Tarljhaarwel K0EKBESCHUIT, Gemengd Nieuws. Gedachtenisplaatjes Eerste H. Communie Jan Tiebie Jac.zn,, 't Loopt de spuigaten uit. Een ieder eet OVERTQOM's H. HESS IN 6, Karpetten en Kleedjes, Rollen- en Deurmatten, Loopers en Tafelzeilen enz. R. K. Kerkebuurt, HEIL00. Prachtig mooi Koninklijke Stoomververij „OE LELIE", AUG. BIERENS, Dordrecht. Agentschap: JAN TIEBIE Jac.zn.,Boek handel, Akersloot. Kleurenboek voorhanden. een advies der Com. van Onderwijs, maar een advies der Com. van Financien acht spr. overbodig. De heer de Lange meeüt ook, dat de Com. van Financiën niet gehoord behoeft te worden. De heer Melchers wenscht in 't algemeen het voorstel-de Groot te steunen. Het komt spr. echter voor, dat een voorstel als dit eerst in de afdeelingen moet besproken worden. De Taadsleden moeten alles eerst goed weten, vooral wat alles zal kosten. De Voorzitter zou het toejuichen, indien de zaak werd aangehouden met het oog op de amerdementen en spr. hoopt, dat in 't vervolg steeds tijdig de amendementen worden ingediend. De heer Glinderman zegt, dat het niet gemakkelijk is, amendementen in te dienen vooral niet bij een onderwijskwestie. Daar om gelooft spr. dat eene kwestie als deze nader moet worden onderzocht. De heer Boelmans ter Spill stelt voor, wanneer de zaak in de afdeelingen komt, eerst het advies der Commissie van On derwijs te hooren. Het voorstel-Melchers om de zaak in de afdeelingen te onderzoeken wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, t Puni 6. Voorstel van B. en W. om het suppletoir kohier der straatbelasting, dienst rpoy, vast te stellen tot een bedrag ven f175.09. Conform besloten. Punt 7. Voorstel van B. en W. om het Reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad aldus te wijzigen, dat in art. r4 worde gelezen „Na het openen van iedere zitting worden de notulen der vorige zitting, welke vooraf voor de leden zijn ter inzage gelegd, aan de goedkeuring van den Raad onderworpen. Na te zijn goedgekeurd worden zij door den Voorzitter en den Secretaris onderteekend." Verder stellen B. en W. voor, de derde alinea van art. 38 fe doen vervallen. Volgens dit artikel wordt de Raad jaarlijks in de maand December in drie afdeelingen ver deeld, van welke de burgemeester voorzitter van de eerste afdeeling en de wethouders, naar ouderdom, voorzitters van de tweede en de derde aldeeling zijn. Alleen voor het onderzoek der jaarlijksche begrooting verkiest iedere afdeeling een voorzitter uit haar midden. Deze laatste bepaling achten B. en W. ten eenenmale overbodig. Ook voor het onderzoek der begrooting zijn de ledhn van het dagelijksch bestuur de aan gewezen voorzitters der afdeelingen en is Bekkensnijders. Zaterdagavond ie te Zntphen de husaar van der Peut door ze keren Z,, uit Amersfoort, zoodanig met een mee in het gezicht verwond, dat neua en wang tot op het been zijn doorgesneden. Verdronken. Eergisteravond geraakte in het Westerdok te Amsterdam achter het kantoor der havenpolitie een man te water. Hjj werd door personeel van dien tak van dienst daaruit opgehaald, doch bleeks reeds verdronken. Op hol. Doordat het paard voor een boerenwagen gespannen, schrikte voor de stoomtram te Halzen, sloeg het op hol. De bestuurder, de 16-jarige weesjongen Jan Bos uit het Oranje weeshuis, werd bewusteloos en zwaar aan de borst gekwetst op den weg gevonden. Doodgevallen. Zaterdag had de vrouw van den werkman 8. te Kaatsheuvel welke bezig was met schoonmaken, het ongeluk in den kelder te vallen. Op haar hulpgeroep kwam de man