Plaatselijk Nieuws. Gekozen werden voor Zuid-Holland (vaca ture-Kolkman) de beer Van de Corput en Zuid-Holland 2 (vacature-Van Reewijk) de beer dr. Kervel, beiden als plaatsvervangers voor jhr. Von Fisenne en mr. Aalberse. Door toetreding van Rheden werd voor Gelderland ale tweede bestuurslid gekozen, de heer jhr. O. van Rispen en tot plaats vervanger baron A. van Wijnbergen. Intuiscben was het aantal vertegenwoor digde vereenigingen geklommen tot 58. Hierna kwamen aan de orde de voorstellen tot wijziging van het Reglement en wel a. Van het Bestuur tot wijziging van art. 12, ten doel hebbende den termijn tus- ■chen oproeping en datum der algemeene vergaderingen in Mei te verruimen en ook langer gelegenheid te geven tot het opgeven van punten voor de agenda. Ra korte discussie werd dit voorstel zon der hoofdelijke stemming aangenomen. b. van Breda om art. 13 te lezen als volgt >Elke aangesloten districts-kiesvereeniging brengt in de vergaderingen van den Bond zoovele stemmen uit, als zij duizendtallen Katholieke kiezers vertegenwoordigt. •Gedeelten van duizend boven 750 worden als een vol duizendtal berekend. •Bovendien hebben districts kiesvereenigin- gen, zetelend in districten, welke een katho lieken afgevaardigde ter Tweede Kamer zenden, één stem meer.< c. Van het Bestuur om art. 13 te ver vangen door een nieuw artikel, luidende: •De aangesloten vereenigingen vaardigen nit ieder Tweede Kamer-district één stemge rechtigd lid naar de algemeene vergadering af. Dit lid brengt één stem uit voor iedere vijfhonderd leden, die de vereeniging telt (gedeelten van vijfhonderd voor geheelen gerekend.) •Strekt eene vereeniging hare werkzaam heden over meer dan één Tweede Kamer district uit, dan wordt de stemgerechtigde afgevaardigde geacht zooveel leden te ver tegenwoordigen als aangewezen wordt door de nitkomst eener deeling van het geheele aantal leden der vereenigingen door het aantal districten. •Het dagelijksche bestuur van andere aangesloten kiesvereenigingen is verplicht jaarlijks voor 1 April aan den eersten secre taris van den Bond het aantal leden der vereeniging op te geven. Deze voorstellen werden gelijktijdig be handeld. De voorzitter gaf een resumé van de historie van art. 13, waaruit bleek, dat tegen de huidige regeling van dit stemrecht nog altijd bezwaar blijkt bij de meeste Roord- Brabantsche kiesvereenigingen. Dit bezwaar wil Breda ondervangen door zijn voorstel. Doch wijl tegen het stelsel in de vergadering reeds vroeger ernstige bedenkingen zijn ge rezen, meende het bestuur een zelfstandig voorstel te moeten doen, waarbij de invloed van iedere vereeniging afhangt alleen van het aantal barer leden, Breda kwam terug op zijn grief dat door het Bondsbestuur geen overleg was gepleegd met de Roord-Brabantsche vereenigingen. Ru dit niet is geschied, verkeert men nog, evenals vroeger, in de onzekerheid, of men in Roord-Brabant met de bestuurswijziging niet tevreden zal zijn of wel, dat men prijs stelt op aanneming van het voorstel Breda. De voorzitter zegt, dat er alleen contact is gezocht met Breda en herinnert, dat bij dc constitutie van den Bond reeds gebleken is, dat de meerderheid niet wilde treden in de eischen der Roord Brabantsche vereeni gingen, die nu weer door Breda worden gesteld. Het bestuur heeft nu gedaan wat mogelijk is, en meent niet verder te kunnen gaan en kan niet gaan soebatten bij veree nigingen die bij de eerste vorming tegen woordig zijn geweest en wier verlangens niet de meerderheid konden verkrijgen. Breda bleef aandringen op een voorafgaand overleg met de nog niet aangesloten veree nigingen. De voorzitter deed nog uitkomen dat by aanneming van het bestuursvoorstel katholieke kiesdistricten den door Roord-Brabant ver langden meerderen