E. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 30. Zaterdag1 11 April 1908. 2'1* Jaargang. Onze Katholiekendag. FEUILLETON. Schuldig Buitenland. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAU s Hoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels30 oent. Elke regel meer 6 Reclames per regel 15 Met een enkel woord hebben wij indertijd reeds onze vreugde te kennen gegeven over het feit, dat ook het bisdom Haarlem weldra zijn Katholie kendag zal hebben, in den eigenlijken zin van bet woord. Wel zijn aan den te houden Katholiekendag feitelijk reeds twee Katholiekendagen voorafgegaan, nl. de Katholiekendag te Alkmaar en verleden jaar de Diocesane bijeenkomst te Delft, maar noch de eene noch de andere, hoe verblijdende teekenen van Roomsch leven zij ook waren, kunnen in de eigenlijke beteekenis van het woord Katholiekendagen genoemd worden. Wanneer wjj van Katholiekendagen spreken, denken wij aan die grootsche betoogingen, als de bisdommen Breda, 's Hertogenbosch en Roermond reeds jaren te zieu geven, wanneer daar ge- heele provincies samenstroomen en de besten onder de Roomschen, in tal van afdeelingen, allerlei maatschappelijke en godsdienstige vraagstukken behandelen. Als wij van Katholiekendagen spreken, denken wij aan die overweldigende uitingen van Roomsch bewustzijn en Roomsche kracht, welke in Duitschland telken jare gehouden worden en die reeds zoo ontzaggelijk veel goeds voor het Katholieke Duitsche volk hebben uitgewerkt. Zóó den Katholiekendag opgevat, zal aan de bisschopsstad Haarlem de eer te bea-rt vallen, op Woensdag 20 Mei a.s. de bezoekers van den eersten Haar- lemschen Katholiekendag te herbergen. De bijeenkomsten te Alkmaar en Delft waren slechts de voorbereiding van deze eerste algemeene heerschouw. Dan zullen ook in dit bisdom van alle kanten de Katholieken opdagen, om te getuigen van hun geloof en te helpen bevorderen de toepassing der Katholieke beginselen in het openbare leven en het in stand houden en bevorderen der Katholieke eenheid, zooals in art. 1 van het regle ment voor de Diocesane Katholieken dagen het doel wordt omschreven. Op de eerste plaats is de Haarlemsche Katholiekendag dus zoo bijzonder be langrijk, wijl het de eerste zijn zal, welke in waarheid Katholiekendag kan worden genoemd, d. i. een algemeene heerschouw over het Katholieke leven in geheel het bisdom. Nog belangrijker echter wordt deze dag, wanneer men nagaat, welke onder werpen zullen worden behandeld. Hoe- Amerikaansehe roman uit het Duitecb, van OTTO HOEOKER, 26) Toen de detective slechts knikte, voegde hij er als zeker aan toe «Hieraan knnt u het beste zien, dat men niet te doen heeft met een moord nit roof zucht. Ik blijf er by die comediante met haar slecht verleden heeft de daad op touw gezet en ook uitgevoerd. Niemand anders heeft er belang bij gehad. Vergeet nietzij was ongeveer twee unr op het kantoor, toen kon zij goed het bruispoeder met het gif vermengen. Zij heeft waarschijnlijk Hnnting- ton ontboden gelijk zij ook den boekhou der wel last zal hebben gegeven het kantoor vroeger te verlaten en zich een betaalden kerel gehnurd, die de daad voltrok. He boef heeft misschien niet eens geweten, dat hij reeds met een doode te doen had en de donna evenmin... »Het beste ion wel zijn, dat u ons naar het verhoor vergezelde, dat helaas reeds begonnen is*, sloeg Keane voor. «Naar ik straks op het hoofdbureau ver nam, is de boekhouder Phelps van morgen aan boord van een zeeklaar schip der Atlas- lijn gevangen genomen. Hij wilde een klein uitstapje naar West-Indië maken, wat alles zins opheldering verdient, dnnkt my mis schien zou nwe aanwezigheid daar van nnt kunnen zyn<. Zonder tanig beswaar, waarvoor dadatec- wel de conclusies der verschillende sprekers nog niet bekend zijn, kan men toch reeds, afgaande