toegesneld en bracht haar boven. Voor geneeskundige hulp was komen opdagen was de vrouw reeds overleden. Een vlegel. Te Enschede heeft een 15-jarige jongen een voor den wagen ge spannen paard van de Expeditie-onderneming van Gend Loos een brok ongebluschte kalk in den bek geduwd, waardoor het arme dier xieh deerlijk aan den bek en tong brandde. Het moest worden gestald en onder behandeling worden gesteld van een veearts. Tegen den jongen is proces-verbaal opgemaakt. Dood gevallen. Te Rozendaal is de metselaar C. K. van een dak gevallen en op zijn hoofd terechtgekomen. De man is overleden. Vijfhonderd I Voor de betrekking van portier bij de Universiteitsklinieken te Utrecht hebben zich vijfhonderd gegadigden aangemeld. f1330 kwijt. Zaterdagavond bemerkte een dame, die van Schiedam per spoor naar Den Haag ging, reeds vóór dat de halve Kethel bereikt was, dat zy een reticule, waarin een bedrag aan bankpapier van f 1350, kwijt was. De politie stelt een on derzoek in. Door een drijfriem gegrepen. Te Wa penveld is op de berghuizer papierfabriek de 41-jarige Jan Horst, die bezig was met het opleggen van een drijfriem plotseling door de machine gegrepen en onmiddellijk gedood. Twee huizen ingestort te Londen. Twee groote huizen in Castle street en in Oxford- street bewoond door 36 personen, meestal kellners, zijn Zondagnacht ingestort. Alle inwoners werden begraven onder de puin hopen Maandagochtend ten 10 uur waren 3 doodsn te voorschijn gehaald7 personen het volstrekt ongemotiveerd den burge meester en de weihouders 1e verplichten aan de werkzaamheden ter zake in de afdeelingen deel te nemen, doch hun voor te schrijven zich van medestemmen te onthouden. Zelfs komt het B. en W. voor, dat deze laatste bepaling in strijd is met het stelsel der Gemeentewet. Daar deze voorschrijft in welke gevallen de leden van het dagelijksch bestuur niet mogen mede stemmen, staat het den plaatselijken wet gever niet vrij aan de desbetreffende bepa lingen uitbreiding te geven. Conform besloten. De Voorzitter verlaat de vergadering, waarna de heer de Wit presideert. Punt 8. Voorstel van B. en W. aan de Kamer van koophandel en fabrieken, in antwoord op haar schrijven d.d. 12 Novem ber 1.1. te berichten, dat aan de ondei werpen, welke in dit schrijven zijn aangeroerd, de noodige aandacht wordt geschonken. In het kort saamgevat wenscht de Kamer a. dat het aantal waagmeesters roet één worde vermeerderd; b. dat meerdere wagens worden beschik baar gesteld voor het vervoer van kaas; c. dat een kring worde getrokken rondom het marktterrein, binnen welken de dragers de kaas moeten bezorgen en dat de kaas welke niet binnen dien kring te bezorgen is, moet worden afgehaald; d. dat het aantal noodhulpen bij ieder veem des morgens met twee worde ver sterkt, zoodat niet met zes doch met acht man in een veem gedragen worde; e. dat op het Waagplein boomen wor den geplant f. dat de huizen voor het vergrooten aan het marktterrein bestemd, worden afgebroken g. dat breedere draagpaden tusschen de stapels worden opengelaten. De heer Melenbrmk geeft B. en W. in overweging, een assistent-waagmeester bij te benoemen. Verder meent spr., dat er dikwijls niet voldoende wagens zijn. De heer de Wit gelooft, dat het vol doende is, nu B. en W. zeggen, dat zij de noodige aandacht aan een en ander zullen wijden. Hierna conform voorstel van B. en W. besloten. Punt 9. Voorstel van de Commissie voor de belastingzaken enz. tot het doen van af- en overschrijvingen op de begroo