i is V :fl i I 11 M Ui i 't li li 1# li 1 I - i Binnenland. Plaatselijk Nieuws. H li# Gemengd 387ste Staats! %2r* - S3* - - I 4 Jin iffim mm: lu- ran m yfjjg |B: Mi VÜ i« 11 lü, «s 11 11 if i ilii'i 'li l afc 'lil *f jl ifi- ;jj® 'Ui ift 'ft Wit' Te Nachez zijn 64 dooden, waaronder ver scheidene blanken. Annte, Louisiana, is vernield, er zijn 25 a 50 dooden en 50 gewonden. Te Laïn, Missisipi, 3 dooden te Vidolta 7 te Quitman-Landing 11te Bute Landing 12. Het noordelijk deel van Albertville, Ala bama, is totaal verwoestmen schat daar het aantal dooden op 55. Over Georgië woedde een geweldigdè' storm met vele doodelijke ongelukken. Te Burvis, Missisipi, zijn 30 blanken en 50 negers gedood. Japan. Japan en de H. Stoel. De keizer van Japan heeft aan Zijne Eminentie Kardinaal Merry del Val, pauselijk staatssecretaris, het grootkruis geschonken van de Rijzende Zon. De kardinaal ontving de versierselen dezer orde door bemiddeling van de Japansche ambassade te Weenen. Prins Hendrik op reis. Naar men verneemt, zal Z. K. H. de Prins der Nederlanden ongeveer midden Juni een reis ondernemen naar Noorwegen. In een der Noordelijke havens zal Z. K. H. zich aan boord begeven van het pantserschip •Jacob van Heemakerck<, om daarmede de terugreis te aanvaarden. Het socialisme godsdienstloos. Herhaaldelijk werden van socialistische zijde pogingen aangewend, om geloovige katholieke en protestantsche arbeiders te lijmen door het voor te stellen, alsof het socialisme den godsdienst eerbiedigt, zoodat een geloovige in het kamp der rooden hoe genaamd geen gevaar heette te loopen, zijn geloof te verliezen. In de bespreking van een tweetal brochu res laat de heer Frank v. d. Goes zich over die quaestie aldus uit>Het is immers volkomen zeker, dat de groote meerderheid van >Het Volk», over zaken van godsdienst geheel anders denkt dan katholieke priesters en hervormde predikanten. Welnu, dit feit mag niet worden verbloemd. Men kan zeker socialist en goed socialist zijn, met behoud van welken godsdienst ook. Geen enkele godsdienst is er, die de socialistische pro ductiewijze verbiedt. Maar sedert het socialisme hoofdzakelijk, of uitsluitend zelfs, een zaak van arbeiders, het doel en de leer der arbeidersbeweging is geworden, kan men niet volhouden, dat het socialisme niet godsdienst loos is. Dat te ontkennen is ontkennen, dat het socialisme een arbeiderszaak is.» Het slot der beschouwing luidt aldus •De arbeidersklasse, die zich van de boeien der kerkelijke wereldbeschouwing heeft los gemaakt, denkt socialistisch, denkt Marxis tisch», denkt >godsdienstloos». Er is een kerkelyk-slaafsche, een kerkelijk ontaarde arbeidersmassa. Er is ook een socialistische massa. Zij heeft gebroken met kerk en godsdienst. Ze is volkomen verdraagzaam op die punten, verklaart den godsdienst voor privaatzaak, heet de belijders van alle gods diensten, die met haar willen streden, van harte welkom maar laat zich niet betwis ten de ontzaglijke geestelijke overwinning, die met haar «filosofie» bevochten is op die van haar vijandin de bourgeoisie. •In onzen tijd 1b het kerkgeloof een element nog enkel van de burgerlijke levens beschouwing.» Onze arbeiders zijn gewaarschuwd. Vooruitgang. Het drankgebruik daalde in de laatste dertig jaar van 9.98 liter per hoofd der bevolking op 7.32, Maakt een verschil van 2.66 liter per hoofd. Nu is onze bevolking ruim 5J/j millioen sterk. Een verschil van 2,66 per hoofd wil dus zeggen, dat er thans 14l/s millioen gulden minder aan sterken drank verbruikt wordt, dan dertig jaar geleden. Dit danken we aan de vereenigingen, dit