op de aangekon digde onderwerpen, er zeker van zijn, dat deze eerste Haarlemsche Katho liekendag niet achter zal staan bij de reeds gehouden Katholiekendagen inde zuidelijke provincies. Want is er, voor onzen tijd, wel'een belangrijker onder werp denkbaar, dan hetwelk op dezen Katholiekendag speciaal zal worden be handeld, nl. de lectuur? Wij geloove'n van niet en reeds te dikwijls hebben wij te dezer plaatse het nut en de noodzakelijkheid van goede lectuur be toogd en tegen de slechte lectuur ge waarschuwd, dan dat wij over het belangrijke en nuttige van het alge- meene onderwerp, dat gekozen werd, nog nader zouden uitwijden. Toch willen wij, om te laten zien van hoeveel belang deze Katholiekendag zijn zal, even opsommen welke punten speciaal in behandeling komen. De Katholiekendag zal in vier afdeelingen vergaderen, waarin onderscheidelijk be handeld worden le afdeeling: Volksbibliotheken, door rector A. G. van den Berg, Rotterdam 2e afdeeling: Lectuur en Kunst, door C. R. de Klerk, Amsterdam; 3e afdee ling: Goedkoope lectuur (brochures), door rector F. A. M. Lucassen, Den Haag en 4e afdeelingDagbladpers, door A. C. A. van Vuuren, Den Haag. Zooals men ziet wordt het onder werp Lectuur van verschillende prac- tische zijden bekeken. Waarover gaat het den laatsten tijd immers drukker dan over Volksbibliotheken, welke men overal tracht op te richten? Op den Katholiekendag nu zullen ongetwijfeld practische wenken worden gegeven, hoe dergelijke bibliotheken moeten worden ingericht willen ze nuttig werken en aan haar doel beantwoorden Dat ook de brochure in den tegenwoordigen tijd van het allergrootste belang is, wie zal het ontkennen? Evenzeer als men zal toegeven, dat het vraagstuk literatuur en kunst door de Katholieken wel eens goed onder de oogen mag worden gezien. En wat de dagbladpers betreft, het allergrootste nut daarvan zullen wij voor onze lezers zeker niet meer be hoeven uiteen te zetten. De Katholieke dagbladpers is als brood zoo noodza kelijk geworden, zoodat zij niet meer kan worden gemist. Al deze vier onder werpen doen dan ook het beste van den komenden Katholiekendag verwachten en maken verdere aanbeveling over- tiven gevreesd hadden, verklaarde Ralph zich bereid mede te gaan. Zij hadden elkander door een oogopslag te kennen gegeven, hem in het andere geval gevangen te nemennu elk opzien echter kon vermeden worden, was hun dit zooveel te aangenamer. Op den hoek van de straat namen zy een rytuig. Onderweg viel het Keane in, dat hij in de buurt nog iets te doen hadhij sprong uit den wagen en beloofde spoedig terug te zyn. Geen inwendige stem zei aan Ralph Wal- don, dat de detective in werkeiykheid naar het dichts byzijnde politiebureau ijlde, zich daar van de noodige manschappen voorzag en zich onverwyid in hun gezelschap naar het voor kort verlaten huis terugbegaf om daar tot schrik van het tegenstribbelende personeel een uitgebreide huiszoeking te doen. ZEVENDE HOOFDSTUK, De Goronersjury was reeds in den loop van den vorigen dag samengesteld en be eedigd. De Coroner was nog niet lang in dienst en er daarom zeer op gesteld, zijn bekwaamheid bij zóó'n ingewikkeld geval op de schitterendste wyze te bewijzen. Hy was van plan, de Grand jury, die over de eigeniyke aanklacht het eindoordeel zou uitspreken, een geheel uitgewerkt geval te bewyzen en had daarom onvermoeid er zich mede bezig gehouden en ook van de «zes goede en getrouwe* mannen, uit welke de jury was samengesteld, niet weinig ge vorderd. Veel vroeger ook dan gewoonlijk waren zy dezen morgen byeengekomen en zonder ophouden had het getuigenverhoor en het onderzoek der zaak plaats gehad. Natuuriyk moeet Nad Whistler persooniyk aan da besprekingen deelnemen, te meer bodig. Alleen dient nog vermeld, dat in de groote algemeene yergadering, welke na