ting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1907, tot een gezamenlijk bedrag van f278411/,. umuuvu *0 tjvu uox vig jaar, 10 gtJliUWU IHÖb een oppassend man, is betrekkelijk rijk de Gilbert's hebben een vermogen van op zijn minst 100.000 frank en was in haar jeugd een zacht en gehoorzaam kind. Het eenige kwaad dat men tot dusverre van haar wiet was, dat zy wel eens iets wegnam, dat haar niet toebehoorde, Jeanne Gilbert ontkent dat zij iets zou hebben misdreven. Ongelukken. Te Nieuweschans is de arbeiderwisselwachter Steekstra tusschen een machine en de loods doodgedrukt. Een mijnwerker op de mijn Oranje Nassau te Heerlen werd door een losgeraakten steen in den rug getroffen, waardoor hem de wervelkolom verbrijzeld werd. De veekoopman Mol is te Nieuwebrug (Fr.) verdronken. Een brutaal stukje. Zekere J., te Nijmegen woonachtigen timmerman, bekroop een dezer dagen de lust zich eens aan het Schiedammer nat te goed te doen, doch het ontbrak hem aan het noodige geld. Hij wist evenwel raad: hij zocht een tweetal collega's op die zonder werk waren, deed zich voor als de aannemer van het sloopingswerk van de kazernegebou wen en nam beiden in dienst. Vervolgent werden door hem als baas van het zaakje eenige ladders en een handwagen gehuurd en toen toog dit drietal naar de oude Ma riënburg kazerneeen ladder werd tegen het dak geplaatst en in korten tijd waren door het drietal eenige bladen lcod losge broken, op den wagen geladen en daarna bij een opkooper verkocht voor f 30. De helpers kregen nu achterdocht en weigerden hun verdere hulp, met het gevolg dat de zaak uitlekte en de pseudo aannemer werd gearresteerd. Een geheimzinnige zaak. Zaterdagmid dag was freule Bodda9rt uit de van Eeghen- straat te Amsterdam de stad uit. In dien tijd vervoegde zich ten haren huize een dame (naar zij vermoedt een man in vrouwen- Ateeren) die het dienstmeisje mededeelde dat zij van hare mevrouw, dus freule Bod- daert gezonden was om haar mede te deelen dat zij een boodschap voor mevrouw moeet doen. In dien tusscbentijd heeft de vrouw de gelegenheid te baat genomen om het huis te doorsnuffelen en er met een zeer aanzienlijk bedrag aan geld en effecten van door te gaan. Ook werden gouden en zilveren sieraden medegenomen. Men heeft vermoeden op een persoon die vroeger bij freule Bod- daert in betrekking was en juist Zaterdag naar Duitechland vertrokken is. Een waanzinnige. Een conducteur der gemeentetram te Utrecht riep Vrijdag de hulp der politie in voor een onwilligen tram passagier, die in het rijtuig had plaats geno men en de deur vast hield, zoodat het den conducteur niet mogelijk was den wagen Conform besloten. Punt 10. Voorstel van de Commissie voor de belastingzaken enz. tot vaststell'ng van de rekening der Schutterij, dienst J907, in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 820,64. De heer mr. Boelmans ter Spill zou er een woord van dank bij willen voegen aan de heeren, die tot deze rekening hebben medegewerkt. Conform besloten. Punt .ii. Voorstel van de Commissie voor de belastingzaken tot vaststelling eener suppletoire begrooting van het stadszieken huis, dienst 1908, tot een bedrag van f 100. Conform besloten. Punt 12. Voorstel van B. en W. om voorziening te vragen bij de Kroon van een besluit van Ged. Staten, waarbij de goedkeuring is geweigerd op de geldleening, groot f 250,000, tot betaling der kosten, verbonden aan het oprichten van het ge meente-slachthuis. De heer Vonk vraagt, of het niet ratio- neeler is bij dergelijke kwesties de Com. van Financiën