invloed gemakkelijk bekomen kunnen. Almelo bestreed het voorstel-Breda en de afdeeling Den Helder was ook tegen het bestuursvoorstel en wilde behoud van den huidigen toestandEén vereeniging één stem. De voorzitter wees er op, dat het bestuurs voorstel een middel was om tot overeenstem ming te geraken. Ook moet niet worden vergeten, dat niet in alle districten Centrale Vereenigingen bestaan en dat het niet onbillijk schijnt, om de best geoutileerde organisation naar evenredigheid wat meer invloed toe te kennen. Ra sluiting van het debat wordt het nienwe voorstel-Breda verworpen met 45 tegen 11 stemmen. Een voorstel-Rymegen om het overleg te doen plaats hebben door de reeds aangesloten Roord Brabantsche kies vereenigingen werd verworpen met 43 tegen 13 stemmen. Radat over en weer over de strekking en het resultaat der wijzigingen nog eens van gedachten was gewisseld, waarbij Den Helder o. m. deed uitkomen, dat de niet-aangeslo- tenen nu maar eens eerst moesten toetreden, om daarna met hun denkbeelden voor den dag te komen; waarbij de Voorzitter de reeds aangevoerde argumenten herhaalde waarbjj Katwijk er met nadruk op wees, dat het ledental eener vereeniging niet te con troleeren valt en dus alleen één stem meer aan een rechtsche vereeniging moet worden toegekend; waarbij Enschedé en Franeber protesteerden tegen de langwjjlige behandeling dezer kwestie (het was 3l/3 uur) waardoor het kiesrechtrapport in het gedrang dreigttekomen, na dat alles werd overgegaan tot stemming. Het voorstel Breda wordt alsnu verworpen met 55 tegen 2 stemmen. Bij de stemming over het bestuursvoorstel werd al. 1 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op al. 2 werd door Zaandam voorgesteld de tweede stem eerst toe te kennen bij een getal van 250 leden boven de 500. Dit amendement werd verworpen met 54 tegen 2 stemmen. Een amendement Rijmegen, om het maximum stemmen te beperken tot 3, wordt aangenomen met 39 tegen 17 stemmen. De alsnu geamendeerde alinea verkreeg 40 van de 56 stemmen en werd dus geacht te zijn aangenomen, omdat het hierbij gold de constructie van een artikel en nog niet de wijziging van de statuten, waarvoor s/* der stemmen als meerderheid worden vereischt. De beide laatste alinea's werden goedgekeurd. Een amendement om een stem extra toe te kennen aan vereenigingen, wier district een lid der rechtste zijde ter Tweede Kamer afvaardigt, wordt aangenomen met 37 tegen 20 stemmen. Het bestuursartikel, aldus geamendeerd, verkreeg 48 van de 57 stemmen en was al zoo met drie vierden van de statutair ver- eischte stemmen goedgekeurd. Het Bestuur zal alsnu de nog niet aan gesloten vereenigingen uitnoodigen op de herziene statuten alsnog toe te treden. Ook zal nader een redelijke regeling der contri butie worden ontworpen. De behandeling van het kiesrechtrapport moest worden uitgesteld tot een volgende vergadering, welke in September zal plaats hebben. Ten voorbeeld. In de jongste vergadering van den ge meenteraad te Scbipluiden was o. m. aan de orde: de herziening der salarisregeling voor het personeel der openbare school aldaar. Met algemeene stemmen werd de regeling getroffen, zooals die in het Bisdom van Haarlem voor de R. K. Bijz. scholen (de Bisschoppelijke regeling) is ingevoerd. Ook wordt f 50.