de afdeeling-vergaderingen wordt gehouden en waarin de aange nomen conclusiën zullen worden bekend gemaakt, professor pater J. V. de Groot O P. als spreker zal optreden. Om dezen uitstekenden redenaar te hooren, zou een reisje naar Haarlem reeds loonend zjjn. Men zal 6r echter nog zooveel mèèr kennis kunnen opdoen, en er opgewekt worden tot een kracht dadig openbaar Katholiek leven, dat mag worden verwacht, dat duizenden en duizenden den 20sten Mei a s. zullen opgaan naar Haarlem tot bijwoning van den eersten, grooten Haarlemschen diocesanen Katholiekendag. Zoo zij het! Uit Ylissingen werd dezer dagen aan het Hbl. bericht, dat daar een scheuring is ontstaan in de vrijzinnige kiesver- eeniging, als gevolg van een beslissing naar aanleiding van de herstemming van een lid van den gemeenteraad in het Ille district. In her stemming komen de heeren H. J. Tichel man (anti rev.) en L. van Aartsen (lib die bij eerste stemming reep. 250 en 147 stemmen bekwamen. De sociaal-democra tische candidaat, de heer P. W. Hendrikx, verkreeg toen 131 stemmen. De sociaal democraten hebben dus grootendeels de beslissing in banden. Nu waren dezen bereid den liberaal te steunen, doch alleen op zekere voorwaarden, nl. dat bij een eventueele herstemming tusschen een anti- rev. en een sociaal-democraat de vrijzinnige kiesvereeniging den laatste zou steunen of, zoo voor dien tijd geen sociaal-demo craat in herstemming komt, één zetel in district III over te laten voor de S. D. A. P., wanneer, na de volkstelling, het aantal leden met twee wordt vermeerderd. Over dit voorstel van de 8. D. A. P. ontspon zich in de vergadering der vrij zinnige kiesvereeniging een geanimeerde discussie, waarvan het resultaat was dat de algemeene vergadering zich, hoewel met kleine meerderheid, met dit voorstel ver- eenigde. Het gevolg van deze beslissing was, dat een der bestuursleden als zoo danig bedankte en ook de voorzitter, die tegen het voorstel was, heeft te kennen gegeven deze functie neer te leggen. Het Volk, dit bericht overnemend, voegt er het navolgende aan toeDe gema tigde" liberalen te Ylissingen zijn dus blijkbaar niet vies van soc.-dem. stem- nog, wijl hij den bijstand van een ander advocaat geweigerd had en zich op zijn eigene bekwaamheid verliet. Men had hem geen tijd gegeven om na te denken. Van het oogen- blik zijner inhechtenisneming af was hy bijna voortdurend in scherp en zielpijnigend ver hoor geweest, zoodat zijn geest nog niet tot rust had kunnen komen. Integendeel, de ont dekking, dat trots al zijn machteloos weder sproken, de verklaring van het feit met onverzwakten ijver in een bepaalde richting gevoerd werd, had hem meer en meer opge wonden gemaakt. Immer scherper richtte zich de loop der door den Coroner ingestelde verhooren tegen één enkele persoon, die hem dierbaarder was dan de geheele wereld. Het ontging hem niet, dat geen der rechtsheeren, ofschoon hy zelf gevangen was genomen en de andere medeverdachten eigenlijk slechts als getuigen dienst deden, groote verdenking tegen hem aan den dag legde of zich er door liet afleiden, het gevonden spoor verder te volgen, vooral toen men wist welke de eigenlijke oorzaak van den dood was. Nad zelf had bij de onverwachte tyding eerst verlicht herademd. Had Ethel's dolk slechts een lyk doorboord, dan was dit toch geen groot misdrijf voor de hand, die het wapen gevoerd had. Maar het verdere ver loop van het onderzoek leerde den jurist spoedig inzien, dat de verdenking van den moord door vergif zich ook weder tegen Ethel keerde. Hoe klaarder hy hiervan ook voor zich zelf, bewust werd, dat er tegen het verloop van het onderzoek niets te doen viel, des te grooter angst vervulde zijn ziel. Dat zyn verloofde niets met de daad had uit te staan, stond by hem vasten hy begreep het nu reeds niet ms»r, dat