danken we aan de sport, dit danken we aan de betere sociale usantie, en niet het minst aan het stuiten van den clandestienen verkoop, zegt de Standaard. Toch zijn we nog lang niet, waar we wezen moeten. Een en veertig millioen gulden is nog altoos veel te groote verkwisting, afgezien nog van de zedelijke ellende, die 't na zich sleept. Mogen we, eer we dertig jaar verder zijn, nogmaals 2.66 dalen. Dan waren we op 4.66, Nog te veel. Maar dan kreeg het toch redelijker aanzien. Zondagsrust en apotheken. Door het hoofdbestuur der Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres verzonden, waarin wordt verzocht by even- tueele wijziging der wet op de artsenijbereid- kunde invoering van geheele of gedeeltelijke Zondagsrust mogelijk te maken, door toe te laten, dat althans een gedeelte der apotheken op Zondagen gesloten wordt. Gesloten. De raad der Z. Hollandsche gemeente Ouddorp heeft Zaterdag bij verordening vast gesteld, dat de herbergen zullen gesloten zijn van Zondagmorgen 9 uur tot Maandagmorgen 5 uur, zoowel voor ingezetenen als voor vreemdelingen. Toch wel wat al te kras, dunkt ons. ALKMAAR, 29 April 1908. Die Jahreszeiten. Gisteravond had de aangekondigde uit voering van Toonkunst plaats in de •Har monie» alhier. Een zeer talrijk en voornaam publiek was opgekomen om te genieten van de uitvoering der Jahreszeiten, het bekende oratorium van J. Haydn. En de aanwezigen hebben werkelijk genoten. Zoowel koor als orkest kwamen flink voor den dag, terwijl de solisten mevr. Anna OldenboomLütke- mann, sopraan Den Haag, en de heeren Jac. van Kempen, tenor Bloemendaal en G. Zalsman, bariton Haarlem, niet weinig bij droegen tot het succes van den avond. Heerlijk en sonoor was hun geluid en her haaldelijk werd hun zang met applaus be groet. De geheele uitvoering bewees, dat het koor onder degelijke en bekwame leiding staat en er ijverig wordt gestudeerd. Wel verdiend was dan ook zeker de hulde, die na afloop aan den directeur den heer J. Henri Oushoorn gebracht werd, toen hem namens het geheele koor een groote lauwerkrans werd aangeboden. Dankbare vermelding ver dient voorzeker nog de artistieke klavier begeleiding van mej. A. B. H. Weber, welke ook thans weder toonde, dat deze moeilijke taak aan geen betere handen kan worden toevertrouwd. Deze 77e uitvoering der afd. Alkmaar en omstreken van de My tot Bevordering der Toonkunst sluit zich waardig bij de vorige aan en een woord van lof komt toe aan allen, die tot het welslagen van dezen kunst avond hebben medegewerkt. Te water gevallen. De heer D. de Geus, uit Zuidschar- woude, die Zaterdag naar hier ter markt ging, was er ongelukkig aan toe. Aan de Heiloërburg raakte hij tusschen de tram en de leuning, met het gevolg dat hij door de pogingen, die hij aanwendde om zich uit zijn benarden toestand te redden, midden in den Singel viel. Gelukkig kon hij nog met groote moeite gered worden. Deze marktgang zal hem wel lang heugen. Aangehouden. Eergisteren werd alhier aangehouden een jongen van 18 jaar uit Rotterdam, die hier kwam om werk te zoeken maar het niet kon vinden. Hij werd naar ziju ouders teruggebracht. Oplichting. Gisteren had zich te verantwoorden voor de rechtbank Willem Hendrik Broekhuys, zich noemende directeur eener incassobank te Haarlem. Hem werd ten laste gelegd het zich door middel van opzettelijk, val- schelyk, bedriegeljjk en listiglijk opgestelde brieven toeëigenen van twee bedragen n.l. van f527 en f280. De beklaagde is nog slechts 24 jaar en gehuwd en heeft 1 kindje. Als net gekleed heer werd hij de rechtzaal binnengeleid. Tjjdens het verhoor toonde hij zich in 't minst niet verward. Herhaaldelijk stelde hij vragen aan de ge tuigen en verzocht dan dat de griffier daar aanteekening van zou houden. Als verdediger van beklaagde trad op mr. W. F. A. Verhoeiï. De eisch is 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. 