— voor de akte vak j. (vrije en ordeoefeningen) uitgekeerd. R. K. Drankbestrljders-vereenlging In het Bisdom Haarlem. De vierde Algemeene vergadering van den Diocesanen Bond zal gehouden worden op een nader te bepalen Zondag in de maand October a. s. te 's Gravenhage. Den afdoe- lingen wordt verzocht eventueele voorstellen ter plaatsing op de Agenda dier vergadering te willen inzenden vóór 1 Juli a.s. aan het Secretariaat. Eveneens worden vóór 1 Juli ingewacht eventueele candidaturen voor de periodiek open te vallen plaatsen in het Hoofdbestuur. Aan de beurt van aftreding zijnMej M. Kenter-van Baar en de heeren A. W. H. Ludwig en H. Ammerdoiffer. ALKMAAR, 20 Mei 1908. De afdeeiing Alkmaar van den R. R. K. Volksbond herdacht Zondag 1.1. op waardige wijze de verschijning der Encycliek »Rerum Rovarum». By de opening zette de voorzitter in 't kort de beteekenis van den feestdag uiteen, waarna het Bondslied werd gezongen en een der leden van de zang vereeniging •Cantemus Domino» een zangnummer op verdienstelijke wijze ten gehoore bracht. Daarna trad op als spreker de heer A. J. Oostdam, redacteur van De Residentiebode, met het onderwerp •Het Arbeidscontract». Ofschoon een wet over het algemeen een saai onderwerp is, wist spreker in een waarlijk boeiende, vaak geestige voordracht deze wet uiteen te zetten. Geïllustreerd door voorbeelden liet de be handeling aan duidelijkheid niets te wenschen over en geen wonder dan ook, dat een hartelijk applaus en een nog hartelijker woord van den adviseur het loon van den spreker waren. Eenige aanwezigen, waaronder een 16jarig propagandist, die de vergadering door zijn •pienterheid» een aardig moment verschafte, werden door spreker op desbetreffende vragen beantwoord. Het vertrouwen uitsprekende, dat de arbeiders mede zullen helpen tot de goede toepassing der wet op het Arbeids contract, sloot de voorz. kwart vóór 10 ure de vergadering. Waarlijk de Bond heeft een goede keuze gedaanwie van de leden verzuimd heeft, mag het spijten en voor hem eene aansporing zijn toch tenminste op dergelijke feestdagen de vergadering bij te wonen, Behoudens goedkeuring van Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken zyn aan de Ambachtsschool alhier benoemd de heeren L. J. Folkers te Leeuwarden, tot onderwijzer in het kleermaken en Joh. Overtoom te Schagen tot onderwijzer in het metselen. Het mannenkoor «Excelsior», directeur de heer J. F. de Haas, behaalde te Amster dam, in de derde afdeeling, den vijfden prijs, zijnde een verguld zilveren medaille. De dames G. Akkerman en D. IJpma alhier, slaagden te Haarlem voor het akte examen L, O. B. en W. stellen voor aan L. Top c.s. als beschikking op hun adres te berichten, dat eerlang door een verbindingsspoor, een sneller verbinding dan tot heden bestaat, zal worden tot stand gebracht tusschen het spoorwegstation Alkmaar en Bergen. Adressanten hebben zich trouwens noode- loos ongerust gemaakt. Immers mocht ook al het eindpunt van deze tram te eeniger tijd naar de Korte Rieuwesloot verplaatst worden, zy zal, alvorens naar het eindpunt te ryden, toch eerst het station aandoen. B. en W. stellen aan den Raad voor, de rekening der algemeene bewaarschool dienst 1907 goed te keuren in ontvang op f 2203.21 en in uitgaaf op f 22G1.69l/s, alzoo meteen nadcelig saldo van f 58,481/s, als eersten post van uitgaaf te brengen op den dienst van 1908. Hetzelfde voorstel doen B. en W. wat betreft de rekening van het stedelyk muziek korps, sluitende in uitgaaf op f 3612.14 en in ontvang op f 3600, met een nadeelig saldo van f 12.14, te brengen op den dienBt van 1908. Idem, betreffende de rekening van het Burgerweeshuis, sluitende in ontvang op f 12563.85, in uitgaaf op f 11380.46, alzoo met een batig saldo van f 1183.39, als eersten post van ontvang te brengen op de begroo ting voor 1909het bedrag der c. q. ver haalbare verplegingskosten over het jaar 1907 te bepalen op f 170.53 per wees. Voorstel der Commissie voor de belas tingzaken enz. om voor kennisgeving aan te nemen de begrooting der huishoud- en industrieschool, dienst 1908, sluitende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 17575.of f 1300.