Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Katholieken, 4000 Poolsche arbeiders mee gerekend. In Kopenhagen zyn er 4600. Bo vendien worden overal Katholieke scholen opgericht. Roomsche Zusters bedienen reeds 10 ziekenhuizen. Het feit, dat in de laatste jaren verschei dene personen nit hoogere kringen, o. a. de bekende dichter Jörgensen, de predikant Niels Hansen en eenige leden uit adeiyke familiën den weg naar het ware geloof teruggevonden hebben, bewijst duidelijk, dat de kerk ln dit land een toekomst van rijken bloei tege moet gaat. Rusland. Stössel in de gevangenis. Het regiem, waaraan de verdediger van Port Arthnr in de gevangenis der Petrus en Panlus-vesting onderworpen is, blijkt vrjj dragelijk te zijn. De generaal ontvaDgt eiken dag tnsschen een en drie uur des namiddags bezoek van zijn echtgenoote, terwijl ook an dere bezoekers eens in de week bij hem komen in een overwelfde hal. De generaals Fock en Reiss en andere officieren, die in Port Arthur onder hem hebben gediend, zijn reeds op den eersten ontvangdag van den generaal in de vesting geweest. Stössel brengt zijn tijd meerendeels door met lezen. Hij mag boeken en brieven ont vangen, maar zijne eigen brieven worden eerst gelezen. Verder verpoost hij zich met het voederen van duiven en musschen, die zich voor het raam van zijn kamer neerzet ten. Na het ontbijt mag hij wat in een tuintje wandelen. De vrienden van den generaal vinden hem ouder geworden, maar hij klaagt niet over zijn gezondheid en evenmin over den vestingkost. Amerika. Eet anarchisme in de Vereenigde Staten. Daar de strenge maatregelen, die het gou vernement der Vereenigde Staten dacht te nemen, vrij laks schijnen te worden toegepast, hebben de anarchisten weer moed gekregen. De voornaamste »milliardairs« hebben dreig brieven ontvangen waarin öf zij of hunne familie met den dood worden bedreigd. Van- daaT paniek onder de leden der «upper ten«. Mevr. M. Oormick, eene dochter van Rocke feller, die ook een anoniem schrijven van dergeljjken inhoud heeft ontvangen, heeft in alle haast met hare kinderen Ohicago ver laten. Andere beurskoningen zijn voortdurend op reis, om aan het gevaar te ontsnappen. R. K. Pers. De Voorhoede is gemachtigd om het, ook door ons overgenomen, bericht, dat te Leiden een R. K. dagblad zal verschijnen, beslist tegen te spreken. Nederiand's vertegenwoordiging bij het Qouden Jubelfeest des Pausen. Naar De Tijd uit goede bron verneemt, ia het comité, hetwelk ons vaderland bij ge legenheid van het Gouden Priesterfeest te Rome zal vertegenwoordigen, thans definitief samengesteld. Elk bisdom wordt in dit comité door vier notabele Katholieken vertegenwoor digd, terwijl de Aartsbisschop van Utrecht zich aan het hoofd zal stellen. In de maand Mei zal de reis naar de Eeuwige Stad aan vaard worden. Het zeehospitium te Katwijk geopend. Zaterdag 1.1. is met eenige feestelijkheid geopend het aan zee gelegen sanatorium voor herstel van aan tuberculose lijdende kinderen. Het is een stichting der te Rotterdam ge vestigde vereeniging tot bestrijding der tuber culose. De vereeniging is door een gift van den Rotterdamschen fabrikant A. S. van den Bergh tot oprichting in staat gesteld. Het sanatorium is op.een rustig plekje gelegen en biedt ruimte voor het herbergen van honderd kinderen. Liberale verdraagzaaamheid. - Onder dit opschrift driestart De Standaard aldus In Den Haag woont een correspondent van het Soerab. Ebld. Blijkbaar is hij een volbloed liberaal, en sle bier nu, hoe bij dezen liberaal zich de liberale verdraagzaamheid uit. Hij schreef dit >De heer De 8avornin Lohman strijdt tegenwoordig openlijk tegen de perfidie en