de eerste vraeseiyke men voor liberale kandidaten, maar zijn veel te „principieel" om ooit op een sociaal-democraat te stemmen. Onze partijgenooten zijn bezig hen allengs wat te dresseeren. Och, och wat een grootspraak! De liberalen gedresseerd door de sociaal-democraten 't Is mogelijk, maar in Den Haag ging het, deze week bij de gemeente raadsverkiezingen, toch nog precies andersom Daar werden de socialisten gedres seerd door de vrijzinnig-democraten Zelfs liepen de rooien de sloffen uit het vuur voor den heer Deen, een der Indische „petroleum-koningen", een van de „koelie houders*, in welke hoedanig heid hij in een socialistische vergadering was afgetakeld! In Den Haag dus dressuur der socia listen door de vrijzinnigen. In Vlissingen dressuur der liberalen door de sociaal democraten We kunnen het moeilijk aannemen. De socialistische grootspraak toch is overbekend Duitschland. Von Bülow naar het Vaticaan. De Duitsche Rijkskanselier von Bülow zal binnenkort te Rome komen en door den Paus in audiëntie worden ontvangen. Zondag a.s. komt Bülow in Rome en blijft daar tot Paasch Zaterdag. Het laatste bezoek van den Rijkskanselier aan het Vaticaan dateert van het einde der regeering van Paus Leo XIII in April 1903, toen hy keizer Wilhelm naar het Vaticaan vergezelde. Dit is de eerste maal, dat de Rijkskanselier den tegenwoordigen Paus zal zien. Men weet, dat de breuk tusschen de groote Duitsche katholieke staatspartij het Gentrum en de regeering zonder invloed is geweest op de betrekkingen tusschen Duitsch land en het Vaticaan. De Duitsche regeering eerbiedigt de onafhankelijkheid van den Paus, die ook niet tusschen beide komt in de politieke zaken van het Gentrum. Wellicht is het mogeiyk, dat er verzoening tot stand komt tusschen von Bülow en het Centrum. De H. Stoel zou dit voorzeker graag willen, maar daarvoor toch geen enkel offer vragen aan het Centrum, schryft de Romeineche correspondent van den Patriate. Frankrijk. De strijd voor ■•eer en deugd'.. In een der Parijsche schouwburgen wordt indruk zóó verbijsterend op hem had kunnen inwerken. Maar hy durfde zich niet ver beelden, dat haar hoofd door duistere wol ken van verdenking overschaduwd werd. Zij was niet de eerste onschuldige, die het slacht offer werd van een vreeselijke verdenking, ook al zou het tot geen werkelijke veroor deeling komen. Ieder nieuw uur vermeerderde zijn angst voor het lot zijner beminde en bereidde hem naamloos leed. Een schuldige had niet met grooter ongenoegen en met nog sterker wan trouwen het binnenkomen en spreken van iederen nieuwen getuige kunnen afwachten, als dit by den advocaat het geval was. Zyn innerlyke verslagenheid ontging ook aan nie mand van hen, die zich in de zaal bevon den, ook aan de talryke toehoorders niet, want de Coroner hield openbare zitting. Vooral waren er vele correspondenten en ook de onvermydelyke teekenaars en amateur- photografen waren er in grooten getale. Met opzet had de Coroner den gevangene niet van Ethel's aanwezigheid verwittigd. Toen hy nu onverwachts den hem zoo dier baren naam opriep en een der bedienden beval, de getuige in de zaal te brengen, sprong Nad, geheel zijn omgeving en de vele op hem gerichte blikken vergetend, als ge- electriseerd van zyn stoel op. Met groote ontroering zag hy naar de deur vau den ingang en een heftig sidderen ging over ge heel zyn krachtige gestalte, toen hy aanstonds daarna de beminde in de zaal zag komen. Een onverstandige klacht kwam van zyn lippen hy maakte een onstuimige be weging naar Ethel. Te vergeefs wilden de omstaande bedienden hem terughouden, met krachtige vuist stiet hy ie terug. Ethel, lieve, arme Ethel It klonk het een stuk opgevoerd, waarvan zooals de Croix zegt, een vader den titel zélfs niet zou durven noemen aan zijn dochter, en dien het blad dus ook