Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Brazilië. Katholieke organisatie in Brazilië. De Corrspondenza Bomana ontvangt bemoe digende berichten nit Rio de Janeiro. Het tweede congres der Braziliaansche Katholieken, dat in Juli a.s. zal plaata hebben, wordt voorbereidop dit congres zal men zich voornamelijk bezighonden met de gods dienstige opvoeding der jeugd, met de sociaal- economische organisatie en met de uitbreiding der onlangs gestichte >Union popular». Op hetzelfde congres zal overeenstemming getroffen worden omtrent den Braziliaanechen pelgrimstocht naar Rome, die in September zal vertrekken. De Braziliaansche regeering schat het gods dienstig onderwijs zeer hoog, en doet dit ook in het openbaar blijken. Zoo werd nog onlangs het St. Jozefs-college der Benedictijnen te Geara (Fortaleza), bij regeeringsbesluit tot den rang van nationaal gymnasium verheven. Ook de Kerkelijke organisatie van dit reus achtig rijk maakt groote vorderingen. Het aantal diocesen wordt sterk vermeer derd. Zoo zal het diocees-Saó Paulo in vijf of zes bisdommen worden verdeeld nieuwe bisdommen zullen worden opgericht te Rio Grande del Norte, Minas enz. De missiona rissen oefenen hunnen evangelischen arbeid uit in de meest ongezonde en woeste streken de Oapucijnen wijden zich met de grootste moeilijkheden aan de bekeering der Indianen in Paranapanema in het Rio Grande gebied verwacht men andere missionarissen. De bisschoppen leggen een apostolischen ijver aan den dagzoo legde Mgr. Marcondes, bisschop van Saö Paulo bij zijn herderlijke rondreis door zijn diocees meer dan 2000 kilometer te paard af hjj diende aan 26 000 geloovigen het H. Vormsel en aan 10.000 de Eerste H. Communie toe, en regelde honderden onwettige familie-verhoudingen. Argentinië. Katholieke Actie. De >Union Patriotica», de organisatie der Argentijnsche Katholieken, heeft bij de laatste verkiezingen dapper meegestreden. Overal worden in Argentinië «Katholieke arbeiderskringen» opgerichtlaatst te Torn- quist, een zeer dicht bevolkt industrie-centrum. Voor eens Katholieke universiteit is eene inschrijving geopend. Door bemiddeling van den bisschop van Tucuman, werd eene gift van 10.000 pesos ontvangen. Azië. De missiën in China. Bij keizerlijk besluit werden onlangs de Katholieke missionarissen ontheven van hunne functies als Ohineesche prefecten en onder koningen. Nader blijkt, dat uit dezen maatregel niet mag worden afgeleid, dat de verhouding tus- schen de Ohineesche regeering en de Katho lieke missiën minder vriendschappelijk ge worden is. Integendeel, de ontheffing dezer functiën, die zware lasten en verplich tingen met zich medebrengen, is door de betrokkenen zelf »w», i -c ii, sacrament. I g Zaterdag 'snpnjifl'JoenK" '"Het decreet spoort dan ook de vice- koningen, mandarijnen en ambtenaren aan, de missionarissen steeds met den grootst mogelijken eerbied te bejegenen. Amerika. Teruggekeerd tot Rome. Volgend merkwaardig bericht, dat De Tijd, om licht te begrijpen redenen, evenwel met het noodige voorbehoud mededeelt, vond dit blad in het laatste nummer van de Heraut: De Protestantsche Episcopale kerk van Noord-Amerika zal met de Roomsche kerk vereenigd worden 1 De vereenigde kerk zal de Anglikaansche Roomsche Unie genoemd worden 1 Aldus werd onlangs op eene ver gadering te New-York besloten. Nu is de Episcopaalsche kerk van Engeland aan-de beurt om met Rome vereenigd te worden. Het comité, dat de vereeniging met Rome in de Vereenigde Staten tot stand gebracht heeft, sprak het openlijk uit, dat het zijn