de heerschzucht van Kuyper. Die is de voerman op den bok, die alle teugels der paarden in handen heeft en met een ruk of trek den weg aangeeft door dik en dun, laat vertreden en vernietigen wat is opge bouwd even te voren. O, wat zou het een rust geweest zijn als de felle zon in het Oosten eens kwaad had gedaan aan een ijzeren gestel, en gewijde aarde van Palestina den grooten man gedekt had, die een onmis kenbaar talent bezit, een organisator bij uitnemendheid blijkt, maar die het land zal schaden zoolang als de God van Abra ham en Isaac hem het leven laat<. De onderstreeping is van ons. Dusver zagen we niet, dat in eenig liberaal blad tegen deze curieuse proeve van liberale verdraagzaamheid geprotesteerd is. Sparen door de jeugd. Aldus luidt de titel van het laatst ver schenen vlugschrift der K. S. A. Na een korte inleiding over het sparen in 't algemeen, wordt er allereerst in behan deld het sparen door de schooljeugd. Het nut hiervan wordt klaar en duidelijk uiteen gezet, de veelmaals gehoorde bezwaren wor den kort maar afdoende weerlegd. Daarna volgt een beschouwing over het sparen door de groote jeugd. In dit verband worden vooral de patronaten besproken. Ten slotte wordt overgegaan tot de bespre king van het sparen in 't algemeen, het algemeen belang van sparen, Met een krachtige aansporing, om overal met het oprichten van spaarbanken voort te gaan in scholen, patronaten, arbelders- vereenigingen, Maria vereenigingen, kruls- verbond, enz. sluit dit zeer practische en pakkende vlugschrift. Bond van antl-revolutlonnaire raadsleden In navolging van de soc. democraten en vrjjz. democraten is, volgens De Standaard in een de vorige week gehouden vergadering te Rotterdam in beginsel besloten een bond van anti-revolutionnaire raadsleden op te richten. Deze week zal te Utrecht een definitief be sluit worden genomen. Socialisten onderling. Een groep socialisten die zich ter onderscheiding van de naaste geestverwanten van Het Volk, het socialistisch hoofdorgaan, en van den hoofdleider mr. Troelstra >De Marxisten» noemen, bezit sinds eenige maan den een eigen orgaan, De Tribune. De be naming is duideljjk en veelzeggend. Het Volk en mr. Troelstra c. a. zijn aan de Marxistische theorieën ontrouw geworden, zjjn geen ware Marxisten meer. De Tribune heeft zich nu tot taak gesteld, en zjj kwijt zich van die taak met vinnigen Ijver, om het zuiverste, waschechte socialisme weer in eere te herstellen en den volgelingen van mr. Troelstra, die in Het Volk hun orgaan bezitten, de oogen te openen. Het sociaal-democratisch hoofdblad betoont zich ten opzichte van die natuurlijk goed bedoelde pogingen de onverdraagzaamheid zelf. Zjjne redactie kan zich blijkbaar niet verzoenen met het denkbeeld, dat anderen anders durven denken en schrijven dan zij wat erger is: zij kan zich niet opwerken tot de objectiviteit, welke ten minste recht laat wedervaren aan de bedoelingen van de dissenters. De toon, waarmede de pogingen der afgedwaalde broeders, om den geest van vader Marx te doen herleven, worden begroet, is bits en smadelijk': Dit blad diende zich in zijn eerste nummer wel aan als een soc. dem. pro pagandablad, doch wie iets van menschen en zaken wist, kon wel vermoeden wat 't worden moest. De subtitel van dat blad zou het beste passen op den inhoud indien hij luidde «Orgaan voor pruttelaars en bedillers». Ieder, die wat te pruttelen heeft of iemand te bedillen, vindt in dat blad een gastvrije plaats en we mogen in zooverre den oprichters der Tribune dank weten, want ze hebben ons een aantal uitingen verschaft, die de party kunnen doen zien, hoever het met enkelen dezer «Marxisten» gekomen