50 jaren. Als zeldzaam feit deelen wij mede, dat- a.s. Zaterdag 2 Mei 1908 de heer H. J. Obdam Verdronkenoord C. 80 den dag hoopt te herdenken, waarop hij vóór 50 jaren zijn eerzaam handwerk in voornoemd perceel begon en tot heden daarin met onverdroten ijver voortzette. Gegund. Door Dijkgraaf en Heemraden van den polder Schermeer is de levering van 1200 kub. meter grint opgedragen, aan de N. V. •Bouwstoffen» voorheen P. Messelaar alhier. Onder plannen en beheer van den archi tect S. Aardema te Velsen is opgedragen aan den heer O. Bol, aannemer alhier, het bouwen van een koetshuis paardestallen enz., voor rekening van den heer J. van Gameren te Velsen. Hello. Zondagavond had de aangekondigde feest- vergadering plaats van de propagandaclub •St. Willibrordus». Hoewel mannen zoowel als vrouwen vrijen toegang hadden, telden wij slechts neen, wij durven het gering aantal aanwezigen niet neerschrijven. Op dringend verzoek van den Z Eerw. heer Pastoor, hield de heer W. Klippers toch zijn lezing, die met applaus werd aangehoord en waarvoor hij met een hartelijk woord door pastoor S. werd bedankt. Zondag 3 Mei zal in het lokaal van den heer J. Ruiter alhier, de tentoonstelling plaats hebben van afgesneden bolbloemen, versieringen en bloemwerken. Indien het weer niet al te zeer tegen werkt, kunnen alle soorten tulpen, hyacin then, narcissen en fritillaria imperalis in vollen bloei zijn. Uitgebreide programma's zijn rondgezonden en kunnen worden aangevraagd by den secre taris F. W. Brugge. De besturen der beide vereenigingen, die het initiatief tot deze tentoonstelling namen, hopen op een groote inzending en een druk bezoek. Egmond aan Zee. Te Amsterdam is Maandagmiddag gehouden de jaarvergadering van de Prins Hendrik stichting voor behoeftige oude zeelieden alhier. De periodiek aftredende regenten, de heeren Joh. G. Wertheim, mr. G. Wttewaal en Wm. Ruys werden herkozen. Aan het 33e jaarverslag is het volgende ontleendHet aantal leden en donateurs is door overiyden aanmerkelijk achteruitgegaan, waardoor de bron van inkomsten der stichting al weer trager vloeit. Vooral echter troffen verschillende verliezen, omdat de stichting daardoor verloor onderscheidene harteiyke vrienden en vriendinnen van den zeeman. De 300ste geboortedag van de Ruyter werd opgewekt door de 200 verpleegden gevierd. 27 verpleegden werden in het afgeloopen jaar naar hunne laatste rustplaats gsbraeht. De ledige plaatsen werden steeds zoo spoedig mogelijk weer bezet. Een aantal giften en geschenken (ook in natura) kwamen wedar in, zoodat den ouden zeelieden verschillende afwisseling kon worden geboden. De uitgaven bedroegen in totaal f 26,429, de ontvangsten f 28,879, waaronder een bedrag aan giften ad f 4818. Wat de stichting aan fondsen bezit vertegenwoordigt een vast inkomen van f 16,312, zoodat de uitgaven hoe zuinig het beheer ook gevoerd wordt, de vaste inkomsten jaariyks overtreffen met een be drag van plm. f 10,000. Broek op Langendijk. Alhier zyn thans weer enkele gevallen van typhus geconstateerd. De burgemeester waarschuwt ten ernstigste tegen het gebruik van slootwater, wat ook hier zeer veel wordt gedaan, en tegen ongekookte melk. Het spreekt van zelf, dat de Langendyker be woners bevreesd zijn voor de uitbreiding der ziekte, waar