R. Rath. Nieuws- en Advertentie1l)lad üoord-llellaiid. No. 41. Woensdag1 20 Mei 1908. 2,lB Jaargang. FEUILLETON. iehuldig Buitenland. Binnenland. Ver schijnt Woensdag en Zaterdag, ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogetraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel15 V DE PAUS EN DE SATE. PERS. Goede woorden kunnen niet genoeg worden herhaald, zegt men wel eens, en daarom willen wij hier nog eens laten zien, hoe Z. H. Paus Pius X denkt over de katholieke pers. Geen enkele gelegenheid laat Z. H. voorbijgaan, om met zijn gezaghebbend en bemoedigend woord de roomsche pers te steunen en aan te bevelen. Van deze voorliefde voor de roomsche pers gaf Z. H. dezer dagen nog blijk bij de ontvangst van Belgische bede vaartgangers. Z. H. hield toen eene rede, waarin o.a. bet volgende voorkwam „Ik vind geen woorden om aan de vereeniging der katholieke dagblad schrijvers van België mijn erkentelijk heid uit te drukken, voor bet nieuw bewijs harer verkleefdheid, waarvan zij reeds zooveel bewijzen heeft gegeven aan mijn doorluchtigen voorganger en welke zij voor mij beeft aan den dag gelegd, elk jaar van mijn regeering. De rol der katholieke pers is zeer belangrijk. Zij is de helpster van het godsdienstig apostolaat. De katholieke dagbladschrijver kan de belangen van godsdienst en Kerk verdedigen, soms met meer doelmatigheid dan het woord des predikers. Ik dank dan al degenen die, door hun talent en door hun steun, bijdragen om onze katholieke pers te houden op de hoogte harer edele zending." Katholieken, neemt deze schoone woorden ter harte en steunt, zooveel in uw vermogen is de katholieke, de roomsche pers V SCHOOLSTRIJD. Meermalen reeds wezen wij erop, hoe ook in Italië, evenals in het ongelukkige Frankrijk, een strijd is ontstaan tus- schen geloof en ongeloof, welk laatste vooral de school wil ontkerstenen. Merkwaardig in dit verhand is het geen het protestantsche tijdschrift De Heraut thans schrijft over dien school strijd. Ook in Italië wordt een heftige strijd gevoerd tusschen clericalen en anti- clericalen, of liever tusschen de voor standers en de tegenstanders der religie. Eene motie van den anti-clericaal Bis- solati, tot strekking hebbende de af schaffing van het godsdienstonderwijs op de lagere school, werd door de volks vertegenwoordiging afgestemd. Nu zal het voortaan van de beslissing van de raden der gemeenten afhangen, of er g»»—nawM—bmb«at—cagawsw Amerikaanache roman uit het Duitsch, van OTTO HOECKER, 37} »Is 't raak, kameraad Hahaha, daar heb ge je nu geweldig in my vergietl Voor jouw hoogmoed was ik altijd slechte een hond, maar Phelps is het schaap niet, dat zich willoos laat slachtofferen, zonder meer dan bè te zeggen I... En Pheips speelde je in de kaartDaarom smokkelde ik die giftflesch de woning der zangeres binnenriep hij luid den gezworenen toe. »Ik dacht, dat de lady reeds in de val zatmaar ik heb leelijk misgerekend». 'Maar wat deed ik u dan, dat gü zóó schandelijK ten opzichte van my handeldet Ethel Hastings was vóór hem komen staan en vooï haar vernietigenden blik moest de verstokte booswicht het oog naar den grond slaan. Aanstonds daarop echter staarde hij haar trots aan. 