacht. Deze week had over de daken van Altona een vreeeelyke jacht plaats. Tegen elf uur 's avonds kwam een koopman in het logement 'Transvaal' aldaar nachtverblyf aanvragen. De man gaf voor Steffens te heeten. De houder van het logement herkende dadehjk zyn gaet van voor veertien dagen, die toen onder een anderen naam daar geslapen had en 's morgens met een deel der kas verdwenen was. Men gaf hem een kamer, in de hoop den gauw dief zeker te kunnen pakken, De politie werd gewaarschuwd, maar onze vriend kreeg er tydig de lucht van en vluchtte op het dak. Drie agenten en een Blager begonnen de vervolging, Bliksemsnel en met kataardige vaardig heid sprong de vervolgde van dak tot dak. Eindelijk geen uitkomst wetende, verborg hy zich achter een schoorsteen. De agenten liepen hem voorhy, doch de achteraan ko mende slager zag de geknielde geslalte. Zich ontdekt ziende, vloog de handiet op, greep den vervolger aan en slingerde hem met reuzenkracht op zyde. Een doffe plomp en daarna doodelyke stilte. Op de plaats vond i men het verminkte ljjk van den ongeluk- kigen slager. In de verwarring wist de bandiet te ontkomen. Laat in den nacht werd hy echter in een naburig huis ge grepen. Zenuw overspanning. Vrydagnacht heeft zich by de familie Merkes, te Amsterdam een geval afgespeld, dat nog betrekkeiyk goed is afgeloopen. Omstreeks 1 uur werd de vrouw wier man zwaar ziek is plotseling onwel. Zy had nog het besef naar de voor deur te gaan en iemand die passeerde te waarschuwen, welke onmiddellyk op zyn beurt weer de politie er van in kennis stelde. Inmiddels was de vrouw geheel be wusteloos geworden en werd door inmiddels geroepen familieleden en een dokter weer bygemaakt. De vrouw verkeert nog steeds in hoogst zenuwachtigen toestand, terwyl de toestand van den 81-jarigen man nog steeds bedenkelyk is. De oorzaak van de ziekte der vrouw moet worden toegeschreven aan overspanning der zenuwen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De copie wordt nimmer teruggegeven. Telegraaf-Neutralitelt. Vriend Redacteur. Flink zoo, dat ge in Ons Blad eindelyk eens 'n campagne begint tegen De Telegraaf en zyn 'neutraliteit' 1 We hebben in onzen tijd mannen van karakter noodig. Dat volkje zonder beginsel, zonder be paalde levensbeschouwing, uitsluitend van het systeem om er geen systeem op na te houden, wordt maar al te veel gesterkt in zyn vleesch-noch-visch achtigheid. Zelfs is het neutrale nog een reclame middel. Men komt er hy dwazen nog het verst mee. De karakterloozen laten de be ginsel menschen zeer ver achter zich. De geschiedenis des vaderlands van de begin nende XXe eeuw zal spreken over een tyd- P6rk van kwijnend geestesleven, waarin de •neutralen' (lees vlsch-noch-vleesch menschen) de halve wereld veroverd hadden en nog een goed stuk er bij. De socialisten hebben door dat goedkoop reclame-middeltjs, dat neutraliteit heet, 7/g van hun party bij elkaar gelapt. Neutraliteit blijft altyd nog de groots hefkracht waarmee Bebel, Troelstra, Van der Velde en andere socies de zoogenaamde volksmassa's in de eerste beweging brengen. Ik hoop, vriend Redacteur, dat uw dege- lyke artikelen er veel toe zullen bydragen om het 'neutrale' lokaas van De Telegraaf en zijn Redactie door de Noord Hollandsche Katholieken minachtend den rug toe te doen keeren. Als De Telegraaf met zyn opgestoofd kliekjeDe Courant een eeriyke overtuiging voorstond, moest het blad met open vizier in 't strijdperk afdalen. Om den Katholiek te verschalken, moffelt de gladde Redactie haar anti godsdienstig streven achter het neutrale, mom weg, zoolang het in haar kraam te pas komt. Ik beklaag den Katholiek, die De Tele graaf leest. De N. R. Ct. of het Handelsblad kwetsen hem te veel met hun anti katholieke tendenz berichten. Daarom De Telegraaf de zelden