nog slechts eenige maanden ge leden de toestand zoo ernstig was, dat zij epidemisch moest worden verklaard. Alhier bestaat nog de gewoonte, dat op Feestdagen door de bakkers wordt ge vent. Door het bestuur van de Coöperatieve Verbruiksvereeniging is besloten met die ge woonte te breken. Zij hoopten daardoor een eersten stap te zetten op den goeden weg, om tot meer feestdagheiliging te komen en tevens om den werkman mede van de rust dagen te laten genieten. Ook werd de hoop uitgesproken, dat de particuliere bakkers dit voorbeeld zullen volgen, opdat de maatregel des te beter doel treffe. De afd. van Volksonderwys alhier, heeft besloten niet mee te doen aan de uitnoodi- ging om te komen tot een actie voor het openbaar onderwijs. Zy nam dit besluit, om dat het verzoek kwam van de zyde der 8. D. A. P., waardoor ze meende, dat aan de beweging afbreuk zou worden gedaan. Om aan dat gevaar te ontsnappen werd door een der leden voorgesteld, dat Volksonder wys zich tot andere vereenigingen zou rich ten, die een bepaald standpunt innemen met betrekking tot het openbaar onderwys. Dit zal in een volgende vergadering ter sprake worden gebracht. Harenkarspel. Vergadering van den gemeenteraad alhier te Dirkahorn op Donderdag 23 April, 's mid dags ten 5 ure. Agenda Benoeming onderwyzeres te Ker- kebuurt. Alle leden waren aanwezig. Na opening en het arresteeren der notulen deelt de voorzitter mede, dat de klacht over de school te Waarland, n.l., dat de kinderen in het middaguur de >stikken< buiten moesten opeten, gebleken is ongegrond te zijp. Op zekeren middag kw'am een bevoegd persoon in den bedoelden tyd in de school te Waar land, waar aanwezig waren het hoofd en de juffrouw, benevens eene menigte kinderen, die hunne «stikken» opaten. Wel liepen er een paar kinderen met hun boterham op het schoolplein, maar dat was vrije keus. De heer Keesom antwoordt hierop, dat het veranderd kan zyn, maar dat het zoo geweest is, weet hy vast. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag is van Ged, Staten goedgekeurd terug ont vangen. Van de hoofden uit de gemeente is een schryven van dankbetuiging ingekomen voor de regeling hunner salarissen. Kennisgeving van den heer Blad, hoofd te Kerkebuurt, dat 7 meisjes zich voor het berhalingsonderwys hadden aangegeven. De voorzitter deelt mede, dat voor de vacante betrekking aan de school te Waar land zich geen enkele sollicitant heeft aan gemeld. Een herhaalde oproeping zal geplaatst worden. Inzending der stukken tot 7 Mei. Benoeming onderwyzeres. De voordracht bestond uit de damesno. 1 Plaatsman, no. 2 Meyns, no. 3 De Jong. Gekozen werd mej. Meijns met 4 stemmen tegen mej. Plaatsman 3. Tot personeel van het herhalingsonderwys werden aangewezen de hoofden der school en de onderwyzeressen. Het verslag van den toestand der gemeente wordt gelezen en vastgesteld. Hisruit bleek, dat er in het vorige jaar 108 kinderen werden geboren, een cijfer dat nog niet bereikt was. Rondvraag. De heer J. Burger informeert naar den datum van indiensttreding der thans benoemde onderwyzeres. Het algemeen gevoelen is, dat juffrouw Meyns wel niet voor 1 Juli zal komen. Er zal uitgezien worden naar eene tydeiyke onderwijzeres. De heer Slot zegt, dat tot deze vergadering is aangehouden een request over de salaris- regeling der onderwijzers. De voorzitterDe bedoeling is, dat B. en W. daar eerst over beraadslagen. De heer Bijpost was afwezig. Nu zal het in eene vol gende vergadering ter behandeling komen. De heer Slot: Is het wel in den haak, dat dit zaakje de vorige maal in comité is behandeld, of