'Wijl ik u haatbromde hij, 'gelijk ik allen haat, die gelukkig zijn. Ben ik niet zoo goed als u? Waarom moet ik juiBt in de schaduwzijde loopen Ik wilde het eens even omkeeren... Helaas, het mislukte I Doch dat doet er niet toe, maar die man daar zal het zyne ook hebben... Hola, knapen», schreeuwde hij tegen de gerechtsdienaren, 'past er op, dat de galgenvogel niet ont snapt I Hy is bijna reeds tot de deur ge naderd I» Met spijtig welbehagen zag hij, hoe Balp al dan niet godsdienstonderwijs op de openbare school zal gegeven worden. Het is te vreezen, dat de strijd van het parlement overgebracht is irf'de gemeenten. tfet Roomsche congres, dat te Genua vergaderd geweest is, heeft zich daar tegen verklaard. Het wil een principieel e regeling van de onderwijs-quaestie door het parlement, onafhankelijk van de wisselende meerderheden in de gemeen teraden. De schoolstrijd is dus ook in Italië ontbrand. "Van harte hopen wij, dat de Italiaansche protestanten niet in het zelfde euvel zullen vallen als de Fransche. Deze laatsten hebben toch sedert een twintigtal jaren de anti clericale politiek der regeering gesteund; zij meenden aan het vaderland verplicht te zijn de godsdienstlooze „leekenschool" te stellen boven de school waarin door leden van geestelijke orden onderwijs werd ge geven. En het gevolg is geweest, dat de protestanten hunne eigen scholen zoo goed als zagen verdwijnen, terwijl door de „leekenschool" de natie werd ont kerstend. Spanje. Koning Alfons onder den De eerst tweeëntwintigjarige koning Alfons van Spanje mag zich sedert zijn huwelijk met prinses Ena van Battenberg in een groo- tere populariteit verheugen, dan hij als vrij gezel ooit heeft bezeten. En dat is wel voor namelijk toe te schrijven aan zijn gelukkig huwelijksleven, waarin naar 't schijnt de koningin het meeste te zeggen heeft, zooals de volgende, aardige anekdote bewijst. Op zekeren dag was koning Alfons met koning Edward ter jacht gegaan de konin ginnen Alexandra en Ena volgden in een automobiel. Plotseling trok trots het koele weer Alfons zijn jas uit, zoodat koning Edward hem door zijn lijfjager liet zeggen, liever zijn jas weer aan te trekken en niet zijn gezondheid zoo bloot te stellen. Doch Alfons jaagde in zyn hemdsmouwen kalm door. Toen verliet koningin Ena haar automo biel, om eveneens aan Alfons haar meening daaromtrent mede te deelen. Koning Edward, dia dit bemerkte, Bprong vlug op den jongen Spaanschen koning toe, onder het roepen van 'Denk er om, zij komt Vlug trok toen koning Alfons zijn jasje weer aan, en koningin Ena bon halverwege weer omkeeren. Waidon, die werkelijk even terugtrad en zich in de algemeene verwarring gemakkelijk had kunnen verwijderen, nu zijn schreden inhield. In het volgende oogenblik hadden de be ambten den uitgang bezet. 'Gij moogt u niet verwijderen, Mr. Wai don», verklaarde nu ook de Coroner op strengen toon. >A1 heb ik ook persoonlijk slechts weinig vertrouwen in deze nieuwe onthulling, het ie toch mijn plicht, de uitspraak der jury ts verschuiven en u zoolang hier te houden». 'Heb ik mij dan als gevangene te be schouwen De oogenblikkelijke verwarring van Raiph was reeds voorbij en hij was weder de oude hoogmoedige en zelfbewuste gentleman. De Coroner haalde slechts eveD veel- beteekenend de schouders op. Hij kon ook in 't geheel geen antwoord geven, want zoo juist had Phelps zich weder tot den hulp- districtsadvocaat gewend. 'Geldt het nu Word ik als staatsgetuige aangenomen 'Dat kan ik niet beloven», ontweek deze. »'t Is echter altijd mogelyk, dat de be voegde overheid een waardevol getuigenis van u, dat deze treurige zaak ten volle ver klaart, en tot gevangenneming van den een of anderen medeplichtige leidt, in aanmer king neemt». 