R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. tastte r r~ No. 28. Zaterdag 4 April 1908. 2"e Jaargang. FEUILLETON i Schuldig t Buitenland. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderljjke nummers 3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels30 oent. Elke regel meer6 Reclames per regel 15 'Eene vreedzame samenwerking tot oplossing van het arbeidersvraagstuk in den zin der christelijke sociologie is op den duur onmogelijk, wanneer niet de christelijke patroon door ernstige kennisname van de hangende sociale vraagstukken zijn eigen stand punt kritisch wil onderzoeken De beteekenis dezer verstandige woor den, door prof. Dr. G. J. Lieskeropde Sociale Week te Utrecht uitgesproken, blijkt, volgens de feiten der laatste weken, helaas nog lang niet te zijn doorgedrongen bij alle christelijke, in dit geval Katholieke patroonsWat de laatste paar maanden in ons goede vaderland tusschen enkele Katholieke patroons en hunne arbeiders is voorge vallen, doet ons begrijpen, hoe mr. Aalberse op diezelfde Sociale Week als een der redenen, waarom de ontwik keling der vakorganisatie hier te lande zoo langzaam gaat, kon opgeven, dat by de werkgevers de liberaal-economische theoriën er nog te diep inzitten. Waarlijk, wat wij thans aanschouwen, pielt niet voor een diep inzicht in de maatschappelijke verhoudingen en toe standen en legt geen getuigenis af van diepen eerbied voor en gehoorzaamheid aan het woord van Paus en Bisschoppen. Terwijl de geestelijke overheid, hierin voorgegaan door Z. H. Paus Leo XIII en Diens opvolger Paus Pius X, jaren lang reeds zich beijvert om het katho lieke volk in christelijke bonden en vakorganisaties te vereenigen, terwijl de christelijke pers dag in dag uit aanspoort tot het christelijke vereeni- gingsleven, terwijl de sprekers het als van de daken verkondigen, dat het: „Vereenigt u" een onafwijsbare eisch des tijds geworden is, komt men daar ineens voor het Schouwspel te staan, dat eenige patroons, eigendunkelijk en oppermachtig decreteeren, dat zij niet willen dat hunne arbeiders zich in christelijke of katholieke bonden ver eenigen, en stellen hunne arbeiders voor de keuzeontslag of niet in de ver- eeniging Grooter onrecht kan wel niet gepleegd, grooter machtsmisbruik niet vertoond worden. Terecht is dan ook in de geheele Katholieke pers een kreet van verontwaardiging opgegaan over dit onrecht, ten opzichte der geheele Katho-' lieke arbeidersbeweging gepleegd. Amerikaaneche roman uit het Duit ach, van OTTO HOECKEE, 24) In het hotel ontving men hen, met het oog op het vroege uur, zeer verwonderd. Mr. Waldon stond niet vóór negen uür op, zei men hun. En inderdaad moesten zij boven voor de deur van Waldon nog veel lawaai maken, eer het hun gelukte hem wakker te krijgen. Waldon begon eerst om deze vroegtijdige storing op te spelen, en werd elechte kalm, toen Croat zijn naam door het sleutelgat fluisterde en verklaarde, dat bjj gewichtig nieuwe voor hem had. Toen was hy eensklaps wakker. 'Dat is heel wat anders. Komt maar bin nen, ik kan wel in bed blijven liggen<. Behoedzaam werd aan den binnenkant de deur geopend. Op hetzelfde oogenbiik werd men Waldon gewaar. Hij verstomde, toen hy den begeleider van den detective opmerkte. 'Wie is die heer 'Een collega van mij. Wy werken steeds samen. Ik zou gaarne hebben, dat u mij dat ook in dit geval toeliet». 'Ja 't is goed, komt u binnen myne beeren I' Bij Waldon was oogenschynlijk geen ver denking opgekomen. 