wensch is, om alles wat Wickleff en Luther tot stand gebracht hebben, over boord te werpen, en de Anglikaansche kerken te be wegen, baar standpunt vóór de reformatie weder in te nemen. Aldus de Beformirte Kirchen zeitung. De bezorgdheid van de Heraut omtrent Engeland behoeft niet groot te zijn. De illusie van een massalen terugkeer tot Rome schijnt voorgoed tot het verledene te behooren. Aan deze laatste woorden van De Tijd wenschen wij iets toe te voegen. Er moge van massalen terugkeer naar Rome geen sprake kunnen zijn, dit neemt niet weg, dat er jaarlijks gemiddeld 10,000 (tienduizend) bekeeringen van afzonderlijke personen tot de oude Moederkerk in Enge land plaats hebben. Australië. Spoorwegramp. Twee volle pleziertreinen, van Bendigo en Ballarat terugkeerende naar Melbourne, liepen Zondagavond bij Braybrock Junctie op elkaar. Voor zooverre bekend is, werden daarbij 42 personen gedood en 88 gewond drie wagens zijn in elkaar geschoven. Door het in brand geraken van den wrakhoop beliepen ver schillende personen ernstige brandwonden. Het Koninklijk Echtpaar te Amsterdam. Gisteren was het de eerste dag van het jaarljjksche bezoek van H. M. de Koningin aan Amsterdam, waar Zij met ZK. H. den Prins onder veel enthousiasme te ongeveer 12 uur werd ontvangen. Na de huldiging op het Centraal Station ging de stoet in draf langs het Damrak naar het Paleis, waar onder hartelijk gejuich der dichte volksmenigte het Koninklijk Echt paar zich aan het volk vertoonde en de warme ovatie van het publiek in ontvangst nam. In den namiddag was er receptie, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Zooals steeds, zal het Koninklijk Echtpaar een aantal bezoeken afleggen aan inrichtingen, fabrieken enz., terwijl mede tal van rijtoeren gedurende deze acht dagen op het program staan. De Vlsscherljwet. >En de langzaamste genieting van dit genot gaat voor de beste», zei Hildebrand, toen hjj over het hengelen sprak, 't Zou jammer zjjn wanneer menig hengelaar niet alleen de «lang zaamste genieting», maar dat heele «genot» zou moeten missen en dit gevaar dreigt. Wanneer de bepaling in de aanhangige Visscherjjwet wordt aangenomen, dat ieder hengelaar een akte van f 0.50 moet hebben, zal voor velen de visscherjj voor altoos ge sloten bljjven. Maar er wordt gewerkt, gerequesteerd, en er gaan stemmen op, om dit lastige artikel 16 te wijzigen. Wij hebben dus nóg hoop en wenschen deze ijveraars voor het vrjje hengelrecht het meeste succes. De Hanze. Donderdagmiddag had te 's Gravenhage de vergadering plaats van den centralen raad van den Bond van R. K. vereenigingen van den handeldrjj venden en industrieelen Mid denstand in het bisdom Haarlem. De vertegenwoordigers der verschillende afdeelingen waren goed opgekomen, ook dr. Nouwens en Mgr. Konings waren aanwezig. Mr, Aalberse was plotseling verhinderd ge worden. De voorzitter, de heer Joh. Verbeek, opende de vergadering met den christeljjken groet. Hij deelde mee dat het Mgr. den Bisschop van Haarlem had behaagd tot geestelijk ad viseur van den Bond te benoemen Mgr. Ko nings. Hjj noemde dit een verblijdende benoe ming, want waar 'in een R. K. vereeniging als de onze het geestelijke zoo zeer naar voren treedt, hadden wij zei ven zeker nie mand beter kunnen kiezen dan Mgr. Konings. Spr. uitte den wensch, dat de centrale'raad nog lange jaren met Mgr. Konings mocht samenwerken. Na voorlezing der notulen volgde de lezing van den heer Viester over Oredietbanken voor den Middenstand. Spr. zou niet de nood zakelijkheid dezer Banken betoogen, deze