Binnenland. Plaatselijk Nieuws. 1 Gemengd Nieuws. Letteren en I's; I Rusland. Aanslag op eene gevangenis. Dinsdagmorgen ia bij de gevangenis ie Ekaterinoslav een bom ontploft. De muren stortten door de ontploffing ineen en de vensters van naburige huizen werden door den schok gebroken. Op het zelfde oogenblik, trachtten de gevangenen te ontsnappen. Tien der vluchtelingen werden door de bewakers met geweerschoten gedood en verscheidene andere werden in de ge vangenis gedood of gewond. Volgens latere berichten, z\jn 29 vluchte lingen gedood of aan hunne verwondingen bezweken. Acht en twintig personen zijn ge wond, waaronder 11 ernstig. Voor zoo iets moet je nu ook precies in Rusland zijn 1 Amerika. Tegen de anarchie. In Amerika is men den laatsten tijd streng op gaan treden tegen het daar voortwoeke rende anarchisme. Zoo heeft dezer dagen de Kamer een wijziging gebracht in de bepalingen op den postdienst ten opzichte van onzedelijke ge schriften. Diensvolgens zullen in het vervolg geschriften, waarin anarchistische leerstellin gen worden verkondigd, als onzedelijke lectuur worden beschouwd. En wij hebben nog niet eens een goede wet ter bestrijding der onzedelijke lectuur f Of we dus ook ver ten achter zijn. Minister Idenburg. Maandag zal de minister van koloniën, Idenburg, door de Koningin worden beëedigd en Woensdag daaraanvolgende de portefeuille van koloniën overnemen. Welkom dezen talentvollen minister I Mr. Troelstra. Dezer dagen ontleenden wij een bericht aan de Av.post, dat mr. Troelstra zich aan een ernstige operatie zou moeten onderwerpen. Een zijner vrienden deelt nu aan de Bes.- bode mede, wel niet van Troelstra zelf, maar toch uit de beste bron vernomen te hebben, dat dit bericht volkomen onjuist is. Landdag te Joure. Naar Ons Noorden uit goede bron ver neemt zal de heer Mr. P. J. M. Aalberse op den Landdag te Joure een politieke rede houden. Socialisten over Socialisten. In »De Tribune» van Zaterdag j.l. schrijft Van Ravensteijn een artikel om te betoogen, dat hij volstrekt ongevoelig is voor alles, wat op het Paasch-congres ten nadeele van de «Marxisten» gezegd werd en hij ver volgt dan: Wij zijn er des te ongevoeliger voor, naar mate wij meer beseffen, zooals op het Con gres te Arnhem weer in bizonder sterke mate het geval was, dat de groote massa der Nederlandsche sociaal-democraten, niet 't minst van degenen, die leidende posities innemen, nog ongeveer alles, ten minste het essenti eels, van de internationale sociaal democra tische theorie heeft te leeren. En in een Hollandsohe correspondentie van de «Leipsiger Volkszeitung» lezen wij De geringe theoretische onderlegging van de vakvereenigingsbestuurders(beambten)heeft ten gevolge, dat zij van de Duitsche vakver- eenigingsbeambten afkijken, hoe deze zich de keel schrapen en spuwen... Ongeveer de helft. Niet zonder onsteltenis zal, dunkt ons, zegt het Huisgezin, in christelijke kringen het bericht gelezen worden, dat van de in Maart te Middelburg opgekomen lichting ongeveer de helft der manschappen de vraag, wie er was voor het bidden voor bet eten, toestem mend heeft beantwoord. Maar ongeveer de helft. Moet hieruit worden besloten, dat de meer derheid der manschappen uit gezinnen komt, waar men het vrome gebruik van voor en na de maaltijden te bidden, niet meer in eere houden? Of moet, daar dit toch wat kras lijkt, worden aangenomen, dat een grooter of klei ner aantal miliciens uit menschelijk