'Op het schryfbureau staan sigaren; rook toaar op, als 't u niet te vroeg is«. H"i) was weder achter de portière naar Om dit alles beter te begrijpen, zul len wij eerst, in 't kort, de feiten mededeelen. Te Hilvarenbeek werd in Januari jl. een afdeeling opgericht van den Bond van R K. Leerbewerkers. De meeste schoenmakersknechts traden als lid toe en de afdeeling kon haar nuttig werk gaan verrichten. Helaas vergiste men zich. De Katholieke schoenmakerspa troons te Hilvarenbeek hadden blijkbaar nog nooit gehoord van een encycliek door Z H. Paus Leo XIII uitgevaardigd, en waarin het goed recht der arbei dersverenigingen nadrukkelijk werd verzekerd. De Hilvarenbeeksche patroons zwoeren nog bij de liberaal economische theorieën, het laat-maar-waaien-systeem, en stelden bijgevolg hunne werklieden voor de keuzegeen lid te worden der R. K. vereeniging of anders met Vas tenavond ontslag Moeilijke keuze, harde tweestrijd voor den werkman, den kostwinner van een gezin. Ondanks alle tegenwerking echter bleven een ruim twintigtal aan de vereeniging trouw en... deze werden om het lidmaatschap der vereeniging ontslagen en moeten thans reeds meer dan een maand van de giften leven Iets dergelijks is gaande te Maastricht. De heer Jules Regout aldaar wil slechts werklieden in dienst hebben, die ver klaren persoonlijk, en niet door vak- vereenigingen, met hem te willen onder handelen. De werklieden konden natuur lijk aan dezen eisch geen gevolg geven en staken nu reeds drie maanden. Alle pogingen aaDgewend, om den heer Regout te doen inzien, hoe onrechtvaar dig zijn handelwijze is als werkgever tegenover zijn werklieden, die hem steeds trouw hebben gediend, al worden zij naar hun meening daarvoor maar al te karig beloond, zijn vergeefsch. De heer Regout erkent geen vakver- eeniging. Ten slotte zonden de werk lieden hem, in opdracht der ledenver gadering van de vak vereeniging „St. Serverus", een schrijven, waarin zij mededeelden „dat zij onmogelijk kun nen aanvaarden de harde voorwaarde, om hunne vereeniging haar reden van bestaan, haar kracht te ontnemen. Het recht van organisatie, den vrijen Neder- landschen staatsburger gewaarborgd bij de wet, en waarvoor zij nu reeds bijna drie maanden gestreden hebben, kunnen en mogen zij niet prijsgeven. En gesteld, dat zij dit zouden doen en op uw fabriek terugkwamen met de zekere overtui ging, dat zij door den nood gedwongen zijn slaapkamer verdwenen. Crout volgde hem, doch had nog den tijd, om een blik op het echrijfbnreau te werpen. Werkelyk, daar lagen .-tusschen ander schryfgerei, groene staven zegellak. Een wenk bracht Keane op de hoogte, die slechts veelbeteekenend knikte. Waldon lag reeds weer in bed, toen de detective op de slaapkamer kwam. De gor dijnen waren toegeschoven en de jalouzieën afgelaten, zoodat er een pikdonkere nacht heerschte. 'Voorzichtig, Mr. Crout!» ,riep Ealph van uit het bed. 'Stoot u niet aan de muurkast naast de deur...» 'Daar heb ik reeds voor gezorgd bromde de detective, een uitroep onder drukkend. >Hadt u tegelijkeityd het licht maar aan gemaakt. Daar heb ik me een ieelijke bnil opgeloopen, nu hoor, die stomme kast ligt me op de maag Waldon had ondertusschen licht aange draaid. 'Dat zal uwe maag slecht bekomen», meende hy nu met een kort lacbje. >Hoe klein de kast ook is, ze bevat toch een waar arsenaal van doodelijke giften en nog wel zeer zeldzame, byzondere vergiften. Ik ben nl. verzamelaar». Nu kon Crout een korten uitroep van verrassing niet onderdrukken. »Een komieke liefhebberij meende bij. 