maar niet onder de oogen van syn lezers brengt. Met een tweetal van zyn vrienden is nu Guy de Cassagnac naar den schouwburg ge gaan om met klem te protesteeren tegen zooveel vuiligheid. Een deel van het publiek sloot zich by hem aan. >Want<, zoo zegtide Croix terecht, «er zyn menschen, die de vuiligheid uit gewoonte verdragen, men dient hun er in de theaters zoo een groote dosis vail toe, dat ze als 't ware ervan doortrokken zyn, maar voor wie 't voldoende is, dat een tot hen zegt«Je zit tot je hals in de vuiligheid*, om hen plotseling te doen op springen en zich ervan vry te maken*. Een ander deel van het publiek verzette zich natuurlijk tegen de protestwoorden van den koenen edelman. De politie kwam tusschenbeide. Om de vuiligheid op te doen houden, zou men denken 7 Weineen, om de Cassagnac te ver- wyderen I Het publiek echter, dat met hem had ingestemd, verliet öbk de zaal, toen de agenten de Cassagnac en zyn vrienden weg brachten, zoodat het smerige stuk voor een nagenoeg ledige zaal moest worden afgespeeld, «Men begrijpt het niet, merkt de Croix nog op, dat zulke schaamtelooze stukken wel verre van verboden te worden, ongestraft kunnen worden opgevoerd*. Door de afschaf fing van de censuur is toch niet de over treding wegens pornografie afgeschaft 7 Zola naar liet Pantheon t Blykbaar onder de pressie der publieke opinie heeft de Franeche regeering reeds de overbrenging van Zola's stoffeiyk overschot naar het Pantheon uitgesteld. Yoor eenige dagen verscheen nu in het blad waarin Zola gedurende het Dreyfuskabaal zijne «J'accuse*- artikelen publiceerde, een artikel, waarin een zekere heer Ranc schryft, dat hy het onnoodig acht, Zola naar het Pantheon over te brengen. Mevr. Zola schreef nu aan dezen heer Ranc het volgende Zeer zeker, gy hebt gelykhet doet er weinig toe, of mijn geliefde echtgenoot de eer geniet eener by zetting in het Pantheon I ...Ik betreur levendig, niet hetzelfde te kunnen doen als de familie Gambetta en Madama Micheletniet de vryheid te hebben het stoffelyk overschot van myn echtgenoot te bewaren. Ik ben zeer dankbaar jegens hen, die hem deze eer willen bewyzen, maar ik meen dat dit niet noodig is. Door zyn arbeid van veertig jaren heeft hy een vol doende plaats kunnen innemen zyne honding is te schoon geweest, dan dat deze hem niet meer eer zou aandoen, dan anderen hem ooit kunnen doen*. van zijn bevende lippen. «Konden deze speurhonden minstens nog niet ontzien I* Ook de kunstenares had hem opgemerkt. Reeds meer dan een vol uur had zy dit oogenblik verbeid, waarop zy Nad's stem weder hooren en hem in de oogen schou wen kon... Nu snelde zy met uitgestrekts handen vooruit, en in het naaste oogenblik waren de twee geliefden bij elkaar, en lagen, zich niet storend aan de talryke gapers in de zaal, in sprakelooze ontroering in eikaars armen. «Nad, wat hebben ze je gedaan I* snikte Ethel onder een vloed van tranen. «Hoe durfden zij jou verdenken...* «Stil, liefste, stil I* fluisterde Nad haar haastig in. «Denk niet aan my... zij zullen je met vragen trachtten vast te zettengeef hun geen antwoord I Ze kunnen je er niet toe dwingen I Laat je niet verleiden, echatje, antwoord niet...* «Maar dat gaat nu toch te ver I Onder geen omstandigheden zal ik dulden dat men invloed op getuigen uitoefent, gelyk ik zoo- even hoorde.Beklaagde, ga naar uwe plaate terug I* donderde de Coroner er tusschen, wien geen enkel in de hoogste opwinding gesproken woord van Nad ontgaan was*. «Oogenblikkelyk scheidde men die twee personen I Getuige, ga daar in den stoel der getuigen zitten*. Daarbij wees hy op een verhoogden arm stoel, die vlak by de eveneens verhoogde tafel, waarachter hij zelf zat, en recht tegen over de bank der gezworenen geplaatst wm. (Wordt vervolgd)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1