opzicht, uit vrees voor spot, zich aan het gebed ont trekt en zich schaart aan de zijde dergenen, die er geen behoefte aan gevoelen, God als den schenker aller gaven te erkennen Hoe bet zij, het verschijnsel zelf is diep treurig en wijst in ieder geval op een moreele inzinking, voor wier besmetting men de ove rigen hebbe te vrijwaren door de R. K. Militairenvereenigingen en de christelijke Mili taire Tehuizen krachtig te steunen. Brleflichting op Zondagen. Wij vernemen, Bchrijft het Vad, dat de namiddaglicbting der hulpbrievenbussen op Zon en feestdagen gedurende de zomermaan den Mei—Augustus, zal vervallen. Brieven voor de avondtreinen bestemd, zullen dan aan de postkantoren bezorgd moeten worden. Kaartlegsters. Hoe treurig het nog met de volksontwik keling gesteld is, ook in de tweede stad des rijks, Rotterdam, blykt wel hieruit, dat er '65 kaartlegsters de dagbladen met hun annon ces vullen. Er zijn dames, die f 30, f 40 per week ermee «verdienen», o.a. een juffrouw, die er speciale wachtkamers op na houdt en abonnementen geeft 1 En dat in het verlichte liberale Rotter dam 1 Dat moest eens in een katholieke stad, b.v. 's Hertogenbosch zijn Ongeloovig. Aan een artikel van den heer Van Vorst, ex-pater Ooelestinus, in Het Volk van 14 Mei, ontleenen wij deze ééne bekentenis: «Ik houd noch staande, dat ik een onstof felijke ziel heb, noch dat ik er geen hebik I s moet, wil ik het rechtmatig verwijt van on wetenschappelijk te oordeelen ontgaan, beken nen het niet te weten». Ziedaar nu het zuiverste ongeloof van iemand, die eenmaal priester was. En wat een redeneering Om wetenschappelijk te zijn moet hy niets weten. Geen wonder dat Mendels z'n brochure «verderfelijke onzin» noemde I Kath. Sociale actie. Door het Centraal Bureau der K. S. A. zijn in de maand April niet minder dan 22435 vlugschriften en vliegende blaadjes verspreid. Een horloge, dat „achter" loopt. Hoe bot en dilettanterig men er ook in onze dagen nog maar op los schrijft over Roomsche zaken in liberale bladen, kan, zegt Het Centrum, o.a. blijken uit de volgende zinnetjes, welke de Haagsche redacteur cor respondent van het Handelsblad goed vond neer te schrijven Het horloge van de Kerk loopt gewoonlijk een eeuw of wat achter bij dat van Weten schap. En dat zal het wel bljjven doen zoolang de Kerk zich niet wil beperken tot dat gebied, waarop wij niet kunnen weten, en waar het «Gelooft alleenlijk» het evangelie blijft. Wy weten niet precies hoe ver het hor loge van dezen schrijver achterloopt, waar hij óver de verhouding van Kerk en wetenschap mee wil praten. Maar de' omstandigheid, dat hij zich voor zijn stelling beroept op het ge beurde met Galilei wettigt de meening, dat het erg ver «achter» is, misschien wel heele- maal stilstaat. Zulke booze oppervlakkigheid moest het HM. toch niet toelaten in zijn kolommen. Resultaat van katholiek onderwijs. De negen leerlingen der 4e klas der Bis schoppelijke Kweekschool voor onderwijzers te Beverwijk hebben zich allen aan het examen voor onderwijzer onderworpen en mochten ook allen de akte van bekwaamheid verwerven. Financiën van de K. S. A. Men leest in de Mededeelingen «De Raad der Gemeente Eindhoven heeft in zijn openbare zitting van den 2en Mei be sloten, tot wederopzeggens toe aan het Cen traal Bureau van de K. 8. A. te Leiden een jaarljjksche subsidie toe te kennen van f 20. Hulde aan den Gemeenteraad van Eind hoven, die de eerste in ons land is, die ons Centraal