— hooger dan de raming voor 1907 heeft bedragen, hoofdzakelijk toe te schrijven aan de wijzigingen, welke de begrooting, vergeleken bij 1907, heeft onder gaan. Voorstel van B. en W. om aan P. Kroon, C. Visser, K. Blokdijk en J. de Jong, als beschikking op hun adres d.d. 2 Maart 1.1., te berichten, dat hun verzoek om een tege moetkoming van gemeentewege voor de ver plichte bijstorting der pensioensbijdragen over den tijd die aan hunne vaste aanstelling tot werklieden by den reinigingsdienst vooraf ging, wordt afgewezen. B. en W. baseeren hun voorstel op de volgende gronden Toen de bedoelde personen in Januari 1907 aanvankelqk voor den tijd van een jaar, bij wijze van proef, werden benoemd tot arbeiders bij den reinigingsdienst, was de pensioensverordening nog niet in werking. Aanstonds na hare in werking treding, den len Mei 1907, is hun echter uitdrukkelijk gewezen op hunne verplichting tot bijstorting van huune pensioensbijdragen voor het geval zy, na het proefjaar, tot vaste arbeiders mochten worden aangesteld. Zelfs heeft de Directeur van den hierbedoelden tak van dienst aangeboden de bijdragen in te houden en op de Rijkspostspaarbank te deponeeren, onder mededeeling, dat deze ingehouden gelden met de gekweekte rente zouden wor den teruggegeven als zij onverhoopt geene vaste aanstelling mochten ontvangen, terwijl bij vaste aanstelling alleen de rente aan hen zou worden uitgekeerd. Alles te vergeefs. Zij gaven er de voorkeur aan bun volle loon te ontvangen en wenschten niet naar raad gevingen te luisteren. Raar wij met genoegen vernemen, zal de bekende arts Dr, A. C. A, Hoffman van Gouda, volgende week Woensdag, eene lezing houden voor de leden van den Katholieken Kring over het •Spiritisme». Deze eminente spreker heeft met dit onderwerp reeds op verschillende plaatsen zeer groot succoe ge had, zoodat eene aansporing om trouw op te komen, overbodig mag heeten. Zondagavond werd hier door de Zoua- ven Broederschap de jaarlyksche feestver- gadering, gehouden in het lokaal «Diligentia». De voorzitter, de heer Gonn6t, mocht een groot aantal opgekomenen welkom heeten. Onder hen bevonden zich ook de Z.Eerw. heer Deken Horning, de WelEerw. Pater Orie en de WelEerw. heer Mes, Geestelijke Advi seur der Broederschap. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den Geestelijken Adviseur, die zich had voorgenomen deze vergadering voor de leden en introducé's aangenaam te maken, door eenige lichtbeelden te vertoonen, voorstel lende personen en groepen uit de Passiespelen te Ober Ammergau. De WelEerw, heer Mes sloot zich bij het welkom van den voorzitter aan en legde vervolgens in den breede en duideiyk uit, hoe het om de tien jaren terugkeerend Pas siespel was ontstaan als een gelofte der Ober-Ammergauërs aan God gedaan om van een vreeselijke pest bevrijd te worden. De vernielende pest week en de dankbare bewo ners dier streek hebban hun gelofte gestand gedaan en van het midden der zeventiende eeuw tot nu steeds huu meer en meer be roemd geworden spelen gehouden. Ook word een schets gegeven van deze bevolking. Meest allen houtsnijders van be roep, zijn zij toch in hun ziel kunstenaars voor hun grootsch theaterhun reeds in de jeugd gevormd ideaal is, eenmaal een voor name rol te bekleoden in het Passiespel. Zij leven deugdzaam en begrijpen hun hooge roeping, om in de wereld de liefde tot Chris tus door Zijn lijden en sterven op te wekken en levendig te houden. Ra nog de geschiedenis van het theater en een beschrijving van de tegenwoordige kunstvolle tooneelen te hebben gegeven, kon digde de Eerw. spr. een koi-te pauze aan. Toen na deze pauze het groote scherm werd opgehaald, was het publiek al spoedig vol bewondering voor de Bcherp omlijnde en juist getroffen groepen en beelden op het doek en leende een aandachtig luisterend oor voor de