Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Mevr. Zola schijnt de «groote overledene' beter te kannen beoordeelen dan heel wat anderen. De «arbeid van veertig jaren< schijnt haar reeds voldoende beloond. En wat de >J'accuse»-houding betreft, ja, die ie nu eenmaal ibb hoog verheven, dat die «eer» niet meer te overtreffen is en niemand er bij kan. Dat men dan aan mevr. Zola de vrijheid gunne, die zij vraagt I Steeds meer schending van het recht. De Senaat heeft Dinsdag het onrechtvaar dige wetsontwerp op de overdacht der ker kelijke goederen een roof van de goederen der Kerk met 194 tegen 62 stemmen aangenomen. Eenige katholieke senatoren protesteerden met kracht tegen deze schending van de heiligste rechten der katholieken. Italië. Miss Elkins prinses t Eerstdaags zal vermoedelijk door de leden van het Koninklijke Huis van Italië een familieraad worden gehouden om te beslissen over de vraag of de Amerikaansche juffrouw Elkins, met wie de hertog der Abruzzen, koning Victor Emmanuel's neef, een huwelijk wenscht aan te gaan, verheven zal worden tot den rang van prinses, of niet. Naar verluidt, moet de koning weinig geneigdheid betoonen deze burgerdame tot koninklijke hoog heid te maken ondanks haar millioenen. Theorie en practljk. De volgende opmerking over de Haagsche Gemeenteraadsverkiezing is afkomstig van den Haagschen correspondent van het Han delsblad >De herstemming voor den Raad in district I is afgeloopen, gelijk wij verwacht hadden met een succes voor de vrijzinnige candi- daten Treub en Deen. De uitslag zou ons dan ook geen aanleiding geven tot commen taar, ware het niet, dat uit de cijfers vrij duidelijk blijkt, dat nagenoeg al de socialis tische stemmen op de beide vrijzinnig democraten zijn overgegaan. Oók op den heer Deen. Dit laatste nu heeft iets piquants, als men weet, dat de heer Deen een van onze Indische >petroleum-koningen< is, een van de Koeliehouder b« (in welke hoedanigheid hij in een socialistische vergadering dan ook was afgetakeld) en hoofd van de «Kongsie- Deen die door den heer Van Kol in de Kamer is voorgesteld als het gruwelijkste van heel het Indische kapitalisme. In Holland bleekt die afzichtelijkheid er wel af, naar 't schijnt. De socialistische verkiezings practijk is trouwens wel meer niet zoo bar gebleken als de socialistische theorie.» Daar behoeven wij geen enkel woord aan toe te voegen. Steun voor de Katholieken-dagen. Door het Hoofdbestuur der Katholieken dagen in het bisdom Haarlem worden 'pogingen aangewend, om zooveel mogelijk contribuanten aan te nemen, die jaarlijks eene bijdrage van f 1 storten, ten einde te voorzien in de niet onbelangrijke uitgaven voor de instandhouding der Katholieken-dagen in het bisdom Haarlem. Deze bijdrage, waarover per kwitantie zal worden beschikt, geeft den contribuant het recht op eene gereserveerde plaatB voor de Algemeene Vergadering van den Katholie kendag. Voor Alkmaar kan men zich als contribuant opgeven bij de heeren A. J. van Benthem, G. F. M. v. d. Bosch, Mr. A. Dorbeck of J. G. Lutz. Prins Hendrik en de Landbouw. Door Z. K. H. den Prins der Nederlanden is aan de voorzitters van de groote ver- eenigingen op landbouwgebied het volgende schrijven gericht. Terwijl het een onmiskenbaar feit is, dat in de laatste jaren een opgewekt leven valt waar te nemen onder de landbouwers, waartoe inzonderheid de krachtige ont wikkeling van het vereenigingsleven heeft bijgedragen, valt toch moeilijk te ont kennen, dat op het gebied van het land bouwtentoonstellingswezen