Bureau door een jaarlijksche sub sidie steunt.» De Mededeelingen wijzen er op, dat het Bureau van Sociale Adviezen te Amsterdam van verschillende Gemeenten subsidie ont vangt. Aanmerkelijk zijn in de laatste veertien dagen de gewone giften gestegen. Donateurs, giften, enz. Als donateurs gaven zich op1 a f 251 a f 107 k f 6; 2 a f 2; 2 f 1.50; 18 a f 1. (Totaal, f 100). Aon giften ineens werd ontvangenf 12,80 f 7f 5f 2.50, f 2.50 (van een priester in het bisdom Breda)f 0.40. (Totaal 30.20). Aan vrijwillige vergoedingen voor advies werd ontvangenf 5f 2.50f2; 4X'li f 0.50; f 0,25. (Totaal f 14.25). De smeekbede der Mededeelingen is der- halve niet vergeefsch geweest. ALKMAAR, 16 Mei 1908. Concert in den Hout. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziek korps, directeur de heer J. M. Otto, op Zondag 17 Mei 1908, des namiddags ten 2t/j uur, in den stadshout. Programma 1. «Vaillance», marche militaire. "Van Ed. Waucampt. 2. Ouverture de concours «La palme d'hon- neur». Van Edzard Grefe. 3a. Méditation sur le Ier prélude. Van 8. Bach. 3b. Frühlings-Rückkehr, solo fiir piston. Van O. Lebierre. 4. Grande Fantaisie de l'opéra «Ernani». Van G. Verdi. 5. Ouverture de l'opéra «La Muette de Portici». Van Auber. 6. Fantaisie de l'opéra «Les Pêcheurs -de Perles». Van George Bizet. 7. «O Schoner Mai», Concert Walzer. Van Joh. Strauss. 8. «Dur und Moll», Potpourri. Van Ad. Schreiner. Encycliekfeest. Zondag 17 Mei viert de N. R. K. Volks bond, afdeeling Alkmaar, het Encycliekfeest op de bovenzaal van den heer A. Peperkamp aan de Breestraat, 's avonds precies half acht. Als spreker zal alsdan optreden de heer A. J. Oostdam, redacteur van de Besi dentiebode. Spr. zal eene uitlegging geven van het Arbeidscontract, welke wet met 1 Juli a.s. in werking treedt. Het onderwerp is niet alleen van belang voor den arbeider, maar zeer zeker ook voor den patroon. Aangezien ieder lid recht van introductie heeft, zal van dat recht zonder twijfel een goed gebruik gemaakt worden, temeer daar de spr. in het ontwerp doorkneed is. Patroon en werkman dus allen op ter vergadering. De Broeker-lljn. Door de drie gemeentebesturen Zuid-Schar- woude, Broek op Langendijk en Alkmaar, welke deelnemen in het waarborgfonds van f 10.000 voor het personenvervoer op de Broeker-ljjn, is aan de H. 8. M. een missive gezonden, waarin zij o.a. aandringen op meer confortabele wagons voor de 2de en 3de klasse reizigers, een wachtlokaal te Broek op Lan- gendjjk, een schooltreiu, een 8 uur-trein en andere zaken, waaraan op die lijn behoefte wordt gevoeld. Oushoorn-Concert. Op den 2den Pinksterdag zal het 15de Oushoorn-concert plaats hebben. Het zal een kerkconcert zijn. Het orgel zal worden be speeld door den heer Robert, organist te Haarlem. Als solist zal optreden de tenor, de heer Van Kempen. De concertgever zelf zal op veler aandrang eenige vioolnummers geven. Zouaven-Broederschap Morgen, (Zondagavond) ten 7!