toepasselijke en heldere verkla ringen dier beelden door den G6esteiyken Adviseur. Deze uitleg was grootendeels een vertaling van de woorden der spelers zelve, wat de levendigheid en aanschouwelijkheid zeer verhoogde. Een heerlijk genot boden vooral de levens- groote voorstellingen der afzonderlijke per sonen en groepen van weinigen. Een vyftigtal beelden en groepen, welke meest allen door hun schoonheid een diepen indruk maakten, verschenen zoo achtereen volgens, terwijl de aangename beschrijvingen van den Geesteiyken Adviseur er de Bchoon- ste kleuren op schenen te tooveTen. De voorstellingen der Zeven Kruiswoorden 'van Christus, wel is waar niet opgenomen uit de Passiespelen, waren er toch zeer passend tusschen gevoegd en vermeerderden nog aanmerkelijk het succes van dezen heer lijken avond. Ra bet »Deo gratias» van den Eerw. spr. ging een daverend en langdurig applaus op, waaruit men wel mocht opmaken, dat de vergadering dezen avond had genoten, dat het, zooals de Eerw. spr. bij den aanvang wenschte, had goed gedaan aan de ziel. De voorzitter dankte den Geestelyken Ad viseur voor de moeite, welke hij gedaan had om deze tafereelen bijeen te zamelen en, begeleid van den schoonen uitleg, hier voor te stellen. Ook hoopte de voorzitter, dat de WelEerw. heer Mes nog vele jaren de ijverige Geestelijke Adviseur zou blijven der Zouaven Broederschap. De soiree der journalisten-liedjeszangers Louis Pisuisse en Max Blokzijl, Maandag avond in de Harmonie gegeven, mag uit stekend geslaagd heeten. De zaal was tot iu alle hoeken dicht bezet en blijkens het luide applaus na elk nummer, vielen de voordrachten zeer in den smaak. De heer Pisuisse, wien het leeuwenaandeel van het succes toekomt, zette eerst in een geestige causerie de toekomstplannen van zijn collega en hem zelf uiteen en deed daarbij goed uitkomen het karakter van hun internationaal repertoire. Enkele dubbelzinnigheden uitgezonderd, kunnen wij met Het Huisgezin getuigen, dat de humor en satyre van den heer Pisuisse zijn van «goeden huize.» Enkele liedjes zelfs, zooals de eerste Fransche, waren in al hun eenvoud diep roerend door de groote tragiek, welke in die simpele woorden uit schreide. Daarbij weet de heer Pisuisse, door een enkel gebaar soms, de beteekenis der woorden zeer juist te onderlijnen, zoodat het effect volkomen wordt. Slechts een paar Hollandsche liedjes kwamen op het program voor, maar het Alkmaarsche publiek schijnt erg polyglottisch te zijn aangelegd, want na elk Fransch, Duitsch, Engelsch of Italiaansch stukje barstte het applaus los I De heer Max Blokzijl begeleidde den zanger op waarlijk verdienstelijke wijze met de piano, de guitaar, ja zelfs met een heel origineel trap-orgeltje en gaf zelf bovendien eenige muzieknummers ten beste, waarmede hij bewees een waardig accompagnateur en een knap musicus te zyn. Heden ging de maand verlof in van den heer burgemeester alhier. Vergadering der organisatie van R, K. M. V. L. en O. M. op 18 Mei 1908. Alhoewel de vergadering slecht bezocht was, nl. 17 leden, heerschte er een opgewekte stemming. Er gaven zich 2 nieuwe leden op. Ra opening door den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna werd het jaarverslag voorgelezen, dat, alhoe wel kort, veel omvatte en duidelijk aantoonde dat de organisatie een nuttige en voor de betrokkenen een voordeelige instelling is. Riet minder dan 53 requesten werden door het Bestuur geschreven en aan den Minister verzonden. In enkele zeer lastige gevallen wist de organisatie een goeden weg te vinden, om het doel te bereiken. Dit jaar werd door de afd. Alkmaar een onderafd. nl. Liminen en een zelfstandige afd. nl, Castricum opgericht, respectievelijk met 23 en 34 leden. Ook het jaarverslag van den penningmeester