nog veel is te verbeteren. Alhoewel door de provinciale landbouw- maatschappijen of haar afdeelingen meer malen belangrijke tentoonstellingen zijn gehouden, waarvan de gunstige invloed zich niet zelden deed gevoelen ook buiten de grenzen van de betrokken provincie of streek, zoo heeft de ervaring, welke in het vorige jaar is opgedaan, op de met zulk een goeden uitslag bekroonde nationale- en internationale landbouwten toonstellingen alhier gehouden, duidelijk aan het licht gebracht van hoe groote beteekenis voor de ontwikkeling van den geheelen Nederlandschen landbouw aldus ingerichte tentoonstellingen kunnen zijn. «Zullen dergelijke tentoonstellingen, op regelmatige tijden terugkeerende, aan de Nederlandsche landbouwers de gelegen heid bieden, een overzicht te krijgen van den stand van het bedrijf op een bepaald oogenblik, zullen deze inderdaad hun zoowel uit een wetenschappelijk als uit een practisch oogpunt tot leering strekken en den vreemdeling een beeld kunnen geven van wat Nederland als exporteerend land op landbouwgebied vermag, dan is het noozakelijk ervoor te waken, dat de in het afgeloopen jaar opgedane ervaring niet te loor ga en dat een organisatie in het leven worde geroepen, wier taak het o. m. zal moeten zijn, die tentoonstellingen voor de toekomst voor te bereiden en te leiden. Ben zoodanige organisatie, aan de tot standkoming waarvan, indien ik ui) niet bedrieg, steeds meer algemeen de behoefte wordt gevoeld, zal echter geen levensvat baarheid kuünen hebben, zonder de krach tige en doelbewuste samenwerking van hen, aan wie vanwege de landbouwers zelf, hetzij in de verschillende provinciën, hetzij over het geheele land de behartiging van de belangen van den landbouw of van een zijner onderdeelen is toevertrouwd. In de overtuiging, dat ook uw vereeni- ging met mij doordrongen zal zyn van het groote belang, dat hierin voor de toekomstige ontwikkeling van den Neder landschen landbouw is gelegen, wensch ik het initiatief te nemen tot het bijeen roepen van een samenkomst, waar de grondslagen eener organisitie als boven bedoeld zouden kunnen worden besproken en noodig ik u mitsdien uit, uw vereeni- ging op die bijeenkomst, welke ik mij voorstel te houden op Donderdag 23 April a. s. des namiddags ten twee ure, in het Koninklijk Paleis te Amsterdam, door het zenden van een afgevaardigde te doen vertegenwoordigen, u verzoekende mij den naam en de woonplaats van dien afge vaardigde voor 10 April e. k. wel te willen mededeelen. (get.) HENDRIK, Prins der Nederlanden. Hertog van Mecklenburg. Sociaal-Democraten en Godsdienst. Hit een artikel in de Zeeuw Herman Wendel, een bekend sociaal democraat in Duitschland, schreef een paar jaar geleden een boek («Sociaal-democratie en Propaganda tegen de Kerk»), waarin hij heelemaal niets van den godsdienst hebben moest. De godsdienst is een «lijk», zegt hij. Gewagende van de Roomsche gemeenten in zijn land zegt hij, blijkens de vertaling van 't geschrift door dr. W. v. Ravesteijn Jr. «Zij streven naar de vereeniging van godsdienst en wetenschap. Doch wat voor nut heeft het een lyk aan een bloeiend wezen te koppelen Brengt men den gods dienst met de wetenschap der maatschappij in aanraking, dan valt de eerste in elkaar als vermolmd hout. Per slot van rekening kan het de arbeidersklasse onverschillig zijn, of haar de volks-opium, gelijk Marx den godsdienst noemde, in katholieke, protestant- sche of vrij religieuse pillen wordt toegereikt zij laat ze liever alle staan.» ALKMAAR, 11 April 1908. Ingewilligd. In antwoord op een adres van P. Rolie e. a., waarvan we onlangs melding maakten, houdende het verzoek om in den a.s. zomer dienst een markttrein Behagen—Alkmaar des Donderdags in te leggen is goedwillig be schikt, by wijze van proef. Behoudens goed keuring der regeering zal van 1 Mei a.s. af, Donderdags de volgende markttrein loopen Behagen vertr. 