/a ure houdt bovengemelde Broederschap hare jaarlijksche feestvergadering voor de donateurs, leden met hun- dames en introducé's in het lokaal «Diligentia.» Voorgesteld zullen worden de beroemde Passiespelen van Ober Ammergau met licht beelden, door den Eerw. Geestelijken Adviseur. Er zal zeker geen plaats onbezet blijven, daar het van algemeene bekendheid is, dat het de moeite loont zulk een voorstelling te gaan bijwonen. Aanbeveling verdient het dan ook om tusschen 1 en 2 uur een plaats te gaan bespreken, wil men verzekerd zijn alles goed te kunnen zien. De Alkmaar-Packet. In verband met de voorgenomen opheffing van den scoombootdienst der «Alkmaar-Pac ket» van de Rijp naar Amsterdam via Zaan dam, is door de ingezetenen van De Rijp een adres aan de directie te Alkmaar gericht om op dat besluit terug te komen. Bij inwil liging daarvan zullen pogingen in 't werk worden gesteld om van gemeentewege subsidie te verkrijgen om zoodoonde het voortbestaan van den dienst te verzekeren. Geslaagd. Donderdag slaagde te Haarlem voor het acte examen L. O., mej. A, J. van Woerkum, alhier. Bergen. Langen tyd reeds wordt geklaagd over den onhoudbaren toestand van eenige wegen in den Oudburgerpolder in deze gemeente, niet ten onrechte, want bij natte weersge steldheid zijn deze wegen aan een modder poel gelijk. In eene deze week gehouden vergadering van Ingelanden van genoemden polder en van den Noorder-, Reker- en Mangel- polder, werd met meerderheid van stemmen besloten tot beharding van den weg van de woning van J. Kager af tot aan de Ban- scheidingssloot en van een zijtak van dezen weg, gelegen in laatstgenoemden polder. Ook een gedeelte weg van 250 M. lengte nabij den Kanaaldijk zal behard worden. Dat men in het algemeen hiermede zeer ingenomen is, behoeft geen betoog. Langendijk. Thans is door alle 4 gemeentebesturen aan den Langendijk voorloopige concessie verleend aan den heer Bakker van Den Helder, voor het aanleggen van een water leiding aan den Langendijk. Noord-Scharwoude. Binnenkort wordt alhier aanbesteed het bouwen van een Christelijke school met onderwijzerswoning. Naar wij vernemen be staat de kans, dat ook met de R. K. Zuster school na verloop van een jaar wel begonnen zal zijn. Donderdagmiddag had alhier een kind van J. 8. het ongeluk van de leuning van een brug in het water te vallen. Gelukkig werd het in tijds ontdekt en kon J. M, D. het spoedig op het droge helpen, zoodat het kind er met den schrik en een nat pak afkwam. Heer Hugowaard. Zondag den lOen Mei werd hier de jaar vergadering gehouden der kiesvereeniging «Recht en Orde». Des morgens te 10 uur was de Hoogmis opgedragen tot intentie der leden en des avonds te 7 uur had de vergadering plaats bij den heer 8. Klaver. Nadat de president het gebed had uitge sproken, vroeg de eere-voorzitter de Z.Eerw. heer Pastoor het woord. Wanneer ik als eere-voorzitter van onze Kiesvereeniging de jaarvergadering wensch te openen, zoo begon Z.Eerw., doe ik dit met een bijzonder doel. Het is u niet ontgaan, dat onze geachte voorzitter voor eenige dagen zijn zilver huwelijksfeest heeft gevierd. Als eere voorz. meen ik de tolk te mogen zijn van u allen en onzen president te mogen gelukwenschen met zijn heerlijk feest. Veel toch hebben wij aan hem te danken. Hij heeft onze kiesvereeniging gemaakt tot eene vereeniging zooals zij zijn moet. Hij heeft haar ziel en leven ingestorthaar gemaakt tot eene ver eeniging, die krachtig naar bulten werkt. En dit heeft hem, ik kan het getuigen, offers van tijd, zorgen en moeite gekost. Dit echter heeft hij tot stand kunnen brengen omdat hij is een man, die recht naar zijn doel gaat, wetend wat hij wil en die zich laat leiden door de ware christelijke begin selen. Welnu, president, zoo vervolgde Z.Eerw., van onze zoo bloeiende Kiesvereeniging, uit naam aller leden van harte geluk. Moge het zilver, dat thans uw hoofd mag sieren, gevolgd worden door het goud. Blijf lang nog onze Kiesvereeniging