'Goed, dan geef ik mij in uw handen over... alleen om hem daar te vernietigen 1 Zend iemand naar 569 West Street, nist ver van de pier der Atlas-lijn af, naar Raines hotel en vraag naar een man, wiens naam ik u aanstonds zal zeggen, en breng hem hier. Hij is mijn getuige. Hij is het ook, die Huntington Whistler den dolk in het lichaam gestoken heeft». Portugal. Koninklijke dankbetuiging. Bij den aanslag op koning Carlos onder scheidde zich de soldaat Valente daardoor, dat hij den aanvaller, die zoo juist den prins Louis had neergeschoten, de revolver uit de hand sloeg, toen hij die op de koningin wilde richten, waardoor hij het leven van deze laatste redde. Voor dezen gewichtigen dienst had tot voor korten tijd de soldaat nog geen dank ontvangen en republikeinsche bladen begonnen reeds naar aanleiding daarvan boosaardige dingen te zeggen. Toen echter de jonge koning eenige dagen geleden na zijn eedsaflegging uit het Parle ment terugkeerde, moest het regiment, waarbij Valente dient, voor het slot aantreden, en de dappere redder ontving uit de handen van de koningin-weduwe het eerekruis. Daarop begaf zich de hooge vrouw naar het balkon van het paleis, en terwijl zij met een hand teeder leunde op den schouder van den koning, wees zij met de andere op den dapperen Valente, terwijl zij de menigte luid mededeelde 'Die daar heeft mij het leven gered.» De duizenden tellende menigte barstte in stormachtige toejuichingen uit Valente werd van alle kanten gelubgewenscht. Ook moet voor zijn verdere toekomst door de koningin-weduwe zijn gezorgd. Zweden. Een Men herinnert zich, dat er indertijd voor een Kopenhaagsche bioskoop onderneming ergens in Denemarken een leeuwenjacht iB gehouden. Een paar leeuwen, op een eilandje uit hokken losgelaten, werden door een paar veilig opgestelde jagers neergeschoten. De ondernemer is toen gestraft met intrekking van zijn vergunning. Nu heeft weer een Kopenhaagsche bioskoop zoo'n nare vertooning uitgehaald door in Zweden in Denemarken was de justitie te waakzaam dicht bij Kristianstad, op het landgoed van een Zweed, die voor 800 kronen de verantwoordelijkheid tegenover de Zweedsche wet aanvaardde, een berenjacht te laten houden. In een passend landschap werden, de een na den ander, vier beren, door Hagenbeek geleverd, met honing uit hun hok gelokt. Waren ze eenmaal in het vizier van de fotografeertoestellen, dan traden de drijvers als Russische boeren verkleed met lansen en bijlen op en het slot was een dumdumkogel nit het geweer van een der jagers. De beesten waren overigens niet erg strijdlustig. De akelige geschiedenis liep zonder ongelukken voor de heeren der schepping ef. 'En de naam van den man vroeg de Coroner onder ademlooze stilte der toe hoorders. »Mr. Robert Walker uit Dubuque, Jowa, beter bekend als de grijze Bob I» schreeuwde Phelps door de zaal. In het rumoer, dat na deze woorden in de zaal weorklonk, stierf het angstgeschrei van Ethel Hastings weg. Met vertrokken ge laat zonk zij bewusteloos neer, terwijl zij juist nog in de armen van Nad Whistier, die ontsteld was komen toeloopen, opge vangen werd. ACHTSTE HOOFDSTUK. Eindeloos was de tijd en het scheen een eeuwigheid te duren. Niemand, behalve de detectiven Keane en Cront, welke de Coroner naar het huis in de West Street gezonden had, waren uit de zaal weggegaan. De Coro ner zelf was op zyn plaats gebleven, even als de districtsadvocaat. Nu en dan voerden zij een fluisterend gesprek, doch den meesten tyd bladerden zij, merkbaar zeer verstrooid, in de vóór hen liggende akten. Onder zorg vuldige bewaking van een hulpagent hield Phelps in de voorste getuigenrij zijn gelaat in de eene hand verborgen. Slechts nu en dan hief hij het hoofd op en sloeg met op gezwollen gezicht, waarop dan een grijns lach verscheen, een blik naar den ver van hem afzittenden Waldon. Deze zat weliswaar in eorrecte houding, koel en ongenaakbaar als altijd, maar een bleeke tint lag toch op zijn voorhoofd, en uit zijn blikken sprak be zorgdheid en angst. In een hoek der zaal hadden Nad en Ethel zich teruggetrokken. Zij zaten hand in hand naast elkaar, doch ook zjj waren tè ontroerd en tfe groot slachtoffer der droe- Rusland. Verpletterd. Een ontzettend ongeluk