11.05. Alkmaar aank. 11.41. Stoppende aan alle tusschenstations en halten. Spoorweg Alkmaar—de Zijpe. Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot voor den spoorweg Alkmaarde Zijpe Schagen, zjjn door de afdeelingen der Tweede Kamer tot rapporteurs benoemd de heeren Regout, Van der Borch van Verwolde, Van Foreest, De Visser en Roessingh. Cadettenschool. Donderdag a.s. vertrekken de cadetten met Paaschvacantie om Dinsdag d. a. v. weder hier ter Btede terug te keeren. Vergaderingen. Zondag 12 April 's namiddags half drie precies, vergadering der R. Kath. Centrale Kies vereeniging voor de Tweede Kamer 's avonds precies 8 uur algemeene vergade ring der afd. Alkmaar van den R. Kath. Volksbond. Beide vergaderingen bij den heer A. Peperkamp, aan de Breedstraat. Geslaagd. Aan de Leidensche Universiteit werd gis teren met gunstigen uitslag afgelegd het can- didaats examen in de rechtswetenschap door den heer L. Carsten alhier. Heiloo. In de Vrijdagmiddag gehouden Raadsver gadering werd naar aanleiding eener missive van Gedeputeerde Staten, het salaris der beide wethouders vermeerderd met f 15 en alzoo gebracht op f 40, terwijl voor presen tiegelden aan de raadsleden een ronde som van f 70 werd uitgetrokken. Op een request van de luinbouwvereeniging en «Heiloo Vooruit» werd in zooverre gunstig beschikt, dat (met 2 stemmen tegen) een subsidie van f 25 wordt gegeven voor de a.s. tentoonstelling van afgesneden bloemen. Daarna kwam de salaris regeling van het onderwijzend personeel aan de orde. De burgemeester wilde voor de hoofden precies de wettelijke minima uitkeeren, voor de onderwijzers f 50 daarboven gaan, zoodat de onderwijzer met verplichte hoofdacte aan school 1 f 75 meer salaris zou kunnen ont vangen dan zijn hoofd der school. Prachtig inderdaad 1 Gelukkig zag het meerendeel der raads leden deze onbillijkheid en onhebbelijkheid jegens de hoofden in en bepaalde, dat de salarissen van het geheele onderwijzend per soneel f 50 boven de wettelijke minima zouden bljjven, dushoofden van scholen f900—f 1100, onderwijzers f 550—f 875, benevens de gewone verhoogingen voor hoofdacte en toelage voor woninghuur. Besloten werd verder het z.g. laantjes- verhuizen niet meer op Vastenavond te doen plaats hebben en geen gulden strijkgeld meer te geven, daar dit tot allerlei misbrui ken aanleiding gaf. Bergen. 't Is me een raadsel, hoe in 'n dorp als Bergen, (waar men van elkaar zoo ongeveer alles weet, waar men zonder veel moeite het nieuws-van den-dag aan de weet kan komen of het «broeder» is of «troet» of wat «aars»), een adres heeft kunnen circu- leeren en door 150 ingezetenen kunnen onderteekend worden, zonder dat ik er iets van gehoord heb. Dat adres is (volgens het bericht uit Bergen in Ons Bl.ad van 8 April 1908) ge richt aan de H. IJ. Spoorweg My. «om te verkrijgen, dat ook op Zaterdag en Zondag avond een late tram zal loopen». De beweegredenen van dat adres zyn me totaalonbekend, maar ik vrees, dat er (zooals het zoo dikwijls gaat met dit soort adressen) weinig onderteekenaars uit over tuiging zyn. 