leiden. En als eene uiting van mijne waardeering voor uw uit stekende leiding onzer vereeniging, als eene waardeering van uwe zorgen en moeite, wensch ik u een blijvend aandenken te schenken en bied ik u een beeld van het H. Hart aan. Plaats dit beeld in uwe woning en ik hoop dat de zegen over uw huis kome naar de belofte van onzen goddelijken Heiland, die weleer gez6gd heeft: Ik zal de huizen zegenen, waar mijn beeld vertoond en vereerd wordt. Onze president, hij leve hoog Hiermede stemden de leden in, en uit volle borst klonk een lang zal hy leven. De president, zichtbaar aangedaan, be dankte den eere-voorzitter voor deze schoone en aangename verrassing. Hierna ging de vergadering over tot het afwerken der agenda. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat ondanks het nadeelig saldo van het voorlaatste jaar en ondanks de groote uitgaven van het vorige jaar nu een batig saldo van f 37.901/s in kas is. Dit was te danken aan de vrijwillige bijdragen der leden. Alsnu bracht de secretarie het rapport uit van de Centrale Kiesvereeniging van Alkmaar en gaf een breedvoerig verslag van de werkzaamheden van het afgeloopen jaar, waaruit ten duidelijkste bleek, dat onze ver eeniging zeer in bloei was toegenomen; dat zij versterkt is door vele jonge krachten. Dit belooft voor de toekomst veel. Onze vereeniging telt op heden 240 leden. Als daarna de verkiezing der aftredende leden van het bestuur, die allen werden herkozen, had plaats gehad, sloot de president met een dank aan de geestelijkheid, voor hun aanwezigheid en een dank aan penning meester en secretaris voor hun werkzaamheid, ruim 9 uur de vergadering. Heemskerk. Op de bestuursvergadering der Boeren leenbank alhier, werden twee personen ge kozen om de algemeene vergadering der Raiffeisenbank te Utrecht op 16 Mei bij te wonen. Verder bepaalde het bestuur, dat den 2Ien Mei bij Jn. Dam de algemeene ver gadering der leden zal plaats hebben. De agenda voor deze vergadering luidt1. In gekomen stukken. 2. Verkiezing bestuurslid. 3. Rekening en verantwoording. 4. Mede deelingen. 5. Rondvraag en sluiting. 't Veld. Woensdag 13 Mei j.l. vierde de heer J. Jong zijn zilveren feest, als organist aan de R. K. kerk alhierde jubilaris had in die 25 jaren slechts een Zondag door ziekte gemankeerd. Dezer dagen werd benoemd tot kerk meester alhier de heer J. Ligthart te Oude Niedorp inplaats van den heer D. Kuilboer te Nieuwe Niedorp, die wegens vergevorder den leeftijd als zoodanig bedankte. Krommenie. Dinsdag 12 Mei werd vanwege het PI. Comité der K. 8. A. de laatste sociale cursus gehouden, waarin door den inleider, den WelEerw. heer Joh. C. Aalberse, een over zicht werd gegeven van hetgeen in de vorige 8 cursusavonden was besproken. In 't kort besprak de Eerw. spreker den mensch als individu en als maatschappelijk wezen, in zijn staatkundig, economisch en godsdienstig leven. Door den voorzitter, C. Schaaper, werd een hartelijk woord van dank uitge sproken aan den Eerw. spr. voor zijn leerzame verhandeling, die gemiddeld door 30 personen was bijgewoond. Ook de apologetische cur sus, welke door den Eerw. kapelaan was gehouden, werd gemiddeld bijgewoond door een 24 tal jongens tusschen de 12 en 18 jaar, die in 7 avonden onderwas ontvingen in de grondslagen van den godsdienst. Donderdag 14 Mei vergaderde het Kruisverbond in het café «Wilhelmina». Bij de opening werd door den voorzitter, den heer G. Mooij, medegedeeld, dat