heeft in Rusland plaats gehad. Vijftien religieuzen (katholieke of schismatieke schuilden voor den regen onder een goederenwaggon. Deze werd voort gereden en bijna allen werden verpletterd. Amerika. Rockefeller socialist Een van de rijke Amerikaansche socialis ten, zekere heer Hunter, heeft op het sociaal democratisch congres te Chicago beweerd, dat de miilionair Rockefeller een socialist is. Deze mededeeling werd met hoongelach begroetwaarop de spreker ter verdediging aanvoerde, dat Rockefeller zich meermalen in sociaal democratischen geest uitgelaten heeft en bijv. Dr. Aked, een bekend socialist, alleen naar de Vereenigde Staten heeft laten komen omdat hij socialist is. Hunter voor spelde, dat de rijkdommen van Rockefeller zeker eenmaal aan de partij zouden komen, maar werd toch door zijn gehoor uitgelachen wat te begrijpen is. 't Zou anders een kluifje voor de roodeu wezenduizend millioen of daaromtrent 1 De beambten van de tramwegen in Cleve land (staat Ohio) hadden Zaterdag ten getale van 2000 het werk gestaakt, omdat oen ver zoek tot verhooging van salaris niet werd ingewilligd. Toch trachtte men de trams te laten loo pen, wat tot gevolg had, een bloedige botsing tusschen stakers en niet stakers, waarbij twin tig personen, waaronder het hoofd der plaatse lijke politie, ernstig werden gewond. Landverhuizing. De statistiek nopens de landverhuizing naar de Vereenigde Staten toont, naar uit New-York wordt gemeld, over April weder een aanzienlijke vermindering aan. Er kwa men zich in die maand slechts 41.000 per sonen in de Unie vestigen, tegen 145.000 in April 1907. Sedert 1 Januari bedroeg het aantal immigranten 124.000, tegen 404,000 in het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar Divaas anti semitisme. In een der nieuwe groote hotels in New York, het Hotel Apthorpe, dat bij den bouw aan den ondernemer, Waldorf Aetor, drie millioen dollar gekost heeft, zullen voortaan geen Israëlieten worden toegelaten. Het is zeker wel opmerkelijk, dat het nemen van een dergelyken stap mogelijk is in >het land der gelijkheid», dat zoo gaarne beweert (en inderdaad zelf ook gelooft) aan de spits te gaan der beschaving. vigste ervaringen, dan dat zij tot eigen ge ruststelling over iets onverschilligs konden spreken. De trekken der kunstenares waren nog zeer bleek en de uitdrukking van diep zieielijden was daarin neergelegd. Te ver geefs waren alle troostwoorden van Nad zij knikte slechts zwaarmoedig. «Zie Nad», fluisterde zij toen plotseling, »nu komt toch uit, waarmede deze Hunting ton mij altijd bedreigd heeft. Ik heb alle leed te vergeefs gedragen al dat lijden kon mijn stiefvader en mij voor het noodlot niet behoeden. Dat was het, wat mij immer zwij gen deed': de angst, het noodlot van dien ongelukkigen man te bevestigen... Ja, jij hebt zeker gelijk», voegde zij op eene op werping van Nad er zuchtend aan toe, 'mijn stiefvader verdient niet beter, hij hoeft slecht met mijn moeder en mij gehandeld... doch zie, hij blijft toch altijd mijn tweede vader, en dien moet ik ook in den diep gezonken man eeren. En dan mijn moeder heeft hem ondankB alles lief gehad. Toen reeds de schaduwen des doods hare zinnen verduister den, noemde zij nog zijn naam en met een zegenwenech voor hem is zy van deze aarde heengegaan. Zie, liefste, dat alles ontroert op dit oogenblik mijn hart en ik vrees dit wederzien». Toen zweeg zij, weer overweldigd door hare gevoelens. De wijzers achter de tafel van den Coroner zetten hun slakkengang op de wandklok door. De avond begon reeds te schemeren. Helle gasvlammen werden aangestoken en maakten het verblijf in de kale, ernstige zaal dubbel ongezellig. Immer meer pynigde dit einde loos wachten. Daar hoerde