't Is zoo gemakkelijk en zoo pleizierig, om half elf nog thuis te kunnen komen met het trammetje maar kent men de wer kelijke behoefte en de bezwaren? Is er aan zulk een late tram behoefte Ik kan het zoo moeilijk gelooven. Op andere dagen ja, dan heeft men zyn zaken op Zaterdagavond evenwel zijn de zaken als regel reeds veel vroeger afgedaan en op Zondag heeft men ze niet. 't Is m.i. niet anders dan ons het 's avonds uitgaan en uitblijven te vergemakkelijken. Welk verstandig mensch zal in onzen tegen- woordigen tijd van overdreven en ontaarde ontspanning, daaraan willen meewerken En welke zijn de bezwaren. Ik wil er slecht twee noemen. lo. Het trampersoneel moet worden be kort in de toch al weinige en korte avonden, die het in zyn respectieve familie kan door brengen. 2o. Men wil een tram later Alkmaar Bergen, maar daarmede noodzakelijk een late tram Bergen—Alkmaar. Nu is het on twijfelbaar zeker«we houden groot van Alkmaar» doch daarom benijden we nog niet haar avondpubliek in Langestraat, Hout enz; en loopen we ook geen kans dat we, juist op die avonden, dat stad en bosch «gescharrel» (u houdt me de uitdrukking ten goede) voor een deel overgeplaatst krijgen naar Bergens straat en bosch. Welk recht zinnig Bergenaar mag daarop gesteld zijn. En daarom hopen we dat de H. IJ. Spoorweg-My. °P het adres der 150 afwij zend beschikt. Langendljk. Te Zuid-Scharwoude is een zekere d. B. uit het zolderluik 'gevallen, waarbij hij zich erg bezeerde. Hy moest in het zieken huis worden opgenomen. Castricum. De jongeheer Paul Nijsen kreeg bericht, dat hij geslaagd is voor de Bisschoppelijke kweekschool te Beverwijk en dientengevolge 1 Mei a.s. als kweekeling aan genoemde inrichting worden geplaatst. Heemskerk. Deze week heeft alhier door de Katholieken een vergadering plaats gehad om tot een afdeeling te komen van R. K. Ziekenverple ging. De vergadering, geleid en uitgeschreven door den voorzitter der Propaganda-club «St, Joseph», werd bezocht door een veertigtal leden. Uit hun midden is een voorloopig bestuur gekozen, de heeren Terra, Nijman, Seignette en Van Woezik. Het plan bestaat binnenkort een spreker te laten optreden over R. K. Ziekenverpleging. De Raad dezer gemeente besloot in zijn vergadering met bijna algemeene stem men de meerdere Rijkssubsidie aan de onderwijzers uit te keeren. Door dit besluit zyn de tractementen der onderwijzers be langrijk verbeterd en moet den Raad een woord van hulde en dank worden gebracht voor dit besluit. Door den heer J. J._ Schipper, tim merman te Beverwijk, is een verzoekschrift aan Burgemeester en Wethouders gericht tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor een nieuw gebouwd perceel aan den Alkmaarder weg alhier. De bierhuizen verrijzen alhier ook als paddestoelen uit den grond. Harenkarspel. Vergadering van den Raad dezer gem. gehouden op Dinsdag 7 April 1908 's nam. ten 5 uur. Voorzitter de heer Jb. Swan, burgemeester. Afwezig de heer Bijpost. Agenda 1. Ontslagaanvrage van den heer W. Tiesen, onderwijzer te Waarland. 2. Benoeming onderwijzeres te Kerkehuurt. Het ontslag wprdt verleend eervol, met in gang van 16 Mei a.s. Sollicitanten zullen opgeroepen worden, de datum van inzending der stukken wordt bepaald tot 18 April a.s. Tot tijdelijke onderwijzeres te Kerkebuurt is benoemd mej. Kraan, van Wormerveer, die deze functie heeft aanvaard tot 1 Mei a.s. De voordracht door B. en W. opgemaakt was nog niet terug van den schoolopziener. Evenwel was er een schrijven ingekomen, waarin de heer schoolopziener meer inlich tingen omtrent de sollicitanten wenscht, en het verlangen kenbaar maakt tot het houden van