is genoegzaam bekend. Het is een van de be staansvoorwaarden van de Hanze, gelijk in de statuten staat vermeld, maar hij wilde alleen wjjzen op de manier, waarop deze credietbanken zullen moeten ingericht zjjn. Op de uiteenzetting van den heer Viester volgde een levendig debat, waaraan door dr. Nouwens, de heeren P. van Haaren uit Rot terdam en de Coster uit Den Haag werd deelgenomen. De heer Bossche uit Haarlem sloeg voor, uit de vergadering een commissie te benoemen om te onderzoeken hoe een Middenstands- aterdag 's midd. van 4 uur. af vctcven- I nans zou gunnen weraen, welke voordeelen zij afwerpt, enz. Zjj zou zich in verbinding kunnen stellen met de Duitsche zusterinstel lingen. Wij weten nu allen, dat het nuttig en noodzakelijk is, maar wij weten niet, hoe ze zullen en moeten werken. In dien geest werd door de vergadering besloten en bij acclamatie werden in die commissie gekozen de heeren v. Haaren uit Rotterdam, De Coster uit Den Haag en Buters uit Vlaardingen, die te zamen met den heer Viester het vraagstuk zullen bestudeeren. Ernstige cijfers. In het kruiskopje in ons nummer van heden vinden de lezers eenige algemeene beschouwingen over den teruggang der ge boortecijfers van onze grootere steden. Toevallig komt nu in Het Centrum van gisteravond een artikeltje voor van inzender Y, dat van bijzondere waarde is voor onze lezers, waarom wij dit artikeltje hier in zijn geheel laten volgen In den laatsten tjjd werd de aandaeht gevestigd op den teruggang der geboorte cijfers van onze grootere steden en de vrees geuit, dat op den duur zulke toestanden zich ook op het platte land zullen gaan vertoonen. Die vrees is zeker niet ongegrond en in sommige streken des lands is in de kleine gemeenten het geboortecijfer zelfs nu reeds zóó laag, dat de toeneming der bevolking dooie meerdere geboorte dan sterfte ver ten achter blijft bij die der groote steden. De volgende cijfers, betrekking hebbende op eenige gemeenten in Noord-Holland, geven hiervan een scherp gekleurd beeld. Het zijn cijfers, die aangeven het gemiddelde van de jaarcijfers der laatste vijf jaren (19021906), aanduidende het aantal geboor ten en het zoogenaamd geboorteoverschot, meer geboorte dan sterfte, alles berekend per 1000 zielen. Ter vergelijking gaan vooraf de overeen komstige cijfers voor het geheele Rijk en voor Amsterdam Geboorte. Overschot. Het Rijk 31.1 15.7 Amsterdam 27.3 12 9 In eenige Zaansche gemeenten, van on geveer 2400 en 3200 zielen ziet men het geboortecijfer en de toeneming door het geboorte overschot als volgt verminderen Geboorte. Overschot. Zaandijk 19.5 9.7 Koog aan de Zaan 22 3 10.0 Sterker daling wordt aangetroffen in de drie volgende dorpen, tusBchen Alkmaar en Purmerend gelegen, gemeenten van 700 tot 1100 zielen. Geboorte. Ovérschot. Zuider Noord Schermer 19.6 7.9 Schermerhorn 19.5 8.0 Oterleek 16.9 3.3 De volgende groep gemeenten, langs de Zuiderzee bezuiden Hoorn, waarvan het aan tal inwoners afwisselt tusschen 500 en 1200 vertoonen nog lagere cijfers en de natuur lijke toeneming is, vergeleken bij die der steden, zeer gering. Geboorte. Overschot. Middelie 21.0 9.7 Oudendijk 19.1 3.8 Warder 18.9 6.8 Oosthuizen 18.4 5.3 Avenhorn 18.2 6.7 Kwadjjk 16.7 3.6 Beets 13.7 0 Ook in het noorden der provincie vindt men gemeenten waar de geboorte de sterfte slechts weinig overtreft. In sommige was eenige jaren achtereen het aantal geboorten geringer dan dat der sterfgevallen, terwijl in een der dorpen zelfs het gemiddelde cijfer der 5 jaren geen toeneming, maar afneming aanwijst. Het