Ons Blad BIJVOEGSEL Plaatselijk Nieuws. RAADSVERGADERING. van van Woensdag 8 April 1908. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op heden, 8 April, des nam. I uur. Afwezig de heeren: Luiting en van den Bosch, beiden met kennisgeving. De notulen worden ongewijzigd goed gekeurd. Achtereenvolgens komen in behandeling Mededeelingen a) dat is ingekomen het Provinciaalblad No. 53, houdende bepaling, dat de gem.- rekening over T907 uiterlijk op 31 Aug. aan de Ged. Staten moet worden toege zonden. Voor kennisgeving aangenomen. b) alsvoren, een schrijven van den onder wijzer A. Tonneman Jr., houdende bericht, dat hij de benoeming tot onderwijzer aan de 4e Gemeenteschool niet aanneemt Idem. calsvoren, eelt adres (op ongezegeld papier) van het bestuur van den Ned. Bond van vereenigingen van den handeldrij venden en industneelen middenstand, houdende verzoek adhaesie te betuigen aan een adres, gericht aan den Minister van Binneuland- sche Zaken tot het verkrijgen van eenheid van tijdregeling. Wordt terzijde gesteld. d) alsvoren, een schrijven dd. 18 Maart 11. van Ged. Staten, houdende bericht dat 's raadsbesluit tot vaststelling eener ver ordening tot verdeel ing van het eerste kiesdistrict, voor de veikiezing van leden van den gemeenteraad in twee stemdis- tricten, door genoemd college voor kennis geving is aangenomen. Voor kennisgeving aangenomen. e) alsvoren, een schrijven dd. 18 Maart 11. van Ged. Staten, houdende bericht van ontvangst van 's raadsbesluit tot vaststelling der verordening, houdende vaststelling van den dag der opening van het gemeente slachthuis. Idem. alsvorèn, een schrijven dd 11 Maart 11. van Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde 5de suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1907. Idem. g). alsvoren, een schrijven d d. 18 Maart 1.1. van Ged. Staten, ten geleide van de goedgekeurde raadsbesluiten tot aankoop van grond van den heer S. Bregman en tot verkoop van de te maken baikhaven. Idem. alsvoren, een verslag van de Com missie van toezicht op het Stedelijk Muziek korps. Enkele punten hiervan zullen behandeld worden in geheime zitting, terwijl verder het adres voor kennisgeving wordt aan genomen. i). alsvoren, een schrijven d.d. 4 April 1.1. van Mr. M. Buchner, houdende het verz 'ek om hem ontslag te verleenen als lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Eervol ontslag wordt verleend, onder dankbetuiging voor bewezen diensten. alsvoren, een adres d.d. 6 April 11. van de afd. Alkmaar van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, houdende het verzoek om het voorstel van B. en W., betreffende herziening der Verordening tot regeling van de jaarwedden der onderwijzers aan de openbare lagere scholen, niet onge wijzigd aan te nemen. Wordt behandeld bij punt 5. Punt 2. Voorstel van B. en W. om aan den heer J. Asjes Ez. als beschikking op zijn adres d.d. 12 Februari 1.1, tot weder opzegging vergunning te verleenen tot het leggen en hebben van een smalspoor over gemeentegrond bij Klein Hargen, in het verlengde van de Wagenmakersstraat. De heer Meienbrink geeft in overweging, tegen een zekere pacht het geheele terrein aan den heer Asjes af te staan. Hierna wordt het voorstel aangenomen. Punt 3. Voorstel van B en W. om aari J. Göddeke c.s., als beschikking op hun adres te berichten, dat het Scharloo in den -loop dezes jaars van eene klinkerbestrating zal worden voorzien. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen om, voor het geval het bedoelde werk niet geheel uit de gewone middelen mocht kunnen worden gevonden, te zijner tijd de noodige finan- cieele voorstellen te doen tot vinding der te kort komende gelden. De heer mr. Dorbeck acht het goed, ook in het besluit mede te deelen, dat de band wordt doorgetrokken. De heer de Wit gelooft, dat de bind niet kan worden doorgetrokken. De Voorzitter zegt, dat het beslist de bedoeling is den trottoirband door te trekken. Hierna wordt conform voorstel B. en W. besloten. Punt 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de straatbe lasting. B. en W. stellen voor, verandering te brengen in de grondslagen der straatbelas ting, door de berekening uitsluitend te doen geschieden naar de kadastrale huurwaarde, waarop elk perceel, naar de in de leggers voorkomende gegevens, is geschat. Het is B. en W. gebleken, dat eene berekening naar de huurwaarde regel en die naar de gevelbreedte uitzondering is. De thans voorgestelde wijziging heeft ook nog dit voor, dat de berekening der belas ting veel eenvoudiger is en de tijdroovende opneming van de breedte der perceelen kan vervallen, B. en W. wenschen van deze gelegenheid tevens gebruik te maken den Raad voor te stellen ook den naam van „straatbelasting", welke tot geheel verkeerde gevolgtrekkingen en opvattingen aanleiding heeft gegeven, door een anderen, b.v. „plaatselijke belas ting op de gebouwde eigendommen", te vervangen, welke, naar rneening van B. en W., meer het algemeen karakter dezer belasting aanduidt. Den heer de Lange verwondert het, dat de Commissie van Fimnc:en niet is ge raadpleegd. Spr. kan zich wel vereenigen met het voorstel, daar de Wet geen be paalde grondslagen aangeeft en alleen zegt, dat naar billijkheid^noet gehandeld worden en het voorstel van B. en W. acht spr. billijk. De heer v. d. Peen dc Lille vraagt of B. en W. hebben nagegaan de kwestie van preferentie. De Voorzitter zegt, dat dit in de 10 jaar nog niet is voorgekomen. De heer mr. Dorbeck gelooft ook, dat het goed is, dat B. en W. er de aandacht eens op vestigen, hoeveel in de'gelijke ge vallen de belasting gewoonlijk wordt afge wenteld. De heer mr. Boelmans ter Spill meent, dat er geen preferentie bestaat. De Voorzitter zegt gaarne een onderzoek toe, maar gelooft, dat er weinig succes zal volgen. De heer mr. Dorbeck meent, dat de Raad niet bevoegd is eenige schuld preferent te verklaren. De heer Melchers is van dezelfde opinie. De Voorzitter herhaalt, dat het D. B. de zaak nader zal onderzoeken. Achtereenvolgens komen de verschillende artikelen in behandeling en worden op voorstel van den heer Glinderman na lang durige discussie verschillende wijzigingen aangebracht. Hierna worden de beide verordeningen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 5. Voorstel van 8. en W. tot wijziging van de verordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend per soneel aan de openbare lagere scholen. B. en W. stellen voor de jaarwedden voor de hoofden te bepalen op voorhet hoofd der Eerste gemeenteschool f 1200 der Tweede f1200.—der Derde f 1200. der Vierde f1200.der Vijfde t 1200. der Burgerschool f 1500.en der Meisjes school f 1300 Deze jaarwedden worden, tenzij daartegen overwegende bezwaren bestaan, na 3, 6, 9 en 12 jarigen dienst als hoofd aan een der scholen van de gemeente, telkenmale met f too.door B. en W. verhoogd, den Arrondissements-schoolopziener en de Com missie van toezicht op het lager onderwijs gehoord. De hoofden genieten vrije woning. Ingeval hun geen vrije woning kan ver schaft worden, ontvangen zij eene vergoe ding voor huishuur, ten bedrage van f400.'s jaars. Voor de onderwijzers stellen B. en W. voor De jaarwedden van de onderwijzers, die de hoofden van scholen bijstaan, bedragen f 700.Deze jaarwedden worden, tenzij daartegen overwegende bezwaren bestaan, 11a 3, 6, 9, 12, 15 en 18 jarigen dienst met f5°-door B. en W. verhoogd, den