is. De «Marxisten» van De Tribune hadden het er dan ook naar gemaakt. In het nummer van 14 Maart (door Het Volk geciteerd) had een zekere Ceton in een artikel ter her denking van Marx, het volgende duiven schrijven: ...dien Marx herdenken ook wy in Holland. In Holland en 't sou ons droef te moe kunnen worden, als onze beweging de weerspiegeling moest zyn van zyn willen en werken, van 't willen en werken van het proletariaat. Hoe zou by, als de Nazarener in den Jeruzalemschen tempel, in onze socialistische beweging de scharre laars en handelaars gegeeseld hebben, die als socialisme het proletariaat hun waren verkochten. Hoe zou zijn vlymende pen getroffen hebben die socialistische leiders, blinde leidslieden der blinden, die hun maat schappij, waarin zy zelve leefden, niet begrepen, hy, die reeds een halve eeuw en langer te voren zoo duideiyk en helder den weg had aangewezen, waarin die maatschappy zich ontwikkelen moest. 't Hollacdsche proletariaat is arm, arm aan gedachten, arm aan stryd, arm aan inzicht, arm aan besef van eigen taak. Iets gaat er gloren aan zijn horizonoude stemmen uit het verleden hebben weer oude, mooie sentiifienten wakker geroepen van beteren tyd met weinig Inzicht mis schien, doch vol toewyding, vol werkens- lust en werkenskracht. Ze zyn nog zwak, doch ze zullen sterker wordende kleine stroom zal zwellen, gevoed door den stryd van het optrekkende internationale leger der gansche arbeidersklasse, waaraan Marx zyn leven heeft gewyd en welks vaan het hoog houdt. En de moedeloozen in ons kamp, de ouderen, gedesillusioneerd door denafioop van hun stryd, doch vooral de jongeren in onze beweging roepen we op dezen herinneringsdag toeziet naar de revolu- tionnaire armee onzer Dnitsche broeders, onzer Oostenryksche kameraden, onzer Russische medestrijders. Zy roepen u op tot den feilen, onverzoeniyken, principi- eelen kampzij roepen u op, gy industrieel proletariaat van Nederland, gy arbeiders van de groote steden, om u te scharen achter het vaandel van het Marxisme I Onze party is zwak. onze actie onbe- teekenend, onze werfkracht verdwenen, ons beginsel verzaakt, onze stryd ver- kracht door allerlei politiek geecharrel. Een party, waarvan geprofeteerd kan worden, dat Franeker binnenkort haar sterkste district zal zyn, heeft haar karak ter ingeboet, heeft haar stryd verdoezeld tot een stryd om kiezers, in stede om partijgenooten. In De Tribune van 29 Februari schreef L(evita) een artikel over den dood van het socialisme in Twente en in het volgend nummer voegde J. Visscher hieraan toe, dat «tallooze afdeelingen op het platteland alleen in naam bestaan»dat «andere in provincie- en andere steden ïyden aan ver gevorderd verval van krachten!» dat Het Volk «beroerd langzaam aan lezers wint,» enz. In De Tribune vau 21 en 28 Maart is «partygenoote» mevr. Roland Holst aan het woorddeze vurige dichteriyke schryfeter is weemoedig gestemd, als zij denkt aan de «oude beweging». iDstemming betuigend met hetgeen twee andere «partygenooten» over het heden en verleden geschreven hebben, klaagt zy By toen vergeleken lykt het heden koud, nuchter, arm aan de kracht van geestdrift, die voor den socialist het grootste levensgeluk is. Iets schoons en kostbaars, het allerschoonste en kostbare, schynt in onze dagen van practische poli tiek en bezonnenheid ontvloden, wat die oude verwarde, onpractische dagen bezaten. Het treuren om het verleden van die twee partygenooten, het zich dóarheen wenden als naar een licht en warmte bron, die nu niet meer vloeit het staat lang niet alleen. Ook in particuliere gesprekken kan men in den laatsten tyd, byzonderiyk in dezen winter, de verzuch