'Dat is door de wet eigenlyk verboden, Mr. Waldon». >Mij nietik heb het licentiaat. Ik ben toch vakman en heb my voor toxicologische studies van jongsaf geïnteresseerd». »Nu, een volgenden keer wil ik u toch van een heilig recht moesten afstand doen, dan zou dit immers niet bevor derlijk zijn aan dén goeden geest, die er op de werkplaats heerschen moet, dus u ten nadeele komen. Het doel onzer vakvereeniging is onderscheiden van dat der revolutionnaire vakvereni gingen, die den klassenstrijd prediken en komt neer op voortdurende en min zame samenwerking met den werkgever, een samenwerking, die wederzijdsche achting en waardeering tot natuurlijke gevolgen moet hebben". Op dit schrijven is zelfs geen ant woord ontvangen. Ziedaar de treurige feiten, waarop wij in het begin van ons artikel doelden. En te Hilvarenbeek èn te Maastricht verkrachting van het recht, schromelijk machtsmisbruik, gepleegd door patroons, bij wie, zooals mr. Aalberse het op de Utrechtsche Sociale Week uitdrukte, de liberaal-economische theorieën er nog te diep inzitten. Zij hebben niet geluisterd naar het woord door Paus Leo XIII zoo luide gesproken, nu reeds zeventien jaren geleden, dat het een natuurrecht van den arbeider is zich te vereenigen en zijn daardoor geworden de grootste tegen werkers eener goede maatschappe lijke orde. Het vereenigingsrecht, zoo voor werk lieden als patroons, is een wezenlijk recht en dus onaantastbaar. Letter lijk toch lezen wij in de Encycliek Rerum Novarumnadat Z. H. de Paus eerst over de gilden der middeleeuwen heeft gesproken, het volgende: „Inonze meer beschaafde eeuw, nu nieuwe zeden heerschen en de eischen van het dage- lijksch leven zijn geklommen, zal men ongetwijfeld die arbeidersverenigingen fd. z. de gilden) naar de tegenwoordige gebruiken moeten wijzigen. Wij zien met genoegen overal dergelijke instellin gen, hetzij alleen uit werkliedenhetzij uit meesters en iverklieden ontstaan Z. H. Paus Leo XIII verheugt er zich dus over, dat zoowel de arbeider als de patroon zich organiseert in ver- eenigingen, maar de Roomsch-liberale patroons van Hilvarenbeek en Maastricht oordeelen er anders over- Zij weten het blijkbaar beter dan het opperhoofd der H. Kerk, ook hun Opperhoofd dus, dat om zijn diepe wijsheid en groot beleid, „het licht aan den hemel" genoemd werd. Vervolgens gaat Leo XIII bewijzen waarom de vereenigingen geoorloofd en nuttig zijn, hetgeen in de encycliek letterlijk aldus luidt: „Deondervinding eens vragen, mij eens een kijkje te laten nemen in die geheimzinnige kast», schertste Crout'nu zijt u helaas nog niet opge staan». 'O, de slaap is bij me over, ik ben ge heel wakker Wanneer het u interesseert, laat ik u die dingen gaarne zien. Voor lee- ken is er niet veel aan, 't zyn meestal kleine kristallen in niet doorschynende flesschen... Maar voor den vakman is dat heel wat anders voor hem wordt die stijve substantie, waarin de dood woont, levend, hij kent de geweldige uitwerkingen, welke somtyds reeds één stofkorreltje, bv. het ruggemergsvergif, teweegbrengt». Ondertusschen was Waldon in het daar naast gelegen alcoof gegaan, om zich aan te kleeden, »Nu wat hebt u Kom er eens mee voor den dag, Mr. Crout. Ik kan ieder woord verstaan. Wat is er nu dan reeds voor nieuws Eerst, vóór weinige uren hebben wij nog met elkaar. Hij onderbrak zich en deelde den kamer- bediende die op een teeken der schel was komen aanloopen, mede, wat hy vandaag wilde aantrekken. Daar bad Crout niet veel op tegen. Hy was nu in staat de kleine muurkast eens op te nemen hij trachtte ze ook te openen, doch er zat een stalen slot aan bevestigd. Op hetzelfde oogenbiik kwam Eaiph Waldon te voorschijn. 