proefles. Tot de benoeming kon dus niet overgegaan worden. De heer Burger acht het wenscheljjk, dat met de benoeming toch nog wat gewacht werd, daar 2 der sollicitanten ook solliciteeren naar Wierlngerwaarddus dan kon de be noeming toch wel tevergeefs wezen. De heer Keesom brengt bij de rondvraag een klacht ter tafel van de ouders van schoolgaande kinderen te Waarland, omtrent het feit dat die kinderen daar hun boter hammen bulten de school moeten opeten, wat met «slecht» weer zeer bezwaarlijk is. Na eenige discussies hieromtrent wordt be sloten in. deze het hoofd der bedoelde school daarover te spreken. Hierna sluiting. Vergadering van de afdeeling Haren karspel en O. van het Hollandsch Bloem bollenkweekers Genootschap op Dinsdag 7 April des avonds ten 7 uur bü den heer Bleeker te Tuitjenhorn. Na een kort openingswoord werden de notulen onder dankzegging goedgekeurd. Punt 1 der agenda, verslag afgevaardigden van de alg. verg. waarvan het voornaamste was dat de heer Kruseman als voorzitter gekozen werd, en de mededeeling dat de 3de advocaat zetelde te Hoorn. Deze plaats is voorloopig meer gewenscht dan Alkmaar, zy is meer het centrum. De questie wijze van verkoop a contant vond op de alg. verg. weinig of geen steun, 't kon een voor stel zyn voor de volgende alg. verg. Daarna jaarverslag secretaris en penning meester. Het batig saldo beliep f 1.39. Punt 4. Groene veiling 1908. Voorstel van het bestuurde veiling te laten houden door den deurwaarder Van der Kamp te Schagen tegen vergoeding van 5 pCt. van 't verkochte goed. Berekening ongeveer als volgt voor ver koop f 10.000. Rijk 1 llt pCt., deurwaarder l'/s jfct. en de overige 2 pöt. voor catalo gussen en de verspreiding, deskundige, bode, tegenboekhouder en aanplakbiljetten. Na eenige discussies wordt het voorstel aangenomen. De voorzitter wenscht verandering van datum voor de veiling te Tuitjenhorn daar deze samenvalt met eene andere, waar hij absoluut bij moet wezen. Bepaald wordt ze te stellen op Woensdag 6 Mei en die te Valchoog op Donderdag of Vrijdag daaropvolgend. Punt 5. Aansluiting, voorstel G. Boekei, om afscheiding van den kweekersbond en aansluiting by bloembollencultuur. Het voor stel wordt nader toegelicht. Het kweekersbiad is niet wat het wezen moet, het lidmaatschap van den kweekers- bond geeft geen toegang tot de beurs te Haarlem. Het blad van bloembollen-cultuur is mooier, bezwaar tegen de contributie als aansluiting aan de 2 bonden zou voigen. De voorzitter. Het kweekersbiad is niet wat we wenschen, maar dan op dien grond afscheiding; we zijn toch kweekers, en in die hoedanigheid lid van een kweekersbond. Eene breedvoerige discussie wordt hier over nog gevoerd, te lang om weer te geven. Het bestuursvoorstel om bij den kweekers bond te blijven wordt aangenomen. Het volgende puntWyze van verkoop van droge bollen werd toegelicht door den heer Borst en behelsde niets anders te ver- koopen dan netto contant of netto November en dit te adverteeren in het kweekersblad. Na nog verdere bespreking wordt ten laatste het voorstel van den heer Borst verkoop netto November zonder eenige korting, in stemming gebracht. Aangenomen met 24 tegen 2 stemmen, 2 blanco. In het reglement wordt niet gesproken over de handhaving van besluiten (boete of iets dergelijks). Voorgesteld wordt bij overtreding 2% pOt. te heffen van den verkoop. De heer G. Boekei wenscht 't eerste jaar geen boete. In stemming gebracht, aange nomen met 15 tegen 8 stemmen, 4 blanco. Assendelft. Maandag 13 April ten 8 uur 's