was bevredigend er was een batig saldo van f 29.53', welke rekening door de heeren Fransen en Boersen werd nagezien en in orde bevonden. Hierna was er verkiezing van 2 bestuurs leden, wegens periodiek» aftreding van den penningmeester en het vertrek van den heer Coppas naar Beverwijk. Bij stemming werden gekozen de heeren C. Schilder met 10 en J, G. Fransen met 13 stemmen. Wegens het vergevorderde uur werd er besloten spoedig een vergadering te houden ter bespreking van het a.s. congres. Te ruim 10 uur ging de vergadering na een flink aanmoedigend woord van den voor zitter uiteen. Bergen. De dames A. M. Sernee, A. Loogs- man, G. V. Blaauw en D. J. IJpma allen alhier, slaagden te Haarlem voor het akte examen L. O. Egmond a/d Hoef. Men schrijft ons Wij hadden dezer dagen het genoegen een zwanennest te bezichtigen, waarin negen eieren lagen, die bebroed werden door het wijfje. Hoe wy dan de eieren konden zien, zult ge vragen I Heel eenvoudig. De heer Kuiper, aan wien het zwanenpaar toebehoort, pakte heel bedaard het wijfje beet, hief haar in de hoogte en daar lagen de groote, prachtige eieren, allen regelmatig naast elkaar in het nest. Indien men weet, dat één zwanenei ongeveer gelijk staat met 7 A 8 kippeneieren, dan kan men zich voor stellen, dat het een aardig hoopje was, wat we te zien kregen. Gelukkig was het man netje op voedsel uit en niet in de buurt, want de heer K. vertelde ons, dat zoo kalm en gelaten het wijfje zich toont, zoo krijgs haftig en kwaad is haar echtgenoot. Het gebeurt dan ook meermalen, dat hij tegen personen opvliegt, hen met de vleugels beukt en verwondingen met den snavel toebrengt. Toen wy eenigen tijd later weer bij het nest kwamen, was manbaas gearriveerd, doch wij bleven toen op een eerbiedigen afstand, daar zyn dreigende houding weinig goeds voorspelde. Zoo'n zwanennest kan, als de broed goed gelukt en 't kroost voorspoedig opgroeit een aardig winstje afwerpen, daar ze geheel zonder kosten groot worden, want hun kostje scharrelen ze geheel uit de slooten op. Ook de oude zwanen moeten alleen dan gevoederd worden, als de winter heel streng is en de slooten lang toegevroren blyven. Een schade post is het evenwel, als de zwaan genesteld heeft op het land van een anderen landman, wat heel gemakkelyk kan, daar het land van den eigenaar der vogels tusschen andere weiden inligt. En wie zegt nu de zwaan, daar mag je wel en hier zult ge niet nes telen I In 't kort, wanneer de zwaan op eens anders weide broedt, moet de eigenaar van het land voor ieder zwanenpul f 1 ont vangen, 't zij de jongen blyven leven, of niet. Dit is een dure geschiedenis I 't Is dus niet te verwonderen, dat de zwanenhouder tegen den tijd van nestelen menig reisje naar zyn land maakt, om de zwaantjes een handje te helpen. Soms helpt dat wel, doch in andere gevallen zijn de zwanen van die hulp niet gediend en ze vertikken het, om op hun »land« het nest te maken. Zoo ver telde de heer Kuijper ons, dat in 1907 de zwanen hun nest gemaakt hadden op het land van zijn buurman, ongeveer twintig schreden van de plek, waar hij het had willen hebben. Hij is toen heengegaan en heeft iederen dag het geheele nest één pas verdragen in de richting van zyn eigen land. Ra verscheidene dagen was men door het damhek (wat opengebroken moest worden) op de bewuste plek aangekomen. In dien tijd had het wijfje een negental eieren ge legd, welke zij na de langzame verhuizing dadelijk ging bebroeden. Zij won 9 jongen en de eigenaar had alzoo door de moeite, welke hij zich getroost had f 9 verdiend. De zwanenhouderij neemt in de Egmondeu sterk af. Hield vroeger bijna iedere boer zwanen, tegenwoordig ziet men slechts enkele paren rondzwemmen. Hoofdzakelijk komt dit door de lage prijzen der zwanen