te raadplegen. Dit zou nut tiger werk zijn dan het avond aan avond verifieeren van rekeningen. De heeren Glinderman en Boelmans ter Spill zijn het hiermede geheel eens. De Voorzitter zegt, dat de verordening hieromtrent zal moeten gewijzigd worden. De heer Melchers vraagt, welke argu menten, B. en W. bij de Kroon zullen aan voeren. Spr. vindt het argument van Ged. Staten, dat de lasten der gemeente steeds hooger zullen worden, volkomen juist en daarom wil spr. eerst er iets meer van weten. De Voorzitter zegt, Sat B. en W. regel matig eenzelfde bedrag blijven betalen en blijven hun, standpunt volhouden dat de zaak zich zelf zal bedruipen; in 't belang der zaak vragen B. en W. dus een utili- teitsleening, temeer nu de termijn van 75 jaar reeds op 50 is teruggebracht. De heer Boelmans ter Spill zegt, dat het slachthuis is ingericht voor een stad van 30.000 inwoners. Dus zou een dubbele last aan de bewoners worden opgelegd, indien nu reeds in termijnen moest betaald worden, gelijk Ged. Staten dit verlangen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna het voorstel aangenomen. Punt 13. Voorstel van B. en W. in zake het instandhouden der spoorwegverbinding (voor reizigersvervoer) Broek op Lange- dijkAlkmaar. B. en W. stellen voor, aan den Raad der gemeente Zuid-Scharwoude, als beschikking zyn verieaen een noowrot. Aanvanxelyk lette de hoofdverpleegster niet op die wartaal. In de afgeloopen week echter had ze, door toevallige omstandigheden, de nachtwacht, 't Wae doodstil in de zaal. Alle patiënten sliepen, alleen de brandstichter wentelde zich onrustig heen en weer. Verwarde klanken drongen tot de verpleegster door.Hij komt. ginds, om den hoek... Val aan, Hopkono- witsj Kan 't niet in den zak Ongeluk kige... Het moet... We ziju verloren... Hoe meer de zieke ijlde, hoe duidelijker het de zuster werd, dat de man, dien ze met zooveel zorg verpleegde, niemand anders kon zijn dan de moordenaar van haar vader. Bij het krieken van den dag deelde ze den directeur der gevangenis haar vreeselijke vermoedens mee. De patiënt werd ondervraagd en viel na eenig aarzelen door de mand.. Zoodra hij voldoende hersteld is, zal hij zich voor de vreeselijke misdaad te verant woorden hebben. Thans is de man nog te zwak, dat men hem naar de, zonder twijfel vreeselijke, bijzonderheden vragen kan. Een nachtelijke wedren. Eargisteren- nacht hebben een paar veld artilleristen te 's Hertogenbosch, die stal wacht hadden, het in hun hoofd gekregen een nachteljjken wedren te houden. Ze haalden twee van de beste paarden van stal en renden er mee den Pettelaarschenweg op. Het was zoo'n woeste rit, dat een der paarden eergister morgen ha'f dood op den weg weid opge laden op een kar en kazernewaarts werd gebracht. Het beest zal er het leven wel bij inschieten. Het is zeker een nog zeld zaam voorgekomen feit. De beide wedrenners zijn thans britsiuiters, want ze Werden tijdig opgeborgen in de doos. Een moderne Salomo. Een moderne Sa lomo is rechter Milligen. Voor de rechtbank te Walsingham in Engeland werd een ver bitterde strijd afgespeeld tusBchen meneer Henry Male en mevrouw Curson om het bezit eener kat. Toen zijn edelachtbare inzag, dat het geschil geen einde nam, beval hij beiden partijen, zich elk naar een apart ver trek te begeveD, daar op een brief van hem te wachten en onmiddellijk te antwoorden. Korten tijd daarna verschenen partyen weer voor den rechter, die nu zijn schrijven en de ingekomen antwoorden voorlas. De eerste brief luidde als volgt: Aan den heer