zielenaantal dezer gemeenten loopt uiteen van 700—1200. geboorte overschot Wieringerwaard 19.8 4.6 Nieuwe Niedorp 19.6 5.2 Barsingerhorn 19.4 5.3 Twisk 17.4 5.5 Midwoud 16.2 2.6" Winkel 14.9 meer sterfte 0.1 Men is bij het bezien dezer cijfers ge neigd te denken aan toevallige omstandig heden, die bij het kleine aantal zielen grooten invloed op de uitkomst kunnen hebben. Waar de cjjfers echter gemiddelden zijn over die van vijf jaren, kan zulke invloed toch niet sterk zijn. Heeft men hier te doen met eene bizon- dere samenstelling der bevolkingeen ge ring aantal gehuwde vrouwen of sterke bezetting van de hoogere leeftijdsklassen der gehuwde vrouwen De gegevens, bij de laatste volkstelling verzameld, doen zien, dat langs dezen weg geen verklaring van de geringe toeneming der bevolking is te vinden. Welke oorzaken hier ook in het spel zijn, men leert er een keer te meer uit, dat het van belang is, bij de studie van maatschap peljjke verschijnselen zoowel op het platte land als op de groote steden het oog te vestigen. Socialisten-congres. Op beide Paaschdagen is te Arnhem het 14e jaarlijksche congres der 8. D. A. P. hier te lande gehouden. Zooals te verwachten was, heeft het ge ducht gespannen onder de «broeders» en wij vinden wellicht spoedig gelegenheid, op enkele bijzonderheden nader terug te komen. Scheepsramp In Indlë De correspondent van 'De Nieuwe Cou rantte Batavia seinde Op het Btoomschip «Pahnd» heeft te Belawan een ketelontploffing plaats gehad. Het schip is middendoor gebroken. Er zijn zeven dooden en 40 gewonden, onder wie Europeanen.» Het hierboven bedoelde schip is herin van 'ae H. "Jhaaga tót nekeenng der' zon nert hetblad -het stoomschip der Kon. Pakketvaart-Mij., «Pahud», metende 1235 register-tonnen. Het was slechts sedert anderhalf jaar in dienst. Balawan is de havenplaats van Deli. Binnen zestien maanden tjjds is dit reeds de tweede scheepsramp, welke de Pakket vaart-Mij treft. Men zal zich herinneren, dat in Januari 1907 het s.s. «Reiniersz" dier zelfde Maatschappij, te Singapore door brand verloren ging. Bij die gelegenheid vielen echter geen persoonlijke ongevallen voor, hetgeen ditmaal wel het geval schijnt te zijn. Bij de Kon. Pakketvaart is telegraphisch bericht ingekomen, dat geen Europeaan b\j dit ongeval is gewond of gedood. Van de inlandsche equipage aan boord zjjn 1 gedood, 8 gewond en worden 4 vermist. Aan wal zijn 7 inlanders gedood en 25 gewond. De oorzaak van de ontploffing is onbekend, terwijl de lading onbeschadigd is. Het Arbeidscontract. Het moet in de bedoeling der regeering liggen om de wet op het Arbeidscontract met 1 Juli a.s. in werking te doen treden. Verbruik van Gedistilleerd. Het verbruik van veraccjjnsd gedistilleerd in Nederland per hoofd der bevolking, het welk in 1877, toen 't op z'n hoogst was, 9.98 liter tien jaren later in 1887 9.01 liter twintig jaren daarna 8.46 liter bedroeg, heeft, naar de redactie van de Volksbond tegen Drankmisbruik ons meldt, in 1907 bedragen 7.32 liter ad 50 u/o> d. i. lager cijfer dan in een der laatste 30 jaren werd bereikt. Het verbruik is derhalve in 30 jaren tjjds ongeveer met niet minder dan een vierde deel verminderd. Bravo Van de nieuwigheden! Staatscourant no. 91 bevat de statuten der vakafdeeling «Eensgezindheid» van den R. K. Volksbond «Rerum Novarum» te Raamsdonkveer, gemeente Raamsdonk. Ten dienste van de lezers der Staatscou rant wordt «Rerum Novarum» vertaald, zoodat men kan lezen, dat dit beteekent... «Van de nieuwigheden.» Of men bij de Staatscourant nooit van «Rerum