Arrondissements-schoolopziener en de Com missie van toezicht op het lager onderwijs gehoord. Hij, die de akte van hoofdon derwijzer verkrijgt of verkreeg, heeft aan spraak op eene verhooging zijner jaarwedde met f 100Aan de onderwijzers met verplichte hoofdakte, die als zoodanig door den Raad zijn benoemd of aangewezen, wordt bovendien eene verhooging hunner jaarwedden met f 100.toegekend. De periodieke verhoogingen worden alleen toegekend voor dienstjaren aan een der gemeentescholen doorgebracht. Met afwij king van dezen regel zal bij eerste aan stelling het wettelijk minimum worden genoten, indien dit, in verband met dienstjaren elders doorgebracht, hooger mocht zijn dan het aanvangssalaris krach tens deze verordening. Deze jaarwedde wordt genoten tot zoolang de belanghebbende, overeenkomstig de regelen dezer verorde ning, aanspraak verkrijgt op eene hoogere jaarwedde dan hem volgens de Wet als minimum zou toekomen. Als diensttijd komt in aanmerking de tijd als tijdelijk onderwijzer aan een der openbare lagere scholen in deze gemeente doorgebracht, onmiddellijk aan eene vaste aanstelling voorafgaande. Verder stellen B. en W. voor De onderwijzers aan de Burgerschool en aan de Meisjesschool hebben voor het door hen te geven onderwijs in vreemde talen en in de wiskunde aanspraak 00 eene verhooging met f 100 voor ieder dezer vakken, waarin zij, krachtens hunue aan stelling of eene nadere opdracht van B. en W., onderwijs geven. Voor het bezit eener akte M. O. in de vreemde talen wordt in dit geval f 50. meer toegekend. Door de heeren Van Buijsen, Glinderman en Vonk zijn op deze ontwerp-verordening de volgende amendementen ingediend Toe te voegen aan art. 1 Bij aanstelling of bij het in werking treden dezer verordening tellen de dienstjaren als Hoofd eener School buiten Alkmaar door gebracht mede, alsof zij in dienst der gemeente waren vervuld. De voorgestelde 2e alinea van artikel 2 te doen luiden Bij aanstelling of bij het in werking treden dezer verordening tellen de dienstjaren als onderwijzer in vaste betrekking doorge bracht bij het openbaar of bijzonder lager onderwijs mede alsof ze in dienst der gemeente waren vervuld. Toe te voegen aan art. 3 Wordt een onderwijzeres belast met het onderwijs in de nuttige handwerken buiten de gewone schooluren, dan wordt in dit geval f 50 meer toegekend. De meerdere kosten voor de gemeente als'gevolg van de aanneming dezer amen dementen z allen volgens berekening van den heer van Buijsen f3000 's jaars bedragen. De heer de Groot acht, dat de Raad nog niet voldoende ingewijd is over al of niet verhooging en spr. stelt daarom voor dit punt tot een volgende vergadering uit te stellen. Tevens acht spr. adviezen der Gom. van Onderwijs en der Com. van Fioaucien gewenscht. De Voorzitter beeft geen bezwaar tegen samengesteld. Elk biadom wordt in dit comité door vier notabele Katholieken vertegenwoor digd, terw\)l de Aartabiaechop van Utrecht zich aan het hoofd zal stellen. In de maand Mei zal de reis naar de Eeuwige Stad aan vaard worden. Het zeehospitium te Katwijk geopend. Zaterdag 1.1. is met eenige feestelijkheid geopend het aan zee gelegen sanatorium voor herstel van aan tuberculose lijdende kinderen. Het is een stichting der te Rotterdam ge vestigde vereeniging tot bestrijding der tuber culose. Be vereeniging is door een gift van den Rotterdamschen fabrikant A. S. van den Bergh tot oprichting in staat gesteld. Het sanatorium is opeen rustig plekje gelegen en biedt rnimte voor het herbergen van honderd kinderen. Liberale verdraagzaaamheld. - Onder dit opschrift driestart De Standaard, aldus In Den Haag woont een correspondent van het Soerab. Hbld. Blijkbaar is hij een volbloed liberaal, en zie hier nu, hoe bij dezen liberaal zich de liberale verdraagzaamheid uit. Hij schreef dit Be heer Be Savornin Lohman strijdt tegenwoordig openlijk tegen de peifidie en de heerschzucht van Kuyper. Die is de voerman op den bok, die alle tengels der paarden in handen heeft en met een ruk of tiek den weg aangeeft door dik en dun, laat vertreden en vernietigen wat is opge bouwd even te voren. 