het bestuur, bij gelegenheid van de eerste H. Communie der kinderen, aan de ouders een herinne ringsplaat had gezonden, waarin tevens werd verzocht dien dag geen alcoholisehe dranken te gebruiken. Vervolgens werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Door den heer P. Molenaar Hz. werd bezwaar gemaakt, dat hij als eenigst propagandist de vele werk zaamheden hieraan verbonden, niet meer kon waarnemen. Dit had tot gevolg, dat de heeren L. Mooij, N. Palmboom en L. Char mant zich bereid verklaarden hierin behulp zaam te zijn. Na enkele besprekingen be treffende de propaganda, werd besloten, dat een door den voorzitter opgestelde circulaire aan alle katholieken zal worden rondgezonden. Vervolgens hield de voorzitter een lezing over Alcoholisme en Criminaliteit,die met belangstelling word aangehoord. Verder gaven zich een 7 tal heeren op, die zich bereid verklaarden, om in de feestvergadering, die in October zal worden gehouden, een tooneel- stukje op te voeren. Nadat bij de rondvraag nog eenige propagandistische wenken werden gegeven, werd deze vergadering gesloten. De heer J. van der Vries, hoofd der school te Krommeniedijk, staat no. 1 op de voordracht voor hoofdonderwijzer te Uitgeest. Wormerveer. Aan den Krommenieërrijweg alhier is Woensdagnacht door onbekende oorzaak het winkelhuis van Gebr. van Thijn, waarin een handel in rijwielen ïb gevestigd, geheel door brand vernield. Slechts enkele rijwielen kon den gered worden. Ook de aangrenzende woning van J. Oosthuizen, waarin een klein handel in petroleum enz. werd gedreven, giDg geheel in vlammen op. De brandweer slaagde er in, vooral met behulp van de stoomspuit, de belendende woning van den heer W. Stelling Pz. en een reeks achter elkaar gebouwde woningen aan de andere zijde tegen de snel om zich heen grijpende vlammen te beveiligen. Deze perceelen be liepen echter alle veel waterschade. Een koopje. In Londen worden tegen woordig veel portretten in gips gemaakt. Het poseeren duurt zoowat drie kwartier. Voor zes gulden kan men zich plastisch vereeuwigd zien. Grondverzakking, Op den Brateuberg is 'n groot stuk grond gezakt. Van de vier mannen, die er zich op bevonden, z(jn drie in modder en slijk gestikt. Een werd nèfc nog gered. Een buitengewoon brutaal stukje is dezer dagen aan het Zuiderstation te Groningen afgespeeld. Een metselaar, die getracht had, daar werk te vinden, wilde met den trein weder vertrekken en had zijn kist met kleeren en eenige gereedschappen zoolang in de wachtkamer 3e klasse neergezet. Toen bij eenigen tijd later terug kwam om de kist te halen, was deze verdwenen, zonder dat iemand opheldering kon geven, waar deze gebleven was. De metselaar spoedde zich door den uitgang naar buiten, waar h(j in het tochtlokaal bij de 3e klasse heel ge moedelijk een man bij zijn geopende kist aantrof, bezig met zich te verkleeden, tot welk einde hij zijn oude havenlooze plunje reeds in de kist had gestopt en een boven- pak, jas, broek en vest, benevens pantoffels, welke zich in de kist bevonden, had aan getrokken. Een hevig tooneel volgde. De metselaar pakte den man beet, die maar al door be weerde, dat het zijn kist en kleeren waren «welke zijn vrouw daar had neergezet.» De eigenaar trok en rukte om den man zijn kleeren van het lijf te halen, wat niet dan met groote moeite gelukte en nadat de hulp der politie was geroepen, welke hem naar het politiebureau bracht. Naar hij aan de politie had opgegeven