men buiten een geruisch van naderende stappen. De deur ging open en Koninklijk bezoek aan Tilburg. Naar de N. Tilb. Crt. verneemt, zal H. M. de Koningin volgend jaar, by gelegenheid der viering van het 100-jarig bestaan van Tilburg als stad, deze gemeente bezoeken. Het voornemen bestaat echter om dit feest, dat in de maand April valt, drie maanden uit te stellen en het alzoo te vieren in de maanden Juni of Juli. Een vaste datum is echter nog niet aangewezen. Prins Hendrik en het reddingswezen. Volgens de Tel. moet het in het voorne men van Prins Hendrik liggen om, evenals hij zulks deed op landbouwgebied, in zake het reddingswezen voor ons land een centraal- lichaam in het leven te roepen. Zyn reis naar Frankfort a/Main, waar van 8—12 Juni a.s. een congres en een tentoonstelling, het reddingswezen betreffende, gehouden worden, staat hiermede in verband. Algem. bond van R. K. Kiesvereenigingen. Maandagnamiddag had te Utrecht in >Het Kasteel van Antwerpen» de jaarlijkeche ver gadering plaats van den Algemeenen Bond van R. K- Kiesvereenigingen in Nederland, onder leiding van den heer Mr. D. Kooien. Tegenwoordig waren de afgevaardigden van 55 aangesloten vereenigingen. Onder de aanwezigen behoorden de leden der commissie die het kiesrecht-rapport heef t uitgebracht, welke door den voorzitter worden gecomplimenteerd. Bij voorlezing der notulen ontstond eenige discussie tnsschen de afdeeling Breda en het Bestuur over de vraag of het voorstel-Breda ter vorige vergadering al of niet zou zijn ingetrokken. Breda meende ja, en wel omdat het bestuur ouderhandelingen had toegezegd met den Noordbrabantschen Bond. Het Be stuur zeide, dat zulk een toezegging niet kan zijn gedaan, wijl de Algemeene Bond niet met Provinciale Bonden kan onderhandelen als hebbende een ander doel. De kwestie zou bij een volgend daarop betrekking heb bend punt worden opgelost. De voorzitter deelde mede, dat Hontenisse, Rheden en Ommen zijn toegetreden. Aange sloten zyn alzoo 72 districten van de 85, waarin kiesvereenigingen bestaan. Verder werd medegedeeld, dat de Bonds- commissie voor de defensie-kwestie was ge ïnstalleerd en werd dank gebracht aan de leden van de commissie voor kiesrecht- rapport. Na lezing en goedkeuring der notulen en na afdoening van het verslag van den penningmeester had een verkiezing plaats van twee bestuursleden in de vacatures Zuidholland I en n. de uitgezonden detectiven keerden terug. Zoo mogelyk werd het nog stiller in de zaal dan voorheen, toen het rumoer, dat bij het binnenkomen ontstaan was, bedaarde. De Coroner verklaarde het verhoor weder geopend. 'Wij hebben den man», meldde Keane. •Hij woont reeds acht weken in het café aan de West Street. Hij trachtte ook niet zijn identiteit te ontkennen, toen wy de kamer binnendrongen, maar gaf zelfs toe, dat hij Robert Walker heette. Hij zegt ech ter niet uit Dubuque af te stammen, dat was valsch, zeide hy, hij stamde van Huntington Whistler af». 'Breng hem in de zaal», gebood de Coroner. Keane lachte. 'Dat zal moeilijk gaan. De man is in zijn dronkenschap eergisterennacht van de trap gevallen en heeft zich zwaar in den rug verwond. Het zal wel zyn reden hebben, dat hy geen dokter liet komen hy lag ge heel alleen en zonder verpleging en had veel pijn. Wij hebben hem in een ambulance wagen medegebracht. 'Met uw verlof», kwam nu Crout tusschen- beide»ik wenechte nog wel een woordje te zeggen, vóór de boef hier is. Herinnert gy u dat spoor nog in het stof, dat wij achter de bibliotheekgordijn in Mr. Whistler's kantoor ontdekten 7 Ik zei toen tevens, dat dit van zwaar vernagelde boerenlaarzen moest komen... welnu, ik heb het geraden I (WorR vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1