ting hooren, naar de warme bezieling der «oude beweging,» naar den «goeden ouden tyd». Reeds dit verschijnsel op zichzelf zou aantoonen, dat er met onze party iets niet in den haak Is. Het Volk maakt er zich af, met de nuchtere vraag«of er alevel ook iets hapert aan de maatschappeiyke natuur van wie zich zoo nitten? immers «weeklagen over den ouden tyd doet alleen hij, die met den nieuwen tyd niet meekaDl» Ook de socialisten hebben derhalve hunne conservatieven en een conservatief heeft immers per se ongeiyk, zegt De Tyd waar aan dit artikeltje ontleend werd. Godsdienst en Sociaal-Democratie. Ter perse ligt een brochure «Godsdienst en Sociaal-Democratie» door Alb. van der Kallen. De brochure bevat een weerlegging van het geschrift, onlangs door den heer H. J. van Vorst, (ex pater Ooelestinus) in de wereld gestuurd. R. K Tooneelbond in het Bisdom Haarlem Zondag 5 April vergaderde bovengenoemde Bond te Haarlem in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. Van de 14 aange sloten afdeelingen waren er 12 vertegenwoor digd, terwijl 2 nog niet aangesloten afdee lingen van hun sympathie blijk gaven, door hun afgevaardigden te zenden. Te 1 uur opende de voorzitter deze ver gadering, dank brengende aan het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, voor de gast- vrijheid aan den Tooneelbond verleend, be sprak in 't kort het doel waartoe deze Bond is opgericht en noodigde de aanwezigen uit het conceptreglement te behandelen, waar toe deze vergadering in hoofdzaak was be legd. Alvorens hiertoe over te gaan, werden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Het concept-reglement, opgemaakt door het bestuur van den Tooneelbond, onder ging slechts een geringe verandering en zal nu aan het oordeel van het Oentraal-Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond onderwor pen worden. By het tweede en laatste punt der agenda werd de wensch uitgesproken de algemeene vergaderingen niet steeds in Haarlem te houden, doch beurtelings in een der plaatsen bij den Tooneelbond aangesloten. Dit voorstel vond algemeen by val en Schiedam werd aangewezen als de plaats waar de eerstvol gende algemeene vergadering zal worden belegd. Met een kort woord van dank werd hierna deze animeerende vergadering door den voorzitter gesloten. Handboek voor de moderne Vak vereeniging. Wy vernemen, dat het eerste deel van een Handboek vomde moderne Vakvereeniging binnenkort ter perse gaat. Dit werk is ge schreven door den heer Henri Hermans, Se cretaris van den Arbeid te Maastricht en bevat een voorwoord van den Z.Eerw. Z.Gel. heer Dr. Alph. Ariëns, pastoor te Steenderen. Eenieder, die ondervonden heeft, hoe onze christelyke vakbeweging behoefte heeft aan practische voorlichting, zal deze tijding met vreugde begroeten. De inteekeniDg op het uitgebreide werk, waarvan de pry's waarschijnlijk niet meer dan f 1.zal bedragen, is opengesteld by het Secretariaat van den Arbeid te Maastricht. ALKMAAR, 8 April 1908. Landbouw-tentoonstelllng. De afdeeling Alkmaar van de Holland- sche Maatschappy van Landbouw heeft besloten, dat de jaariykeche landbouwten toonstelling zal plaats hebben op Dinsdag en Woensdag 22 en 23 September. M L. van Gemert. De heer M, L. van Gemert hoofd der R. K. Burgerschool te Haarlem, zal met ingang van 1 September as. het onderwys verlaten. Sedert 1885 te Haarlem werkzaam, was de heer Van Gemert vóór genoemd jaar als hoofd der R. K. Jongensscholen te Alk maar in betrekking. Opbrengst entréegelden van hetgemeente slachthuis. Aan de vereeniging «L'efdadigheid naar Vermogen» is afgedragen f 68.80, de opbrengst van de entréegelden van de bezichtiging van het gemeente