had het ter tafel moeten ko men Het is toch eene publieke zaak, een schryven gezonden aan den gemeenteraad en had dus in eene openbare zitting ter kennis moeten worden gebracht. Do behandeling zou dan desnoods in eene geheime vergadering kunnen plaats hebben. Ook de heer Burger is van meening, dat het beter geweest was, dat de Raad in open bare zitting van het request kennis geno men had. Hierna sluiting. Hollandsch Bloembollenkweekers-Ge nootschap, afd. Harenkarspel en Omstreken. In de j.l. gehouden vergadering van boven staande afdeeling, werd definitief vastgesteld, dat vanwege de afdeeling, ender leiding van den heer F. van der Kamp, arrondissements deurwaarder te Behagen, dit jaar weder 4 groene veilingen zullen gehouden worden, te zamen 2Va H.A., bestaande uit circa 2000 nummers. De veilingen zullen gehouden worden op Vrydag 1 Mei aan den Oosterdyk te Dirks- horn, Maandag 4 Mei aan de Btroet (gem. St. Maarten), Woensdag 6 Mei te Tuitjenhorn en Vrydag 8 Mei te Valkoog. De uitgeplante bollen zijn van uitstekende kwaliteit. Het gewas staat best en is zonder eenig gebrek. Niet alleen, dat de nieuwste soorten voorkomen, doch dat van de meest gezochte ook flinke partyen worden aange boden, is zeker een goede aanbeveling voor deze veilingen. Zoo komen in de catalogus sen voor Gele Prins, Scarlet due, La Reine, Rosé due, Murillo, Couronne d'or, Salvator rose, Proserpine, Vuurbaak, Prins van Oostenryk, Vermilion Brlllant, Koningin der Nederlan den, Pink Beauty-Maas, La Matelas, Joost van Vondel wit, Thomas Moore, Frederik Moore, Rose Grisdelin, Prins v. Oranje, enz. Daar de bollen op onzen grond gekweekt, nu reeds, ook >om de Zuid», bekend staan om hun uitstekende hoedanigheden in alle opzichten, is hier voor gegadigden en lief hebbers een extra gelegenheid om te profi teered Zeker wordt deze gelegenheid niet weinig begunstigd door het feit, dat den kooper slechts 5 °/a onkosten in rekening zal worden gebracht. De veilingen beginnen om 10 uur en zullen by ongunstig weer binnens huis plaats hebben. Krommenie. Vrijdag 24 April vergaderde het zieken fonds >Hulp in Lyden» op de bovenzaal van den heer 8. Waagmeester. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ver- eeniging in dit kwartaal f 360 was achter uitgegaan, waardoor de uitkeering werd ver laagd op f 4.50. De heer H. Waal werd als commissaris gekozen. Besloten werd het 25-jarig bestaan der vereeniging, dat op 16 Sept. a.s. plaats heeft, niet feesteiyk te herdenken, maar in de gewone October- vergadering de herdenking als een punt op de agenda te plaatsen. Zondag 26 April hield de R. K. Volks bond zyn gewone maandelijksche vergade ring in het lokaal van den heer S. Waag- meester. Een schrifteiyk rapport werd uit gebracht van den heer v. d. Hart, onderwyzer aan de openbare school te Assendelft, be treffende den taal- en stelcursus, die vanwege den R. K. Volksbond gedurende deze winter was gegeven. Hieruit zij aangestipt, dat de onderwyzer van 18 Nov. tot 7 April in 16 avonden aan 8 leerlingen onderwys gegeven had. Vervolgens bracht de heer Mathysen, hoofd van de St. Josephschool te Wormer- veer, een keurig rapport uit over zyn ge houden rekencursus van begin November tot einde Maart, waarin hij aan 8 leerlingen onderwys gegeven had in het meetkundig, en aan 5 in het gewoon rekenen. Als onder wyzer had het hem getroffen, dat mannen, na volbrachte dagtaak, nog zooveel animo gevoelden om zich te ontwikkelen. Hierna werd by de verkiezing voor een lid van den Centralen Raad, de heer W. Vloon weer als zoodanig herkozen. Door den voorzitter werd bekend gemaakt dat, wegens den finantieelen nood van den teekencursus, aan de com missie een voorschot was verleend van f 40; nog werd medegedeeld, dat op 17 Mei het Encycliekfeest zal worden gehouden. Ook toegankelyk gesteld voor vrouwen en niet- leden. Als spreker zal optreden mgr. Konings. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat het bestuur besloten heeft een vergadering uit te schrijven op Donderdag 7 Mei, waar voor de besturen van alle katholieke ver eenigingen zullen worden uitgenoodigd, om een bespreking te houden betreffende de mogeiybheid van een katholiek vereenigings- gebouw. Deze mededeeling werd met een daverend applaus begroet. Na de gebruike lyke rondvraag werd deze vergadering met gebed gesloten. Zaterdag 25 April werd door den voor zitter van den R. K. Volksbond de tentoon stelling geopend van zyn teekencursus. Aan dezen cursus, die voor ieder was opengesteld, hadden 29 leerlingen deelgenomen. Door de onderwijzers Dykstra en Koet waren 40 lesavonden, uitmakende 100 lesuren gegeven. Daar er 459 teekeningen waren geëxposeerd, bleek dat de leerlingen de lessen trouw had den bezocht en dat er yverig gewerkt was, Met het oog op dit succes bracht de voor zitter zyn dank aan allen die hadden byge- dragen tot instandhouding en bloei van deze instelling. Hy hoopte, dat door het verkrygen van subsidie van ryk, provincie en gemeente, haar voortbestaan gewaarborgd zy. Namens de jury, bestaande uit de heeren K. Veltkamp, K. v. Vliet en Th. Rutjes, sprak laatstgenoemde zijn hoogste tevreden heid uit over de uitvoering der teekeningen, zoodat het een moeiiyke taak was om uit te maken wie de pryzen toekwamen. Ook deze spreker sprak de hoop uit, dat de gemeente raad eens mocht besluiten om een subsidie voor deze teekenschool toe te staan, wyi dan ook de fiuantiëele hulp van ryk en provincie kon worden aangevraagd. Hierover riep hij de medehulp der aanwezigen in en ook van de pers, voorzoover zy hierin kan medewerken. Alsnu reikte spr. met een hartelijk woord, de pryzen uit, bestaande uit leerboeken be trekking hebbende op de vakken, waarin die leerlingen werkzaam waren. Voor pryzen kwamen in aanmerkingLynteekenen le klas N. Noë le prys, K. Neele eerv. vermelding 2e klas-. N. Rouwendaal 2e prys, Jn. Mole naar 3e prys, O. Moras eerv. vermelding 3e klasD. Noë le prys, L. Rouwendaal 2e prys, W. Koowe eerv, vermelding.. Bandiet- kmsn le klasL. Charmant 2e prys 2e klas B. v. Edeven le prys, J. Lodder eerv. ver melding, J. Leguyt getuigschrift3s klasE. Koning le prys, E. Minnesma eerv. vermel ding. Hierna sloot de voorzitter dezebyeen- komst, die ook door verscheidene anders denkenden waB bygewoond. In het laatst der vorige week hebben de stakers en uitgeslotenen zich weer by de vennootschap Verwer aangemeld, maar wer den voor zoover zy daarvoor in aanmerking kwamen, met een getuigschrift weggestuurd. Dit wekte by vele teleurstelling en als een gevolg daarvan, werd Binnendyk (om wien de staking ging) Zaterdagavond, door een vrouw van een staker (moeder van 10 kin deren) op luidruchtige wyze gesommeerd, om zijne beloften by het aangaan der staking aan baar gedaan, thans gestand te doen. Een en ander had plaats onder een grooten toeloop van volk, dat op verschillende wyzen zyn meening daarover uitsprak. Maandag 27 April vergaderde de Raad dezer gemeente. Een ingekomen verzoek van de vereeniging Volksonderwijs voor beteren schoonmaak der scholen, werd teruggezonden naar B. en W,, zijnde het collego dat voor het interieur der scholen zorg draagt. Een desbetreffende adhaesiebetuiging, geteekend