Henry Male. Wees zoo goed, hieronder te schrijven, wei keu prijs, gij voor de kat wilt betalen, wan neer zal worden uitgemaakt, dat de kat mrs. Gurson toebehoort». Male antwoordde: »Een pond, wanneer het niet mijne kat wasniets, daar zij mij toebehoort». Mrs. Carson antwoordde kortvier pond. En de rechter velde zijn oor deel als volgt>Ik ben tot het besluit gekomen, dat de kat het eigendom is van de aange klaagde mrs. Curson en veroordeel den aan klager in de kosten». op zijn adres d.d. 20 Maart 1.1. te berich ten, dat de Raad dezer gemeente zijne medewerking wil verleenen tot instandhou ding van de spoorverbinding Broek op LangedijkAlkmaar (voor reizigersvervoer) en zich bereid verklaart de bij zijn adres overgelegde ontwerp-overeenkomst met de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij mede aan te gaan. Hierdoor neemt de gemeente Alkmaar in de garantie deel voor f 350c. Conform besloten. Daar bij de rondvraag niemand meer het woord verlangt, wordt de openbare zitting gesloten en gaat de Raad over in eene vergadering met gesloten deuren. Uit den Dreumelschen gemeenteraad. De zitting van den Dreumelschen raad, voor 't eerst na de staking der raadsleden bijeen, werd bijgewoond door vijf leden. Dadelijk na lezing der notulen begon het tumult over het opnemen van het door het lid Cruysen gesprokene. Wethouder Van Wely stelt voor het niet opnemen ervan in rond vraag te brengen. VoorzitterDat doe ik niet en dan wil ik u nog wel zeggen de heer Cruyeen heeft zich in de vorige vergadering beijverd achter mij plaats te nemen. Wanneer dat weer ge beurt, zal ik van mijn recht gebruik maken en de vergadering schorsen. Er is daarna sprake van een bouwplan van acht gemeentewoningen. De heer Cruysen interrompeert den voorzitter. De voorzitterMynheer Cruysen, u moet wachten tot ik verlof geef tot spreken. CruysenGe moet fur mijn gin uitzon dering maoke. VoorzitterDat gebeurt niet. Crnysen Ge liegt. Voorzitter Ik verzoek u te zwijgen. CruysenEn oe verzhuk ik, gin onwaor- hede te zeggen. De veurige keer hedde ok al kapsie gemakt, de'k tege oe aonleunde en truug ging zitte, mar de was umda de kachel zoo heet was. 't Mo hier gin schoal- mester worre. Voorzitter Zwijg 1 CrnysenIk zit hier om 't volk te ver tegenwoordigen en zal op den rechten tijd spreke en zwijge. Schoort, gedurende de maand Maart. ONDERTROUWDGerrit van Zoonen te Helder en Trijntje Raat. GETROUWD: Teeuwis Raat en Nieeje Duin. Gerrit-van Zoonen te Helder en Trijntje Raat. OVERLEDENGrietje Zwakman, echtgen. van Simon Hoogvorst, 23 j. Adriana Pels, 17 j., wonende te Alkmaar. Bergen, over Maart 1908. GEBOREN14 Maart, Jan Jacobus, z. van Simon Akerboom en Baukje Mulder. 15 dito. Pieter Dirk, z. van Jan Hoogland en Anna Elisabeth Molenaar. 17 dito. Jacob, z. van Pieter do Graaf en Antje Vet. 21 dito. Cornells Thomas, z. van Cornelia Thomas Schouten en Maria van Lieshout. 23 dito. Jacobus Cornells z. van Floris Zwart en Aafje Tuijp. 24 dito. Willem z. van Ja cob Briefjes en Trijntje Commandeur. ONDERTROUWD: ,-Jlj Maart. Reinold Kalsbeek en Reinontje Martina Alderlieste, beiden alhier. OVERLEDEN 8 Maart. Jacob z. van Jacob Swaan en Jannetje Kuiper, 5 weken. 