slachthuis. Hello. Op de Vryiagavond gehouden vergadering der Tninbouwvereeniging waren ongeveer 40 leden aanwezig. Na opening door den voor zitter, den heer A. Klaasse Sr., werden de uitvoerige notulen gelezen eu goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat hy naar aan leiding eener vraag, gedaan in de vorige vergadering, een request had gezonden aan de H. IJ. S. M., en by kon den leden als gevolg daarvan voldoende opheldering geven. Tot nog toe was de vereeniging vry ge- weent van het betalen der reinigingskosten en der weeggelden. Dezer dagen echter had de stationschef hem een kwitantie, van een en ander aangeboden. Na informatie was gebleken, dat ook de heer Blom, die ook veel mest uit Sneek ontvangt, ditmaal die zelfde onkosten moest betalen. Besloten werd te reclameeren by de H. IJ. S. M. Nog deelde de voorzitter mede, dat hij twee wagens mest had geweigerd, omdat ze inplaats van 24 slechts 20 M3. bevatten. Een commissie uit de vereeniging had een conferentie gehad met het bestuur van «Heilo Vooruit», om te komen tot een tentoonstel ling van afgesneden bloemen in het laatst dezer maand. Deze expositie zal in elk geval worden gehouden by Ruiter, maar of «Heilo Vooruit» mee zal doen, is nog niet beslist. Uit het drnkke debat, dat over dit punt ont stond, konden we opmaken, dat de groote meerderheid van geen samenwerking wilde weten, indien de bydrage in de onkosten van Heilo Vooruit» niet grooter zou woTden. Echter zou afgewacht worden, wat het ge meentebestuur zal doen, waaraan door beide vereenigingen een verzoek is gericht tot geldelijken steun. De ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Onderwyi de leden in de gelegenheid wer den gesteld hun bollen op te geven voor de a.s. veiling en er een verloting plaats had, deelde de voorzitter nog mede, dat de Tuin- bouwvereeniging gestadig in bloei toeneemt. Dit bewyst wel het feit, dat dit jaar voor de vereeniging voor f 2800 aan mest is aange voerd, terwyi de aanbonw van zoovele huizen in de gemeente gerust kan toegeschreven worden aan de uitbreiding van het tuinders- vak in de gemeente. Het algemeen gevoelen was, dat de aard beien dit jaar duur zullen zyn. Wy hoorden reeds pryzen noemen, aanmerkeiyk hooger dan verleden jaar. Bergen. In de algemeene vergadering van Vreem delingenverkeer, Donderdag jl. by den heer Weijers gehouden, werd o.a. medegedeeld, dat de bestuursfunctiën als volgt verdeeld waren voorzitter, de heer J. G. Veldheer onder-voorzitter, de heer H. Siebert Coster secretaris, de heer N. S. Modderman2e secretaris, de heer J. C. Leijen en penning meester, de heer L. Top. De vereeniging telt 67 leden en 14 do ia- teurs, terwijl de Koninkl. Goedkeuring is aangevraagd. De ontvangsten voor 1908 aan contributie en bijdragen van donateurs worden geraamd op f 160. Daar dit bedrag nog zeer be schelden is, konden op de verschillende uit gaafposten slechts zeer kleine bedragen worden uitgetrokken. Post voor post werden de uitgaven besproken. Een uitvoerig punt van bespreking was de vraag, op hoedanige wijze en in hoeverre de vereeniging etappen kan doen ter verfraaiing der gemeente. Voor dit doel is reeds een post op de begrooting gebracht. Ieder die eenig schoonheidsgevoel bezit, zal, wanneer hij zich op het emplace ment van de tram bevindt, bemerken dat de z.g. stootblokken en de zekere plaats, een klein gebouwtje, alles behalve tot verfraaiing strekken. Een geheel ander aanzien zou het geven, aldus de voorzitter, indien men door het beleggen met graszoden, het planten van bloemen, klimop of ander gewas, een en ander aan h6t oog zou kunnen onttrekken. Een post voor de oprichting van