en menigeen duldt ze niet op zyn land, zoodat de zwanen- houders noodgedwongen hun beesten moesten opruimen, 't Zou jammer zijn, indien de zwanenteelt geheel ophield, daar een zwanen paar, vooral met een flink getal jongen, zoo hier en daar in de sloten drijvend, de een tonigheid van het weidenlandschap eenigszins breekt. Zondag werd alhier in de Red. Herv. kerk de nieuwe predikant, de eerw. heer Bos in zijn ambt bevestigd door zijn vader, die dominéé is te Limmen. Egmond aan Zee. Primo September van dit jaar zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze burgemeester, de edelachtbare heer P. Pranger, zijn ambt aanvaardde. Voorwaar een heuglijke gebeurtenis, zoowel voor den jubilaris als voor ons, zijne gemeentenaren. Voor den jubilaris, daar hij kan terugzien op een leven, dat hij geheel gewijd heeft aan de belangen van zijn gemeente, welke hij altyd zoo goed hij kon heeft behartigd en welke hij nog geen oegenblik uit het oog verliest. Voor zijn gemeetenaren daar zij iu hem steeds gevonden hebben den man, dia hen met raad en daad bijstond waar het hem mogelijk was en die gedurende zyn burgemeestersschap zeer veel gedaan heeft om Egmond te maken tot dat, wat het ge worden is. Er zullen weinig dorpen zijn, die in zoo'n korten tijd zoo sterk zijn vooruit gegaan als Egmond aan Zee, en de man, die altyd heeft meegewerkt tot dezen vooruit gang, is onze burgemeester. Wij veronder stellen dan ook met recht, dat zyn feest door allen op de meest opgewekte wyze zal ge vierd worden. Dezer dagen heeft zich een commissie gevormd uit de ingezetenen om de zaken, het jubileum betreffende, te rege len. Op uitnoodiging n.l. van de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer was een oproep aan alle ingezetenen gezonden om op een vergadering tegenwoor dig te zijn, waaraan door velen gevolg ge geven was. Tot commissieleden werden bij stemming gekozen de heeren J, Addens, postdirecteur W. la Roy, hoofd der schoolS. Pluimgraaf, H, Krap, W. Thijsma, J. Hopman, J. Koop man, G. 8. Groenewoud, W. Molenaar, R. Gul, H. v. Pel en G. Ruigewaard. 't Was Zondagavond voor de oudjes der PrinB Hendriksticbting met recht een feestavond. Zij werden onder lustige deunen van het Harmoniegezelschap getracteerd op bier en sigaren. 't Wordt nu ieder jaar een gewoonte, wanneer de Meimaand het schoone weer ge bracht heeft en het jonge, frissche groen begint uit te botten, wat ook de harten van de oude zeelieden in ruste met meer kracht doet kloppen, dat de directeur, de heer Van Hall, zijn kinderen, zullen we maar zeggen, een vroolijken feeBtelijken avond bezorgt. Lamoraal van Egmond», het gezelschap zoo straks genoemd, wordt verzocht zijn schoonste mopjes ten beste te geven voor de oudjes. Zoo ook 1.1. Zondagavond I Dat er genoten werd zoo onder een potske bier en een fijne sigaar, behoeft zeker wel niet gezegd. Wij vermoeden, en niet geheel zonder recht, dat menig toehoorder nog gaarne op de maat der muziek een dansje zou hebben willen maken, indien zyn stramme onderdanen hem niet tot rustig zitten hadden aangemaand. Wy gelooven stellig, dat de heer Van Hall zelf een genoegelijken avond zal gehad heb ben, toen hy zijn oudjes zoo opgewekt ge stemd zag. Heerhugowaard. Tot hoofd der school no. 1 is met zes stemmen benoemd de heer A. Brands, hoofd der school van Kommer zijl, no. 2 der voordracht. Ro. 1 de heer F. H. Blokk verkreeg I stem. Castricum. Zondagavond gaf >Oastricum's Mannenkoor» voor een eivolle zaal zyn eerste uitvoering. Wanneer we in aanmerking nemen, dat de zangvereeniging nog slechts korten tyd bestaat, dan kunnen we niet anders dan den bekwamen directeur, den heer P. Kuijs Jz., geluk wenschen met het behaalde succes,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2