was hy van Veenhuizen afkomstig. Reeds eerder moet hij bij ingezetenen kleeren ge vraagd hebben, voorwendend dat hy niet zoo havenloos bij zijn familie wenschte terug té komen. Gevangenen ontsnapt. Een aantal dwang arbeiders uit de Alexandrowokygevangenis, te Tomsk in Rusland, vielen bij een poging om te ontsnappen, de cipiers aan en ont wapenden hen drie cipiers werden gedood, vijf gewondde gevangenen verloren twee dooden en vier gewonden. Dertien slaagden er in te ontsnappen, maar drie werden opnieuw gevat. Overreden. Eergisterennamiddag is op de lijn M6chelen—Neuzen nabij Kijkuit de bureelwachter Wulhaers, die den sluitboom te laat gesloten bad, door den trein over reden. Het hoofd werd van het lichaam ge sneden, De ongelukkige was gehuwd, en omstreeks 60 jaar. Geen geleerden. In de gemeente Scho- terland werd het huwelijk voltrokken tus schen een 23-jarigen bruigom en een 19-jarig bruidje uit Jubbega. Toen het aankwam op het teekenen der huwelijksacte bleek dat noch de jongelui, noch de ouders van bruid of bruigom lezen of schrijven konden. Een oude. Te Oarrick on Suir, in Ier land, is, volgens een Engelsch blad, Dinsdag een man van 110 jaar overleden, met name Ryan, boer en veekooper. Tot nog een jaar geleden, dus op 109 jarigen leeftijd, zegt het blad, kwam Ryan op de veemarkt zaken doen. Zijn leven lang is hij geheel onthou der geweest. Een kogelwerende stof. Door den heer Lorjé, fabrikant in parapluies, Nieuwendijk te Amsterdam, is den Minister van Oorlog medegedeeld, dat hij meent de zekerheid te hebben, dat door hem een stof is uitgevon den, die het doordringen van een kogel, afgeschoten uit een geweer, in het mensche lijk lichaam zou beletten. In verband hiermede is bepaald, dat by het 7e reg. infanterie met die stof eene proef zal worden genomen, door met het geweer M. 95 op een doos, gevuld met vorengenoemde stof, te doen vuren. Gevlucht en... gevat. Men schrijft ons uit TielDaar zekere 8. alhier nog gevangenis straf moest ondergaan, en zich blijkbaar daarvoor niet wilde aanmelden, werd reeds een paar dagen getracht hem in handen te krijgen. Hij werd ontdekt en achtervolgd. Toen 8. geen kans meer zag om te ontko men, sprong hij in een moddersloot, gelegen nabij de Hoogstraat. De politieagenten kon den hem niet bereiken en waren genoodzaakt hem een touw («een lasso») om 't lichaam te werpen en zoo naar den wal te trekken, waarna hij eerst naar het politiebureau en vervolgens naar de gevangenis werd getrans porteerd. Het snuggere raadslid. Het Handels blad vertelt uit de raadszitting van H. In behandeling komt een voorstel van B. en W. in verband met een verzoek van liet hoofd der Bchool tot het aanschaffen van enkele leer- en hulpmiddelen, waaronder een aardglobe. De edelachtbare heeren bekijken het lijstje met grooten ernst. De heer P. maakt bezwaar tegen de globe: hij begrijpt niet, waartoe zoo'n ding dient, De voorzitter beschrijft liet gebruik van de globe en betoogt de wenschelijkheid van de aanschaffing. De heer P. vindt het veel te duur. 