serieuse, de licht en dichte, de wufte, de bloemzoete, de leepe, die behoefte heeft aan katholieke abonnementsgelden, tot orgaan gekozen 1 Leest die Roomsche vriend De Telegraaf om reden dat het blad karakterloos is Of omdat er iets achter dat masker van be ginselloosheid op hem loert, om hem gaande weg met al wat hooger is, te doen lachen Nog eens, ik beklaag zoo'n Roomschen abonné op De Telegraaf. En ik hoop levendig, dat Noord Holland's Katholieken in politieke ontwikkeling minstens zoo hoog staan, dat zij in hun orgaan een beginsel eischen, en er eenigen ernst in zoeken. Ik hoop, dat de minste van hen er zich nog voor schaamt om karakterloosheid tot zyn ideaal te maken. Ik hoop vooral, dat die onnoozele Room schen, die zich door het schynbaar richting looss, het visch-noch vleesch achtige, het half om halve, het uiterlijk-allemans vriend achtige, het windvanige, het dryfzandige van De Telegraaf aangetrokken, bekoord en be tooverd gevoelen, niet te laat merken dat zy door het 'neutrale' gerei van die hoven alle politiek verheven politieke kwakzal- very bij den neus. worden genomen. Ik dank u, vriend Redacteur. P. P.S. Heeren leden der R. K. Propaganda- clubs worden verzocht de katholieke abonné's van De Telegraaf eens aan huis te bezoeken en hun uw artikeltjes over de 'Telegraaf - neutraliteit' hardop voor te lezen. Als boven. Benoemd. De zeereerw. heer Petrus van Santen, rid der in de Orde van Oranje Nassau, oud pastoor van Soerabaja in Nederlandsch Oost-Indië, waar hy 31 jaar heeft doorgebracht, is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot assistent aan de O. L. Vrouw onbevlekt Ontvangen, Elandstraat te 'sHage. P. v. B. Uwe opmerkingen zonden wy aan den betrokken persoon over. B, te A, U kunt het bedoelde zenden. Gaarne zyn wij tot het andere bereid, doch u begrijpt, dat wy zelf daarover niet kunnen correspondeeren. Indien u het doet, laat ons dan eens iets hooren. Wegens plaatsgebrek bleven berichten uit Assendelft, Oudkarspel en nóg enkele plaatsen tot een volgend nummer liggen. De Redactie. ALKMAAR, 80 Maart. Aangevoerd 5 Koeien ec Osaen 190 a 230, 57 vette Kalveren f 40 a 120. per Ned. pond 90 a 105 ct. 138 nacht. Kalveren f 8 a 25 per stok; 2 magere Schapen f 16.00 a 22.00, 0 vette idem f 00.00 a 00,—, 225 vette Varkens 40 a 50 ot. p. Ned. pond 48 mag. idem f 16 a 18. PÜRMEREND, 81 Maart. Aangevoerd 489 Runderen, waaronder 112 vette ƒ0.68 a 0.73 p. K.G., prgahoad. stug, 827 m. eng. koeien 120 a 240, pryshond. stag, 11 stieren, 120 vette kalveren f 0.75 a 0.95 p. K.G., matig, 10t9 nucht. f8 a 22, matig, 18 paarden, 2323 schapen f 18 a 26.00 en 0 overhouders f 6— aOde le prijBh.' stug, 292 vette varkens 46 a 50 ct. p. X.G. vlug, 88 magere id. 1 14 a 26.00, stug, 338 biggen l 6 a 10,stug. mand appelen f C.00 a ü.00. inand peren f 0.00 a 0.00 ganzen f 0.a 0.00. Kleine Kaas f 30.00, Middelbare i 27.00, aange voerd 71 stapels. 1211 kg. boter 1.10 a 1.20, per kilo, Kipeieren f 3.— a 8.50, eenden dito 4.00 per 100. Op de eierenmarkt werden verhandeld, 50 kievits eieren tegen 25 ct. per stuk, BKOEK OP I/AISGENDIJK, 80 Maart. Heden werd besteed voor: aardappelen, graafjes, f 0,00 a 0,00, ronde dito f 0,00 a 0.OU per 171/2 X.G. lU H.L., reozenbloemkool £0,00 a 0.00, roode kool f 0,50 a 12,50, gele kool f 4,50 a 18,00, Deensche witte kool f 2,50 a 7,00, uien f0,10 a 1,00, Rieten f 10.00 a 11.20, alles per 17 V2 K.G. STATION NOORHSCHARWOUDE. 30 Maart. TJien f0.76 a 0,95 per 50 K.Ö., roode kool f 12. a 18,2e soort f 9.UÜ a 11.kltinere f 4.a 8.00 per 100, gele kool f 17.00 a 18.—, 2e soort f 14.00 a 16.00, kleinere f 5.00 a 11CÖ, Deensche witte kool f 6.50 a 7.00, 2e soort f 5.50 2 a 6, kleinere 2.50 a 4.