een monu mentale fontein lokte een vrij breedvoerige discussie uit. Het aanleggen van rustieke bruggetjes of het plaatsen van banken vor dert, volgens sommige leden, op dit oogen- blik meer de aandacht. De heer Groet zou gaarne zien dat stappen werden gedaan om te verkrijgen dat ook op Zaterdag- en Zon dagavond een late tram zal Ioopen. De heer Top zegt dat een adres hieromtrent, onder teekend door ruim 150 ingezetenen, reeds aan de H. IJ. Spoorweg My ie verzonden. De heer Koeter zou wenschen dat ook elders omtrent Bergen reclame wordt ge maakt, w.varop de voorzitter antwoordt, dat het maken van reclame de hoofd werkzaam heid zal behooren te zyn. De begrooting werd ten slotte vastgesteld. Tot leden der commissie, belast met het nazien in Jannari a.s. van de rekening over 1908, werden benoemd by acclamatie de heeren B. Hui zin ga, M. Bal lus en N. J. Punt die zich deze benoeming lieten welgevallen. Na rondvraag, welke nog tot bespreking van eenige onderwerpen aanleiding gaf, sloot de voorzitter onder dankzegging aan de leden voor de opkomst, de vergadering, Langendijk. De laatste dagen zijn voor den Langendyk bijzonder goed goweestde koude was weer onmiddeliyk van invloed op de pryzen der koolvooral zyn goede soorten gele kool zeer hoog in prijs. Deze week zyn er nog voor f 20.— per 100 stuks geveild. Met de andere soorten gaat het niet zoo naar wensch voor kleine soorten worden lage prijzen betaald ze zijn ook weinig gezocht. In de pryzen der le en 2e soort roode kool is eenige verbe tering der pryzen waar te nemen. Alge meen is men thans ook bezig met de uien uit te zoeken. Er is zeer veel afval en de pry zen zyn nog altijd beneden het middel matige. Te vreezen valt het, dat er met be trekking tot dit product voor de bouwers niets anders zal overblijven, dan ze voor een geringen prys te verkoopen, of ze op 't land als mest te gebruiken, In de Maandagavond te Zuid Scharwoude gehouden vergadering van de muziekvereenl- ging «Kunst na Arbeid» te Znid Scharwoude, werden respectievelijk tot voorzitter, secretaris en penningmeester gekozen do heeren J. de Ruiter Pz., P. Kramer en J. Bak. Besloten werd, dat aanstaanden zomer een driotal uitvoeringen zullen gegeven worden op pra men langs de vaart door de gemeente. De directeur, de heer Hopman te Noord-Schar- woude, die zyn voornemen te kennen had gegeven, als zoodanig af te treden, kwam hierom terug. Te Zuid Scharwoude is een vergadering gehouden van verschillende vereenigingen, die zich ten doel stellen alle middelen in het werk te stellen, waardoor het onderwys zooveel mogelijk aan zijn bestemming zal be antwoorden. Akersloot. Naar wij vernemen, zullen alhier den 7 Mei 23 kinderen tot de eerste H. Communie worden toegelaten. Warmenhuizen. Op de Maandag 6 April jl. algemeene vergadering der R. K. Kiesverseniging Is de vrageniyst, door de Centrale toegelicht, ba handeld. Nadat door den voorzitter eu den heer Jac. van Baar ons tegenwoordig kies wetstelsel flink was uiteengezet werd vraag één beantwoord dat vóór behandeling luidde in hoofdzaak (2) om het lastig aangifte stelsel (3) wel behandeling, maat geen achterafstelling der sociale wetten(4) de grondslagen der kieswet moeten in de Grondwet beschreven worden (5) ze achten het kiesrecht een door de overheid gegeven bevoegdheid(6) voor organisch kiesrecht achten zij den tyd nog niet gekomen (7) gezinshoofden-kiesrecht is een stap tot organisch kiesrecht(8) gezinshoofden-kies recht naast andere, is beter dan alléén belastingkiesrecht(9) tegen algemeen stem recht (10) alleen die van overheidswege blijvend bedeeld worden, uitgesloten (11) voor stemplicht(12) voor evenredige