Novarum» gehoord heeft? De ency cliek schijnt daar ook een «nieuwigheid» te zijn. Een ergerlijk geval. Ons wordt, schrijft De Tijd, van eene zijde, die wjj als volkomen wélingelicht moeten beschouwen, ean verhaal medegedeeld, het welk wjj de juistheid ervan aangenomen niet anders dan als een ernstige inbreuk op de gewetensvrijheid en het recht van ver eeniging kunnen qualificeeren. Een meesterknecht, zekere Schutte, werk zaam aan de meubelfabriek van den heer Munk te Arnhem, zou plotseling ontslagen zjjn. En dat waarom De patroon had opeens Iets ontdekt, iets zeer ergerlijks I Schutte was lid van Patri monium hij was bovendien lid van de Luther- sche kerk en verder nog van een enkele Ohr. vereeniging. En dat had hij niet eens aan zijn patroon gevraagd Dadeljjk nadat dit hem ter oore gekomen was, liet de heer MuBk Schutte op zjjn kantoor komen en gelastte hem «direct voor die Luthersche kerk en de vereenigingen te bedanken». Ten strengste verbood de heer Munk hem verder, eenigen omgang te hebben met de personen, die lid van de Ohr. vereenigin gen waren. In het Chr. Geh. Onthouders koffiehuis mocht hjj evenmin meer komen. Schutte weigerde niet, aan de eischen van den patroon te voldoen. Hjj beloofde aan de verschillende corporaties kennis te geven van des heeren Munk's bevel. Zaterdag 1.1. deelde de heer Munk Schutte mede dat, daar hjj geen voldoende zekerheid had, dat zijn bevel zou worden opgevolgd hem direct ontslag werd gegeven. De heer J. N. v. Munster en de voor zitter van de afd. Patrimonium, F. Noordhof, die Maandag een bezoek bjj dezen patroon brachten, vernamen uit zijn eigen mond, dat hetgeen door Schutte over dezen ongehoor- den dwang was medegedeeld volkomen juist was. Hjj verklaarde, dat zijne werklieden zich uitsluitend aan de belangen van de fabriek hadden te wjjden. Des Zondags en 's avonds hadden zjj zich thuis te houden, om 's morgens flink op de fabriek te kunnen verschijnen. Hjj zou niet dulden, dat de werklieden lid werden van eenige vereeniging, onverschillig of die een Chr. Protestantsche, Katholieke, of welke organisatie ook was. ALKMAAR, 22 April 1908. Veemarkt. Op de gisteren gehouden veemarkt waren aangevoerd 2613 stuks vee, iets minder dan het vorige jaar. De prjjzen waren hoog en de handel stug. Ambachtsschool. De verloting van de door de leerlingen der school vervaardigde voorwerpen, waartoe toestemming is verleend bjj Kon. Besluit van den 28 November 1907 No. 21, had heden ochtend om 10 uur in een der lokalen van de Ambachtsschool plaats. Bergen. Den 2en Paaschdag gaf Bergen's Fanfare (directeur W. J. Crefeld, Alkmaar) in café «Hilbrand» eene alleszins geslaagde uitvoe ring. Een zestal muzieknummers werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. Eene humoristische marsch, «Werkstaking der muzikanten», viel zeer in den smaak van het publiek. De voor drachten «Sergeant en Recruut» en «Hoe drie muzikanten hun gelag betalen», werden zeer goed gespeeld. -'<3p •••uA. -1^, vw.* fegmoiiu Man A»©. Paasch-Zaterdagmorgen was voor de jeugd van de R. K. bewaar- en leerschool een genoeglijk uurtje. Na de H. Mis werd door den zeereerw. heer pastoor achter de pastorie een paasch- vuur ontstoken. Alle kinderen stonden er omgeschaard en pas lekten de eerste vlam men langs het met petroleum gedrenkte hout, of de opgewekte jeugd greep elkander bjj de hand en danste onder het zingen van een vroolijken deun rond het vuur. De grootere leerlingen zullen zich nu ook kunnen voorstellen, hoe ons voorgeslacht in het ontsteken van vreugdevuren een