— per 100. Vrydagavond vergadering der R. K. kies vereeniging by den heer Peperkamp. Heden overleed, in den ouder dom van 63 jaren, na eene onge steldheid van „weinige uren, voor zien van de H H. Sacramenten der stervenden, onze innig geliefde Eohtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, geb. Sormani. Uit aller naam, J. M. DE SONNAVILLE. Alkmaar, 81 Maart 1908. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na een smarte lijk lijden van vijf dagen, onze lieveling in den ouderdom van 2 jaar en 3 maanden. Zjjn diepbedroefde Ouders, P. MOOIJ Wbz. A. MOOIJ—Kraakman. Limmen, 28 Maart 1908. Heden overleed na voorzien te zijn geweest van de H.H. Sacra menten der stervenden, onze innig geliefde Eohtgenoote, Moeder en Zuster, in den ouderdom van 63 jaren en 8 maanden. Hare diepbedroefde Echtgenoot, Kinderen en Broeder J. Andz. DEKKER A. DEKKER. Religieuse. A M. DEKKER, Novice. P ÖERKER. Th. DEKKER. CORS MUL. 'tVeld, 30 Maart 1908. TE KOOP: een zeldzaam zwaar 10 jaar, uitstekend ploeg of sleeppaard, koemak, bjj J BRASSER, Castricum. 6EVS4i6D: op oen flinke boerderij bjj Alkmaar, een nette on. terstond of balt April in dienst te treden. Brieven franco bureau Ons Blad, Ietter K. en de 12 stuks a 10 cent. met haar gescheurde muziek en boeken. Ze wist niet dat W. NEDERKOORN, Langestraat A 11 en Schouten straat 6, GEGOMDE ROLLETJES verkoopt, die bijna onzichtbaar derge- ljjke dingen repareeren. De prijs is 4 cent per rolletje. Net heer zoekt G E M- KAMER. Brieven met voll. inl. omtrent prijs enz., onder letter B, bureau Ons Blad. Een sedert 3 jaar gebouwd met voor- en grooten achtertuin, waarin tal van fruitboomen enz., groot 800 Meter, tegen f 180 's jaars, nabij de R. K. Kerk en station H. IJ. S. Te bevragen „Villa Apta," Straatweg, Heiloo Ondergeteekende houdt zich beleefd aanbevolen voor het repareeren van alle soorten Schoenwerk en tevens voor het maken van alle soorten nieuwe Schoenen naar maat. Voor het nemen der maat aan huis te ontbieden. Uw Dw. Dn., Apotheker, Scheikundige. Huigbrouwersteeg', is verkrijgbaar dagelijks versoh geslacht TELEFOOON No. 245. beveelt zich beleefd aan tot het plaat sen en bezorgen van gelden op hypo theek tegen billijke voorwaarden. TE KOOP: 3 WOONHUIZEN, alle zoo goed als nienw, 2 op netten stand, netjes bewoond, huur waarde per perceel f 135.een BUR GERWONING, omtrek Station, huur waarde f 208.Alle rendeerende 61/, a 7 prooent. Ieder perceel is op zichzelf te koop. Brieven franco bnrean van dit blad No. 612, Ie klasse. le Lijst. Trekking 30 Maart. Prys van f 150017044 f 1000 6768 I f 200; 10181 14041 f 100; 1977, 2375, 7494, 8025, 10112, 10160 en 16718 2a Lyst. Trekking van 31 Maart. Prys van f 16001946 f 1000 4034 11135 f 400: 6333 13720 f 200; 3654 5078 f 100804 19861 Alkmaar. GEBOREN29 Maart. Frederik Johannes, a, van Johannes Josephus Vredenbnrg en Anna Adrians Gilles. 31 dito. Alida Hen- drika Catharine, d. van Petras Tool en Catbarina Spierdijk. Hermanns, z. van Jacob Molenkamp en Helena Hoogstraaten. 1 April. Margaretha Johanna, d. van Adrianus Johannes Piels en Elisabeth Maria Boersen. Gerrit, z. van Hendrik Huisman en Gesina van Wi'pe. OVERLEDEN 30 Maart. Sophia Margare tha Maria Eygenraam, 66 j. 31 dito. Johannes Hendrikns, z. van Cornelia Kramer en Cornelia Groot, 4 m. Josephina Johanna Maria Francisca Sormani, eohtgenoote van Johannes Marie de Sonnavills, 63 j. Jan Ambuul, 84 j. 1 April. Simon v. Diepen, 79 j, met AKra.lenra.nde u. en Aanbevelend, gevraagd voor één dag in de week. Adres: LANGESTRAAT 60. 5 a 6 galden per week. Ter overname aangeboden een ERUI- DENIERSWINKELTJE op oen der mooiste standen van Alkmaar. Brieven franco letter X, burean van dit blad. Gevraagd tegen 1 Mei een of VERGEVORDERD LEERLING, bij K. PORTEGIJS, te 't Veld, Oude Niedorp. GEVRAAGD bjj J. PUNT, Sehoorl.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 3