door 34 ingezetenen, werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van M. Duits, om opname in het Godshuis, werd toegestaan onder voorwaarde, dat zyn kinderen (6 in getal) tezamen wekelijks een gulden bydragen. In een rapport van de commissie tot ver betering van het Weiver, wordt over de door den heer A. Schut voorgestelde grondruiling afwyzend geadviseerd, doch is door hen een schryven aan genoemden heer verzonden tot aankoop van 40 vierk. M. grond, gelegen aan het einde van het Weiver. Wyi op dat schrijven nog geen antwoord was ingekomen, werd de behandeling van dit punt verdaagd tot de volgende vergadering. Een verzoek van de Zaanlandsche blikfabriek om erfpacht van 10 vierk. M, grond van de binnenberm der vaartdyk werd toegestaan tegen de jaar- ïyksche pacht van f 1 per strekkenden meter. Aangenomen werd het voorstel tot aankoop van het perceel sectie B, no. 1698, ten be hoeve van de gasfabriek, tegen den prys van f 2300alsmede een daarvoor benoodigde leening, groot f 2500, tegen een jaariyksche aflossing van f 100. Op voorstel van de gas- commissie werd besloten de gaspryzen te verlagen en te stellen op 7 ct. voor munt- gas, 6 ct. voor licht- en kookgas en 5 ct. per kub. M. voor het gas benoodigd voor de industrie. Hierna werd de rekening van de gasfabriek, alsmede een schryven van een der leden van de gascommissie, in handen gesteld van een commissie, waarvoor de hee ren Van Vliet, Waal en Booy werden gekozen. Nu de rybspolitie alhier tot een twee tal is gedaald, meenen de relletjesmakers weer vry spel te hebben. Toen Zaterdag avond de snelpersdrukker H. met zyn vrouw liep te wandelen, werd hy door een drietal 17 jarige slungels bedreigd. Op het gegil zyner vrouw kwamen eenige personen toeschieten, waarop de jongens zich verwijderden. Door de politie is procesverbaal opgemaakt. Wormerveer. Tot buitengewoon gemeente-veldwachter zyn benoemd de heeren Jb. Atsma en T. Wit. Den eersten Mei zal het 30 jaar ge leden zyn, dat C. Prius, brief en telegram besteller alhier, by de posteryen in dienst trad. Bij het bestuur van de afdeeling Wormerveer van het Centraal Genootschap voor Kinder Herstellings- en Vacantia koloniën kwamen vyftien aanvragen in om dezen zomer in een der koloniehuizen geplaatst te worden. Echter laten de financiën der af deeling slechts plaatsing voor negen kinderen toe. Mocht er evenwel nog f 200 aan giften inkomen, dan kunnen alle vyftien kinderen, voor wie het hoogst wenscheiyk is, dat zy aan zee of in bosch herstel voor hun zwakke gezondheid zoeken, geholpen worden. Zaandam. Zondag is alhier in den ouderdom van 48 jaren overleden de heer J. Windhouwer Pz., sedert 1902 wethouder en sedert 1891 lid van den raad dezer gemeente. Gisteren was onze stad in feestdos I Vrooiyk wapperde van alle huizen de drie kleur en eerebogen en triomfpoorten wezen erop, dat er iets byzonders aan de hand was. Nu, geen wonder I Onze stad ging vereerd worden met een officieel bezoek vau H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. Per «Zaandam I» zou het Koninkiyk Echt paar aankomen. Even vóór de sluizen te Zaandam kwamen aan den steiger der >Zaan- damsche Stoomboot-My.» burgemeester en wethouders ter begroeting van H.H. M.M. aan boord. Daarna werd verder gevaren naar de sluizen, waar de begroeting plaats had door het bestuur van het Hoogheemraadschap der uitwaterende sluizen van Kennemerland en West Friesland. Aan de sluismuren ston den duizenden nieuwsgierigen. Heel Zaandam was in rep en roer... uit Wormerveer, uit Koog-Zaandyk, ja uit de heele Zaanstreek was het