'Dat zal u wel niet gelukkeD, vriendje», Bchertste hy. >Myu arsenaal is goed gesloten... Geef me den bos sleutels eens I» beval hy aan den bediende. >Daar op de de nachttafel moet hy liggen». De bediende vond echter geen bos sleutels, van de ontoereikendheid zijner persoon lijke krachten drijft en spoort den mensch aan, om zich van een anders hulp te verzekeren. Tn de H. Schrift zelve staan immers geschreven deze woorden: „Hef is beterdat er twee te zamen zijn dan dat iemand alleen is; want zij hebben het voordeel hunner vereeniging. Wee den eenzamedewijl zoo hij valt, hij niemand heeft, die hem opricht. Ook lezen wij er nog de vol gende woordenBe broeder, die geholpen wordt door zijn broeder, is als een sterke stad. Gelijk deze natuurlijke nei ging den mensch dringt tot maat schappelijke aaneensluiting en vereeni ging, d. i. tot vorming van een staat, zoo doet ze hem nog trachten om met zijn medeburgers andere vereenigingen aan te gaan, die weliswaar kleiner zijn en onvolkomen, maar toch wezenlijke maatschappijen uitmaken." Uit deze aanhaling blijkt dus duidelijk, dat het vereenigingsrecht zoo redelijk en natuurlijk is. als 't maar wezen kan. Doch dan heeft ook niemand, zelfs geen patroon uit Hilvarenbeek .Of uit Maas tricht, het recht, dit natuurrecht aan den arbeider te ontnemen. Doet hij dit wol, dan begaat hij onrecht en handelt openlijk tegen den wil en de uitspraak zijner geestelijke Overheid. Duidelijk toch als de zon is voor een ieder, die niet ziende blind wil zijn, dat het vereenigingsrecht is een recht, dat de mensch aan zijne eigen natuur ontleent, een Datuurrecht dus en bij gevolg onvervreemdbaar. 't Lijkt zonderling, dat deze eenvou dige waarheid thans nog uitdrukkelijk moet worden uiteengezet, doch Hilva renbeek en Maastricht toonen, helaas, maar al te duidelijk aan, dat zelfs de meest eenvoudige waarheid niet door kan dringen daar, waar de geest vol 'zit van oude en verouderde dwaalbe grippen eertijds in de liberale leerschool opgedaan Wat de gevolgen dezer jammerlijke gebeurtenissen zijn zullenOfwel zullen de patroons moeten toegeven en dan zouden zij zeer zeker de wijste partij kiezen, ófwel de patroons zullen niet toegeven en zal de arbeider na verloop van eenigen tijd voor. de overmacht moeten zwichten. Maar in dit laatste geval zal er tevens een geheele omme keer hebben plaats gehad. De patroon zal zich door eigen schuld van zijn werkvolk hebben vervreemd, hoogach ting en genegenheid zullen bij den werkman misschien plaats hebben ge- 'Kyk dan toch uit uw oogen, mensch De sleutels moeten er zijn, of gij hebt ze weer eens opgeruimd». 'Maar Mr. Waldon», meende de man nu, 'dat doe ik toch nooit. Als ik de sleutels vind, leg ik ze altyd binnen op de schryf- tafeldat komt bijna iederen dag voor». Nu lachte Waldon. 'Overdryft gij niet!» Hij wendde zich opgeruimd tot Crout. 'Ordelievend ben ik niet, eigenlijk ver keerd voor een chemicus, niet Daarom heb ik het vak dan ook opgegeven. Ik versta nu eenmaal de kunst in vyi minuten door elkaar te gooien, waarvoor een ander vyf uren noodig had om het in orde te brengen». 'Helaas, dat is waar», waagde de be diende zachtjes te mompelen. Met luider stem zei hy 'Mr. Waldon ik vind den bos sleutels nietmaar daar valt mij in, dat wij hem reeds gisteren morgen te vergeefs zochten. En ook daags te voren reeds hebben wij hem niet kunnen vinden, toen Mr. Phelps daar was...» •Mr. Phelps liet de detective zich onwille keurig ontvallen. 'Och dat is niet zoo!» sprak Waldon, die nu zelf mede aan bet zoeken was, tegen. 'Zeker vermiste ik die sleutels, maar Pheips had ze vóórgisteren morgen in ver gissing bij zich gestoken en ze later weder teruggebracht, en op het schrijfbureau ge legd hij zei het me in de club, waar hij my opzocht. Ik heb de sleutels gisteren avond nog gebruikt» by sloeg met de platte hand tegen de brandkast 'toen ik u die papieren gaf, Mr. Crout I» wendde hij zich tot dezen. 