avonds alg. jaarvergadering van het Kruisverbond in het Patronaatsgebouw. Agenda: 1. Opening en notulen2. Jaarverslag van den secre taris 3. Jaarverslag van den penningmeester 4. Verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den voorzitter den heer G. Gz. Kroon 5. Verslag der propa ganda commissie vergadering, gehouden te Alkmaar6. Verkiezing van een plaatsver vangend afgevaardigde7. Bespreking der door het bestuur gewijzigde reglementen en statuten8. Rondvraag en sluiting. Dinsdag 14 April 's namiddags half 3 alg. ledenvergadering van de Mariavereeniging in het patronaategebouw. Agenda 1. Opening en notulen2. Be sprekingen over de jongste bestuursverkiezing en van den ingekomen brief, daarop be trekking hebbende; 3. Regeling der propa- gandaclub; 4. Installatie van nieuwe leden; 5. Lezing van den Weleerw. heer Oh. Meysing, adviseur der vereeniging 6. Rondvraag en sluiting. Krommenie. Stct. no. 85 bevat de statuten der veree niging tot den bouw van arbeiderswoningen «De Volkswoning» alhier. Woensdag berichtten wy, op gezag van andere bladen, dat de K. v. A. voor de drukkersbedrijven te Amsterdam zich had uitgesproken in dien "zin, dat de staking als geëindigd kon worden beschouwd. Thans meldt men ons echter De Kamer van Arbeid voor de drukkers- bedrijven te Amsterdam, kan geen verzoe- ningsraad samenstellen, daar de directie Verwer geen inlichtingen in zake de kwestie wil verstrekken. In een gecombineerde Hoofdbest.vergadering der in de actie be trokken vereenigingen, met de stakers en uitgestotenen is besloten, de staking te handhaven en de Kamer van Arbeid dank te betuigen voor de pogingen door haar aangewend, om tot een beëindiging van het conflict te komen. Voor de arrondissementsrechtbank te Haarlem werd Donderdag 6 maanden gevan genisstraf geëischt met aftrek van voorloopige hechtenis, tegen den blikslager W. Noom, wegens mishandeling, tijdens de stakings relletjes alhier, \anaf 15 Februari' was N. in voorloopige hechtenis. Mej. J. van Lsyden alhier is aan de universiteit te Amiterdam bevorderd tot doctor in de rechten, op stellingen. Wormerveer. Dinsdag 14 April a. s., '8 avonds 8 uur vergadert de raad onzer gemeente. Op de agenda komen voor de voorstellen van B. en W. tot reorganisatie van het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, benevens een voorstel tot heffing van een progressieve schoolgeldregeling. Kikvorschen. Ook in Friesland koopt tegenwoordig een koopman kikkers op, die hij naar Frankrijk verzendt. De prijs va rieert van 1/s tot 1 cent per stuk. Luchtballon drama. Een te Stockholm opgelaten luchtballon is boven Viborg in Finland tegen den kerktoren aangedreven. De ballon scheurde en zakte. Van de twee officieren in 't mandje werd een zwaar ge wond en een gedood. Onweer. Boven Toulon heeft 'n vree- seljjk onweer gewoed. Twee arbeiders aan het arsenaal werden door den bliksem getroffen. Groote brand. Twee en veertig huizen zyn te Pastarem by Stuhlweissenburg afge brand. De brand was veroorzaakt door kin deren, die met lucifers speelden. Brandstichting. In de laatste 14 dagen moeten er te Peking zeventien branden hebben gewoed, 'n schade aanrichtend van 4 millioen dollars. Men houdt OhineeBche studenten, die uit Japan zyn teruggekeerd en vijanden zijn van 't koninklijk huis, voor de aanstichters. Nekkramp. Aan de Nijm. Ct. wordt uit Oss gemeld In het naburige Uden heerscht op het oogenblik de hersenvlies ruggemergontsteking (meningitis cerebro-spinalis epidemics). Eenige lijders, eerst in het ziekenhuis