volk toegestroomd, waarby zich ook vele inwoners van de hoofdstad hadden gevoegd. Omstreeks kwart over 11 legde de konink- lijke boot aan by den steiger der brood-, koek en beschuitfabriek »De Ruyter» der firma Yerkade Go. Het voornaamste der fabriek werd bezichtigd, waarna de stoet zich begaf naar de houtzaagfabriek der firma J. Dek ker Jr. Ook hier wederom veel belangstel ling van het Koninkiyk Echtpaar in alles wat deze voor de Zaanstreek zoo belangryke industrie betrof. Vervolgens ging het terug naar het Raadhuis, waar duizenden waren samengestroomd om de Vorsten te huldigen. Hier werd eerst cercle gehouden terwyi men vervolgens sieh aan dsn «flesh begaf waar de burgemeester het K toesprak, welke rede door werd beantwoord. Na dit de Koningin een schltterei geboden, bestaande in e Zaanech zilverwerk, n.m. Westerkerk (de e.g. Boller door den heer 8. J. Vet. het Koninkiyk echtpaar o daar de aubade aan te h vereenigingen hadden gec leiding van den heer Kers Vervolgens werd nog ee aan de rystpellerij der firr mede was het bezoek a eindigd. Met een kleinen het station gereden, waar gehouden by de fabriek van de directie stond aan den HH. MM. hare spyt, dat 1 fabriek wegens tijdgebrek vinden. Enkele foto's en f fende de fabriek werden Lang duurde de pret ir nog voort en tot laat in i de vreugdekreten en het Koningin I» in Zaandam's een prachtig geslaagd bez zeer voldaan. H. M. heeft by haar v de armen geschonken. Ingestort. Een huis O. te Winschoten ia Zater rukwind gedeeltelijk ingest O dat geld I Er moet York 'n nieuw krankzinnig bygebouwd, zóóveel mens geldcricis gek zyn geword- 70 pOt. van de 5991, die werden gestuurd. De snor des keizers. is z'n es-iet erreicht» kv aansteken van 'n cigaret eene helft van z'n snor andere helft moest worde keizerin vond dat zoo k zoo gebleven is. De keize gens de Frankf. veel vrier Een held. in den dop. kanaal bij Neunkricheu 1 kind van een arbeider, jongetje, die juist voor zich geen oogenblik, sproi redde het. Uit dien jongen Overvallen. Een kassi 24000 roebel bij zich had. overvallen en van al zyn i dan was hy nogal door ee beschermd 1 Twee soldaten werden echter neergeschote Oneerlijke koopman. dagen wordt te Fijnaart koopman v. B., die van ver te Oudenbosch, geld in 1: een gezamenlyk bedrag v dat met hem spoorloos vi vermoedt, dat hy de vb heeft genomen. Vervuilde grachten. D< van Weesp is by den hoofd van politie geklaa; dan ergerlyke wyze waan inwoners met hun huisvuil Niettegenstaande de vuilnis groote bel byoa dageiyks worden de grachten steed vuilnis. Voor goed opgeborgen. liep in den laatsten tyd ee het op de vlechten van joi pen had. Hy knipte die met een scherpe schaar i hechtenis genomen. Het bli Chileen te zyn, die inderty op meisjesvlechten maakti huize men toen een verzam vond. De vlechtafsnijder ii in een inrichting geweest e burg op een handelskantoc Hamburg vond men thuij meisjesvlechten. Ook deze als in de Berlynsche verzar omwonden en met papiertjes de datum van den roof en heden opgeteekend waren, nu voorgoed in een gesticht o V-: KERKNIEII Z. D. H. de Bisschop vi op zyn verzoek, aan den A. Th. Panken eervol ont Regent van het Seminarie 8 en heeft benoemd tot Rege seminarie den Hoogeerw. den Heuvel. Vermoord Begin April werd te Pei eerw. pater J. B. Schaurr terwyi hy op zyn wandelir brevier te bidden, onverht een revolverschot, gelost dj 3e klasse. le Lyst. Hooge pry *rys van f 26000 1964(1 f 5000 3918 1000 5409 400 12340 200 6727 1 100 11956 1600, 6687 1000, 2170 200, 18506 110, 1975,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2