't I» of het geld niets kost. Waarom ineens zoo grootscheeps En hij stelt voor, te beginnen met een globe van Nederland. Ongeluk. Woensdag viel bij Burura een treurig ongeval voor. Schoolkinderen, die op weg waren naar de Christelijk® school, klommen op een houtwagen, welke ze onderweg passeerden. By een bruggetje gekomen, had een meisje het ongeluk, van den wagen te vallen, met het treurig gevolg, dat het overreden werd, een schedelbreuk bekwam en kort daarop stierf. Ontrouw burgemeester. De burgemeester van Holten is door de justitie te Almelo gevangengenomen wegens bedrieglijke kan- delingen en het niet verantwoorden van gelden. Treurig. Eenige jongens te P-iieee» trachtten dezer dagen te lo over een sloot liggenden booi het ook, maar kwam daarl vallen met zijn onderlijf waardoor hij zich inwendig dat hij na hevig lijden gestoj Grint uit zee. Men Texel Het 16e schip, beiaden me| zeebodem in het vaarwater in in de Texelsche haven gei Door den schelpzuiger w plaatse, waar de grintbank ontdekt, dag aan dag gewerki Nabij de haven is opnieu' plaats in gereedheid gebrac van 1000 steres grint. Er komt ook van elders het artikel, dat goodkooper na: kan geleverd worden dan de Ongelukken. Het vierjarj den landbouwer E. 8. W., Dinsdag spelende te water dronken. Dinsdagmiddag geraakte t< veen het 7 jarig zoontje van in een onbewaakt oogenblik het noodlottig gevolg, dat hel blikken later levenloos werd Dinsdagmiddag is te Stolwi. schap Benedenheul, de ruim 2( van den landbouwer A. sJ het huis in een sloot verdror Zij leed aan toevallen. Een beste jongen. He treffende kleine voorval speel: morgen af op den Bloemendaale Nabij den spooroverweg passeerende voorbijganger do jongetje aangehouden. «Mijnheer, kunt u mij ook naar Bloemendaal «Ja vent, waar moet je ga je naar toe «Naar het kerkhof mijnheJ «Waar kom je vandaan «Uit Amsterdam mijnheer.' «Weten je oude», dat je bent «Ja, mijnheer.» «Heb je brood meegenomc «Ja mijnheer.» Het ventje omhoog en vertoont een tussi geborgen pakje brood. «Wat moet je op het kerk «Mijn meester wordt ojn «Houdt je dan zooveel vs van Amsterdam geheel naar loopen «Ja, mijnheer, het was zoc ter», en een paar tranen trouwe jongsnsoogen. «Nu vent, je bent een lie\ loopt nu maar dien kant uit verdere gedeelte van zijn af grimsreis aangeduid te zien, zijns weegs om getuige te plechtige teraardebestelling heer A. van Hemert, hoofd lijke school te Amsterdam. Was 't niet aandoenlijk in i KERKHISü't Schoolwijdlne Woensdagmorgen had te plechtige wijding plaats van d( school, welke, onder beheer v, J. C. Moleschot, door de firn werd gebouwd. Het fraaie gebouw bevat 15 lokalen. Yóór de wijding pastoor-deken van Beverwijk, i A. Waare, werd verricht, we H. Mis opgedragen, die door tal geloovigen werd bijgewoo: Genezing te Lom Uit particuliere bron meld Tijd, dat bij de familie Pat Vroonhoven telegraphisch bei gen, dat hare dochter, die zi landsche bedevaart naar Li genezen is van een blindhei' van het vorig jaar ontstaan een brand. Opvoeding en Ont Wetenschappelik Wee Katoliek Lager, Middel onderivijs. Redakteur Moller. - Inhoud van No. 7Een leerboek, door Dr. Alph. Standescholen 4 (slot), door He sociale taak van het door W. A. Blokker, blz. 14; achoolhygiëne, 7, door Dr. blz. 146. Onz9 schoone Nedi door L. Vriend, blz. 150. Hoofdaltaar Apostelkei Gustaaf van Kaipken te E by een schrijven van 6 Mei deerende dankbetuiging voor Ingezonden ontwerp, dat na hausen, den meesten bijval Het is een kunststryd gev geduurd heeft en waaraan di terkkundigen hebben deelgen O. a. ook de heeren Meng| Ie Utrecht. Hp het atelier «Eccles. een Gotische Kerk in be\ 'Westminster Art Compaq öiede naar een bekroond ont taaf van Kalcken. Het officieel verslag der N rheid zegt in haar jaar: de ateliers van den he Kalcken ,Er wordt door me

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2