0, wat zou het een rast geweest zijn als de felle zon in het Oosten eens kwaad had gedaan aan een ijzeren gestel, en gewijde aarde van Palestina den grooten man gedekt had, die een onmis kenbaar talent bezit, een organisator bij uitnemendheid blijkt, maar die bet land zal schaden zoolang als de God van Abra ham en Issue hem het leven Iaat<. De onderstreepiDg ie van ons. Dasver zagen we niet, dat in eenig liberaal blad tegen deze curieuse proeve van liberale verdraagzaamheid geprotesteerd is. Sparen door de jeugd. Aldus luidt de titel van het laatst ver schenen vlugschrift der K. 8. A. Na een korte inleiding over het sparen in 't algemeen, wordt er allereerst in behan deld het sparen door de schooljeugd. Het nut hiervan wordt klaar en duidelijk uiteen gezet, de veelmaals gehoorde bezwaren wor den kort maar afdoende weerlegd. Daarna volgt een beschouwing over het Bparen door de groote jeugd. In dit verband worden vooral de patronaten besproken. Ten slotte wordt overgegaan tot de bespre king van het sparen in 't algemeen, het algemeen belang van sparen, Willen en werken, van 1 wuien an werxoii van het proletariaat. Hoe zou hij, als de Nazarener in den Jeruzalemschen tempel, in onze socialistische beweging de scharre laars en handelaars gegeeseld hebben, die als socialisme het proletariaat hun waren verkochten. Hoe zou zijn vlijmende pen getroffen hebben die socialistische leiders, blinde leidslieden der blinden, die hun maat schappij, waarin zij zelve leefden, niet begrepen, hij, die reeds een halve eeuw en langer te voren zoo duidelijk en helder den weg had aangewezen, waarin die maatschappij zich ontwikkelen moest. 't Hollandsche proletariaat is arm, arm aan gedachten, arm aan strijd, arm aan inzicht, arm aan besef van eigen taak. Iets gaat er gloren aan zijn horizononde stemmen uit het verleden hebben weer oude, mooie sentiifrenten wakker geroepen van beteren tijd met weinig Inzicht mis schien, doch vol toewijding, vol werkens- last en werkenskracht. Ze zijn nog zwak, doch ze zullen sterker wordende kleine stroom zal zwellen, gevoed door den strijd van het optrekkende internationale leger der gansche arbeidersklasse, waaraan Mai x zijn leven heeft gewijd en welks vaan het hoog houdt. En de moedeloozen in ons kamp, de ouderen, gedesillusioneerd door den afloop van hun strijd, doch vooral de jongeren in onze beweging roepen we op dezen herinneringsdag toeziet naar de revolu- tlonnaire armee onzer Dnitsche broeders, onz8r Oostenrjjksche kamerader), onzer Russische medestrijders. Zjj roepen n op tot den feilen, onverzoenlijken, principi- eelen kampzij roepen u op, gij industrieel proletariaat van Nederland, gij arbeiders van de groote steden, om n te scharen achter het vaandel van het Marxisme I Onze partij is zwak. onze actie onbe- teekenend, onze werfkracht verdwenen, ons beginsel verzaakt, onze strijd ver kracht door allerlei politiek geecharrel. Een partij, waarvan geprofeteerd kan worden, dat Franeker binnenkort haar sterkste district zal zijn, heeft haaT karak ter ingeboet, heeft haar strijd verdoezeld tot een strijd om kiezers, in stede om partij genooten. In De Frihme van 29 Februari schreef L(evita) een artikel over den dood van het socialisme in Twente en in het volgend nummer voegde J. Visscher