23 dito. Neeltje Ploeger, wed. Cornells Modder, 79 jaar. Assendelft, 27 Maart tot 3 April 1908. GEBORENMaria Martha Columba, d. van D. Jak en A. Vrouwe. OVERLEDENPietertje, d. van G. Schoone en H. Veenis. Wormcrveer, van 28 Maart—3 April 1908. GEBOREN Gerrit, z. van Leendert An drea en Jansje Bottelier. Diederika, d. van Jacobus Vonk en Johanna Koene. Antje, d. van Jacob Betlem en Antje La- keman. ONDERTROUWD Dirk Spaander en Welmoed van Omme. Berend Jan Gars- sen en Berendina Willemina Sangers. OVERLEDENAntje Zeulevoet weduwe van Jan Kwikkei, oud 83 jaar. Krommenie, 26 Maart tot 2 April. GEBOREN Wilheimina Catharina, d. van G. Klaus en W. Berkhout. OVERLEDENJ. Vleesch, wed. van P. Hazenberg, 77 j. G. Koning, 64 j., echt- genoote van G. Wout. Heemskerk. GEBOREN Dirk Cornelia, z. van J. Oud huizen en Antje Kuys. Fetronella, d. van Adrianus Visser en Anna Adrichem>Mietje, d. van Jan Rol en Christina Johanna Wit tebrood. Johannes Nicolaas, z. van An- thonius Johannes Zuurbier en Clasina Kloes. Johannes Josephus, z. van Gerrit Koper en Agatha Liefting. Cornells, z. van Jan de Rnijter en Catharina Schuyt. Agatha Wil heimina, d. van Piet de Boer en Antje Henneman. Geertruida, d. van Hermanua Doctef en Wijhelmiiia van Dorp. Johanna, VoorzitterAls er geen orde is schors ik de vergadering. Er zal aan de oproeping van een onder wijzer met landbouwakte toegevoegd worden, op voorstel van wethouder Van Wely>vrij van sterken drank». De heer Crnysen wil voortaan de lezing der notulen aan het slot der vergadering en kondigt, daar het reglement van orde zich er tegen verzet, een voorstel tot wijzi ging van dat reglement aan. Dan mot te zien wa wij doen 1 De inspecteur van politie te Tiel woonde op last van de justitie de vergadering bij. Een verzuim der politie Te Maarsen ie naar het *Hbl.* meldt deze week een verzuim door de politie gepleegd, dat zeer druk besproken wordt. Een Amsterdammer, die daar bedelende was, is Maandag door de politie in het arrestanten lokaal opgeborgen. Doch men heeft blijkbaar den man geheel vergeten. Woensdag vertoefde hij nog in het hok, zonder dat men naar hem had omgezien. Honger en dorst kwelden hem zoodanig, dat hij door schreeuwen de voorbijgangers poogde te waarschuwen, wat hem ten slotte gelukte. De postbode hoorde zijn roepen. Daarna werd de man door de politie los gelaten. Hoe dikwijls voedert een vogelt Een medewerker van Het Vaderland heeft eens onderzocht hoe dikwijls een jonge zwaluw wel gevoederd werd. In 't geheel was dit 526 maal per dag. Dikwijls had de oude zooveel voeder in den snavel, dat zij 2 a 3 jongen er van kon geven. Rekent men nu nog de hoeveel heid voedsel mede, welk een paar vogels voor eigen onderhoud noodig heeft, wat zeker wel evenveel zal bedragen als de jongen samen gebruiken, dan kan men er veilig op rekenen, dat zoo'n vogelpaar gedurende den broeitijd een 3000-tal insecten per dag verdelgt. wordt ten allen tijde premieopgaaf ver strekt voor Brandverzekering op Beurs- polis, welke premie gewoonlijk lager is dan bij Maatschappijen Overgang uit andere Maatschappijen zonder poliskosten. Vraagt over deze verzekering prospectus bij JAC. G. MEIJER Hz., Assuradeur Alkmaar. Op alle plaatsen AGENTEN gevraagd. roept ge uw Inktpot, Pen en Penhouder toe, als ge een VULPENHOUDER hebt aangeschaft bij W. NEDER- KOORN, Langestraat A 11 en Schoutenstraat 6. Prijzen van 10 cent tot 8 gulden. TJE KOOP: Bakwageuï (waarvan één op eoll, as) Boerenwagens met breede wielen (één voor oud), een &port» Har en een Driewfelde Mar, bij J. DE GROOT, Mr. Smid en Wagen maker, CASTBIC UM. bedrukt met naam, verkrijgbaar bij Boekhandel, AKERSLOOT. 12 stuks a 10 cent. beveelt zich beleefd in ieders gunst aan voor de levering van alle soorten zijn de goederen, welke UITGESTOOMD en GEVEBFD worden in de

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 3