vertegen woordiging (13) beter een verbeterde kies- wetregeliDg, zonder evenredige vertegenwoor diging, dan zonder haar geen verbetering (14) tegen meervoudig kiesrecht(16) by stemming met 22 tegen 9 stemmen, zelfs In mindere mate, tegen vrouwenkiesrecht. Assendelft. Zaterdag 11 April houdt de Eendenhouders- vereeniging «Door Eendracht sterk» een open bare vergadering in het lokaal «De Prins» van de wed. Olie, toogankeiyk ook voor nietleden. Door den heer H. B. Beaufort, secretaris der afdeeling Noord Holland van de Vereeni ging tot bevordering der Pluimveehoudery en tamme Konijnenteelt in Nederland, zal een lezing worden gehouden over «de voor- deelen der practische hoenderteelt, in ver band met de organisatie en werking der Vereeniging tot bevordering der Pluimvee houdery en tamme Konijnenteelt in Nederland. By den kassier, den heer J. Jz. v. d. Laan, ligt ter inzage de rekening van de R. K. Boerenleen- en ..Spaarbank over 1907. De ontvangsten over 1907 bedroegen f 58911.96' de nitgaven in totaal f 56813.61, het kasgeld op 31 December 1907 bedroeg f 2098.856, alzoo over het jaar 1907 een omzet van f 115725 57 A.s. Zondag 12 April, 's namiddags van 1 tot 6 uur, in het patronaatsgebouw ten toonstelling van teekeningeD, vervaardigd door de leerlingen der Patronaats teekenschool. Toegang voor een ieder vry. Verschillende werkstukken, betrekking heb bende op bouwkundig en handteekenen ral len worden geëxposeerd. Veel zullen we van het geleverde werk nu niet zeggeD, de be langstellenden 't is te hopen dat er velen zullen zijn kunnen Zondag zich zelf gaan overtuigen van het goede gehalte der ge maakte teekeningen. Dit mag alvast gezegd worden, het werk ziet er keurig netjes uit: het blijkt, dat de onderwijzer, de heer 8. v. d. Laan, uit Wormerveer, de rechte man op de rechte plaats is. Moge de belangBteiling a s. Zondag groot zyn Eu moge dan die groote belangstelling eens omgezet worden in daadwerkeiyken steunhet zou den Z.Eerw. heer Pastoor, die kosten noch moeiten ontziet om zyn jeugdige Assendelfsche ambachtslieden in het vakteekenen te bekwamen, van veel zorg ontheffen en de teekenschool, welke natuur- lyk uitgebreid moet worden, ten goede komen. Onze beste wenschen voor den bloei van dien teekencursns I Dat hy spoedig kan wed- ij veren met de beste van zyn soort. Krommenie. De verzoeningsraad der Kamer van Arbeid voor de drukkersbedrijven te Amsterdam, ingeroepen ter zake van het geschil tusschen de vennootschap Verwer en een deel harer voormalige arbeiders, heeft zich uitgesproken in dien zin, dat de staking aan de fabriek als afgeloopen kan worden beschouwd. Zondag hield de R. K. Volksbond alhier, een buitengewone vergadering waarin de heer C, J. Kuiper, propagandist van het metaalbew. secretariaat, als spreker optrad, met bet onderwerp: Arbeidscontract. Spreker begon met de uiteenzetting, dat er op twee verschillende manieren een arbeidsovereem komst kon worden gesloten, nl. individueel en collectief. Hoewel de wet op het arbeids contract alleen het individueel contract regelt, sanctioneert zy echter het sluiten van col lectieve contracten. Vervolgens ging spr. de verschillende artikelen van de wet op het arbeidscontract na en gaf een dnideiyke verklaring van die artikelen, welke het meeste van belang waren voor de arbeiders. Daarna toonde spr. aan, dat voornameiyk de vakorganisaties sterkeT moesten worden, wyi baar invloed van het grootste belang is by de uitwerking van deze wet. Spr. meende dan ook dat by het Inwerking treden van de wet, de arbeiders de noodzakelijkheid van vakorganisatie duideiyker zouden inzien,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2