hieraan toe, dat «tallooze afdeelingen op het platteland alleen in naam bestaan»dat «andere in provincie- en andere steden lijden aan ver gevorderd verval van krachten!» dat Het Volk «beroerd langzaam aan lezers wint,» enz. peil wurueu. Bij het tweede en laatste punt der agenda werd de wensch uitgesproken de algemeene vergaderingen niet steeds in Haarlem te houden, doch beurtelings in een der plaatsen bij den Tooneelbond aangesloten. Dit voorstel vond algemeen bijval en Schiedam werd aangewezen als de plaats waar de eerstvol gende algemeene vergadering zal worden belegd. Met een kort woord van dank werd hierna deze animeerende vergadering door den voorzitter gesloten. Handboek voor de moderne Vakvereenlglng. Wij vernemen, dat het eerste deel van een Handboek voor de moderne Vakvereehiging binnenkort ter perse gaat. Dit werk is ge schreven door den heer Henri Hermans, Se cretaris van den Arbeid te Maastricht en bevat een voorwoord van den Z.Eerw. Z.Gel. heer Dr. Alph. Ariëns, pastoor te Steenderen. Eenieder, die ondervonden heeft, hoe onze christelijke vakbeweging behoefte heeft aan practlsche voorlichting, zal deze tijding met vreugde begroeten. De inteekening op het uitgebreide werk, waarvan de prijs waarschijnlijk niet meer dan f 1.zal bedragen, ia opengesteld by het Secretariaat van den Arbeid te Maastricht. ALKMAAR, 8 April 1908. Landbouw-tentoonstelHng. De afdeeling Alkmaar van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, dat de jaarljjksche landbouwten toonstelling zal plaats hebbsn op Dinsdag en Woensdag 22 en 23 September. M L. van Gemert. De heer M. L. van Gemert hoofd der R. K. Burgerschool te Haarlem, zal met ingang van 1 Srptember as. het onderwijs verlaten. Sedert 1885 te Haarlem werkzaam, was de heer Van Gemert vóór genoemd jaar als hoofd der R. K. Jongensscholen te Alk maar in betrekking. Opbrengst entréegelden van het gemeente slachthuis. Aan de vereeniging «L'efdadigheid naar Vermogen» is afgedragen f 68.80, de opbrengst van de entréegelden van de beziebtiging van het gemeente slachthuis. Heilo. Op de Vrijdagavond gehouden vergadering der Tuinbouwvereeniging waren ongeveer 40 leden aanwezig. Na opening door den voor zitter, den heer A. Klaasse Sr., werden de uitvoerige notulen gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat hij naar aan- dit doel is reeds een post op de begrooting gebracht. Ieder die eenig schoonheidsgevoel bezit, zal, wanneer hü zich op het emplace ment van de tram bevindt, bemerken dat de z.g. stootblokken en de zekere plaats, een klein gebouwtje, alles behalve tot verfraaiing strekken. Een geheel ander aanzien zou het geven, aldus de voorzitter, indien men door het beleggen met graszoden, het planten van bloemen, klimop of ander gewas, een en ander aan het oog zon kunnen onttrekken. Een post voor de oprichting van een monu mentale fontein lokte een vrij breedvoerige discussie uit. Het aanleggen van rustieke bruggetjes of het plaatsen van banken vor dert, volgens sommige leden, op dit oogen- blik meer de aandacht. De heer Groet zou gaarne zien dat stappen werden gedaan om te verkrijgen dat ook op Zaterdag- en Zon dagavond een late tram zal loopen. De heer Top zegt dat een adres hieromtrent, onder teekend door ruim 150 ingezetenen, reeds aan de H. IJ. Spoorweg Mij Is verzonden. De heer Koeter zou wenschen dat ook elders omtrent Bergen reclame wordt ge maakt, waarop de voorzitter antwoordt, dat het maken van reclame de hoofd werkzaam heid zal behooren te zyn. De begrooting werd ten slotte vastgesteld. Tot leden der commissie, belast met het nazien in Jannari a.s. van de rekening over 1908, werden benoemd by acclamatie de heeren B. Huizinga, M. Baltus en N. J. Punt die zich deze benoeming lieten welgevallen. Na rondvraag, welke nog tot bespreking van eenige onderwerpen aanleiding gaf, sloot de voorzitter onder dankzegging aan de leden voor de opkomst, de vergadering. Langendijk. De laatste dagen zijn voor den Langendyk by zonder goed geweestde koude was weer onmiddeliyk van invloed op de prijzen der kool vooral zyn goede soorten gele kool zeer hoog in prijs. Deze week zijn er nog voor f 20.