middel vond tot uiting zjjner blijdschap. Toen de laatste brandjes verteerd waren, trokken de kleinen langs den schoolgang, waar hun handje met een Paasch ei gevuld werd, vergenoegd met hun «Paasch-ei van pastoor» naar huis. Noord Scharwoude. Het gedraal begint al. De Nieuwe Lange- dijker Courant, waarvan de heer J. H. Keizer redacteur-uitgever is, bevat een berichtje, blijkbaar van den redacteur zelf, waarin ge zegd wordt, dat het bericht, als zou de liberale kiesvereeniging te Noord Scharwoude zjjn woord gegeven hebben om bij de eerst volgende gemeenteraadsverkiezing te Noord- Scharwoude den Kath. candidaat te steunen, totaal uit de lucht is gegrepen. Nu moet men weten, dat genoemde heer Keizer tevens voorzitter is van de vooruitstrevende liberale kiesvereeniging en dat hjj inderlijd een der afgevaardigden was, die met den heer pastoor de gemeenteraadsverkiezi ig hebben bespro ken, en van welke bijeenkomst een uitvoerig relaas in de Nieuwe Lang. Courant plaats vond. Dat zelfs de zeereerw. heer pastoor met een ingezonden stuk tegen dat verslag is moeten opkomen. En... dat niet het bericht in Ons Blad luidde«de liberale kiesvereeniging heeft zijn woord gegeven enz.», maar dat de liberale heeren indertijd de aanspraak der Katholieken op een raads- zetel hebben toegegeven. Wat zou men nu van een liberale vereeniging mogen verwach ten. Toch zeker, dat zij aan dat rechtvaar digheidsbeginsel uitvoering gaf. Maar nu be gint het gescharrel al weer. In plaats van flinkweg voor den dag te komen, maken ze gebruik van een berichtje, dat geheel ver draaid is. En dat heet dan nog wel vooruit strevende liberale kiesvereeniging. De heer H. Jongert, slager te Zuid- Scharwoude, slachtte met Paschen een koe, die zuiver 1023 pond woog. Deze heeft zeker wel de kroon gespannen op dat gebied. De heer J. C. Kotvis, onderwijzer te Noord-Scharwoude, komt als no. 2 voor op de voordracht als zoodanig aan een der openbare scholen te Schiedam. Naar wjj vernemen heeft men afgezien van het plan om te Noord-Scharwoude een Ohr, school op te richten. Wel is besloten de school te Broek op Laugendijk te ver bouwen, omdat deze geen voldoende ruimte meer aanbiedt. Voorloopig zal dus de scholen bouw van anti revolutionaire en katholieke zijde nog wat worden uitgesteld. Akersloot. Maandag gaf de rederijkerskamer «Har monie» alhier hare gewone jaarljjksche uit voering in het lokaal van den heer O. Kuit- waard. Opgevoerd werden Menschenhaat eu Berouw en de bende van Lammetje Zondag, Er werd over het algemeen goed gespeeld. Assendelft. Op Palmzondag heeft de Z. E. Pastoor dezer gemeente een grooten dienst bewezen aan de R. K. Drankweer. Dien avond trad op tjjd en plaats, waarop anders de ljjdens meditatie gehouden werd, de bekende Pater Borrometis de Greeve op het spreekgestoelte, om in een pakkende conferentie de Roomsche Drankweer uiteen te zetten. Hij wees er vooral op, dat de Drankweer voor Katholieken vooral aantrekkelijk en vervolgens gemakkelijk is. Hjj wees op de overeenkomst tusschen katho licisme en alcoholisme, de groote reden van zooveler geestelijken ondergang, op de beoefe ning der zuivere naastenliefde, welke in het lid worden dier vereeniging gelegen is eu den plicht, dien wij als katholieken hebben, om op eenige wijze de versterving te be oefenen. Als slot wees hjj op de belachelijkheid van degenen, die met een zóó katholieke zaak, nog durven lachen. De indruk was algemeentastbaar suc ces gering«zelfs een speer versplintert tegen een rots I» Krommenie. Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar het R. K. Houtbewerkersgilde «St. Joseph» een tentoonstelling houden van teekeningen, welke op zjjn teekencursus gedurende den winter zijn vervaardigd, Ook stelt zij eenige prijzen beschikbaar voor degenen, die daarvoor in aanmerking komen. Deze prjjzen zullen wor den toegekend door een jury, bestaande uit de heerenTh, Entjes, voorzitter van het houtbewerkers-secretariaat; C Veltkamp, ge meentearchitect en K. v. Vliet, decoratie schilder. Zaterdag 25 April a.s., des avonds om 8 uur opening der tentoonstelling en uit reiking der prijzen, alleen toegankelijk voor de leerlingen en hunne ouders, alsmede eenige genoodigden. Zondag 26 April is de tentoon stelling geopend van 's morgens 10 tot 's na middags 4 uur in het lokaal van den heer S. Waagmeester, alwaar de teekeningen voor een ieder gratis te bezichtigen zjjn. Naar wij vernemen, is gisterenavond door de hoofdbesturen der in de actie be trokken Bonden, in vergadering bjjeen met de stakers en uitgeslotenen der Najm1 Venn. Verver, besloten de staking heffen. Deze staking heeft bijna 5 maam duurd en als steun is er ruim 10.000$ ingezouten. Nog 45 personen zjjn zonder betrekking. Wormerveer. Tweede PaaBchdag, 's middags, werden de bewoners tusschen de vaartbrug en de spoor brug opgeschrikt door het geknal van een revolverschot. Een zekeren K., aldaar wonende, vond men liggen met een kogel in het hoofd. Naar men zegt, na huiseljjk ongenoegen te hebben gehad, was hjj naar buiten gesneld en had een poging tot zelfmoord gedaan, die helaas maar al te wel gelukte. Spoedig was een brancard ter plaatse en werd de onge lukkige naar het ziekenhuis gevoerd. Genees kundige hulp mocht echter niet baten de getroffene overleed spoedig. Deze dagen was het 25 jaren geleden, dat de heer A. Boekhout, onderwijzer aan de gemeenteschool B, zijn betrekking aan vaardde. Namens leerlingen, oud leerlingen en ouders werd den heer Boekhout een salon- kast met boekenkastje en namens de collega's een ets van Mauve aangeboden. Ook onder vond de heer Boekhout blijken van belang stelling van het Gemeentebestuur en van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O. Na een hartelijke toespraak overhan digde de burgemeester den jubilaris een enveloppe, terwijl de heer Kluit hem namens de Plaatselijke Schoolcommissie een zilveren inktstel aanbood. Helder. Verleden Vrijdag ontstond brand op het [f bovenhuis bewoond door den heer H. aan de Zuidetraat alhier, waarschijnlijk door het F zoeken met licht in eene kleerenkast. On middellijk toegeschoten hulp gelukte het den brand te stuiten. Een tweetal spuiten, die inmiddels waren aangerukt, behoefden geen water te geven. De aangerichte schade is vrij aanzienlijk. Zondagnacht omstreeks 12 uur ontstond een begin van brand in het pakhuis van den heer P. Hoogenbosch, gelegen achter zijn winkel aan de Weststraat. Een ijlings toegeschoten buurman wist met behulp van een voorbijganger door eenige emmers water verdere uitbreiding te voorkomen. Verzekering dekt de schade die niet belangrijk is. Een lijk 1 Men vond te Novokiewsk een lijk op straat. In Rusland niets buiten gewoons. Het werd naar de morgue gebracht en een dokter constateerde den dood. Maar na een uur was het lijk weggeloopen. De dokter had zich «vergist». Niet rooken. Ingevolge gewijzigde in structie is den brievenbestellers het rooken in dienst verboden. Alleen bij uitvoering van den dienst op landwegen buiten de steden of dorpen, mag daarop een uitzondering worden gemaakt.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2