vertoevende, komen nu afzonderlijk te liggen, waarvoor een barak in gereedheid is gebracht. Een kleine patient is overleden. Ongelukken. Te Heteren is Maandag nacht de ruim 70jarige arbeider J. v. Gent in ziekelijken toestand het huis uitgegaan en in den Rijn verdronken. Zyn lijk werd gisteren opgevischt. Een knecht van den bierbrouwer Timmers te Kerkrade geraakte onder zijn wagen en bleef ter plaatse dood. GiBternamiddag is te Beets verdronken een 5 jarig dochtertje van den landman A. van Zanen. Gistermiddag geraakte het vierjarig zoontje van S., te Gestel, dat spelende uit huis kwam, onder de machine van de tram, die daar zeer dicht langs de huizen rydt. De kleine, die vreeselijk verminkt was, werd op slag gedood. Doodgereden. Wederom is door het niet gesloten zijn der slagboomen aan sen spoorwegoverweg op het oogenblik, dat een trein passeerde, een ernstig ongeluk gebeurd te Breukelen. Na met paard en wagen eenige varkens te zijn gaan afleveren, keerden de gebr. K. van Kortwyk naar Breukelen huiswaarts en reden gemoedelijk den overweg over, daar de slagboomen geopend waren. Plotseling, juist toen zij midden op de spoor lijn waren, kwam de trein van 12.03 uit Breukelen aanstoomen en had hen gegrepen vóór er sprake kon zijn het ljjf te bergen, De wagen werd in tweeën geslagen, het paard bleef op de plaats dood en de beide landbouwers, meteen ver weggeslingerd, wer den de een met afgerukt been, de ander met ingebeukte hersenkas dood opgenomen door de beambten van den trein, die onmid- delyk had gestopt. De lijken werden naar de machineloods te Breukelen gebracht en de trein zette de reis voort. De droefenis van de ouders en de vier broeders der om gekomenen was hartverscheurend. De oorzaak van het geopend zijn der barrières op het oogenblik dat de trein passeerde, is gelegen in het feit, dat de wachteres, vrouw v. D., juist zat te eten. Zij beweert de signalen, die de komst van een trein melden, niet gehoord te hebben. Onmiddellijk is de vrouw, die zeer onder het geval lijdt, in den dienst geschorst. Een 104 jarige. Gisternacht, zoo meldt de 's Hert. Ct., om 2 uur overleed de oudste inwoner van Hooge-Zwaluwe C. Dubbelman, in den ouderdom van 104 jaren en 6 dagen. Hy was vermoedelijk ook de oudste bewoner van Nederland. Weelde heeft de tot het einde toe krasse grijsaard, die zich in een goede gezondheid mocht verheugen en nog tot 't laatst het gebruik van al zyne zin tuigen had, nimmer- gekend. Zijn geheele leven was er een van harden, zwaren arbeid, dat daarbij nog dikwijls de bitterste armoede kende. Den 2en dezer herdacht Dubbelman zijn 104den geboortedag. Droevig ongeluk. Dinsdagavond heeft te Nieuw- Scheemda een droevig ongevat plaats gehad. Eenige jongens, die aan het spelen waren, vermaakten zich bij het hulp- spoorlyntje, dat gelegd is van het oude diep naar de in aanbouw zijnde boerenplaats van den heer Saben en dient tot aanvoer van materialen om dit te kunnen moest men de rails over een sloot leggen. Bij de sloot waren nu deze jongens bezig, om aan hunne handen hangende aan de rails, zich over de sloot te werken. Terwijl nu de 8-jarige zoon van den arbeider H. bezig was dit te doen, schoof een andere jongen de z.g. kiepkar over de sloot, met het gevolg dat den jongen H. alle acht vingers werden afgereden. On middellijk werd geneeskundige hulp inge roepen. De patiënt is gistermorgen naar Groningen vervoerd. Steenen. Er staan tegenwoordig - aldus wordt door een vakman verzekerd onge-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2