— per 100 stuks geveild. Met de andere soorten gaat het niet zoo naar wensch voor kleine soorten worden lage prijzen betaald ze zijn ook weinig gezocht. In de prijzen der le en 2e soort roode kool is eenige verbe tering der prijzen waar te nemen. Alge meen is men thans ook bazig met de uien uit te zoeken. Er is zeer veel afval en de prijzen zyn nog altijd beneden het middel matige. Te vreezen valt het, dat er met be trekking tot dit product voor de bouwers niets anders zal overblijven, dan ze voor een geringen prys te verkoopen, of ze op 't land als mest te gebruiken. In de Maandagavond te Zuid Scharwoude gebonden vergadering van de muziekvereeni- ging «Kunst na Arbeid» te Zuid-Scharwoude, f 115725 57'. A.s. Zondag 12 April, 's namiddags vatl 1 tot 6 uur, in het patronaatsgebouw ten toonstelling van teekeningen, vervaardigd door de leerlingen der Patronaats teekenschool. Toegang voor een ieder vry. Verschillende werkstukken, betrekking heb bende op bouwkundig en handteekenen zul len worden geëxposeerd. Veel zullen we van het geleverde werk nu niet zeggeD, de be langstellenden 't is te hopen dat er velen zullen zyn kunnen Zondag zich zelf gaan overtuigen van het goede gehalte der ge- maakte teekeningen. Dit mag alvast gezegd worden, het werk ziet er keurig netjes uit; het biykt, dat de onderwijzer, de heer S. v. d. Laan, uit Wormerveer, de rechte man op de rechte plaats is. Moge de belangstelling as. Zondag groot zyn I En moge dan die groote belangstelling eens omgezet worden in daadwerkeljjken steunhet zou den Z.Eerw. heer Pastoor, die kosten noch moeiten ontziet om zyn jeugdige Assendelfsche ambachtslieden in het vakteekenen te bekwamen, van veel zorg ontheffen en de teekenschool, welke natuur- lyk uitgebreid moet worden, ten goede komen. Onze beste wenschen voor den bloei van dien teekenenrsns I Dat hy spoedig kan wed- ij veren met de beste van zyn soort. Krommenie. De verzoeningrraad der Kamer van Arbeid voor de drukkersbedrijven te Amsterdam, ingeroepen ter zake van het geschil tusscheu de vennoo! schap Verwer en een deel harer voormalige arbeiders, heeft zich uitgesproken in dien zin, dat de staking aan de fabriek als afgeloopen kan worden beschouwd. Zondag hield de R. K. Volkshond alhier, een buitengewone vergadering waarin de heer C, J. Kuiper, propagandist van het metaalbew. secretariaat, als spreker optrad, met het onderwerpArbeidscontract. Spreker begon met de uiteenzetting, dat er op twee verschillende manieren een arbeidsovereen komst kon worden gesloten, nl. individueel en collectief. Hoewel de wet op het arbeids contract alleen het individueel contract regelt, sanctioneert zy echter het sluiten van col lectieve contracten. Vervolgens ging spr. de verschillende artikelen van de wet op het arbeidscontract na en gaf een duideiyke verklaring van die artikelen, welke het meeste van belang waren voor de arbeiders. Daarna toonde spr. aan, dat voornameiyk de vakorganisaties sterker moesten worden, wyi haar invloed van het grootste belang is by de nitwerking van deze wet. Spr. meende dan ook dat by het inwerking treden van de wet, de arbeiders de noodzakeiykheid van vakorganisatie duideiyker zouden inzien,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 4