'Herinnert gy u dat nog Daarna heb maakt voor verachting en haat, en eenmaal zal de patroon tot eigen schade de gevolgen zijner onrechtvaardige han delwijze moeten gevoelen. Patroons als te Hilvarenbeek en Maastricht zijn de grootste vijanden van zich zelf. Wat klagen zij toch en vragen om hulp, wanneer het revolutionnair element onder hun werkvolk met den dag aan groeit? Zijn zij zelf daar niet de oor zaak van Ea wanneer de arbeider het zware offer van zijn recht wèètte brengen, aan wie zal de patroon het anders te danken hebben dan aan de Kerk, die liefde en verdraagzaamheid predikt, maar die door den liberalen patroon thans wordt geminacht en miskend Onder geen enkel opzicht dan ook valt de handelwijze der patroons in Hilvarenbeek en Maastricht te verdedi gen. Is dit, zooals te Hilvarenbeek, helaas wèl gebeurd, dan is dit dubbel te betreuren en mag worden verwacht, dat den arbeiders in hun eerlijken strijd om hun hoogste recht, rijkelijk die steun worde geboden, welke hun in staat zal stellen, zoo niet geheel en al te zegevieren, dan tenminste hun recht zoolang mogelijk te handhaven. Het vereenigingsleven is een natuur recht, een onaantastbaar recht. De arbeider houde dit hoog! En de patroon eerbiedige dit en neme ernstig kennis van de hangende sociale vraagstukken, anders is, gelijk Dr. Lies- kor het boven reeds zeide, „eene vreed zame samenwerking tot oplossing van het arbeidersvraagstuk in den zin der christelijke sociologie op den duur on mogelijk." België. Drankbestrijding. De Vlamingen zullen nu ook hun drank- bestryders-congres krijgen, en wel te Brugge 2e en 3e Paaschdag. Z. D. H. mgr. de bis schop van Brugge en baron Eusette, Com missaris des Konings van West Vlaanderen, zyn eere-voorzitter. Er zullen afdeelingen zyn voor studenten, voor priesters, voor onder wijzers en ook een Bociale afdeeling. Verwacht wordt de vertegenwoordiging óp het congres van E. K. geheelonthouders ver eenigingen en kruis verbonden ijl Nederland. Frankrijk. Het werk der slechte pers. In een Duitsch orgaan heeft de beruchte kerkvervolger Emile Combes, oud Fransch ik de kast nog gesloten». Hy ging naar de kleine muurkast. 'Jammer, dat u niet eens een blik knnt werpen in de kast. Mijn stille vrienden staan in rij en gelid geordend en zijn genummerd. Nu, een volgenden keer zal ik beter oppas sen en de sleutels niet verleggen... Ja, breng mij thee en ook een sneedje kond gebraden vleesch», beval hy aan den bediende. »0f doen de heeren mede Ik noodig ze by deze beleefd uit». 'Dank u, Mr. Waldon. Maar op deze manier komen wy niet aan 't spreken. Ik zal u onder uw ontbijt van alles op de hoogte brengen». ♦Afgesproken». Zy gingen de woonkamer binnen, en Ealph liet zich daar bebageiijk op een divan neer vallen. »En nu voor den dag er mee I Vermoede- lyk een verrassende wending 'Ougetwyfeld. Huntington Whistler is nl. niet met een dolk vermoord, maar hy is vergiftigd». Ealph sprong op en zag hem Btrak aan. •Wat zegt u daar Meer nog», ging de detective verder, den blik zyner kleine, scherpe oogen onafgewend op den anderen gericht en klaarblykelijk van plan, hem tot in het binnenste zijner ziel te doorgronden >de man proefde het nieuwe bruispoeder van Brown, Mc Lean en Co., waarvan een monster op het schrijfbureau van zyn neef lag. Het mengsel bevatte een sterk vergif over welks afkomst onze geleer den het nog niet eens zyn». Ealph Waldon hoorde zyn laatste woor den al niet meer. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1